V2PRIJS inder regelgeving voor horeca Gimbrère Licht langs historische gevels Er zijn nog te weinig vrouwelijke bestuurders Groot deel Tennisbanen Lange Blokweg worden tuin Rondweg Scharendijke voorlopig in de ijskast Q zeeuwse almanak Onbezorgd eestweek ii de Pul gemeente en ondernemers maken afspraken over vergunningen en handhaving emeente trekt ld uit oor veiligheid 0800 - 0231 231 (GRATIS) door Famke van Loon SCHARENDIJKE - De provin cie Zeeland wil de aanleg van de rondweg rond Scharendijke uit stellen tot na 2007. Op dit mo ment is er volgens gedeputeerde T. Poppelaars geen geld voor de aanleg ervan. Wel moet er voor die tijd bekeken worden of er voor het Schouwse dorp een ontsluitingsweg of rondweg no dig is en waar die dan moet ko men liggen. De rondweg bij Scharendijke is voor Schouwen-Duiveland het sluitstuk op de recreatiever- deelweg. De weg moet het Schouwse dorp veidossen van de verkeersdrukte. Die ontstaat voornamelijk in de zomermaan den, wanneer het recreatiever- keer zijn weg naar de Brouwers- dam en de N57 zoekt door de straatjes in het dorp. De ge meente wil daarom dat de rond weg gelijktijdig met de noord- tak van de recreatieverdeelweg (van Renesse naar de N57) wordt aangelegd. Hoewel Schouwen-Duiveland veel waarde hieraan hecht, heeft de Scharendijkse rondweg al voor veel discussie gezorgd tussen gemeente en provincie. De Middelburgse bestuurders dreigden twee jaar geleden te rug te willen komen op de ge maakte afspraken door de re creatieverdeelweg tot aan de N57 te laten lopen, zonder rond weg. Volgens gedeputeerde Poppelaars van infrastructuur is die discussie inmiddels uit de wereld. „Er zijn vanuit de pro vincie schriftelijk toezeggingen gedaan." En wat hem betreft houdt de provincie zich daar aan. Belofte Maar wanneer de provincie die beloften daadwerkelijk zal in lossen door de rondweg te reali seren, is onduidelijk. Volgens Poppelaars is inmiddels wél be sloten dat de noordtak van de recreatieverdeelweg los van die weg rond Scharendijke zal wor den aangelegd. Want de noord- tak moet nog deze zittingsperio de - dus vóór 2007 - aangelegd worden, terwijl realisatie van de rondweg hoogstwaarschijnlijk pas daarna aan de orde komt. De belangrijkste reden voor dat uitstel tot na 2007 is geldgebrek. Poppelaars legt uit dat met de aanleg van de tweede brug over de Grevelingensluis en de aan leg van het tweede deel van de recreatieverdeelweg deze perio de al flink geïnvesteerd wordt in verbetering van het Schouwen- Duivelandse wegennet. Ruimte om dan ook nog geld in de Scha rendijkse rondweg te steken, is er voorlopig niet. „De weg staat nog wel op de reservelijst", al dus Poppelaars. Daarnaast bestaat er nog twijfel over hoe de rondweg precies moet gaan lopen. Vorig jaar heeft de gemeente op verzoek van de provincie nog een kente- kenonderzoek rond het Schouwse dorp laten uitvoeren. Hierbij is gekeken hoeveel sluipverkeer nu door Scharen dijke gaat en wat de verwach tingen wat dat betreft zullen zijn, wanneer de rondweg er is. De provincie wil die verwach ting toch nog eens goed tegen het licht houden. Volgens de ge deputeerde moet dat onderzoek wél nog voor 2007 gebeuren. Poppelaars: „De komende pe riode zullen gemeente, water schap en provincie zich buigen over een bepaald tracé voor de weg." Wethouder L. Geluk - Poortvliet (verkeer) was niet be reikbaar voor commentaar. Advertentie) WINTERCOLLECTIE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Esme Soesman ZIERIKZEE - Als uitvloeisel van de ingezette privatisering van sportaccommodaties heeft tennisclub LTC Zierikzee de tennisbanen aan de Lange Blokweg in Zierikzee 'terugge geven' aan de gemeente Schou wen-Duiveland. De grond is aan omwonenden verkocht. Van dat geld stroomt ruim twee ton te rug naar de tennisclub. Die centen worden gebruikt om de renovatie van de accommo datie Grevelingenpark van de Zierikzeese tennisclub deels te bekostigen. Twee fasen van dit project zijn al uitgevoerd. Nieuwe plannen komen op de ledenvergadering die 26 januari op de agenda staat aan de orde. Overleg LTC Zierikzee en de gemeente Schouwen-Duiveland zijn al sinds 1999 in overleg over het afstoten van het tenniscomplex aan de Lange Blokweg. De ba nen zijn, na in gebruikname van het nieuwe tenniscomplex Gre velingenpark, steeds meer buiten gebruik geraakt. Tegelij kertijd drukte de tennisaccom- modatie nog wel op de schou ders van de gemeente, die het complex moest onderhouden. Ook doemde de noodzaak van een renovatie op. Het afstoten van het complex past in de gedachte van de ge meente om gemeentelijke ei gendommen af te stoten voor zover ze niet efficiënt (meer) zijn. Op langere termijn scheelt dat in de portemonnee omdat er geen beheerslasten en investe ringen meer hoeven worden op gebracht. De grond is aan buren verkocht en heeft de bestem ming tuingrond gekregen. Van de opbrengst gaat volgens af spraak 22.689 euro naar LTC Zierikzee. In het kader van de privatise ring sportaccommodaties heeft de gemeente Schouwen-Duive land één keer eerder in de buidel getast en wel voor de schietver eniging Schouwen-Duiveland. Aan de nieuwe schietbaan in Nieuwerkerk heeft de gemeente 30.000 euro bijgedragen. Er zijn nog andere onderhandelingen gaande, waaronder met de ten nisvereniging in Brouwersha ven. (Advertentie Henk en Mirjam kennen NIERDONOR elkaar door en door. JA/NEE Toch weten ze iets niet van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERSTICHTING Hij had wat twijfel, die Ter- neuzenaar. Zijn bergruimte is verre van groot, maar de wekelijkse bezorging van fol dermateriaal nam in de afge lopen maand immense vor men aan. Dus laat die blauwe papier container dan toch maar aanrukken, dacht hij. Had hij het maar niet gedaan. Be gin deze week duwde de bezorger van al het reclame drukwerk hem namelijk een kaartje in de hand met de tekst: 'Uw bezorger wenst u een onbezorgd nieuw jaar'. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 24 december 2003 i:ofAli Pankow aantal wetten en regels ee een horeca-onderne- te maken heeft, loopt vol- KHN de spuigaten uit: 171 volgens KHN-secretaris "MEET - De gemeente wen-Duiveland besteedt euro aan de knelpunten die 'Vrouwen Advies Commissie C) heeft geconstateerd in kerke, Ellemeet enNoor- le. :veer de helft van het geld jt richting Ellemeet waar gedaan zal worden aan de 'chting en verharding van jongerenontmoetingsplaats, 'jamenwerking met de Senio- ad en het Platform voor ~n met een functiebeper- gaat de VAC regelmatig op .om de kernen vanuit het Lt van (sociale) veiligheid -ordelen. Anderhalve nffid geleden werden de drie "e kernen aangedaan. nrFamke van Loon ERIKZEE - De gemeente juwen-Duiveland heeft de .ïaving en uitvoering van n en regels voor de horeca jnvoudigd. Onder meer j'rdt de gemeentelijke Drank- Horecaverordening inge- kken en worden vergunnin- k voor terrassen, speelauto- L|en en de nachtvergunningen Jorlangere tijd afgegeven. 'ontregeling' van de hore- js in nauwe samenspraak met «landelijke afdeling van Ko- iklijke Horeca Nederland jlN) ingezet. Voorzitter Hoeder is zeer tevreden met slappen die de gemeente nu I ,,We zijn blij dat B en W zo ieq'uaat hebben gereageerd, betekent dat wij meer bezig ïen zijn met onze bedrijfs- op Schouwen-Duiveland W. Ginjaar. De uitgebreide en complexe regelgeving brengt voor de ondernemers een flinke papierwinkel met zich mee. Daarnaast wordt de naleving van die regels gecontroleerd, zo dat er regelmatig een gemeente lijk inspecteur, de brandweer of andere inspectiedienst op de stoep staat. In het rapport 'De horeca ontre gelt' pleit de brancheorganisa tie voor minder en overzichtelij - ker regels, die beter op elkaar zijn afgestemd. Naar aanleiding van dat rapport zijn het college van Schouwen-Duiveland en de eilandelijke afdeling van de KHN met elkaar rond de tafel gaan zitten. Want al wordt een groot deel van de regelgeving voor de horeca in Den Haag be paald, ook de gemeente kan een steentje bijdragen in die ge vraagde ontregeling. De ge meente houdt immers in de gaten of de regels worden nage leefd en verstrekt een aantal vergunningen. Het college wil de ondernemers tegemoet komen. Want volgens burgemeester J. Asselbergs is het gemeentebestuur 'best ge schrokken' van de impact die het woud aan regels op de be drijfsvoering in de cafés, disco theken, restaurants en hotels heeft. In de eerste plaats wil de gemeente daarom de procedu res en regels vereenvoudigen. Bijvoorbeeld wanneer een kroeg zonder bijzonder grote verbouwingen of veranderin gen wordt overgenomen of een hotel een andere bedrijfsleider krijgt. Ook wil het college, mits de gemeenteraad hiervoor toe stemming geeft, de eigen Drank- en Horecaverordening intrekken omdat deze groten deels overbodig is geworden door de (nieuwe) landelijke Drank- en Horecawet. Om de jaarlijks terugkerende rompslomp van vergunning aanvragen terug te dringen, wil het college ook verschillende specifieke horecavergunningen voor meerdere jaren gaan afge ven. Voor een terras wordt die toestemming voor onbepaalde tijd verleend, terwijl de speel automaten- en de nachtvergun ningen straks voor vijf jaar gelden. Voor wat betreft de con trole en handhaving van de re gels moeten de ondernemers straks tevens minder tijd kwijt zijn met het ontvangst van cle controlediensten. De gemeente wil met een 'geïntegreerd hand havingsbeleid' zoveel mogelijk de verschillende controleurs te gelijk naar één bedrijf sturen. Voor zowel de gemeente als de ondernemers leveren deze 'eer ste stappen' naar een meer ont regelde horeca tijd en geld op. De eilandelijke KHN-bestuur- ders zijn erg tevreden over de 'akelig snelle' wijze, waarop Schouwen-Duiveland is inge sprongen op het rapport. Het wachten is wat hen betreft op verdere stappen in die richting door de Haagse politici. Gin jaar: Op gemeentelijk niveau is nu aangepakt wat aangepakt kan worden." iUINISSE - Jeugdsoos De Pul iBruinisse houdt de traditie in dn de laatste week van het ar dé trekpleister te zijn voor ij en oud publiek dat van Blen houdt. In die laatste ZIERIKZEE - Dankzij de stijlvolle verlichting langs de historische gevellijnen van de monumentenpandjes krijgt de Watermolen in Zierikzee in de donkere dagen voor Kerst mis een troostrijk aanzien. De aanblik van dit straatje dwingt even de aandacht af en doet beseffen dat hier al vele eeuwen achtereen het kerstfeest is gevierd. foto Marijke Folkertsma rtk is de Pul vijf maal ge- end. feestweek begint op tweede stdag met een Christmas -V vanaf 19.30 uur. Zater- gavond 27 december is er een nnale soosavond. Verder erdt er traditiegetrouw tussen sten oud en nieuw een speci- avond voor 'Ouwe Knarren' bilden. Dat gebeurt op g 29 december met me- werking van de band Dexter. formatie stond dit jaar rider al in Bru op het podium lor een laaiend enthousiast ibliek. Dat was tijdens de Vis- iijdagen. Dexter is het beste tjperen als een (neder-) :?/rock en feestband met een K-alledaags repertoire. Op 'podium wordt met veel en- ousiasme zowel werk van touk, Melissa Etheridge en fflny Kravitz gebracht, als immers van de Dijk, Blof, Tina inter, The Pointer Sisters en lastacia. Iptredens optreden van Dexter begint o 21,30 uur, de zaal is vanaf 100 uur geopend. Direct na de Wisseling is de Pul vanaf 30 uur wederom open voor de ^gangers. Volgens de tradi- gaathet feest door tots mor os vroeg. or de mensen die niet genoeg unen krijgen van het feesten de Pul vervolgens ook weer op itwjaarsavond geopend van- $9.30 uur. programmaplanners richten blikken inmiddels ook al- op het nieuwe jaar. Zij no- erden voor zaterdag 10 janua ri optreden van de populaire M diskjockey Patrick Kic- door Piet Kleemans LOOPERSKAPELLE - Bezig zijn met mensen. Dat is wat de vroegere wethouder, oud-dijk graaf, ex-waarnemend burge meester en sinds kort voormalig voorzitter van drie landinrich tingscommissies A. de Haan drijft. Na bijna veertien Zeeuw se jaren gaat De Haan terug naar Lelystad, de stad die ze destijds verruilde voor het Schouwen-Duivelandse Loo- perskapelle. Toen De Haan in januari 1990 haar werk als wethouder finan ciën voor de gemeente Lelystad verruilde voor het ambt van dijkgraaf van toenmalig Water schap Schouwen-Duiveland, zorgde zij voor een primeur: De Haan gaat de boeken in als de eerste vrouwelijke dijkgraaf van Zeeland. De overstap was, geeft ze ach teraf toe;-geen eenvoudige. Des alniettemin heeft De Haan er nooit spijt van gehad. „Ik vind het waterschap nog steeds een ontzettend boeiende organisa tie. Wat je als waterschap doet, is voor veel mensen heel con creet. En ik vind het een heel mooie bestuursvorm. Je be stuurt samen met mensen uit het gebied." Toen het eilandelijk waterschap opging in het veel grotere wa terschap Zeeuwse Eilanden, was De Haan dijkgraaf-af. Niet lang daarna kon de bestuurder in hart en nieren aan de slag als waarnemend burgemeester van (Advertentie hiersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen de toenmalige gemeente Brou wershaven. Een periode waar De Haan met enigszins gemeng de gevoelens op terugkijkt. „Ik heb dat ambt veertien maanden mogen uitoefenen en dat vond ik net wat te kort. Dan kun je niet echt je sporen nalaten." Bij elkaar De gemeentelijke herindeling van 1997 maakte een einde aan De Haans periode als waarne mend burgemeester en een nieu we uitdaging diende zich aan: het voorzitterschap van de landinrichtingscommissies Schouwen-Oost, Schouwen- West en Walcheren. Commissies bestaande uit onder anderen boeren, natuurbeschermers, provinciebestuurders, water schapsmensen en gemeentever tegenwoordigers. „Als onaf hankelijk voorzitter is het dan onder meer je taak de boel bij el kaar te houden, en dat is soms erg lastig." Toch herinnert De Haan zich de pas afgesloten periode als voor zitter van de landinrichtings commissies als een heel bijzon dere. Vooral vanwege de manier van werken met inspraak voor af via 'dialoogbijeenkomsten'. „Dat heeft echt fantastisch ge werkt. Uiteindelijk heeft dat ons tijdwinst gebracht. Door de dialoog was een breed draag vlak ontstaan, bleven bezwaar schriften uit en konden de plannen snel verder uitgewerkt worden." Dat er desondanks soms nog mensen menen dat hun stem niet gehoord is en er derhalve geen sprake is van een democra tisch genomen besluit, kan De Haan mateloos irriteren. „Ik word daar erg ongeduldig van. Nou zeggen ze altijd dat je meer geduld krijgt als je ouder wordt, maar dat gaat voor mij niet op. Ik ben nog geen 65, maar veel scheelt het niet en ik word eer der ongeduldig. Dus is het mis schien ook maar beter dat ik stop met het bestuurlijke werk. De vraag of vrouwen betere be stuurders zijn dan mannen, be antwoordt De Haan ontken nend. Wat niet wegneemt dat zij vindt dat er nog lang niet genoeg vrouwen in bestuurlijke func ties werken. „Toen ik dijkgraaf werd, was ik in Zeeland de eer ste vrouwelijke dijkgraaf. Sinds die tijd zijn er bij ambtelijke diensten heel wat vrouwen bij gekomen. De projectleider van landinrichtingsproject Schou- wen-Wëst is een vrouw. Dat vind ik fantastisch. Maar ik zie tege lijkertijd dat in bestuurlijke functies nog lang geen sprake is van 50 procent mannen en 50 procent vrouwen. Er is nog heel wat in te halen." Met het afscheid van het be stuurlijk werk zegt De Haan geen moeite te hebben. „Als ik iets doe, doe ik het met hart en ziel, maar ik kan het ook goed loslaten." Meer moeite heeft De Haan met het afscheid van Schouwen-Duiveland. „Ik ben erg gehecht geraakt aan dit ge bied, want het is hier gewoon prachtig. Ik had nooit gedacht dat ik het hier zo leuk zou gaan vinden." Na bijna veertien Zeeuwse jaren keert bestuurder in hart en nieren A. de Haan terug naar Lelystad. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65