Pakistan hielp Iran met bom Poetin gromt weer naar zakenlieden Hoge straffen dreigen voor Britse ouders die kinderen laten spijbelen Israël: Harnas wilde soldaten onthoofden Start opruiming Moordenaars Djindjic zouden coup plannen fS vrezen ieer terreur an Al Qaeda i buitenland finter iistert uropa Nucleaire kennis en technologie zouden zijn verkocht 'im ém M XOflOpKOBCKMM. HecflaBdTbCfl! -* Parmalat wil uitstel van betaling Berlusconi redt eigen zender Lichter kerstprogramma voor paus Golf claims nabestaanden 9/11 Geld voor slachtoffers apartheid Kanker treft dikke man zwaarder ^p7P redactie buitenland AVIV - Het Israëlische le- heeft vorige week een groep van de islamitische jliianten Harnas opge- tó, die van plan zouden zijn „eest Israëlische soldaten te Ze zouden de hoof- woensdag 24 december 2003 den hebben willen ruilen tegen ligheidsdienst zijn 22 leden van Volgens Israël is sjeik Ibrahim spectaculaire actie in de zin Palestijnen in Israëlische ge- de groep aangehouden. Ze ope- Hamed de leider van de cel. Hij had, waarbij ze met een vracht vangenschap. reerden vanuit twee dorpen in is nog op vrije voeten.Uit het auto een militaire jeep zou ram- Volgens een bekendmaking van de omgeving van de Palestijnse verhoor van de opgepakten zou men en vex-volgens de inzitten- het Israëlische leger en de vei- stad Ramallah. zijn gebleken dat de groep een den zou doodschieten. Om gezeul met lijken te voorkomen wilden de leden van de groep de hoofden van de soldaten af hakken en die begraven in een kuil. De hoofden zouden daarna aan Israël worden aangeboden, in ruil voor gevangen genomen Pa lestijnen. GPD 1SHINGTON - De Ameri- anse regering zegt aanwijzin- ie hebben dat het terreur- hverk Al Qaeda (De Basis) a zins is aanslagen te plegen §3oedi-Arabië, Jemen, Kenia Bahrein. Een functionaris jbet ministerie van Buiten ge Zaken sprak gisteren te- a de nieuwszender CNN van 'algemene dreiging' tegen doelen. ambassade in waarschuwde gisteren staatsburgers in het ko in de Perzische Golf te mijden waar wester frequent komen. De geldt voor de pe- 2 januari. regering van de Verenigde informatie ontvan- betreffende een terroristi- dreiging specifiek gericht iBahrein", aldus de waar- jinving. De autoriteiten ont- edigen onnodig reizen. De serikaanse ambassade in Ma- xa 'is nog op zoek naar meer fennatie over het dreige- nt. aldus de verklaring die [persbureau AFP heeft inge- I ranje jshington heeft de alarmfase |eVS zondag al verhoogd van fegeel naar code oranje, de jsnna hoogste. Minister van Veiligheid Tom ca zei dat terroristen moge- de vakantieperiode aan willen plegen in de Ver- Staten. Reden zijn bij bruggen en an- strategische punten extra ingericht. Bij al- 'abassades en consulaten VS zijn de veiligheids aangescherpt na ANP/AFP lonze redactie buitenland 8LIJN - Sneeuwval en be lang van natte wegen heb- in tal van Europese ien een verkeerschaos ver laakt. Vooral in Duitsland Alpenlanden was het in en in de ochtenduren il mis, met verkeersdoden, aanrijdingen en fi delen van Midden- en H-Europa kunnen zich op- voor een mooie witte de verkeersdiensten er wel voor ge- gladheid en ver binder. luitse media maakten giste- melding van zeker drie do- door het winterse weer. Alle htoffers vielen in de deel- t Hessen, waar de wegen djzelspiegelglad werden, 'elin Oostenrijk als in Zwit- snd zijn wintersporters gis- gewaarschuwd voor ver- gd lawinegevaar, dat tot en de feestdagen van kracht h-Ook in Noord-Spanje on- '°nd het verkeer veel hinder de sneeuw. Verscheidene zijn afgesloten of al- sneeuwkettingen be Voor delen van het den en zuiden van Italië is witte kerst voorspeld. In was er veel hinder r slecht weer, maar grote bleven gisteren uit. meteorologische diensten en wel op waakzaam te blij- °P de wegen. is het begin de winter gepaard gegaan politieke ophef. De minister Volksgezondheid John Reid at zich verdedigen tegen be ten dat er door het koude r afgelopen week in Enge len Wales meer dan 2500 Ken om het leven zijn geko rste sterfgevallen werden torzaakt door ademhalings- oartproblemen als gevolg de kou en vochtigheid. Pro lan Griffiths van een gelijk Academisch Ge- jschap van Medici zei tegen dat deze winter tot mensen 'onnodig' kun- overlijden. Hij stelde dat de zorg vaak niet snel of genoeg wordt ver- fdij zei dat de Britse rege- niet voldoende prioriteit gegeven aan zo'n belang- e«vestie' op het gebied van ^gezondheid. ANP/D PA van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De regering van Pakistan heeft gisteren gezegd dat enkele wetenschappers die betrokken zijn geweest bij de ontwikkeling van de Pakistaan se atoombom waarschijnlijk nucleaire kennis en technologie aan Iran hebben verkocht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt een aantal vaïi hen ondervraagd. Pakistan is de zaak op het spoor gekomen door vragen van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties, over de mogelijke uitwisseling van nu cleaire kennis en technologie tussen Pakistan en Iran. „Informatie waar het IAEA over beschikte leidde ons in de richting van enkele Pakistaan se wetenschappers", aldus bui tenlandwoordvoerder Masood Khan. Om welke kennis en tech nologie het precies gaat, is voor alsnog onduidelijk. Volgens Masood worden twee nucleaire onderzoekers die verbonden zijn aan het Khan Onderzoeks centrum, dat aan de basis lag van de ontwikkeling van de Pa kistaanse atoombom, als ver dachten beschouwd in de zaak. De Pakistaanse president Per- vez Musharraf ontkent dat de regering betrokken is geweest bij de levering van nucleaire technologie aan Iran. Het IAEA wees onlangs Rus land, China en Pakistan aan als de landen waar Iran waar schijnlijk kennis en technolo gie heeft verworven voor de ontwikkeling van een atoom bom. Teheran heeft na moeizame on derhandelingen het IAEA toe stemming gegeven om alle atoominstallaties in het land te bezoeken en ontkent de ontwik keling van een nucleair wapen na te streven. Wel zegt het kern centrales te willen bouwen om te voorzien in de nationale ener giebehoefte. Enkele maanden geleden werden in Iran kleine hoeveelheden verrijkt uranium gevonden, de belangrijkste grondstof voor de bouw van een atoombom. Pakistan is er ook van beschul digd nucleaire technologie aan Noord-Korea te hebben gele verd in ruil voor raketten. Mus harraf heeft toegegeven dat Pa kistan de beschikking heeft over Noord-Koreaanse raket ten, maar ontkent daarvoor te hebben 'betaald' met nucleaire technologie. AP Betogers hieldden gisteren in Moskou portretten omhoog van Ruslands rijkste man, Michail Chodorkovski. De tekst luidt:Chodorkovski, geef niet op!' foto Joeri Kotsjetkov/EPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Alle Russische zakenlui die in de omstreden privatiseringen van staatsbedrijven in de jaren negentig de wet hebben overtreden, lopen het risico - net als de top van het olieconcern Yukos - te worden vervolgd door de Russische justitie. Dat heeft president Poetin giste ren gezegd. Poetin herhaalde zijn standpunt dat de Russische overheid niet van zins is priva tiseringen uit het verleden terug te draai en, maar hij wees erop dat dat alleen geldt voor privatiseringen die volgens de wet zijn verlopen. „Ik hoor steeds dat de wetten destijds gecompliceerd waren en dat het onmogelij k was om ze te respecte ren", zei Poetin in een toespraak tot de Russische Kamer van Koophandel en In dustrie. „Dat is onzin. De wetten waren inderdaad complex en ingewikkeld, maar het was zeer zeker mogelijk om ze te respecteren." De scherpe uitspraak van de Russische president volgt op een reeks verzoeken van Russische zakenlui om garanties dat de privatiseringen die onder het bewind van zijn voorganger Boris Jeltsin plaats vonden, niet worden teruggedraaid. De zakenlui vrezen daarvoor sinds de Russi sche justitie in juli een gerechtelijk on derzoek begon tegen het olieconcern Yu kos van Ruslands rijkste man Michail Chodorkovski. Chodorkovski kreeg het verliesgevende staatsoliebedrijf Yukos in 1995 voor een schijntje in handen nadat hij een van de vele schimmige aandelenveilingen had gewonnen, waarin Russische staatsbe drijven midden jaren negentig door de overheid werden verkocht. Hij wist het bedrijf om te vormen tot een van de succesvolste en meest winstge vende Russische ondernemingen in de wereld, maar zit sinds 25 oktober in voorarrest op verdenking van fraude en belastingontduiking. Bang Andere Russische tycoons zijn nu bang dat justitie ook gaat onderzoeken hoe de privatisering is verlopen van him miljoe nenbedrijven. President Poetin gaf hun daar gisteren nog eens extra reden toe. „De mensen die bewust fraude hebben gepleegd, zouden niet in betere omstan digheden mogen verkeren dan de mensen die zich aan de wet hebben gehouden", zei de president.,De laatsten zullen mis schien minder verdiend hebben, maarzij kunnen rustig gaan slapen." Een Moskouse rechtbank verlengde gis teren op verzoek van de openbaar aan klager het voorarrest van Michail Cho dorkovski met nog eens drie maanden ondanks tegenwerpingen van zijn advo caten dat hun cliënt buiten de gevange nis geen gevaar oplevert voor de maat schappij en naar eigen zeggen niet zal vluchten. AP door Esther Gotink LONDEN - De helft van alle Britse kinderen die in de afgelo pen maand werden betrapt op spijbelen, was samen met de ou ders kerstboodschappen aan hel doen. Bij aanhouding bleek dat het veel ouders nauwelijks iets kon schelen dat hun kind onderwijs misliep. De Britse au toriteiten willen die onverschil ligheid aanpakken, door vol gend jaar hoge boetes uit te delen. De maatregel wordt opgenomen in de nieuwe Anti Social Beha viour Act (de wet tegen wange drag), die de Labourregering heeft ingevoerd om kleine mis stappen te kunnen bestraffen. De wet is een wapen tegen van dalen, joyriders, spijbelaars en 'neighbours from heil', mensen die erop uit zijn hun buren het leven zuur te maken. Gevangenis Volgens de wet kunnen ouders en opvoeders in de gevangenis belanden, als ze niet kunnen aantonen dat ze alles in het werk hebben gesteld om hun kind naar school te krijgen. Dat dreigement had succes. Het Advertentie Nu hoge kortingen op merken als Leolux, Auping, deSede, Jori, Hülsta, Rolf Benz, Label e. Tweede kerstdag geopend van 11.00 tot 18.00 uur! aantal spijbelende kinderen nam binnen zes maanden met tien procent af. Veel meer dan de regering had gehoopt. Maar de afgelopen weken was het weer goed mis. Politie en on- derwijsambtenaren organiseer- dep een 'spijbelrazzia' van vier weken in achttien gemeenten. Zij hielden 3953 kinderen staande, van wie zich 848 (21 procent) onrechtmatig buiten de schoolhekken bevonden. Welgeteld 404 van die kinderen (48 procent) was onder begelei ding van één of beide ouders. Lik-op-stuk De staatssecretaris van Onder wijs, Ivan Lewis, reageerde woedend. Lewis wil naast de dreiging met gevangenisstraf, een lik-op-stukbeleid invoeren, omdat dat bij de eerste overtre ding al kan worden toegepast. Ouders die zich dan bij hun kind bevinden op het moment dat dat spijbelt, krijgen gelijk een boete die kan oplopen tot 145 euro. Het afgelopen jaar werden we géns spijbelen 7500 ouders ver volgd, van wie tachtig procent schuldig werd bevonden. Zij kregen de kans om binnen drie maanden hun kind naar school te krijgen, anders volgde een rechtszaak. Een handvol ouders is veroordeeld tot gevangenis straf. GPD ROME - Het Italiaanse voe dingsmiddelenconcern Parma lat wil uitstel van betaling aan vragen. Op die manier kan het aangeslagen concern zich voor lopig de schuldeisers van het lijf houden. Parmalat maakte het besluit gisteravond bekend na een buitengewone vergadering van de concerntop. Parmalat moet nog kiezen voor welke vorm van surseance het kiest. Dat hangt af van de voor waarden van een decreet dat de Italiaanse regering eerder op de dag uitvaardigde. De regering heeft dat decreet opgesteld voor de redding van grote concerns met financiële problemen. Het lijkt vooral bedoeld te zijn voor Parmalat, dat door ernstige boekhoudkundige malversaties failliet dreigt te gaan. Als het concern kiest voor be scherming krachtens het de creet, heeft het direct na de pu blicatie ervan bescherming tegen zijn crediteuren. Kiest het voor de gebruikelijke procedu re, dan gaat daar een maand overheen. De regering-Berlus- coni wil met de dinsdag afge kondigde maatregel vooral arbeidsplaatsen redden. Bij Parmalat gaat het in Italië om 4000 banen. Nog eens circa 5000 boeren zijn afhankelijk van melkleveranties aan het con cern. ANP/AFP/DPA ROME - De Italiaanse regering heeft gisteren een decreet uit gevaardigd dat een tv-zender van het media-imperium van premier Silvio Berlusconi voorlopig van een rechterlijk bevel redt. Het Constitioneel Gerechtshof bepaalde eerder dat een van de drie commerciële nationale zenders van Berlusconi's onderneming Mediaset voor het einde van 2003 zou moeten ophouden nationaal uit te zenden of in andere handen zou moeten overgaan. Een bedrijf mag maximaal twee nationale zenders in handen hebben, oordeelde het hof. Berlusconi's Rete 4 zou naar de kabel moeten en dan zou de zender waarschijnlijk ten onder gaan. Het decreet geeft Me diaset vier maanden respijt. ANP VATICAANSTAD - Wegens zijn broze gezondheid ziet paus Johannes Paulus II tijdens en na de kerstdagen af van enkele activiteiten die hij gewoonlijk wel op zich nam. De 83-jarige rk-kerkleider gaat vandaag wel voor in de kerstnachtmis, maar laat de mis op kerstochtend over aan zijn staatssecreta ris, kardinaal Angelo Sodano. De paus beperkt zich morgen tot het uitspreken van de tradi tionele boodschap en zegen 'urbi et orbi' (voor de stad en de wereld). Op oudejaarsdag is zijn wekelijkse algemene audiën tie geschrapt. ANP/AFP NEW YORK - Ongeveer 95 procent van de nabestaanden van de slachtoffers van 11 september heeft bij een speciaal fonds compensatie aangevraagd. De termijn voor het indienen van claims liep af in de nacht van maandag op dinsdag. Het fonds werd na de terreuraanslagenopgericht door het Amerikaanse Congres. Het is onder sommige nabestaanden omstreden. Aan de ene kant compenseert het slachtoffers, maar beschermt tegelijkertijd de overheid, beveiligings- en luchtvaartmaatschappijen tegen rechtszaken. Tot nu toe is 1,5 miljard dollar uitbetaald, gemiddeld 1,8 miljoen per fami lie. ANP JOHANNESBURG - Zuid-Afrika is begonnen schadevergoe dingen te betalen aan slachtoffers van de apartheid. Dat heb ben de autoriteiten in Zuid-Afrika gisteren gemeld. Ruim negenduizend mensen kunnen elk rekenen op een vergoeding van 30.000 rand (ruim 3700 euro), omdat ze slachtoffer waren van martelingen en andere mensenrechten schendingen tijdens het apartheidsregime. De toenmalige president Nelson Mandela stelde in 1995 een Waarheidscom missie in om definitief een punt te kunnen zetten achter het tijdperk van de apartheid. Die commissie maakte een lijst van mensen die recht op een vergoeding hebben. ANP/RTR WASHINGTON - Zwaarlijvige mannen met prostaatkanker hebben een grotere kans op agressieve tumoren en een terug keer van de gezwellen dan hun slanke tegenhangers. Dat blijkt uit twee Amerikaanse studies. Experts raden gezette mannen met de ziekte aan om gewicht te verliezen. „De preciese rol van zwaarlijvigheid bij prostaatkanker is nog steeds onduidelijk, maar het lijkt te leiden tot agressieve re tumoren", aldus een van de wetenschappers in de Journal of Clinical Oncology. ANP/AFP van onze redactie buitenland BELGRADO - Leden van een elite-eenheid van de politie en gangsterbazen hebben samen de moord op de Servische pre mier Zoran Djindjic gepland. Hun doel was het omverwerpen van de pro-westerse regering en het terug aan de macht brengen van getrouwen van Slobodan Milosevic. Dat heeft Milan Radovanovic, een van de aanklagers in het proces tegen de 36 verdachten van de aanslag, gisteren gezegd. Alle betrokkenen hoopten uit eindelijk zelf beter te wordèn van de moord op Djindjic, aldus Radovanovic. De advocaten van de verdach ten hebben gisteren om. schor sing van het proces gevraagd om documenten te kunnen bestude ren die op het laatste moment aan het strafdossier zijn toege voegd. Bij het megaproces in Belgrado zijn 22 verdachten aanwezig. Veertien zijn voortvluchtig, on der wie Milorad Lukovic, beter bekend als Legija. Tijdens de oorlogen in Bosnië en Kroatië stond hij aan het hoofd van de paramilitaire elite-eenheid de Rode Baretten. Hij wordt gezien als de organi sator van de aanslag op Djind jic. Legija is een belangrijke maffiabaas. De man die naar verluidt tegen de politie heeft bekend de trek ker te hebben overgehaald, Zvezdan Jovanovic, is wel ge pakt. Jovanovic (38), voormalig com mandant bij de Rode Baretten, zou Djindjic door een raam in een naburig gebouw hebben doodgeschoten toen de premier op 12 maart uit de auto stapte bij het regeringsgebouw in Bel grado. De 36 verdachten die nu terecht staan, kunnen elk een gevangenisstraf van maximaal veertig jaar krijgen. AP Advertentie RADO Wilte Paardstr. 1-3 (0113)21 27 29 Goes Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5