Iele wereld schiet Iran te hulp Leven wordt in 2004 flink duurder PZC VS opgeschrikt door eerste geval van bse Inbrekers duperen Vlissingse Rode Kruis M qr el ander geluld i erwoestende aardbeving eist vele duizenden doden ETSELSCHADE? MORGEN tOOPZONDRG VLISSINGEN ff VLISSINGEN lb Out (64) rerleden Turkije zomer 2004 Zeer Lage Prijzen Reizen i Daar moetje ri Geen vergoeding Rei: Doden bij gasexplosie in China Moeizaam herstel zeehonden Marathontitel voor Heideman nkele buien 6e jaargang no. 307 terdag 27 december 2003 mummer 1,70 8° tr ZW5 gelend bewolkt en nu en dan een bui, uen de avond mogelijk met onweer, imumtemperatuur rond de 8 graden. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK van der Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com tnnze redactie buitenland [HERAN - Een ver- lestende aardbeving in zuidoosten van Iran ft gisterochtend aan duizenden mensen leven gekost. Anonie- p, .regeringsfunctionaris- 2 iu de hoofdstad Tehe- spraken gisteravond nc nzeker 15.000 slachtof- De autoriteiten in de rokken provincie Ker- hadden het al over Eer dan 20.000 doden. ;hardst getroffen is de histo- thestadBam, dat volgens het anse persbureau IRNA nage- g met de grond gelijk is makt. Tal van landen en or- jsaties zijn Iran te hulp ge ulen. Ook Nederland heeft fAdvertentie Wij helpen u met ennis van zaken kijk op www.vitak.nl Advertentie *e LAATSTE ZONDAG a ie maand KOOPZONDAG w winkclccntrumvlissingcn.nl jffj WINKELCENTRUM offers zal naar verwachting nog oplopen. Het aantal gewonden beliep gis teravond meer dan 30.000, die in Bam en omgeving maar mondjesmaat medische hulp kunnen krijgen. De twee zie kenhuizen ha de stad zijn inge stort. In andere, kleinere klinie ken is geen plek meer. Er is een schreeuwend gebrek aan medisch materieel, zwaar materieel voor bergingswerk zaamheden, reddingshonden en opvangplaatsen voor de tien duizenden getroffen mensen in het rampgebied. Ongeveer 2000 lichamen waren gisteravond al ter aarde besteld. Naschokken Talrijke inwoners van Bam zochten in de avonduren nog naar vermiste familieleden of vrienden. Een deel van de slachtoffers viel als gevolg van zeker twee krachtige naschok ken, die beschadigde panden alsnog deden instorten. Europe se landen, zoals Duitsland, België, Italië en Griekenland, hebben onmiddellijk hulp toe gezegd. Rusland stuurde gister middag een eerste zending met hulpgoederen. Ook gaan red dingsspecialisten naar Iran. Griekenland zal reddingsteams sturen en doneert 25.000 euro. België heeft bij de Iraanse rege ring geïnformeerd waar behoef te aan is, aldus minister Michel van Buitenlandse Zaken. Het Psychiatrische zorg aan huis Iraanse volk kan ook op Spanje rekenen, zei premier Aznar. Nederland heeft aangeboden mensen deel te laten nemen in een VN-team dat onderzoekt hoe de slachtoffers van de aard beving in Iran het best kunnen worden geholpen. Dat heeft een woordvoerster van het ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teren gezegd. De regering zal verzoeken om hulp in overwe ging nemen. De historische stad Bam, circa 1000 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Teheran, gold als een van de parels van 's lands cultureel erfgoed. De aardbe ving trof de toeristenstad en omgeving in de nachtelijke uren. Volgens Iraanse media lag het epicentrum vlak bij de stad. Het islamitische land kent vrij wel dagelijks bevingen, maar meestal zijn die niet zo zwaar. De zwaarste tot dusver werd in 1990 gevoeld. Toen vielen er 35.000 doden. AFP/DPA/RTR dingswerkers in Bam maak- nelding van straten vol do- chamen. Het aantal slacht- EEN - 'Mister Veronica' Rob is donderdag in het Leids lersitair Medisch Centrum leenhartstilstand overleden, lechtgenote heeft dat giste- laten weten. die aan de wieg stond van toenmalige radiopiraat Ra- Yeronica, is 64 jaar gewor- Hij was al enige tijd ziek. Simon Out begon in 19 6 5 'eronica, dat toen al vijf jaar ether was en vanaf een in de Noordzee uitzond. »a's roemden gisteren Outs settings vermogen. „Hij it Veronica aan de wal ge- ent, Zonder hem was dat niet eurd", zei collega-diskjoc- Tineke de Nooy. ANP jina 2: Veronica groot gemaakt Familieleden dragen hun doden weg uit de puinhopen in Bam. foto Raheb Homavandi/RTR door Miranda Megens DEN HAAG - Benzine, trein kaartjes, sigaretten en het zie kenfonds worden in 2004 duur der. In de supermarkt zal de consument begin volgend jaar echter nog goedkoper uit zijn, al geven de supers nog niet prijs welke producten zij extra scherp zullen gaan aanbieden. Hoeveel het leven komend jaar duurder wordt, valt moeilijk precies te berekenen. Wel ma ken voorspellingen van het ka binet duidelijk dat iedereen ge middeld een procent minder koopkracht heeft dan dit jaar. Advertentie VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 3e katern pagina 30 De bestedingsruimte wordt ver kleind omdat de lonen worden bevroren als gevolg van afspra ken tussen kabinet, werkgevers en vakbonden. Rokers zijn standaard de klos. Een pakje sigaretten wordt per 1 januari 55 cent duurder. Auto rijders hebben ook pech: benzi ne gaat meer kosten als gevolg van een accijnsverhoging van 3,5 cent per liter. Shell, de marktleider op het terrein van autobrandstof, laat weten dat op 1 januari alleen de accijns verhoging wordt vertaald in de prijzen aan de pomp. Ook ziektekosten worden meer: de premie voor ziektekosten voor een gemiddeld huishouden stijgt komend jaar zo'n 15 pro cent. Dat komt neer op bijna 30 euro per maand. Het openbaar vervoer wordt Advertentie Boek nu vast uw zomervakantie en profiteer van de Elke week in de zaterdagkrant van onze redactie buitenland WASHINGTON - Britse on derzoekers hebben het eerste geval van de gekkekoeien- ziekte bse in de Verenigde Staten bevestigd. Volgens het Amerikaanse ministerie van Landbouw is er nog wel aanvullend onderzoek no dig. Het Amerikaanse departe ment meldde het verdachte geval dinsdagavond. Een Brits veterinair laboratori um controleerde daarna op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten het weefsel van het dier op de gekkekoeien- ziekte. De koe van een boerderij in de staat Washington was ruim twee weken geleden ge test in een slachthuis. De Britse overheid, die ruime ervaring heeft in het bestrij den van bse, had Washington hulp aangeboden. De boer derij bij het dorpje Mabton is inmiddels in quarantaine. De handelsmarkten reageer den snel op het nieuws uit de VS. Ongeveer dertig landen sloten hun grenzen voor het Amerikaanse rundvlees, waaronder Rusland, Brazi lië, Zuid-Afrika, Australië, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, Thailand, Maleisië, Venezuela en Hongkong. Miljardenschade Voor de Amerikaanse rund vleesindustrie zal de schade naar verwachting zeker in de miljarden lopen. De effecten beurs van New York was aan de vooravond van Kerstmis in de ban van de gekkekoei- enziekte. Het aandeel McDonald's kel derde, hoewel het bedrijf di rect liet weten geen zaken met het desbetreffende boe renbedrijf te hebben gedaan. Gisteren herstelde de koers zich enigszins. ANP/RTR ook duurder. Een enkeltje of re tourtje tweede klas in de trein gaat gemiddeld vier procent meer kosten. Een nieuw pas poort kan vanaf 1 januari in de duurste gemeenten 37,96 euro MOSKOU - Een federale recht bank in Moskou heeft gisteren de schadevergoeding afgewe zen, die de Nederlander A. Zjy- rov van de Russische overheid had geëist. Dat heeft Zjyrov, wiens vrouw Nathalie vorig jaar oktober om het leven kwam bij het gij- zeldrama in een theater in Mos kou, van zijn advocaat te horen gekregen. Hij gaat in hoger be roep. Zjyrov had een schadever goeding van 7 5 0000 euro geëist ANP gaan kosten (nu nog 35,58 euro). Gemeenten mogen niet meer vragen dan dit bedrag, maar wel minder. Traditioneel vindt in januari in de supermarkt een prijzenslag om de consument plaats. Maar in januari 2004 zal die een ander karakter hebben dan voorheen. Er woedt immers al maanden een prijzenoorlog. De klant, moe van alle stuntaanbiedin gen, heeft geen zin meer om uit te vlooien welke supermarkt het goedkoopst is. De sector verwacht dat als reac tie hierop een aantal bekende producten extreem scherp zal worden afgeprijsd: deze artike len zullen zó goedkoop worden dat de klant er niet langer om heen kan en de winkel wel moet aandoen. Hoe lang deze verdie ping van de prijsoorlog voort duurt valt niet te voorzien. GPD Advertentie MEDEDELING In verband met de jaarwisseling is voor de krant van vrijdag 2 januari en zater dag 3 januari de afsluittijd voor adver tenties gewijzigd. Voor plaatsing vrijdag 2 januari gelden de volgende afsluittijden*): Gewone advertenties: dinsdag 30 december 10.00 uur Kleintjes: dinsdag 30 december 14.00 uur Voor plaatsing zaterdag 3 januari gelden de volgende afsluittijden*): Gewone advertenties: dinsdag 30 december 12.00 uur Kleintjes: dinsdag 30 december 15.00 uur voor compleet materiaal gelden afwijkende tijden. Informeer hiervoor bij uw accountmanager of verkoopteam Kunststof neemt grote vlucht .en Steppen door de stad Bijna tweehonderd mensen zijn in centraal-China omgeko men door een explosie in een gasveld. Bij de ontplof fing kwam het zwaar giftige zwavelwaterstof vrij. Meer dan negenduizend mensen raakten gewond. De zeehondenpopulatie in de Westerschelde groeit slechts moeizaam. Ooit waren er vele duizenden zeehonden in het Deltagebied, maar biologen denken dat er voor hooguit een paar honderd zeehonden voed sel is in de zeearm. Overigens spoelde zaterdag nog een jonge zeehond aan ^3 C" in Vlissingen. Jan Maarten Heideman is in Utrecht nationaal kampi oen marathonschaatsen ge worden. Hij won de sprint van een kopgroep van 28 schaatsers voor Henk An- genent en Martijn Krom kamp. Het was de derde keer dat Heideman op kunstijs de titel O opeiste. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,13,15,17, 18 en 19; sport: 20, 21 en 23; reportage: 25, 26, 27, 28 en 29; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W11 en W13. Het is volgens Snaaijer ook niet duidelijk of de verzekering de schade vergoedt, omdat de ver eniging het gebouw deelt met zeven andere verenigingen. Het Rode Kruis mist een laptop, een beamer en zendmateriaal, zoals het basiszendstation, portofoons en laders. De vereni ging heeft de gestolen compu terapparatuur nodig om lessen te kunnen geven. Begin januari staat een herhalingscursus EHBO op het programma. Aan het eind van de maand is een re- animatiecursus gepland. De inbrekers hebben het hele gebouw doorzocht. De deuren en kasten zijn opengebroken. Volgens Snaaijer valt de overige schade bij de andere verenigin gen mee. „Het is een gigantische ravage, maar bij aquariumver eniging De Purperkop missen ze, voor zover ik weet, alleen een mobiele telefoon. Bij ons zijn de inbrekers echt komen shop pen." Het is nog een geluk dat de in brekers blijkbaar geen medi sche kennis hadden, zegt Snaaijer. Ze hebben twee dure defibrilators, apparaten om elektrische schokken toe te die nen als iemand een hartstil stand heeft, laten staan. „Maar het materiaal waar we voor een groot deel van afhankelijk zijn voor het geven van cursussen, is weg." Snaaijer doet een beroep op bedrijven of particulieren die de vereniging uit de brand kan helpen. door Nadia Berkelder VLISSINGEN Het Rode Kruis in Vlissingen is zwaar gedu peerd door een inbraak in het verenigingsgebouw aan de Adriaen Coortelaan. Bij dfe in braak, in de nacht van woens dag op donderdag, werd voor meer dan tienduizend euro aan apparatuur meegenomen. „Het is een gigantische klap", zegt voorzitter J. Snaaijer. „We hebben dat bedrag niet liggen." Advertentie) PARTNERS ECHTE MAKELAAR 0118 - 616617 Advertentie nu 50% korting op de najaars- en wintercollectie Advertentie dinsdags gesloten zondags geopend 8 711688"555547» Zaterdag De PZC wenst u een goede jaarwisseling en een gezond 2004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1