Felefoon thuiszorg roodgloeiend fZC Moeizaam herstel zeehondenpopulatie Gemoedelijke kerst in Viissings ziekenhuis Op heet asfalt kun je geen spiegelei bakken 15 ie uwe regels eigen bijdrage maken cliënten ongerust traffen van jaar voor nokkel lm cocaïne A' Vrouw mishandeld in Vlissingen Signalement overvallers Sas Verkeershesjes voor basisscholen Politie valt drugspand binnen Trainingen alcohol- en drugspreventie Deltagebied in 1888 thuis voor duizenden zeehonden nrNadia Berkelder zaterdag 27 december 2003 «rHnlf Bosboom Zeeuwen hoef je niet te {teiien dat een regenworm tij- „s een strenge winter diep in „fond een winterslaap houdt. iar liefst 72 procent van de le- fivan de PZC die dit jaar mee- (jeii aan de Nationale Weten- lapsquiz beantwoordden deze a8 goed. armee zaten ze ruim boven I landelijk gemiddelde van jig procent. Bij sommige an- re vragen scoorden de Zeeuw seer lager. Zo wist slechts procent dat je in een lucht- ballon goed kunt verstaan wat iemand op de grond roept, door dat je in een ballon geen last hebt van stoorgeluiden zoals de wind. Landelijk gaf 26 procent het goede antwoor6d. De tiende editie van de Nationa le Wetenschapsquiz, een initia tief van de Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) en de VPRO, werd op kerstavond uitgezon den. De twintig wagen zijn in november gepubliceerd. Het aantal inzendingen bedroeg 23.571. PZC-lezers hadden daar in een relatief groot aandeel: 487. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar, toen 348 abonnees deelnamen. Winnaar van de Nationale We tenschapsquiz werd opnieuw een lezer van de Volkskrant. Es ther van Vroonhoven uit Ensche de wist op alle vragen het goede antwoord en won een reis naar Argentinië. Er waren ook prij zen voor de zeven inzenders met één fout, evenals voor de beste inzenders van elke krant. Voor de PZC was dat Frans Schrijver uit Goes. Hij won een dagje naar Tiengemeten voor twee per sonen. De vraag over de luchtballon bleek de moeilijkste van alle maal. De meeste goede antwoor den (81 procent) leverde de vraag waarom sneeuw wit is op. Sneeuw reflecteert alle kleuren. Aangezien het licht dat erop valt doorgaans wit is, is sneeuw ook wit. Onder een lantaarnpaal met oranje licht, is sneeuw oran je. Fabeltje De quiz leerde verder onder meer dat het een fabeltje is dat je in één nacht helemaal grijs kunt worden, dat je slechts tot je middel in drijfzand wegzakt, dat het onmogelijk is om op heet asfalt een spiegelei te bakken en dat een prins gekleed in zilver op een zwart paard minder naar zweet ruikt dan een prins ge kleed in goud op een wit paard. Zilver doodt namelijk bacteri ën, de belangrijkste veroorza kers van zweetlucht. De goede antwoorden op een rij: 1 B, 2 C, 3 A, 4 A, 5 C, 6 C, 7 B, 8 A, 9 B, 10 B, 11 A, 12 B, 13 C, 14 B. 15 C, 16 B. 17 B, 18 B, 19 A, 20 C. Een toelichting op alle ant woorden is te vinden op iü ww. nwo.nl/quiz. De Nationale Wetenschapsquiz kent ook een junioreditie voor kinderen. Deze wordt morgen om 9.45 uur uitgezonden via Z@ppelin. DDELBURG - De speciale te- jonlijn van Zorgstroom Wal den heeft roodgloeiend ge- i, Veel mensen hebben vra- i over de verhoging van de ei- bijdrage voor de thuiszorg, regels veranderen per 1 ja- medewerkers van de cliënten- mnistratie konden veel onge- iiheid bij de bellers wegne- i. Vorige week viel bij men- die thuiszorg krijgen, een iel in de bus van het Centraal nunistratie Kantoor Bijzon- 'Zorgkosten(CAK-BZ). Daar- rei'd vermeld dat de eigen bij- age voor komend jaar stijgt 4,60 naar 11,80 euro per Vervolgens wordt een po- ggedaan om uit te leggen dat maximale eigen bijdrage riedereen anders is,- afhanke- van het inkomen. iduidelijk brief was zo onduidelijk, mensen in paniek raakten, C. Souman van Zorg- n. „Er wordt een hele ande- trekeningswijze gehanteerd, nu toe werd rekening gehou- met het feit dat mensen sa- iwoonden, of iemand jonger ader was dan 65 jaar of met nkomensklasse. Dat is alle- vervallen. Nu telt elke eu- jrAector Dooms ro inkomen." Afhankelijk van het inkomen, wordt er een maxi mumbedrag aan eigen bijdrage gevraagd. Voor mensen met een minimuminkomen is dat zestien euro per vier weken. „Tot nu toe was dat 8,60 euro. Dat is toch een verdubbeling." Iemand die net boven het minimum zit, bij voorbeeld een echtpaar met al leen AOW, betaalt volgend jaar 33 euro per vier weken. Tot nu toe was dat twaalf euro. Het hoogste bedrag dat mensen kwijt zijn aan eigen bijdrage voor de thuiszorg is bijna 530 eu ro in de vier weken. Het maakt voor de hoogte van het bedrag niet uit hoeveel uur thuiszorg mensen krijgen. Souman heeft al mensen aan de lijn gehad die overwogen om de thuiszorg op te zeggen omdat ze dachten dat ze veel meer moes ten gaan betalen. „De infolijn is ook voor andere zaken nuttig ge bleken. Mensen weten bijvoor beeld niet dat ze geen eigen bij drage hoeven te betalen als hun partner is opgenomen in een ver pleeghuis. Het is heerlijk om ze te vertellen dat dat niet hoeft. Het is prettig dat je een heleboel mensen gerust kunt stellen." Het CAK-BZ is tot vijf januari gesloten. Zorgstroom houdt daarom ook volgende week de telefoonlijnen open. Mensen met vragen kunnen bellen van acht uur 's ochtends tot vijf uur s middags. De servicenummers zijn 0118- 684275 of 0118- 684265. De veranderingen in de vergoedingen voor geneesmidde len, de tandarts en de fysiothera peut lijken veel minder vragen op te roepen. Volgens een woord voerder van zorgverzekeraar CZ is het dit jaar bij de telefooncen trale niet drukker dan anders. ,4 )DELBURG - De rechtbank Middelburg heeft acht be- oningsleden van een Pana- >e zeesleper voor hun betrok- iheid bij de invoer van 4050 icocaïne tot acht jaar cel ver- rdeeld. verdovende middelen wer- i medio augustus dit jaar in jse haven in de com- timenten van het schip Ot- aangetroffen. Ibetekende de grootste cocaï- ®gst die ooit in Nederland it plaatsgevonden, mannen, variërend in de leef- ivan 25 tot 56 jaar leden een bestaan in Colombia, lama en Equador. Ze gingen ook gemakkelijk overstag t het aanlokkelijke aanbod ettelijke tienduizenden dol- die de smokkelorganisatie voorstelde. Ze dachten daar- rin één klap uit de zorgen te a. 'cocaïne, met een straatwaar- van 200 miljoen euro, werd volle zee in Curasao aan N gebracht. De zeelieden na- het risico van de gammele sleper voor lief. De slechte at van het schip zou echter doodsteek worden. De Otton zijn eindbestemming Ant- }en nooit halen, s w technische mankementen fct het schip een noodstop zen in Vlissingen. Een Bel- loods weigerde vervol- 0 s de zeesleper over de Wes- schelde naar Antwerpen te «en. riddels was de douane getipt cr drugs aan boord zouden Die werd na een intensieve tractie gevonden. Het spoor dde ook naar een aantal ver aten in Flevoland: zij moe- zich later verantwoorden orde rechtbank in Lelystad, "cht bemanningsleden kre- dezelfde straf, die offeier "justitie L. Boogert twee we- ngeleden had geëist. Met uit kering van een 56-jarige Pa- Tegen hem was tien geëist, omdat hij al eerder drugssmokkel was veroor- dd. kapitein en de stuurman Jlen 4 maart voor de voor de pbank verschijnen. Claudia Casetta met haar pasgeboren dochtertje Senna: „Het valt op dat de mensen in het ziekenhuis niet chagrijnig zijn, terwijl ze toch moeten werken met Kerstmis." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze had zich de kerstda gen wel iets anders voorgesteld. Gezellig thuis met het gezin, eventueel met de klei ne er al bij. Het liep allemaal anders. Claudia Casetta ligt op eerste kerstdag in het ziekenhuis in Vlissingen. Twee da gen eerder kreeg ze een dochter, via een keizersnede. En dat betekent vijf dagen ziekenhuis, Kerstmis of niet. Het is stil in de gangen, het licht ge dempt. „Iedereen die weg kon, is met ver lof", zegt de receptioniste. Op de kraamafdeling staat een kerstboom met lichtjes en er hangen slingers, maar ver der is het bijna niet te merken dat het Kerstmis is. Voor de verpleegsters is het eigenlijk een gewone zondagsdienst. Om zeven uur 's ochtends beginnen, om vier uur naar huis, naar de familie en de gezel ligheid. Claudia Casetta ligt in bed, sa men met haar dochter Senna, net twee dagen oud. Aan de driehoek boven haar hoofd hangen twee kerstmannetjes. Naast haar bed staat.een kerststukje. Eigenlijk had ze het wel een beetje ver wacht, want ze was op twintig december uitgerekend. En de vorige keer, toen haar zoontje werd geboren, moest ze ook een keizersnede. „Ik had er heel veel vrees voor dat het kerst zou worden", ver telt ze. „Ik was liever thuis geweest. Maar ze zorgen goed voor me en ik hg op de kamer met iemand die hetzelfde heeft meegemaakt. Zij heeft ook dinsdag een keizersnee gehad. Het is eigenlijk wel bij zonder, maar je stelt je deze dagen toch anders voor." De patiënten krijgen wel wat extra aan dacht in het ziekenhuis, er wordt een kerstmaaltijd geserveerd en ze krijgen een stukje boterletter bij de koffie. Het bezoek is deze dagen meer dan wel kom in het ziekenhuis. De familie van Claudia viert Kerstmis bij haar zus, in Vlissingen. dus de hele familie kan even binnenwippen. Maar toch is het een te genvaller, alleen met je kindje op een zie kenzaal, want Claudia is een echte kerst- vierder. „Ik hecht er veel waarde aan, het zijn echte familiedagen. Het zal me nog lang heugen, kerst in het ziekenhuis. Ik had thuis de kerstboom staan, ik had lichtjes." Wiegje Ze hadden zelfs buiten een wiegje neerge zet, zilver gespoten met lichtjes. Als ze heel eerlijk moet zijn, had ze eigenlijk ook wel gedacht dat het een kerstbeval ling zou worden. „Ik heb dit jaar niet echt afspraken met mensen gemaakt om te eten. Het had net zo goed gekund dat de weeën onder het kerstdiner waren be gonnen." Maandag was ze juist uit het ziekenhuis ontslagen. Ze had wat bloed verloren en was daarom opgenomen. De zelfde avond nog begonnen de weeën en kon ze meteen weer terug. Diep in haar hart is ze ook wel opgelucht. Alles is goed gegaan, zelf knapt ze alweer op en Senna is helemaal gezond. „Het is een zoet kindje. Ze huilt bijna nooit. Mis schien is dat toch de invloed van Kerst mis." En de sfeer in het ziekenhuis is veel gemoedelijker dan bij haar vorige be valling. „De mensen zijn heel relaxed. Dat merk je ook aan het verplegend per soneel. Wat me opvalt is dat mensen niet chagrijnig zijn, terwijl ze toch moeten werken met Kerstmis. Ze maken er echt wat leuks van, ook met elkaar." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De kans op een flink en fluks herstel van het aantal zeehonden in de Wes- terschelde is uiterst klein. Er is weliswaar voldoende ruimte in de zeearm voor een levensvatba re greep, maar te weinig voedsel (vis), slechte waterkwaliteit en verstoring (met name door re creatie) zijn vooralsnog grote knelpunten. Voor terugkeer van de bruinvis zijn de mogelijkheden nog' slech ter. Dit zeezoogdier eet vooral energierijke rondvis. Echter, ha ring en spiering zijn nog steeds nagenoeg afwezig in de Wester- schelde. Voor de bruinvis kan bovendien de scheepvaart pro blemen opleveren (geluidversto ring). Dit blijkt uit het rapport Zee zoogdieren in de Westerschelde: knelpunten en kansen, van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ). Het is opgesteld met het oog op de uitvoering van de Eu ropese Habitatrichtlijn. De Wes- terschelde geldt als 'speciale be schermingszone'. Gewone zee hond en bruinvis zijn in de richt lijn opgenomen soorten die bij zondere aandacht vereisen. Ruim honderd jaar geleden bood de Westerschelde onder dak aan ongeveer duizend zee honden en ten hoogste vijfhon derd bruinvissen. Platen Tegenwoordig is het aantal zee honden in de zeearm beperkt tot ongeveer vijftig (in de hele Del ta honderd vijftig). Sinds 1994 wordt jaarlijks een klein aantal jongen geboren, op de Platen van Valkenisse en de Molen plaat. De bruinvis komt spora disch voor; de laatste jaren wordt het beest meer gesigna leerd. Zonder aanvullende maatrege len zal de zeehond zich door de watervervuiling voorlopig nau welijks kunnen voortplanten in de Westerschelde. De groep kan alleen bestaan door immigratie en het uitzetten van na ziekte herstelde dieren (sinds 1997 gebeurt dat vanuit Sea Life in Blankenberghe; to taal vijftig stuks). De komende tien jaar kan het aantal zeehonden in de zeearm toenemen tot 75 exemplaren, vooropgesteld dat de recreatie ve druk op de platen niet verder toeneemt en het zeehondenvirus niet voortdurend toeslaat. Voor de bruinvis is het lastig een toe komstverwachting te geven. Of het dier weer een vaste bewoner wordt, hangt vooral af van het herstel van de haringstand. Ook voor de zeehond speelt, naast watervervuiling en versto ring, de beschikbaarheid van eten een voorname rol. Naar ver wachting kunnen niet meer dan honderdtachtig gewone zeehon den en twintig bruinvissen in de Westerschelde aan voldoende voedsel komen. Een volwassen zeehond eet gemiddeld vijf kilo platvis per dag en een bruinvis tot vijf kilo rondvis. Delta-populatie Een zelfstandige zeehonden-po pulatie in de Westerschelde, zo als vroeger, zit er niet in. Dat VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag een man aangehouden die even daarvoor een medewerkster van een horecagelegenheid had mishan deld. De man was te gast bij het horecabedrijf aan de Bad huisstraat. De 61-jarige vrouw weigerde hem nog alcohol te schenken. De man reageerde door haar een kopstoot te geven. Na het incident reed de man weg in een personen auto. Hij werd in de Van Dishoeckstraat aangehouden. Toen bleek dat hij te veel had gedronken en dat hij geen rijbewijs had. SAS VAN GENT - De politie hoopt met de verspreiding van de signalementen van de overvallers van de koffie shop in Sas van Gent dat getuigen van de overval zich melden. De overval gebeurde dinsdagavond tussen 18.20 en 18.30 uur. De drie daders bedreigden de verkoper met een vuurwapen geld afhandig. In het kader van het onder zoek maakt de politie inhoud en omvang van de buit niet bekend. De politie heeft de omgeving van de koffieshop afgezocht, maar de drie daders bleven tot op heden voort vluchtig. De ene dader heeft een donker getinte huids kleur, een bol gezicht, kort kroeshaar en een smal snorre tje. Hij is ongeveer 1,65 meter lang en tussen de 25 en 35 jaar oud. Deze man droeg een donkere jas, een zwarte broek, een zwarte trui met crème of witte strepen in de breedte. De tweede dader heeft eveneens een donker getin te huidskleur, is ongeveer 1,75 meter lang met een stevig postuur. Hij droeg een zwarte jas en blauwe jeans. De der de dader heeft een donkere huidskleur, is ongeveer 1,75 meter lang en droeg donkere kleding. TERNEUZEN - Bijna driehondei'd basisscholen en scho len voor speciaal onderwijs in Zeeland starten op 7 janua ri met het project Fietsers Beter Zichtbaar Onderweg. Het project is een initiatief van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) en de Verenigde Ver- keers Veiligheid Organisatie 3VO. In het kader van het project zijn de afgelopen maanden op de diverse scholen verkeershesjes uitgedeeld. Deze fluorescerend gele hesjes met grijze reflectiestrepen zijn speciaal ontworpen om groepen schoolkinderen beter zichtbaar te maken in het verkeer. De verkeershesjes zijn bedoeld voor leerkrachten die met de groepen kinderen naar buiten gaan. Door het dragen van de hesjes worden zij er aan herinnerd dat ze extra aandacht moeten vragen voor de veiligheid van de kinderen. Bovendien worden zij beter gezien. In totaal doen er 297 scholen mee aan het project. VLISSINGEN - De politie heeft woensdagochtend drie ar restaties verricht bij een inval in een drugspand in Vlissin gen. Bij de inval werden drugs in beslag genomen. Over de hoeveelheid wil de politie in het kader van het onder zoek geen mededelingen doen. De verdachten zijn een 49-jarige man uit Vlissingen, een 31-jarige man uit Oost-Souburg en een 25-jarige vrouw uit Vlissingen. OOSTBURG - De Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen houdt in januari trainingen voor vrijwilligers in het jeugd- en jon gerenwerk. Centraal staan alco hol- en drugsgebruik. In de drie bijeenkomsten op 13, 20 en 27 januari komen onder meer effecten op korte en lange termijn, trendy middelen, regel geving en het signaleren van al cohol- en drugsgebruik aan de orde. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij Joyce Kramer van de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen in t Oost burg. In Breskens houdt de Stichting Welzijn in samenwer king met de Stichting Tieners Breskens op donderdag 5 en vrij dag 6 februari voorlichtingsbij eenkomsten over alcohol en drugs. De eerste avond is be doeld voor ouders, de tweede voor tieners. Beide bijeenkom sten beginnen om 20.00 uur. Aanmelden is niet nodig. (advertentie) zaterdag 27 december 15.00-16.30 uur Fragile popsongs op huiskamersterkte zondag 28 december 13.00-17.00 uur Koopzondag 15.00-16.30 uur Bram Beekman op piano Alle registers open bekijk ook onze website vereist tenminste vijfhonderd dieren. De zeehonden in de zeearm ma ken deel uit van de Delta-popu latie, die uitwisseling heeft met de Waddenzee en Engeland. De bruinvissen zullen aangewezen zijn op de populatie in de zuide lijke Noordzee. Als de waterkwaliteit verbetert, zal de visstand zich gedeeltelijk herstellen en dat is goed voor het voedselaanbod. Een progno se geeft aan dat over ruim dertig jaar de waterkwaliteit nog steeds onvoldoende is voor een gezonde zeezoogdierpopulatie. Mogelijk dat de Habitatrichtlijn en de nieuwe Kaderrichtlijn Wa ter de sanering van het Schelde- bekken enigszins kunnen be spoedigen. De onderzoekers pleiten voor het indammen van de versto ring; platen niet meer betreden en/of pleziervaartuigen op flin ke afstand houden. Het is zinvol een zeehondenreservaat in te stellen op de Platen van Valke nisse rond de Zimmermangeul of op de Hooge Platen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Uit gege vens van de visserijsector blijkt dat er in 1888 in de Wes terschelde duizend gewone zeehonden aanwezig waren. In het hele Deltagebied kwa men er zes- tot elfduizend voor, de meeste in Ooster- schelde en Grevelingen. Felle jacht (pas in 1961 verboden) verminderde de aantallen drastisch. Behalve vervolging waren aan die afname de waterver ontreiniging en afnemende visbestanden debet. In 1961 werden in de Delta nog maar 350 zeehonden geteld. Rond 1980 was de soort vrijwel ver dwenen uit de Westerschelde. Tussen 1990 en 2002 namen de aantallen weer toe. Dat kwam mede door het te rug in zee uitzetten van in Blankenberghe opgeknapte zieke dieren. In mei 2002 werd in de Westerschelde met vijftig zeehonden de hoogste score tot nu toe bereikt. In dat jaar veroorzaakte het zee hondenvirus enige sterfte, maar dit jaar reikte de teller toch weer tot ongeveer vijfen veertig dieren. Van de bruinvis is slechts één historische schatting bekend: ongeveer vijfhonderd exem plaren eincl negentiende eeuw. Door het afnemen van de hoeveelheid haring en de toenemende watervervuiling ging het snel bergafwaarts met dit zeezoogdier. Vanaf het begin van de jaren vijftig tot aan het eind van de twintigste eeuw was de bruin vis een zeldzame verschijning in de Westerschelde. Er is thans een lichte toename in het aantal waarnemingen van levende dieren. Dwaalgasten Tot op heden zijn nog acht tien andere soorten zeezoog dieren gezien in de Wester schelde, die zich er niet voort planten. Het zijn dwaalgas ten of alleen bekend omdat ze er dood aanspoelden. Voor beelden: gewone vinvis, dwergvinvis, potvis, beloega (witte walvis), spitsnuitdol- fijn, tuimelaar, klapmuts en walrus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51