ZIE JE IETS VERDACHTS? MELD HET. PZC NEDERLAND VEILIG lezers schrijven Recht Knalapparaten Verdieping Columnist WCT Visserij Kernenergie II Kernenergie III Proefdiervrij Kersttram rijdt langs Brouwersdanj»st< Ontpoldering Ai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wanneer gaan we in Nederland stoppen met dit softe beleid ten aanzien van misdrijven? Hier vanuit mijn 'simpele' blik op de samenleving een paar voorstel len: 1schaf per direct het Pieter Baancentrum af, ontoereke ningsvatbaar is dan geen dis cussie meer. Iedereen in dit land is verantwoordelijk voor zijn ei gen daden. 2. verkrachters cas treren, aantal verkrachtingen zal drastisch dalen. Jammer voor de eersten die het gaat overkomen. 3. bolletjesslikkers gerust met vier in een cel, iedere hoek één. Dealers van verdo vende middelen hebben toch ook geen enkel medelijden met hun afnemers/verslaafden. Als we hier nu het zwaarste deel van de criminaliteit in Nederland te pakken hebben, is het doel be reikt! Jos Dobbelaar Piersonstraat 11 Vlissingen Knalapparaten kun je goed ge bruiken voor het verjagen van vogels. Hiernaar is door de uni versiteit van Wageningen en de luchthaven Schiphol veel on derzoek verricht en zijn en wor den de apparaten ook praktisch toegepast (PZC, 15-12). Ook het ministerie van LNV (Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) weet er alles van af. Echter: wie er in vele gevallen niet mee om weet te gaan, is de gebruiker, meestal de boer of tuinder. Het is niet zo dat je ergens een appa raat neerzet en knallen maar. Binnen de kortste keren treedt gewenning op en gaan de vogels op de loop van het kanon uitrus ten. Zelfs wordt wel beweerd dat bij ondeskundig gebruik - veel knallen - de knal als een lokroep voor voedsel voor de vo gels wordt gezien. Enkele voor waarden voor het gebruik van knalapparatuur zijn: een keer knallen in de vijftien a twintig minuten, tussendoor tussenpo zen dat er helemaal niet geknald wordt, verschil in geluidsterkte van de knallen en regelmatig verplaatsen van de apparaten. Wil je dus effect hebben, dan vereist dit veel werk. De prak tijk heeft geleerd dat de gebrui ker, met uitzondering van Schiphol, de boer niet met een dergelijk apparaat om kan of wil gaan, door dit vele werk. Bij ondeskundig gebruik wordt dit gauw een vrijbrief voor de ja gers. Op Schiphol worden nog steeds knalapparatuur gebruikt en geluidsbandjes. J. van Nieuwenhuyzen Boulevard Bankert 408 Vlissingen Uw columnist Meindert Inder- wisch heeft bij zijn recentelijk beschreven doodsmak kenne lijk een flinke hersenschudding opgelopen. Tot deze diagnose kom ik na lezing van zijn co lumn Vah 19 december in mijn gewaardeerde ochtendkrant. De manier waarop hij kritiek probeert te weerleggen van me neer M. Hanse op een chantage poging (op zijn verzekerings maatschappij in verband met een autoschade) is stuitend en grof. Dat daarbij ene Piet Har- denberg wordt opgevoerd (zijn grootste fan) als glijerige slijm jurk, typeert bovendien het slappe karakter van uw scri bent. Inderdaad, hij kent een aantal moeilijke woorden, die niet dagelijks worden gebruikt door de gewone man/vrouw. Dat hij zich boven het klootjes volk verheven voelt en zijn ver knipte hersenspinsels op schrijft, is zijn goed recht. Maar dat mijn krant deze beledigende onzin ook daadwerkelijk plaatst, gaat mij te ver. Om met een andere columnist te spre ken: "Vuilnisman,....?!" Joop van Dijk Wijtvlietstraat 50 Wissenkerke Het Antwerpse havengebied. Wie naar België rijdt, komt er langs. Kranen, hoog opgesta pelde containers, chaotisch ver keer, en 24 uur per dag stank- en geluidsoverlast. Dorpjes als Lil- lo, Stabroek, Doel, verloederd tot rotte kiezen in de Schelde- mond. Dit nu is de natte droom van enkele Zeeuwse bestuur ders. Een grote containertermi- nal moet worden aangelegd, verwacht wordt dat die een aan zuigende werking zal hebben voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Wat dat betekent is zonneklaar: een enorme toena me van de verkeersdrukte. Poli tici tonen zich voorstander, waarmee zij zich niet inzetten voor de werkelijke belangen van de Zeeuwse bevolking, maar uitsluitend voor die van zaterdag 27 december 2003 het bedrijfsleven. Het democra tisch principe 'U vraagt, wij draaien' lijkt verruild voor 'U klaagt, wij graaien'. Dag en nacht zullen containers worden aan- en afgevoerd, per spoor maar ook over de weg waardoor de capaciteit van de A58 onge twijfeld te klein zal blijken. Ver borgen agenda: de A58 wordt verbreed naar zes rijstroken. Het benodigde geld komt uit tolheffing, zie de discussie over de verbreding van de weg Ter- neuzen-Zelzate. Een volgende logische stap moet wel zijn: het verbreden van de Oosterschel- debrug om een goede verbin ding met het Rotterdamse ha vengebied mogelijk te maken. Zeeland als wegennet, Luctor et Asfalt. Mijn voorstel: een nieu we bumpersticker voor allen die ijveren voor komst van de WCT met de tekst: Ik houd niet van mijn Zeeuwse landschap. Aaike J or dans Cort v.d. Lindenstraat 99 Goes gen en dit heeft weer als gevolg dat er minder paairijpe schol rondzwemt. Het gaat een jaartje goed met de tong. Wat gebeurt er? Het tongquotum gaat gelijk omhoog, natuurlijk volgend jaar zien we weer wel. Ook mo gen ze een stukje tongquotum van voorgaande jaren opvissen omdat dat was blijven staan. Een citaat van een beroepsvis ser: „Als we net 100 kilo te wei nig vis hebben gevangen, maken we gewoon nog een extra sleep Met als gevolg dat er vaak te veel vis wordt gevangen. Deze vis is vaak geplet, gekneusd maar vooral dood en deze vis gaat ge woon weer overboord. Dit ge beurt bijna iedere dag. Maar waar maken we ons eigenlijk druk om? Want het is tenslotte de sportvisser die de zee leeg vist, en niet de beroepsvisser. Rob van der Zande Enschedesestraatl Ouwerkerk In de PZC van 16 december wordt gefilosofeerd over het voortbestaan van Centrale Borssele. Op juridische gronden is de kerncentrale niet eenvou dig uit de weg te ruimen. Dat is hopelijk zo, maar het is nog wel kortetermijndenken. We heb ben voor een gegarandeerde elektriciteitsvoorziening ook mettertijd nog kernénergie no dig dat wil zeggen we moeten verder vooruit denken dan het jaar 2013. We moeten ervoor zorgen dat er nadien nieuw kernenergievermogen komt ter vervanging van de bestaande kerncentrale en zelfs ter uit breiding met meer opwekver mogen. Ons elektriciteitsver bruik blijft immers stijgen en het is een zotte gedachte dat we alsmaar meer elektriciteit uit het buitenland betrekken: wel te verstaan van buitenlandse kerncentrales. Het alternatief voor opwekking op grote schaal is het stoken van kolen of aard gas. Aardgas is misbruik en ver spilling van een hoogwaardige bodemschat. Dan dus kolen. Maar stel je dat stoken van ko len eens voor: die kolen moeten worden aangevoerd van ver over zee, overgeslagen en ge transporteerd. Scheepsladin gen vol, want voor elke 1.000.000 kWh zijn zo'n 350 ton kolen nodig. Haast onvoorstel baar. De kerncentrale levert per jaar zo'n 3500 x 1.000.000 kWh. Het alternatief van kernenergie is dan aanvoer per jaar van 1,1 miljoen ton kolen wat ook nog de nodige rommel oplevert en daarbij CO.,. Dan kun je Kyoto ook wel vergeten. Gelukkig is er voor heel lang kernenergie be schikbaar, maar om dat te be nutten moet er meer gezond ver stand aan te pas komen, willen we over 102 0 en meer j aren nog onbezorgd over elektriciteit kunnen beschikken. ir. J.A.M. Schoonderwoerd Burg. van Wo elderenlaan 78 Vlissingen In de benadering van E. den Heijer (Lezers Schrijven 22/12) over de oorzaak van het smelten van de poolkappen en het aan deel van kerncentrales hierin, maakt hij een principiële fout. De opwarming van de aarde is het verschil tussen de toe- en af gevoerde warmte. Sinds de mens in staat is vuur te maken, levert hij een extra bijdrage aan de toevoer van warmte. De mil joenen 'warme' maaltijden die wij dagelijks bereiden, het in de zomer en winter op 20 graden conditioneren van onze leefom geving, het elektrisch- of met sfeervolle kaarsen verlichten van onze woningen, enz. enz. Alle processen die de mens on derhoudt, leveren als bijpro duct warmte op, ongeacht de energiebron die hij hiervoor ge bruikt. Elektriciteit uit groene stroom vormt hierin geen uit zondering'. Het is daarom mis leidend om één energiebron als zondebok eruit te pikken. Niet alleen misleidend, maar het geeft ook een verkeerd signaal af, alsof het afschaffen van Kernenergie een bijdrage is aan het voorkomen van het smelten van de poolkappen. Als we wer kelijk de intentie hebben dit te voorkomen, dan moeten we be reid zijn enerzijds- onze energie consumptie te verminderen en anderzijds- er voor te zorgen dat we geen gassen produceren die het afkoelend vermogen van de aarde verminderen. Bijvoor beeld CO,-gas. Het aardige is nu dat kerncentrales in dit opzicht een substantiële bijdrage leve- T. J. van der Muil Esdoornstraat 18 's-Gravenpolder Blij verrast was ik met het arti kel (PZC 18-12) over studente Bianca de Wit van de Hoge school van Utrecht die besloten heeft om de afstudeerrichting 'vervanging van dierproeven' te volgen. Er wordt nog steeds on nodig dierenleed veroorzaakt met dierproeven terwijl er al zo veel alternatieven zijn. Denk aan weefselkweek, celkweek, slachtafval, computerprogram ma's en zelfs een maagdarmka naal is al ontwikkeld door TNO. Hierin kan de werking van de echte darm worden nagebootst. Elke student in Nederland heeft het recht om dierproeven in zijn opleiding te weigeren en recht op een alternatief lesprogram ma. Helaas zijn de meesten hier van niet op de hoogte. Proef diervrij probeert door middel van voorlichting het publiek hierop te wijzen. Het is soms ook niet te geloven hoe sommige mensen over dierproeven den ken. Afgelopen zaterdag waren we op een knaagdierenshow en daar waren zelfs personen die vonden dat wij het recht hebben om met dieren te doen wat wij willen. Ook waren er mensen die pertinent ontkennen dat dier proeven gebeuren. Gelukkig waren de meeste mensen er wel van overtuigd dat hier toch ver andering in moet komen. De meeste mensen wisten niet dat er zoveel dieren alleen al in Ne derland sterven door dierproe ven. In de PZC stond vermeld dat er jaarlijks in Nederland 725.000 dieren sterven door dierproeven, maar daarnaast worden er ook nog 2 69.233 ren onnodig gefokt maakt. Deze dieren -zijn op moment met nodig en opn'i: fokken is dan goedkoper verzorgen. Er is nog heel doen. Rob Ossen;; Prins Bernhardstras :-dek' °Mi-S.« S OUDDORP - De stoomverwarmde kersii^^, van de RTM maken vanj iR weer ritten langs de Bron» k|in! dam. De trams rijden vanaf 13$ 1110 halfuursdiensten vanal RTM-museum bij de a Punt-West naar Port Zéi eiizi Na afloop van elke ritwo: erwtensoep geschonken l"61, jeugd wordt vermaakt doa istmt levende sneeuwpop. «iin> Vandaag is de laatste moge heid om in het museum de matentoonstelling 'De RH de Watersnood' te bekijken e8U' Advertentie Onze gedeputeerde Thijs Kra mer noemt het gedrag van ha venschepen Delwaide onfat soenlijk (PZC 20-12). Heeft hij er zo weinig van begrepen? Be grijpt hij echt niet, dat men in Antwerpse havenkringen het getraineer en op de lange baan schuiven van de derde Schelde- verdieping inmiddels meer dan zat is? De Antwerpse wethouder komt natuurlijk altijd in de eer ste plaats op voor zijn haven en moet uiteraard overal de belan gen van wereldhaven Antwer pen verdedigen. Is het dan zo vreemd, dat men in de Schelde- stad ondertussen doodziek wordt van alle vogel- en habita trichtlijnen en de valse koppe ling tussen verdiepen en ontpol- deren? De vaargeul moet enkel bij een paar drempels een meter dieper uitgebaggerd worden om schepen met 13 meter diepgang ook bij laag water te kunnen ontvangen. Nu wordt er al meer dan 200 jaar gebaggerd in de Schelde en of die smalle vaar geul nu 12 of 13 meter diep is, zal dit dan alsnog leiden tot hogere waterstanden? Ieder deskundi ge moet toch onderhand wel we ten, dat een verhoging van het waterpeil het gevolg is van het wereldwijde broeikaseffect en zeker niet van deze relatief zeer geringe verdieping van de vaar geul naar Antwerpen. Beseft Thijs Kramer wel hoe belang rijk de Schelde is voor de haven van Antwerpen of is men toch, net als Rotterdam, gewoon ja loers op Antwerpen, waar men onlangs de vijfmiljoenste con tainer van dit jaar overgeslagen heeft? Het ware beter de zaak eens goed van twee kanten te bekijken en niet altijd enkel met een milieubril op. A.M. de Schipper Inkeloordstraat 6 Rilland Ik volg al een tijd de berichtge ving over ontpoldering in sa menhang met verdieping van de Westerschelde om de havens van Antwerpen voor steeds gro tere schepen toegankelijk te maken. De ontpoldering* wordt dan veelal gekoppeld aan het verloren gaan van natuurwaar den. Wat mij zorgen baart, is de steeds verder stijgende zeespie gel en het niveau van de langst ingepolderde gebieden ten op zichte van elkaar. Het blijkt dat de laatst bedijkte polders veel hoger liggen dan gebieden die al in ±1200 ingepolderd waren, zo als in de omgeving van Kloos- terzande en Cadzand. Wanneer- er werkelijk weer eens een grote dijkdoorbraak komt, zullen de ze gebieden vèr onder water ko men te staan. Het lijkt dan ook verstandig om, rekening hou dende met zeespiegelniveau- stijging, sommige gebieden ge controleerd te laten opslibben, zodat we mettertijd niet defini tief onder water zullen verdwij nen, maar onze toevlucht kun nen nemen op de dan hoogste plekken in ons schorren- en slikkenlandschap. George Calon Oud Vlissingen 28 Hoek Visserij is niet ontevreden met de voorgestelde quota (PZC, 20- 12). Nee, waarom zouden ze? Ze kunnen gewoon doorgaan met wat ze al tijden doen: de zee maar vooral het leven in de zee om zeep helpen. Gaan we weer met zijn allen roepen dat het de sportvisser is die alles leegvist en kapot maakt. De beroepsvis sers gaan zeer creatief met de scholquota om. Een citaat is: „Nu het scholquotum verlaagd is, doen we toch gewoon de mi- nimummaat van de schol om laag." Met als gevolg dat er nog jongere schol wordt weggevan- mm Het aantal misdrijven op straat geeft jong en oud maar al te vaak een onveilig gevoel. Daar wil de overheid iets aan doen. Daarom hebben wij een actieprogramma opgezet. Vanaf 2006 moeten overlast en criminaliteit 20 tot 25% minder zijn. Met concrete maatregelen moet het haalbaar zijn Nederland veiliger te maken. Maar dat gaat niet vanzelf. Dit doen wij Gemeenten, politie en justitie gaan strenger opti eden tegen "veelplegers". Deze groep van criminelen neemt een groot deel van alle veelvoorkomende criminaliteit voor zijn rekening. "Veelplegers" die straks opgepakt worden, staan niet weer direct op straat en worden langer gestraft. Samen met scholen, gemeenten, jeugdorganisaties en politie nemen we maatregelen om te voorkomen dat risicojongeren in de fout gaan en in aanraking komen met justitie. Diefstal, mishandeling, beroving en vernielingen zijn niet normaal in een beschaafd land. Net zo min als onveiligheid op en rond scholen, in het openbaar vervoer en uitgaanscentra. Of overlast en aanstootgevend gedrag op straat. Het actieprogramma "Naar een veiliger samenleving" bevat concrete maatregelen. Met maar één doel. Nederland veiliger maken. Wat doe jij? J Geef criminelen geen kans. Zorg voor goede sloten op fiets, brommer of scooter en voor goed hang- en sluitwerk op deuren en ramen. Gelegenheid maakt de dief. Let ook op de persoonlijke bezittingen van anderen. Ook dat helpt. J Zie je iets verdachts op straat, in het openbaar vervoer, of bij jou in de buurt? Waarschuw dan de politie of doe aangifte. Bel 0900-8844. Bel alleen bij levensbedreigende situaties 1-1-2. J Je kunt misdrijven ook anoniem melden. Bijvoorbeeld als jij de dader kent, maar de dader jou ook. Bel dan M. 0800-7000. Zo draag je bij aan een veiliger samenleving. Voor meer informatie: www.veiligheidsprogramnia.nl. Dit is een advertentie van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18