Pa Groenendaal gelooft ogen niet I I I I D I Jan van der Bijl piekt voor eigen publiek EsPerie naar ze§e Prins: Winterspelen in Nederland mogelijk Wiskerke danst met loon Richard klimt in WB-veldrit Vlaanderen uit diep dal 18 19 19 19 17 21 Van Grunsven de beste in Mechelen \larcel Sterrenburg wint op springpaard dressuur Indoor Zeeland VDH 19e in verkiezing maandag 29 december 2003 Heideman zet zegereeks voort Manchester foutloos rond kerstdagen lö Vereecken is ook rekenwonder Thools talent terug op oude nest Blessure breekt Virgil Greeve op Danny Stam fietst naarduurrecord Verliezers en winnaars 2003 KOKSIJDE - Vader Rein Groenendaal kon zijn ogen amper geloven. „Ik weet niet wat ik meemaakt", zei hij halfweg dewereldbekerveldrit van Vlaanderen. In de duinen van Koksijde reed zoon Richard Groenendaal brutaal mee in de spits van de wedstrijd! Richard Groenedaal leek gisteren plot ting een alleskunner. Een venijnige ianval in de tweede ronde; als enige [tinnen reageren op een aanval van we- «ldkampioen Wellens; een tweede ianval samen met Ben Berden. Alleen opdiens laatste tempoversnelling in de laatste ronde moest hij het antwoord schuldig blijven. Tweede, achter Ber den, maar voor Vervecken, Nys, Wel en alle andere Belgen. Zoon Richard Groenendaal kon het net ilszijn vader ook amper bevatten. „Dit cas niet gepland of zo." Het seizoen ïastot Koksijde een grote lijdensweg reweest. Omdat een in januari geraak- eknie de hele voorbereiding in het londercl gooide. Groenendaal hield ach maandenlang hoopvol vast aan iet WK, dat 1 februari op zijn favoriete errein in het Franse Pontchateau vordt verreden. jpnderdag leek dat lijntje definitief te sappen. Althans dat was de stellige vertuiging van zijn vader en begelei der Rein Groenendaal: „In Diegem rerd hij toen bijna bijgehaald door de apanners. Ik dacht: nu is het gebeurd, iubreekt het hem op dat hij afgelopen omer totaal geen basis heeft kunnen ipbouwen. Ik had dat moment al eer- Ier verwacht. De afgelopen twee we ien had hij vaak geen zin meer om te rainen. Zo lamlendig voelde hij zich." ledag erop in Zeddam herpakte Groe- lendaal zich echter al weer met een iveede plaats. Groenendaal sr: „Ik sta irsteeds weer van te kijken hoe hij na edere tegenslag toch weer de moed indt om door te gaanAnderen hadden iet al lang opgegeven." lichard Groenendaal haalt slechts de rhouders op: „Ik heb geleerd de din ar te relativeren. In Zeddam had ik Richard Groenendaal trekt het veld uit elkaar in Koksijde. voor het eerst dit seizoen het echte fietsgevoel terug. Maar dat wil niet zeggen dat ik hier met stoute plannen aan de start stond. Hoe ging het wel? Ik reed eindelijk weer eens een gemakke- lij ke eerste ronde. Ik kon naar voren rij - den, in plaats van door iedereen gepas seerd te worden. Na de eerste ronde dacht ik: ik heb geen zin in een jojo- koers achter de rest aan. Ik val zelf aan." En zo geschiedde. Groenendaal reed enkele ronden aan kop. Achter hem sloeg de verwarring toe. Het is dat Ver vecken zich wilde opofferen voor Wel lens. Anders was de Nederlander heel ver bij de Belgen vandaan gereden. Nu liet hij ze terugkomen. Wellens viel ver volgens aan. De enige die kon reageren? Groenendaal! Wellens viel terug. Ber den nam over. Weer kon alleen Groe nendaal volgen. „Ik moest hem uitein delijk laten gaan op een loopstuk. Dat is nog mijn zwakke punt. Ik kan nog al tijd niet lopen tijdens de training." De logica achter het plotselinge succes van gisteren moest hij wat verder zoe ken. „Die zie ik zo een-twee-drie niet. Misschien is het omdat ik een goede wielrenner ben. Het zal mijn oerbasis zijn. Al die jaren heb ik in de top gere- den. Met één mislukte zomer is niet al les weg. Vandaag gebeurde volgens mij het omgekeerde van wat er tot nu aan de hand was. Als het slecht gaat denk je alleen maar aan negatieve dingen. Na een tijdje rijd je met de ziel onder de arm. Vandaag kwam ik in een euforie terecht. Dan stijg je boven jezelf uit. Dan komt de oercrosser in je weer bo ven. Ik voelde me een nieuweling. De begrenzer was weg. Ik kon weer diep gaan." Of het genoeg is om over vijf weken het podium van het WK te halen? Groenen- foto Yves Boucau/EPA daal haalt zijn schouders op. Al die minpunten van weleer zijn er nog al tijd. „Kennelijk maakt het niet uit. Ze ker niet op dit parkoers. Dit was weer eens een echte cross. Vergis je niet. Een snellere omloop kost meer kracht. Dit was in mijn voordeel." Tien jaar geleden (1994) werd hij in Koksijde op het WK tweede achter He- rygers. Het parkoers in Pontchateau is hem net zo op het lijf geschreven. Groe nendaal voorspelt niks, maar sinds gis teren weet hij dat hij op een goede dag te allen tijden kan terugvallen op zijn oerbasis. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - Nederland zou de Olympische Winterspelen kun nen organiseren. Dat zegt kroonprins Willem-Alexander in een interview in het jongste nummer van Ski Magazine, het blad van de Nederlandse Ski Vereniging. Prins Willem-Alexander - ook lid van het internationaal olym pisch comité IOC - zegt: „In principe is het mogelijk om de Olympische Winterspelen in Nederland te houden. Volgens het Helsinki-principe mag je voor de alpinenummers ge bruikmaken van je buurlanden. Dus zou je in Garmisch-Parten- kirchen het skiën kunnen doen en in Nederland de ijssporten. Mensen beseffen helemaal niet dat het zou kunnen. We hebben het toch steeds meer over een Europa zonder grenzen?" Willem-Alexander twijfelt aan het gebruik van overdekte ski accommodaties, zoals recente lijk bij een wereldbeker-snow- boardwedstrijd in het Limburg se Landgraaf. „Er zijn momen teel enorme kosten gemoeid met de bouw van indoor skibanen. Die ontstaan op dit moment dan ook alleen maar uit commercië le overwegingen. Dan is het mooi dat daar een World Cup wedstrijd kan plaatsvinden. Ik weet echter niet of ik een groot voorstander ben van indoor ski wedstrijden tijdens Olympische Spelen. Je kunt de wed- strijdomstandigheden wel per fect willen maken, maar het zou slecht zijn als je op een gegeven moment wordt verplicht om een sneeuwhal neer te gaan zetten omdat je Olympische Spelen wilt organiseren", aldus Wil lem-Alexander in Ski Magazi ne. De kans dat Nederland daad werkelijk de Olympische Win terspelen krijgt, lijkt klein. Het IOC is volgens de kroonprins weliswaar voorstander van nieuwe landen die de Winter spelen organiseren, maar wil vooral méér landen laten deel nemen. Landen als Zuid-Korea en China hebben volgens Wil lem-Alexander een goede kans de Winterspelen eens te organi seren. Als een plaats in Neder land zich kandidaat zou willen stellen voor de organisatie van de Winterspelen, kan dat op z'n vroegst voor het jaar 2014. In 2006 zijn de Winterspelen in het Italiaanse Turijn, in 2010 in Vancouver in Canada. ANP MECHELEN - Anky van Grunsven heeft gisteren bij de Eric Wauters Memorial, het jaarlijkse kerstconcours hippi- que in Mechelen, de Grand Prix gewonnen. De Brabantse dres- suuramazone kreeg van de jury voor haar proef met de 9-jarige ruin Gestion Salinero een score van 72,12 procent. Ze bleef daarmee haar landge noten Edward Gal, Antoinette Falandt en Marlies van Baaien duidelijk voor. Van Grunsven verdiende met haar zege 2600 euro. Vandaag rijdt zij de kür op muziek voor de wereldbeker. De Nederlandse springruiters verging het in de kwalificatie voor de wereldbekerwedstrijd van morgen minder goed. Nie mand bleef zonder strafpunten. Gerco Schroder was met Euro- commerce Monaco de minst slechte. Hij maakte een spring- fout en eindigde als veertiende, Yves Houtackers was iets lang zamer (17e). Eric van der Vleu ten, Leopold van Asten, Wim Schroder, Henk van de Pol en Harrie Smolders gooiden twee of meer balken af. ANP WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ ippiwiiminiMj———w^———n—— CF 11 y M door Lucien Roelandt ning nam de amazone i loorKoen de Vries 10ES - Normaal gesproken aat Jan van der Bijl als dres- uurruiter anoniem door het le ren. Zaterdag was dat even an jers. De 47-jarige inwoner van lorssele mocht op zijn elfjarige ruin Kelten tijdens Indoor Zee and in de bijna uitverkochte Zeelandhallen de Kür op mu- iekrijden. „Als amateur tussen Je profs was dat een heel mooie waring", sprak hij volop nage- lietend. Dat hij als vijfde en laatste eindigde, was voor hem een enkel probleem. Marcel iterrenburg uit Leende greep aet Maiko de zege. Van der Bijl, in het dagelijks le ren administrateur bij een pot grondgroothandel in Nieuw- dorp, spinde garen bij de poging van Indoor Zeeland om de dres suur weer wat prominenter op het programma te krijgen. Na enkele teleurstellingen ver dween vorig jaar de dressuur op landelijk niveau uit Indoor Zee- maar dit jaar werd een be scheiden herstart gemaakt. De Pnx Saint George trok geen echte topduo's, maar bood wel paardensport op niveau. Jammergenoeg viel de Prix Saint George een beetje in het niet tussen tal van andere acti viteiten. 's Avonds werd de kür op muziek ondergesneeuwd door vele, vele shows en de ze ventien deelnemers moesten al vanaf tien uur 's morgens aan de hak voor de wedstrijd die de zes deelnemers aan de kür op mu- Hek tijdens het avondprogram- moest aanwijzen. Voor am per vijftig toeschouwers reed Laurens van Lieren op Hexa gon's Ollright zonder twijfel de heste proef. Achter hem kwalificeerden Wil lem Jan Schotte op Ray of Light, Marcel Sterrenburg op Maiko, vriendin Joyce Lenaerts op Katell en Thamar Zweistra op Hexagon's Oakly én op Hexa gon's Latamanda (al acht maan den drachtig) zich voor het i avondprogramma. Geluk Jan van der Bijl had vervolgens hetgeluk dat een deelnemer met maar één paard in de Kür mag uitkomen. Op de rug van Kelten overtrof hij zichzelf, waardoor samen met Yvonne Kalkhuis j2']eindigden precies gelijk) ook s avonds mocht rijden. Vervol gens kreeg de organisatie te ma- hen met een oude kwaal: enkele deelnemers wilden niet zo lang wachten. Willem Jan Schotte en Yvonne Kalkhuis keerden na overleg met de jury huiswaarts, waardoor er nog maar vijf com binaties overbleven. Gelukkig bleven Sterrenburg en Lenaerts wel. Sterrenburg: „We wisten vooraf niet dat we nog zo laat moesten rijden. Ik kan begrijpen dat andere deel nemers naar huis wilden. Wij zijn vanmorgen om vier uur op gestaan en zijn vannacht niet voor twee uur thuis. Gelukkig hebben we makkelijke paarden, die wat tijd kunnen doorbren gen in een vreemde box." Jan van der Bijl had er geen boodschap aan. Hij vond het al lang prachtig dat hij zich voor eigen publiek in de kijker mocht rijden. Dat hij met Kelten nog nooit een Kür op muziek had ge reden deerde hem ook nauwe lijks. „De muziek had ik wel, maar de Kür nog niet. Ik heb 's middags thuis zitten beden ken welke patronen ik zou rij den. Nee, zenuwachtig ben ik niet geweest. Ik ben 47daar ben ik te oud voor. En ik ken mijn paard van haver tot gort." Het optreden van Van der Bijl viel een beetje tegen. Zijn paard was net iets te veel onder de in druk van de entourage en scoor de 62,30 procent. Hetzelfde gold voor Joyce Lenaerts. Bij het minste of geringste dreigde Ka- tell weg te sprinten. De combi natie werd vierde met 65,06%. Thamar Zweistra werd overval len door het feit dat Yvonne Kalkhuis wegbleef en ze eerder de ring in moest. Met Hexagon's Oakly, een halfzus van haar toppaard Kyrain, scoorde ze 67,94 goed voor de derde plaats. Laurens van Lieren had zijn te rugkeer voor het grote publiek graag willen vieren met een ze ge. De prachtige ruin Hexagon's Ollright, acht jaar nog maar, ging echter twee keer in de fout en dat kostte het koppel de eind zege. Met 68,69% kwam de combinatie net iets te kort op Sterrenburg, die na een foutloze proef op 69,25% uitkwam. structeur en ruiter voor zich zelf, terwijl zijn succespaard Hexagon's Rubiquil aan de kant bleef met kleine blessures. „Met Ollright heb ik nu wel een goed paard, maar hij is pas nu in staat op een constant niveau te pres teren. Ik ben van plan om vol gend jaar weer veel wedstrijden te rijden. Ik wil met Ollright naar de Grand Prix." Het zou betekenen dat Laurens van Lie- Laag pitje De carrière van Van Lieren-ju nior stond het afgelopen jaar op een laag pitje. Hij begon als in Jan van der Bijl ren op de nog maar achtjarige ruin, samen met Thamar Zwei stra (Kyrain) en zijn vader Leu- nus (Louisville) de grote inter nationale toernooien in binnen- en buitenland kan gaan afstro pen. Het verhaal van winnaar Ster renburg was bijzonder. Ten eer ste omdat zijn paard Maiko hem in positieve zin verraste. „Dit was zijn derde Kür op muziek en de eerste die echt goed ging", vertelde de eigenaar van stal de Beukenvallei. Maiko is heel rustig en dat was hier ook wel nodig. In deze omgeving is een paard zo afgeleid." Opmerkelijker was het verhaal dat Maiko eigenlijk geen dres- suurpaai'd is. Hij komt uit een familie van springpaarden en werd als zodanig ook te koop aangeboden. Sterrenburg had echter al snel in de gaten dat het springpaard geen springpaard was, maar een dressuurpaard. Maiko is in zij n soort heel goed maar zit wel aan zijn plafond. Ik zie hem nog niet in de Grand Prix uitkomen. Hij heeft het voor zijn doen hier heel goed ge daan." Tijdens de dressuuravond van Indoor Zeeland was er veel plaats ingeruimd voor shows. foto's Ruben Oreel GOES - Elze Sophie Wiskerke had zich op sportief gebied geen mooiere afsluiting van 2003 kunnen bedenken. Na haar pro motie naar de klasse Z1 dres suur won ze met Westveer's I'Es- peri zes wedstrijden op rij. De verrassing kwam in de Kür op muziek tijdens de finale van In- door Zeeland, waar Westveer's l'Espcri onder het zadel van de achttienjarige Kruiningse ama zone op de klanken van Mambo Number 5 naar de zege danste. En dan te bedenken' dat Elze Sophie Wiskerke nooit eerder een Kür had gereden.'Na haar overwinning in de voorronde vier dagen geleden, moest ze nog op zoek naar passende mu ziek voor de tienjarige zwart bruine Beaujolais-dochter. „Ja dat was even stressen", zei de dolgelukkige winnares. „In overleg met mijn trainer Leunus van Lieren heb ik gekozen voor de Kür die zijn zoon Laurens in 1998 had gereden. Maar de mu ziek op het bandje bleek niet zuiver genoeg, dus moest dat nog op CD worden gezet. Daar na heb ik drie dagen keihard ge oefend. L'Esperie heeft de basis onder de knie, zodat ik mijn aandacht helemaal op de mu ziek kon richten. De merrie pakt alles snel op. Na twee dagen gaf ze me een lekker gevoel. Dat gaf het nodige zelfvertrouwen." Terwijl andere paarden een beetje schrik toonden voor de entourage in de Zeelandhallen bleef l'Esperie heel koel. „Ze was in de ring heel oplettend en erg geconcentreerd op mij. Ik ben heel blij met deze overwin ning. Gewoon gaaf, als je zo het jaar kan afsluiten." Jurylid Mara de Bel: „Knap als je na vier dagen oefenen zo'n Kür rijdt. Het is een mooi paard, dat zich makkelijk laat rijden. In ieder geval ziet het eruit of al les erg gemakkelijk gaat en dat is belangrijk. Elze Sophie maakte ook goed gebruik van de muziek en dat miste ik bij een aantal combinaties. Het is niet vreemd dat maar twee combi naties boven de 65 procent scoorden." Prooi Ook de zege in de klasse Z2 werd een prooi voor een pupil van Leunus van Lieren. Moniek van Dijk schreef met de lichtvoetig en veel schwung bewegende Now I'm Here de finale met 70.58 procent overtuigend op haar naam. Met deze overwin ning nam de amazone uit Ro- ckanje met de Contango-zoon afscheid van de basissport. „Dit was een leuke test om te kijken of Now I'm Here klaar was voor de overstap naar de lichte klasse nationaal", stelde de duidelijk tevreden overwinnaar. Minder tevreden toonde zich Stefanie de Frel. De vijftienjari ge Koewachtse reed met Nar- wick een leuke proef en werd door cle kenners een tweede plaats achter Van Dijk toebe deeld. Het pakte echter anders uit, want de fraaie gangen van de Balzflug-zoon werden door één van de juryleden slechts be loond met vieren. Een beoorde ling die het Zeeuws talent op de laatste plaats deed belanden. „Narwick gaf me een erg fijn ge voel. Dat werd ook bevestigd door mensen langs de lijn met verstand van zaken. Voor stap en di-af scoor ik altijd minstens zevens, ook op de nationale se lectiewedstrijden. En nu dit. Onbegrijpelijk", aldus de dui delijk aangeslagen en verbolgen Stefanie de Frel. WARSCHAU - Pieter van den Hoogcnband is de hoogst ge plaatste Nederlandse sportman in de verkiezing Europees Top sporter van het Jaar door Euro pese persbureaus. De Eindho- vense zwemmer eindigde met 11 punten op de gedeelde 19e plaats. Topsporter van het Jaar werd de Duitser Michael Schumacher, die voor de zesde keer wereld kampioen autorace in de For mule 1 werd, met 142 punten. Als tweede eindigde de Belgi sche tennisster Justine Henin- Hardenne, kampioene in twee grandslams, met 74 punten. De Franse voetballer Zinedine Zi- dane van Real Madrid werd der de met 52 punten. De eindrangschikking: 1. Michael Schumacher (Dui) autosport 142 punten, 2. Justine Henin-Iiardenne (Bel) tennis 74, 3. Zinedine Zidane (Fra) voetbal 52, 4. Patila Radcliffe (GBr) atletiek 49, 5. Jonny Wilkin son (GBr) rugby 43, 6. Adam Malysz (Pol) schansspringen, 7. Janica Kos- telic (Kro) alpineski 37, 8. Carolina Kliifl (Zive) en Robert Korzenioibski (Pol) beiden atletiek 34, 10. Roger Federer (Zwi) tennis 33, 19. Juan- Carlos Ferrero (Spa) tennis, Svetla- na Chorkina (Rus) turnen en Pieter van den Hoogenband (Ned) zwem men, 11 punten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17