Zeeuwse Bibliotheek in de knel Speurtocht tussen fruitbomen Delta verkoopt natuurgebieden EXTRA Welstandseisen voor stad Veere strengst Oliebollen van de lopende band 9 bin n9n uit zeeuwse almanak Poëzie in opent odluik n bus ngen met - laf geslagen ingen draait m afsluitkraan m ijsbaan andaal ingehouden )nderzoek wijst uit dat er 2,8 miljoen extra aan inkomsten nodig is 'omfietser rdwaald autosnelweg Ill bureau IOO lichtte in op- ht van de gemeente Middel gen de provincie Zeeland de iotheek door. De financiële WALCHEREN door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Nutsbedrijf Delta gaat drie natuurgebieden verkopen aan Staatsbosbeheer. De terreinen zijn voor de water winning niet meer nodig. Het betreft duingebied De Maire in de Kop van Schouwen, duinge bied Klein Valkenisse op Wal cheren en een gebied bij de spaarbekkens in de Braakman. De provincie is in het verleden met de drie grote terreinbehe rende organisaties (Het Zeeuw se Landschap, Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer) een verdeling van beheergebie- den overeengekomen ('aan dachtsgebieden' genaamd). Geen wet van Meden en Perzen, maar wel een richtlijn bij toe wijzing van nieuw aan te kopen natuur. Volgens de verdeling komt Staatsbosbeheer als eerste in aanmerking voor de af te stoten Delta-terreinen. Tot nu toe betaalde het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit de aankopen van Staatsbosbeheer. LNV heeft geen geld; voor 2003 geldt een aankoopstop en in 2004 is alleen geld voor nieuwe natuur binnen de zogenoemde Ecologische Hoofdstructuur beschikbaar. Ondersteunen De provincie vindt het onder natuurbeheer brengen van de gebieden belangrijk. Ze staan ook als aan te kopen terreinen in het Natuurgebiedsplan Zee land. Daarom wil de provincie deze keerde aankoop financieel ondersteunen. Om hoeveel geld het gaat, staat nog niet vast. In totaal gaat het om een opper vlakte van ongeveer 47 hectare. De Maire in de Schouwse West hoek (27 hectare) is nu een 'witte vlek' binnen het huidige be- heergebied van Staatsbosbe heer. Door aankoop kan er een geheel van worden gemaakt (minder versnippering) en is het vroongebied beter te beheren. Bovendien kunnen makkelijker maatregelen worden getroffen tegen de wateroverlast in Nieuw Haamstede. De vroongronden van Klein Valkenisse (7 hectare) vormen eveneens een enclave in het na tuurgebied van Staatsbosbe heer. Door het stopzetten van de waterwinning bij Biggekerke zijn de gronden vernat en ver ruigd. De aankoop maakt een gei-ichter beheer mogelijk. Tussen de spaarbekkens in de Braakman en het aangrenzende natuurgebied ligt een royale overhoek (13 hectare). Het is een waterplas met rietvelden, ruigte en een oeverzwaluwenwand. Door de aankoop ontstaat een groter geheel en het past binnen de plannen voor uitbreiding van de natuur in de Braakman, die komende jaren in het kader van landinrichting is voorzien. Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl De hartstocht won het van de schuchterheid bij de jongen en het meisje, die in Goes een boekhandel betraden. Ze hielden elkaar stevig vast, daar tussen de massa druk werk. Met zijn beminde aan de arm, baande de jongen zich een weg naar de afdeling poëzie en koos een klein maar fijn werkje. Bij de kassa ging het grondig mis. Voor jou mijn lief; dat is dan 16 euro 30", sprak de be diende aan de kassa weinig poëtisch en op ruwe toon. Iedereen keek en iedereen zag ze blozen. Nee, het boekje hoefde niet te worden ingepakt. Ze hadden haast. Om te gaan lezen misschien. maandag 29 december 2003 door Ab van derSluis DOMBURG - De gemeente Vee- re heeft duidelijke welstands criteria opgesteld, waaraan ge bouwen, reclame-uitingen en terrassen moeten voldoen. Het college maakt daarin onder scheid in 'zeer waardevolle' ge bieden, 'bijzondere' gebieden en 'normale' gebieden. In de eerste categorie valt bijvoorbeeld het stadje Veere. Daar gelden stren gere regels voor nieuwbouw in vergelijking met bijvoorbeeld Westkapelle. Dat blijkt uit de concept-welstandsnota van de gemeente. Welstandstoezicht werd ooit in gesteld om te voorkomen dat bouwwerken de openbare ruim te gingen ontsieren. Nog steeds wordt bij iedere bouwvergun ning gekeken of de nieuw te bouwen woning of bedrijfs ruimte niet in strijd is met 'rede lijke eisen van welstand'. Sinds de invoering van de nieuwe wo ningwet zijn tal van welstands criteria verdwenen. Daarente gen moeten alle gemeenten een nieuwe welstandsnota maken. Voor 1 juni volgend jaar moeten er duidelijke richtlijnen zijn, anders kan iedereen vrij zijn gang gaan. Volgens het college willen de meeste inwoners van de ge meente best meewerken aan de 'instandhouding en het bevor deren van de schoonheid van hun omgeving', zolang maar in een vroeg stadium duidelijk wordt welke regeltjes er zijn. Dat kan teleurstellingen voor komen. Waarde Criteria zijn nodig, aldus het college, omdat iedereen gecon fronteerd wordt met bouwwer ken. „Een aantrekkelijke, goed verzorgde omgeving verhoogt bovendien de waarde van het onroerend goed en versterkt het vestigingsklimaat. Het wel standstoezicht is bedoeld om, in alle openheid, een bijdrage te le veren aan de schoonheid en aan trekkelijkheid van Veere." Voor sommige bouwwerken is geen bouwvergunning nodig, maar die moeten toch aan minimale welstandseisen voldoen. Geke ken wordt dan onder meer naar armoedig materiaalgebruik, ge bruik van felle of contrasteren de kleuren of te opdringerige re clames. Het is ook mogelijk om gebieden welstandsvrij te ma ken. B en W kiezen niet voor die optie. Het college wil een onderscheid maken in zogeheten 'welstands- gebieden': het vestingstadje Veere, de kustplaatsen (Dom burg, Westkapelle, Zoutelande en Dishoek), de dijkstructuur van Vrouwenpolder en de ker- kringdorpen (Koudekerke, Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Biggekerke, Me- liskerke, Gapinge en Aagteker- ke). In de concept-welstandsno ta krijgt alleen het stadje Veere het predikaat 'zeer waardevol'. Bijzonder waardevol zijn de kerkringdorpen, de kustplaat sen, Vrouwenpolder, Neeltje Jans, het kustgebied en het agrarisch middengebied. Regu liere of normale welstandsge- bieden zijn bijvoorbeeld cam pings, recreatieparken en bedrijventerreinen. Goten Het welstandsbeleid in het stad je Veere is er vooral op gericht om het cultuurhistorische ka rakter te behouden. Voor nieuwbouw en veranderingen gelden hele strenge regels. Dak kapellen mogen bijvoorbeeld niet breder zijn dan één meter. Goten mogen niet van kunststof zijn, maar moeten worden uit gevoerd in hout, koper of zink. Kunststof kozijnen zijn ook uit den boze. In de kustplaatsen gelden wat minder strenge regels. Toch moeten in bijvoorbeeld Westka pelle de rode dakpannen behou den blijven. Andere dorpen mo gen daarvan afwijken. Daar is het wel toegestaan om zwarte of grijze dakpannen te gebruiken. Ook voor reclame-uitingen en terrassen zijn objectieve crite ria vastgesteld. Lichtbakken in winkelstraten zijn verboden, er mogen maximaal twee reclame uitingen per gevel komen en ze mogen niet fel zijn. IINISSE - Een achtienjari- ia» uit de gemeente Schou- •Duiveland werd zaterdag half twaalf in een lijnbus Connexxion op de Parallel- in Bruinisse aangehouden. jongen opende opzettelijk toodluik aan de achterzijde debus waarna een alarm af- Omdat het noodluik elek- isch beveiligd is, was het mogelijk het luik te sluiten. werd besloten niet meer Ie bus verder te rijden en in de passagiers terug lo- lar de bushalte en op eigen mheid hun reis zien te ver- SSINGEN - Een achttienja- jongen is zaterdagmiddag li een ijzeren staaf geslagen oen bewoner van de Mer- jburg. De dader is aangehou- ongen was bij de bewoner lal gaan halen nadat hij familielid had bedreigd. Tij- het gesprek aan de deur de man naar binnen en met een ijzeren staaf naar 91. De jongen deinsde ach at en kwam daarbij ten val. [olgens werd de achttienja- meerdere malen op zijn li- amgeslagen. Bij het afweren de slagen raakte hij ook nog and aan zijn hand. 'NEUZEN - Een zeventien- ge jongen uit Terneuzen is in "acht van zaterdag op zon- aangehouden in zijn woon- its wegens baldadigheid, tiener had aan de afsluit- tovan de tijdelijke ijsbaan taaid. Een getuige zag dit, wide de politie. De Terneu- aar werd doorverwezen naar "au Halt. SSINGEN - Een ruit van tankstation aan de Paul jgerstraat in Vlissingen zaterdagochtend om- vijf uur vernield. Even de vernieling werd in dezelf- straat een 34-jarige Vlissin- :aa>igehouden. IDELBURG - Omdat hij waald was, was een zeven jarige bromfietser uit de ge- ite Veere in de nacht van za- ig op zondag over de A58 rijden. C was met zijn zestienjarige P epassagier op weg naar huis en avondje stappen in 's- k.' tenhoek. De politie hield het lal om kwart over twee aan [kl it ze de afslag naar de ■iivlandseweg hadden geno- ■J, De jongen bleek iets te veel H bben gedronken en boven- had zijn brommer te veel logen. Medewerkers van bakkerij Bliek controleren de oliebollen die aan de lopende band worden geproduceerd. foto Ruben O reel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Aan de lopende band worden de oliebollen gebakken bij bak ker Pieter Bliek in Middelburg. De nieu we oliebollenmachine maakt overuren en wordt pas werkeloos op nieuwjaars dag. Zo'n 2500 oliebollen worden per uur geproduceerd. Grote bollen, van circa 80 gram per stuk. „Met rozijnen, krenten, stukjes appels en een geheim receptuur"zegt Bliek.Blind- gangers noemt hij de bollen zonder rozij nen. Hij trekt er haast zijn neus voor op. „We maken ze wel, want er zijn mensen die niet van rozijnen houden, maar voor mij is dat niet de echte oliebol." Een goede oliebol vraagt naar meer. „Aan één oliebol heb je dan niet genoeg." Een oliebol mag niet te vet zijn, maar ook niet te droog, vervolgt hij. Van binnen moet hij een beetje glazig zijn. „Ik wil mijn oliebol een bepaalde frisheid mee geven. Hoe ik dat doe, zeg ik niet. Dat is nu net mijn geheim." Hij verwacht dat alle bakkers veel olie bollen proeven, voordat ze de in hun ogen lekkerste bol hebben. Bij Bliek lagen er een paar weken geleden zo'n negen olie bollen op tafel. Ze werden door een eigen panel gekeurd. „Ik had mijn vader er ook nog bijgehaald. LTiteindelijk hebben we er een uitgekozen. Maar tweeënhalve week geleden hebben we nog een volledi ge receptmove gemaakt. Ik was er toch niet tevreden over. Ik wilde de bollen frisser hebben." De oliebollen worden in een plantaardig vet ongeveer 7 tot 8 minuten op circa 177 graden Celsius gebakken. Medewerkers van Bliek controleren de bollen. „Ook al is het een lopende band, het blijft am bachtelijk werk. We mengen het beslag ook met de hand." Bliek dacht deze week nog een ingenieu ze ingeving te hebben. Hij kocht een in dustriële mixer, waar normaal tegellij m mee bewerkt wordt. „We wilden met de mixer het beslag mengen. Het leek een schot in de roosmaar toen de bollen in de olie gleden werden het langwerpige vor men. Dat kan niet, een oliebol moet rond zijn. Het beslag was kapot gemixt." Hij heeft zich niet aangemeld voor de jaar lijkse oliebollentest van het Algemeen Dagblad. Dit weekeinde werd de uitslag bekendgemaakt. Van de ruim 7 0 bakkers en oliebollenbakkers die getest waren, bleven er volgens de test 48 ver onder de maat. Richard Vissers uit Rotterdam kwam als beste uit de bus gekomen. „Soms is het niet terecht dat je een onvol doende krijgt", verdedigt hij zijn vak broeders. „De een houdt van een vette oliebol, een ander gruwt ervan. Je bent afhankelijk van degene die de test ver richt." Bovendien zijn de oliebollen van jezelf niet te overtreffen. „Dat vind ik zelf, maar dat vinden ook de vader en moeder die thuis stuiterbollen hebben gemaakt." flrFdith Ramakers PDELBURG - Het succes i de Zeeuwse Bibliotheek in Idelburg is de afgelopen tien rniet beloond door de subsi- gevers met structureel, hoge- (inanciële bijdragen. Het on- zocksbureau IOO conclu sie eerder dat bibliotheken procent meer geld nodig heb- ora in te kunnen spelen op (alrijk, nieuwe taken. Voor de mvse Bibliotheek komt dat top een extra bijdrage van miljoen euro. nood tot subsidieverhoging ■de Zeeuwse Bibliotheek is iot Dat is de conclusie van managementteam. Als de iotheek niet meer geld gt, dreigt een verhoging van irieven en is het denkbaar erin de openingstijden ge ilen moeten worden. In het imeen zal er een verschra- linde dienstverlening optre kt Ook de collectie van de liwse Bibliotheek zal er on- jte lijden hebben. problemen, waarvan de biblio theek al in 2001 melding heeft gemaakt, waren daarvoor de aanleiding. De onderzoekers adviseerden dat er onder andere bezuinigd kon worden op het geven van voorlichting en op het sluiten van de balies. Het management van de Zeeuwse Bibliotheek reageert nu op deze bevindingen met een eigen notitie 'Efficiency en vernieuwing. De Zeeuwse Bi bliotheek in beweging'. Volgens de Zeeuwse Biblio theek mag er niet getornd wor den aan de kerntaken van de bibliotheek, zoals informatie bemiddeling. Ook is voor het management het sluiten van de informatiebalies geen optie. De verwachting is dat de inkom sten zullen dalen als het mes ge zet wordt in die kerntaken. De Zeeuwse Bibliotheek wil een efficiëntere bedrijfsvoering op een andere manier bereiken. In de notitie wordt gesproken over 'oplossingen met perspectief'. Gedacht wordt aan een functie als ondersteunende dienst voor provinciale, gemeentelijke en culturele instellingen. Ook wil de bibliotheek een rol vervullen in de informatievoorziening voor gemeenten en provincie. De gemeente Veere zal een bij drage moeten leveren voor de openbare bibliotheek-functie. Academy Ook zal van de Roosevelt Aca demy een doorberekening ge vraagd worden. Een universi teitsbibliotheek kost circa 650 euro per student. Door fusies met andere bibliotheekorgani saties kan de Zeeuwse Biblio theek ondersteunende diensten efficiënter inzetten. De Zeeuwse Bibliotheek heeft drie functies: het is een openba re bibliotheek, een wetenschap pelijke bibliotheek en een over koepelend orgaan voor alle bibliotheken in de provincie. Volgens de bibliotheek kan er nog een verfijning plaatsvinden tussen doelgroep en collectie. Om dat te bereiken wordt, in sa menwerking met de welzijnsor ganisatie Scoop, het leesgedrag van verschillende bezoekers en groepen doorgelicht, zoals de studenten van de Hogeschool Zeeland. De komst van de Roo sevelt Academy zal een impuls zijn voor de wetenschappelijke afdeling van de bibliotheek. In circa twintig jaar is de subsidie van de provincie voor het bi bliotheekwerk bijna gehal veerd. De provincie gaf in de goede jaren 4,8 miljoen euro aan de Zeeuwse Bibliotheek. „De subsidie is nooit structureel ver hoogd in tijden vaii voorspoed, wel gekort in tijden van tegen spoed", stelt de Zeeuwse Biblio theek vast. „Met iets meer dan vijftig procent van de oorspron kelijke middelen, wordt een veelvoud aan pi-estaties gele verd. De Zeeuwse Bibliotheek is klem komen te zitten." door Rolf Bosboom KAPELLE - Het Fruitteeltmu- suem in Kapelle heeft zaterdag het jaar afgesloten met een zo geheten Midwintermiddag. Deskundigen stonden klaar om vragen over fruit en fruitteelt te beantwoorden. Voor de kinde ren was er in de tuin van het mu seum een kabouterspeurtocht uitgezet. Het was vooral het Zeeuws wijkmakersgilde Luctor et Fer- mento dat de aandacht trokt. Bezoekers konden diverse soor ten wijn proeven. De belangstelling voor de Mid wintermiddag, waai-voor ook alle donateurs van het Fruit teeltmuseum waren uitgeno digd, was niet overweldigend. In totaal kwamen er zo'n zestig mensen op af. Vijftien van hen gingen mee met de excursie langs monumentale bomen in en rond Kapelle. Over hetzelfde onderwerp is momen teel de tentoonstelling Boom- toppers in het museum te zien. De wandeltocht bleek goed aan te slaan. Het was de bedoeling dat de excursie een uur zou du ren, maar vanwege het aardige weer en de interesse voor het on derwerp werd besloten er nog een stuk aan te plakken, zodat de deelnemers pas na twee uur terug waren. Kinderen versieren een boom tijdens de speurtocht in het Fruitteeltmuseum. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9