jrote controle drugs en wapens Inlia geeft 500 asielzoekers dak boven het hoofd Grijze zeehond aangespoeld bij Vlissingen Ovatie voor Evert Heijblok 11 Geen schadevergoeding voor bewoners na bouw warmtekrachtcentrale zeeuwse almanak Grootvader RSTfiRTIKELEN 50% KORTING 10UWMAN litie heeft drukke kerstnacht op Walcheren ïgen gewond ongeval ;ere straf T kickbokser ^oor de Vijftigste maal gaf de Zeeuwse Koorschool een kerstconcert. foto Dirk-Jan Gjeltema WALCHEREN zaterdag 27 december 2003 door Nadia Berkelder GOES - Asielzoekers hebben ei genlijk nog geluk als ze in Zee land uit de opvang worden ge zet, zeggen de mensen van Inlia. De kerkelijke organisatie heeft contracten met alle Zeeuwse ge meenten afgesloten. Asielzoe kers die door de rijksoverheid uit de opvang worden gezet, worden door Inlia elders onder gebracht. Meer dan vijfhonderd vluchtelingen wonen in tijdelij ke woonruimte. Vlak voor Kerstmis maakte mi nister R. Verdonk bekend dat er tot eind januari geen gezinnen meer op straat worden gezet. De toezegging was het resultaat van druk uit de Tweede Kamer. „Ik kan er met mijn verstand niet bij dat ze dat een dag voor kerst doet", zegt Gommert Bur ger van Inlia. Volgens hem heb ben Haagse politici vaak geen enkel benul van de gevolgen van hun beleid. „Verdonk beseft ge woon niet dat ze door haar re gelgeving mensen op straat zet. De ene avond zie je Balkenende op televisie over waarden en normen praten, de andere dag zegt Verdonk dat ze asielzoekers in de kou laat staan." Geen recht De stichting vangt mensen op die geen recht op voorzieningen hebben. En dat is heel iets an ders dan uitgeprocedeerd zijn, legt Burger uit. Het komt bij voorbeeld voor dat de rechter vraagt om aanvullend bewijs. Mensen moeten een nieuwe pro cedure beginnen om dat voor te kunnen leggen. Intussen stopt de opvang. Op dat moment grijpt Inlia in. De stichting geeft mensen een dak boven het hoofd en helpt ze met de juridische procedure. „Wij zetten geen punt, maar een komma. We wij zen de weg." Er wordt in Nederland met een terminologie over asielzoekers gepraat die ménsen angst aan jaagt. Volgens Burger is dat met opzet. „Ze hebben het bijvoor beeld over een stroom asielzoe kers. Dat is water, daar zijn we bang van." Als het duidelijk is dat asielzoekers geen kans ma ken om in Nederland te blijven, houdt het ook voor Inlia op. „Je moet ze dan helpen het land uit te gaan", zegt Burgers collega Frans Esser.Maar wel pas als je er alles aan gedaan hebt. Ik denk dat wij strenger zijn dan het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers, mijn oude werk gever. Maar we zijn ook recht vaardiger. We geven geen valse hoop. Door mensen vier of vijf jaar in de procedure te laten, doe je dat wel." Veel van wat Inlia doet, blijft onzichtbaar. Burger: „We zijn geen mensen van de barricaden, we werken vooral achter de schermen." Zo vocht de stich tingbij de sluiting van het asiel zoekerscentrum in Cadzand de uitzetting van twee families aan. Die zijn na de sluiting nog een tijdje in het centrum geble ven. Uiteindelijk kwam één fa miliebij Inlia, de ander verhuis de naar het AZC in Burgh- Haamstede. „Een dag later viel de verblijfsvex-gunning bin nen." De stichting werd ruim tien jaar geleden in Zeeland opgericht. De directe aanleiding was de rompslomp rond het kerkasiel van een Roemeense familie in Schore. Toen moest alles nog in het geheim. „Als de mensen uit de kerk moesten om te gaan douchen gebruikten we twee auto's, om zeker te weten dat we niet werden gevolgd." Het werk was persoonlijker. „Ik stapte op vrijdagmorgen in mijn auto en ging alle gezinnen langs. Als ik dat nu wil doen, ben ik drie we ken bezig.De stichting kan ook meer in openheid werken. „Een gedeputeerde waarschuwde ons laatst. Hij zei dat we moesten oppassen omdat we op de lijn van de wet liepen. Maar de bal is pas uit als hij over de lijn is." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen definitief geen schadevergoeding uitke ren aan een echtpaar uit de wijk Lammerenburg. De familie protesteert al vier jaar tegen de ruim in de wijk ge bouwde warmtekrachtcentrale. Zij vindt dat gemeente haar slecht heeft voorgelicht en dat door de bouw van de centrale het huis in waarde is vermin derd. Aanvankelijk was h^t de bedoeling om. de warmte krachtcentrale in de Van R^al- testraat in Paauwenburg te bouwen. Ruim een half jaar la ter, na veel verzet van bewoners uit die wijk, besloot het college de centrale aan de Wildbaan te realiseren. Een maand eerder had het nu protesterende echt paar een koopcontract onderte kend. De bewoners voelden zich bekocht, omdat op geen enkele plattegrond of brochure de lo catie van de warmtekrachtcen trale te zien was. In april van dit jaar besloot een raadsmeerder- heid dat een schadevergoeding niet uitgekeerd hoefde te wor den. Een minderheid vond dat de gemeente de bewoners slecht had geïnformeerd. De bewoners stapten daarop naar de commis sie bezwaar- en beroepschrif ten. Die kwam medio vorige maand dat de college terecht had besloten om geen schade vergoeding uit te keren. De ge meenteraad neemt in de raads vergadering van 29 januari vol gend jaar een definitief besluit. Hij is een echte grootvader, die zestigjarige Arnemuide- naar, compleet met baard en snor, en een kleinzoon van twee jaar. Dezer dagen zat het joch voor de tv, waarop Saddam Hoes sein was te zien, vlak na diens arrestatie. Het ventje sprong op, wees naar het scherm en riep geestdriftig: „Opa! Opa! Onze Arnemuidenaar voelt zich nog steeds grootvader. Maar z'n ego zal ondertussen een onsje kleiner zijn. DEAU WONEN Goes. Domburg, telande. Middelburg HAAG - Een 22-jarige »kser uit Goes die eerder Middelburgse rechtbank aanden celstraf kreeg op- omdat hij zeer geweld- tekeer zou zijn gegaan op ese kermis, heeft in hoger bij het Haagse gerechts- afverzwaring gekregen. if legde hem negen maan- celstraf waarvan drie den voorwaardelijk op de een leerstraf. Het open- dnisterie had de verdach- ieuw voor de rechter ge- Hofaanklager mr. J. Wit- ming eiste acht maanden Goesenaar zou een offer op tweede kerstdag lotheek El Toro aan de Ou- smarkt in Goes op z'n hebben gespuugd. Toen ichtoffer vroeg waar dat 'dig was, kreeg hij een zijn gezicht kapot ge- In augustus van 2001 had oesenaar ook al iemand akelei. door Rolf Bosboom GOES - Vijftig rode rozen en een ovatio neel applaus vielen Evert Heijblok gis termiddag ten deel. Dat gebeurde aan het slot van het traditionele kerstconcert, dat de Zeeuwse Koorschool voor de vijf tigste keer gaf. De rooms-katholieke Maria Magdalen- akerk in Goes liep helemaal vol voor het jubileumconcert. Om de internationale uitstraling van het koor, dat regelmatig optreedt in het buitenland, te benadruk ken, werden de bezoekers in vijf talen welkom geheten.Het jongenskoor, on dersteund door het herenkoor Sint Ceci lia, bracht zoals gebruikelijk indruk wekkend engelengezang, variërend van verstild Gregoriaans tot fraai meerstem mige liederen. Een van de hoogtepunten gistermiddag was het Kyrie met aanslui tend het in de versie van de Franse com ponist Marc-Antoine Charpentier, dat een groot applaus oog'stte.Veel waarde ring was er verder voor het intermezzo van het kleinkoor onder leiding van Mar cel van Westen. De allerjongsten zongen enkele traditionele kerstliederen. Het concert werd afgesloten met samenzang ('Eer zij God') en 'Rejoice in the Lord'van Rathborne. Het kerstconcert is onder deel van het uitgebreide programma rond het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse Koorschool, dat nog doorloopt tot volgend jaar september. Het concert was tevens het vijftigste en laatste onder leiding van Heijblok, oprichter van de koorschool. Hij neemt in september af scheid als directeur. Van Westen, nu nog zijn assistent, wordt zijn opvolger. Het bestuur van de koorschool zwaaide de scheidend directeur gisteren al alle lof toe. Wij zijn hem meer dank verschuldigd dan we ooit in woorden kunnen uitdruk ken. We hopen verder te bouwen op het fundament dat Evert Heijblok heeft ge legd." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Op het roeicrs- hoofd bij de loodsensteiger in Vlissingen is woensdagavond een jonge grijze zeehond gevon den. Het beestje is vermoedelijk af komstig van de Engelse kust. De n\/\ Er zijn dagen, dat je jezelf of anderen extra r s' wilt verwennen met een vla die nog lekker- Voor deze momenten heeft Campina nu Schep Vla, een super vla met een extra lekkere vanille en chocolade smaak. Campina Schep Vla is zo dik en romig dat je het moet scheppen, daarom zit het in een handige hersluitbare beker. opgenomen 10 alia -tinionait' d agbiaden van NRp C Rn.ni av.V: Mietiws getipc vd zeehondenbaby is nog dezelfde avond overgebracht naar de zeehonden creche in Pieterbu- ren. Het zeehondje werd om half zes ontdekt door een voorbijganger. Die waarschuwde de politie. Het diertje werd met enige moeite van de basaltblokken gehaald. „Het was spekglad", zegt Albert Dijkstra van de strandbewaking Vlissingen. „En we moesten oppassen dat we niet gebeten werden. Het zeehondje zag er lief uit, maar hij was enorm fel." Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) consta teerde dat het ging om een grijze zeehond van nog geen drie we ken oud. „Hij hoort nog bij zijn moeder, hij heeft zijn eerste ba- byhaar nog." Het beestje is net op een leeftijd dat zeehonden le ren zwemmen. Dat is zijn red ding geweest, hij heeft de over steek overleefd. De zeehond is in een speciale mand geladen en met de auto naar Pieterburen gebracht. „We hebben hem onderweg nog ge temperatuurd", vertelt Dijk stra. „Hij mocht niet te warm worden. We hebben hem ook nog gevoed, met een maagson de. Hij lag achterin de auto te huilen, hij was echt zijn moeder aan het roepen. Uiteindelijk is hij in slaap gevallen." De zee hond is in Plilversum overgedra gen aan medewerkers van de zeehondencreche, die Dijkstra en Van der Hiele tegemoet wa ren gekomen. Langs de Zeeuwse kust komen eigenlijk alleen gewone zeehon den voor. Op de wadden leeft een populatie grijze zeehonden, net als in Engeland. Grijze zee honden krijgen jongen in de pe riode tussen half november en half januari. Door de storm van vorige week zijn ook op de wad den veel jongen afgedreven van hun moeder. In totaal kreeg de zeehondencrèche zesentwintig zeehondenpups binnen, een re cord. De gewone zeehond krijgt Jaap van der Hiele van zeehondenopvang Pieterburen met de jonge grijze zeehond die woensdagavond aanspoelde. in de zomer jongen, buiten het stormseizoen. De grijze zeehondenbaby is het 82e dier dat de EHBZ dit jaar heeft binnengebracht. Vijftien dieren werden levend aan land gebracht, dertien zeehonden waarvan vier grijze- en twee bruinvissen. Voor Van der Pliele was dit zeehondje heel bijzon der. „Meestal zijn ze al verhaard en wegen ze nog zo'n vijftien ki lo." Dit zeehondje woog veertig kilo, een teken dat hij nog niet zo lang van zijn moeder weg was. „Als ze zo jong zijn, drinken ze nog melk. Ze kunnen niet zo lang alleen overleven." Het foto Ruben Oreel Vlissingse diertje zal het hoogstwaarschijnlijk wel red den, denkt Van der Hiele. Hij heeft in ieder geval genoeg pit. „In Pieterburen heeft hij de eer ste broeken al kapot gebeten." pagina 15: moeizaam herstel zeehondenpopulatie Nadia Berkelder DELBURG - De politie in de kerstnacht een groot je controle uitgevoerd in id Middelburg. Alle toe swegen tot de stad zijn af- tussen half elf en half één. jlitie heeft honderden au- in bestuurders gecontro- op wapens en drugs. Er is aangetroffen. De politie et ook op andere plaatsen open dan anders. Bij de controle werden vier automobilisten en een bromfietser bekeurd, onder meer voor rijden onder invloed, het rijden zonder rijbewijs en het negeren van een stopteken. In de binnenstad werden tien tallen bekeuringen uitgedeeld. Een aantal mensen kreeg een bon voor openbare dronken schap en voor het niet opvolgen van een politiebevel. Verder schreef de politie onder meer bekeuringen voor het drinken van alcohol op straat (zeven keer), wildplassen (zes keer), baldadigheid (twee keer) en parkeren op een gehandicap tenparkeerplaats (vier keer). Een 31-jarige Middelburger werd op het Koorkerkhof aan gehouden vanwege baldadig heid. Hij had eerder op de avond al een boete gehad voor het om ver schoppen van een fiets op de Markt. Later werd hij bekeurd nadat hij in de Lange Delft een prullenbak omtrapte. Bij het schrijven van de tweede bekeu ring gaf hij een valse naam op en probeerde hij ervandoor te gaan. Bij zijn aanhouding schopte hij twee agenten in het gezicht. Toen de man zich bleef verzetten, gebruikten de agen ten pepperspray. De man is ver volgens naar Torentij d ge bracht. Op een camping in Mid delburg werd rond kwart voor één een 23-jarige Vlissinger aangehouden. Hij is door de be heerder op heterdaad betrapt bij een inbraak in de kantine. De man, die verdacht wordt van meer misdrijven, is naar de ge vangenis gebracht. In Vlissingen werd een 25-jarige man aangehouden omdat hij een portier van een café had be dreigd. De man was na een op stootje uit de zaak gezet. Om kwart voor drie werd een 18-ja- rige jongen aangehouden die door een portier buiten een kroeg was gezet. Hij was balda dig en veroorzaakte overlast. Toen de portier hem buiten zet te, maakte de man een trappen de beweging naar een agent die vlak bij de ingang stond. ntrole werd uitgevoerd in ader van het project Veilig aan. De kerstnacht is tradi- el één van de drukste uit- avonden van het jaar. De zijn die nacht ook langer DELBURG - Een zeven- arige bromfietser is in de Ivan woensdag op donder- wond geraakt bij een on- in Middelburg, iigen reed rond kwart voor jn de Dorus Rijkersstraat, jng Oosterscheldestraat. kruising met de Piet Hein- I moest hij uitwijken voor utodie hem, tegen het een- ngsverkeer in, tegemoet b. De jongen raakte een rand en viel tegen een paal rak zijn kuit- en scheen- De politie is op zoek naar ituurder van de auto. Ook ien wordt verzocht zich te in. Advertentie Deze kerstactie is geldig van 20 december 2003 t/m 4 januari 2004. WaterLand Neeltje Jans is geopend van 10:00 tot 17:00 uur. i' Kerstdag Nieuwjaarsdag gesloten. Advertentie Entree Themapark WaterLand Neeltje Jans Welkomstdrankje Glühwijn voor volwassenen Warme chocolademelk met slagroom voor kinderen Zeehonden-kerstshow Kerstluneh Feestelijke kerstsalade voor volwassenen Kerstpannenkoek voor kinderen Familie Kerstfilm Kinderen 11,50 Volwassenen 15.00 Reserveren is noodzakelijk! Tel: 0111-655663. WaterLand Neeltje Jans is gelegen op het eiland Neeltje Jans. Zie voor meer informatie: www.neeltjejans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11