sraël sluit Palestijnse gebieden af Onzekerheid over lot van Marslander 1/2 PRIJS berco Bloedige kerstdagen in Irak Gimtxèie opruiming Gifwolken eisen tientallen levens in Chinees dorp VERKOCHT! if moordaanslag in Tel Aviv eist vier doden Gehele 5 ommissie derzoekt Srebrenica' ien door Iderstromen alifornië ryzlov treedt af 113 doden bij vliegongeluk Benin £ï4' M ///t HEIJNEN ETA-aanslagen voorkomen Opnieuw doden in Atjeh Italiaan laat zichzelf beschieten Zjirinovski geen kandidaat Doden door overstroming Turkije Vrouw mag mogelijk troon Japan bestijgen zaterdag 27 december 2003 lUZALEM - De Israëlische ring heeft de bezette Pales- ie gebieden geheel afgeslo- na een zelfmoordaanslag in hiv die aan vier Israëliërs leven kostte. De Palestijnen wraak na de liquidatie ecn belangrijke leider van radicale groepering Islamiti- fjihad. Israëlische militaire leiding jm gisteren bijeen om te ifcen over vergeldingsmaat- ,nn7e redactie buitenland regelen voor de aanslag, de eer ste in twee maanden. Bij de actie donderdag bij een bushalte in Geha buiten Tel Aviv kwamen drie militairen en een zeven tienjarig meisje om. Het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina (PFLP) heeft verklaard verantwoordelijk voor de aan slag te zijn. Bij een Israëlische operatie kort daarvoor in Gaza-Stad waren twee Palestijnse militanten om gekomen. Helikopters vuurden raketten op hun auto af. De do den waren een commandant van de militaire tak van de Islamiti sche Jihad en een ander lid van de Jihad. Ook drie onschuldige burgers kwamen door de lucht aanval om. Volgens de Israëlische minister van Defensie Shaul Mofaz was de geliquideerde commandant Meqled Hmaid een 'mega-ter- reuraanval' aan het voorberei den. De Al Quds Brigades, de gewapende tak van de Islamiti sche Jihad, heeft inmiddels wraak gezworen. Meer dan 20.000 mensen waren gisteren bij de begrafenis van Hmaid in het vluchtelingenkamp Ja- fa aliy a Palestijnse leiders veroordeel den beide aanslagen. Zij ver klaarden echter ook dat de voortdurende Israëlische mili taire acties tegen Palestijnse militanten de pogingen van Egypte frustreren om tot een staakt-het-vuren te komen. De Palestijnse premier Ahmed Qurei riep op tot kalmte. De Israëlische minister Mofaz van Defensie gaf na de aanslag in Tel Aviv opdracht de Pales tijnse gebieden af te sluiten. Een dag eerder waren de reisbeper kingen juist verlicht om pel grims de kans te geven naar Bethlehem te reizen. Onduide lijk was nog of de pelgrims vrij dag toestemming zouden krij gen de stad te verlaten. Een Israëlische regeringsfunc tionaris waarschuwde dat de aanslag in Tel Aviv de regering- Sharon mogelijk dichter bij het nemen van 'unilaterale maatre gelen' brengt. Hiermee dreigde de Likoed-premier vorige week al, als er niet snel voortgang wordt gemaakt bij de onder handelingen over het interna tionale vredesplan, de zoge noemde routekaart.De aanslag in Tel Aviv was het werk van de achttienjarige Said Hanani uit het dorp Beit Furik nabij Na blus op de Westelijke Jordaan- oever. Het Israëlische leger heeft zijn huis opgeblazen als vergelding en afschrikkings middel. Hij woonde daar met vijf andere familieleden. Volgens de PFLP was de aanslag van Hanani de eerste in 'een reeks van vergeldingsacties' te gen Israël. ANP/AFP/RTR e {JA LUKA - Er komt een fialc commissie die het eJbad van Srebrenica gaat «zoeken. Dat heeft de Bos- h-Servische regering giste- meegedeeld. wmmissie is opgedragen de rheid boven tafel te krijgen wat er in en rond Srebreni- gebeurd tussen 10 en 19 juli jyAshdown, de Hoge verte- tooi'diger van de interna- alegemeenschap in Bosnië, Igezegd dat hij in januari voorlopig rapport op zijn au verwacht en de defini- econclusies in april. juli 1995 vermoordden de iïërs meer dan 7 0 0 0 moslim- :en- en jongens in de oost- r. Lische stad Srebrenica. Het eriandse VN-bataljon ïhbat slaagde er destijds inde stad te beschermen te- de Bosnisch-Servische macht. Internationale nemers hebben de regering slangs van beschuldigd in- estie over massagraven en sisten achter te houden. In inlopen jaren zijn duizen- jthamen opgegraven. |goslavië-Tribimaal ver bal enkele Serviërs voor si tijdens de massaslach- "n/AFP ANGELES - Modderstro- als gevolg van hevige re- il hebben in de Ameri- |e staat Californië aan itlwee mensen het leven ge- *ee slachtoffers, die giste- t{? erden gevonden, vierden kerstvakantie in een is-0rthodox jongeren- dat door het natuurge- deels wei'd verwoest. Vol- The Los Angeles Times ien er nog zes tot acht men- vermist, onder wie enkele eren. incident had donderdag on er 100 kilometer ten oosten lestad Los Angeles plaats. gebouwen van het St. iia kinderkamp in Water- ICanyon in San Bernadino ity werden door de mod- Sroom meegesleurd, aldus eCaddel van de plaatselijke lie. lodderstromen werden ver- nd door het gebrek aan be- üng als gevolg van de zware den in het gebied eind ok- De omstandigheden ronder de hulpdiensten 'ien werken, zijn zwaar en arlijk, aldus Caddel. Wegen weggespoeld. Volgens Ame- tose media zijn tientallen ien in de getroffen regio ge leerd of gered. de regen en de aardver- ivingen kwamen bijna 00 mensen zonder stroom te n. Het treinverkeer is op eheidene plaatsen volledig ielegd, omdat stukken spoor vernield en een goederen lis ontspoord. ANP SKOU - De Russische mi- lr Boris Gryzlov van Bin- bndse Zaken stapt op. plaatsnemen in het la- mis van het parlement ®ia) als leider van de pro- jslinpartij Verenigd Rus- Die won de parlements- dezingen van begin deze »dmet overmacht. sGryzlov krijgt bijna zeker '°st van Doema-voorzitter. 7AFP/EFE fc l vftUife W-.H COTONOU - Reddingswerkers zoeken naar lichamen en de vluchtrecorder aan het strand in Cotonou in Be nin. Zeker 113 mensen zijn in het West-Afrikaanse Benin om het leven gekomen door een ongeluk met een passagiersvliegtuig. Dat maakte minister Biaou van Buitenlandse Zaken gisteren bekend. Het toestel stortte kort na de start neer. De Boeing 727 van het Libanese Union Transport Af- ricaines (UTA) verongelukte kort na het opstijgen van de luchthaven van Cotonou. Minister Mikati van Transport zei dat de vliegmaatschappij niet over de benodigde vergunningen beschikte. Het vliegtuig, dat na de tussenlanding op weg was naar de Libanese hoofdstad Beiroet, botste tegen een gebouw en explodeerde. Restanten kwamen niet ver van de startbaan in de Atlantische Oceaan terecht. In middels zijn de zwarte dozen gevonden. Aanvankelijk waren 24 mensen gered, maar twee van hen bezweken alsnog. Aan boord waren 163 mensen, inclusief bemanning. foto Saurabh Das/AP door Ben Apeldoorn DEN HAAG - Wetenschappers van Europese ruimtevaartorga nisatie ESA breken zich het hoofd over het lot van de op 2 ju ni van dit jaar gelanceerde Marslander Beagle 2. Het pe perdure 'onderzoekslaboratori um' zou in de vroege ochtend van eerste kerstdag met behulp van een parachute en airbags een 'zachte' landing op Mars hebben moeten maken, maar er werd geen levensteken verno men. Enkele uren na de geplande lan ding, op 25 december rond 3.55 uur Nederlandse tijd, moest de Beagle-2 een 'ok-signaal' ver zenden naar de al langer om Mars draaiende Amerikaanse sonde Odyssee, die dat signaal diende door te sturen naar de aarde. Het gaat daarbij niet om zomaar een bliepje, maar 'om een stukje muziek dat door de Engelse popgroep Blur is ge componeerd. Urenlang luisterden de ESA- medewerkers in het operatione le ESA-hoofdkwartier in het Duitse Darmstadt tevergeefs naar de Blur-muziek uit het heelal. Nieuwe pogingen wer den 's avonds rond 23.00 uur on dernomen. Ook toen zweeg de Beagle in alle toonaarden. Na dat het op tweede kerstdag nog steeds stil was gebleven begon nen de ESA-onderzoekers zich af te vragen wat er mis kon zijn gegaan. Er is nog altijd geen be vredigend antwoord op die vraag gevonden. Hitteschild Het had er allemaal zo veelbelo vend uitgezien. Volgens plan werd de Beagle 2, gehuld in een schild dat hem tegen de hitte van de intrede in de dampkring van Mars moest beschermen, op vrijdag 19 december door het moederschip Mars Express af gestoten in de richting van de Rode Planeet. De Mars Express zelf was bestemd om rondjes rond de planeet te gaan draaien. De Beagle 2 had op de planeet moeten landen om daar grond onderzoek te verrichten en ook te speuren naar de aanwezig heid van leven op of in het Mars oppervlak. Er kan van alles mis zijn gegaan. Wellicht was de hoek van intre de in Mars' dampkring niet goed. Als die ook maar iets te klein zou zijn geweest, kon het hitteschild hebben gefungeerd als een platte zeilsteen, die teruggekaatst werd de ruimte in. Ook zou de parachute zich te vroeg of te laat hebben kunnen ontvouwen, waardoor de Beag le te pletter zou zijn geslagen. Hetzelfde kon gebeuren als de stootkussens iets te laat of te vroeg of onvoldoende snel wer den opgeblazen. De wetenschappers geven zich nog niet gewonnen, maar ze zijn zijn in feite machteloos: geheel afhankelijk van radiosignalen, afkomstig van een oranjeachtig 'sterretje' dat 's avonds aan de zuidelijke hemel te vinden is. En van een stukje Blur-muziek. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse strijdkrachten in Irak zijn tij dens de kerstdagen onvermin derd doelwit geweest van aan slagen, beschietingen en ander geweld. Voor zover bekend verloren ze- Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG C Advertentie Advertentie lange vorststraat goes Vanavond richt Nico een schotelantenne van Heijnen E-Technologie uit in hetTV-programma "Eigen Huis en Tuin". Kijk vanavond om 18.00 u naar "Eigen huis en Tuin" bij RTL4. Herelsestraat 121, Heerle Telefoonnr.: 0165-30 40 50 WWW E-TECHNOLOGIE ker elf mensen het leven, onder wie negen Amerikaanse militai- Nagenoeg alle doden vielen in de zogeheten soennitische drie hoek, een regio ten noorden en westen van Bagdad die berucht is geworden door de anti-Ame rikaanse aanvallen. Het zuiden van Irak maakt zich sinds gisteren op voor de komst van de eerste Japanse militai ren. Tokio stuurde een voorhoe de van circa twintig militairen naar Qatar en Koeweit om de komst van de Japanse militai ren voor te bereiden. Het Japanse contingent, dat over enkele maanden in Irak uit circa duizend personen moet gaan bestaan, heeft geen ge- vechtstaak. Het zal humanitaire taken krijgen, in lijn met de Ja panse wet. De Iraakse hoofdstad Bagdad was gedurende de kerstdagen vooral het toneel van beschie tingen van Amerikaanse doelen door opstandelingen. Regelma tig waren er luide explosies te horen. De Amerikanen zelf ja gen er onverminderd op hun vij anden. Volgens Amerikaanse media zijn er de afgelopen da gen weer tientallen mensen op gepakt, onder wie ook enkele voormalige hooggeplaatste functionarissen van het regime van Saddam Hoessein. Een van de arrestanten, een ex- generaal, zou banden hebben met Izzat Ibrahim al-Duri, de MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren op aangeven van twee woensdag gearresteerde leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA een bom gevonden onder een spoorrail bij de plaats Samper de Calanda in de provincie Teruel. De twee ETA-leden werden opgepakt, omdat ze op kerstavond een aanslag zouden hebben willen plegen op een trein. Het tweetal had twee bommen willen plaatsen in een trein die van San Sebastian naar Madrid reed. De bommen zouden hebben moeten ontploffen als de trein op het station van Ma drid stond, aldus de politie. AP BANDA ATJEH - Door gevechten tussen Indonesische mili tairen en strijders van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) zijn in Atjeh zeker veertien mensen om het leven gekomen. Dat heeft een Indonesische militaire woordvoerder donderdag gemeld. De zegsman liet weten dat bij schermutselingen woensdag in het district Bireuen, ongeveer 200 kilometer ten oosten van provinciehoofdstad Banda Atjeh, zes opstandelingen en een Indonesische militair zijn gedood. Verder doodde het Indone sische leger woensdag strijders in enkele dorpen in het oosten van de opstandige provincie. ANP/AFP ROME - Een Italiaan heeft een vriend gevraagd hem in zijn geslachtsdelen te schieten, in de hoop het medelijden van zijn ex-vriendin op te wekken. Dat heeft de politie gisteren ge zegd. Volgens de politie had de Siciliaan, die naar het ziekenhuis was gebracht, eerst verklaard dat het om een jachtongeluk ging. Later gaf hij toe dat hij een zestienjarige jongen had ge vraagd hem op een zekere plaats te beschieten. Hij hoopte dat zijn ex-vriendin hem daarna zo zielig zou vinden, dat ze bij hem terugkwam. De artsen verwachten dat de man er zonder al te veel lichamelijke schade van afkomt. De ex-vriendin heeft laten weten de man nooit meer te willen zien. ANP/RTR MOSKOU - De Russische ultra-nationalist Vladimir Zjirin ovski is geen kandidaat bij de presidentsverkiezingen op 14 maax-t. Dat heeft de Rus gisteren meegedeeld op een congres van zijn partij LDPR. Zjirinovski zal de kandidaat van de LDPR, de onbekende vijftigjarige Oleg Malisjkin, steunen. Hij zei geen reden te zien om zich tegenover de huidige president Poetin op te stel len. „Er is geen negatieve informatie over hem en ook geen ar- gument om hem te bekritiseren", zei Zjirinovski, die sinds 1991 aan alle presidentsverkiezingen heeft meegedaan. ANP/AFP ISTANBUL - Zeker zes mensen zijn donderdag in het zuiden van Turkije om het leven gekomen door overstromingen, die het gevolg waren van zwax-e regenval. De overstromingen deden zich voor in de provincie Antalya. In het dorp Doyran verdx-onken drie mensen toen ze werden meegesleurd door het water. In het dorp Akdamlar kwam een man om het levexi toen de door hem bestuurde bulldozer kan telde. De bulldozer was betrokken bij een x^eddingsoperatie. Het kind dat gered moest worden, kwam ook om het leven. In Kumluca werd een man geëlektx-ocuteerd toen hij bezig was water uit een kas te lozen. AP nog voortvluchtige tweede man van het gevallen regime. Hij is volgens de Amerikanen het brein achter een lange reeks aanslagen tegen de coalitietroe pen. The Washington Post meldde gistex'en dat een onderling ver bonden netwerk van vijf Iraak se families het verzet tegen de buitenlandse militaix'en in de praktijk coördineex-t. De gx'oep wex-kt vanuit de regio Tikrit. In de buurt van deze stad werd Saddam Hoessein geboren. De families financieren de aansla gen op de coalitietx-oepen deels met eigen geld en deels met ge- plunderd staatsgeld. Enkele fa milies zouden al bezittingen van de hand doen om zo aan extra geld te komen. ANP TOKIO - Vrouwen krijgen vanaf volgend jaar waarschijnlijk het recht de Japanse troon te bestij gen. De keizerlijke wet waarin vrouwen van troonsopvolging zijn uitgesloten, wordt dan ver anderd. Dit heeft de voorzitter van de betrokken parlementaire com- ixiissie gezegd in een interview De kwestie is actueel, omdat keizer Akihito alleen klein dochters heeft. ANP/AFP door Gert-Jan Broere PEKING - Een explosie bij een boorinstallatie in een gasveld heeft in het midden van China een gebied van 25 vierkante ki lometer in een dodenakker ver anderd. 191 Mensen kwamen om het leven, de meesten door het inademen van giftige gassen die bij het ongeluk ontsnapten. Meer dan negenduizend slacht- offei's werden aan vex*wondin- gen behandeld. Van de 431 men sen die nog in een ziekenhuis worden verpleegd, verkeren ex- zeventien in levensgevaar. Irx to taal zijn meer dan 40.000 beyvo- ners geëvacueerd. De ramp in het dorp Gaoqiao voltrok zich dinsdagavond om tien uur, toen de meeste mensen al lagen te slapen. Reddingwer- kers troffen slachtoffers liggend in hun bed aan. De vluchtpoging van mensen die wel probeerden te ontsnappen werd gehinderd door de afgelegen ligging van het i-ampgebied, in een berg streek met slechts één toegangs weg. Het reddingswerk kwam niet alleen door de ligging van Gao qiao langzaam op gang. Het gif tige zwavelwaterstof dat uit de bron spoot, maakte betreden van het gebied bijna onmoge lijk. Pas donderdag wei'd het gas aangestoken, waardoor de gif wolk verminderde en reddings teams aan de slag konden. In de loop van eerste kerstdag werden ook de meeste doden geborgen, verspreid over drie gehuchten rond de bx'on. Pogingen om de bx-on provisox-isch te dichten zijn voorlopig uitgesteld. Alles wordt nu in het werk gesteld om de slachtoffers te helpen. Ook veel dieren lieten het leven en moeten worden geruimd. Een inspectieteam vanuit Pe king is gisterochtend in de stadsprovincie Chongqing, waaronder Gaoqiao valt, aan gekomen. Ze xnoeten de oorzaak van de ramp vaststellen. Vol gens het persbureau Xinhua wijst alles op een fout bij het bo ren. Het gasveld telt vijftien boorinstallaties. Volgens een woordvoex-der van het staatsox-gaan dat zich bezig houdt met veiligheid op het wex-k bewijst de ramp opnieuw dat China een systeem nodig heeft, waardoor er alert kan worden gex-eageerd op rampen zoals in Gaoqiao. GPD Advertentie DEXMA Z>U/IA< „Hi Witte Paardsir. 1-3 Pw(0113)21 27 29 Goes Advertentie KOOP NU DE ALLERLAATSTE LOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5