Omwonenden tegen nieuw slibdepot Café-uitbaatster zal klanten missen Schminken vind ik tof EXTRA Schrik en opluchting na brand meterkast in verzorgingshuis College Terneuzen wil buurt betrekken bij werk aan fabrieken ]entenaren willen dat minister onderzoek afwacht 'lay In eel animo oor iconen ii Hulst Weg ongen draait an afsluitkraan an ijsbaan Koningen in optocht door Nieuw-Namen zeeuwse almanak Poëzie ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 29 december 2003 nrKris Naudts - Bewoners van de Gent- kanaalgemeenten Mendonk, en Sint-Kruis-Win- verzetten zich tegen de ge- aanleg van een nieuwe voor slib en bagger- ecie langs de Kennedylaan rhoogte van het Rodenhuize- k. ■tprovinciebestuur van Oost- aanderen heeft het privébe- ijf Oost-Vlaams Milieubeheer enkele weken geleden ii vergunning verleend voor n nieuwe stortplaats. OVMB in de kanaalzone sinds jaar over een industriële die volgens de bewo- ïsvan de drie kleine kanaal- irpen herhaaldelijk milieu- erlast veroorzaakt. In de Donkernen wordt vooral ge- gagd over stank en lawaai, ilgens het Groen Platform, een menwerkingsverband van ilieuorganisaties in de Gentse kwam in de voor- jaren op de stortplaats ook terecht die er volgens de vergunningen niet uishoorden. Zo werden er tij- geruchtmakende Belgi- hedioxinecrisis van enkele ja- n geleden massaal dode kippen gestort. De bewoners kregen daarop te maken met stankoverlast. OVMB wil op de nieuwe stort plaats de komende tien jaar zo'n miljoen kubieke meter slib de poneren. Bewoners en milieu verenigingen hebben tegen het verlenen van de vergunning be roep aangetekend bij de Vlaam se minister van Leefmilieu Ludo Sannen. Volgens de actie groepen kon het provinciebe stuur met de toekenning van de vergunning beter wachten tot het openbaar onderzoek is afge rond over het zogenoemde Vlaams Uitvoeringsplan Bag ger- en Ruimingsspecie. De Vlaamse overheid ondervindt de grootste moeite om geschikte bergingsdepots te vinden voor slib afkomstig van baggerwer- ken op de belangrijkste water wegen. ULST - De opleidingscom- van de Koninklijke Ste- Harmonie houdt van- Play In in Hulst. Dit is soort contactdag voor alle leden, muzikanten de Harmonie Hulst. edag wordt gehouden in het Saertcollege, locatie Gil- raat. dag wordt afgesloten met muzikale happening. Het itconcert in de aula is toegan- üjk voor ouders, familie en langstellenden. slotconcert begint om half door Gino van den Broecke en Wout Bareman HULST - De brand in de meter kast, die zaterdag leidde tot de evacuatie van tientallen bewo ners van verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst, werd ontdekt door één van de bewo ners van de nieuwe flat. Louis Grandsaerd (84) was op dat mo ment net op de gang. „We waren daar met zijn vieren toen er rook vanonder de deur kwam en we allerlei gerommel hoorden. We hebben toen de zuster gebeld en die heeft alarm geslagen." Bij sommige bewoners zat de schrik er behoorlijk in, maar Grandsaei'd kon er allemaal niet zo mee zitten. „Sommigen ra ken nogal snel in de stress, maar daar heb ik gelukkig geen last van. Het is toch ook allemaal nogal meegevallen hè?" De bewoners kregen wel alle maal hun warme maaltijd in het restaurant geserveerd. Bijge staan door het verplegende per soneel. Ook burgemeester J.F. Mulder was snel ter plekke. In het restaurant maakte hij be langstellend een praatje met de getroffen bewoners. De 84-jarige mevrouw Van de Wiele-Strijdonk zat redelijk ontspannen op haar stoel in het restaurant. „Ik ben gelukkig niet al te veel geschrokken. Ik had vanochtend wel een raar voorgevoel. Ik had mijzelf al he lemaal aangekleed en zelfs mijn schoenen al aangetrokken. Dat is iets wat ik normaal nooit doe, maar gelukkig dus vandaag wel.Burgemeester Mulder om schreef de stemming na een rondje langs de bewoners als 'wel geschrokken, maar toch ook blij en opgelucht dat er geen erge dingen zijn gebeurd'. Na overleg tussen burgemees ter, brandweer, politie, officier van dienst geneeskunde (OVDG) en de Blaauwe Hoeve werd besloten Slachtofferhulp en het Hulster Rode Kruis op te roepen mensen bij te staan. Medewerkers van het verzor gingstehuis belden vervolgens de families van de dertig getrof fen bewoners met het verzoek hen een middagje of eventueel een dag op te vangen. De gespecialiseerde Stichting Salvage was door de brandweer opgeroepen om de boel te komen schoonmaken. Deze stichting is opgericht door verschillende verzekeraars. „Zij zorgen er voor dat er schadebeperkend gewerkt en schoongemaakt wordt. Zij ontroeten de boel en halen de rook uit de apparte menten", aldus brandweercom mandant J. Rijk. De brandwe rende deur van de meterkast bleek zijn werk goed te hebben gedaan. „De brand is niet buiten de meterkast geweest. De kast is wel helemaal uitgebrand, maar gelukkig is het daarbij geble ven", aldus Rijk. Dat er toch zoveel rookschade in de flat is ontstaan, heeft volgens de commandant van het Hulster korps een duidelijke reden: „De compartimenten zijn allemaal zestig minuten brandwerend, maar de mensen werden uiter aard nieuwsgierig en deden hun deuren open om te gaan kijken en zo is die verstikkend scherpe rook overal binnengedrongen." Volgens alle hulpdiensten ver dienen de bedrijfshulpverleners en het personeel van De Blaau we Hoeve een pluim. „Zij heb ben uitstekend en adequaat ge handeld en dat is iets waar ze erg trots op mogen zijn", aldus bur gemeester Mulder. Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl lorGino van den Broecke ULST De tentoonstelling van men in streekmuseum De Vier obachten in Hulst heeft in ie dagen tijd dik driehonderd zoekers getrokken. Er stond verschillende vitrines een ertigtal iconen tentoonge- eld uit de collectie van Wim bé uit Hulst. collectie iconen bestond uit iroducties van oude iconen en kele hedendaags geschilder- werken. q icoon is een traditionele lildering op houten panelen iar gebeurtenissen worden ngeduid uit de wereld van het thodoxe geloof. Het is afkom- ig van het Griekse woord 'ei- in', wat beeltenis of gelijkenis tekent. iconen hebben binnen de isterse Orthodoxe kerk en de en thuis een belangrijke actie. Ze zijn een tastbare enbaring van God en nemen het orthodoxe geloof dezelfde aats in als het gesproken oord. het museum was uitleg te vin- in over de verschillende ico- n. Ze geven allemaal een be- alde gebeurtenis of thema eer. Zo waren er verschillende onen die de 'Geboorte van iristus' weergaven. Elke icoon eft hetzelfde thema weer op ar eigen, unieke manier-. Er ng een Russische icoon uit de stiende eeuw. was er een origineel ge- hilderd icoon te zien van Moe- ïGods met Kind uit de twin- gste eeuw. Verder waren er producties van Bulgaarse, issische en Griekse iconen te ERNEUZEN - Een zeventien- '%e jongen uit Terneuzen is in e nacht van zaterdag op zon- Iaangehouden in zijn woon- 'aa,s wegens baldadigheid. 'e tiener had aan de afsluit en van de tijdelijke ijsbaan ïdraaid. en getuige zag dit, en belde de °lite. De Terneuzenaar werd oorverwezen naar bureau (alt. door Jeanette Vergouwen HULST - In en bij het Houtenkwartier in Hulst sjouwen honderd kinderen met kleren en attributen. De Spelen- middag, die zaterdag gehouden werd, van Jeugd Vakan tie Werk blijkt in trek. De kinderen zagen deze kerstva kantiedag als een heerlijke afwisseling tussen alle feest dagen. „Ik kom hier om gewoon lekker te spelen met andere kinderen", vertelt Claudine. Arno denkt er anders over. Hij presenteert een lach van oor tot oor, waardoor zijn zwarte gezicht nog komischer wordt. „Ik kom voor het schminken, dat vind ik tof." De honderd deelnemers werden door de vrijwilligers van Jeugd Vakantie Werk een middagje beziggehouden. In de knutselhoek werden grappige rode creatieve kerstmutsen gefabriceerd. Kleine groepjes rustten uit terwijl ze geschminkt werden of naar een videofilmpje keken. De spieren werden op de proef gesteld bij het estafette spel waarbij bleek dat de skisport belangrijk was en ook dat de kleren de man maakten. Er werd behendig gela veerd en regelmatig moest een andere outfit aangetrok ken worden. door Frank Gijsel. EEDE - Het laatste café in het grensdorp Eede sluit zijn deu ren. Generaties lang werd op de hoek van de Verlorendorpweg en het Dorpsplein in café Cam- brinus het edele vocht met liefde getapt. Alien Standaert van Rie trekt op 76-jarige leeftijd, na ruim zestig jaar actief te zijn ge weest, de deur nu definitief ach ter zich dicht. Gisteravond kwamen de trouwe vaste klan ten voor het laatst bijeen om hun partijtje te krulbollen. Bierbi'ouwers moesten het zon der God doen en daai'om kregen ze een koning in de persoon van Cambrinus. Schrijlings op een bierton gezeten met een pul vol gerstenat in de hand staat hij al jaren afgebeeld op uithangbor den en reclamepanelen. Ook in Eede hing jarenlang uitnodi gend een box-d met die naam. Enkele weken geleden werd het van de muur gehaald. Op de schouw staan de stille getuigen van een lang en bewogen caféle ven in de vorm van bekers en standaards nog opgesteld. Alien Standaert van Rie is niet van plan stx-aks bij de pakken neer te zitten. Opvolging heeft ze niet en cle gelagzaal wil ze graag zo laten. Aan een bejaar dencentrum denkt ze zeker nog niet. „Wat jammer toch dat alles hier op het dorp zo maar ver dwijnt. De jeugd tx-ekt weg en het caféleven is erg teruggelo pen. We hebben een tijd gehad dat er nog een tiental cafés wa ren. Dat was pas gezellig. De kermissen waren een groot feest zonder rottigheid. Allemaal weg", vertelt ze vol weemoed. Vroeg De waardin rolde als kind als vanzelfsprekend in het caféwe reldje. „Ik ben geboren en geto gen in de zaak van mijn ouders en leerde hoe je met mensen moest omgaan. Op vijftienjax-i- ge leeftij d hielp i k mijn vader bij het schenken. Hox-en, zien en zwijgen was belangrijk in dit werk. Je kreeg heel veel vaste Alien Standaert van Rie vindt het jammer dat ze de deuren moest sluiten van haar café in Eede. klanten over de vloer en die ver telden vaak de diepste gevoe lens aan me. Ik luisterde en zweeg. Op mij konden ze ver trouwen. Dorpsfiguren zaten hier regelmatig aan de toog. Dat zie je nu helaas ook niet meer." Alien weet zich nog goed te her inneren hoe het zwaar bescha digde Eede er na de Tweede We- i'eldoorlog uit zag. „We zijn anderhalf jaar geëvacueerd ge weest. In 1946 zijn we terug ge komen en in een noodwoning gingen we aan de slag tot in 19 5 3 alles weer opnieuw opgebouwd was. Door ziekte van mijn moe der moest ik flink de handen uit de mouwen steken en toen ik trouwde gingen we inwonen in het café. Ik kon zo mijn zieke moeder verzorgen. In 1972 heb ben we de zaak overgenomen toen pa stierf. Vrij snel daarna is mijn man ziek geworden en ge storven. Ik ben nooit bij de pak ken blijven neerzitten." De opwindendste periode was de drukke smokkeltijd. „Vanaf 's morgens vroeg tot 's avonds laat was het hier een drukte van belang. Hier werden plannen gemaakt en de smokkelaars kwamen zich moed indrinken. Een mooie tijd, al vlogen de ko gels wel eens in het x-ond." Ook mooie momenten weet de waar din zich nog goed voor de geest te halen: „De kermissen waren altijd heel gezellig met een or kest of een hammondorgel. Ook de feesten van de bolderclub hadden we hier en we wax-en ja- x-en het lokaal van de plaatselij ke bex'oepswielerwedstrijd de Acht van Eede. De jukebox speelde volop en in ons dorp flo- i-eerde de vlashandel. De werk lieden kwamen vaak met vieze voeten binnen. Dat kon alle maal. De vlasresten en het slik door Wout Bareman SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Terneu zen willen de omwonenden van de zetmeelfabriek zoveel moge lijk betrekken bij de verdere uit bouw van de fabriek in Sas van Gent én de vestiging van het zusterbedrijf, de alcoholfabriek Nedalco. Dat schrijven B en W in antwoord op raadsvragen van de fractie Gemeentebelan gen Kanaalzone (GBK). GBK maakte half noveVnber, in toelichting op de vragen^ duide lijk de komst van Nedalco toe te juichen, maar plaatste daarbij ook direct wat kritische kantte keningen. Zo moeten de milieu-eisen heel nadrukkelijk in het oog worden gehouden, dient de gemeente het verantwoordelijk toezicht niet door te schuiven naar de px'ovincie maar zelf haar ver antwoordelijkheid op te nemen en moeten de bewoners in een klankbordgroep de ontwikke lingen rond Cerestar en Nedalco kunnen toetsen. Prima, reageert het college. Het is het helemaal eens met die ei sen. B en W zullen Cerestar dan ook vragen zo'n klankbord- groep op te lichten. En met het toezicht op de naleving van de vei'gunningen zit het ook wel goed. Advies De gemeente heeft immei-s een adviserende rol lichting 'Mid delburg' bij de afgifte van mi lieuvergunningen. Overigens ligt de verantwoordelijkheid van de handhaving van de eer der verstrekte vei'gunningen wel bij de provincie, niet bij de gemeente. De komst van Nedalco, dat aan enkele tientallen mensen wei-k gaat bieden, wox-dt besti-eden door het comité Geluidhinder Sint-Albert, een woonwijk in de directe omgeving. Het comité vreest dat de nieuwe vestiging op het Cerestar-tei'rein de ge luidsnormen, zoals die zijn vastgesteld in het Plan van Aan pak voor de Kanaalzone van 1993, zal ovei-schrijden. Volgens het comité hoort het bedrijf eer- der thuis op de Axelse Vlak- te/Autrichepolder aan de over zijde van het Kanaal Gent-Ter- neuzen en zou eerst een milieu- effecti-appoi*tage moeten plaatsvinden. B en W menen dat de Sassenaren niet bang hoeven zijn voor extra overlast. De ge luidsbelasting blijft zeker bin nen de norm van vijftig decibel. NIEUW-NAMEN - De ouder raad en de leerkrachten van ba sisschool Sint Jozef in Nieuw- Namen houden zaterdag 3 janu ari een grote Driekoningen op tocht. Vanaf vijf uur trekken de kinde- x-en verkleed als koning met een lampion door het dorp. De fan fare de Scheldezonen begeleidt de lichtstoet. Bij terugkomst op school ver zorgen de kindex-en voor de ou ders en andei'e belangstellenden enkele optredens. foto Peter Nicolai lagen op de vloer, maar de vol gende ochtend was alles weer netjes opgeruimd. Properheid vond ik heel belangrijk. Daar kreeg ik veel complimentjes voox-." Met tact en eerlijkheid leidde ze de zaak bijna zestig jaar. „Iemand die te diep in het glaas je had gekeken, kreeg bij mij niets meer en vechtpai'tijen zijn er nooit binnen geweest. Daar ben ik best wel trots op." Nu de deur is dichtgeklapt weet Alien het zeker: „Mijn klanten zal ik wel missen. Ik heb er zelfs van gedroomd." De hartstocht won het van cle schuchterheid bij de jongen en het meisje, die in Goes een boekhandel betraden. Ze hielden elkaar stevig vast, daar tussen de massa druk werk. Met zijn beminde aan de arm, baande de jongen zich een weg naar de afdeling poëzie en koos een klein maar fijn werkje. Bij de kassa ging het grondig mis. Voor jou mijn lief; dat is dan 16 euro 30", sprak de be diende aan de kassa weinig poëtisch en op ruwe toon. Iedereen keek en iedereen zag ze blozen. Nee, het boekje hoefde niet te worden ingepakt. Ze hadden haast. Om te gaan lezen misschien. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37