Heideman staat geen revanche toe Manchester United blijft aan leiding PZC Papanikitas wint de stille foltering in schimmenrijk I De Bruijn doet volop mee in Zundert I DSB-team controleert marathonpeloton ook in Alkmaar als geoliede wielerploeg Socio's Bar^a willen vertrek van Kluivert Fysiek leed in Premier League Wielrenner Garmendia stopt ermtt uh Profs Malaga moeten slank blij ven Oulida op proef bij ADO Den Haa Ronaldo wil olympisch goud Janssen keert terug bij Vitesse maandag 29 december 2003 door Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - Jean Paul de Bruijn speelt in het Wetsteijn Kersttoernooi in Biljart Cen trum Den Hoek in Zundert de sterren van de hemel. Deson danks won de driebander uit Hulst niet alles. Peter de Backer moest er in de eerste ronde aan geloven, maar tegen een ontke tende Frederic Caudron leed De Bruijn een eervolle nederlaag. Zaterdag opende de Hulstenaar sterk door tegen Peter de Backer in slechts 30 beurten te winnen. Beide rivalen kennen elkaar van haver tot gort, vooral van het bandstoten. In die spelsoort le verde het duo al menig gevecht. In de driebandencompetitie stuiten ze minder vaak op el kaar omdat De Backer kopman bij BC Den Hoek is en De Bruijn bij Delta/Ockenburgh op bord drie speelt. In de eerste confrontatie in pou le C van het jaarlijkse toernooi in Zundert liet De Bruijn zijn Belgische tegenstander niet verder komen dan 39 carambo les. De Bruijn noteerde 1.666 en toonde daarmee aan in uitste kende vorm te verkeren. Dat werd tegen de Fransman Caud ron nog eens onderstreept. Al was het niet voldoende voor de zege, de prestatie van De Bruijn was er niet minder om. Kansen op winst waren er zeker. Bij een tussenstand van 26-11 in het voordeel van de Hulstenaar leek het erop dat het er inderdaad van ging komen, ;maar met een Caudron in de huidige vorm moet je van goede ihuize komen om de winst vast te houden. De Waal dichtte het gat met een magistrale serie van zestien en nam de leiding in handen. Bij 31-42 krabbelde De Bruijn te rug met acht voltreffers in een beurt. Toen de Hulstenaar bij 45-47 een maakbaar patroon liet liggen, was Caudron er als de kippen bij om de zaak met een serie van drie af te maken. Na twee partijen staat De Bruijn tweede in de poule met een algemeen moyenne van 1.727. Vandaag volgt de laatste poule wedstrijd tegen aartsri vaal Gerwin Valentijn, die na verlies tegen Caudron van de Backer won. Zowel bij winst als remise is de Bruijn verzekerd van plaatsing bij de laatste acht. doort Ype Minkema ALKMAAR - Schaatsers en wielrenners hebben dezelfde bloedgroep. Zelfs het dna van de sporters lijkt sprekend op el kaar. De waterdragers op de fiets zijn dezelfde als die op de schaats, er zijn meesterknech ten en kopmannen. Er is één we zenlijk verschil: op de kunstijs baan zijn (nog) geen bergen te beklimmen. Daarom zijn de sprinters tegelijk kopmannen. Aan het einde van dit jaar is Jan Maarten Heideman verreweg de beste sprinter en is zijn DSB- ploeg onbetwist de beste. De zege van Heideman in Alk maar, zaterdag, was natuurlijk. Het had een revanchewedstrijd moeten worden, zo stond het op de affiche. Revanche voor hen die een dag eerder naast de na tionale titel grepen. Een prikke lende gedachte. Heideman had echter een andere uitdaging. Een zege in Alkmaar zou zijn vijftigste zijn op kunstijs. En bovendien zou het oranje lei- derspak nog strakker om het li chaam van de fysiotherapeut komen te zitten. Cédric Mi- chaud deed honderd ronden wat hij kon, maar tegen DSB was de Fransman kansloos. Organisatie Traditiegetrouw bestaat het marathonpelóton uit eenlingen. Sporters die voor eigen glorie of ondergang gaan. Zo schaatsten Peter Baars, Peter de Vries en René Ruitenberg ook jaren mee. De individualisten zijn aange past aan de moderne tijd. Het BARCELONA - De supporters van FC Barcelona, slechts ne gende op de ranglijst, willen dat Patrick Kluivert bij de Spaanse voetbalclub vertrekt. Uit een opiniepeiling van de Spaanse krant Mundo Deporti- vo blijkt dat 60 procent van de socio's wil clat president Lapor- ta in de winterstop een nieuwe spits aantrekt. Van de vijfhon derd ondervraagden heeft 42,6 procent zelfs het liefst dat Klui vert vertrekt uit Camp Nou De enige speler die zich lijkt de ont trekken dan de malaise is Ro- naldinjio. Bijna 90 procent van de fans vindt hem de beste spe ler van het lopende seizoen. Ook Frank Rijkaard ontkomt niet aan kritiek. Liefst 37,4 pro cent van de geïnterviewden wil dat Laporta direct uitkijkt naar een nieuwe coach. Om de slechte resultaten te verbeteren, zien de fans maar één oplossing: nieuwe spelers. Laporta heeft al aange geven dat dat, gezien de slechte financiële situatie van de top club, niet gaat. ANP/DPA LONDEN - De wedstrijden in de Engelse Premier League brachten afgelopen weekeinde het nodige fysieke leed voor en kele voetballers met zich mee. Zo is Barry Ferguson de rest vah het seizoen uitgeschakeld. De middenvelder van Blackburn Rovers en het Schotse nationale team brak in het uitduel met Newcastle United (0-1) zijn knieschijf toe hij Gary Speed probeerde te tackelen. Portsmouth moet het de rest van het seizoen stellen zonder Tim Sherwood. De 34-jarige mid denvelder liep tegen Tottenham Hotspur (2-0) een dubbele been breuk op. ,,Een ongelooflijke klap, hij was zo fantastisch be zig", zei trainer Harry Red- knapp. ,,We zien hem deze competitie helaas niet meer terug." Liverpool-keeper Chris Kirk- land brak tegen Bolton Wande rers een vinger en is zeker drie weken uitgeschakeld. Daardoor komt er onder de lat weer een plaats vrij voor ex-Feyenoorder Jerzy Dudek. De Pool, die moge lijk in de winterstop vertrekt bij de Engelse club, staat volgens Engelse bronnen in de belang stelling van Manchester City. (ANP/AFP/RTR) zijn Heidemans helpers in een schaatsploeg met de strakke organisatie van een professio nele topwielerformatie. DSB is zijn tijd waarschijnlijk ver vooruit. Heideman verloor Michaud, de nummer twee in het klassement, zaterdag maar één moment uit het oog. De DSB-ploeg werd di rect en met ijzeren discipline in slagorde gebracht. Voorin schroefden Baars en De Vries het tempo op, terwijl Ruiten berg de 'verloren' Heideman snel naar de kop van het peloton bracht. In minder dan twee ron den was het foutje hersteld. Michaud zag zijn enige helper Erik Huizebosch kapot gaan in het ploegenspel en kon weinig anders dan de uitdaging in de eindsprint aangaan. De Frans man reed geen Nederlands kam pioenschap van 150 ronden, moet ook frisser zijn geweest dan Heideman, maar in de laat ste bocht knalde de DSB-kop- man er op volle snelheid langs. Heideman: ,,Dat was een prach tig gevoel. Het gevoel dat je in de demarrage nog een keer .kunt versnellen. En m'n benen voelde ik ook helemaal niet." Even kreeg hij het gevoel dat hij los was van het ijs, van de zwaartekracht. „Alles lukt in eens." Maar dat had toch een meer aardse oorzaak. „Sinds een week of twee rij ik op nieu we ijzers. Ik heb veel meer grip Met zijn vijftigste zege en de na tionale driekleur is de sporttas inmiddels goed gevuld. Heide man: „Nu op naar m'n 82ste overwinning." Een vreemd ge tal. Heideman, wijzend op zijn bovenbeen. „D a's m'n nummer." Dat is slecht nieuws voor het marathonpeloton: de leider heeft een nieuwe uitdaging ge vonden. Zijn ploeg van helpers zal hun kopman daar onvoor waardelijk in steunen. Ook de vrouwenploeg van Fri- sia, verwant aan de DSB-for- matie, is op strakke wielerleest geschoeid. In de massasprint werd Linda Verdouw 'volgens het wielerboekje' naar de voor kant van het peloton gebracht. Vervolgens maakte de klasse mentsleidster het voorwerk voorbeeldig af. Woedend Minder voorbeeldig was de dis kwalificatie van Sandra de Ronde. De Amsterdamse werd in de voorlaatste ronde van het ijs gehaald omdat ze geduwd zou hebben. Woedend stapte ze van het ijs. Jolanda Grimber gen, tweede in de koers en in het ldassement, pakte bij de huldi ging de microfoon en nam het voor haar collega op. Later: „Wat Sandra deed kon niet, dat is waar. Maar diskwalificatie was overdreven. Ze reageerde op een andere rijdster die haar meerdere keren vervelend hin derde. Dat was veel erger. Ie mand van DSB, ja." De Ronde staat derde in het klassement. Grimbergen, die als één van de weinigen in een één- vrouwsteam (Team Jolanda Grimbergen) rondrijdt: „Vroe ger, en ik loop al wat jaren mee, gebeurde dit niet. Misschien waren de belangen toen wel minder. Nu moet iedereen zijn contract waarmaken of een nieuw verdienen." GPD Schaatser Jan Maarten Heideman gaat als eerste over de finish tijdens de marathon in Alkmaar. foto Joop Boek/GPD van onze sportredactie LONDEN - Manchester Uni ted blijft na de zware competi- tieweek in Engeland aan de leiding in de Premiership. Twee dagen na 'Boxing Day', tweede kerstdag, won de ploeg van Ruud van Nistelrooij het uitduel tegen Middlesbrough met 1-0. De voorsprong op nummer twee Arsenal is vier punten. De Londense ploeg komt vandaag nog wel in actie tegen Southampton. Het enige doelpunt van de wedstrijd viel al na veertien minuten in de eerste helft. Quinton Fortune schoot op goal, waarna de bal via de on fortuinlijke Danny Mills in ei gen goal belandde. Manchester maakte het duel tegen 'Boro', met middenvelders Boudewijn Zenden en George Boateng in de basis, af met tien man. In de 65e minuut werd Darren Flet cher van het veld gestuurd. Chelsea revancheerde zich gis teren voor de smadelijke ne derlaag tegen Charlton Athle tic (4-2) op tweede kerstdag. De duurbetaalde vedetten van de Russische staalmagnaat Abramovitsj wonnen thuis met 3-0 van Portsmouth. Door de zege is Chelsea op gelijke hoogte gekomen met nummer twee Arsenal. Alle doelpunten van Chelsea vielen na rust. Wayne Bridge opende in de 65e minuut de score, waarna Frank Lampard en Geremi de eindstand naar 3-0 tilden. Bij Chelsea raakte Jerrel Hasselbaink zijn basis plaats kwijt. Mario Melchiot startte tegen Portsmouth van af het eerste fluitsignaal. Ha- rald Wapenaar en Arjan de Zeeuw stonden bij Portsmouth in het basiselftal. Charlton klom door een zege op Totten- ham Hotspur op naar de vierde plaats op de ranglijst. Na de verrassende zege op Chelsea werd ook de uitwedstrijd tegen Tottenham gewonnen. Cole maakte in de tweede helft het enige doelpunt: 0-1. Het gat naar de top drie in de Premier League is inmiddels immens. Charlton heeft twaalf punten achterstand op Chelsea. Fulham zakte zondag een plaats. De club van Van der Sar verloor kansloos van Aston Villa. De Colombiaan Angel maakte met zijn zesde treffer in de laatste zeven wedstrijden - in alle competities - de ope ningsgoal. Vasell bepaalde met twee goals de eindstand op 3-0. Liverpool blijft sukkelen. De club staat.zesde op de ranglijst, 20 punten achter Manchester United. Ook tegen Manchester City kwam de ploeg niet verder dan een gelijkspel, 2-2. Schotland In de Schotse competitie staat Celtic na achttien wedstrijden op 52 punten. De koploper Namens Blackburn Rovers maakt voormalig Feyenoorder Brett Emerton Newcastle United-speler Lauren Robert (rechts) het leven zuur. foto Tom Buist/EPA denderde zaterdag, in afwach ting van de volgende editie van de 'Old Firm' tegen de enige en eeuwige rivaal Glasgow Ran gers, voor 60.000 toeschou wers achteloos over Hibernian heen: 6-0. Halverwege was het pas 2-0 door treffers van Chris Sutton en John Hartson. In de tweede helft scoorden beiden nog maals. Daarna mochten de buitenlandse schutters, de Deen Her.irik Larsson en de Bulgaar Stilian Petrov, de eindstand ibepalen. Glasgow EL angers kende giste ren in de uitwedstrijd tegen Dundee ook weinig moeite. Al voor rust bepaalden Nuno Ca- pucho en Mi chael Ball de eind stand op 0-2De zege van Ran gers was belangrijk omdat de club bij verlies eigenlijk geen reële kans maeer zou hebben op de Schotse titel. Als Ran gers zaterdag in de Old Firm wint, reduceert de ploeg de achterstand op Celtic tot vijf punten. Als Celtic wint, loopt de voor sprong van de katholieke club op tot elf punten. Onderaan pakte Partick This tle voor de tweede keer dit seizoen de voille buit. Dun fermline was in Inverness het slachtoffer totgroot ongenoe gen van trainer Jimmy Calder- wood. De 4-1-zege was geflat teerd. Partick staat overigens nog al tijd zeven punten achter op Abderdeen, de nummer voor laatst. Die speelde gelijk bij Li vingston: 1-1. De van FC Twente overgenomen Scott Booth zette de bezoekers hal verwege de eerste helft op voorsprong. Burton O'Brien bezorgde Livingston in bles suretijd een punt. ANP in MADRID - De Spaanse prof wielrenner Aitor Garment stopt. Hij behaalde in zijn carrière twintig zeges en waseg van de voornaamste helpers van zijn landgenoot Miguel Ir, durain bij vier van diens vijf zeges in de Tour de France. Dit jaar reed Garmendia (35) eerst voor Team Coast en lal} voor Bianchi, dat werd opgeheven. Hij zat zonder Contracts besloot daarom te stoppen. Drie etappewedstrijden sienj zijn erelijst: Ronde van Aragon, Ronde van Galicië en Ror,;, ,,Bauk van Castillo Leon. Garmendia won etappes in het Critei- um International, de Ronde van Duitsland, de Ronde vanCt yiNIN talonië en de Ronde van Baskenland. ANP/AFP |e„ groot: eocker fini MALAGA - De voetbalprofs van FC Malaga kregen voord j kerst van hun trainer een speciale opdracht: ze mochten ni; aankomen tijdens de feestdagen. Juande Ramos zette all spelers op de weegschaal en noteerde hun gewicht. Wie ereg kilo of meer bijkrijgt, kan rekenen op extra trainingen o nieuwjaarsdag. Het checkpoint is voorzien op 30 decent 8 CUP voor een oefenduel tegen Boavista uit Portugal. ANP/S1D ils var iverv jiRic DEN HAAG - Tarik Oulida krijgt de kans een contract!: ADO Den Haag af te dwingen. De 29-jarige Amsterdam® Van kwam dit jaar uit voor het Japanse Sapporo. Het is nog© hts zeker of de oud-Ajacied bij bewezen geschiktheid bij AD; r(jat aan de slag kan. Eerder dit seizoen ging hij van het FranseSi jigen: dan naar de Japanse League. Een speler mag volgens UEFA-regels niet twee keer per seizoen van club wisselen. Omdat de Japanse competitie is afgelopen, onderzoekt ADI in overleg met de KNVB of Oulida dispensatie kan krijga OokRegillio Simons (30) komt op proef bij ADO. Hij kwamt voor het Japanse Kyoto Purple Sanga. ANP ker 1 ivvse i den. was 1 hal 'dert ecke .ar „tot lard SAO PAULO - Ronaldo droomt van olympisch goud. Zo a zelfs, dat de voetballer tijdens een vakantie in zijn geboorlt land aangaf met de olympische ploeg van Brazilië volgen linhi jaar naar Athene te willen. In het blad O Globo zei de stervi Real Madrid dat hij tijdens de kwalificatieduels van Brazil ie te met zijn landgenoten had meegeleefd. „Ik wil er in Athen graag bij zijn", zei de spits, die met Real Madrid al een vol agenda heeft. Ronaldo was er in 1996 in Atlanta ook bij op de Spelen.H» van goud ging toen naar Nigeria, dat Brazilië in de halve final- jk, uitschakelde. Ronaldo, 27 inmiddels, zou door de dispens tieregeling aan het olympisch toernooi kunnen deelnema Elk team mag drie spelers ouder dan 23 jaar meenemen. Af ARNHEM - Theo Janssen keert terug bij Vitesse. Hij wasve: huurd aan Racing Genk in België. De Arnhemse club raai wel de Belgische spits Gert Claessens kwijt aan Genk, dediinen van de Nederlandse trainer Sef Vergoossen. Janssen was begin dit'seizoen voor een jaar verhuurd ae Genk. Hij speelde de laatste tijd door schorsingen en blessi res weinig. Claessens kwam in 2001 van het Spaanse Ovi naar Vitesse. Hij gaat de komende 3,5 jaar voor Genk spek Iva De 31-jarige spits was daar al eens eerder actief. Hij gaatop januari met Genk in trainingskamp voor de tweede seizoen* helft en maakt op 16 januari zijn opwachting tegen Clu Brugge. ANP door Frans Dreissen VALKENBURG AAN DE GEUL - Als vuurvliegjes in het aardedonker wentelen ze zich door een labyrint van onder grondse gangen. Het leger van marathonlopers, gewapend met helm en lantaarntje. Honderd vijftig dapperen ondergaan in de Valkenburgse Gemeentegrot de klassieke foltering met een vleugje mystiek. Het is een enerverende slijtage slag, uniek in zijn soort. De eer ste grottenmarathon ooit in de fascinerende wereld onder Val kenburg betovert de vermoeide ziel. De soms eeuwenoude muurschilderingen en mergels- culpturen doemen op als bakens in een donkere zee en blazen me nig gekweld loper steeds weer nieuw leven in. Maar de Belg Mare Papanikitas heeft voor al dat fraais nauwe lijks oog. Hij is gekomen voor de overwinning. Als een speer wurmt hij zich door het immen se doolhof. En zijn beulswerk mondt dan ook uit in een bij na- perfecte race. De 36-jarige kilo- metervreter is content met zijn tijd (2.40.39) en onder de indruk van de sfeer. „Het is bizar en tegelijkertijd fantastisch. Op sommige echt donkere stukken kon ik door mijn snelheid de bochten nau welijks overzien. En met al die drempels en putjes was het con stant concentreren. Maar ik heb genoten." De hang naar extremen, de zucht naar avontuur. De Grot tenmarathon is in een mum van tijd volgeboekt. De deelnemers krijgen aan de voet van de le gendarische Cauberg 25 rondjes van elk 1690 meter voor de voe ten. Slechts eentiencle van elke omloop wordt afgelegd in de buitenlucht. Voor de een (Mare Papanikitas) is dat altijd weer even schrikken vanwege de temperatuurom slag (14 graden binnen, 8 graden buiten). Voor een ander (Math Robertsderde) is het j uist de ge legenheid om extra zuurstof te inhaleren. „Even heel diep ademhalen, want in de grotten is de lucht toch heel anders. Stoffiger." Omdat de gewelven op de mees te plekken redelijk zijn verlicht, heeft niemand echt last van de i.C uit ]m (A 'Z( éC duisternis. Slechts op éénkoihS stuk iS' het behelpen, moet flauw hoofdlampje enige vei lichting bieden. Ger Bodelieri als brandweerman op ke omstandigheden ingespeell „Buiten was het even af koele en met de ogen knipperen en i je dan weer de grotten indoe! was het een constant draaien) wenden en keren. Dat vind wel prettig. Maar er zaten <x enkele verraderlijke plekken! het parcours. Plaatsen waar) moest bukken of waar je je mal kelijk kon verstappen. Daal moest je dus wel telkens rek? -r ning mee houden',' sprak nummer twee uit het Limburgs 21 Susteren. Bovendien ontpopte een klei: ld heilinkje in het parcours zichaii een ware kuitenbijter. Inge vas sa Bergen, de snelste vrou» (3.12.10), ging gauw op naar een masseur. „Het verschil met een gewone marathon vooral de omgeving. In de grot ten zie je steeds weer hetzelfde Natuurlijk is er heel veel te zien Ik heb alle muurschildering? ook bekeken, het blijft tod rondjes lopen. Op een gegeve moment raak je de tel kwijt Maar door onderweg wat mi anderen te kletsen, gaat de tip snel." Stukken bergaf, het bochten werk en de kleine klimmetjes maken de grottenmarathon ooi tot een soort survival. Van Ber gen: „Je komt nooit in je ritme, kunt niet even overschakelenof de automatischepiloot. Lastig. Het mergel, de ziel van Zuid- Limburg. Zo'n 2000 jaar teiuf begonnen de Romeinen metd? ontginning ervan in de grotten van Valkenburg. Ze hadden 'df steen' nodig als bouwmateriaal Tegenwoordig is het immens? complexe gangenstelsel toeristische attractie en hebb® inmiddels ook de hardhollend? nomaden van het atletiekeii'# het complex ontdekt. Voor de meeste atleten, die?' euro neertellen, is de grotten marathon voor herhaling vat baar. Ze zien terug op prachtig avontuur in het schim menrijk waar doorgaans alk- vleermuizen in stilte huizee Ook Papanikitas komt graagte rug. Om te winnen. „Echte hardlopers zijn feestvarkens. Ze willen lopen GPD ,K'Ü 'ga vijl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18