lisico's Stationspark beperkt Zeehondenbaby aangespoeld Lof voor Heijblok bij kerstconcert Nauwelijks reacties op komplan Rilland Inlia geeft honderden asielzoekers onderdak Onderhoud luidinstallaties kerktorens Reimerswaal zeeuwse almanak Grootvader meente Goes verwacht zorgen VROM-inspectie weg te nemen Deze kerstactie is geldig van 20 december 2003 t/m 4 januari 2004. WaterLand Neeltje lans is geopend van 10:00 tot 17:00 uur. 1' Kerstdag Nieuwjaarsdag gesloten. BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 27 december 2003 Bnh Paardekam ^ND - Weinig Rillanders Jn bezwaar aangetekend te llet nieuwe bestemmings ivoor de bebouwde kom van dorp. De gemeente ontving linspraakreaeties. ieeste daarvan gaan over de sewegkerk. In het bestem en werd daaraan de be- stemming wonen gegeven, om dat er een plan lag om negen ap partementen op de plaats van de kerk te bouwen. Enkele inwoners, waaronder de eigenaar van een nabijgelegen boerderij, maken daar bezwaar tegen. Dat was in feite al toege kend, want het college zette de plannen voor woningbouw on langs in de ijskast, juist vanwe ge de aanwezigheid van de boer derij. Maatschappelijkdoel Die ligt te dicht bij de kerk om woningbouw toe te staan. Pas als het agrarische bedrijf is ver dwenen, kunnen de appartemen ten er komen. Omdat nog vol strekt onduidelijk is, wanneer dat het geval is, krijgt het per ceel waar nu de bouwvallige kerk staat de bestemming maat schappelijke doeleinden. Een an dere reactie betrof een perceel aan de Andriaan Butijnweg, waar een voormalig kerkje staat. De eigenaresse wil dat op termijn slopen om er één of twee woningen te bouwen. Dat zou echter niet kunnen, om dat de gemeente het perceel de bestemming horeca had gege ven. Het college acht woning bouw op de betreffende locatie aanvaardbaar en wil daar nu woondoeleinden van maken. Verder wil het college niet mee werken aan de verhuizing van de sportschool aan de Hoofd weg. Een verzoek om de bestemming van het perceel waarop de school staat zo aan te passen dat er op termijn een bedrijfje kan komen, is door de gemeente dan ook afgewezen. door Nadia Berkelder GOES - Asielzoekers hebben ei genlijk nog geluk als ze in Zee land uit de opvang worden ge zet, zeggen de mensen van Inlia. De kerkelijke organisatie heeft contracten met alle Zeeuwse ge meenten afgesloten. Asielzoe kers die door de rijksoverheid uit de opvang worden gezet, brengt Inlia elders onder. Inmiddels wonen meer dan vijf honderd vluchtelingen in vakan tiehuisjes en andere tijdelijke woonruimten. Vlak voor Kerstmis maakte mi nister R. Verdonk bekend dat er tot eind januari geen gezinnen meer op straat worden gezet. De toezegging was het resultaat van druk uit de Tweede Kamer. „Ik kan er met mijn verstand niet bij dat ze dat een dag voor kerst doet", zegt Gommert Bur gervan Inlia. Volgens hem hebben Haagse po litici vaak geen enkel benul van de gevolgen van hun beleid. „Verdonk beseft gewoon niet clat ze door haar regelgeving mensen op straat zet. De ene avond zie je Balkenende op tele visie over waarden en normen praten, de andere dag zegt Ver donk dat ze asielzoekers in de kou laat staan." De stichting vangt mensen op die geen recht op voorzieningen hebben. En dat is heel iets an ders dan uitgeprocedeerd zijn, legt Burger uit. Het komt bij voorbeeld voor dat de rechter vraagt om aanvullend bewijs. Mensen moeten een nieuwe pro cedure beginnen om dat voor te kunnen leggen. Intussen stopt de opvang. Op dat moment grijpt Inlia in. De stichting geeft mensen een dak boven het hoofd en helpt ze met de juridische procedure. „Wij zetten geen punt, maar een kom ma. We wijzen de weg. Je moet mensen begeleiden." „Door de regels van justitie ra ken steeds meer mensen tussen de wal en het schip. Als ik nu op de wal sta, zie ik het schip niet meer. Als ik op het schip sta, zie ik de wal niet." Er wordt in Ne derland met een terminologie over asielzoekers gepraat die mensen angst aanjaagt. Volgens Burger is dat met opzet. „Men sen hebben het bijvoorbeeld over een stroom asielzoekers. Dat is water, daar zijn ze bang van." Als het duidelijk is dat asielzoekers geen kans maken om in Nederland te blijven, houdt het ook voor Inlia op. „Je moet ze dan helpen het land uit te gaan", zegt Burgers colle ga Frans Esser. „Maar wel pas als je er alles aan gedaan hebt. Ik denk dat wij strenger zijn dan het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers, mijn oude werkgever. Maai- we zijn ook rechtvaardiger. We geven geen valse hoop. Door mensen vier of vijf jaar in de procedure te la ten, doe je dat wel." Onzichtbaar Veel van wat Inlia doet, blijft on zichtbaar. Burger: „We zijn geen mensen van de barricaden, we lopen niet voorop. We wer ken vooral achter de schermen." Zo vocht de stichting bij de slui ting van het asielzoekerscen trum in Cadzand de uitzetting van twee families aan. Die zijn na de sluiting nog een. tijdje in het centrum gebleven. Uiteinde lijk kwam één familie bij Inlia, de ander verhuisde naar het AZC in Burgh-Haamstede. „Een dag later viel de verblijfs vergunning binnen.. Als we er niet voor waren gaan liggen, wa ren ze misschien gaan zwer ven." De stichting werd ruim tien jaar geleden in Zeeland opgericht. De directe aanleiding was de rompslomp rond het kerkasiel van een Roemeense familie in Schore. Toen moest alles nog in het geheim. „Als mensen de kerk uit moesten om te gaan douchen, gebruikten we twee au to's, om zeker te weten dat we niet werden gevolgd." Het werk was toen persoonlij ker. „Ik stapte op vrijdagmor gen in mijn auto en ging alle ge zinnen langs. Als ik dat nu wil doen, ben ik drie weken bezig." door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De gemeen te Reimerswaal trekt ruim 12.000 euro uit voor werkzaam heden aan kerktorens. In Yerseke en Waarde doen de uurwerken het niet meer zo goed, terwijl in Krabbendijke de afstandsbediening van de luidinstallatie hapert. Dat laatste leidt af en toe tot ver velende situaties tijdens begrafe nissen, als de luidklok niet tot zwijgen kan worden gebracht. Volgens de gemeente wordt het signaal kennelijk niet goed meer ontvangen. De gemeente x gaat nu over op het zogeheten gsm- berichtensysteem. Hiermee'kan via een computer of een gsm een bericht naar de computer van het torenuurwerk worden ver stuurd. De kosten hiervan bedra gen zo'n 2400 euro. Om het uurwerk op de toren van Yerseke weer bij de tijd te krij gen is vervanging van de motor- wijzerwerken noodzakelijk. Gelijktijdig worden de wijzers en cijfers opgeknapt en de ver lichtingselementen vervangen. De kosten bedragen ruim 8000 euro. In Waarde is de gemeente iets goedkoper uit. Daar wordt het luidapparaat, dat steeds meer slijtage vertoont, voor zo'n 2000 euro vervangen. Om de bewoners van Hansweert niet boos te maken, benadrukt de gemeente dat het in alle ge vallen om regulier onderhoud gaa't. De dorpsraad van Hans- weert vroeg onlangs om een vier de uurwerk voor de kerktoren, maar kreeg die niet. Hij is een echte grootvader, I die zestigjarige Arnemuide- naar, compleet met baard en snor, en een kleinzoon van twee jaar. I Dezer dagen zat het joch voor i de tv, waarop Saddam Hoes- i sein was te zien, vlak na diens arrestatie. Het ventje sprong op, wees naar het scherm en riep geestdriftig: Opa! Opa!" Onze Arnemuidenaar voelt I zich nog steeds grootvader. Maar z'n ego zal ondertussen een onsje kleiner zijn. eenkomsten r borstvoeding LEN - Borstvoedingsor atie La Leche League be- donderdag 8 januari met eric maandelijkse informa- eenkomsten over borstvoe- e eerste avond staan de re- i voor borstvoeding een- Die bijeenkomst is van Itot 22.00 uur op het adres (straat 8 in Tholen. Na 8 ja- izijn er bijeenkomsten op 5 an, 4 maart en 1 april. (advertentie) Rolf Bosboom S - De gemeente Goes ver- hl te kunnen aantonen dat iligheidsrisico's van het toe- slige deel van het Stations- binnen de normen blijven, rniee zouden de bezwaren het ministerie van VROM en weggenomen. is bezig met de voorberei- van de tweede fase van het jrengebied pal ten zuiden iet NS-station. De komen- it jaar moet er tussen het lande Stationspark en de Hertumweg ongeveer 10 vierkante meter kantoor- Ie bijkomen. Ook zijn er lig appartementen voor- voornamelijk in een woon- die 22 verdiepingen gaat ei'bazing van de gemeente :te de inspectiedienst van inisterie van Volkshuisves- Ruimtelijke Ordening en iibeheer bezwaar tegen het nmingsplan. Die zette [tekens bij de wijze waarop iligheidsrisico's van het ge- vanwege de nabijgelegen lijn, waren bepaald. De ge- te rekenmethode zou niet ikt zijn voor deze locatie irendien inmiddels achter- In overleg met het minis- heeft de gemeente noodge- igen besloten een nieuw on- ek naar de risico's te laten ■oor is een extern bureau ingeschakeld. Wethouder S. van 't Westeinde (VVD, milieu) zegt inmiddels voldoende signalen te hebben om ervan uit te gaan dat er met de risico's niets mis is. Een andere rekenmethode en het gebruik van recentere gege vens werken voordelig voor de gemeente. „We denken dat het gunstig zal uitpakken voor de externe veiligheid." Bovendien, zo zegt Van 't West einde, is gebleken dat er minder treinen rijden dan op basis van de vergunningen zou mogen en heeft de gemeente sinds kort meer zicht op welke gevaarlijke stoffen er per spoor door Goes worden vervoerd. Aanvaardbaar De risico's worden verder 'maat schappelijk aanvaardbaar' ge acht, omdat er vooral kantoorge bouwen in het gebied komen. Die zijn weliswaar tijdens werk tijden volop bezet, maar daar buiten nauwelijks, terwijl ge vaarlijke stoffen ook buiten kan tooruren worden vervoerd. Het bestemmingsplan wordt in februari ter goedkeuring voorge legd aan de gemeenteraad. Het college van B en W stelt voor al le ingediende bezwaren af te wij zen. Die richten zich vooral op de hoogte van de woontoren. Daartegen ageert zowel de Zeeuwse Milieufederatie als 107 particulieren, die allemaal de zelfde zienswijze hebben inge diend. Het gemeentebestuur blijft bij zijn mening dat torens passen in het silhouet van Goes. De woon toren zou 'de weidsheid van het Zeeuwse landschapseerder be vestigen dan aantasten. Bovendien is de hoeveelheid ap partementen nodig om de plan nen financieel rond te krijgen. Lager bouwen zou daarom een bredere toren betekenen, terwijl de gemeente juist een 'rank' bouwwerk voor ogen staat. Voor de maximale bouwhoogte van 25 meter die in de provincia le discussienota Beeldkwaliteit als norm wordt geopperd, be staat volgens Goes onvoldoende steun. De gemeente voelt niets voor een dex-gelijke richtlijn, maar vindt dat per locatie moet worden bepaald hoe hoog en in tensief er kan worden gebouwd. Of) i, iMoÖT V/afOr"hüMi.l 1 li Entree Themapark WaterLand Neeltje Jans Welkomstdrankje Glühwijn voor volwassenen Warme chocolademelk met slagroom voor kinderen Zeehonden-kerstshow Kerstlunch Feestelijke kerstsalade voor volwassenen Kerstpannenkoek voor kinderen^ Familie Kerstfilm Kinderen 11,50 Volwassenen 15,00 Reserveren is noodzakelijk! Tel: 0111-655663. WaterLand Neeltje Jans is gelegen op het eiland Neeltje Jans. Zie voor meer informatie: www.neeltjejans.nl (advertentie) ADEAÜ WONEN Goes, Domburg, Zoutelande. Middelburg door Rolf Bosboom GOES - Vijftig rode rozen en een ovatio neel applaus vielen Evert Heijblok gister middag ten deel. Dat gebeurde aan het slot van het traditionele kerstconcert, dat de Zeeuwse Koorschool voor de vijf tigste keer gaf. De rooms-katholieke Maria Magdalena- kerk in Goes liep helemaal vol voor het jubileumconcert. Om de internationale uitstraling van het koor, dat regelmatig optreedt in het buitenland, te benadruk ken, werden de bezoekers in vijf talen welkom geheten. Het jongenskoor, ondersteund door het herenkoor Sint Cecilia, bracht zoals ge bruikelijk indrukwekkend engelenge zang, variërend van verstild Gregoriaans tot fraai meerstemmige liederen. Een van de hoogtepunten gistermiddag was het Kyrie met aansluitend het Glo ria in de versie van de Franse componist Marc-Antoine Charpentier, dat een groot applaus oogstte. Veel waardering was er verder voor het intermezzo van het kleinkoor onder lei ding van Marcel van Westen. De aller jongsten zongen enkele traditionele kerst liederen. Het concert werd afgesloten met samenzang ('Eer zij God') en 'Rejoi ce in the Lord' van Rathborne. Het kerstconcert is onderdeel van het uit gebreide programma rond het vijftigja rig bestaan van de Zeeuwse Koorschool, dat nog doorloopt tot volgend jaar sep tember. Het concert was tevens het vijftigste en laatste onder leiding van Heijblok, op richter van de koorschool. Hij neemt in september afscheid als directeur. Van Westen, nu nog zijn assistent, wordt zijn opvolger. Het bestuur van de koorschool zwaaide de scheidend directeur gisteren al alle lof toe. „Wij zijn hem meer dank verschuldigd dan we ooit in woorden kunnen uitdruk ken. We hopen verder te bouwen op het fundament dat Evert Heijblok heeft ge legd." foto Dirk-Jan Gjeltema Er zijn dagen, dat. je jezelf of anderen extra wilt verwennen met een vla die nog lekker- s. Voor deze momenten heeft Campina nu SchepVla, een super e vla met een extra lekkere vanille en chocolade smaak. Campina SchepVla is zo dik en romig dat je het moet scheppen, daarom zit het in een handige hersluitbare beker. (Zo romig dat je moet scheppen' Nieuw! WHISKAS® -Rijk aart Vis ii' heerlijke smaken met extra grote stukken vis. -IISKAS' Rijk aan Vis met Sardines, met Tonijn met 3 Soorten Vis. Kjenonien in alls region tfjwv ttsrirfcï^È^v. 1 jaqWadan van NRd Dagbladen r.'3 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Op het roeiers- hoofd bij de loodsensteiger in Vlissingen is woensdagavond een jonge grijze zeehond gevon den. Het beestje is vermoede lijk afkomstig van de Engelse kust. De zeehondenbaby is nog dezelf de avond overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieterbu- ren. Het zeehondje werd om half zes ontdekt door een voor bijganger. Die waarschuwde de politie. Het diertje werd met eni ge moeite van de basaltblokken gehaald. „Het was spekglad", zegt Albert Dijkstra van de strandbewaking Vlissingen. „En we moesten oppassen dat we niet gebeten werden. Het zee hondje zag er lief uit, maar hij was enorm fel." Jaap van der Hiele van de Eer ste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) constateerde dat het ging om een grijze zeehond van nog geen drie weken oud. „Hij hoort nog bij zijn moeder, hij heeft zijn eerste babyhaar nog." Het beestje is net op een leeftijd dat zeehonden leren zwemmen. Dat is zijn redding geweest, hij heeft de oversteek overleefd. De zeehond is in een speciale mand geladen en met de auto naar Pieterburen gebracht. „We hebben hem onderweg nog ge- De aangespoelde zeehond is direct naar de zeehondencrèche in Pie terburen gebracht. Foto: Ruben Oreel. temperatuurd", verteld Dijks tra. „Hij mocht niet te warm worden. We hebben hem ook nog een voeding gegeven met een maagsonde. Hij lag achterin de auto te huilen, hij was echt zijn moeder aan het roepen. Uit eindelijk is hij in slaap geval len." De zeehond is in Hilver sum overgedragen aan medewer kers van de zeehondencrèche, die Dijkstra en Van der Hiele te gemoet waren gekomen. Langs de Zeeuwse kust komen eigen lijk alleen gewone zeehonden voor. Op de wadden leeft een po pulatie grijze zeehonden, net als in Engeland. Grijze zeehonden krijgen jongen in de periode tus sen half november en half janua ri. Door de storm van vorige week zijn ook op de wadden veel jongen afgedreven van hun moeder. In totaal kreeg de zeehonden crèche zesentwintig zeehonden pups binnen, een record. De ge wone zeehond krijgt in de zo mer jongen, buiten het stormsei zoen De grijze zeehondenbaby is het 82e dier dat de EHBZ dit jaar heeft binnengebracht. Vijftien dieren werden levend aan land gebracht, dertien zeehonden waarvan vier grijze- en twee bruinvissen. Voor Van der Hiele was dit zeehondje heel bijzon der. „Meestal zijn ze al ver haard en wegen ze nog zo'n vijf tien kilo." Dit zeehondje woog veertig kilo, een teken dat hij nog niet zo lang van zijn moeder weg was. „Als ze zo jong zijn, drinken ze nog melk. Ze kunnen niet zo lang alleen overleven." Het Vlissingse diertje zal het hoogstwaarschijnlijk wel red den, denkt Van der Hiele. Hij heeft in ieder geval genoeg pit. „In Pieterburen heeft hij de eer ste broeken al kapot gebeten." pagina 15: moeizaam herstel zeehondenpopulatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47