aanleg extra duinovergang Volkskerstzangdienst mist allure van weleer Grijze zeehond aangespoeld bij Vlissingen Tweede dienstwoning Oosterland mag wel van Raad van State Stichting Inlia geeft onderdak aan vele asielzoekers 11 ]emeente verbetert strandopgangen Brouwersdam voor komende zomer Ipvoering van leeuw witje in [FC afgelast igere straf or kickbokser liERSTfiRTI KELEN 50% KORTING [30UWMAN zeeuwse almanak Grootvader waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 27 december 2003 prFamke van Loon - De strand- n op de Brouwersdam het eind van de Jan van jeweg in Renesse zullen komend zomerseizoen unerkelijk worden verbe- >Iet dit werk in het voor zicht heeft het college van lomven-Duiveland besloten Inieete betalen aan de nieu- duinovergang voor strand- riljoen Beachclub Perry's bij arendijke. bedoeling is de strandop- ngen zelf te verbeteren zodat ie ook beter toegankelijk zijn irouderen en mensen met een ctiebeperking. Daarnaast et op het strand het verharde 1 verlengd worden. Volgens thouder G. van de Velde-de ERIKZEE - De opvoering van eeuwwitje en de zeven dwer- i die voor tweede kerstdag pland stond in het MFC in rikzee is niet doorgegaan. inlLaan en Cecilia Meinders, erbekend als het duo Rijn en jn, die alle rollen in het ver- I spelen, besloten wegens geringe aantal reserverin- i de voorstelling te annule- lenTrijn startten vele jaren den met het gebruik op sde kerstdag een speciale [stelling te geven in hun ei- studio 'Lokaal 14' in het teleurstelling van Laan en iders bleven de reserverin- dit jaar echter zeer beperkt. £ens Laan is dat wellicht te en aan het feit dat de publi- itwat laat op gang is geko- l Uiteindelijk besloot het de voorstelling maar te an- ■■HB ra I HAAG - Een 22-jarige bokser uit Goes die eerder de Middelburgse rechtbank maanden celstraf kreeg op- gd omdat hij zeer geweld- tekeer zou zijn gegaan op loese kermis, heeft in hoger iep bij het Haagse gerechts- strafverzwaring gekregen, bof legde hem negen maan- celstraf waarvan drie iden voorwaardelijk öp le een leerstraf. Wilde (strand) worden de Schouwse stranden zodoende ook beter toegankelijk voor hulpdiensten als politie en am bulance. En kunnen de strand paviljoenen eenvoudiger be voorraad worden. De nieuwe Beachclub Perry's van P. den Broeder is dit voor jaar opgebouwd op zijn nieuwe stek; bij de damaanzet van de Brouwersdam bij Scharendijke. De strandtent, die een heel jaar mag blijven staan, staat echter tussen twee strandopgangen in. Voor mensen, die minder goed ter been zijn, en voor andere gasten van het a la carte restau rant is het paviljoen daarom al leen te bereiken na een kleine wandeling door het mulle strandzand. Den Broeder wil daarom achter zijn paviljoen over het duin heen een nieuwe strandopgang aanleggen. Rijkswaterstaat heeft als kustbeheerder van de Brouwersdam hiervoor al toe stemming gegeven. In de ogen van de ondernemer profiteren echter niet alleen hij en zijn gas ten van de extra opgang. Ook hulpdiensten kunnen sneller en eenvoudiger zijn paviljoen en het strand bereiken. Daarbij is het een verbetering van de Schouwse strandvoorzienin- gen. Aan de gemeente had hij daarom gevraagd een stukje mee te betalen in de aanlegkos- ten van de nieuwe strandop gang. Parkeerproblemen Maar het college heeft besloten niet mee te betalen. De overgang is volgens de gemeente niet noodzakelijk voor een betere bereikbaarheid van het strand. Ook is de verwachting dat er rond de nieuwe sti-andopgang parkeerproblemen zullen ont staan, waarvoor geen maatrege len zijn getroffen. Daarnaast vrezen de bestuurders, dat wan neer ze nu tegen Den Broeder ja zeggen, ook andere onderne mers bij de gemeente zullen aankloppen voor bijdragen. De gemeente vindt het prima dat Den Bx-oeder wil investeren in een betere bereikbaarheid van zijn strandtent, maar dat zal hij moeten doen zonder subsidie. „Het is ons net even een brug te ver om daar als gemeente finan cieel in bij te dragen", aldus wethouder Van de Velde. Een andere reden om het ver zoek van Den Broeder af te wij zen is, dat de gemeente zelf van plan is verschillende 'strandop- De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer leverde onder leiding van dirigent G. van der Weide een belangrijk aandeel aan de Volkskerstzangdienst. door Ali Pankow Advertentie Cadeau wonen ZIERIKZEE - De tijd dat de Nieuwe Kerk in Zierikzee vrij wel vol zat tijdens de traditione le Volkskerstzangdienst lijkt voorbij. De bijeenkomst dit jaar werd zeer matig bezocht en mis te de allure van weleer. „We krijgen ook steeds meer concurrentie",luidt het verkla rend excuus van T. Kieboom van de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee (IWZ) die tekent voor de organisatie van de jaarlijkse Volkskerstzangdienst in Zierik zee. Binnen die IWZ zijn veide- genwoordigd: Gereformeerde Kerk, Rooms-Katholieke Kerk, Leger des Heils en Christelijke Jongex'enverbond (CJV). Kieboom doelt met 'concurren- tie' op de vele zang- en kerk diensten die op kerstavond op Schouwen-Duiveland worden gehouden. Die zijn in de loop der jai'en steeds talrijker gewor-den en lijken de belangstelling voor de Volkskerstzangdienst in de Ziexikzeese Nieuwe Kei'k wat af te romen. Maar afgezien van de matige belangstelling toonde ook het programma minder be zieling en variatie dan in de tijd dat er nog een kinderkoor mee deed, kinderen gedichtjes voor droegen en één van de predikan ten van de deelnemende kerken binnen de IWZ of de burgemees- ter van Schouwen-Duiveland het kerstevangelie voorlas. Bescherming en een gastvrij welkom golden dit keer als the ma van de Volkskerstzang dienst. IWZ-lid F. Baakman leg de in zijn openingswoord op subtiele wijze de x-elatie met het huidige vreemdelingenbeleid waardoor steeds meer mensen ontheemd op straat komen te staan. „Hoe welkom is de ander en hoeveel respect hebben wij voor elkaar?", legde hij de toe hoorders voor. Hij deed dat on der verwijzing naar de kerst- boodschap van open te moeten staan voor de ander. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer leverde onder lei ding van diligent G. van der Weide een belangrijk aandeel aan de Volkskerstzangdienst. Het korps verraste onder meer s opgenomen in alfe region?!? dagbladen van NRo Dagbladen t::: door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Op het roeiers- hoofd bij de loodsensteiger in Vlissingen is woensdagavond een jonge grijze zeehond gevon den. Het beestje is vermoedelijk afkomstig van de Engelse kust. De zeehondenbaby is nog de zelfde avond overgebracht naar de zeehondencreche in Pieter- buren. Het zeehondje werd om half zes ontdekt door een voorbijganger1. Die waarschuwde de politie. Het diertje werd met enige moeite van de basaltblokken gehaald. „Het was spekglad", zegt Albert Dijkstra van de strandbe waking Vlissingen. „En we moesten oppassen dat we niet gebeten werden. Het zeehondje zag er lief uit, maar hij was enorm fel." Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) consta teerde dat het ging om een grijze zeehond van nog geen dx-ie we ken oud. „Hij hoort nog bij zijn moeder, hij heeft zijn eerste ba- byhaar nog." Het beestje is net op een leeftijd dat zeehonden le ren zwemmen. Dat is zijn red ding geweest, hij heeft de over steek overleefd. De zeehond is in een speciale mand geladen en met de auto naar Pieterburen gebracht. „We hebben hem ondex*weg nog ge temperatuurd", vertelt Dijk stra. „Hij mocht niet te warm woi'den. We hebben hem ook nog gevoed, met een maagson de. Hij lag achterin de auto te huilen, hij was echt zijn moeder aan het roepen. Uiteindelijk is hij in slaap gevallen." De zee hond is in Hilversum overgedra gen aan medewerkers van de zeehondencreche, die Dijkstra en Van der Hiele tegemoet wa ren gekomen. Langs de Zeeuwse kust komen eigenlijk alleen gewone zeehon den voor1. Op de wadden leeft een populatie grijze zeehonden, net als in Engeland. Grijze zee honden krijgen jongen in de pe riode tussen half november en half januax-i. Door de storm van vorige week zijn ook op de wad den veel jongen afgedreven van hun moeder In totaal kreeg de zeehondencrèche zesentwintig zeehondenpups binnen, een re- cox*d. De gewone zeehond krijgt in de zomer jongen, buiten het stormseizoen. De grijze zeehon denbaby is het 82e dier dat de EHBZ dit jaar heeft binnenge bracht. Vijftien dieren werden levend aan land gebracht, der tien zeehonden waarvan vier grijze- en twee bruinvissen. Voor Van der Hiele was dit zee hondje heel bijzonder. „Meestal zijn ze al verhaard en wegen ze nog zo'n vijftien kilo." Dit zee hond] e woog veertig kiloeen te ken dat hij nog niet zo lang van zijn moeder weg was. „Als ze zo jong zijn, drinken ze nog melk. Ze kunnen niet zo lang alleen ovei'leven." Het Vlissingse dier tje zal het hoogstwaarschijnlijk wel redden, denkt Van der Hiele. Hxj heeft in ieder geval genoeg pit. „In Pieterburen heeft hij de eerste broeken al kapot gebe ten." pagina 15: moeizaam herstel zeehondenpopulatie gangen op korte termijn te ver- beteren. „Wij zijn van plan re guliere oveigangen bij de Jan van Renesseweg en op de Brou- wersdam beter toegankelijk te maken." In de begroting voor volgend jaar heeft de gemeente raad 20.000 euro gereserveerd voor dat project. Ook de dichtst- bijzijnde strandopgang bij Beachclub Perxy's zal daarbij voor-zien worden van een pad, mogelijk 'tot aan de gemiddelde hoogwatexiijn'. Wat betreft de gemeente kan Den Broeder daar voor een betere bereikbaarheid in de toekomst wél op aanslui ten met een eigen pad. door Famke van Loon OOSTERLAND - De Ooster- landse komkommerteler, J. van Dijke, kan mogelijk toch een tweede dienstwoning bij zijn bedrijf bouwen. Volgens de Raad van State heeft de ge meente Schouwen-Duiveland zijn bouwaanvraag hiervoor ten onrechte afgewezen. Van Dijke wil aan de M.H. Job- seweg bij Oosteidand een twee de dienstwoning bij zijn bedrijf bouwen. Zodoende kunnen zo wel hij als zijn broer, die mede eigenaar van de komkommer kwekerij is, dichtbij het bedrijf wonen. Maar conform het pro vinciaal beleid, dat heel terug houdend is wat betreft een extra woonhuis op een agrarisch be drijf, heeft de gemeente eind 2001 de bouwaanvraag afgewe zen. De tweede woning zou niet noodzakelijk zijn voor de be drijfsvoering op de komkom merkwekerij. De Oosterlandse ondei'nemer heeft die beslissing aangevoch ten. Temeer omdat een chi-ysan- tenkwekerij bij Oosterland eer der al wél toestemming kreeg voor die tweede dienstwoning bij het bedrijf. Nadat de recht bank in Middelburg voxng jaar nog zijn bezwaar afwees, heeft Van Dijke deze week in hoger beroep bij de Raad van State wel gelijk gekregen. De gemeente zal opnieuw de bouwaanvraag in behandeling moeten nemen. Omdat er planologisch gezien geen bezwaar is tegen de komst van de tweede dienstwoning, draait de kwestie puur om de vraag of dat extra huis nodig is om de Oosterlandse komkom- merkwekerij goed te runnen. Volgens Haagse bestuursrech- ters heeft de gemeente zich bij de eerste bouwaanvraag ten on rechte alleen gebaseerd op ad viezen van de Agrarische Ad viescommissie Zeeland (AAZ). Dat advies was gebaseerd op 10.000 vierkante meter kassen, terwijl het bedrijf van Van Dijke op het moment van de aanvraag al zeker was van uitbr-eiding van de komkommerkwekerij naar 20.000 vierkante meter-. Daarbij heeft het college een advies van DLV Adviesgroep N.V., dat spe cifiek op de bedrijfsvoering van een koxnkommex-teeltbedrijf in gaat, links laten liggen. Volgens DLV vraagt de pi'oductie en teelt van komkommer-s juist wél veel toezicht, hetgeen de bouw van een tweede woonhuis op het bedrijf zou kunnen rechtvaar digen. Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema met de vierdelige Christmas Suite en de exotische kerstklan ken ter omlijsting van de collec tes. Een deel van de inzameling komt ten goede aan een scholen project in Zambia, waar enkele jongeren uit Zierikzee aan deel gaan nemen. Zij doen dat onder de koepel van de organisatie World Servants. De kerstlieder-en tijdens de sa menzang werden op het orgel begeleid door R. Verhage, door Nadia Berkelder GOES - Asielzoekers hebben ei genlijk nog geluk als ze in Zee land uit de opvang wordfen ge zet, zeggen de mensen van Inlia. De kerkelijke organisatie Weft contracten met alle Zeeuwse ge meenten afgesloten. Asielzoe kers die door de rijksoverheid uit de opvang worden gezet, worden door Inlia elders ondergebracht. Inmiddels wo nen meer dan vijfhonderd vluchtelingen in vakantiehuis jes en andere tijdelijke woon ruimte. Vlak voor Kerstmis maakte mi nister R. Verdonk bekend dat er tot eind januari geen gezinnen meer op straat woi-den gezet. De toezegging was het resultaat van druk uit de Tweede Kamer-. „Ik kan er met mijn verstand niet bij dat ze dat een dag voor kerst doet", zegt Gommert Bur ger van Inlia. Volgens hem heb ben Haagse politici vaak geen enkel benul van de gevolgen van hun beleid. „Verdonk beseft ge woon niet dat ze door haar re gelgeving mensen op stx-aat zet. De ene avond zie je Balkenende op televisie over waarden en normen pi-aten, de andere dag zegt Verdonk dat ze asielzoekers in de kou laat staan." De stichting vangt mensen op die geen recht op voorzieningen hebben. En dat is heel iets an ders dan uitgeprocedeerd zijn, legt Burger uit. Het komt bij voorbeeld voor dat de rechter vraagt om aanvullend bewijs. Mensen moeten een nieuwe pro cedure beginnen om dat voor te kunnen leggen. Intussen stopt de opvang. Op dat moment grijpt Inlia in. De stichting geeft mensen een dak boven het hoofd en helpt ze met de juridische procedure. „Wij zetten geen punt, maar een komma. We wij zen de weg. Je moet mensen be geleiden." Regels De stichting werd ruim tien jaar geleden in Zeeland opgericht. De directe aanleiding was de rompslomp rond het kerkasiel van een Roemeense familie in Schox-e. Toen moest alles nog in het geheim. „Als de mensen uit de kerk moesten om te gaan douchen ge bruikten we twee auto's, om ze ker te weten dat we niet werden gevolgd." Het werk was toen persoonlijker. „Ik stapte op vrij- dagmoi'gen in mijn auto en ging alle gezinnen langs. Als ik dat nu wil doen, ben ik clrie weken bezig." De stichting kan ook meer in openheid werken. „Een gedeputeerde waarschuwde ons laatst nog. Hij zei dat we moes ten oppassen omdat we op de lijn van de wel liepen. Maar de bal is pas uit als hij over de lijn Jaap van der Hiele van zeehondenopvang Pieterburen met de jonge grijze zeehond die woensdagavond aanspoelde. foto Ruben Oreel Hij is een echte grootvader, die zestigjarige Arnemuide- naar, compleet met baard en snor, en een kleinzoon van twee jaar. Dezer dagen zat het joch voor de tv, waarop Sadda7n Hoes sein was te zien, vlak na diens arrestatie. Het ventje sprong op, wees naar het scherm en riep geestdriftig: „Opa! Opa!" Onze Amemuidenaar voelt zich nog steeds grootvader. Maarz'n ego zal ondertussen een onsje kleiner zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55