Corian kan men elke gewenste vorm geven Prachtig kevertj e is nachtmerrie voor lelies Gebruik kunststof neemt grote vlucht W3 Brabantia Novilon Joop! Kwakkelen Bomen op cd zaterdag 27 december 2003 De driedelige fruitschaal Punch (660 euro) is ontworpen door Jeffrey Bernett. De stapelbare vaas Flower Tower van Khodi Feiz (770 euro). De toepassing van de kunststof Corian heeft de afgelopen veertig jaar een enorme vlucht genomen. Dook het in eerste instantie uitsluitend op in de keuken, nu verovert het ook de rest van de woning. Onder de naam The C-Lection ver scheen een collectie design objecten. Ontwerpers uit ne gen landen leverden een bijdrage. Bij de aanschaf van een nieu we keuken vroeg een consu ment enkele maanden terug na drukkelijk óm een werkblad van Corian. Het materiaal, in de jaren zestig ontwikkeld door het Ameri kaanse bedrijf DuPont, is keihard, hittebestendig en on- derhoudsvriendelijk. Het is bo vendien in negentig kleuren verkrijgbaar. De verkoper advi seerde een ancler merk met de zelfde eigenschappen, maar wel zo'n twintig procent goedkoper. Corian mag dan niet het goed koopste materiaal zijn, het is wel een product met mogelijk heden. Corian duikt dan ook al lang niet meer op in keuken al leen. De opmars begon halver wege de jaren negentig. Sindsdien wordt de kunststof, gemaakt van mineralen en acrylhars, onder andere toege past in de badkamer. Zo worden er wastafels en baden van ge maakt. Daarnaast maken ont werpers steeds vaker gebruik van het materiaal. In 1999 was tijdens de meubelbeurs in Mi laan voor het eerst een expositie ingericht met Corian-meubi- lair. Vrijheid Volgens Willem Buitelaar, ver tegenwoordiger in Nederland, is het voordeel van Corian dat het door verhitting iedere ge wenste vorm kan krijgen. Het materiaal kan bewerkt worden als hout. Naden zijn nauwelijks zichtbaar. „Je kunt dus een ont werp maken dat uit één stuk vervaardigd lijkt", aldus Buite laar-. Onder de naam The C-Lection is een collectie designobjecten mer of keramiek", verklaart hij zijn bijdrage aan de collectie. De Duitse ontwerpster Sylvia Merschmann, die onlangs een prijs van het programma TV Woonmagazine won, paste Co rian toe in de wijnkoeler Goya. Zij vindt het jammer dat het materiaal 'nog relatief onbe kend in de design wereld". „De meeste mensen denken aan Co rian als een duurzaam materi aal, voornamelijk bekend van toepassing in de keuken en de badkamer. Maar eigenlijk kun je het materiaal elke gewenste vorm geven. Die veelzijdigheid spreekt me aan." Beeldhouwen Een opvallend ontwerp is de lamp Squeeze van Claudio Co- lucci uit Zwitserland. „Corian is een materiaal waarmee je kunt beeldhouwen. Afhankelijk van de dikte heeft Corian een varia bele lichtdoorlatendheid, die de lamp heel organisch maakt. Het lijkt net alsof er een sterke licht bron op je lichaam is gezet en dat je - door de huid heen - ont dekt wat eronder zit." Andere ontwerpers die een bij drage hebben geleverd aan The C-Lection zijn Ineke Hans, Dum Office (Nederland), Adam Gistedt, Viktoria Nygren (Zwe den), Masayo Ave (Japan), Jef frey Bernett (VS), Khodi Feiz (Iran) en Adrian Wright (Enge land). De Jager sluit niet uit dat in de toekomst nog meer ont werpers een bijdrage aan de col lectie zullen leveren. De interes se is volgens hem groot. Dergelijke reacties sterken hem in de mening dat er voor derge lijke objecten een markt is. De eerste ontwerpen zijn in be perkte oplage verkrijgbaar. Daardoor zijn ze niet goedkoop. De grote uitvoering van het dienblad James For Dinner van Ineke Hans moet bijvoorbeeld 630 euro kosten. Voor de lamp Squeeze moet de liefhebber maarliefst 6585 euro neertellen. Het goedkoopste product is de presse-papier Gl, ontworpen door Masayo Ave. Die kost 220 euro. Paul Geerts Meer informatie: www.clection.com of 073- 6840020. den en dan met de andere hand lichtjes tegen de leliestengel te tikken. Daarna is het een kwestie van knijpen. Niet echt smakelijk, deze manier van bestrijden, maar wel biologisch. Bij twintig lelies wordt deze bestrijding al lastig, en bij een tuin vol zou u er een dagtaak aan hebben. Ge lukkig bestaat er nog een optie: het kweken van lelies in potten. Het leliehaantje overwintert in het bovenste laagje grond in de nabijheid van de lelie en wie le lies in potten plant en ieder voorjaar de bovenste tien centi meter van de grond ver-vangt door verse potgrond, zal van le liehaantjes geen last hebben. Eventueel kunt u dan de pot met lelies nog in de borders laten verzinken: net echt. In de winter moet u de lelies binnenhalen; de plant is weliswaar winterhard, maar planten in potten zijn al tijd kwetsbaar bij strenge vorst. Naar de potten hoeft u niet om te kijken. Bewaar ze op een koude plaats en zet ze in het voorjaar buiten, als de lelies weer boven de grond komen. Watergeven hoeft niet, tijdens de winterop- slag. De meeste lelies worden in het voorjaar verhandeld. Gemak kelijke soorten om eens mee te beginnen zijn Lilium martagon en Lilium pyrenaicum, met bloemen van het type 'Turkse muts', met naar achteren krul lende bloemblaadjes. Maar u wilt natuurlijk van die reuzen- trompetten. Dat kan, want die zijn er genoeg. 'Aziaten', of 'Ori entals' worden die in de handel genoemd. Er bestaan honder den cultivars van dit type, in al lerlei kleuren van lipstick-roze tot koninklijk oranje. Bent u conservatief, en van me ning dat lelies altijd wit horen te zijn, zoek dan naar namen als 'Mont Blanc' of 'Casablanca' De meeste lelies houden van vocht- houdende, zure grond, en van een koele standplaats. Een uit zondering is de madonnalelie, Lilium candidum; die houden van kalk, en die plant u niet in het voorjaar maai- in de herfst; potten met madonnalelies plaatst u 's zomers in de volle zon. Roinke van de Kaa Madonnalelie, Lilium candidum. verschenen, waaraan ontwer pers uit negen landen bijdragen hebben geleverd. Initiatiefne mer is Jan-Kees de Jager van de Jager Product in Vught, die ge prikkeld werd door de moge lijkheden van Corian. Hij gaf de ontwerpers daarom volledige vrijheid. Een van de ontwerpers die een bijdrage aan The C-Lection le verde is Satyendra Pakhalé. De in India geboren en in Amster dam woonachtige vormgever ontwierp de schaal Achala van Corian. Volgens Pakhalé is het ontwerp bepalend voor de ma teriaalkeuze. „Corian is een ta melijk nieuw materiaal, maar in sommige opzichten lijkt het op materialen die al heel lang mee gaan, zoals keramiek en mar mer. Ik heb altijd met Corian willen werken als ware het mar- White Night: boekensteun en lamp ineen (590 euro per stuk). Het ontwerp is van Masayo Ave. plant alleen nog een treurig ske let overlaten. Tegen dat lelie haantje is geen bestrijdings middel in de handel. Weliswaar zijn er berichten dat koffiedik het kevertje zou afschrikken, maar dat lijkt een bakerpraatje. Ik kom wel eens langs Aker sloot, in Noord-Holland, het centrum van de Nederlandse le lieteelt, en, kijkend naar de le lievelden heb ik me altijd afge vraagd waarom de beroepskwe kers kennelijk geen last hebben van het leliehaantje. Totdat ik erachter kwam dat de Aker- slootse lelies al in knop worden afgemaaid omdat dat de bol ten goede komt. Op die manier moet het leliehaantje wel verhonge ren, maar in de tuin is dat af maaien natuurlijk geen optie. Wie maar een paar lelies heeft kan de kevertjes met de hand vangen, maar dat vereist wel enige oefening, want zodra u de lelie beroert laat het leliehaan tje zich vallen. Het landt stee vast op zijn rug, met zijn aard- kleurige buik naar boven; op die manier wordt het gevallen haantje praktisch onzichtbaar. Het is dan ook zaak om eerst uw hand onder het kevertje te hou Het kweken van lelies is niet gemakkelijk; succes met le lies scheidt de beginneling van de gevorderde tuinier, hoewel er natuurlijk altijd zoiets als be- ginnersgeluk bestaat; wie bij voorbeeld de gelukkige bezitter is van een tuin op kalkrijke grond, hoeft maar een paar bol len van de madonnalelie in de grond te stoppen en kan dan verder jarenlang tevreden ach terover leunen, intussen genie tend van bedwelmende geuren. Maar de doorsnee-tuinier is zulk gratis geluk niet gegund. Om te beginnen moet hij zijn liefde voor de lelie delen met het leliehaantje, een prachtig la- krood kevertje dat het telen van lelies tot een nachtmerrie kan maken. Niet alleen het kevertje zelf, maar ook de afzichtelijke snotkleurige larven kunnen in een paar dagen van een lelie- De collectie afvalempiers van Brabantia is uitgebreid met een aantal nieuwe exemplaren en kleuren. In de lijn Retro Bins zijn een drie (vanaf 23,50) en vijf liter (vanaf 29,50) versie ver schenen. De lijn Touch Bin en Twin Bin (40 liter) is uitgebreid met drie nieuwe kleuren: plati- nium, metallic grijs en mat zwart (vanaf 132 euro). Ook nieuw is de Wasbox Selector (vanaf 99 euro), ontworpen om wasgoed te selecteren. De was box is voorzien van een uit- neembare katoenen waszak met twee compartimenten. Doordat de deksel twee gaten bevat kan het wasgoed direct worden ge sorteerd. De vloer die alles heeft. Dat is het motto van de nieuwe campagne die producent Forbo organiseert rondom het beken de merk Novilon. Met de cam pagne wil Forbo de voordelen van Novilon benadrukken. De vloer is volgens het bedrijf ge makkelijk, duurzaam, comfor tabel en mooi. Met name de duurzaamheid is opvallend. Wie een Novilon vloer aanschaft krijgt een garantie van mini maal tien jaar. In sommige ge vallen geldt zelfs een garantie van twintig jaar. Voordeel vol gens Forbo is bovendien dat de vloer - in tegenstelling tot ande re vinyls - niet echt een plastic uitstraling heeft. Novilon is ver krijgbaar in meer dan honderd kleuren. Informatie: www.novilon.nl In de 'homecollection' van Joop! is sinds kort een badka mer verkrijgbaar. De badkamer- is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen de Duitse bedrijven Keramag, Koralle, Kludi en Steuler. Bij de produc tie zijn design, comfort en kwa liteit als uitgangspunt geno men. Dit resulteert volgens Joop! in een glamoureuzebad kamer die geplaatst kan worden in verschillende woonsferen. De badkamer is verkrijgbaar in de sanitairspeciaalzaak. De jaren van hallelujah zijn voorgoed voorbij. Ook in het derde kwartaal van 2003 ging het slecht met de woon- branche. Dat blijkt uit cijfers van de Centrale Branchevereni ging Wonen. Mede onder in vloed van het goede weer daalde de omzet met maar liefst zeven procent. Bouwmarkten, meu belwinkels, badkamer en keu kenspecialist; allemaal scoor den ze negatief. Net als in 2002 zullen de meeste bedrijven dan ook dit jaar in de min eindigen. Met, BijOnder, Over Bo men. Dat is de titel van een cd-rom die is gemaakt door de Bomenstichting. Op de cd is on der andere aandacht voor het onderhoud en de eigenschappen van verschillende bomen. De cd-rom bevat onder meer film pjes en animaties. Het schijfje bevat tevens een digitale versie van het Bomenboek waarin 212 soorten en variëteiten te vinden zijn. De cd-rom kost 24,95 euro (voor donateur 19,95 euro) en kan besteld worden via de web site van de stichting: www.bo- menstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33