jemeente wacht met Vluchthaven Delta verkoopt natuurgebieden EXTRA Geen kerstreces voor ambitieus Luctor et Emergo W es ter schouwen Kultureel zit vol plannen voor 2004 Oliebollen aan de lopende band zeeuwse almanak Poëzie Nieuwjaarsduik reddingsbrigade Ouddorp Man opent noodluik van bus 1lannen voor verdere inrichting Bruse haven nog niet in de maak erstpresentje por hospice romfietser erdwaald ongen met laaf geslagen bin n9n uit De hartstocht won het van de schuchterheid bij de jongen en het meisje, die in Goes een boekhandel betraden. Ze hielden elkaar stevig vast, daar tussen de massa druk werk. Met zijn beminde aan de arm, baande de jongen zich een weg naar de afdeling poëzie en koos een klein maar fijn werkje. Bij de kassa ging het grondig mis. Voor jou mijn lief; dat is dan 16 euro 30", sprak de be diende aan de kassa weinig poëtisch en op ruwe toon. Iedereen keek en iedereen zag ze blozen. Nee, het boekje hoefde niet te worden ingepakt. Ze hadden haast. Om te gaan lezen misschien. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode W-M 1844 - 1998 q SCHOUWEN-DUIVELAND door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Een nieuwjaarsconcert in de kerk in Burgh, bijzondere wisselexpo sities in de Burghse Schoole en een gevarieerd tentoonstel lingsprogramma voor De Be- waerschole. Het bestuur van de Stichting Westerschou wen Kul tureel zit boordevol plannen voor 2004. Ook is er tevredenheid over het verloop van de activiteiten in het afgelopen jaar. Zo kan mu seum De Burghse Schoole te rugzien op een zeer geslaagd seizoen. De wisselexpositie over 'Meester Hubregtse', de school meester en amateur-archeo loog, trok zeer veel belangstel ling. Verder meldden zich en kele nieuwe vrijwilligers bij dit museum aan. De werkgroep werkt nu de plan nen uit voor nieuwe wisselexpo sities in het komend seizoen. Gedacht wordt aan 'Zeeuwse Ringwal burgen', waartoe ook de eigen Karolingische Burg be hoort en 'Zeeuwse schoolplaten en kinderboeken'. De tentoonstellingsreeks in De Bewaerschole start in het nieu we jaar op zaterdag 24 januax-i met een expositie olieverf en grafiek van Anne van Toor en beelden van Liesbeth van der Zee. In maart en april staan twee exposities op het program- ma in het kader van het thema 'Gewerveld-Ongewerveld'. Ma- x-iëlle van de Bei-gh en Mels Dees richten dan na elkaar hun in stallaties op basis van dit thema in De Bewaex-schole in. Verder staan er in 2004 tentoon stellingen op het pi'ogramma van onder meer Jaap van de Gaarden, Lia Stouten, Wim Ge- even en Joop Mijsbergen. Concert De Stichting Westerschouwen Kultureel begint het nieuwe jaar met een concert van het vocaal ensemble Voci Miste za terdagmiddag 3 januari in de Hervormde kerk in Burgh. Dit ensemble van Zeeuwse bodem staat onder leiding van Ineke Wijkhuis-van den Driest uit Oost-Souburg. Voci Miste brengt een gevari- eerd repex-toire: klassiek en licht, kerkelijk en wereldlijk, volksliedex-en en balladen. Het concert begint om 15.30 uur. Toegangskaax-ten zijn in voor- verkoop verkrijgbaar bij De Be waerschole en voor aanvang van het concert bij de ingang van de kerk. OUDDORP - De Ouddorpse Reddings Brigade (ORB) houdt donderdag 1 januari weer de traditionele nieuwjaarsduik op het Ouddorpse strand. Leden van de ORB weten inmiddels uit ervaring dat sneeuw, hagel en de koude zee geen enkele belem mering vormen voor een groot aantal dappere lieden om het nieuwe jaar te beginnen met een frisse duik in de Noordzee. De nieuwjaarsduik wordt bege leid door de ORB en gaat om 14.00 uur van start met het afschieten van het zogeheten wippex-kanon van de KNRM, station Ouddorp. Aansluitend wordt er in de red- dingspost van de brigade een nieuwjaarsreceptie gehouden voor leden, oud-leden, sponsors en donateurs. Voor alle deelne mers en belangstellenden zijn er tegen kleine vex-goeding erw tensoep en glühwein te koop. Deelname aan de nieuwjaax-s- duik staat op eigen risico open voor ieder gezond pex-soon. De inschrijving begint om 12.30 uur in de reddingspost aan het Westerduinpad bij het stx-and van 't Flauwe Werk in Ouddox-p aan Zee. Hier kunnen de deelne- mei's zich ook omkleden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Nutsbedrijf Delta gaat drie natuurgebieden verkopen aan Staatsbosbeheer. De terreinen zijn voor de water winning niet meer nodig. Het betreft duingebied De Maire in de Kop van Schouwen, duinge bied Klein Valkenisse op Wal cheren en een gebied bij de spaarbekkens in de Braakman. De provincie is in het verleden met de drie grote terreinbehe rende organisaties (Het Zeeuw se Landschap, Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer) een verdeling van beheergebie- den overeengekomen ('aan dachtsgebieden' genaamd). Geen wet van Meden en Pei'zen, maar een richtlijn bij toewijzing van nieuw aan te kopen natuur. Volgens de verdeling komt Staatsbosbeheer als eerste in aanmerking voor de af te stoten Delta-terreinen. Tot nu toe betaalde het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit de aankopen van Staatsbosbeheei-. LNV heeft geen geld; voor 2003 geldt een aankoopstop en in 2004 is alleen geld voor nieuwe natuur binnen de zogenoemde Ecologische Hoofdstructuxu- beschikbaax-. De provincie vindt het onder natuurbeheer bi'engen van de gebieden belangrijk. Ze staan ook als aan te kopen terreinen in het Natuurgebiedsplan Zee land. Daarom wil de pi-ovincie deze keer de aankoop financieel ondersteunen. Om hoeveel geld het gaat, staat nog niet vast. In totaal gaat het om een opper vlakte van ongeveer 47 hectare. De Maire in de Schouwse West hoek (27 hectare) is nu een 'witte vlek' binnen het huidige be- heergebied van Staatsbosbe heer. Door aankoop kan er een geheel van woi'den gemaakt Bovendien kunnen makkelijker maatregelen worden getroffen tegen de wateroverlast in Nieuw Haamstede. De vroongronden van Klein Valkenisse (7 hectare) vox-men eveneens een enclave in het na- tuurgebied van Staatsbosbe- heei-. Door het stopzetten van de watexwinning bij Biggekerke zijn de gronden vei-nat en ver ruigd. De aankoop maakt een gerichter beheer mogelijk. Tussen de spaarbekkens in de Bx-aakman en het aangrenzende natuurgebied ligt een royale overhoek (13 hectare). Het is een watexplas met rietvelden, ruigte en een oeverzwaluwenwand. Door de aankoop ontstaat een groter geheel en het past binnen de plannen voor uitbreiding. BRUINISSE - Een achtienjari- ge man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland werd zaterdag rond half twaalf in een lijnbus van Connexxion op de Parallel weg in Bruinisse aangehouden. De jongen opende opzettelijk het noodluik aan de achterzijde van de bus waax-na een alaxrn af ging. Omdat het noodluik elek- tx-onisch beveiligd is, was het niet mogelijk het luik te sluiten. Hierop werd besloten niet meer met de bus verder te rijden en moesten de passagiers terug lo pen naar de bushalte en op eigen gelegenheid hun reis zien te ver volgen. 'America' zullen nu de Hol landse hits centraal staan met evex-greens van Boudewijn de Groot, Marco Borsato, Frans Bauer en natuuxiijk ook van Blof. Stimulans Vooral de stimulans nu einde lijk eens zijn eigen ax-range- ment te voltooien met succes nummers van deze hem zo vex-tx-ouwde groep, maakte Ro nald Slager enthousiast voor het thema van de komende jaaruitvoering. „Ik liep allang met het plan rond een ax-range- ment aan Blof te wijden en ik had er ook al een begin voor ge maakt, maarhet kwam er maar niet van om het af te maken. Nu had ik ineens een stok achter de deur. En ik wil natuurlijk dat het iets bijzonders wordt. Het zal wel duidelijk zijn waarom", zegt de dirigent én broer van de basgitarist van Blof. Maar al die andere bekende Hollandse hits moeten er na tuurlijk ook perfect uitkomen en daartoe zweept Slager zijn groep op tot steeds betere pres taties. Zo'n nummer als „Heb je even voor mij' van Frans Bauer bijvoorbeeld. Het lijkt vexieidelijk daar een lekker deinende polonaise van te ma ken, maar dat is nou net niet de bedoeling. „Laten we probe ren dit nummer als een Zuid- Amerikaanse samba te laten klinken", stimuleert de diri gent. Overigens is het niet alles Hol lands wat de klok slaat tijdens foto Dirk-Jan Gjeltema die uitvoering. Voor de pauze wil Luctor et Emergo uitge breid laten horen het klassieke internationale repertoire ook niet te schuwen. Zo staan er onder meer de Bolero van Ra- vel en Gullivers Travels van B. Appermont op het program ma. „Dat laatste is een extx-a belangrijk nxxmmer voor ons. Dat gaan we in mei spelen op een concours. Dus zullen we dat in de loop van de komende maanden steeds verder gaan verfijnen", zegt Slager. Het was een intensieve repeti tie zaterdag. Dx-ankjes en stampot na afloop lieten zich dan ook uitstekend smaken en vrijdag 2 januari is er natuur lijk weer gewoon wekelijkse x-epetitie. Luctor et Emergo heeft geen tijd voor kerstreces. door Ali Pankow RENESSE - Er kwam geen en kele vorm van protest toen di rigent Ronald Slager de leden van Fanafarekorps Luctor et Emergo in Renesse voorstelde zaterdag een extra repetitie in te lassen. Nou ja extra, in feite was het gewoon een vervan ging voor de reguliere repetitie op vrijdag die wegens tweede kerstdag niet doorging. En zo maar een week overslaan met oefenen is er niet bij, zeker niet nu de jaarlijkse uitvoering al aan de horizon gloort. Luctor et Emergo bijt zich gretig vast in zijn ambities. Natuxxrlijk mag het ook best gezellig zijn, maar de mxxzikale prestaties vormen de boven toon. Daarover zijn musici en dirigent het volkomen eens. En wat die gezelligheid be treft, zo'n zaterdag na kerst is toch een beetje anders dan an ders en dus wordt de repetitie besloten met een gezamenlijke maaltijd met vier verschillen de stampotgerechten. Daarbij zij n ook de partners van de mu zikanten van harte welkom. Maar voorafgaand aan andij vie, boerenkool, zuurkool, rookworst en stoofvlees wordt er dus bloedserieus gerepe teerd. Dirigent Slager is streng maar rechtvaardig. De jaar lijkse uitvoering 'Luctor et Emergo op z'n Hollands' over vijf weken (zaterdag 31 j anuari en zaterdag 7 februari) moet een groot succes worden. Na thema's als 'Brittannia' en maandag 29 december 2003 ongeil draait an afsluitkraan an ijsbaan 1RNEUZEN - Een zeventien de jongen uit Terneuzen is in nacht van zaterdag op zon- laangehouden in zijn woon- lats wegens baldadigheid, tiener had aan de afsluit en van de tijdelijke ijsbaan Iraaid. Een getuige belde de lite. De Terneuzenaar werd irbureau Halt gestuurd. Luctor et Emergo laste zaterdag een extra repetitie in. inrFamke van Loon IUINISSE - De gemeente louwen-Duiveland zal op te termijn geen plannen ma li voor de verdere invulling nde Vluchthaven in Bruinis- Volgens wethouder G. van de de - de Wilde ligt er op dit iment geen enkele aanvraag or een grote ligplaats. Daar- ast wil de gemeente even pas de plaatsmaken in afwach- g van ontwikkelingen in de sserijsector. 2005 valt de gehele Vluchtha- n in Bruinisse onder de ver woordelijkheid van de ge- ente. Jarenlang heeft de schutte havenkom aan 't Zij- dienst gedaan als toevluchts- td voor binnenvaartschepen mosselkottex's, die bij zwaar er op de Oosterschelde hier stiger vaarwater konden af- sehten. Inmiddels heeft een smeentelijk) deel van de ha- n een nieuwe functie gekre- n: omdat de oude vissersha- n van Bruinisse uit zijn jas oeide, is twee jaar geleden een el van de Bi-use vissersvloot ar de Vluchthaven verhuisd, li ander deel van de haven is or de binnenvaart nog altijd I toevluchtsoord. Totdat jkswaterstaat de nieuwe ichthaven bij het Krammer- lizen complex heeft aange- d. nneer Rijkswaterstaat vol gend jaar ook dat laatste deel van de haven overdraagt aan de gemeente, kan Schouwen-Dui- veland de inrichting van de Vluchthaven afmaken. Maar het ziet er niet naar uit dat hier voor binnen afzienbare tijd plannen worden gemaakt. De Bruse haven aan 't Zijpe moet in de ogen van het college een brui sende havenshaven worden: de loswal is hiervoor aangelegd en (vissers-)schepen van fox-maat moeten er een vaste plek aan de steiger krijgen. Voor dat laatste deel zouden ook ligplaatsen voor dergelijke schepen aange legd moeten worden. Ligplaatsen Maar het college wil nu even wachten met die plannenmake rij. „We hebben op dit moment geen één aanvraag voor grote ligplaatsen liggen", aldus wet houder Van de Velde (havenza ken). Daax-bij zijn het onzekere tijden voor de visserijsector. Ook voor de mossel- en ander schelpdiexvissers. Op dit mo ment wordt naar aanleiding van het EVA-2 rapport het Neder landse beleid ten aanzien van die schelpdiervisserij tegen het licht gehouden. Komend voor jaar wordt gekeken welke regels er voor de visserij op ondermeer de Waddenzee, waar veel Zeeuwse mosselpercelen liggen, en in de Zeeuwse wateren gaan gelden. Volgens de wethouder ziet het er naar uit dat er ook straks nog op mossels en kokkels gevist mag wox-den, maar dat er opnieuw meer voedsel voor de vogels moet blijven liggen. Ook in af wachting van de consequenties van dat nieuwe schelpdier-visse rij-beleid wil het college nu even wachten met de nieuwe plannen. Van de Velde: „Ik kan op dit moment niet inschatten welke gevolgen dat voor onze (visserij-, red) bedrijven op Schouwen-Duiveland heeft." Wanneer het laatste deel van de Vluchthaven van Bruinisse wél wordt ingericht, is nog niet be kend. ERIKZEE - De Stichting ispice Schouwen-Duiveland it 2 00 euro ontvangen van directie van Delta NV als rstpresentje. visie Enex-gy van Delta NV eft besloten dit jaar geen rstkaarten te verzenden. Het ld dat hierdoor wordt be- aard, krijgt een andex-e be raming. De gift aan de Stich- ig Hospice is een voorbeeld nde besteding daarvan, rder heeft Delta NV het hos te in oprichting laten weten 'de stichting drie jaar lang Jrdt ondersteund met 2000 ro als tegemoetkoming in de sten voor energie en water. IDDELBURG - Omdat hij tdwaald was, was een zeven jarige bromfietser uit de ge vente Veere in de nacht van za- rdag op zondag over de A58 'an rijden. ij was met zijn zestienjarige vdepassagier op weg naar 'is na een avondje stappen in Heerenhoek. De politie hield t! tweetal om kwart over twee in nadat ze de afslag naar de ïuwlandseweg hadden geno- ffl. De jongen bleek iets te veel hebben gedronken. USSINGEN - Een achttienja- W jongen is zaterdagmiddag *t een ijzeren staaf geslagen >or een bewoner van de Mer- mburgin Vlissingen. De dader Aangehouden. jongen was bij de bewoner ïhaal gaan halen nadat hij ^familielid had bedreigd. Tij- *ns het gesprek aan de deur "g de man naar binnen en *am met een ijzeren staaf te- De jongen deinsde achtex-- fen viel. Vervolgens wex-d hij ^rdere malen op zijn lichaam ^agen. Advertentie door Edith Ramakers MIDDELBURG - Aan de lopende band worden de oliebollen gebakken bij bak ker Pieter Bliek in Middelburg. De nieu we oliebollenmachine maakt overuren en wordt pas werkeloos op nieuwjaars dag. Zo'n 2500 oliebollen worden per uur geproduceerd. Grote bollen, van circa 80 gram per stuk. „Met rozijnen, krenten, stukjes appels en een geheim receptuur", zegt Bliek. Blindgangers noemt hij de bollen zonder rozijnen. Hij tx-ekt er haast zijn neus voor op. „We maken ze wel, want er zijn men sen die niet van rozijnen houden, maar voor mij is dat niet de echte oliebol." Een goede oliebol vraagt naar meer. „Aan één oliebol heb je dan niet genoeg." Een oliebol mag niet te vet zijn, maar ook niet te dx-oog, vervolgt hij. Van binnen moet hij een beetje glazig zijn. „Ik wil mijn oliebol een bepaalde fx-isheid mee geven. Hoe ik dat doe, zeg ik niet. Dat is nu net mijn geheim." Hij verwacht dat alle bakkers veel olie bollen proeven, voordat ze de in hun ogen lekkerste bol hebben. Bij Bliek lagen er een paar weken geleden zo'n negen olie bollen op tafel. Ze wex-den door een eigen panel gekeurd. „Ik had mijn vader er ook nog bijgehaald. Uiteindelijk hebben we er een uitgekozen. Maar tweeënhalve week geleden hebben we nog een volledi ge receptmovè gemaakt. Ik was er toch niet tevreden over. Ik wilde de bollen frisser hebben." De oliebollen worden in een plantaardig vet ongeveer 7 tot 8 minuten op circa 177 graden Celsius gebakken. Medewerkers van Bliek controleren de bollen. „Ook al is het een lopende band, het blijft am bachtelijk werk. We mengen het beslag ook met de hand." Medewerkers van bakkerij Bliek controleren de oliebollen die aan de lopende band worden geproduceerd. foto Ruben Oreel Bliek dacht deze week nog een ingenieu ze ingeving te hebben. Hij kocht een in dustriële mixer, waar normaal tegellijm mee bewerkt woi'dt. „We wilden met de mixer het beslag mengen. Het leek een schot in de roos, maar toen de bollen in de olie gleden werden het langwerpige vor men. Dat kan niet, een oliebol moet rond zijn. Het beslag was kapot gemixt." Hij heeft zich niet aangemeld voor de jaar lijkse oliebollentest van het Algemeen Dagblad. Dit weekeinde werd de uitslag bekendgemaakt. Van de ruim 70 bakkers en oliebollenbakkex-s die getest waren, bleven er volgens de test 48 ver onder de maat. Richax-d Vissers uit Rottei'dam kwam als beste uit de bus gekomen. „Soms is het niet terecht dat je een onvol doende krijgt", vex'dedigt hij zijn vak- broedex-s. „De een houdt van een vette oliebol, een ander gruwt ervan. Je bent afhankelijk van degene die de test ver richt." Bovendien zijn de oliebollen van jezelf niet te overtreffen. „Dat vind ik zelf, maar dat vinden ook de vader en moeder die thuis stuitex-bollen hebben gemaakt." VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. II Vrijdagavond koopavond, i' "houwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) I l^lnkenszand www.blnnenult.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29