Grote controle drugs en wapens PZC Tiendaagse veldtocht voor predikant Gezongen kerstboodschap vrolijkt grijze ochtend op Zeeuwland infopunt voor huursubsidie 13 folitie heeft drukke kerstnacht op Walcheren O AutoTrack.nl Steiger voor Bruse vissershaven Kalender brengt duizend euro op Vuurwerk vernielt bushokje Raad wil meer weten van molens Vrouw verliest macht over stuur Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 zaterdag 27 december 2003 nnrNadia Berkelder IIDDELBURG - De politie eelt in de kerstnacht een groot- heepse controle uitgevoerd in rond Middelburg. Alle toe- mgswegen tot de stad zijn af- .Zet tussen half elf en half één. e politie heeft honderden au- en bestuurders gecontro- :rd op wapens en drugs. Er is ets aangetroffen. De politie jd het ook op andere plaatsen tuk. e controle werd uitgevoerd in et kader van het project Veilig litgaan. De kerstnacht is tradi- jneel één van de drukste uit- jansavonden van het jaar. De ifés zijn die nacht ook langer pen dan anders. Bij de controle erden vier automobilisten en nbromfietser bekeurd, onder leer voor rijden onder invloed, t rijden zonder rijbewijs en tnegeren van een stopteken, de binnenstad werden tien- dien bekeuringen uitgedeeld, ai aantal mensen kreeg een n voor openbare dronken- hap en voor het niet opvolgen in een politiebevel. Verder hreef de politie onder meer keuringen voor het drinken alcohol op straat (zeven er), wildplassen (zes keer), leceptie Advertentie IEUWJ AARSCONCERT Hoveniersdoelen Middelburg satste kans om alle 100 portretteil jelkaar te zien voor ze naar hun finitieve bestemming verhuizen de 10 deelnemende verzorgings huizen. Itichting Kunstuitleen Zeeland Balans 17 Middelburg 22december '03 - 15 januari '04 ske pliffl 20 C0' ma. t/m vrij. 13.00 -17.00 u. Ie kerstdag en 1 januari gesloten 2e kerstdag geopend redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famkevan Loon :r AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) slburj CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 J. Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 1 Fax:(0113)315669 aan 4 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 1 bezorgklachten: 11800-023 1 231 I °Pmaandagt/m vijdaggedu- I rendede openingstijden; r Öterdags tot 12.00 uur baldadigheid (twee keer) en parkeren op een gehandicap tenparkeerplaats (vier keer). Een 31-jarige Middelburger werd op het Koorkerkhof aan gehouden vanwege baldadig heid. Hij had eerder op de avond al een boete gehad voor het om ver schoppen van een fiets op de Markt. Later werd hij bekeurd nadat hij in de Lange Delft een prullenbak omtrapte. Bij het schrijven van de tweede bekeu ring gaf hij een valse naam op en probeerde hij ervandoor te gaan. Bij zijn aanhouding schopte hij twee agenten in het gezicht. Toen de man zich bleef verzetten, gebruikten de agen ten pepperspray. De man is ver volgens naar Torentijd ge bracht. Op een camping in Mid delburg werd rond kwart voor één een 23-jarige Vlissinger aangehouden. Hij is door de be heerder op heterdaad betrapt bij een inbraak in de kantine. De man, die verdacht wordt van meer misdrijven, is naar de ge vangenis gebracht. In Vlissingen werd een 25-jarige man aangehouden omdat hij een portier van een café had be dreigd. De man was na een op stootje uit de zaak gezet. Om kwart voor drie werd een 18-jarige jongen aangehouden die door een portier buiten een kroeg was gezet. Hij was baldadig en veroorzaakte overlast. Toen de portier hem buiten zette, maakte de man een trappende beweging naar een agent die vlak bij de ingang stond. IHARENDIJKE - De Neder- ndse Bond van Plattelands- ouwen (NBvP) afdeling Noor- telle houdt woensdag 7 janu- een nieuwjaarsreceptie in and Café Westenwind aan de iven Kloosternol 1 in Scha- idijke. Deze bijeenkomst be lt om 10.00 uur. I vrijdag 2 januari 19.30 uur XENAKIS ENSEMBLE AVID LINK JAZZQUARTET iterdag 3 januari 19.30 uur CONCERT FOR TWO xertspecial in de tuincontainer Toegang 10 per avond Advertentie Hervormd predikant Piter Goodijk in Renesse heeft het, evenals zijn vakgenoten, extra druk in deze tijd van het jaar. door Ali Pankow RENESSE - Hij spreekt zelf breed lachend over 'de tien daagse veldtocht' als hij het heeft over al die activiteiten, le zingen, verhalen en preken die rond Kerstmis en de jaarwisse ling van hem worden verwacht. Hervormd predikant Piter Goodijk in Renesse heeft het, evenals zijn vakgenoten, extra druk in deze tijd van het jaar. Het begon ruim een weeli gele den al met de kerstviering van de ouderensoos in Noordwelle en de klus is pas geklaard na de nieuwjaarsontmoeting donder- dag 1 januari in het koor van de Jacobuskerk in Renesse. Druk dus, maar toch wat minder dan voorgaande jaren, want het re guliere preekrooster biedt hem behoorlijk wat ruimte. Goodijk staat daarop vrijgeroosterd voor de zondagen 21 en 28 de cember, evenals voor zondag 4 januari. Tijd dus af en toe op adem te komen. Overigens klaagt de Renesser dominee geenszins over die 'tiendaagse veldtocht'. Het is een belangrijk onderdeel vanzijn werk. Boven dien inspireert Kerstmis hem zeer. ,,Het is toch prachtig om aan de hand van oude bijbeltek sten te kunnen uitleggen dat God toen in de persoon van zijn zoon naar de mensen toe kwam. Er zijn dus geen ingewikkelde gedragscodes nodig om met God in contact te treden." Volksbuurt Goodijk beleeft voor de achtste keer zo'n einde jaarsperiode in de hervormde gemeente Renes- se/Noordwelle. In september 1996 werd hij hier benoemd, na dat hij veel praktij kei-varing had opgedaan eerst als diaco naal consulent in Utrecht en la ter als predikant in een volks buurt in dezelfde stad. „Het is een zeer muzikale ge meente", noemt hij als belang rijk kenmerk voor Renes- se/Noordwelle en onderbouwt dat met een opsomming: het grote kerkkoor, het kleinkoor van negen leden dat de meetlat wat hoger legt, het kinderkoor en het musicalkoor.„Verder is er nu weer een nieuw ensemble van zes jongeren die zich niet langdurig aan een koor willen binden, maar wel aan een kort- stondig project willen mee doen." Jongeren Goodijk ziet graag jongeren in de kerk. Na acht jaar inspan ning daartoe ervaart hij een- lichte teleurstelling dat de re sultaten daarvan maar mond jesmaat zijn. Hij blijft samen met anderen en vooral ook in ge sprek met jongeren zelf probe ren een modus te vinden de jeugd het geloof op eigen wijze te laten ervaren. „Ik ben ei-van ovei'tuigd dat het geloof jonge ren heel veel power kan geven." De leeftijd van de trouwe bezoe kers van de reguliere kerkdien sten ligt vrij hoog. Goodijk schat op rond de zestig. Volgens hem biedt het kerkbezoek geen afspiegeling van het belang dat de bevolking aan haar kerk hecht. „Wij hebben ruim hon derdzeventig vx-ijwilligei-s voor alle activiteiten in en vanuit de kerk, maar slechts een klein pei-centage daarvan bezoekt ook de wekelijkse kerkdienst. En sommigen zie je helemaal nooit in de kerk, hoewel ze het instituut een warm hart toedra gen." De predikant zelf komt wel altijd overal waar zijn aan wezigheid op prijs wordt ge steld. Bij kerstvieringen blijkt hij onmisbaar. Op de donderdag voor kerst is hij paraat met een sfeervol verhaal bij de ouderen soos in Noordwelle. De dag daai-na viert de zondagsschool het kerstfeest in de Jacobuskerk en voex-en leei-lingen van groep acht van de basisschool onder leiding van Goodijk een kerst- spel opVoor de eerste keer werd er in Renesse dit jaar ook een volkskerstzangdienst gehou den. „Bekende kerstliedjes die lekker in het gehoor liggen. Daar is behoefte aan", consta teert de dominee. Een goede tegenhanger ook, want de liede- x-en die rond deze tijd in de offi ciële diensten worden gezon gen, zijn sommigen weieens te thematig en te weinig 'kerstach- tig'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Zierikzeese wijk Malta ligt er verstild en wat somber bij 's ochtends om negen uur op eerste kerstdag. In de verte luidt een kerkklok die de eerste vroege kerstdi enst aankondigt. De meeste bewoners lijken nog te slapen. Dan komt er plotseling leven in de brouwerij. Vanuit het MFC komt een groep vrolijke mensen. 'Go tell it on the mountain' zingen ze met be geleiding van twee gitaren. Het zijn leden van de Chris- tengemeente en de Pinkster gemeente op Schouwen-Dui- veland die dit jaar voor het eerst gezamenlijk het kerst feest vieren. Hun muziek en zang doorklieft als een kleur- rijk lint de grauwe och- tendsfëer. Achter de ramen in Malta komt wat leven. Som mige bewoners tonen vriende lijk lachend hun waardering voor deze gezongen kerst boodschap in hun straten. Op een flat in de Caustraat wagen enkelen zich op het balkon om de zang en de muziek wat be ter te horen. De bestuurder van een passerende auto zwaait vriendelijk naar de zanggroep. De zanggroep bestaat uit circa twintig mensen. De veel gro tere achterban van Christen gemeente en Pinkstergemeen- te bereidt inmiddels de aan sluitende kerstviering voor in de grote zaal van het MFC. Daar wacht cle zangers en mu zikanten een warm onthaal bij terugkomst van hun tocht door de wijk. Na de kerstvie ring wordt er aan het einde van de ochtend een gezamen lijke maaltijd geserveerd. Ook daar wordt gezongen en wor den gedichten voorgedragen. Advertentie Ook om te vergelijken kijk je op AutoTrack.nl De outoifte voor heel Nederland In rap tempo volgen daarna: het doi-pskerstfeest in Noordwelle, de kerstviering van de ouderen soos in Renesse, de kerstnacht dienst op 24 december, de och tenddienst op eerste kerstdag, de oude jaarsbij eenkomst in de vorm van een vesper-dienst en de samenkomst op nieuwjaars morgen, Goodijk raakt niet uit geblust. Eigenlijk vindt hij het jammer dat alle vieringen vóór Kerstmis al voorbij zijn. „Voor- alleenstaanden wordt het dan plotseling stil na de dienst op kerstochtend." De bijeeixkomst op oudejaars avond kx-ijgt een geheel andere opzet dan voor-gaande jaren. Goodijk juicht dat toe. „Voor heen werden in de dienst de overledenen in dat jaar binnen de gemeente hex'dacht. Dan ko men er emoties boven en mogen de mensen daarna de donkex-e avond in en wordt er korte tijd later feestelijk vuurwerk afge stoken. Ik ben nooit zo'n voor stander geweest van dat mo ment om te herdenken. We hebben dat dit jaar gedaan op 23 november-, de laatste zondag van het kerkelijk jaar voor het begin van de adventstijd. Toen was er ook daglicht toen de mensen daarna de kerk uitkwa men. Op oudejaarsavond vol staan we nu met een kleinscha lige bijeenkomst in de winterkerk in Noordwelle." Goodijk verbindt zijn preken vrijwel altijd met de actualiteit. De ene vindt hij zelf beter gelukt dan de andere, maar gebrek aan inspiratie is er eigenlijk nooit. Ook de druk van de deadline kan hij goed verdragen. Hoewel hij zeer behept is met de tekst verwerker en de hedendaagse digitale verworvenheden, schrijft hij zijn preken nog met met vulpen. Vanachter zijn bu reau in zijn werkkamer heeft hij zicht op de Jacobuskerk. Feedback op zijn preken krijgt hij wekelijks van een vaste groep kritische toehoorders. Daar hecht hij waarde aan, maar veel belangrijker nog acht hij de mening van zijn vrouw Arienne van Westen. „Die hoor ik direct na de dienst. Zij kan goed luisteren en duidelijk weergeven hoe de preek is over gekomen. Die terugkoppeling zou ik bijzonder missen als ik die niet had." BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in de oude vissershaven van Bruinisse een nieuwe aanlegsteiger plaatsen. Het fietspontje Anna Jacobapolder-Zijpe, schepen met sportvissers en de bruine vloot moeten hiermee een goede afmeerplaats in het centrum van het vissersdorp krijgen. De steiger kost 40.000 euro. De helft hiervan kan mogelijk met een Europese subsidie worden betaald. Volgens het college moet deze subsidie-aanvraag uiterlijk in januari in Brussel worden ingediend. Ook wordt nog met de Stichting Recreatietoervaart Nederland (SRN) onderhandeld over een subsidie. De gemeenteraad moet eind januari nog toestemming geven voor de komst van de aanlegsteiger met loop brug. VLISSINGEN - De verkoop van de 'Rescue Vlissingen Kalen der 2003' heeft duizend euro opgebracht. Het geld wordt ver deeld tussen de Stichting Doe een Wens en de Stichting Brandweerford 1937 Vlissingen. De kalender werd samengesteld met foto's die gemaakt zijn tijdens Rescue Vlissingen in 2002. Het zijn de winnende foto's van een wedstrijd die tijdens de reddingsdemonstratie werd gehouden. Rescue Vlissingen wordt om het jaar gehouden op en rond de boulevard. Volgend jaar vindt het evenement plaats op 11 augustus. De Stichting Brandweerford 1937 Vlissingen heeft als doel om een historisch brandweervoertuig te restaureren naar de oorspronkelijke staat. De Stichting Doe een Wens vervult wensen van kinderen met een levensbedreigende ziekte. OOSTKAPELLE - Een bushokje aan de Oude Domburgse- weg in Oostkapelle is in de nacht van dinsdag en woensdag door middel van vuurwerk vernield. Er zijn vier ruiten kapot- HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele wil eerst het naadje van de kous weten, voordat er een beslissing wordt genomen over windmolens langs de Berhardweg. Het college voelt wel voor die windmolens in het Sloegebied maar wilde de raad daarover nog tijdens de januarivergadering, op de achtste, raadplegen. Het raadspresidium heeft het voorstel echter niet willen agenderen. Eerst komt er een informele raadsverga dering waarin de raad zich laat informeren over de voors en tegens van de molens en de standpunten van verschillende partijen. De vergadering wordt gehouden op donderdag 15 ja nuari om 20.00 uur in de raadsboerderij. THOLEN - Een auto raakte woensdagochtend zwaar bescha digd na een eenzijdig ongeval op de Nieuwe Postweg in Tho- len. De bestuurder zelf bleef ongedeerd. De 29-jarige vrouw reed over de Nieuwe Postweg, uit de richting van Poortvliet. Even voorbij de kruising met de Nieuwelandseweg verloor ze de macht over het stuur. De auto reed daardoor in de sloot rechts naast de weg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alle huurders van woningen op Schouwen- Duiveland kunnen sinds kort bij woningcorporatie Zeeuwland in Zierikzee terecht met vragen over huursubsidie en de afhan deling van hun aanvraag door het ministerie van Vrom (volks huisvesting). Zeeuwland is het zogeheten Huursubsidie Informatie Punt (HIP) voor deze gemeente. In de woonkrant Zeeland benadrukt de woningbouwcorporatie dat het HIP er ook is voor niet-huur- ders van Zeeuwland. Het HIP is ontstaan doordat het ministerie sinds 2002 alle aan vragen voor huursubsidie zelf afhandelt, zonder tussenkomst van verhuurder of gemeente. Gegevens over onder meer inko men en gezinssamenstelling worden door Vrom direct bij in stanties, zoals de belasting dienst, opgevraagd. Verhuurder of gemeente weten daarom niet hoever Vrom is met de afhande ling van een betreffende aan vraag. Tot nu toe bleek dat in de praktijk bijzonder vervelend voor de huurder die daarover vragen had. Met het HIP komt daar verandering in. Het HIP geeft verhuurder- of gemeente via internet toegang tot de gege vens over de positie van een huursubsidieaanvraag bij Vrom. In elke gemeente moet een HIP zijn. Dat kan de ge meente zelf zijn of een verhuur der. Voor Sqhouwen-Duiveland is het Zeeuwland geworden. De ze woningbouwcorporatie heeft nu via internet een beveiligde toegang tot de database voor huursubsidie van Vrom. Huur ders kunnen nu dan ook bij Zeeuwland terecht met vragen over de stand van zaken bij Vrom wat betreft aanvraag, toe kenning of uitbetaling van huursubsidie. Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor e 14.50. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:-□ noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- u per maand met nummer: j j j j i automatische incasso 19,45). handtekening: a Per kwa?aal met automatische incasso 56,60). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. (g^rt OO) j I i Stuur deze bon naar: j 5 I PZC, afdeling lezersservice R II7TÏAAR|ISSSSA7iI Antwoordnummer 112 O l l iooo JJJJHf I 4800 VB Breda di wo do vr ja (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57