Nieuwe artsenopleiding De Honte Panelen informeren slechtzienden Boek haalt herinneringen op aan Axels uitgaansleven in het verleden Eerste stap gezet voor woonboulevard Hulst llekenhuisarts verlicht werkdruk van specialist Wintertuin Axel toegankelijker iigdsoos i brede school j°BOO-0231231 Stelen van huisbaas beboet Horeca in Sluis brandveilig Vrouw bestolen van portemonnee Rijbewijs drankrijder ingenomen Taakstraf voor winkeldief 4I I) neemt geen enoegen met l utwoord over ultuurbeleid agenda woensdag 24 december 2003 IEWACHT - De stichting igd Ontspanning Koewacht IK) heropent zaterdag om Muur haar deuren. De JOK ifleen nieuw onderkomen in trede school in het Vlassers- ip. i het gereed komen van de de school gaat een lang ge sierde wens van de JOK in g. Voorheen was de gdsoos gevestigd in gemeen- spscentrum De Vlaschaard, at de jeugdsoos zitten ook de deropvang, de peuterspeel- de basisschool en de bi elheek in de brede school. Ithet consultatiebureau en schoolarts houden er spreek- De jeugdsoos voor jongeren (twaalf tot negentien jaar zal e zaterdag plaatsvinden.In toekomst hoopt de JOK haar 'l, iviteiten uit te breiden met o-en thema-avonden en een oavalsviering. De soos is a van half acht tot ongeveer redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 i530 AC TERNEUZEN iel: (0115) 645769 fax: (0115) 645742 email: redtern@pzc.nl tonnyvan Gremberghe fcheft WoutBareman "aymond de Frel 11 Né Hoonhorst fené van Stee £c hits Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 '560AB HULST hl: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 '■•mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 ;postbus31 *460 AA GOES [el: (0113) 315500 Fax: (0113) 315669 I "mail: redactie@pzc.nl nternet **w;pzc.nl cmail: web@pzc.nl jkjorgklachten: |®P maandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Frank van Cooten HULST - De eerste stap op weg naar de woonboulevard in Hulst is gezet. Burgemeester J.F. Mul der van de gemeente Hulst en E. Morres van Morres Groep bv hebben maandag de door de ge meenteraad goedgekeurde in tentieovereenkomst onderte kend. Deze intentieverklaring gaat over het ontwikkelen en realise ren van het Morres Themacen trum Wonen en Vrije Tijd. Beide partijen gebruiken het komende jaar om samen een ontwikkelingsplan te makpn. De gemeente en de meubelgi gant zien de woonboulevard niet alleen als een meerwaarde voor Morres, maar ook voor Hulst als koopstad. Een van de entrees is immers naar de bin nenstad gericht. Hierdoor wordt de lang gekoesterde wens gerealiseerd om de aansluiting tussen Morres en het centrum van Hulst te optimaliseren. Het themacentrum bestaat on der meer uit een overdekte woonboulevard van zestigdui zend vierkante meter. De opper vlakte van het themacentrum is een verdubbeling van de huidi ge showroom van Morres. In de woonboulevard komen 25 tot 30 winkels op het gebied van wonen en vrije tijd. Er komt geen kleinschalige detailhandel zoals kleding en schoenen. De passages en pleinen bieden ruimte voor onder meer am bachtelijke markten, tentoon stellingen en demonstraties, braderieën en kermissen. In het themacentrum komt ook horeca en rondom het complex worden meer dan twaalfhonderd par keerplaatsen aangelegd. Morres richt zich naast de Nederlandse ook op de Belgische markt. Woonboulevards zijn immers nog geen gemeengoed in België. Als alles naar wens verloopt, wordt de woonboulevard in 2008 gec pend. De maandag ge tekende intentieverklaring is de eerste stap. Het ontwikkelings plan moet in 2006 uitmonden in een bouwplan. De bouw is in 2007 gepland. De provincie staat niet onwelwillend tegen over de plannen van Morres. Met name de relatie met de bin nenstad ziet de provincie als een belangrijke voorwaarde. Start opruiming van diverse Kees den Herdei showroommodellen: 27 december Interieurstyling Walcheren Extra geopend: maandag 29 december van 13.00-17.30 uur keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 AXEL - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben 25.000 euro uitgetrokken om de wintertuin in de Hoven van Axel toegankelijker te maken. De paden in de tuin zijn slecht of geheel niet toegankelijk voor mensen met een rollator en rolstoelgebruikers. Ook fietsers kunnen zich moeilij k een weg door de tuin banen. De aanpassingen zullen in overleg met de bewoners van de Hoven worden aangebracht. De werkzaam heden worden dit voorjaar uitgevoerd. De aanpassingen vin den plaats op nadrukkelijk aandringen van de Terneuzense raad. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren door de Middelburgse politierechter R. Reinarz voor het bestelen van zijn huisbaas conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Aan het slachtoffer moet hij het schadebedrag van 750 euro betalen. De man had in februari dit jaar in een onbewaakt moment kans gezien om een aantal girobetaalkaarten van zijn huisbaas weg te nemen. Door de girobetaalkaarten van een valse handtekening te voorzien wist hij 750 euro in handen te krijgen. De verdachte had ver klaard dat het slachtoffer nog al slordig te werk gaat, zodat hij kon toeslaan.Officier van justitie J. Groen tilde zwaar aan het misbruik maken van het vertrouwen en eiste zes weken cel. De Terneuzenaar had beloofd het schadebedrag terug te betalen, maar dat was tot heden nog niet gebeurd SLUIS - De horecazaken in de gemeente Sluis voldoen aan de brandveiligheidseisen. Sluis voerde de afgelopen steekproef- gewijs controles uit in vijftien cafés, restaurants en discothe ken in verschillende kernen. Geen van de uitbaters van de be zochte gelegenheden moest op de vingers worden getikt. Aandachtspunten waren onder andere de plaatsing van kerstbomen, versiering, kaarsen en de begaanbaarheid van uitgangen en vluchtwegen. Uit de controles blijkt dat de Sluisse horecaondernemers terughoudend omgaan met kerstversiering. VLISSINGEN-Een 57-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren rond het middaguxxr bestolen van haar portemonnee. Daarin zaten enkele honderden eux-o's en wat pex-soonlijke papiex-en. De portemonnee werd uit haar schoudertas weggenomen tij dens het winkelen in de Walsti'aat. ZEERIKZEE - Een 36-jarige Zierikzeeënaar heeft zijn rijbe wijs in moeten leveren. De man werd maandagavond op de Driekoningenlaan in zijn woonplaats betrapt op rijden oxxder invloed. Hij had drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. MIDDELBURG - De Middelbui'gse politierechter vex'oor- deelde gisteren een 3 4-j arige inwoner van Goes voor een win keldiefstal tot twintig uur taakstraf. De man, die verslaafd is aan verdovende middelen, nam 23 oktober dit jaar bij de plaatselijke sixpermarkt hamburgers, koeken, koffie, zoutjes, koffiemelk en een krant mee. Wethouder L. Kamphuis van toerisme slaat symbolisch de eerste paal voor het infopaneel voor slechtzienden en blinden bij duinovergang De Blanke Top in Cadzand-Bad. foto Camile Schelstraete pnrPaulus Smits ^NEUZEN - In ziekenhuis f Honte gaat begin volgend jjf een geheel nieuwe artsen- aj; Riding van start. Op dit mo- ïnt worden Nederlandse en C; figische dokters geworven het project. iekenhuis Zeeuws-Vlaande- - Bkampt al jaren met het pro- dat de specialisten alle diensten moeten draaien. Ook tijdens hun spreekuren moeten ze vaak opdraven voor onver wacht binnengebrachte spoed- patiënten. Die belasting kan omlaag worden gebracht door het aanstellen van zogeheten poox'tartsen of arts-assistenten. Vorig jaar heeft het ziekenhuis met poortartsen ervaiing opge daan, maar nadeel van de inzet van deze basisartsen is dat ze hun functie doorgaans slechts kort uitoefenen, in afwachting van een opleidingsplaats tot specialist eldex's. Door nu zelf ax-tsen te gaan op leiden tot ziekenhuisarts, hoopt De Honte structureel af te reke nen met de bezettingspx-oble- matiek op de Spoedeisende Hulp. De opleiding voor deze af- gestudeei'de dokters duurt twaalf tot achttien maanden, ze doorlopen stageperiodes bij de 'grote' specialismen zoals inter ne geneeskunde, chirurgie, orthopedie, cax-diologie en neu rologie. Vex-der zullen ze na ver loop van tij d nog tijdens hun op leiding worden ingezet bij de Spoedeisende Hulp. Ook zijn ze bij een ziekenhuisopname als het ware de spil tussen de speci alist, de huisaxds en de patiënt. In Nederland bestaat het begrip ziekenhuisax-ts sinds enkele ja ren geleden in Groningen een driejarige opleiding daarvoor is opgezet. Het is echter geen er kend specialisme en er is ook geen landelijke registratie van ziekenhuisartsen. Het 'Terneu zense model' schetst een zieken huisarts die zich na de opleiding verder kan bekwamen, „zodat ook kleine chirux-gische ingre pen binnen haar of zijn bereik komen. Het paxticiperen in de opleiding van verpleegkundigen, mana gementtaken, gespecialiseex-de poliklinieken en wetenschap pelijk onderzoek, zullen het werk zeer afwisselend maken", valt te lezen in de advertentie die is geplaatst in het artsenblad Medisch Contact. M. de Blok, hoofd klinische zox-g van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- dex-en geeft aan dat de opleiding voor de toekomstige zieken huisartsen geheel in eigen huis is ontwikkeld. „We beginnen met drie opleidingsplaatsen, la ter kunnen we nog drie mensen aannemen. De bedoeling is dat de ziekenhuisartsen na het af ronden van de opleiding een vaste aanstelling krijgen. door René van Stee CADZAND-BAD - Blinden en slechtzienden moeten kunnen genieten van het moois dat de West-Zeeuws-Vlaamse kust te bieden heeft. Daarom plaatst de Stichting Werkgroep West- Zeeuws-Vlaanderen Gehandi captenbeleid (SWWG), samen met de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden en de gemeente Sluis, vier informa tiepanelen bij de grotere duin en dijkovergangen in Cadzand- Bad, Nieuwvliet, Groede en Breskens. Het gaat om panelen in reliëf en braille, die voorzien zijn van grote letters, waardoor blinden en slechtzienden de informatie over de omgeving tot zich kun nen nemen. Een legenda in brai 11e verwijst onder meer naar parkeerplaatsen, zitbanken, stx-andpaviljoens en rolstoel- STREEKACTIVITEITEN Woensdag AXEL - Gregoriuscentrum. 13.30 uur: Bridge en koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor ouderen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; PAAL - Café 't Zicht Der Schelde, 13.00 uur: Levende kerststal (t/m 4/1); SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30-10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 10.00-11.00 uur: SAV gymnastiek voor 55+; Sint Albert, 13.30 uur: Spelmiddag; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles; 19.00 uur: ZKV kerstviering; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; Grote Kerk, 22.30 uur: Kerstnachtdienst Leger des Heils. Eerste kerstdag AXEL - De Halle, 10.00-17.00 uur: Kerst vogelshow Zeeuwse Vogelvrienden; HULST - Willibrordus basiliek, 15.00 uur: 'Kindje Wiegen'; PAAL - Café 't Zicht Der Schelde, 13.00 uur: Levende kerststal (t/m 4/1); Tweede kerstdag AXEL - De Boemerang, 14.00 uur: Kaar ten; De Halle, 10.00-16.00 uur: Kerstvo gelshow Zeeuwse Vogelvrienden; CLINGE - Café de Troubadour, 20.00 uur: Kaarten; EMMAHAVEN - Bezoekerscentrum, 10.00 uur: Donateurs excursie door Ver donken Land van Saeftinge; HENGSTDIJK - R.K kerk, 14.00-18.00 uur: Kerststallenexpositie; HULST Kantine voetbalvereniging HVV'24,14.00 uur: Kerstkaarting; PAAL - Café 't Zicht Der Schelde, 13.00 uur: Levende kerststal en vanaf 18.00 uur live muziek; TERNEUZEN - Porgy Bess, 15.00 uur: Khukh Mongol, kerstconcert. K KNEUZEN - De Terneuzense fD-fractie neemt geen genoe- jmet bet vage antwoord van en ff op vragen over het ge- sntelijk cultuurbeleid. W. Broekhuysen stelt commissie Samenleving voor scollege opdracht te geven te- ajuli volgend jaar een kunst- cultuurbeleicl op hoofdlijnen formuleren. WD-fractie vroeg eerder - inBen W op welke termijn de meenteraad een nieuw kunst- cultuurbeleid tegemoet kan m. Uit het antwoord is de ictie niet veel wijzer gewor- Volgens het college is het laad wenselijk om voor de gemeente Terneuzen een rcultuurbeleid te f ormule- [WD vindt het antwoord te ijvend.„De oude gemeen- teuzen, Axel en Sas van hadden hun eigen kunst- ltuurbeleid. Het moet toch uo moeilijk zijn om die sa lie trekken en dan een beleid its- hoofdpunten te formuleren. radien denk ik dat we ook ilgj deadline moeten vaststel- f, zegt Broekhuysen. De WD rü daarom voor dat B en W ||leid op hoofdlijnen in j uli "jaar moet presentex-en. töoberzou dan een gedetail- tehitwexddng van dit beleid ek volgen. overgangen. Verder kunnen rol- stoelex's van de panelen ge bruikmaken, omdat ze op 70 centimeter hoogte worden ge plaatst. Ook het plaveisel wordt aangepast voor blinden en slechtzienden. De zeer slechtziende Janneke Frijmann (77) uit Sluis was als lid van de commissie mobiliteit van de SWWG nauw betrokken bij de voorbereidingen op het project. Na diverse brainstorm sessies kwamen het ontwerp en de vormgeving van de infopane len tot stand. „Ook voor onze doelgroep is het belangrijk om te weten wat er allemaal te doen en te 'zien' is aan het strand, want wij pikken evengoed een terrasje en wandelen net zo graag als andere mensen", legt ze uit. Zij hoopt verder dat het wandelpad in de duinen wordt aangepast voor blinden en slechtzienden, zodat ook die een wandeling langs de diverse bad plaatsen kunnen maken. Wethouder L. Kamphuis van toerisme sloeg gisteimiddag symbolisch de eerste paal voor het infopaneel bij duinovex-gang De Blanke Top in Cadzand-Bad. Door vertragingen in de grond- vex-wex-ving was het niet moge lijk nog dit jaar het paneel te plaatsen. „Aangezien 2003 het Europees jaar voor mensen met een handicap is, wilden we deze gelegenheid niet onopgemerkt voox-bij laten gaan. Dit om het jaar duidelijk af te sluiten en on ze geldschietex's te laten weten dat de infotafels besteld zijn", aldus bestuurslid B. Scherbeijn van SWWG. Blindenbiblio theek 'le Sage ten Broek' in Nij megen neemt de fabricage van de infopanelen (van 70 bij 140 centimeter) voor haar rekening. De kosten bedragen in totaal 26.500 euro. Behalve de ge meente Sluis, de provincie en Europa, dragen ook diverse fondsen en het bedrijfsleven bij Volgend jaar zomer moeten de panelen in Cadzand-Bad en Breskens in gebruik genomen zijn. Nieuwvliet en Groede ko men in 2005 aan de beurt. door Raymond de Frel AXEL - Nee, het wordt geen boek voor en door Axelaars. Dat zou te chauvinistisch zijn, want het uitgaansleven in Axel trok in de jaren 60,70 en 80 zeker niet alleen de plaatselijke jeugd. Ax el was volgens oud-journalist Frank Deij jarenlang hét uit gaanscentrum van Zeeuws- Vlaanderen. Deij is op zoek naar foto's en verhalen uit die tijd. Eind 2004 hoopt hij zijn boek Terug naar de Zeestraat te pre senteren. Die titel heeft hij sinds jax-en in zijn hoofd, al beseft hij dat deze vier woox'den om uitleg vragen. „De Zeestx'aat staat voor mij symbool voor wat er in die tijd gebeui'de, maar het boek han delt over het totale uitgaansle ven in Axel", vertelt Deij. Sa men met zijn ouders, broex-s en zussen woonde Deij van 1962 tot 1971 in café Poland aan de Zeestraat. Ook was hij koxte tijd dj in El Sombrero, het café van Han en Ineke Geeve. „El Som brero en café Old Dutcli hadden begin jaren 70 een enorme aan trekkingskracht, omdat zij als één van de eersten over een dis cotheek beschikten. In die tijd was het overal stil, behalve in Axel. Publiek Er kwamen mensen op hun Flandria's vanuit België, de Be- velanden, er traden bekende bands op... Zoals bijvooi-beeld The Outsiders, die eens naar El Sombrei'o kwamen. Zij hadden opmerkingen over het podium, waarop de uitbatex-s zeiden: 'Nou, dan hoeven jullie niet te spelen.' Het was toch druk zat, Frank Deij als dj in El Sombrero in 1972. foto collectie Frank Deij Met dit soort anekdotes hoopt en er komt al van alles los. Ga je Deij in de komende maanden te een café binnen met wat foto's, worden ovex'stelpt. ,,Ik ben nu dan komen de herinneringen zes weken aan het vei'zamelen vanzelf. Ook de recentere ge schiedenis komt aan de orde, maar het accent ligt op de jaren 60, 70 en 80. Zo heb ik bijvoor beeld een politieagent opge spoord. Louwerse heet-ie, die hield hier altijd toezicht. Daar was je bang van. Zo'n man heeft natuurlijk ook een apart ver haal. En wat denk je van de moord op bareigenaar Wim Janssen van Lugano, die in 1985 met ingeslagen schedel werd ge vonden? Daar heb ik als journa list zelf nog over geschreven", aldus Deij. Op zolder Frank Deij hoopt in zijn rond reis langs alle markante figuren van weleer ook een antwoord te krijgen op de vraag waarom het Axelse uitgaansleven in dejax-en 80 terugliep. „Maar het voornaamste is toch dat de lezers hun eigen herinne ringen kunnen ophalen. Ik hoop in de komende maanden veel mensen aan te zetten om eens op zolder naar oude foto's te zoe ken. Ik ben afhankelijk van de inzet van anderen. Daarom heb ik nog gfeen publicatiedatum vastgelegd, maar ik streef er naar om het eind 2004 rond te hebben." Tot die tijd kunnen geïnteres seerden de vox'deringen van het boek te volgen op de website www.terugnaardezeestraat.nl. In een videojournaal portret teert Deij mensen die herinne ringen uit vex*vlogen tijden op halen. Ook oude foto's worden op de si te gezet. Om de juiste oplage te kunnen inschatten, wex'kt de auteur met een voorintekening. Meer informatie is te verkrijgen bij Frank Deij, Noordstraat 37 in Axel. Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 75