Tactiek wint van heroïek Het bewogen jaar van Braamhaar United en Arsenal lopen uit op Chelsea Hockey coach Walsh roept zes rebellen op 21 jretha Smit errast met ndsprint :x Ferguson il winterstop EC strikt 5 noise spits Nationale marathontitel Jan Maarten Heideman Niemann zet in op WK afstanden Vice-voorzitter IOC verhoord Fassa Bortolo krijgt hoogste status Grundig verrast in zeilrace zaterdag 27 december 2003 RECHT - Eigenlijk had ze ijloos moeten zijn op het mo rt dat een volledig peloton laatste ronde van het Neder- Js kampioenschap marathon- iatsen inging. De sprint was ■rs nooit haar sterkste Maar wanneer is Gretha tegenwoordig kansloos? In geval niet langer in de itroefde gisteren in Utrecht kanonnen Linda Verdouw en Grimbergen af en pakte derde nationale titel op stijs. Dat ook het nationaal ipioensehap gisteren op de ge meters werd vergeven, jeasde Gretha Smit aller- g Het is de afloop die de ge wedstrijden van de vrou- iiwoordig kennen. Tot jrriis van Smit zelf. Niet r niets uitte ze eind vorige ad na afloop van een wed- ra in Deventer harde kritiek ie andere vrouwen in het pe il, die het verwijt kregen ielke wedstrijd 'een optocht' iken. Je moet, vindt Smit, publiek iets bieden. „En dat èurt vrijwel nooit", consta- rieze. Gisteren probeerde ze regelmatig zelf, maar haar ingen liepen op niets uit. dan kan ik het wel blijven teren, maar dan rijd ik me- over de kop en dat is zin- "Haar pogingen kregen na- ing van wat mindere rijd- uit het peloton, maar de aebbers hielden zich rustig, dat begreep Smit opnieuw „Al die meiden kunnen 1 wel schaatsen. Nou, laat eens wat zien. Probéér eens voor zo'n overwinning, irhet lijkt wel of ze gewoon idtirven." iwerd het NK een wedstrijd lik Iser dit seizoen al zoveel te waren, waarin de hele up tot het einde bijeen bleef. Sals enige verrassing dat Smit bleek te kunnen öen, „Ach, in de marathon M llknog wel, maar verder zal jsooit wat worden", relati ve kampioene. GPD ÏCHESTER - Manchester td-manager Alex Ferguson ik in Engeland een winter- invoeren. luidepexiode dat op het Eu- ie vasteland alle landen een :es houden, wordt in En- nd volop gevoetbald. In En id is de winterstop een ge- ig onderwerp. Juist rond de zitten de stadions bomvol, is ook belangrijk", weet uson, „maar het is heel hec- in deze periode. Het zou zijn als we toch eens naden- over het houden van een e midden in het seizoen." wil de traditionele trijden rond kerst niet af- Hij denkt meer aan stop in januari. ANP/AFP MEGEN - NEC is er alsnog fslaagd de Poolse aanvaller p hej Niedzielan aan zich te 21 len. H i-i 1-jarige spits, die lang twij- tover een overstap, tekent de Nijmeegse club een con- voor 2,5 jaar met een optie nog een seizoen. Hij wordt januari medisch gekeurd, rolgt ook de contractonder- ning. Niedzielan komt van ün Dyskobolia. Ook andere 'pese ploegen hadden inte- in de aanvaller. ANP it Rafter ook dubbelspel nstralian Open LBOURNE - Pat Rafter th ook tijdens de Australian 11 zijn opwachting in het belspel. na de melding dat de ge- Ik Australiër begin januari sen toernooi in Adelaide dubbelen, meldde toernooi- fieur Paul McNamee van de Julian Open dat Rafter ook 'gegaan op een uitnodiging het eerste grandslamtoer- Jvanhet jaar in Melbourne. Australian Open start op 19 lari. Rafter besloot in janua- te stoppen. De kans eb *erugkeert in het en- •v is klein, hoewel McNa- In een lange sliert jaagt het schaatspeloton over de Vechtsebanen in Utrecht. Jan Maarten Heideman was uiteindelijk de sterkste in de nationale marathontitelstrijd. foto Toussaint Kluiters van onze sportredactie UTRECHT - Eindelijk was er een vertrouwd onderonsje van oer-Hollandse marathonrijders op kunstijs. De buitenlandse kwelgeesten KC Boutiette en Cédric Michaud zaten gisteren van het kerstdiner te genieten. De Amerikaan en de Fransman waren uitgesloten van het Ne derlandse marathonkampioen schap. Hun collega's werkten in Utrecht plichtmatig de rondjes af. Met Jan Maarten Heideman als winnaar. Sommigen verschenen met te genzin op het semi-overdekte ijs van de Vechtsebanen. Schaat sen op een feestdag is voor de meeste rijders niet te verteren. Toch kwam het hoofdgerecht bij Heideman terecht. Hij toonde zich in de eindsprint de rapste van een kopgroep van 28 man en veroverde voor de derde keel de marathontitel op kunstijs. Henk Angenent en Martij n Kromkamp werden tweede en derde. Enthousiast kon men dit seizoen nog niet over het marathon- schaatsen zijn. In de zesdaagse stonden de massasprints cen traal en daarin toonde eindwin naar Boutiette zich liefst vier keer de beste. Verder won hij in de KNSB/Essent-competitie twee marathons. Michaud evenaarde dat aantal en de niet-buitenlander Heide man liet ook twee zeges noteren. De overwinning in Utrecht was zijn 49e in zijn schaatscarrière en daarmee vestigde Heideman zich steviger aan kop van de overwinningslijst aller tijden. Richard van Kempen behaalde ooit 47 zeges op kunstijs. Tactiek won het in Utrecht weer van heroïek. Maar dat hoort bij het moderne marathonschaat- sen. Met de groeiende invloed van de commercie hebben de wetten van de ploegentactiek be zit genomen van het peloton. Het echte gevecht van man tot man is door de overdekte en se mi-overdekte banen verleden tijd. Aanvankelijk ging het er in Utrecht steriel aan toe. De schaatsers hoefden op het fraai geprepareerde ijsvloertje alleen maar technisch te rijden. Van wrijving en weerstand hadden ze tijdens de verlengde mara thon over 150 ronden bijna geen last. Dat resulteerde in een re cordtijd van 1 uur 24 minuten en 42 seconden. De rijders leverden met de re cordtijd een indrukwekkende prestatie. Pas na driekwart koers ging de amusementswaar de omhoog. Een kleine dertig waaghalzen vonden elkaar, on der wie Angenent, Jeroen de Vries en de ploeggenoten Heide man, Peter de Vries en René Rui tenberg. De omvangrijke kop groep dubbelde in een tijdsbe stek van enkele minuten het pe loton. Pas in de tien extra ronden was er enig spektakel. Outsider Kurt Wubben forceerde samen Huize bosch en De Ronde een ontsnap ping. Maar de brigade van Hei deman haalde de rebellen weer terug. Toen ook een poging van Jeroen de Vries strandde, was de sprint tussen de 28 rijders on vermijdelijk. Daarin toonde Hei deman zich superieur. „Ik was vandaag zeer nerveus", bekende hij. „Mijn ploeggenoten reden al lemaal voor mij. Ik was bang dat ik het zou verprutsen." Henk Angenent eindigde voor de zesde keer op de oneervolle tweede plaats. „Opnieuw een ge miste kans. Maar ik heb er van daag wel vrede mee. Ik heb geen ploeggenoten om me heen. Het wordt tijd dat mijn eenmans- ploegje uitbreidt, anders heb je in dit soort wedstrijden geen succes." ANP M Ai door Leon ten Voorde ENTER - Hij kreeg complimen ten, maar ook dreigementen. Eric Braamhaar floot de WK-fi- nale onder 17 jaar, maar was ook de baas toen de wedstrijd PSV-Ajax ontspoorde. Eén van 's lands beste arbiters kijkt te rug op een bewogen jaar. Het is even mooi geweest. Ook scheidsrechters hebben soms een intens verlangen naar de winterstop. Even rust, even bij tanken en even geen gezeur meer van gefrustreerde fans, trainers en spelers. Eric Braam haar, arbiter uit het Twentse Enter, kijkt eens over zijn schouder naar de voorbije maanden en zegt dan: „Ik ben niet ontevx-eden over mijn pres taties. Ik heb eigenlijk best een goed jaar gehad." Dat klopt ook nog. Het WK in Finland voor spelei's onder 17 jaar was bijvoorbeeld zo'n hoogtepunt, de finale Brazi- lië-Spanje kende onder zijn lei ding een x-impelloos verloop. Braamhaar heeft alleen de pech gehad dat het zich afspeel de ver weg van alle camera's en spotlights, waardoor het grote publiek hem dit jaar associeert met heel iets anders. Met een zwarte bladzijde waar achteraf een boek over te schrijven valt. PSV-Ajax, 26 oktober in Eind hoven, de kraker in de eredivi sie en de eerste klassieker van de topax-biter in de dop. Wat een hoogtepunt in zijn loop baan had moeten worden, draaide uit op een dieptepunt. Het duel ontspoorde en dat was volgens velen de schuld van Braamhaar die veel te lank moedig had opgetx-eden Nu, een paar maanden later, luidt zijn conclusie: „Ik heb twee mo menten niet goed ingeschat en dat heeft me die dag de kop ge kost. Dat er kxïtiek kwam, was begrijpelijk. Je weet hoe het gaat: de negatieve punten wor- den er vaak uitgelicht." Daar kan hij ook best mee leven. Maar wat het duel voor hem vooral tot een pijixlijke gebeux-- tenis heeft gemaakt, was de el lende die hij daarna over zich kreeg uitgestox-t. Bx-aamhaar was niet meer die talentvolle ar biter die op weg was naar de top. Nee, Braamhaar was plots die fluitist die PSV-Ajax uit de hand had laten lopen. „De hele nasleep van die wedstrijd heeft Eric Braamhaar: „Ik heb eigenlijk best een goed jaar gehad." een enoi-me impact op mij en mijn gezin gehad." Hoe dwaas kan de wex-eld zijn: Braamhaar werd zelfs twee we ken lang dagelijks bedreigd. „Het begon al tijdens de wed strijd, toen mijn vrouw zeven dreigtelefoontjes kreeg. Er wo nen hier in Enter een stuk of acht Braamhaax-s, maar blijk baar hadden ze meteen de goeie eruit gepikt. Mijn vrouw heeft na een tijdje de stekker er uit getrokken en is met ons dochtertje weggegaan. Wij wo nen 'op de boer' en het leek haar verstandiger om even wat mensen op te zoeken." Telefoontjes In de dagen daarna bleef het te lefoontjes regenen van gefx'us- tx-eerde 'Ajax- en PSV-fans'. „Het heeft in totaal zo'n veer tien dagen geduurd", zegt Braamhaar. „Er waren dagen bij dat we de telefoon helemaal niet meer oppakten en het is nu nog steeds zo dat we de tele foon laten rinkelen als we een anonieme beller krijgen." Wat hem in die hele zaak misschien nog wel het meest in de ziel heeft getroffen was de reactie van radio-verslaggever Jack van Gelder, die tijdens het li ve-verslag geen spaan heel hield van Bx-aamhaar. „Afvoe ren, naar de C-lijst met die man. Braamhaar mag nooit meer een wedstx-ijd fluiten", gil de de reporter in de ether. „Van Gelder heeft geen idee wat hij met die woox-den heeft aangelicht bij mijn familie", zegt Braamhaax-. „Ki'itiek is pri ma, en dat was ook tex-echt na die wedstrijd, maar dit was oi'- dinair op de man spelen. Mijn vrouw kon hier in Enter bijna niet meer op een normale ma nier de winkel in. Iedex-een had het erover. Nee, Van Gelder heb ik daarna niet meer gespx-o- ken. Daar heb ik ook geen be hoefte aan. Hij is in mijn aan zien heel erg gedaald." Braamhaar praat er rustig over, zonder emotie, zonder stemverheffing. „Het heeft even geduux'd, maar ik heb het een plaatsje kunnen geven." Dat wil niet zeggen dat hij al die vervelende uitspattingen rond het voetbal ook heeft geac- cepteex-d. „Ik vind het niet nor maal dat we met zijn allen zo diep zijn weggezakt. De nor- men en waarden zijn ver te zoe ken. Uit gespx-ekken die ik met collega-scheidsrechters als Jol en Temmink na die wedstx-ijd heb gevoex-d, bleek dat zij veel vaker met zulke dreigementen zijn geconfx-onteex-d. Triest, heel erg triest. En dan roepen we met zijn allen dat Nederlan ders zo nuchter zijn..." Talent Braamhaar staat er om bekend dat hij wel tegen een stootje kan. Hij is geen autoritaii'e 'scheids' die bij elk wissewasje met kaarten wappert om zijn gezag af te dwingen.„Je moet als scheidsrechter ook ergens tegen kunnen. Ik was als voet baller (Braamhaar speelde bij RKSV en De Zweef) zelf ver schrikkelijk irritant. Ik kon de scheidsx-echters echt het bloed onder de nagels halen. Het was zelfs zo erg dat mijn vroxxw in die tijd niet eens meer ging kij ken hahaha... Ze schaamde foto Dinand Buisman zich gewoon voor mij." Hij be got} ooit op zijn veertiende met fluiten, nu is hij 37 en is de tijd van het oogsten aangebroken. „Ik vind mezelf geen talent meer. Ik moet er nu staan. Of ik een goeie ben, dat moeten an deren maar beoox-delen." Het WK in 2006? „Dat is nog zo ver weg." Hij heeft het nu aan den lijve ondexwonden: één keer een uitglijder, één foute beslissing bij een topper en je kunt er volgens de buiten wacht helemaal niets meer van. „Ik besef maar al te goed dat ik voor het grote publiek pas weer een goede scheidsrech ter ben als ik het tegendeel heb bewezen. Pas als ik in een gro te wedstrijd weer goed heb ge presteerd, tel ik in hun ogen weer mee." Aan zelfkritiek heeft het hem in ieder geval nooit ontbroken. „Ik weet don- dex-sgoed of ik goed of slecht heb gefloten. Neem pas gele den De Graafschap-Emmen. Toen x-eed ik echt met de shit in mijn lijf naar huis en had ik di'ie extx-a bacootjes nodig om in slaap te komen." GPD BERLIJN - Gunda Niemann-Stirnemann stemt haar vol ledige seizoen af op de WK afstanden, half maart in Se oul. De Duitse schaatsster, die vanwege zwangei-schap en de gebooi-te van een dochter een kleine twee jaar uit de roulatie was, heeft zich afgemeld voor het Duits kam pioenschap allround. Eerder had Niemann al laten weten zowel het EK (9-11 januari, Heerenveen) als het WK all round te laten schieten. „Gunda heeft zich de laatste da gen niet honderd px-ocent gevoeld, we willen geen i*isico nemen", meldde haar man en manager gistex-en. De 37-ja- rige veelvoudig wer-eldkampioene belegde begin decem ber een trainingskamp op Lanzarote. Haar doel is een po diumplaats op de 3000 en 5000 meter bij de WK afstan den. ANP/SID SEOUL - Un-Yong Kim, vice voox-zitter van het interna tionale olympisch comité IOC, moet zich maandag bij het parket in Seoul melden voor verhoor. Dat hebben justitië le bronnen in Zuicl-Koi'ea gisteren gemeld. Kim is moge lijk betrokken bij een omkoopschandaal. „De procux-eux-s hebben Kim opgedragen zich op 29 december om 10.00 uur te melden", aldus de bron. De 72-jai'ige IOC-bestuux-- der ontkent de aantijgingen dat hij steekpenningen zou hebben geaccepteex-d om voor de onlangs gearresteerde Kwang-Tae Lee een plaats in het Zuid-Kox-eaaans olym pisch comité te x-itselen. Lee was van november 2000 tot juli 2002 inderdaad lid, maar wei'd onlangs opgepakt na dat bij Kim bij een huiszoeking documenten wax-en meege nomen. ANP/AFP AIGLE - De leiding van de Italiaanse wielerploeg Fassa Bortolo heeft van de intei-nationale wielerunie UCI te ho ren gekregen dat het team komend seizoen definitief de status van Tx-ade Team I krijgt, de hoogst mogelijke. De fox-matie had eerder deze week al een voox-lopige status ge kregen, maar moest nog enkele gegevens aan de UCI ver strekken. Dat is inmiddels naar tevredenheid van de wie- lexrinie gebeurd. Daai'door is de ploeg waarin onder ande- i-en de Italiaan Alessandx-o Petacchi en de Belg Frank Van- denbroucke rijden verzekerd van optredens in de grote wielerwedstrijden. ANP SYDNEY - Niet de favoriete boot Skandia van Grant Wharington en evenmin de grote x-ivaal Zana heeft giste x-en de leiding genomen in de befaamde zeilrace Syd- ney-Hobai't. Voor duizenden toeschouwex-s vei-trok de Skandia weliswaar het snelst uit de haven van Sydney, maar enkele uren later nam het jacht Gi-undig van meer- voudig wei-eldkampioen in de olympische 49'er klasse Chris Nicholson de leiding over. De veel kleinere Gran- dig, met slechts acht bemanningsleden, is een jacht van ongeveer 20 meter. Vooraf werd in de 59e editie van de be roemde zeili-ace een tweestrijd verwacht tussen de van de nieuwste technische snufjes voox-ziene Skandia, favoriet bij de bookmakei-s, en de klassiekei'e Nieuw-Zeelandse Zana. Beide boten meten cii'ca 30 meter. ANP/AFP door Marc van Veen LONDEN - Manchester United en Arsenal zijn in Engeland zon der problemen hun thuiswed strijden op 'Boxing Day' doorge komen. United hield zonder topscorer Ruud van Nisteh-ooij de koppositie in handen door Everton met 3-2 te verslaan. Ar senal volgt na de eenvoudige ze ge (3-0) op hekkensluiter Wol verhampton nog steeds op één punt. Chelsea liep als enige van de top drie forse schade op. De ploeg verloor met 4-2 van Chaplton Athletic en heeft nu vier punten minder dan United. Manager Alex Ferguson liet op tweede kerstdag toppers als Ruud van Nistelrooij en Ryan Giggs op de bank tegen Everton. Het aan- valskoppel bestond uit Forlan en Bellion. Butt zorgde voor een pi-ima begin. Na acht minuten tekende de middenvelder voor 1-0. Kort daarop maakte Ever ton verrassend gelijk. Gary Ne ville was zo vriendelijk de bal in eigen doel te koppen. Vlak voor de rust zoi-gde Kleberson weer voor afstand: 2-1. Na de 3-1 van Bellion - zijn eerste van het sei zoen - geloofde United het wel. Het publiek scandeex-de nog wel even de naam van Van Nistel rooij, maar de Nederlandse in- tei-national bleef op de bank. Everton scoorde in de slotmi nuut nog tegen. Arsenal bleef ook schadevrij. Voor The Gunners, met Dennis Bergkamp de hele wedstrijd ac tief, scoorde Thiex-ry Henry twee keer en Craddock scoorde in ei gen doel. v Klappen Chelsea liep harde klappen op bij Charlton. De eerste tegentref fer van Hreidarsson na 42 secon den maakte John Terry nog goed. Daax-na liep Charlton uit naar 4-1. Gudjohnsen tekende nog wel voor 4-2, maai- de neder laag bleef ontluistex-end voor de nummer drie. Hasselbaink speel de hele wedstrijd, Max-io Melchi- ot keek negentig minuten toe van de bank. ANP van onze sportredactie UTRECHT - Bondscoach Terry Walsh heeft de 'Bende van zes' opgeroepen voor de eerste bij eenkomst van het Nederlands hockeyteam op 6 januari in Am sterdam. Oranje begint kort na de jaarwisseling aan de voorbe reiding op het olympisch kwali ficatietoernooi in Madrid, dat in maart op het programma staat. Daar moeten de Nederlandse mannen bij de eerste zes of ze ven eindigen om later in het jaar in Athene de olympische titel te kunnen verdedigen. Hoeveel plaatsen er precies te vergeven zijn, hangt af van de kwalifica tie van gastland Gx'iekenland. Walsh volgde op 27 november Joost Bellaart op, die na zwax-e kritiek van zes gelouterde inter nationals de eer uiteindelijk aan zichzelf hield en opstapte. Doel man Guus Vogels, Bi-am Lo- mans, Ex-ik Jazet, Sander van der Weide, Jeroen Delmee en Piet Hein Geeris waren na de te leurstellende viex-de plaats op het EK verantwoordelijk voor het vertrek van Bellaart en ma ken nu deel uit van de groep van 22 spelei-s die Walsh naar Am sterdam haalt. In voox-bereiding op het kwalifi- catietoei-nooi gaat de selectie on der meer nog naar een trainings kamp in Zuid-Afrika. Daar zul len de spelers nog wel even uit gebreid stilstaan bij alle gebeux-- tenissen in de laatste maanden, verwacht Lomans. De strafcoi-- nerspecialist was niet verrast door zijn selectie. „Ik heb me er geen zorgen over gemaakt", al dus Lomans. „Ook met de bond hebben we weer goed contact, vrij snel nadat Joost was ver trokken, hebben we gesproken met de voorzitter. Achteraf be schouwd ben ik tevreden met het x-esultaat dat we met onze ac tie hebben bereikt, niet met de manier waax-op. Ik vei-wacht ech ter niet dat er in de gi'oep nog wx-ijving zal zijn tussen ons en degenen die Bellaart wilden be houden." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21