V City Mondial Den Haag op sokken voorpret TUI Reisbureau vakantie I weken in recht €199 Vraag tkantwoord Reis boeken €199 Magisch vooijaar! City Mondial biedt behalve de steptours en HP rondvaarten nog tal van andere activiteiten in HjH de Haagse binnenstad, variërend van wandel- routes tot complete arrangementen op maat. Het adres van City Mondial is Wagenstraat 193, 2512 AW Den Haag, tel. 070-402-33-36. Alle infor matie op www.citvmondial.nl E-mailen kan naar info@citymondial.nl. Algemene toeris tische informatie over Den Haag bij de WV, tel. 0900-340-35-05 0,45 per minuut). Spanje Frankrijk Disneyland® Resort Paris Nederland zaterdag 27 december 2003 ^•et schrijven van stukjes is een J eenzame bezigheid. Dagelijks 1 krabbel ik mijn regels op pa- ■*-pier. Afgesloten van de wereld, sloten in mijn zolderkamertje van bij vijf meter met eigen keuken, he en toilet. Kijk, dan wil je er wel- it. Een reisje met een educatief ka- leek me een tweesnijdend td. Daarom had ik me ingeschreven ten zesdaagse schrijftraining. De lo- een charmant kasteeltje in de 'van Parijs, gaf de doorslag. Was 'Conferentieoord De Kling geweest Heulbroekse Heide, dan weet ik ogniet zo net. Josien, een goede din van me die ook van het geschre id leeft, had zich eveneens voor ftsus aangemeld. Dat was gezellig, 03 je er niet alleen voor. Bovendien we nu samen reizen, tog was alleen, hoe? Met de Thalys fore du Nord, de metro nemen fore de l'Est, met de SNCF naar Lag- •r-Marne, vervolgens een busrit rich- ikasteel en dan nog een stuk wande- de bagage achter ons aan zeulend? ®en ik keken elkaar peinzend aan. ronden ook met de auto gaan. De "eis Frans en die wil af en toe graag Door DIRK MULDER naar zijn vaderland. Bovendien, in plaats van zo'n benauwd valiesje op wieltjes be schikten we dan over een enorme koffer op vier rubber banden. Vooral als ik de achterbank platlegde. Plaats zat voor mijn laptop en een draagbare printer. En een flink pak papier. Plus een waterko ker, zodat ik mijn eigen koffie kon zet ten. Met mee te nemen snelfiltermaling, melk, suiker en een vers speculaasje. En diverse thees, een verkwikkende melan ge voor na het ontwaken en een kalme rend kruidencomplot voor een goede nachtrust. Een kratje met leesboeken en naslagwerken was onmisbaar. En wat gaat er nu boven je eigen hoofdkussen? Verder wil het nog wel eens tochtig zijn in zo'n oud kasteel, een extra dekbed kon geen kwaad. Beendroge sherry is moeilijk te krijgen in Frankrijk. Een paar flessen Domecq en wat knabbelgar nituur legden een mooie basis voor de middagborrel op de kamer. Voor het di ner kon ik dan samen met Josien de dag doornemen, waarbij we natuurlijk niet over de andere cursisten zouden rodde len. Het kasteel lag op zestig hectare eigen grond, had ik in de informatiefolder gele zen. Wie weet bleef er tijd over voor een lange wandeling. De bodemgesteldheid was mij onbekend; voor alle zekerheid zou ik mijn zwaar-terrein-zevenmijlslaar- zen ook inpakken. En diverse soorten tussenschoeisel. En uiteraard moest ik ook nog een plekje vrijhouden voor de hutkoffer van Josien. Op de ochtend van vertrek bekeek ik mijn tot de rand gevulde auto en zag dat het goed was. Aan comfort zou het ons niet ontbreken. We hadden alles bij ons, zoals de Engelsen zeggen, behalve het aanrecht. Maar met wat passen en meten kon dat er ook nog wel bij. Disney's Davy Crockett Ranch® Ga naar Disneyland® Resort Paris en beleef e< Lmtwvtkflod Kindcrpnj, <70 7 Holland Prqt per volwassene, vanaf N/ International Friesland Buitenplaats It Wiid Ruime bungalows, centraal gelegen in het fantastische waterrijke natuurgebied 'De Aide Feaneri. Er is een speciaal recreatieteam voor de kinderen aanwezig. Tip^ Q^m-tps Holiday TV Vanaf donderdag 1 januari is er een nieuw programma over rei zen op de televisie: Holiday TV. Het wordt dagelijks uitgezon den op NET 5, tussen 14.30 en 15 uur. De Jong Intra Vakan ties, in grootte de vierde reisor ganisatie van ons land, is de sponsor. Holiday TV geeft infor matie over vakantie- en vrije tijdsbesteding in Nederland en in de rest van de wereld, maar omdat het een 'homeshop- ping-programma' is, zal de kij ker ook vanuit z'n luie stoel rei zen kunnen bestellen. Hij of zij kan naar aanleiding van de uit zending de aangeboden reispro- ducten reserveren door een 0900-telefoonnummer te bel len, of door de website van Holi day TV (www.holidavtv.nl) te be zoeken en online de vakantie- brochures van De Jong Intra Va kanties te raadplegen. Door het 0900-nummer te bel len wordt de klant direct met een reserveringsafdeling door verbonden. De Haagse Stichting City Mondial wil problematische binnenstadswijken uit hun 5'; isolement halen. Om tegenover al die grauwe m stadsellende ook eens wat positiefs te zetten. m geleid door een gids kun je er steppend doorheen. sg (ADVERTENTIE) World of HOB VERMEULEN ef, dat is lang geleden. Een jaartje of veertig op z'n minst. Gelukkig is steppen net zoiets als fietsen, Ifjijtsen en zwemmen: als je het weer 5JJ probeert, duurt het maar heel en al die jaren spelen geen rol Zeker omdat de step zich blijkt bben aangepast aan onze toegeno- lichaamslengte en vooral -ge- I,Net als zijn berijder is dit een vol- i exemplaar, met verstelbaar groot voorwiel en een heuse #ii en achterren!. attributen zijn geen luxe in het chap dat. we met deze superstep doorkruisen: de Haagse binnen- [ransvaal, Stationsbuurt en Schil- (jjk om precies te zijn. Klinkt dat 5j toeristisch genoeg? Laat ze het niet horen bij City Mondial. Deze 34 ie stichting is speciaal opgericht eerlijk gezegd nogal problemati- m binnenstadswijken uit hun isole- te halen. Om tegenover al die e stadsellende ook eens wat posi- te zetten. Om, zoals een beleids vaar van de gemeente namens P: rerhinderde wethouder na het ;n komt vertellen, 'van de multi- rele nood een economische deugd in.'Jawel, als je met die blik om kijkt op de Stationsweg, in de w nstraat, op de Hoefkade, in de ingedaan en in al die andere be lt straten, dan is het Haagse een- natuurlijk ook gewoon leuk. t ol winkeltjeswaar exotische wa- )op zijn om op te eten of je te versieren of als origineel ca- ie mee te nemen voor de kerst, bedrijvig met de kleuren en geu- K< ie 110 nationaliteiten met zich engen. En leuk om van te leren, '8 meteen multicultureel stadscen- in de buurt hoefje geen wereld- maken om in aanraking te ko- jlj net interessante dingen van ver- hindoe-religie bijvoorbeeld. De af? begeleid door een gids die niet ati®les van Den Haag afweet maar II lerst behendig zijn steppende pjes over het veelarmige kruis- ran de Vaillantlaan en de Wou- mstraat weet te loodsen, doet de landir-tempel in de Mijtenstraat steps mogen achter het hek, de ïen moeten uit, wat gezien de elheid hondenpoep op straat leen een religieuze reden zal heb- let geeft ook een aangenaam ge- ■r ran gelijkwaardigheid: eveneens J, kken vertelt de pandit (voorgan- het culturele en religieuze le- i elkaar steekt van de 35.000 a liu hindoes die bijna tien procent Haagse bevolking uitmaken, ven is goed beschouwd niet zo eel anders dan dat van de autocht- igenaars. Ook in de hindoestaan- spe heb je orthodoxe, gematigde gressieve clubs en die praten net igieizaam met elkaar als bij de chris- 'We hebben ooit een bijeen- georganiseerd om ze een beetje aar te brengen', vertelt de pandit de achtergrond van zijn veelkleu- ies itaar vol godenbeelden. 'Daar wa- vertegenwoordigers van de pjj elijke zuilen bij. En wat denk je? loxe hindoes praatten met de ips «meerden, de gematigden met «vormden en de progressieven 59) "(aar-' Sneeuwgarantie Ik zie steeds meer wintersportvakanties met 'sneeuzvgarantie'. Wat is dat nou eigenlijk? Erik Couwenhoven van Sneeuwsport.info: 'Bij wintersportvakantie met sneeuwgarantie. wordt als er geen sneeuw ligt de reissom of ski pas teruggegeven. Eigenlijk is die sneeuwgaran tie een beetje een wassen neus want tegen woordig ligt er altijd sneeuw, zelfs nu de aarde lijkt op te warmen. Als er geen sneeuw uit de lucht valt, nemen sneeuwkanonnen die rol van de natuur over. Vaak liggen er grote ber gen voorraadsneeuw naast de pistes. Als het een tijdje niet heeft gesneeuwd, dan schuiven ze dat op de piste. Overigens is het niet zo dat door die sneeuwkanonnen de prijs van skiva kanties veel duurder is geworden. Het wordt wel doorberekend in de skipassen maar dat scheelt slechts een paar procent. Toch hebben de meeste mensen het liefst 'echte' sneeuw. Zo dat ook het dal niet groen maar wit is.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl Voor meer vraag antwoord, ga naar de web site van deze krant en klik op Reizen Kids kiezen restaurants CT 7oor grote V mensenbe staan er restau rantgidsen', zegt samenstelster Mi riam Samson in 'Kids kiezen res taurants', 'maar daar staan meest al geen tips in waar je kinderen het best mee naar toe kan nemen.' Aan deze omissie komt dus nu een einde, want Samson voert ons langs verschillende 'kindvriendelijke' eetgele- genheden in twaalf provincies en de Waddenei landen. Knopen in strikjes bij de beschrijvin gen geven aan of het restaurant voor ouders met (vooral kleine) kinderen is. Het leuke van het boekje is dat de restaurants door de kids zelf - en ook in het eigen handschrift - worden beschreven, alleen schiet je daar inhoudelijk niet zo veel mee op, zo blijkt bij nadere lezing van de stukjes. Wat overblijft is eigenlijk niet veel meer dan een aantal gebundelde adresjes. ('Kids kiezen restaurants', uitgave ANWB, 7,95 euro, 128 blz., ISBN 90-18-01858-9, www.anwb.nl). Sfeervol overnachten We blijven een beetje in de sfeer en ver plaatsen ons naar Frankrijk, al jarenlang onder Nederlanders met afstand de meest po pulaire vakantiebestemming, waarover Miche lin een nieuwe editie heeft uitgebracht van 'Sfeervol overnachten'. Deze gids, die vorig jaar voor het eerst in het Frans het levenslicht zag, kent nu ook een Ne derlandstalige versie en is tegelijkertijd geactu aliseerd. Er zijn 1000 adressen opgenomen van overnachtingsmogelijkheden (hotels pen sions) waarvoor niet meer dan 80 euro per nacht (2 personen) betaald hoeft te worden. En, zo promoot Michelin, in de gids staan 120 adressen waar de prijs zelfs lager ligt dan 40 eu ro. Geïllustreerd met foto's, voorzien van een kor te toelichting en gelardeerd met adressen e.d. (met helaas een wel heel erg summiere route beschrijving) een nuttige gids voor in het hand schoenenvak. ('Sfeervol overnachten', uitgave Michelin, 22 euro, ISBfi 2-06-710297-4, www.michelin.com). GERARD CHEL Twee aangezichten van het Hofje van Hoogelande aan de Joh. Camphuys- Straat. Foto's JACQUES ZORGMAN Steppen in een groep is een lekker actieve manier om een bruisend stadscentrum te Menorca Appartementen Las Brisas Languedoc Camping Les Méditerrannées Gelegen tussen Cap d'Agde en Marseille, is deze camping een prima uitvalsbasis voor diverse uitstapjes in de omgeving. Een karakteristieke gevel van een oud pand aan de Vaillantlaan. Foto JACQUES ZORGMAN zeeër vergen om er onderdoor te ko men. Als de gemeente dat straks heeft wegge haald, zal de Ooievaart ongehinderd kunnen opstomen naar Madurodam. In de tussentijd blijft de boot af en toe actief, in de weken voor de kerst bij voorbeeld. Maar ook in de avonduren, om de Haagse üchtjes vanuit een water perspectief te kunnen ervaren. Al Aqsa-moslcee Weer aan wal gekomen op de Dunne Bierkade is het niet ver naar de Wagen straat, waar de Al Aqsa-moskee te be zoeken is. Ook hier moeten de schoe nen uit en valt er veel na te denken. Val len er tegenwoordig soms erg vervelen de woorden tussen het joodse en het is lamitische volksdeel in Nederland, hier maken de moskeegangers gebruik van een gebedsruimte die vroeger dienst deed als synagoge. Misschien bij uitstek een plek om eens een begin te maken met een wat gezondere manier van omgaan met elkaar? Op kousenvoe ten lopen we tenslotte allemaal. Volgende nationaliteit. De Wagen straat is ook een van de poten van het stratenkruis waar het Haagse China town te vinden is. Met zijn veertig Chi nese winkeliers en horecaonderne mers heeft het een gedegen economi sche status, die binnenkort ook zicht baar zal worden in de vorm van twee prachtige poorten. Voorlopig ziet het er oosters genoeg uit met alle winkel tjes, die naar de zin van City Mondial nog wel wat fleuriger mogen. 'Etalages zitten niet zo in die cultuur', zegt woordvoerster Annemieke Linguard. 'Ze blijven wat bescheiden achter dich te ramen zitten. Maar als ze merken dat een aantrekkelijke winkelpui ook nieuwe klanten trekt, blijken ze daar heus wel in geïnteresseerd.' Voor eten en drinken is zo'n Chinatown natuur lijk een paradijsje kunt er van alles ko pen om thuis in de keuken met te gaan avonturieren. Maar meestal is de verlei ding te groot om buiten de deur te gaan Chinezen. Bij Cheung Wing aan de Gedempte Burgwal bij voorbeeld, waar je voornamelijk Chinezen ziet zit ten en waar een 'eenvoudige' dim-sum-lunch de maag voor de rest van de dag gevuld houdt. Het leuke van het Haagse Chinatown is dat er een vriendelijke menging van culturen mo gelijk blijft. En dat er dus ook plaats is voor een helemaal niet Chinees zaakje als Scallywags waar in een Britse sfeer, heel laagdrempelig en relaxt, de lekker ste brownie-cake van de Residentie wordt opgediend. Centraal gelegen, slechts 325 meter van het strand en 550 meter van het centrum. Vaste kinderprijs, ongeacht reisduur of vertrekdatum! Het Hofje van Ostadestraat. Foto JACQUES ZORGMAN Badderen Weer de Vaillantlaan over, voorzichtig steppen over de verkeersdrempels en op naar de hammam. Dit oosterse bad huis in de Rubensstraat is ooit opgezet om vooral de islamitische vrouwen uit hun huizen te krijgen. 'Zo'n badhuis, met aparte openingsuren voor man nen en vrouwen, is het enige waar een traditionele islamiet zijn vrouw naar toe laat gaan', vertelt de Nederlandse secretaris van het hamam-bestuur. Ge lukt is dat zeker. De hammam ontvangt nu tegen de der tigduizend bezoekers per jaar, zowel mannen als vrouwen, die urenlang bad deren. babbelen en wederzijds rug- schrobben in de schitterende badruim- te waar het permanent een graad of veertig is. Die strikt gescheiden ope ningstijden hebben ook een bouwkun digvoordeel: er hoeven maar één kleed kamer en één toiletgroep te zijn en dat scheelt weer voor een stichting, die be halve voor het neerzetten van het ge bouw nooit subsidie nodig heeft gehad. Omkeren De steptour wordt onderbroken voor een rondvaart met de Ooievaart, een open boot die laag genoeg op het water ligt om de vele Haagse bruggetjes te kunnen passeren. Dat de opvarenden soms toch nog moeten bukken, geeft al leen maar meer sjeu aan het tochtje dat voorlopig helaas nog niet echt rond gaat. Tot de zomer van 2004 is het op de Boomsluiters kade onherroepelijk omkeren geblazen, want het bruggetje dat daar nu nog ligt zou een onder- bekijken. Boek nu een Holland International zomervakantie en maak kans op één van de vijftig Philips Sun Relaxmobiles t.w.v. €1499 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43