Jouw nodig voor behoud scholen Speurtocht tussen fruitbomen EXTRA Essentie van Tholen in miniatuur gevat Ontwikkelaar bouwt goedkope kazerne in ruil voor bouwkavel Delta stoot drie natuurgebieden af Oliebollen van de lopende band bin n9n uit zeeuwse almanak Poëzie atuurexcursie warsfluitiste eeft concert iromfietser erdwaald ip autosnelweg Vandeltocht Gemeente Borsele zoekt oplossing om opheffingsnormen te omzeilen BEVELANDEN-THOLEN door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De es sentie van Tholen, weergegeven in een schaal van 1 op 220. Zo kan de maquette worden gezien die momenteel wordt opge bouwd in multifunctioneel cen trum Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk. Het initiatief is afkomstig van de stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen. Die wilde be zoekers van het centrum in vo gelvlucht kimnen laten* zien wat Tholen en Sint Philipslqnd alle maal te bieden hebben. Daar mee wordt Scaldis Naturalis al leen maar aantrekkelijker als vertrekpunt van excursies door het gebied. Het resultaat is een maquette van zeven vierkante meter. Deze is gemaakt door Jelis Matser uit Zaandam, nadat de maquette bouwer die aanvankelijk de op dracht had gekregen plotseling was overleden. De maquette is zaterdag in de len van Zaandam naar Sint- Maartensdijk vervoerd en in Scaldis Naturalis provisorisch samengevoegd. Matser komt vandaag naar het multifunctio neel centrum om van de delen een geheel te maken en de ma quette verder af te ronden. Het schaalmodel oogt nu nog wat kaal, omdat bomen en aller lei bouwwerken nog moeten worden aangebracht, zoals hui zen, de watertoren in Scherpe- nisse en het voormalige stoomge maal bij Poortvliet. Duidelijk is al wel dat Matser er in is geslaagd veel karakteristie ken van het Thoolse landschap op een natuurlijke wijze bijeen te brengen. Zichtbaar zijn onder meer schorren en slikken, kar- renvelden, het glinsterende wa ter, maïsakkers, bloemenvelden en de weervisserij. Het Platform heeft de maquettebouwer dan ook voorzien van alle mogelijke informatie, foto's en tekeningen om de werkelijkheid zo getrouw mogelijk na te bootsen. Daarnaast is een uitgebreid be roep gedaan op drie mensen die zeer thuis zijn in het gebied: M. Dijke, M. Klippel en J. Kem- peneers. Scaldis Naturalis is de ze week dagelijks, behalve don derdag, tot 16.00 uur open zodat belangstellenden de maquette kunnen bekijken. Vandaag en morgen kunnen ook de afronden de werkzaamheden van Matser gade worden geslagen. Het Platform Leefbaar Platte land Tholen gaat ervan uit dat de maquette eind februari hele maal klaar is. Voor het zomersei zoen moet ook een bijbehorende brochure gereed zijn. De ma quette kost bijna 13.000 euro. Het platform heeft daarvoor met succes een subsidie aange vraagd bij de Europese Unie. advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Helnkenszand www.binnenuit.nl De hartstocht won het van de schuchterheid bij de jongen en het meisje, die in Goes een boekhandel betraden. Ze hiel den elkaar stevig vast, daar tussen de massa drukwerk. Met zijn beminde aan de arm, baande de jongen zich een weg naar de afdeling poëzie en koos een klein maar fijn werkje. Bij de kassa ging het grondig mis. „Voor jou mijn lief; dat is dan 16 euro 30", sprak de be diende aan de kassa weinig poëtisch en op ruwe toon. Iedereen keek en iedereen zag ze blozen. Nee, het boekje hoefde niet te ivorden ingepakt. Ze hadden haast. Om te gaan lezen misschien. maandag 29 december 2003 door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De nieuwe brandweerkazerne voor Krab- bendijke komt aan de Oude Rijksweg. Daarover hebben de gemeente Reimerswaal en pro- jectonwikkelaar Wervenhove uit Serooskerke overeenstem ming bereikt. Wervenhove bouwt een goedko pe kazerne in ruil voor een ka vel grond van 1400 vierkante meter in de wijk Rozeboom. Het initiatief voor deze deal komt van de projectontwikke laar. Die neemt het stuk grond aan de Oude Rijksweg, vlakbij Vogelaar, over van gemeente raadslid M. Weststrate. Werven hove wil op het perceel een klein bedrijventerrein ontwikke len en bood de gfemeente aan om voor een aantrekkelijke prijs ook een nieuwe brandweerkazer ne te bouwen. In ruil daarvoor wil de ontwikkelaar dat West strate een kavel in de wijk Roze boom krijgt. In juli bleek dat een meerder heid van de gemeenteraad geen bezwaren heeft tegen een derge lijke deal. De gemeente is daar op verder gaan onderhandelen. Inmiddels is overeenstemming bereikt met Wervenhove. De ontwikkelaar mag een bedrij- venterreintje ontwikkelen en bouwt een goedkope brandweer kazerne. De gemeente betaalt hiervoor 180.000 euro. De grond voor de kazerne, zo'n 1100 vier kante meter, koopt de gemeente van Wervenhove. Deal Met de voorgestelde deal wijkt de gemeente af van het aanbeste dingsbeleid. Ze gunt de bouw van de kazerne direct aan Wer venhove zonder andere aanne mers uit te nodigen om een bod te doen. In ruil voor de goedko pe kazerne krijgt Wervenhove de gewenste kavel in de wijk Ro zeboom. Die kan ze via een zoge heten ABC-formule doorspelen aan Weststrate. Afgesproken is dat de grondtransactie pas plaatsvindt als de gemeente be schikt over een onherroepelijke bouwvergunning voor de brand weerkazerne. De gemeente geeft toe dat de lo catie in ruimtelijk opzicht niet de beste plaats is voor een brandweerkazerne. De ligging is niet heel erg centraal, waar door de aanrijtijden voor Waar de en Oostdijk onnodig verlengd worden. Een plek westelijker in Krabbendijke zou in dat opzicht beter zijn, maar de locaties lig gen volgens het college niet voor het oprapen. Bovendien ziet de gemeente twee grote voordelen die zouden opwegen tegen het nadeel van de aanrijtijden. Uiteraard is dat de aantrekkelijke prijs voor de nieuwe kazerne. Maar ook de op knapbeurt die het terrein krijgt, spreekt het gemeentebestuur erg aan. Nu staan op het perceel immers een paar verpauperde bedrijfsgebouwen. De gemeente verwacht dat de bouw van de brandweerkazer ne, inclusief de aankoop van de gronden, uiteindelijk zo'n 382.000 euro gaat kosten, ter wijl in de begroting 419.000 eu ro is opgenomen. Er blijft dus 37.000 euro over voor de inrich ting en de aankleding van het ge bouw. Langs de Oucje Rijksweg komen zo goed als zeker waarschu wingsborden, zodat automobilis ten kunnen zien dat de brand weer gaat uitrukken en hun rij gedrag daar op aan kunnen pas sen. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over de gemaakte af spraken. Allereerst wordt het on derwerp behandeld in de com missie wonen en milieu. Dat ge beurt donderdag 8 januari van af 20.00 uur in het gemeente huis in Kruiningen. ■MAARTENSDIJK - Staats- sbeheer en de natuurvereni- ig Tholen houden maandag december een excursie langs buitendijk van de Ooster- helde en door natuurgebied de ïimpot. isen vertellen de natuurlief- ibers onder meer over de ver killende soorten vogels, zee ieren en zeediertjes in de voor- alige zeearm. De excursie be ntom 14.00 uur in multifunc- meel centrum Scaldis Natura- in Sint-Maar.tensdijk. yirRinus Antonisse pDELBURG Nutsbedrijf Del- t drie natuurgebieden ver- jen aan Staatsbosbeheer. De reinen zijn voor de waterwin- jg niet meer nodig. t betreft duingebied de Maire de Kop van Schouwen, duin- bied Klein Valkenisse op Wal- eren en een gebied bij de aarbekkens in de Braakman, provincie is in het verleden et de drie grote terreinbeheren- de organisaties (Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer) een ver deling van beheergebieden over eengekomen ('aandachtsgebie den' genaamd). Geen wet van Meden en Perzen, maar wel een richtlijn bij toewijzing van nieuw aan te kopen natuur. Volgens de verdeling komt Staatsbosbeheer als eerste in aanmerking voor de af te stoten Delta-terreinen. Tot nu toe be taalde het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit de aankopen van Staatsbos beheer. LNV heeft geen geld; voor 2003 geldt een aankoop stop en in 2004 is alleen geld voor nieuwe natuur binnen de zogenaamde Ecologische Hoofd structuur beschikbaar. De provincie vindt het onder na tuurbeheer brengen van de ge bieden belangrijk. Ze staan ook als aan te kopen terreinen in het Natuurgebiedsplan Zeeland. Daarom wil de provincie deze keer de aankoop financieel on dersteunen. Om hoeveel geld het gaat, staat nog niet vast. In totaal gaat het om een opper vlakte van ongeveer 47 hectare. De Maire in de Schouwse West hoek (27 hectare) is nu een 'wit te vlek' binnen het huidige be- heergebied van Staatsbosbe heer. Door aankoop kan er een geheel van worden gemaakt en is het vroongebied beter te behe ren. De vroongronden van Klein Valkenisse. (7 hectare) vormen eveneens een enclave in het na tuurgebied van Staatsbosbe heer. Door het stopzetten van de waterwinning bij Biggekerke zijn de gronden vernat en ver ruigd. De aankoop maakt een ge richter beheer mogelijk. Tussen de spaarbekkens in de Braakman en het aangrenzende natuurgebied ligt een royale overhoek (13 hectare). Het is een waterplas met rietvelden, ruigte en een oeverzwaluwen- wand. Door de aankoop ont staat een groter geheel en het past binnen de plannen voor uit breiding van de natuur. tUININGEN - Dwarsfluitiste iniëlle van Laar zal op zater- g3 januari, samen met Thool- musicus Peter Wildeman, een uwj aarsconcert geven in de ide kerk in Kruiningen. Het ncert bestaat uit klassieke en estelijke nummers en Engelse mns. Ook samenzang staat op t programma. De opbrengst iat naar Stichting Shaare-Ze- ëk, die het gelijknamige Israëli- )he ziekenhuis steunt. Het con- rtbegint om 20.00 uur. IDDELBURG - Omdat hij ver fraaid was, was een zeventien de bromfietser uit de gemeen- Veere in de nacht van zater- agop zondag over de A58 gaan ijden. 'ij was met zijn zestienjarige edepassagier op weg naar huis een avondje stappen in ■Heerenhoek. De politie hield I tweetal om kwart over twee w nadat ze de afslag naar de ieuwlandseweg hadden geno- len- De jongen bleek iets te *1 te hebben gedronken en bo- endien had zijn brommer te 'Alvermogen. 'UD-VOSSEMEER - Wandel Pwt Club Vosmeer houdt op sterdag 10 januari de tweede andeltocht in de winterserie. Wkunnen afstanden van 5, 10, hof 25 kilometer worden gelo- P1' De start vindt plaats bij ca- sHof van Holland. De wandel- tooht gaat langs de grens van Oud- en Nieuw Vossemeer. De interserie bestaat uit drie wan- ^tochten georganiseerd door one verschillende wandelsport- '«renigingen. De tocht in Vosse neer begint om 9.00 uur. nor Rolf Bosboom IRSSELE - De Ds. G.H. Ker- nschool in Borssele moet een eiiw gebouw krijgen aan de istsingel, waarna de Franck nBorsseleschool in het huidi- 1 van de Kerstenschool [kt. Op deze manier kan, wat college van burgemeester en thouders van Borsele betreft, toekomst van de basisscholen beste worden veiliggesteld. nét te weinig. Het ministerie is niet bereid de regels soepel te hanteren. Om een oplossing te vinden, moeten scholen worden ver plaatst. Daarvoor zijn allerlei varianten bekeken. De voorkeur van het college gaat uit naar een variant in Borssele. Die zou tege lijk een oplossing betekenen voor de situatie in Nieuwdorp, aangezien door verplaatsing van de openbare school in Bors sele de onderlinge afstand gro ter wordt dan vijf kilometer. In Borssele moet ook de ruimte nood voor de gereformeerde Ker stenschool worden opgelost. De ze breidt de komende jaren uit tot elf en misschien wel twaalf lokalen. Het gemeentebestuur heeft drie oplossingen bekeken: uitbreiding van de Kersten- school op de huidige locatie aan de Kalootstraat in combinatie met verhuizing van de Franck van Borsseleschool naar de 'loca tie Zuid-West', nieuwbouw van de Kerstenschool op het vroege re AMZ-terrein aan de Oostsin gel in combinatie met verhui zing van de Franck van Borssele school van de Troyeweg naar het pand van de Kerstenschool en, als derde variant, locatieruil van de beide scholen, waarbij de Kerstenschool een nieuw on derkomen krijgt. De voorkeur van B en W gaat 'in eerste in stantie' uit naar de tweede moge lijkheid. Die oplossing levert vol gens hen de meeste kwaliteit op en is in stedenbouwkundig op zicht het beste. De huidige loca tie van de openbare school aan de Troyeweg kan dan worden in gevuld met een woningen. Financieel gezien lopen de oplos singen niet ver uiteen. Nieuw bouw voor de Franck van Bors seleschool is het goedkoopst (2,1 miljoen euro); locatieruil komt met bijna 2,8 miljoen euro als duurste uit de bus. De gekozen variant kost 2,5 miljoen euro. De gemeenteraad geeft donder dag 8 januari zijn mening. De bijeenkomst wordt om 20.00 uur gehouden in raadzaal 't Hof Ste- nevate in Heinkenszand. Medewerkers van Bliek controleren de oliebollen die van de 'lopende band' rollen. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Aan de lopen de band worden de oliebollen ge bakken bij bakker Pieter Bliek in Middelburg. De nieuwe olie- bolleflmachine maakt overuren en wordt pas werkeloos op nieuwjaarsdag. Zo'n 2500 olie bollen worden per uur geprodu ceerd. Grote bollen, van circa 80 gram per stuk. plantaardig vet ongeveer 7 tot 8 minuten op circa 177 graden Cel sius gebakken. Medewerkers van Bliek controleren de bollen. „Ook al is het een lopende band, het blijft ambachtelijk werk. We mengen het beslag ook met de hand." Bliek dacht deze week nog een ingenieuze ingeving te hebben. Hij kocht een industriële mixer, waar normaal tegellijm mee be werkt wordt. „We wilden met de mixer het beslag mengen. Het leek een schot in de roos, maar toen de bollen in de olie gleden werden het langwerpige vormen. Dat kan niet, een oliebol moet rond zijn. Het beslag was kapot ge mixt." Hij heeft zich niet aangemeld voor de jaarlijkse oliebollentest van het Algemeen Dagblad. Dit weekeinde werd de uitslag be kendgemaakt. Van de ruim ze ventig bakkers en oliebollenbak kers die getest waren, bleven er volgens de test 48 ver onder de maat. Richard Vissers uit Rotter dam kwam als beste uit de bus gekomen. „Soms is het niet terecht dat je een onvoldoende krijgt", verde digt hij zijn vakbroeders. „De een houdt van een vette oliebol, een ander gruwt ei-van. Je bent afhankelijk van degene die de test verricht." Bovendien zijn de oliebollen van jezelf, niet te overtreffen. „Dat vind ik zelf, maar dat vinden ook de vader en moeder die thuis stuiterbol- len hebben gemaakt." wrdat de landelijke normen i verhoogd, is het denkbaar [scholen met hun leerlingen- ntal onder de kritieke grens men. Dat geldt in Borsele oral voor de openbare scho- aangezien het bijzonder on- rwijs juist groeit, igemeente hecht eraan om in ;e kern een openbare school >reind te houden. Een manier ide opheffingsnorm te omzei- i is het omvormen van een looi tot nevenvestiging van i school in een andere kern. itis echter alleen mogelijk als in de nabije omgeving geen lere (openbare) school is. t probleem speelt vooral in tssele en Nieuwdorp. De scho- idaar kunnen echter geen ne- ivestiging worden omdat er inen een straal van vijf kilo- Ier andere openbare basis- lolen zijn. De afstanden be- gen 4920 en 4950 meter, dus „Met rozijnen, krenten, stukjes appels en een geheim recep tuur", zegt Bliek. Blindgangers noemt hij de bollen zonder rozij nen. Hij trekt er haast zijn neus voor op. „We maken ze wel, want er zijn mensen die niet van rozijnen houden, maar voor mij is dat niet de echte oliebol." Een goede oliebol vraagt naar meer. „Aan één oliebol heb je dan niet genoeg." Een oliebol mag niet te vet zijn, maar ook niet te droog, vervolgt hij. Van binnen moet hij een beetje gla zig zijn. „Ik wil mijn oliebol een bepaalde frisheid meegeven. Hoe ik dat doe, zeg ik niet. Dat is nu net mijn geheim. Hij verwacht dat alle bakkers veel oliebollen proeven, voordat ze de in hun ogen lekkerste bol hebben. Panel Bij Bliek lagen er een paar we ken geleden zo'n negen oliebol len op tafel. Ze werden door een eigen panel gekeurd. „Ik had mijn vader er ook nog bijge haald. Uiteindelijk hebben we er een uitgekozen. Maar tweeën halve week geleden hebben we nog een volledige receptmove ge maakt. Ik was er toch niet tevre den over. Ik wilde de bollen fris ser hebben. De oliebollen worden in een door Rolf Bosboom KAPELLE - Het Fruitteeltmu- suem in Kapelle heeft zaterdag het jaar afgesloten met een zoge heten Midwintermiddag. Deskundigen stonden klaar om vragen over fruit en fruitteelt te beantwoorden. Voor de kinde ren was er in de tuin van het mu seum een kabouterspeurtocht uitgezet. Het was vooral het Zeeuws wijk- makersgilde Luctor et Fermento dat de aandacht trokt. Bezoe kers konden diverse soorten wijn proeven. De belangstelling voor de Mid wintermiddag, waarvoor ook al le donateurs van het Fruitteelt museum waren uitgenodigd, was niet ovex-weldigend. In to taal kwamen er zo'n zestig men sen op af. Langer Vijftien van hen gingen mee met de excursie langs monumentale bomen in en rond Kapelle. Over hetzelfde onderwerp is momen teel de tentoonstelling Boomtop pers in het museum te zien. De Kinderen versieren een boom tijdens de speurtocht in het Fruitteeltmuseum. wandeltocht bleek goed aan te slaan. Het was de bedoeling dat de excursie een uur zou duren, maar vanwege het aardige weer en de interesse voor het onder werp werd besloten er nog een foto Dirk-Jan Gjeltema stuk aan te plakken, zodat de deelnemers pas na twee uur te rug waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23