Aantal tbs-veroordelingen stijgt 011 Koningin blij met Mabel maar bezorgd over misbruik vrijheid PZC Toni Boltini was bevlogen circusman Servië voor eerst sinds val Milosevic naar de stembus We vinden het steeds moeilijker met gestoorden om te gaan glfi 27 december 1953 zaterdag 27 december 2003 door Angela de Jong Het aantal tbs-veroordelingen mag dan sterk stijgen, het betekent niet dat rechters de maatregel makkelijker opleggen dan vroeger. Integendeel. Yvo van Kuijck is daar heel stellig in. De vroegere officier van justitie en hui dige vice-president van het gerechtshof in Arnhem weet uit eigen ervaring dat het 'een zeer lastige afweging' is om ie mand naar een tbs-kliniek te sturen. Niet alleen omdat het, ondanks alle rap portages, 'koffiedik kijken' blijft of er een reële kans is dat de crimineel nog eens de fout in gaat. Maar vooral om dat de klinieken al zo vol zitten. Advocaat Willem Anker uit Leeuwar den, die veel tbs-zaken behandelt, heeft dezelfde ervaring. „Zeker als een behandeling op korte termijn moet be ginnen, merk je dat een rechter sneller voor een andere behandeling kiest", zegt hij. Van Kuijck zegt zeker te weten dat een rechter vaker tot tbs zou besluiten, als er meer capaciteit was in de klinieken. „De tekorten aan behandelplaatsen zijn nog groter dan op papier staat." Op dit moment zitten er ruim 1300 men sen in een tbs-kliniek. Door de jaren heen varieert het aantal sterk. In de ja ren '60 waren er rond de 1500 tbs-ge stelden in Nederland. Vervolgens daal de het aantal tot tussen de 400 en 500 in de jaren 1975 tot 1985. Sinds 1990 stijgt het aantal weer. De golfbeweging heeft alles te maken met veranderende definities van de doel groep en de doelstelling van tbs. Rechters leggen de tbs-maatregel (het is officieel geen straf) op aan daders van ernstige misdrijven (moord, bero ving, verkrachting) als hij of zij niet of verminderd toerekeningsvatbaar is. Er worden daarmee twee vliegen in één klap geslagen. De dader wordt gehol pen en de samenleving beschermd te gen nieuwe misdrijven. Dorpsgek Van Kuijck, die ook voorzitter is van de sectie tbs van de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ), verwacht dat het aantal tbs-op- leggingen de komende jaren verder zal stijgen. „Je ziet dat het aantal mensen met psychische klachten en stoornissen toeneemt", legt hij uit. „Steeds meer mensen raken door de ingewikkelde sa menleving het spoor bijster. De opvang door familie en vrienden is onvoldoen de. Vroeger had je de dorpsgek waar het hele dorp op lette en waar opvang en een werkplek voor werd geregeld. Tegenwoordig vinden we het moeilij ker met psychisch gestoorden om te gaan." Daarbij komt dat de geestelijke gezond heidszorg onvoldoende in staat is om mensen die met justitie in aanraking zijn geweest, goed te helpen. Aan de ene kant omdat zij het zelf bij de behan deling laten afweten, aan de andere kant omdat de reguliere gezondheids zorg geen raad weet met zwaardere ge vallen. „Er zijn niet genoeg gesloten plaatsen, ze zijn niet gericht op mensen met ernstige agressiestoornissen", somt Van Kuijck op. Voorkomen Als die mensen beter en langer begeleid zouden worden, zouden heel wat ernsti ge misdrijven voorkomen kunnen wor den, durft hij te stellen. En zouden dus ook tbs-opleggingen worden voorko men, wat de samenleving veel geld zou besparen. Maar dat wordt inmiddels door de ver schillende instanties erkend, zegt hij. „Je kunt wel klinieken blijven bouwen, maar dat is slechts een deel van de op lossing. Bovendien kan zo'n nieuwe kli niek niet direct honderd tbs'ers aan. Het personeel moet ook opgeleid wor den." Wal en schip Er wordt volgens Van Kuijck hard ge werkt aan 'regionale circuits' die er voor moeten zorgen dat psychisch ge stoorden niet tussen wal en schip ra ken. Aan de andere kant zijn ze ook be doeld om ex-tbs'ers in de gaten te hou den en te begeleiden om te voorkomen dat ze afglijden naar hun oude crimine le milieu. Ook moeten de circuits leiden tot samenwerking tussen de gewone geestelijke gezondheidszorg en de tbs-klinieken. Het begrip tbs is beladen, weet Van Kuijck maar al te goed. Niet alleen bij veroordeelden, ook in de samenleving. De roep om criminelen definitief on schadelijk te maken, klinkt steeds ster ker. „Er ontstaat steeds grote commo tie als een tbs'er ontsnapt of de fout in gaat tijdens zijn verlof. Maar neem van mij aan dat er op de duizend verloven zelden iets misgaat. Ze krijgen ook niet zomaar verlof. Er moet een duidelijke voortgang zijn in de behandeling." „Verloven zijn hard nodig", vervolgt hij. „Behandelaars moeten kunnen toet sen of de behandeling aanslaat. Boven dien moet een tbs'er er aan wennen om terug te keren in de maatschappij. We hebben in Nederland nu eenmaal geko zen voor het beginsel dat mensen een nieuwe kans verdienen. Dat betekent dat vroeg of laat in beginsel iedereen vrij komt." GPD Vice-president Yvo van Kuijck: „Het is een zeer lastige afweging om iemand naar een tbs-kliniek te sturen." foto Jan Wamelink/GPD door Cees van Zweeden De premier werd ver moord, de president afge voerd naar de Scheveningse kerkers, een oppositieleider beschoten. Politiek is een ge vaarlijk beroep in Servië. Het wordt ook slecht betaald. De minister van Financiën moest bij zijn tante op de sofa sla pen omdat hij van zijn salaris niet op zichzelf kon wonen. Maar als de Serviërs morgen voor het eerst sinds de val van Slobodan Milosevic een nieuw parlement kiezen, heb ben zij niet te klagen over een gebrek aan kandidaten. Het ambt van politicus is zo popu lair in het land, dat zich 267 partijen hebben gemeld. Wie Slobodan Milosevic te rug wil, kan op de door hem aangevoerde Socialistische Partij stemmen. Wie de oorlo gen van de jaren negentig nog eens over wil doen, brenge zijn stem uit op Vojislav Se- selj, die zijn Radicale Partij eveneens vanuit de Scheve ningse gevangenis leidt. En voor wie nog diepere gevoe lens van nostalgie koestert, is er een lijst die de monarchie terug wil. Dat is de partij van Vuk Draskovic. Er is een partij die wordt aan gevoerd door Vojislav Kost unica, die enkele jaren presi dent was. En er is de partij van wijlen gangster Arkan, ge schraagd door diens weduwe, de langbenige popster Ceca. En Otpor, de jongerenbewe ging die drie jaar geleden de revolutie tegen Milosevic leid de, veranderde zich voor de gelegenheid in een partij. Het resultaat van deze over daad wordt vrijwel zeker poli tieke instabiliteit. Twintig procent van de stemmen zal naar verwachting verloren gaan, omdat de meeste par tijen de kiesdrempel (5 p, ^ZAL cent) niet halen. Een k\var, ring h' van de zetels komt volgens ;e gebi opiniepeilers terecht bij Radikale Partij van Seselj, df Servische Le Pen. Daarin leven 1 zou de ultra-rechtse formats t^11 W1 de grootste worden in het paj. i een b lement, maar te klein blijve a^ca'' om op het regeringspluchen belanden. Die eer blijft voorbehoud^ aan de bonte verzameling vat f democratische partijtjes, dii onder de noemer DOS d jaar geleden Milosevic v sloegen. Probleem is alli dat de grootste van die p tijen, de Democratische Py. tij Servië van ex-presida Kostunica, niets meer vy haar voormalige bondgenote jJ*C moet hebben. Een van de thema's is 'Dei Haag', een kaart die voorai ciale wordt gespeeld door de ui- tra-nationalisten van Sesd !rzoe' en de gematigde nationals- ten van Kostunica. Veel Se viërs vragen zich af waan- wn alleen oorlogsmisdadige-, van Servische snit worde voorgeleid. Zelfs de jongeren- partij Otpor, die voor deuilb vering van oorlog 'gers is, meent dat het tribu naal bevooroordeeld is. Proteststem Evenals de Radicalen hoor: =com Otpor, dat goed lijkt voce ji 1 acht procent van de stemmer, nërsi te profiteren van de protest- sy stem tegen de vertrekkende regering. Die regering de munt gestabiliseerd, de in flatie bezworen, het begro tingstekort tot 4 procent gere- duceerd en de staatsschulden- der de 60 procent gebracht Maar het gemiddelde salsrs is nog steeds amper 200 en zelfs dat is weinigen gra ven in een land met een wrri- loosheidscijfer van 27 p- cent. GPD h-Sei neeg< coram cheid ■wat i dyAs ivoorc aleg< gez inde ünj jtie van onze redactie binnenland De circuswereld heeft zijn nestor verloren. In de nacht van dinsdag op woens dag overleed Toni Boltini, of wel Wilhelm Marinus Anto- nius Akkerman, op 83 jarige leeftijd. Hij was directeur van Europa's grootste circus en beleefde in de jaren zeventig roemrijke tijden. Toni Bóltini, zoon van de sterkste man van Nederland, werd op 22 februari 1920 ge boren. Hij groeide op in het reizend variété-theater van zijn vader, waarmee ze de ker missen langs gingen. Zijn va der was ijzerbuiger en Toni vertoonde met zijn broertjes andere kunsten aan het pu bliek. Tijdens de Tweede We reldoorlog was het niet moge lijk om met het theater te rei zen, omdat optredens verbo den waren. Circussen moch ten echter wel reizen en daar om besloot vader Boltini het theater te verruilen voor een circus. Samen met zijn zoon bouwde hij een consumptie tent om tot circustent. Het transport ging in die tijd nog per schip of met paarden. Vader Boltini gedroeg zich als een tiran en was een fana tiek nazi-aanhanger. Toni droeg daarom in de beginja ren van de Tweede Wereldoor log een SS-uniform. Hij stond in die tijd dan ook bekend als de Schrik van Brabant, maar in 1942 keerde hij zich tegen het regime van Hitier. Boltini werd voor straf zes maanden in een kamp opgesloten. Na zijn gevangenschap maak te hij zich verdienstelijk in het verzet. Hij redde onder an deren de Duits-Joodse zigeu- nerartiestenfamilie Tata Mi- rando. Het felbegeerde ver- zetskruis ging desondanks aan zijn neus voorbij. Na de oorlog trouwde hij met Dicky. Met haar kreeg hij twee dochters, die beiden ook in het circusleven terechtkwa men. Met een versleten tent, wat troep en oneindig veel energie begon Boltini weer rond te trekken. Zijn vader was inmiddels gestopt met werken en Toni was vastbeslo ten het circus uit te breiden. In die tijd kwamen de eerste grote Europese circussen naar Nederland en Boltini wil de daarvoor niet onderdoen. Jaren later was Boltini's klei ne circus uitgegroeid tot een groot en succesvol bedrijf dat elke dag weer in een andere plaats stond en duizenden be zoekers trok. Om al die be langstellenden toe te kunnen laten vond hij een gigantisch grote hydraulische tent uit die plaats bood aan zevendui zend mensen. Deze circustent van 100 bij 55 meter werd bin nen anderhalf uur opge bouwd. Het circus van Boltini ver bleef vaak slechts een dag op een plaats. De tent werd na de voorstelling afgebroken, waarna het circus direct ver huisde naar een andere plaats om daar de volgende dag al weer twee voorstellingen te geven. In 1980 hield Boltini het voor gezien. Hij besloot zich terug te trekken uit het drukke cir cusleven en kocht een recrea tiepark in Naarden. Daar leef de hij de laatste jaren met zijn tweede vrouw Pammy, hun zoontje Angelo en zijn twee dochters uit zijn eerste huwelijk. Ex-vrouw Dicky woonde ook op het terrein. Stro Boltini kon het tot op het laatst niet nalaten af en toe nog de lucht van het stro in de piste op te snuiven. Voor zijn 75e verjaardag be sloot hij nog een keer op toer- nee te gaan met een groot Ita liaans circus. De laatste jaren kampte Bolti ni met een zwakke gezond heid. Zo kreeg hij vier jaar ge leden een herseninfarct, leed hij aan de ziekte van Parkin son, had hij hartklachten en suikerziekte. ANP Hieronder volgt de integrale tekst van de kersttoespraak de koningin: Kerstmis, het feest van licht dat doorbreekt in een sombere wereld, vieren ve len in een kring van familie en vrienden. Mensen zoeken warmte bij degenen met wie zij vertrouwd en verbonden zijn. Familie en gezin kunnen kracht geven om tegenslag te boven te komen en verdriet te verzachten. Ook de goede mo menten delen wij allereerst met wie ons dierbaar zijn. Voor ons kwam na een moeilij ke tijd een gelukkige wen ding. De geboorte van Amalia brengt vreugde en grote dank baarheid om dit nieuwe leven. Een gevoel van ontroering ver vult ons wanneer wij zien hoe een kwetsbaar kindje in liefde wordt opgenomen. Intens ver heug ik mij ook op het huwe lijk van Friso en Mabel die sa men de toekomst tegemoet tre den. Kerstmis is het feest van liefde en verwondering om de geboorte van Gods zoon. Als mens onder de mensen kwam Jezus op aarde. Zijn leven in spireert velen nog elke dag. In de ouderdom kan de kracht van naastenliefde verlichting brengen. Ik denk aan mijn bei de ouders en vandaag in het bijzonder aan mijn moeder voor wie de jaren zwaar zijn geworden. Met U wil ik de ge dachten richten op idealen waarmee zij zich in haar lan ge leven zo sterk verbonden heeft gevoeld. In 1982 werd haar als eerste de prijs uitge reikt van de 'Vier Vrijheden' die jaarlijks wordt verleend ter herinnering aan de beroem de oorlogstoespraak van Presi dent Franklin Roosevelt. Die vrijheden zijn de morele pij lers van onze beschaving. De eerste is wijheid van me ningsuiting, de tweede vrij heid van godsdienst en levens overtuiging, de derde vrijwa ring van nood en gebrek en de vierde het vrij zijn van angst en vrees. Die vrijheden gaan voor men sen pas écht leven wanneer ze ontbreken. Dan immers wordt men zich bewust van de waar de van rechten die gelden Koningin Beatrix spreekt haar kerstrede uit. voor iedereen. De vrijheid van meningsuiting is al lang veran kerd in onze Grondwet. Dat is een groot goed. Het is echter geen vrijbrief om te kwetsen noch om schaamteloos oorde len te verkondigen over men sen. Elke vrijheid heeft een keerzijde in verantwoordelijk heid waarmee gewetensvol moet worden omgegaan. Dat verplicht de waarheid te eer biedigen en medemensen te respecteren. Alleen zo zal het geschreven en gesproken woord een wapen kunnen zijn tegen corruptie en misbruik van macht en een schild voor de democratie. Geen vrijheid confronteert ons zo ingrijpend met anderen als de vrijheid van godsdienst en overtuiging. Dit grond recht vraagt om ruimte voor verschillende levensopvattin gen, in verdraagzaamheid en respect, Een ieder mag op zijn manier geloof beleven en belij den. Maar religie kan nooit een rechtvaardiging zijn voor onverantwoordelijk gedrag. Mensen mogen God aanroe pen voor leiding en bemoedi ging in het leven, maar Hem nooit inroepen ter verdedi ging van ontoelaatbaar hande len. Voor wie in armoede leven, staat de vrijwaring van nood en gebrek voorop. Aan mede verantwoordelijkheid voor hun dagelijks bestaan, kun nen wij ons niet onttrekken. Uitzichtloze ellende in grote delen van de wereld mag nooit 'gewoon' worden gevon den. Iedereen heeft recht op een menswaardig leven, uitstijg end boven het barre overle ven. Ongelijkheid en om-echt blijven onaanvaardbaar. Meer dan een halve eeuw nadat de Vier Vrijheden werden verkon digd, ligt de eerste uitdaging voor de internationale ge meenschap nog steeds in het opkomen voor sociale gerech tigheid. Vrij zijn van angst en vrees vormt de basis voor vrede. Vei ligheid betekent niet een be staan zonder risico's maar het besef beschermd te zijn. Als vertrouwen en zekerheid ontbreken, voelt men zich bang en bedreigd. Angst maakt een mens onvrij. Vrees voor onverwachte en ge wetenloze terreur ondermijnt de veiligheid, waar ook ter we reld. De mondialisering van geweld vereist dan ook een universele inzet. Vertrouwen kan groeien wanneer zowel de directe bedreigingen worden tegengegaan als ook de oorza ken van frustratie en agressie worden onderkend en bestre den. Dit *is niet alleen een kwestie van handhaving van de internationale rechtsorde maar ook van daadwerkelijke strijd tegen armoede en onge- TREINRAMP - Een treinramp in Nieuw-Zeeland heeft op kerstavond aan 166 mensen het leven gekost. De trein is door een brug over de rivier de Wangwaehu gezakt. De pijlers van de brug waren sterk ver zwakt door het kolkende wa ter in de sterk gezwollen ri- ZWEMMARATHON - Een on geluk met een woonboot tij dens de zwemmarathon op de Nijl heeft minimaal vier slacht offers geëist. Nog veertig personen worden vermist. Vermoedelijk zijn de ze slachtoffers meegesleurd met de stroom naar de slu\ dammen van de delta. di ui COLLECTEGELD - In de meenteraad van Sint Laun is onrust ontstaan over inga meld geld voor Rampslach;: fers. Raadslid J. Koole van de CS heeft daarover vragen gesl aan B en W. Het geld zou gen maanden renteloos he ben gelegen, terwijl de raadsl; den dachten dat het was uitge er< keerd. Burgemeester W. Baas zei het geld bedoeld is voor nm i, ners van Kerkwerve en dat if di inmiddels is belegd. fen foto Robert Vos/ANP lijkheid. Zo blijven de ver schillende vrijheden nauw met elkaar verbonden, ge grond in de menselijke waar digheid. Na twee wereldoorlogen kon pas van een overwinning wor den gesproken toen uit de chaos een internationale ge meenschap voortkwam die zich kon wijden aan vrede en gerechtigheid. De organisatie die deze idealen belichaamde vond een tehuis in Amerika. Bij alle spanningen in de inter nationale betrekkingen van onze tijd kan deze wordingsge schiedenis van de Verenigde Naties de weg wijzen. Vanuit het fundament van de Vier Vrijheden kan ook van daag worden gestreden voor vrede en gerechtigheid. Teza men geven zij gestalte aan de menselijke waardigheid. Die waardigheid van een ieder heeft God bevestigd in de ge boorte van Jezus. Dat vieren wij met Kerstmis. Aan mijn moeder die steeds vanuit deze overtuiging heeft geleefd, draag ik mijn toespraak op. In een ieders leven kunnen zin en ziel worden gevonden in medemenselijkheid. Dat is de bemoediging én opdracht van Kerstmis. Zoals een dichter zei: 'Blijf die grote woorden dromen, laat de hoop niet va ren.' Ik wens U allen een gezegend Kerstfeest toe." Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt ees toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vot» het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Reg voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes)- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. DedWJ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt vo (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enprc| ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesete® de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi' i, Postbus 3229.4800 MB Breda. Behoort tot ÜJGCjGnGT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4