ictie tegen vroege sluiting cafés De donkerste periode van het jaar V2PRIJS L Gimbrère Badend in licht Sommige schippers verdienen rode kaart Binnenschippers niet blij met jachthaven in Masterplan Terneuzen Terneuzen maakt sociale kaarten van wijken en dorpen Groot deel 13 ulstenaar wil langer feesten tijdens carnaval en maakt protestsite nnen krijgen 'voor ronken rijden Q\ 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Onbezorgd ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 24 december 2003 |irWnntBareman ijgUZEN - Niet alleen in (verkeer, op straat en op het itbalveld slaat de taalver- ring toe. Ook op de vaarwe- wordt via alle mogelijke nnninicatie-apparatuur een j| gebezigd die veel schippers .(afgrijzen vervult. ben niet kleinzielig, maar I je hoort wat er allemaal door de ether schalt...", verzuchtte voorzitter W. Bondevvel van de afdeling Terneuzen van schip persvereniging Schuttevaer gisteravond. „Als je afgelopen zomer, met die lage waterstan den, hoorde wat onze eigen col lega's uitkraamden, dan schaamde ik me soms dat ik tot diezelde bedrijfstak hoor. Het taalgebruik was gewoon meer dan schandalig." Bondewel trok tijdens de jaarvergadering in Paviljoen Westkant fel van leer tegen de vervuiling van het marifoon verkeer. „Er varen schepen rond, die beter 'FC' voor de scheepsnaam op de boeg kunnen zetten. Kunnen er eens wat rode kaarten worden uitge deeld en mogen ze het eens voor de Tuchtcommissie komen uit leggen!" Hij leverde nóg een staaltje van de veranderende normen en waarden op het wa ter. Schepen worden steeds gro ter, eisen meer ruimte op de vaarweg, maar duperen daar door wel de overige, kleinere vaarweggebruikers. „Het draait allemaal om het recht van de grootste en de sterkste. Ook op de Schelde gebeurt het. Ze doen net alsof de rivier speciaal voor hén is ontworpen. En maar roepen en schreeuwen dat ze er aan komen, met zoveel mijl en zoveel diepgang en hoe groot ze wel zijn. Daar moeten wij als medegebruikers van de vaar weg dan maar rekening mee houden." Bondewel had er geen goed woord voor over en sprak van 'slecht zeemansschap'. jnrSheilavan Doorsselaer PLST - Met een protestactie internet willen jongeren uit gemeente Hulst het gemeen- «stuur dwingen af te zien van (verplichte sluitingsuur voor [És tijdens carnaval. De jon- ten vinden het sluitingsuur 3 drie uur 's nachts belache- van de protestactie is ernstig van Bas 'Beeki' Uyt- eiiouwen (18) uit Hulst. Hij imet open mond van verba- het voornemen van het ster dagelijks bestuur de ho- tijdens carnaval uit het ©unt van veiligheid een slui smuur op te leggen, denhouwen, ICT-student het ROC in Terneuzen, dus sdigmet computers, plaatste leen zijn boze reactie op het itingsuur op zijn eigen web- iwww.beeki.nl, een site die d Hulster bezoekers trekt, dat hij in zijn omgeving be fte dat de tegenstand tegen sluitingsuur groot is, besloot mactie op te zetten. Tegen- :ders van het verplichte slui- siuurvan de Hulster kroegen sen vanaf vandaag of mor- een digitale handtekening a op de site http://tegen- j dangstijd.beeki.nl. Uytden- 1 ®en en zijn vrienden zullen protestactie verder bekend- jendoor posters met daarop (webadres van de protestsite igen in cafés die de actie Idtekeningen worden la- geboden aan burgemees- DELBURG - De politie- i Middelburg heeft gis- 25-jarige drankrijder ;e negen maanden rij- ieggmg, waarvan drie inden voorwaardelijk, boete opgelegd. ter J. Mulder. „Dat verplichte sluitingsuur is een domper op de leut", zegt Uytdenhouwen. „Mulder zegt dat de horeca in Sas van Gent tijdens carnaval tot ieders tevredenheid al jaren om 1 uur 's nachts sluit. Kan best, maar wij zijn Hulst, niet Sas!Dat de veiligheid gediend is met een sluitingsuur, gaat er bij Uytdenhouwen niet in. „Lekker massaal om drie uur naar buiten. Dat er dan van die woeste .gasten tussenstaan die kwaad zijn omdat ze niks meer konden bestellen. Heel veilig ja" Volgens de gemeente Hulst leert de ervaring dat de meeste car- navalvierders om drie uur toch al naar huis zijn. Klinkklare on zin zegt Uytdenhouwen. „Als ze de twaalfjarigen meetellen, dan zouden ze wel eens gelijk kun nen hebben ja. Maar De Champs en de l'Entree zijn bijvoorbeeld altijd nog aardig vol rond een uur of vijf. Daarnaast zegt de gemeente oneerlijke concurren tie tussen kroegen onderling met dat verplichte sluitingsuur uit te bannen. Wat een flauwe kul, wat ze eigenlijk bedoelen is dat cafébazen die langer perso neel inhuren om zo langer te kunnen openblijven en meer te verkopen, dat gewoon niet meer mogen." Uytdenhouwen staat niet alleen in zijn actie. Diverse horecaon dernemers uit de gemeente Hulst hebben al laten weten het absoluut niet eens te zijn met de gemeente. Anderen hebben juist geen moeite met het slui tingsuur. De horecaondernemers zullen 14 januari in overleg gaan met de gemeente over de veiligheid tijdens carnaval. man was op 26 oktober dit :in Hulst na een bezoek aan dochtertje in de fout ge- .De rijstijl van de Belg viel 'itie op bij een rotonde. Uit istest bleek dat hij meer drie keer de limiet had ge- ijbewijs werd meteen in- lerd. De verdachte was al e keer eerder gepakt voor aken rijden, maar dat was hem een jeugdzonde, leidde tot een felle tlie van officier van justitie ien,„U bent nog maar 25 zijn miljoenen mensen iniet in aanmerking komen verkeersdelicten. U zult siandiger moeten worden niet te drinken als u gaat 36-jarige inwoner van het gische Sint Laureins werd iorm de eis voor dronken rij- veroordeeld tot zes maan- njontzegging en 750 euro te. De man werd op 25 ober dit jaar in Aardenburg apt met drie keer teveel al- al in zijn bloed. De rijont- [ing geldt alleen voor Ne land. HULST - Na de stadspoorten in Hulst baden sinds kort ook de ruim drie kilometer lange vestingwerken van de Reynaertstad in de avonduren in sfeervol licht. De gemeente raad trok vorig jaar zo'n 500.000 euro uit voor de verdere toeristische promotie van Hulst. De aanleg van verlichting bij de stadswallen vormt één van de onderdelen van dat plan. foto Camiie Schelstraete door Marco Hamelink TERNEUZEN - De feestdagen staan weer voor de deur. Volgens veel mensen de gezelligste tijd van het jaar. Sfeervol aangekle de winkelstraten, verlichte kerstbomen in de huiskamers en complete families die samenko men om te genieten van het kerstdiner. Voor veel ouders en naasten van drugsgebruikers is deze periode echter letterlijk en figuurlijk de donkerste van het jaar. „December is voor deze mensen de verschrikkelijkste maand", weet Tini Ouwendijk. Zij is een van de gesprekgroepleiders van de Landelijke Stichting Ouders Advertentie H inleen Mirjam kennen NIERDONOR 1 dkaar door en door. JA/NEE I Toch weten ze iets I niet van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERSTICHTING biersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen en Verwanten van Druggebrui kers (LSOVD). „Sommige ou ders weten niet eens waar hun kind is. Zeker in deze maand geeft dat veel verdriet", aldus Ouwendijk. De LSOVD is 22 jaar geleden opgericht uit onvrede met de re guliere hulpverlening. De op vatting was toen dat veel ouders van vex-slaafden gefaald hadden in de opvoeding. Mede door de LSOVD heeft er een verschui ving plaatsgevonden en de stichting wordt nu gezien als een volwaardige gesprekspart ner. De LSOVD is een zelfhulpgroep en heeft maandelijks gespreks- avonden in Terneuzen, Vlissin- gen en Goes. In Goes zijn boven dien ook bijeenkomsten voor ouders van zeer jonge drugsver slaafden (ongeveer twaalf tot twintig jaar). Herkenning Tijdens deze gesprekken kun nen ouders steun vinden bij el kaar en ervaringen uitwisselen. „In deze groepen vinden de ou ders zowel erkenning als her kenning. Dat is van essentieel belang omdat veel ouders den ken dat ze gefaald hebben als bekend wordt dat hun zoon of dochter een drugsgebruiker is. Door met andere ouders te pra ten, komen ze er achter dat zo iets iedereen kan overkomen en niet zoals vaak gedacht alleen in asociale gezinnen. Drugsversla ving kan in ieder gezin of iedere cultuur voorkomen, in alle la gen van de bevolking", aldus Ouwendijk. Een groeiende groep verslaaf den zijn de drugsgebruikers on der de twintig. Bij veel mensen leeft nog steeds het idee dat softdrugs ongevaarlijk zijn. Er wordt echter vergeten dat de softdrugs van nu vele malen sterker zijn dan vroeger. Als softdrugs stevig gebruikt wor den, is het verschil met hard drugs zelfs minimaal. Volgens Ouwendijk is af en toe een blow tje roken helemaal geen pro bleem. „Het is een normale ontwikkeling dat jongeren ex perimenteren. Het probleem is alleen dat sommigen doorschie ten en er niet bij stil staan dat dit verstrekkende gevolgen kan hebben. Ook voor de toekomst", aldus Ouwendijk. Voor de meeste ouders is het een grote stap om zich bij een ge spreksgroep aan te melden. Vooral het toegeven dat ze het zelf niet afkunnen, valt de mees ten zwaar. Zeker omdat er zo veel emoties meespelen waar ze zelf geen raad mee weten. „Meestal tot hun eigen verba zing merken ze dat het heel ple zierig" is om met mensen in soortgelijke omstandigheden te praten. Door het uitwisselen van kennis en het delen van emoties vinden ze hun eigen weg om met de situatie om te gaan", vertelt Ouwendijk. Een geval van drugsverslaving ontwricht het hele gezin. Voor de meeste gezinsleden is de nieuwe situatie moeilijk te be grijpen. Ouders hebben vaak een schuldgevoel, schamen zich, hebben angst voor zowel het gedrag van hun kind als het onbekende en voelen zich machteloos. „Als je het zelf niet aan den lijve ondervindt, weet je niet wat voor invloed zoiets heeft op een gezin. Zeker ook voor de broers en zussen die tussen twee vuren in zitten. Vaak mogen ze onder bedreiging van hun verslaafde broer of zus niets aan hun ou ders vertellen. Het gevolg is dat ze zich onzichtbaar trachten te maken en voor iedereen aardig willen zijn. Ze vergeten dat ze op die manier ook hun eigen jeugd vergooien. Ze kunnen zichzelf in hun puberteit niet volledig ontwikkelen. Alle aan dacht binnen een gezin gaat naar de verslaafde", aldus Ou wendijk. Volgens haar is een van de be langrijkste dingen duidelijke door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnen vaartschippers in Terneuzen zijn niet van plan ligplaatsen af te staan voor de aanleg van jachthavenvoorzieningen aan de Beurtvaartkade aan de rand van het stadscentrum. Alleen als voor die verloren ligplaatsen elders in het havengebied nieu we terug komen, valt daarover met de schippers te praten. Dat zei voorzitter W. Bondewel van de afdeling Terneuzen van de Koninklijke Schuttevaer gis teravond in zijn jaarrede. Hij reageerde daarmee op het Mas terplan voor de zuidelijke stadsrand, waarin in grote lij nen wordt aangegeven welke plannen de gemeente met het gebied heeft. De stadsontwik kelaars hebben niet alleen plan nen met de Beurtvaartkade aan de deels gedempte Oostelijke Kanaalax-m, maar ook met de landtong tussen die arm en het sluizencomplex. Aan de Beurt vaartkade is een appartemen tencomplex voox-zien, in nauwe combinatie met een nieuwe jachthaven. Bondewel oordeelt dat die in- gi'eep niet alleen een aanslag zou betekenen op het aantal lig plaatsen, maar ook de veilig heid op de proef zou stellen. Ma noeuvrerende binnenschepen zouden er gemakkelijk in aan varing kunnen komen met de daar afgemeerde jachten. Schuttevaer houdt de ontwik kelingen de komende tijd nauw lettend in het oog. Tariefstelling Dat gebeurt ook met de rxieuwe tariefstelling van het haven schap Zeeland Seapoxts. Jaren lang hikten de Zeeuwse schip pers aan tegen de vex'schillen in de haventarieven in Vlissingen en Terneuzen. Er werd aanvan kelijk tevergeefs aangedrongen op gelijkstelling. Bondewel: „En nu wordt er prompt een nieuwe havenverordening aan gekondigd, die volgend jaar al van kracht wox'dt. De tarieven gaan 2 procent omhoog en het verschil tussen Terneuzen en Vlissingen wordt opgeheven." De schippers hebben eerst inza ge gevraagd in de nieuwe veror dening alvorens akkooxxl te gaan. Schuttevaer maakt zich overi gens ook zorgen over de gevol gen van de bezuinigingen bij Rijkswaterstaat voor het onder houd van cle vaai-wegen, brug gen en sluizen. Weliswaar wordt geld uitgetrokken voor onder meer baggerwerk op het Kanaal Gent-Terneuzen, maar de drei ging dat sluizen op gezette tij den door personeelsgebrek gestremd zijn, is levensgi'oot aanwezig. Bondewel zuur: „Tij dens de paasdagen zat een aan tal jachten 21 uur vast vanwege een storing in de Zandkreek- sluis. Rijkswatex-staat bood hen excuses aan en een bloemetje. Heeft ooit iemand van de be roeps vaax-t een bloemetje ontvangen omdat de vaart ge stremd was door een zeilwed strijd, of omdat er op een sluis simpelweg geen personeel be schikbaar was? Niet allemaal tegelijk graag!" Te hard En tenslotte stelde Bondewel maar weer eens vast dat de zee schepen op de Westerschelde nog steeds te hax-d varen. Voor hem waren de aanvaxringen tus sen grote zeeschepen in het Nauw van Bath, eerder dit jaar, daarvan het beste bewijs. De verdieping leidt tot grotere, die pere schepen met een groter mo torvermogen. Bondewel: „Had daar een binnenschip gevaren, dan was het leed niet te overzien geweest. Hopelijk hebben de re derijen er iets van opgestoken. Want het lijkt er op dat ze er nog niet van doordrongen zijn dat een schip dat te snel vaart gaat 'zuigen' en onbestuurbaar wordt." Hij gaf de schippex-s de goede raad te snel varende sche pen direct te rapporteren bij de watex'politie en de Raad van Tx-anspoxtveiligheid. Veel ouders vaxx drugsverslaafden weten ixiet waar hun zoon of dochter uithangt tijdens de kerstdagen. foto Peter Nicolai grenzen trekken als ouder. Grenzen over wat wel en niet mag binnen het gezin. „Als ou der moet je paal en perk stellen. Je huis wordt als hotel gébruikt, het dag- en nachtritme wox'dt omgekeerd en er vex'dwijnen wel eens dingen. Je moet sterk zijn om de regels te maken en dan nog ontstaan er wel eens situa ties dat het te moeilijk of te di*ei- gend is om in één huis te wo nen", meent Ouwendijk. Realistisch Je eigen kind uit huis zetten is volgens haar het moeilijkste dat er is. Het is echter belangrijk om te onthouden dat het hele ge voelsleven van een verslaafde draait om 'het middel' en ver slaafden gaan ver om daar aan te komen. „De eigen omgeving reageert vaak dat je hard bent als je je kind uit huis zet. Ik noem ïxet liever realistisch. Je kunt je kind niet verplichten te veranderen. Ze moeten het zelf willen. Je kan hooguit invloed uitoefenen op zijn of haar ge draag. Je zult dan echter duide lijk die grerxzen aan moeten ge ven", aldus Ouwendijk. Veel ouders denken dat ver slaafden nooit van de dope af komen en zeker hun eigen kind niet. Ouwendijk weet uit eigen eiwaring dat dit niet waar is. „Het belangrijkste is dat wan neer de verslaafde wil stoppen het gezin weer op orde is. Je moet er voor zorgen dat je er voor ze bent op het moment dat het echt nodig is. Het moment dat ze echt willen afkicken. Ik maak vaak genoeg mee dat het weer goed komt", aldus Ouwen dijk. Voor meer informatie over de gespreksavonden: Tini Ou wendijk. 0113-371680. De telefonische hulpdienst van de LSOVD is van maandag tot zaterdag van 10 tot 22 uur be reikbaar op 0900-5152244, ook tijdens de kerstdagen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat van alle wijken, buurten en dorpen in de Ka naalzone een sociale kaart maken. Die kaarten, waarop ge gevens over het voorzieningni veau, bevolking, onderwijs, wo ningvoorraad en de staat van onderhoud van het openbaar groen worden weergegeven, moeten de basis vormen voor een sociaal beleid op maat dat de gemeente per woonkern wil vormgeven. Wethouder C. Liefting wil de in ventarisatie voor de sociale kaax*ten voor volgende zqmer afgerond zien, zodat in de wij ken en dorpen al jaren levende wensen nog een financiële ver taling kunnen krijgen in de ge meentebegroting voor 2005. Vorig najaar pleitte Scoop-me- dewerker D. van der Wouw al voor het op gezette tijden laten maken van sociale kaarten door de gemeente. In die dagen was Van der Wouw belast met het houden van dorpsschouwen in Philippine, de Axelse Compo nistenwij k en de Terneuzense wijk Triniteit. Die gespreksses- sies met de bewoners hadden moeten resxxlteren in sociale kaarten voor de twee wijken en het mosseldorp, maar de ge meente Terneuzen zette uitein delijk een punt achter het px'o- ject. Liefting: „De opzet van Scoop was beduidend breder dan die wij nu voorstaan. Wij willen nu goed op een rijtje krij gen wat het voox*zieningenni- veau in de wijken is, hoe ligt het openbaar groen erbij, is er vol doende verlichting, is er vol doende onderwijs, hoe is de bevolkingsopbouw, wat is de huisvestingssituatie? Vragen waarop we per buurt, per dorp een antwoord willen hebben. Vervolgens gaan we samen met de pas aangestelde wijkcoördi- natoi'en kijken of er wensen le ven in buurt of dorp. Met het wijkgericht sociaal beleid dat wij voorstaan kunnen we beter en directer op de wensen van de mensen inspxringen." De gemeente heeft de voorbije maanden structuur gebracht in het overleg met dorp-, wijk en buurtraden, contactorganen en wijktafels. Ook zijn er afspra ken gemaakt over subsidiëring en werkwijze. Inmiddels zijn de wijkcoördinatoren aan de slag gegaan. Liefting: „De eerste contacten met de dorps- en wijkraden leverden een ware stortvloed aan vragen en wen sen op. Allemaal zaken die men door de gemeente opgeknapt wilde zien. Momenteel zijn we daarmee bezig en uit reacties merken we toch dat deze directe wijze van handelen gewaax-- deerd wordt." Advertentie WINTERCOLLECTIE LANGE DElfT 16 MIDDELBURG Hij had wat twijfel, die Ter- neuzenaar. Zijn bergruimte is verre van groot, maar de wekelijkse bezorging van fol dermateriaal nam in de afge lopen maand immense vor men aan. Dus laat die blauwe papier container dan toch maar aanrukken, dacht hij. Had hij hel maar niet gedaan. Be gin deze week duwde de bezorger van al het reclame drukwerk hem namelijk een kaartje in de hand met de tekst: 'Uw bezorger wenst u een onbezorgd nieuw jaar'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 73