Begeleiding bij fusie Welzijnshuis Zonder jager ook geen wildschotel Klaassen draagt notariaat over Kerstman voert actie tegen inhaalverbod ollege trekt ton uit voor soepele overgang naar nieuwe welzijnsorganisatie 500 euro boete voor plaatsen seksadvertentie lestauratiecheque voor nonumentale boerderij Rijbewijs drankrijder ingenomen Stelen van huisbaas beboet Rijontzeggingen Belgen Brandweer controleert horeca Vrouw bestolen van portemonnee agenda woensdag 24 december 2003 ^nrFsme Soesman le'< 2IERIKZEE - De gemeente thouwen-Duiveland gaat ex- ?rnebegeleidinginhuren om de - orming van het Welzijnshuis §1 n personeel gebied zorgvuldig t 5 daten verlopen. Bij de zes or- vó- jBisaties die in de nieuwe wel de? jjnsorganisatie opgaan, zijn in ilaal zo'n vijftig medewerkers etrokken. De begeleiding kost dikke ton. i jet gemeentebestuur wil in zee W iet Ai-sis personeelsmanage- ient en organisatie-ontwikke- ng uit Zundert, omdat deze or- ,s jnisatie als deskundig geldt ils het gaat om zulke complexe locessen. Zes professionele or- jnisaties (de stichtingen Jeugd, Welzijn Ouderen, Werk- iam. Kinderopvang en Peu- '1 speelzalen en het Leger des 11 [eils) gaan in de nabije toe- u<fe door als één nieuwe wel- jnsorganisatie. Dat is een pro- g, aldus wethouder G. van der lai alm. dat veel vergt van perso- a C. slendirecteuren. Doorhetin- aren van een gespecialiseerd bureau probeert het gemeente bestuur dat proces zo zorgvul dig mogelijk te laten verlopen. De personele begeleiding be strijkt het hele traject. Vanaf het omschrijven van functies en het opstellen van een formatieplan tot en met de cultuuromslag die uiteindelijk door betrokkenen moet worden gemaakt. De bedoeling is om het Welzijns huis 1 januari 2005 draaiende te hebben. Over de huisvesting van de nieuwe organisatie is nog niets bekend. Hoewel het tegen overgestelde nagestreefd wordt, is het dus mogelijk dat het Wel zijnshuis tegen die tijd nog niet letterlijk onder één dak zit. Behalve huisvesting en perso neel moeten ook financiën en beleid van de zes afzonderlijke organisaties op elkaar worden afgestemd. Om al die aspecten geregeld te krijgen zijn aparte werkgroepen in het leven geroe pen. Het Welzijnshuis moet da delijk, door krachten- en ken nisbundeling, het hoofd kunnen bieden aan de steeds zwaardere eisen die aan welzijnsorganisa ties worden gesteld. Wat de begeleiding van perso neel betreft wil de gemeente diep in de buidel tasten. Er komt veel meer bij zo'n samensmel ting kijken dan je denkt, weet de wethouder. Nog maar enkele ja ren geleden moest, als gevolg van de gemeentelijke herinde ling, een eendere reorganisatie onder gemeentelijk medewer kers worden uitgevoerd. Daar is ook het belang van begeleiding gebleken. Voor het werk van Ar sis moet 104.000 euro worden opgehoest. Niet meegerekend is dan een startbijeenkomst van directeuren of coördinatoren van de betrokken organisaties. De 'sessie op de hei'die voor hen is bedacht, moet duidelijkheid scheppen over verwachtingen, doelstellingen, kansen en be dreigingen die er omtrent het Welzijnshuis leven. iprAector Doorns IDELBURG - Een 25-jarige ffoner van Sint-Maartensdijk zijn ex-vriendin terug gen door een sekscontact- jvertentie met haar naam op internetsite te plaatsen, aarmee tastte hij de eer en ledenaam van de vrouw aan etalsgevolg dat hij zich giste- mroor de Middelburgse poli- irechter moest verantwoor ds ernstiger dan een beledi- |ng", verzekerde officier van sütie J. Groen. De door de of- irier geëiste 500 euro boete ral door politierechter iianarz overgenomen. „Een isaad", merkte Reinarz op. lachte meende wraak te moeten nemen, omdat zijn ex- vriendin hem had belazerd met andere mannen. Door de adver tentie met seksueel getinte tek sten via internet in het openbaar te brengen werd het slachtoffer in de periode tussen 5 en 20 sep tember dit jaar regelmatig las tiggevallen. De man zei later spijt van zijn wraakactie te heb ben gekregen en van plan te zijn geweest om de advertentie van de site te halen. Maar die was al verdwenen: een ander was hem blijkbaar voor geweest. De officier vond dat de Thole- naar ervan doordrongen moest worden dat hij niet het exclusie ve recht op een meisje kan heb ben. De verdachte besefte fout te hebben gehandeld en vertelde zijn excuses aan zijn ex-vrien din te hebben aangeboden. lorRon Maqnee ÖSTKAPELLE - De Stichting uwcultuurfonds heeft in sa- inwerking met de Boerderij slichting Zeeland besloten de ïtauratie van de monumenta- Joerderij Klein Berkenbosch Oostkapelle te ondersteu- Gisteren werd een cheque 125.000 euro aan de eige- irsvan de boerderij overhan- [d. an Berkenbosch ligt aan de imbeekseweg even buiten Btkapelle. De boerderij uit ligt aan de rand van na- ïrmonument De Manteling. einBerkenbosch is in het ver- b niet'alleen als hoveniers- fflmg, maar ook als oi'anjerie bruikt om te dienen als leve- ;7 icier van groente en bloemen w de oude buitenplaatsen linbeek en Berkenbosch. Jldrie jaar werkt het echtpaar rkhemer aan de restauratie van zijn monumentale boerde rij. Gedurende de werkzaamhe den zijn de Berkhemers al op tal van leuke details gestuit. Zo heeft oud-bewoner Paulus Kesteloo in 1835 een prachtig schip in het houtwerk van de boerderij gekrast. Even verderop heeft een andere oud-bewoner, K. Arents, in 1741 zijn naam in het hout ver eeuwigd. Het tweetal verwacht nog een jaar met restauratie bezig te zijn. Niet alleen trekken de Berkhemers dan in de woning, ook zal de dorsvloer enkele ke ren per jaar opengesteld worden voor het publiek. Gedacht wordt aan niet-commerciële bijeenkomsten als lezingen over Zeeuwse cultuur en kleder dracht. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mr. Willem Henri Klaassen (59) stopt per 1 januari als notaris in Zierik- zee. Hij heeft het ambt hier ruim vijfendertig jaar uitgeoe fend, waarvan de eerste dertien jaar als kandidaat-no taris. Toen was het aantal no tariaten nog beschermd en moest er soms lang geduld worden uitgeoefend tot er een vacature kwam. Dat is veranderd, zoals er veel gewijzigd is binnen deze be roepssector. De vestiging is vrij sinds 1999. Een goed on dernemersplan geldt als be langrijkste voorwaarde voor de financiering. De benoe ming door de Kroon is nog steeds vereist. 'Notaris worden' klinkt niet als een jongensdroom van 'brandweerman' of 'straalja gerpiloot'. Klaassen: „Mijn vader was notaris. Hij had zo veel papier in voorraad dat ik het zonde vond als dat niet op gemaakt zou worden." Zijn humoristische understa tements zijn kenmerkend. Wim Klaassen houdt van zijn vak en koos er bij de start van zijn rechtenstudie al zeer be wust voor. In de aankondiging van de overdracht erkent hij ook met 'een vleugje weemoed' te stoppen. De ontmoetingen, vele indringende of geani meerde gespi'ekken blijven dierbare herinneringen. Zijn motieven om er mee op te hou den: ruim baan maken voor een nieuwe generatie op een moment dat hij zelf nog niet omvalt en mogelijkheden heeft voor andere dingen in het leven. Zelf weer piano spelen bij voorbeeld en wellicht als hij een enthousiaste violiste vindt, samen de vioolconcer ten van Mozart uitvoeren. Op meer bestuursfuncties dan zijn huidige zit hij voorlopig niet te wachten. Mensenwerk Een notariaat is niet stoffig volgens Klaassen. Het heeft alles met mensen te maken en reikt van de wieg tot het graf: huwelijksovereenkomst, sa menlevingscontract, testa ment, hypotheekacte en de of ficiële bekrachtiging van stichtingen, verenigingen, B.V.'s en N.V.'s. Het notariaat biedt rechtszekerheid, de be krachtiging van afspraken en 'Notaris worden' klinkt niet als een jongensdroom van 'brandweerman' of 'straaljagerpiloot', zegt scheidend notaris W. Klaassen. foto Dirk-Jan Gjeltema daarmee een sterke bewijs kracht. De 'moeilijke taal' die gebe zigd wordt, vloeit voort uit de wettelijke terminologie. Klare wijn en eenduidigheid zijn vereist in overeenkomsten en contracten, benadrukt Klaas sen. Voorlichting daarover staat hoog in zijn vaandel. De cliënt moet weten wat de be palingen inhouden en waarom ze zijn opgenomen. Dat infor meren kost tijd en Klaassen verneemt met spijt dat voor lichting er tegenwoordig wei eens bij inschiet bij sommige vakgenoten in de Randstad. Tijd is immers geld en nu de ta rieven sinds 2002 volledig zijn losgegooid, zijn notarissen veel meer ondernemer en on derling concurrenten gewor den. Volgens Klaassen zullen 'prijsbrekers' het imago van de beroepssector geen goed doen. „Als de ovei'heid dan een ver laging wilde, had ze er beter aan gedaan de tarieven zelf vast te stellen. Daarmee wox'dt onderlinge concurrentie voor komen." Klare wijn Onpartijdigheid en afstand- houden acht Klaassen van groot belang in zijn vakMocht hij bij zakelijke contacten met één van de partijenpei'soonlijk bevriend zijn dan meldde hij dat vooraf. Klax-e wijn dus. Hij heeft de samerileving op Schouwen-Duiveland wat za kelijker zien worden tijdens zijn loopbaan. Hij ziet anno 2003 geen boer meer met een ti'actor voor zijn deur parke ren om even snel op zijn klom pen binnen te komen met de vi'aag of hij nog wel mag in zaaien nu hij inmiddels 65 jaar is geworden. Zijn buux-man had hem wijs gemaakt dat hij er op die leeftijd mee op moest houden. Wim Klaassen stelde hem gerust en de man boerde nog twintig jaar dooi-. De notaris zelf stopt er eerder mee. Per 1 januari draagt hij zijn protocol over aan zijn ambtsopvolger mr. N. E. Soe- ters-Schot. Samen met notaris S. Lettinga en het team van medewei'kers zal zij de maat schap Klaassen Notarissen vooidzetten. ZIERIKZEE - Een 36-jarige Zierikzeeënaar heeft zijn rijbe wijs in moeten leveren. De man werd maandagavond op de Driekoningenlaan in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Hij had drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren door de Middelburgse politierechter R. Reinarz voor het bestelen van zijn huisbaas conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenissti'afAan het slachtoffer moet hij het schadebedx-ag van 750 euro betalen. De man had in februari dit jaar in een onbewaakt moment kans gezien om een aantal girobetaalkaax*ten van zijn huis baas weg te nemen. Door de gii-obetaalkaarten van een valse handtekening te voorzien wist hij 750 euro in handen te krij gen. De verdachte had verklaard dat het slachtoffer nog al slordig te werk gaat, zodat hij kon toeslaan.Officier van justi tie J. Groen tilde zwaar aan het misbruik maken van het ver trouwen en eiste zes weken cel. De Terneuzenaar had beloofd het schadebedrag terug te betalen, maar dat was tot heden nog niet gebeurd. De politierechter sprak van een laffe daad. MIDDELBURG - De politierechter in Middelbux'g heeft gis teren een 25-jarige drankrijder uit Bi'ugge negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en 850 euro boete opgelegd. De man was op 26 oktober dit jaar in Hulst na een bezoek aan zijn dochtertje in de fout gegaan. De rijstijl van de Belg viel de politie op bij een rotonde. Uit de blaastest bleek dat hij meer dan drie keer de limiet had ge dronken. Zijn rijbewijs werd meteen ingevorderd. De ver dachte was al twee keer eerder gepakt voor dronken rijden, maar dat was volgens hem een jeugdzonde. Dat leidde tot een felle reactie van officier van justitie J. Groen. „U bent nog maar 25 jaax-. Er zijn miljoenen mensen die niet in aanmerking komen voor vei'keersdelicten. U zult verstandiger moeten worden door niet te drinken als u gaat rijden." Een 36-jarige inwoner van het Belgische Sint Laureins werd conform de eis voor di'onken rijden veroordeeld tot zes maan den rijontzegging en 750 euro boete. De man wex'd op 25 okto ber in Aardenbux-g betrapt met drie keer teveel alcohol in zijn bloed. De rijontzegging geldt alleen voor Nederland. VLISSINGEN - De stadsgewestelijke brandweer gaat hore cabedrijven in Vlissingen de komende tijd extra controleren op brandveilige versieringen. Het is bijvoorbeeld verboden om echte kerstbomen neer te zetten. De plafonds mogen wel versierd worden, zolang de gebruikte materialen maar on brandbaar zijn. In overleg en in samenwex'king met de stads gewestelijke brandweer heeft de gemeente Vlissingen een hele x*eeks voorschriften opgesteld, waaraan horeca-ondei"- nemers zich moeten houden. Versieringen mogen bijvoor beeld niet in aanraking komen met verlichting of andere warm wordende apparaten. VLISSINGEN - Een 5 7-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren rond het middaguur tijdens het winkelen in de Walstraat be stolen van haar portemonnee. Daarin zaten enkele hondei'den euro's en wat persoonlijke papieren. door Freek Janssen KAMPERLAND - Het verkeer op de Noord-Bevelandse Oost- Westweg werd gisteren even op gehouden door een langzaam rijdende, hoogbejaarde man; de kerstman rijdend in een Por sche. Hij voerde actie tegen het voornemen van de provincie om over de hele weg - van Kamper land tot Kats - een dubbele, on- doorbroken streep te trekken. Verkleed als kerstman was R. Faasse, lid van het actiecomi té Houd Noord-Beveland Ge zellig. Dat is een protestgroepje tegen de plannen voor een in haalverbod op de N255." „We vinden het een beetje betutte lend", zegt Faasse. „Er zijn in derdaad stukken waar je beter niet kan inhalen, maar op veel plaatsen kan het hartstikke goed. Tussen Geersdijk en Wis- senkerke kun je zelfs 2,1 kilo meter ver kijken. Depi-ovincieis een beetje doorgeschoten door op het hele traject een inhaal verbod te willen invoeren." Het stoort de Nooixl-Bevelan- dei's vooral dat het plan gedeel telijk al is uitgevoerd, terwijl een bezwaax-procedure nog loopt. „Van Banjaard tot aan de afslag Koitgene is er al een dub bele streep getrokken, dat bete kent dat het besluit gewoon al is genomen." Gedeputeerde Staten stellen dat het een landelijke richtlijn is om op eenbaanswegen waar honderd kilometer per uur mag worden gereden, een dubbele streep te trekken. STREEKACTIVITEITEN woensdag BROUWERSHAVEN - Sint Nicolaaskerk, 19.00 uur Kerstzanguur; BURGH-H: AMSTEDE - Waterleiding pompstation, 13.30 uur: Start excursie Meeuwenduinen; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 19.30 uur: In terkerkelijke volkskerstzang. tweede kerstdag OUDDORP - RTM-Museum, 11.30-16.00 uur: Ritten met stoomverwarmde kerst trams; ZIERIKZEE - Lokaal 14 MFC, 14.30 uur: Voorstelling 'Sneeuwwitje' door Stich ting tot Behoud van Roodkapje en de Bo ze Wolf. Start opruiming van diverse showroommodellen: 27 december Extra geopend: maandag 29 december van 13.00 - 17.30 uur Kees den Herder Walcheren v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 :in£ Fa an ft REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) [PietKleemans famkevan Loon 'Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) entrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 W60 AA goes fel: (0113) 315500 ax: (0113) 315669 Email: redactie@pzc.nl wternet "Ww.pzc.nl Email: web@pzc.nl Jaorgklachten: °300-0231231 °Pmaandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur door Inge Heuff DIRKSLAND - Vanuit culinair oogpunt gezien is het serveren van wild bij gelegenheden als een kerstdiner een geaccepteerd verschijnsel. Maar de genieters van datzelfde kerstdiner met bijvooibeeld hazenrug a la roy ale zien liever niet de jagers over de akkers struinen op zoek naar de volgende haas. Toch is de wildschotel een van de hoofd oorzaken dat het jagen op wild de laatste jaren een meer geac cepteerd verschijnsel is. Zonder jacht geen diner, zo simpel ligt dat. Begin december in Dirksland, bi] Manege Poortvliet, wordt voor het tweede jaar een wild- buffet gehouden. De belangstel ling is zo overweldigend dat er twee zittingen zijn, een in no vember en deze in december. Op het menu staan gans, wild zwijn, haas, eend, fazant, hert en ree, en tijdens de maaltijd geeft spreekstalmeester Chris van Eek uitleg over de verschil lende jachthoornsignalen zoals deze vroeger werden gebruikt. Wild op tafel mag weer en om het te kunnen eten, moet er ge schoten worden. Na alle proble men in de bio-industrie is de be langstelling voor een stuk schaiTelvlees in de vorm van wild alleen maar gegx*oeid. Daar komt bij dat het aantal kauwen, kraaien en eksters enorm toeneemt en voor over last zorgt, de wilde zwijnen op Jachthond en jachtbuit in Dirksland. de Veluwe de tuinaanplant ver nielen en de reeën een gevaar op de weg zijn geworden. Als jager ben je op verjaardagsfeestjes geen paxia meer, eivaart Van Eek. „De bevolking heeft meer belangstelling gekregen voor het jagen." Schade De jacht is aan veel regels ge bonden, die zijn vastgelegd in de Flora- en faunawet die vorig jaar de Jachtwet heeft vervan gen. Alleen op het jachtwild, fa zant, haas, eend, konijn en houtduif, mag binnen het jacht seizoen, vrij gejaagd worden. De andere dieren, aangewezen beheerbaar wild genoemd, al leen als zij schade berokkenen of de veiligheid in het geding brengen. Maar het aantal konij nen is al geminimaliseerd door myxomatose en een ziekte met inwendige bloedingen. Ook de foto Dirk-Jan Gjeltema haas komt veel minder voor, weet jager en culinair publicist Jaap Vissering. „Schoten we er tien jaar geleden een twintigtal per jacht, nu zijn we meestal blij met drie, al is dit wel een uitzon derlijk goed hazenjaar." De Ne derlandse haas staat volgens Vissering hoog op het verlang lijstje van de wildkoks. „Onze haas is heel mals, veel lekkerder dan de gebruikelijke import uit Polen of Argentinië." Er kan het hele jaar wild geser veerd worden, al is de soort af hankelijk van het jachtseizoen en of er ontheffing verleend is op het jachtvei'bod. Het zijn vooral de boex-en die hun velden ver pachten aan jagers; zij bepalen ook of er gejaagd wordt. „Als een boer oveiiast heeft, belt hij en moet ik komen", vertelt Vis sering. „Dat kan soms drie we ken lang elke dag zijn. Hazen bijvoorbeeld kunnen een per ceel jonge bloemkool ernstige schade toebrengen, maar zie ze maar te vinden." Zittend wild Smienten, die volgens Vissering een van de meest uitgesproken wildsmaken hebben, kunnen ook in een nacht een perceel kaal vreten. „Maar ja, die mo gen we alleen jagen van zonsop gang tot twaalf uur 's middags. Dat slaat nei'gens op, want ze vliegen en vreten 's nachts en overdag zitten ze op het buiten water. Bovendien schieten we niet op zittend wild. Bij een zit tende haas bijvoorbeeld is de huid net kauwgom, de hagel ketst af." Wie van schieten houdt, is niet welkom bij de jagers en wordt naar een schietvei'eniging ver wezen. Van Eek: „Jagen is meer dan schieten. Je moet kennis hebben van de dieren waar je op jaagt, de aantallen weten, het terrein kennen en weten wat je moet doen nadat het dier ge dood is. Het schot is maar een klein onderdeel van het geheel. Advertentie Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen.. Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67