ïavenschappen drijven uiteen fZC Aanpak dijken moet in voorjaar duidelijk zijn )osterscheldekokkel raakt teeds verder in de knel Afscheid van een bijzondere juf Applaus voor debutant Stefan op Indoor Zeeland 11 entse schepen Termont denkt dat Zeeland Seaports Rotterdam verkiest PvdA-vragen over hulp daklozen Hoogtemeting op tolpleinen beter Drankrijder betrapt in Goes Politie pakt vijf vandalen Gewonde bij aanrijding erneuzen krijgt geld oor milieumaatregelen Vetenschapsquiz trekt Recordaantal deelnemers swb maandag 29 december 2003 MIDDELBURG - De provincie Zeeland moet zich actie ver inzetten voor de huisvesting van dak- en thuislozen. Dat kan onder meer door ervoor te zorgen dat de dertien Zeeuwse gemeenten hun verantwoordelijkheid in deze ne men, bijvoorbeeld door te zorgen voor geschikte bouwlo caties. Dit stellen de Statenleden E. Hageman en E. Kerckhaert (PvdA) in schriftelijke vragen aan het college van Gedepu teerde Staten. Ze wijzen op het manifest Iedereen onder dak in 2007, waarin de provincie een stimulerende rol is toebedeeld om de problematiek van dak- en thuislozen daadwerkelijk aan te pakken. De twee Statenleden willen weten of bekend is hoeveel dak- en thuislozen in Zeeland op straat moeten overnach ten en hoe dat is verdeeld over de verschillende gemeen ten. Ook vragen ze wat het dagelijks provinciebestuur tot nu toe heeft gedaan om oplossingen te zoeken. TERNEUZEN - De automatische hoogtemeting van voer tuigen die het tolplein van de Westerscheldetunnel passe ren, is verbeterd. De elektronische ogen van alle veertien tollanen zijn door het onafhankelijke Nederlands Meetinstituut gecontro leerd en op dezelfde hoogte ingesteld. Bij de metingen ligt de grens op 2,50 meter. Om er zeker van te zijn dat de clas sificatie juist is, moet elk voertuig dat hoger is, extra wor den gemeten. GOES - Een 25-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder werd gisternacht op de 's-Gravenpolderseweg in Goes aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had 1,3 maal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Om dat hij de boete niet kon betalen, kreeg hij een proces-ver baal uitgereikt. GOES - De politie hield vrijdagavond laat op de Lijn baan in Goes vijf jongeren uit de gemeente Borsele aan. De vijf, vijftien en zestien jaar oud, hadden vernielingen aan diverse fietsen gepleegd. VLISSINGEN - Op de kruising van de Bloemenlaan met de Madelievenlaan in Vlissingen vond afgelopen zaterdag middag om ongeveer twintig over één een aanrijding plaats. Een veertigjarige Vlissingse automobilist reed over de Bloemenlaan in de richting van de Lelienlaan. Hij verleen de op de kruising geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 37-jarige Vlissingse, die op een snorfiets reed. De vrouw raakte bij de aanrijding gewond aan haar been, maar het is onbekend of zij voor behandeling naar het ziekenhuis moest. Beide voertuigen raakten bescha digd. door Ben Jansen GOES - Komend voorjaar moet duidelijk zijn wat er nodig is om de glooiingen van de Ooster- scheldedijken zo sterk te krijgen dat ze tot halverwege deze eeuw golfaanvallen kunnen weer staan. Het is de bedoeling dat dan ook bekend is hoeveel geld'het Rijk geld hiervoor beschikbaar stelt. Dat bepaalt het tempo waarin de werkzaamheden kunnen wor den uitgevoerd. De aanpassing van de eerste dijkglooiingen aan de Ooster- schelde moet in 2006 beginnen. „De Tweede Kamer heeft er geld voor uitgetrokken", zegt H. Geernaart, hoofd van het pro ject Zeeweringen, waarin Rijks waterstaat en de twee Zeeuwse waterschappen samenwerken. „Dat betekent in elk geval dat het geld niet aan andere doelen kan worden besteed. De vraag is alleen over welke bedragen we per jaar kunnen beschikken. Als we aan de Oosterschelde in 2015 klaar moeten zijn, zoals eigen lijk nog steeds de bedoeling is, hebben we jaarlijks meer geld nodig dan wanneer we tot pak weg 2023 de tijd krijgen." Onder leiding van het projectbu reau Zeeweringen is aan de Wes- terschelde inmiddels ruim 78 ki lometer dijkglooiing aangepast aan de nieuwste inzichten over de kracht waarmee golven aan de bekleding van een zeedijk kunnen trekken. Begin jaren 90 bleek uit onderzoek dat de blok ken op de glooiingen minder ze kerheid boden dan eerst was aangenomen. Aan de Wester- schelde is nu nog ongeveer 78 km te gaan, de zeewering aan de monding tot aan het Zwin aan de zuidkant en tot en met de Westkapelse zeewering aan de noordkant meegerekend. Zwakste plekken De waterschappen en Rijkswa terstaat hebben eerst de zwak ste plekken aangepakt. Wat nu nog rest aan de Westerschelde is globaal sterker dan de kwets baarste dijkvakken aan de Oos terschelde. Vandaar dat het pro ject Zeeweringen de afgelopen jaren is begonnen de stand van zaken aan de Oosterschelde op te nemen. Bij.de versterking van de steenbekleding is de natuur gaandeweg een steeds belangrij kere rol gaan spelen. De werk zaamheden worden zodanig ge pland dat vogels in het broedsei- zoen niet worden gestoord. Ook wordt er rekening mee gehou den dat voldoende hoogwater rustplaatsen beschikbaar zijn. Dat geldt te meer aan de Ooster schelde, die vanwege haar na tuurwaarden immers tot Natio naal Park is uitgeroepen. Natuur Over één punt verschillen de wa terschappen en Rijkswaterstaat nog van mening met de natuur bescherming. Bij de aanpassing van de glooiingen wordt ook van asfalt een onderhoudsweg aangelegd om in de toekomst makkelijker materiaal te kun nen aanvoeren. De Vogelbe scherming en de Zeeuwse Mi lieufederatie hebben bezwaar te gen die weg omdat het recrea tief gebruik aantrekt, waardoor vogels worden verstoord. Afslui ting van de weg met bijvoor beeld een slagboom of een hek werk achten ze onvoldoende, omdat een recreatieve fietser die van het weidse uitzicht over de Westerschelde wil genieten zich er niet door laat weerhou den. Ze vinden dat op dijkvak ken waar de kans op verstoring van vogels groot is geen asfalt- verharding moet worden toege past, maar bijvoorbeeld grasbe- tontegels, waarover het minder aangenaam fietsen is. De kwes tie is voorgelegd aan de Raad van State. Glooiing Aan de Westerschelde is dit jaar ruim 11 kilometer steenglooiing verbeterd. Voor 2004 staan voor Zuid-Beveland op het program ma het laatste gedeelte van de Baarlandpolder en aansluitend de Zuid- en Everingepolder, de Willem-Annapolder bij Biezelin- ge, 200 meter glooiing bij de koelinlaat van de kerncentrale Borssele. In Zeeuws-Vlaanderen zal wor den gewerkt aan het Voorland van Nummer Een, aan de noor delijke havendam in Walsoor den en aan de glooiing van de dijk aan de Hertogin Hedwige- polder. jor Rolf Bosboom inrWout Bareman EXT - De liefde tussen de ha- van Gent en havenschap eland Seaports is over. De zo igvuldig opgebouwde vrijage gen met name de havens van meuzen en Gent is zo goed iteniet gedaan door de nauwe menwerking tussen het euwse havenschap en het Ha- ibedrijf Rotterdam in de Ex- jitatiemaatschappij Schelde ias(ESM). ien daarin ook de Axelse Vlak- iverd ingebracht, was de ver- jdenng tussen de Gentse ha ns en die van Zeeland groter nooit. havenschepen Daniël Ter- jat van Gent is alles terug bij Hij had zich heel veel voorge- ld van het protocol dat afgelo- voorjaar op het stadsjacht van Artevelde tussen de ERtse haven en Zeeland aports werd ondertekend. De ree zouden zich samen sterk li aken voor de gezamenlijke be- (onder meer een nieuwe, jtere zeesluis, een groter ka al en andere infrastructurele inzieningen). Maar bij die on- tekening bleef het; er werd orConny van Gremberqhe niets geconcretiseerd. Termont heeft zich nu - boos - voorgeno men niets meer te ondertekenen. Daarom ook schitterde hij on langs door afwezigheid bij de on dertekening van weer een memo randum van de gezamenlijke Scheldehavens over - opnieuw - alle mogelijke gezamenlijke be langen in het stroomgebied. „Ik heb de Zeeuwse ha venschapsvoorzitter en gedepu teerde, Gert de Kok, een aantal voorstellen gedaan om de samen werking gestand te doen, maar hij heeft tot nu te doen niets meer van zich laten horen. Dat is voor mij een duidelijk 'nee'. Kennelijk worden alle kaarten ingezet op Rotterdam", ver zucht Termont. „Als het om de ontwikkeling van de Wester schelde Container Terminal gaat, heb ik daar alle begrip voor. Maar waarom alleen naar het noorden gekeken en niet lan ger naar het zuiden? Wij hebben samen enorme potenties. Ruim een week geleden nog heb ik de vestiging van vier bedrijven naar het nieuwe Kluizendok op de linker kanaaloever aangekon digd; ik maak me sterk dat, als we hadden samengewerkt, dat er meer hadden kunnen zijn. En RNEUZEN - De gemeente meuzen gaat diverse moder- encrgiebesparende maatrege- loepassen in het nog te bou- niegasportcentrum Oude art en in het nieuwe onderko- nvan Toonbeeld, het gemeen- ijk instituut voor kunstzinni- vorming. maatregelen worden slechts leeltelijk bekostigd uit de ge- ui: entekas. De provincie Zee rad kende Terneuzen deze ikruim 30.000 euro subsidie toe voor twee projecten. De ge meente krijgt twintig mille voor de aanleg van een energiebespa rend afdeksysteem voor het nog te bouwen 50-meterbad in het sportcomplex Oude Vaart. Voor Toonbeeld bedraagt de subsidie ruim tien mille. Het is de bedoe ling dat het voormalig schoolge bouw De Rede waarin Toon beeld nu zit wordt uitgerust met speciale hoogfrequentie armatu ren, een daglichtregeling, deur schakelaars en bewegingsdetec toren. De energiebesparende voorzieningen kosten de gemeen te circa 60.000 euro. dan niet alleen op ons grondge bied, maar ook op de Axelse Vlakte. Er worden nu kansen vergooid." Ontkoppeling Termont weet heel goed dat, als het Kluizendok (200 hectare), is ingevuld enkel nog nieuwe be drijfsvestigingen over de grens op de Axelse Vlakte resten. Daarom ook pleit hij voor ont koppeling van dat gebied van ESM. „Begrijp me goed. Ik hoor en zie ook dat het niet goed gaat met die Axelse Vlakte. Dat wekt bij mij geen leedvermaak, maar als we samen de markt op zou den gaan, zou het meer op kun nen leveren." Het afgelopen half jaar pleegde de Gentse schepen welwillend overleg met het nieuw-gekozen dagelijks provinciebestuur van Zeeland, met het nieuwe ha- venschapsbestuur en met het nieuwe college van B en W van Terneuzen. „Ik begrijp best dat het allemaal nog een kwestie van wennen en inwerken is. Maar op een bepaald moment heb je toch een standpunt. Met de provincie Zeeland heb ik een goed contact, als het gaat om de tunnel bij Sluiskil. Van de nieu we burgemeester van Terneuzen Jan Lonink, zou ik willen dat hij zich opstelt als zijn voorgan ger: niet alleen naar het noor den kijken, maar ook naar het zuiden. En ook van de contacten met het havenschap had ik meer verwacht. Daarin ben ik enorm teleurgesteld. Wat dat betreft heb ik plotseling geen gespreks partner meer, over de grens." Heimwee Hij kijkt met veel heimwee ter- wug naar de periode toen Ron Barbé nog burgemeester was van Terneuzen en havenschaps voorzitter en gedeputeerde Daan Bruinooge en directeur Jan Philippen nog de scepter zwaaiden over het Zeeuws ha- venbeleid. „Vooral Ron Barbé keek naar het zuiden, had ge voel voor onze aard en aanpak." prRinus Antonisse IES - De kokkels in de Ooster- elde komen in de knel. Door schillende oorzaken neemt hoeveelheid van deze schelp- ren gestaag af. Daardoor is irkustvogels, met name scho- sters, steeds minder hoofd- iel beschikbaar. blijkt uit onderzoek van het ercfksinstituut voor Kust en Zee KZ), het Nederlands Insti- voor Visserij Onderzoek V'O) en het ministerie van ïdbouw, Natuur en Voedsel- aliteit (LNV). De acht van de Oosterschelde or kokkels neemt af; vogels en serij zullen het met steeds ider moeten doen, aldus de ilerzoekers in Zoutkrant, een gave van het RIKZ. or de afname van de kokkels «len drie belangrijke oorza- genoemd: de zogenaamde 'dhonger van de Oosterschel- waardoor de oppervlakte oogvallende platen en slikken [mindert; de tot een plaag uit diende Japanse oesters; de af- me van de voedselproductie tallfi Ider. in de zeearm, vooral van plant aardig plankton. Het onderzoekt wijst uit dat niet alleen de omvang van het in- tergetijdengebied afneemt, maar dat de tijd dat de platen en slikken droogvallen zelfs nog sneller afneemt. Het aandeel hooggelegen intergetijdenge- bied daalt en vogels kunnen kor ter op de droogvallende delen te recht om te eten. Kokkels komen in de Ooster schelde vooral voor op plaatsen die langer droogvallen. Tussen 1983 en 2001 is de beschikbare oppervlakte met zo'n 20 procent afgenomen en tot 2010 gaat er naar verwachting nog eens circa 14 procent af. Daarbij is nog niet meegerekend dat op ter mijn veel ondiep veen waar kok kels niet kunnen leven bloot komt te liggen. Opmars Na de voor de platte Zeeuwse oester desastreus strenge winter van 1963 voerden de oesterboe- ren Japanse oesters in. In tegen stelling tot de verwachting stierf deze vreemde soort na ver loop van tijd niet vanzelf uit. De oester bleek beter tegen lagere temperaturen te kunnen dan was aangenomen. Vooral na het gereedkomen van de Deltawerken begon de Japan se oester juist aan een opmars. Inmiddels neemt het dier onge veer 640 hectare van het interge- tijdengebied in beslag. Beneden de laag waterlijn ligt ongeveer 700 hectare. In totaal zit er in de Oosterschelde inmiddels 14 vier kante kilometer aan Japanse oes- terbanken. Door de korter wordende droog- valduur van het intergetijdenge- bied verandert de omgeving ten gunste van de oesters en ten na dele van de kokkels. Beide schelpdieren filteren hun voed sel uit het water; ze zijn eikaars concurrent. De Japanse oesters eten ook larven van kokkels. Stefan Elfrink kreeg gisteren een flink applaus na zijn eerste optreden tijdens Indoor Zeeland; hij was een van de deelnemers aan de jaarlijkse promotiedag voor mensen met een handicap. foto Dirk-Jan Gjeltema goed", glunderde hij na afloop. Ook het publiek was onder de indruk van vooral zijn enthousias me. Stefan was een van de ongeveer honderd deelnemers aan de promotiedag die Indoor Zee land jaarlijks houdt voor mensen met een handi cap. De dag was op touw gezet door de afdelin gen Goes en Borsele van de Lions Club, in sa menwerking met de Lutinahoeve, manege Paar- does in Vlissingen en stichting Het Vrolijke Rui tertje uit Roosendaal. De deelnemers legden, te gelijk met enkele anderen, een rijproef af. De zwaarte van de proef was afhankelijk van de er varing van de ruiters. Na afloop ontvingen de deelnemers een prijs. Halverwege het programma verzorgde de suc cesvolste Zeeuwse dressuuramazone van dit mo ment, Thamar Zweistra uit Schore, met haar paard Hexagon's Oakly een gewaardeerde de monstratie. door Rolf Bosboom GOES - Met een grijns van oor tot oor verliet Stefan Elfrink uit Zierikzee de ring, nadat hij nog eens uitbundig had gezwaaid naar het pu bliek dat zijn optreden met een royaal applaus beloonde. Stefan, negen jaar oud, rijdt nog maar sinds kort paard. Slechts vijf lessen heeft hij achter de rug op de Lutinahoeve in Zonnemaire. Des ondanks maakte hij gistermiddag zijn opwach ting tijdens Indoor Zeeland, het grote paarden sportevenement dat momenteel in de Zeeland hallen in Goes wordt gehouden. Hoe pril zijn hippische carrière is, bleek wel uit het feit dat zijn naam niet op de deelnemerslijst was terug te vinden. Bovendien reed hij voor het eerst op paard Willem. „Maar het ging 'ES - Dertienduizend kinde- bebben dit jaar meegedaan de juniorversie van de Na- de Wetenschapsquiz. De lc antwoorden en de uitslag len gisterochtend bekendge- 'I in een uitzending op ipelin. I acht vragen waren vorige gepubliceerd in een M aantal kranten, waaron- pde PZC. Het aantal inzendin- P blijft fors toenemen: in 2001 Muizend, vorig jaar het dub ben nu dus 13.000. Nig inzenders hadden alle folengoed beantwoord. Onder p waren geen PZC-lezers. Er fen wel drie Zeeuwse inzen- fcmet één fout. Onder de fout- F® inzendingen werden de prij- P verloot. De hoofdprijs, een Pg weekeinde met het hele ge- P naar een Europese hoofd- N.ging naar Didima Hopman W Alkmaar. Als beste school klas - acht van de achthonderd deelnemende groepen hadden al le vragen goed - werd boven- bouwgroep Tjalle van basis school De Swaaistee uit Gronin gen uitverkoren. Drie van de acht vragen bleken beduidend moeilijker te zijn dan de andere: Waarom is de Noordzee niet blauw zoals de Middellandse Zee? (In de Noord zee zitten veel meer planten), Waarom kun je vuur met water blussen? (Omdat water veel warmte opneemt) en Hoe zorgt een kat dat hij altijd op zijn pootjes terechtkomt? (Hij vouwt zich dubbel en draait met zijn pootjes). De goede antwoorden zijn: 1 B, 2 A, 3 C, 4 C, 5 B, 6 C, 7 A, 8 C. Een toelichting is van af vandaag te vinden op de web sites van de instanties die de Na tionale Wetenschapsquiz jaar lijks organiseren: de Nederland se Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek {www.nwo.nl/- quiz) en de VPRO {www.vp- ro.nl). door Frank Gijsel IJZENDIJKE - Sjaak Herman nam afgelopen zaterdag in IJzen- dijke afscheid van zijn 'eigenzin nig molentje'. Twintig jaar lang was de Sluizenaar, als enige vrij willige molenaar van West- Zeeuws-Vlaanderen, in de weer om de wieken draaiende te hou den. Burgemeester Jaap Sala sprak namens de gemeente Sluis zijn dank uit voor het vele werk aan de trots van IJzendijke. De restauratie van de molen in Cadzand deed de liefde voor de molen bij Herman destijds op flakkeren. „Ik ging daar vaak een kijkje nemen, want die ouderwetse manier van werken interesseerde me al heel lang. Ik besloot in de leer te gaan bij Frans Wemaes uit Hoek en volg de een tweejarige opleiding tot molenaar. Na mijn examen werd ik hier de opvolger van Frans. Na het tragische ongeval met Hans Zoet op de molen van Cadzand werd ik benaderd om ook daar te komen malen. Dat trok me wel, zodat ik er een tweede liefde bij kreeg." Herman is er van doordrongen dat het vrijwilligerswerk al die jaren niet zo vrijblijvend was. „Je hebt een grote verantwoor ding voor een belangrijk ge bouw. Ik hield de staat van on derhoud goed in de gaten en speelde de gemeente jaarlijks een prioriteitenlijstje toe. De vei ligheid stond hoog in mijn vaan del. Waken dat alles goed blijft. Wanneer ik de molen 's avonds verliet en wegzette, zorgde ik er voor dat alles goed beveiligd was en aan alle weersinvloeden kon weerstaan." De smalle witte molen van IJzen dijke is in de ogen van de mole naar een bijzondere juffrouw. „De witte buitenmuren doen zo jufferig aan. Daarnaast reageert dit exemplaar een beetje eigen zinnig. De trekkracht is nogal wisselend. Niet bepaald de mak kelijkste molen om mee te wer ken." In het harnas Aan stoppen denkt Herman voorlopig nog niet. „In Cadzand blijf ik wel draaien. Daar wil ik in het harnas sterven. Vergeet niet, een molenaar wordt oud. Kijk maar om je heen. Gezond werk is het." IJzendijkenaar Ton Koops gaat vanaf volgende week aan de slag als opvolger van Sjaak Her man. Sjaak Herman (rechts) in gesprek met burgemeester Sala tijdens zijn laatste draaidag op de molen van IJzendijke. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25