PZC VS halen rundvlees terug Frankrijk ergert zich aan veiligheidsmaatregelen VS Zuivelbedrijf Parmalat krijgt uitstel betaling -„„ezen waakziaam na mogelijk nieuw geval sars L bin uit urovervalsing ars toegenomen Nationalisten Leken grote winst in Servië Ihina begint choonmaak na ;asontploffing Eerste koe met bse-besmetting mogelijk afkomstig uit Canada Palestijns protest tegen muur Prodi met schrik vrij bij aanslag bombrief 5 Britse acteur Alan Bates overleden Blauwhelmen dood in Benin Ook Zjoeganov haakt af Gezondheidstoerisme aangepakt Felle gevechten in Sudan n9n (le Jonge Hoek van Dijke EKING - Ongeveer tweedui- end Chinese militairen, brand- eerlieden, medici en politie- cnsen zijn gisteren begonnen iet het schoonmaken van het asveld, waar na een explosie insdag grote hoeveelheden gif- ge gassen vrijkwamen. Ook de I Dcktocht naar overlevenden an de ramp is hervat. (oor de uitstoot van natuurlij- t gassen en zwaveldampen in ;t gas veld in het district Kaixi- kwamen volgens gisteren ireide informatie zeker 233 ;nsen om het leven. Zeker iduizend mensen hadden jiftigingsverschijnselen en ;er 42.000 inwoners van het lied werden geëvacueerd. De ■jitoriteiten lieten gistermor- [i n weten dat er nog bijna dui- nd mensen in ziekenhuizen 'gen.ANP/RTR/AFP BELGRADO - De Servische na tionalisten van de Radicale Par tij (SRS) hebben bij de verkie- tingen in Servië een grote winst gf boekt. Volgens de eerste prognoses na sluiting van de stembureaus gis- jravond vergaarden de radica- e nationalisten 27,5 procent tan de stemmen. Pe belangrijkste partijen die tervormingen willen, komen amen uit op 41,5 procent De opkomst bij de parlements- ferkiezingen was volgens waar- eraers 'ongebruikelijk hoog'. Kort voor de sluiting van de lembussen om 20.00 uur had lijna 57 procent van het electo- aatzijn stem uitgebracht, legentien partijen dongen naar |e gunst van de kiezer en moe- en minimaal 5 procent van de temmen krijgen om de kies- rempel te halen. *1 Ie verkiezingen waren met een aar vervroegd, omdat de rege- ende Democratische Oppositie -an Servië, DOS, vorige maand ie meerderheid in het parle- ient verloor. Ie DOS viel daarna uiteen. liYP/DPA v maandag 29 december 2003 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft voor in to taal acht staten besloten om mogelijk besmet rundvlees te laten terughalen. In de staten kan bij bedrijven en particulie ren vlees liggen dat afkomstig is van de rundveehouderij waar het eerste Amerikaanse geval van de gekkekoeienziekte bse is vastgesteld. Een deel van het betrokken vlees is overigens waarschijn lijk al verkocht en gegeten. De betrokken staten zijn Washing ton, Alaska, Montana, Hawaii, Idaho, Oregon, Californië en Nevada. De maatregel geldt ook voor Guam, het Ameri kaanse eiland in de Stille Oce aan. Albeirta De eerste Amerikaanse koe waarbij de bse is vastgesteld, maakte deel uit van een kudde die in 2001 vanuit Canada is geïmporteerd, meldde een top functionaris van het Ameri kaanse ministerie van Land bouw zaterdag. De kudde van 74 melkkoeien kwam uit de West-Canadese provincie Al berta. In deze regio was in de lente een geval van bse geregi streerd. De autoriteiten gaan de andere dieren opsporen om te kijken of die besmet zijn. Een hoge Canadese regerings functionaris, belast met vee houderij, verklaarde in het weekeinde dat het eigenlijk te vroeg is om deze conclusie te trekken „Vooralsnog is er geen definitief bewijs dat de koe uit Canada afkomstig is", aldus Brian Evans. DNA-materiaal Onderzoekers hopen over een week aan de hand van DNA- materiaal de leeftijd van de ge slachte koe te hebben vastge steld. De leeftijd kan helpen bij het bepalen van de infectie haard. De Amerikaanse bezitter ging er vanuit dat zijn dier 4,5 jaar was, maar uit de inmiddels opgedoken Canadese papieren blijkt een leeftijd van 6,5 jaar. Zes jaar geleden verboden de Verenigde Staten het voeren met diermeel. Slecht geprodu ceerd diermeel geldt als oorzaak voor bse-infecties. Deskundi gen sluiten niet uit dat de koe van het Holsteiner ras in Cana da is besmet. ANP/RTR IUSSEL - Het aantal valse arobiljetten en -munten is in de rste helft van dit jaar flink egenomen. ver de eerste zes maanden van 03 hebben Europese politie- irpsen 230.534 nagemaakte iefjes en 7875 valse munten in Eslag genomen. Dat is vergele- nmet 2002 een forse toename, ten werden over het hele jaar ".118 vervalste biljetten en 139 nepmunten onderschept, oral het biljet van 50 euro lijkt populair bij vervalsers, at blijkt uit antwoorden van - Europese Commissie aan de laamse socialistische europar- mentariër El Khadraoei, die isteren zijn bekendgemaakt. In Jtaal zijn in de eerste achttien laanden dat de euro in omloop 1031 personen gearresteerd verdenking van vervalsing n euro's. ANP Advertentie Witte Paardstr. 1-3 (0113)21 27 29 Goes QALQILYA - Palestijnse jon geren gooien stenen naar Israëlische militairen tijdens een demonstratie tegen de betonnen muur in Qalqilya op de Westelijke Jordaanoever. Hon derden Palestijnen liepen za, /terdag te hoop tegen de afscheiding die de Israëlische regering nodig acht om Palestijnse zelfmoordterroristen buiten de deur te houden. De Pales- tijnen zeggen dat de bouw v an de muur leidt tot inbeslagname van land waarop zij ooit hun zelfstandige staat hopen te bouwen. foto Kevi n Frayer/AP Henk Glimmerveen PARIJS - In Franse politiekringen is irrita tie ontstaan over de haimdelwijze van Ame rikaanse autoriteiten oion in het openbaar de annulering van een jiestal Air France- vluchten van en naar de VS te eisen, zonder precies uit te leggen waarom. Volgens een officier van de Franse binnen landse veiligheidsdienst worden de Ameri kanen met kerst altijd zenuwachtig en eisen ze dat de Fransen de?:elfde stringente voor zorgsmaatregelen als de Amerikanen ne men. „Waarschijnlijk; omdat ze vóór de 11de september niet genceg hebben gedaan, wil len ze ons nu verplichten hen in alles te vol gen", zei de betreffende zegsman gisteren. Washington liet vlak voor kerst de Fransen weten dat een zestal vluchten van Air Fran ce van en naar Los .Angeles moesten worden geschrapt, nadat eerder de namen van alle passagiers door de; Franse luchtvaartmaat schappij naar de VS waren geseind. Op ver zoek van de Amerikanen ondervroeg de Franse geheime dienst dertien passagiers: vier Algerijnen, vijf Amerikanen, twee Fransen, een Belg en een Duitser. De verho ren leverden niets op. De verdachtste per soon in de ogen van de Amerikanen, een Tu nesiër die in het bezit is van een vliegbrevet, had zelfs geen ticket en was zijn woonplaats niet uit geweest. Bovendien was hij bij de Franse anti-terroristenbrigade volstrekt onbekend. Toestemming Washington eiste evenwel dat de vluchten hoe dan ook zouden worden geschrapt. In een telefoongesprek tussen de ministers van Buitenlandse Zaken, Colin Powell en Do minique de Villepin, zou zelfs de situatie zijn besproken dat wanneer de toestellen toch zouden opstijgen, Washington ze geen toestemming zou geven het Amerikaanse luchtruim binnen te vliegen. In radio- en televisieprogramma's werd dit weekeind in Frankrijk uitgebreid gedebat teerd over de vraag wat de reden van het Amerikaanse gedrag zou zijn geweest: pa ranoia of een werkelijke dreiging? Een hooggeplaatste politieofficier verklaarde dat het probleem met de Amerikanen in dit soort gevallen altijd is dat de VS hun inlich tingen vooral betrekken uit afgeluisterde telefoongesprekken en onderschepte elek tronische post. Maar dat is, zei hij, niet ge noeg om 'homonymie-problemen' (gelijke klanken) te ondervangen of de verwarring tussen voornaam en familienaam weg te ne men. Als voorbeeld noemde deze officier de namen van enkele passagiers die door de Amerikanen waren geselecteerd voor on dervraging en die 'sterk leken' op namen van vermeende leden van Al Qaeda. Een collega van hem sprak er bovendien zijn bevreemding over uit dat de informatie die de Amerikanen wilden hebben niet rechtstreeks aan de Franse inlichtingen diensten werd gevraagd - zoals gebruikelijk is - maar via diplomatieke kanalen werd af gehandeld. GPD Guangdong geweest en heeft ook geen wild gjegeten, een van de mogelijke oorzaken van de eerste uitbraak. E" - Sars eist in China alle aandacht op, nadat 32-jarige tv-producent in Zuid-Chinese provincie als verdacht sars- emerkt. De wereld- WHO Tlndt het nog te vroeg alarm te daan, omdat aanvullende on- (I «Roeken moeten uitwijzen of hier echt om het sars-virus 'Jat. De patiënt had de afgelo pen drie dagen geen verhoging. jfocht de man inderdaad sars khben, dan is hij het eerste ge- Vi' na de epidemie van afgelo- lente. In dat geval is echter duidelijk hoe hij het virus ft opgelopen. Een onderzoe- Singapore en een collega Taiwan liepen de dodelijke ekte de afgelopen maan- op in laboratoria waar ze en. De tv-producent is de •dopen maand niet buiten Nieuwe ge vallen Een Chinese specialist toonde zich dit weeke; inde niet verrast door het opduiken van een ver- dacht geval. Hij sluit nieuwe ge vallen van sars niet uit. „Het is niet erg waar-schijnlijk dat het virus zo snel na zijn opkomst zal uitsterven", vertelde professor Zhong Nanshan aan het Chine se persbureau Xinhua. De waakzaaimheid in China is door het veudachte sars-geval hoog. Maatregelen die de laatste maanden waren verflauwd, zo als het neirien van de tempera tuur op stations en luchthavens, zijn op veelplekken nu weer van kracht. De autoiriteiten in Peking brachten Tijdag de WHO en het vlakbij 'Guangdong gelegen Hongkong; op de hoogte. GPD van onze redactie buitenland ROME - De voorzitter van de Europese Commissie, de Itali aan Romano Prodi, heeft zater dag een ontploffing van een bompakketje overleefd. Hij raakte niet gewond toen in zijn handen de valstrikbom afging. Er is ook geen schade, verklaar de zijn woordvoerder zaterdag avond. Het pakje, verstuurd als zen ding boeken, was bij Prodi thuisbezorgd in zijn woning in het Italiaanse Bologna. De Eu ropees leider maakte de val strikbom zelf voorzichtig open. Het pakketje explodeerde en veroorzaakte een steekvlam, al dus zijn zegsman. Anarchisten Prodi was al verontrust, door dat nog geen week geleden twee zelfgemaakte explosieven in af valbakken in de buurt van Pro di's woning ontploften. Een tot dusver onbekende anarchisti sche groepering claimde de aan slagen als actie tegen Prodi en de Europese Unie. De politie sloot dat uit en stelde dat de explosies eerder tegen de politie zelf waren gericht als de monstratie tegen de autoritei ten. Prodi kreeg de laatste tijd tij dens zijn werkzaamheden in Brussel extra bewaking. In af wijking van wat normaal ge bruikelijk is, waren tijdens een van zijn persconferenties na drukkelijk beveiligingsbeamb ten van de Europese Commissie aanwezig. Terugkeer Vrouwen op het treinstation van Guangzhou dragen weer mondkapjes tegen een (mogelijk) nieuwe sars-besmetting. foto Paul Hilton/EPA Prodi was van 1996 tot 1998 premier van Italië. Zijn termijn bij de Europese Commissie loopt in oktober 2004 af. Vol gens waarnemers bereidt hij zich voor op een terugkeer in de Italiaanse politiek als leider van de centrum-linkse oppositie. ANP/AFP/RTR/DPA LONDEN - De Britse acteur Sir Alan Bates is zaterdag op 69- jarige leeftijd aan leverkanker overleden. Dat heeft zijn agent Rosalind Chatto gisteren meegedeeld. Bates werd eerder dit jaar geridderd en mocht zich sindsdien 'sir' noemen. Bates was zeer veelzijdig. Hij speelde in meer dan vijftig films en was ook veel in het theater te zien. Zijn grote doorbraak kwam in 1956 met de rol van Jimmy Porter in het toneelstuk Look Back in Anger. In 1960 begon zijn loopbaan op het witte doek met de film The Entertainer. Na de doorbraak verwierf Bates steeds meer faam. Hij speelde in films als Zorba The Greek (1964), Georgy Girl (1966) en The Fixer (1968). Voor zijn rol in de laatstgenoemde film kreeg hij een Oscarnomina tie. ANP COTONOU - Onder de slachtoffers van het vliegtuigongeluk donderdag in het West-Afrikaanse Benin zijn ook vijftien blauwhelmen uit Bangladesh. De officieren waren op weg naar huis voor verlof. Zij maakten deel uit van de vredes macht van de Verenigde Naties in Sierra Leone en Liberia, al dus het Bengalese minsterie van Defensie zaterdagavond. Het totaal aantal doden van het vliegtuigongeluk stond zater dagavond nog niet vast. Schattingen lopen uiteen van 133 tot 141. Vrijdag was sprake van 113 slachtoffers. ANP/RTR MOSKOU - De Russische president Poetin koerst aan op een onbedreigde herverkiezing als staatshoofd bij de verkiezin gen op 14 maart. Na de ultranationalist Zjirinovski heeft nu ook de leider van de oppositionele communistische partij Zjoeganov gezegd zich niet kandidaat te stellen. De communisten schoven gisteren voor de stembusgang ove rigens wel een kandidaat naar voren, het parlementslid Cha- ritonov. De liberale Jabloko-partij maakte eerder bekend nie mand te zullen kandideren. Volgens peilingen kan Poetin in maart rekenen op zeker 60 procent van de stemmen. Het Kremlin is wel bevreesd voor de opkomst. Blijft die steken on der de 50 procent, dan is de stembusgang ongeldig. ANP/DPA LONDEN - De Britse regering wil het zogeheten gezond heidstoerisme naar het land aanpakken. De autoriteiten zul len veel strenger zijn voor buitenlanders die in Groot-Brit- tannië gebruik willen maken van de grotendeels kosteloze behandelingen, aldus minister Reid van Volksgezondheid in een vraaggesprek met The Sunday Telegraph. Voor noodhulp aan buitenlanders wil Londen blijven betalen. Volgens Reid betaalt de overheid jaarlijks ongeveer 285 mil joen euro voor behandelingen van buitenlanders. ANP KHARTOUM - Tijdens gevechten tussen het regeringsleger van Sudan en opstandelingen zijn de afgelopen twee dagen zeker 620 militairen gedood. Dat hebben opstandelingen van de Rechtvaardigheids- Gelijkheidsbeweging JEM zaterdag gezegd. De regering bevestigde dat er gevechten waren, maar noemde geen aantallen slachtoffers. Volgens de JEM, een van de twee belangrijkste rebellengroe pen in Sudan, was een legermacht van 4500 tot 5000 militai ren en regeringsgezinde militieleden bij de westelijke grens stad Tina in een hinderlaag gelopen. Volgens de zegsman sneuvelden bij de gevechten 27 opstandelingen. ANP/RTR van onze redactie economie PARMA - Het Italiaanse zuivel concern Parmalat heeft zater dag uitstel van betaling gekre gen. Dezelfde avond werd oprichter Calisto Tanzi (65) in Milaan gearresteerd.1 Parmalat vroeg woensdag uit stel van betaling aan. Zaterdag maakte de rechtbank in Parma bekend het uitstel te hebben toegwezen, waardoor het be drijf voorlopig kan doorgaan. De onderneming is de komende periode beschermd tegen schuldeisers. Bovendien kun nen de boeren die melk leveren, gewoon betaald worden. De surseance werd verleend na een presentatie over de financi en van de onderneming door Enrico BondiHij is sinds vorige week de bestuursvoorzitter van de grootste zuivelproducent van Italië en geldt als een reorgani satie-expert. De surseance-aanvraag gebeur de op basis van een nooddecreet dat de Italiaanse regering dins dag had uitgevaardigd. Het concern heeft voor ongeveer ze ven miljard euro aan schulden uitstaan. Bij Parmalat is mogelijk een be drag van tien miljard euro zoek. Het bericht over de onregelma tigheden in de boekhouding kwam enkele weken geleden naar buiten. De zuivelprodu cent heeft geen goede reputatie als het om boekhouden gaat. De vele financiële constructies, beursnoteringen en uitstaande obligatieleningen vormen een spinnenweb waar analisten weinig wijs uit worden.In Italië staan ongeveer vierduizend ba nen op het spel. Ongeveer vijf duizend boeren zijn afhankelijk van melkleveranties aan het concern. Inval Oprichter Tanzi werd zaterdag avond op straat in Milaan gear resteerd. Hij is gisteren verhoord. Vooralsnog is Tanzi nergens van beschuldigd. Woensdag deed justitie een in val in zijn huis bij Parma. Toen bleek dat hij met onbekende be stemming was verdwenen. Tan zi leidde Parmalat vanaf het ontstaan in 1961 tot vorige week, toen Bondi werd aange wezen als zijn opvolger. Onder zoeksrechters hebben ongeveer twintig namen genoemd in het onderzoek naar de boekhoud fraude. Daarbij gaat het niet alleen om werknemers en oud-werkne mers, maar ook om boekhou ders. RTR/ANP/DPA Advertentie EXTRA BIJMEUBELEN! vraag naar de voorwaarden. modern living easy living Vrijdagavond koopavond. Maandag 29 december zijn wij geopend! Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5