zc De ambtswoning lijkt uit de tijd Even mijn beitel in zo'n oud stuk hout zetten mm I WOON 0113-315680 LjV redactie@pzc.nl bus31/4460 AA Goes. Stentié-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. ifdag 27 december 2003 B Schouwen-Duiveland Makelaardij Schouwen-Duiveland Makelaardij BV Lange Ring 2 4311 BD Bruinisse Postbus 139 4310 AC Bruinisse www.sdmakelaardij.nl - Telefoon 0111-489400 Telefax 0111-489499 info@sdmakelaardij.nl Oud-burgemeester H. van Maldegem woonde met zoveel plezier in zijn ambtswoning dat hij besloot de ze te blijven huren van de gemeente. foto Ruben oreel 'serie woonberoepen staat ^jks een beroep op het ge- van wonen centraal. De Uiteenlopende personen enaan bod: van stucadoor avenier tot ambtenaar wel- ^commissie of glazenwas- indaag: de restauratietim- foto Ruben Oreel Naam: Boaz Brom Beroep: Restauratietimmerman Woonplaats: Middelburg Meest gebruikte gereedschap: Hamer Soul in de muziek en in zijn werk, dat zoekt Boaz Brom. Als restauratietim merman en freelance (soul)zanger heeft hij zijn roeping gevonden. In zijn vrije- tijd is hij voorman van de formatie Boaz the black soul patrol en tijdens zijn werk heeft hij altijd muziek in zijn hoofd. Een vooralsnog bevredigende combina tie. Hout, oud hout althans, leeft voor hem; heeft een ziel en een leven. Zet hem aan het werk in een monumentaal pand en hij voelt zich happy. Hij wil dan nog wel eens een onvervalste soulsong aanheffen. De Middelburger heeft al het één en ander gedaan voor hij het restauratievak in ging. „Ik heb in Terneuzen een kroeg ge had, een beetje funky-achtig café, De Groef. Maar daar ben ik na een paar jaar mee gestopt. Terneuzen is daar de stad niet voor. Ik ben toen in de bouw gaan werken. Ik merkte al snel dat nieuwbouw me niet boeit. Dat is te clean, te voorspel baar. Hout heeft me altijd getrokken en ik ben toen de opleiding restauratietim merman gaan volgen. Ik vond bij bouw bedrijf Peters een stageplaats en daar werk ik nu vast." Boaz rondde dit jaar zijn opleiding af. „Peters deed en doet al veel op dat terrein en er werken veel ou dere timmermannen in de restauratie. Zij werken vanuit hun ervaring." La chend: „Ik geloof dat ik de enige in Zee land ben met die 'titel'." Paradijsje De restauratietimmerman verhuisde be wust naar Middelburg.Terneuzen is een betonnen stadDaar staat weinig dat ou der is dan 100 jaar. Middelburg is voor mij echt een paradijsje. Zoveel oude pan den. Ook in de omgeving. Als je kijkt naar die oude buitenplaatsen bijvoorbeeld. Daar zou ik wel eens een kijkje willen ne men. Even mijn beitel inzo'n oud stuk hout zetten." Brom is nu aan het werk in een VOC- pand aan de Punt in Middelburg. Zwam tast daar de constructie van het pand aan. „Zwam vreet de binnenkant van het gebouw op. Het is een probleem dat je veel bij oude panden ziet. Je moet die zwam isoleren, ervoor zorgen dat 'ie niet verder kan. Slechte stukken hout halen we weg, plus een extra stuk erom heen voor de veiligheid. Dan weet je zeker dat er niets achterblijft. Wij slopen niets, we ontmantelen. Rotte stukken vervangen we door nieuw. Alles wat we weghalen wordt in kaart gebracht, zodat je het in oude staat kunt terugbrengen. Profielèn en dergelij ke brengen we weer terug in de oorspronkelijke vorm. Dat geldt ook voor oude houtverbindingen. Het gaat echt om je vakmanschap. Je moet crea tief zijn, kunnen improviseren. Je weet nooit precies wat je tegenkomt. Tijdens het werk kan er van alles naar voren ko men. Ik moet soms ook een stukje metse len. Je moet van alle markten thuis zijn." Een 'leuk project' vond hij de restauratie van drie oude panden aan de Middel burgse Kromme Weele. Hij heeft daar de beste herinneringen aan een trap. „Ik moest daar een spiltrap restaureren. Dat was echt mijn projectje. Te gek. Ik heb drie weken op 'mijn' trapje gezeten. Tree voor tree; stukje hout eruit, nieuw stukje erin. Het was echt fijn pielwerk. Het leu ke is dat je soms heel fijn werkt, op de millimeter en soms heel grof. Als je met balken bezig bent, heb je gelijk van die gigantische eiken balken. Ik kan mezelf helemaal verliezen in dit werk. Ik moet soms worden weggesleurd om even een kop koffie te komen drinken." „Ik vind het fijn om te werken met oude materialen en met 'echt' hout. In dit vak gebruik je goed hout; eiken, grenen en zo. Dat voelt goed aan en de geur ervan... Heerlijk. Als iemand hier boven staat te zagen ruik je helemaal beneden die hout geur. Ik moet ook altijd even voelen aan hout. Ik merk dat ik nu andere dingen zie. Als ik in een andere stad ben, bijvoor beeld Utrecht of Amsterdam, dan kijk ik de hele tijd omhoog. Hoe zijn gebouwen daar opgeknapt, wat voor oplossingen hebben ze gevonden. Ik ben me ook gaan verdiepen in bouwkunde en oude archi tectuur. Zo'n oud pand heeft een heel le ven achter zich, een verhaal. Dat boeit me." „Er is hier nog genoeg te doen in de buurt. Misschien kom ik ooit zelf eens in zo'n oud pandje te wonen. En dan alles op knappen. Ja, ik haal hier mijn pensioen tje wel." Annemarie Zevenbergen Het markante pand aan de Noordhavenpoort Zierikzee biedt huisvesting aan burgemeester J. Asselbergs. foto Dirk-Jan Gjeltema In Zeeland woont alleen de burgemeester van de ge meente Veere nog in een ambtswoning. En daar is de constructie zo dat het die ge meente geen geld kost. Over al elders in de provincie is sinds het einde van de jaren zeventig het gebruik van de ambtswoning afgeschaft. Misschien te voorbarig, want er zijn weer ontwikke lingen die een ambtswoning zouden rechtvaardigen. Een ambtswoning voor bur gemeesters is een woning in eigendom van de gemeente waarvoor de burgemeester een door de minister vastgesteld percentage van zijn bruto inko men aan huur betaalt, momen teel is dat twaalf procent. In Zeeland is er eigenlijk geen en kele gemeente die nog voor deze constructie kiest. Sinds het eind van de jaren zeventig werden ambtswoningen successievelijk verkocht, met name als er een nieuwe benoeming gaande was. Gemeentes wilden af van het onderhoud van het pand en zien de handhaving van ambtswo ning als een oneigenlijke taak. Aan de andere kant wilden steeds meer burgemeesters zelf kiezen waar zij zouden wonen. In Zeeland werd dat proces flink in de hand gewerkt door de ge meentelijke herindelingen. Zo heeft de nieuwe gemeente Sluis nog maar twee maanden gele den de ambtswoning van de voormalige gemeente Sluis/Aardenburg verkocht. Er was geen reden om dit huis in gemeentelijk bezit te houden nu de nieuwe burgemeester, J. Sa- la, er voor koos om in Water landkerkje te wonen. De term ambtswoning is niet ge koppeld aan een bepaald pand. Binnen een gemeente kunnen verschillende huizen ooit als ambtswoning gediend hebben. Zo woonden de laatste vier bur gemeesters van Zierikzee op verschillende adressen. Burge meester F. Dijckmeester aan de Oude Haven 48, zijn opvolger D Kastelein in 't Vrije, de volgende burgemeester, Th. de Meester, eerst aan de Noordhavenpoort en later in Poortambacht en de laatste, J. Asselbergs, weer aan de Noordhavenpoort. Maar toen was dat pand geen ambtswo ning meer. Al voor de tendens om ambts woningen af te schaffen, waren er burgemeesters, of hun vrou wen, die weigerden in de ambts woning te trekken. Zo wilde de vrouw van burgemeester D Kastelein in de jaren zestig niet in de nieuw aangestelde ambts woning van de toenmalige ge meente Zierikzee trekken. Het huis, een monumentaal pand dat aan de uit de middeleeuwen daterende Noordhavenpoort is gebouwd, was al helemaal in ge reedheid gebracht maar me vrouw Kastelein vond het pand te donker, de raampjes te klein. Het burgemeestersgezin trok in een woning in 't Vrije, die daar mee ambtswoning werd. „Toen ik Kastelein in 1971 opvolgde, vond ik dat geen passende bur gemeesters woning", vertelt Th. de Meester, oud-burgemeester van Zierikzee. „Het pand was helemaal uitgeleefd. Ikhad juist wel belangstelling voor het poortgebouw als ambtswo ning." De raad ging akkoord, er wer den enkele aanpassingen ver richt - grotendeels op kosten van de burgemeester - en het ge zin De Meester trok erin.,Ik heb er met plezier gewoond, het is een glorieus pand. Maar in die negen jaar werden de toch al ho ge stookkosten drie keer duur een probleem na de herindeling. Waar veel gemeentes al eerder hun ambtswoningen hadden af gestoten, bleek deze gemeente na de herindeling in het bezit te zijn van drie ambtswoningen: die van Veere, Koudekerke en Westkapelle. Oud-burgemees ter van Westkapelle, H. van Maldegem, woonde met zoveel plezier in zijn ambtswoning dat hij besloot deze te blijven huren van de gemeente. „Het is een vrijstaande woning die als ambtswoning niet langer nodig was. Dan is het heerlijk om hier te kunnen blijven", vindt Van Maldegem." Naar verwachting wordt de woning als de oud-burgemeester vertrekt, verkocht. In Veere woonde oud-burge meester Henk den Boon. Hij werd in 19 9 9 benoemd in een ge meente elders in het land en zou verhuizen. „Mij is toen ge vraagd om naar de Kaai te ver huizen", vertelt De Bruijn. „De gemeente Veere was enerzijds bang dat als er nu een andere huurder in de ambtswoning zou gaan zitten, er nooit meer een burgemeester in kon komen te wonen. Je kan immers niet zo maar een huurder uit zijn huis zetten omdat een burgemeester er wil wonen. Bovendien kost de ambtswoning in Veere de ge meente geen geld omdat Hend- rick de Keijser voor alle groot onderhoud verantwoordelijk is. In Koudekerke daarentegen, moest de gemeente alles zelf be talen." Renovatie En hoewel het huis in Koude kerke de burgemeester prima beviel, besloot zij toch te ver huizen. „Ik heb wel over het comfort en de kwaliteit van het huis gesproken want die waren niet zo geweldig." Wat een klei ne opknapbeurt leek te zijn, werd uiteindelijk een flinke re novatie. Achter de zachtboard plafonds kwamen bijvoor beeld mooie maar slechte bal ken te voorschijn. Bouwkun dig moesten er noodzakelijke verbeteringen aangebracht worden en pas in 2000 kon De Bruijn het pand betrekken. De Bruijn: „Qua huur maakte de verhuizing niets uit, die ligt wettelijk vast. Maar in Veere betaal i k nu wel veel ho gere energiekosten, ondanks dat er best veel geïsoleerd is. Ook de stoffering en inrich ting van de grote, hoge ka mers hebben flink wat ge kost. Dat heb ik zelf betaald. Mensen denken vaak dat bur gemeesters gratis wonen, maar dat is een misvatting." Nu vrijwel alle ambtswonin gen afgeschaft zijn, gaan er in Nederland weer enkele stem men op om deze in ere te her stellen. „Burgemeesters die van een goedkoop woongebied naar een duur verhuizen, hebben huisvestingsproblemen" weet de Goese burgemeester Dick van der Zaag. „Zij kun nen moeilijk betaalbare woonruimte vinden. De ver- huisplicht, die stelt dat je bin nen het jaar in de gemeente moet wonen, is dan lastig. De ontwikkelingen rond geko zen burgemeester die de ko mende jaren zijn intrede gaat doen, hebben er al vobr ge zorgd dat de verhuisplicht voor benoemingen na 1 juli 2003 is opgeschort." Ener zijds verwacht Van der Zaag dat de gekozen burgemeester waarschijnlijk al in zijn ge meente woont en dus geen ambtswoning nodig heeft. „Aan de andere kant hoeft dat niet altijd het geval te zijn. En zo'n benoeming is voor vier jaar. Dan moet je als gemeente eigenlijk wel voor passende woonruimte zor gen." Inge Heuff Veere heeft nog steeds een ambtswoning, waar burgemeester A. de Bruijn nu woont. foto Lex de Meester der. En het onderhoud was ook verrekte duur, terwijl de ge meente niet gedegen was over een degelijke Verbouwing en verbetering van de onprakti sche stookinrichting te praten. Daar is een heftige raadsdiscus- sie aan vooraf gegaan. Het sala ris van. een burgemeester is ge relateerd aan het aantal inwo ners. Zierikzee had toen nog geen tienduizend inwoners. geen topsalaris dus. Ik had drie studerende kinderen en kon de kosten domweg niet opbren gen." De Meester verhuisde met spijt zijn ambtswoning in 1980 naar een nieuwbouwwoning in Poortambacht. De nieuwe huurder, een parti culier, heeft het pand op eigen kosten verbouwd en verbeterd. Sinds 1987 woont de huidige burgemeester van de gemeente Schouwen-Duiveland, J. Assel bergs in het historische pand. Het huis is nog steeds in het be zit van de gemeente maar wordt niet langer als ambtswoning aan de burgemeester verhuurd. Vereniging De enige gemeente waar nog over een ambtswoning wordt gesproken, de gemeente Veere, bezit het pand aan de Kaai in Veere niet. „Deze ambtswoning is in 1989 vooreen niet-commerciële prijs overge dragen aan vereniging Hend- rick de Keyser, die monumenta le en architectonisch opmerke lijke panden wil behouden", vertelt burgemeester Adrie de Bruijn. „Daarbij heeft de toen malige gemeente Veere wel en kele eisen gesteld aan de vereni ging. Zo moet er altijd een bur gemeester in kunnen wonen, zorgt de vereniging eeuwigdu rend voor het groot onderhoud en betaalt de burgemeester de wettelijk vastgelegde ambts- huur." Adrie de Bruijn werd midden 1993 burgemeester van de toen malige gemeente Valkenisse. Die gemeente bezat een ambts woning in Koudekerke waar zij introk. „Dat was een prima wo ning waar ik ruim zes jaar in ge woond heb", zegt De Bruijn. „In 1997 werd ik burgemeester van de nieuwe gemeente Veere. Koudekerke viel daaronder en dus kon ik gewoon blijven zit ten." De nieuwe gemeente Veere had

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31