Ideeën verfraaiing dorp welkom We waren er toen het nodig was Vlissingen koopt Scheldeterrein EO steunt Goese hulp in Roemenië Wraak op ex via seksadvertentie bestraft met boete Auto vliegt in brand Kinderen vernielen ruit Geen verkeersmaatregelen Waarde Taakstraf voor winkeldief Stelen van huisbaas beboet hereniging wil entree 's-Heer Hendrikskinderen aantrekkelijker maken Werkstraf voor illegaal aftappen elektriciteit Boekenbeurs Hof wil meer getuigen over fataal ongeval GOES - Op de Ringbaan west in Goes vloog gisteren een personenauto in brand. De bestuurster kon de auto aan de kant zetten, waarna de brandweer de brand bluste. GOES - Drie jonge inwoners van Goes, twee van tien en een van dertien jaar vernielden gisteren een ruit van een school in de J.P. Coenstraat in Goes. Ook vernielden ze een fietsband en staken ze een prullenbak in brand. Het drietal is doorwezen naar het bureau HALT. WAARDE - Burgemeester en wethouders van Reimers- waal zijn niet van plan om verkeersmaatregelen te nemen in de Mauritsstraat en de Groene Kruisstraat in Waarde. De CDA-fractie had hierom gevraagd. Volgens de chris ten-democraten is er een gevaarlijke situatie ontstaan nu de route van de Kerkweg naar de Raadhuisstraat en an dersom is afgesloten. Veel mensen gaan nu door de Mau ritsstraat en de Groene Kruisstraat en dat heeft volgens CDA-fractievoorzitter P.Koeman al tot ongelukjes geleid, omdat de beide straten zodanig op elkaar zijn aangeslo ten dat de bocht met een behoorlijke snelheid genomen kan worden. Koeman wees erop dat de Mauritsstraat en de Groene Kruisstraat onderdeel vormen van een route naar de scholen en vroeg om verkeersmaatregelen. Daar wil het college niet aan. B en W willen een gewenningspe riode afwachten en stellen bovendien dat de dorpsraad van Waarde de problematiek niet onderschrijft. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 34-jarige inwoner van Goes tot twin tig uur taakstraf voor het plegen van een winkeldiefstal. De man, die verslaafd is aan verdovende middelen, nam 23 oktober dit jaar bij de plaatselijke supermarkt hambur gers, koeken, koffie, zoutjes, koffiemelk en een krant mee. De Goese winkeldief is sinds de jaren negentig bekend bij Justitie. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren door de Middelburgse politierechter R.Reinarz voor het bestelen van zijn huisbaas conform de eis veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf. Aan het slachtoffer moet hij het schadebedrag van 750 euro betalen. De man had in februari dit jaar in een onbewaakt moment kans gezien om een aantal girobetaal kaarten van zijn huisbaas weg te nemen. Door de girobe taalkaarten van een valse handtekening te voorzien wist hij 750 euro in handen te krijgen. De verdachte had ver klaard dat het slachtoffer nog al slordig te werk gaat, zo dat hij kon toeslaan. Officier van justitie J.Groen tilde zwaar aan het misbruik maken van het vertrouwen en eis te zes weken cel. De Terneuzenaar had beloofd het schade bedrag terug te betalen, maar dat was tot heden nog niet gebeurd. De politierechter sprak van een laffe daad. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen koopt voor ruim 34 miljoen euro het terrein van de Koninklijke Scheldegroep in de binnenstad van Vlissingen. Op het terrein zullen de komende vijftien jaar 1100 woningen ver rijzen. Voor de totale ontwikke ling van het gebied, inclusief sloop en sanering, is bijna 100 miljoen euro nodig. Verantwoordelijk wethouders L. Poppe-de Looff en C. de Keij- zer van Vlissingen maakten het nieuws gisteren bekend. Het 31 hectaren tellende terrein ver ruilt van eigenaar voor een be-| drag van 34 miljoen euro. Daar naast is met de sloop van be drijfsgebouwen nog eens zes mil joen euro gemoeid. Voor de ont wikkeling van het gebied, inclu sief saneringskosten, is nog eens 59 miljoen euro nodig. Hiermee komen de totale kosten op bijna 100 miljoen euro. In februari van dit jaar heeft de minister van VRÓM een bedrag toege kend van ruim zeven miljoen eu ro voor de ontwikkeling van het gebied. Om het project te financieren, reserveert de gemeente Vlissin gen de komende jaren jaarlijks een bedrag van 1,6 miljoen euro' met een minimum van vijftien en een maximum van twintig jaar. Vlissingen koopt en sloopt niet het volledige KSG-terrein. Op het deel dat gevestigd is op Het Eiland blijft de scheepsbouwer actief. Hier worden onder meer jachten gebouwd. Ook het hoofd kantoor op het terrein blijft in handen van KSG. De gemeente is van plan de timmerfabriek en een karakteristieke kraan te la ten staan. Over de bestemming van fabriek en kraan wordt nog nagedac' t. In het gebied komen voornamelijk woningen, in to taal 1100 stuks. Waarschijnlijk beginnen de eerste werkzaamhe den in 2006. De laatste wonin gen worden naar verwachting over vijftien jaar opgeleverd, cal culeerde De Keijzer gisteren. Wellicht is er nog plaats voor en kele stedelijke voorzieningen, zoals bijvoorbeeld een hotel. advertentie Start opruiming van diverse showroommodellen: 27 december Extra geopend: maandag 29 december van 13.00 - 17.30 uur Kees den Herder Interieurstylin Walcheren www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 woensdag 24 december 2003 der ouderenwoningen beschik baar zijn. De gemeente antwoordt dat de traditionele ouderenwoningen niet meer worden gebouwd. Nieuwe huizen zijn echter meer dan voorheen 'levensloopbesten- dig', zodat mensen er langer kunnen blijven wonen. In de nieuwe wijk Zuid-Oost, die op stapel staat, is wel de bouw van zes patiowoningen voorzien, met ouderen als doel groep. Deze huizen zijn echter naar verwachting pas in 2009 klaar. ilprvRnlf Bosboom s-HEER HENDRIKSKINDE- i;£N - Er wordt gebroed op idee- in om de entree van 's-Heer Hen- irikskinderen aantrekkelijker lf maken. De Vereniging Dorps belangen verzamelt de sugges ts en doet binnenkort aan de hand daarvan een voorstel aan de gemeente Goes. De toegang van het dorp, bij de stoplichten, wordt door veel in woners als kaal ervaren. Dat kwam in oktober zelfs als be langrijkste knelpunt naar voren tijdens Kijk in de Wijk, het werkbezoek dat vertegenwoordi gers van de gemeente brengen aan dorpen en wijken. In een nieuwsbrief meldt de ge meente nu wat zij met de diver se opmerkingen van die bijeen komst heeft gedaan. Daarin staat onder meer dat een voor stel van de dorps vereniging om de entree te verbeteren tege moet wordt gezien. Denkbaar is ook dat het dorpsbudget, het be drag dat elke kern en wijk jaar lijks naar eigen inzicht kan be steden, voor dit doel wordt ge bruikt. Daarnaast laat de ge meente weten dat er werk wordt gemaakt van het verbeteren van de speelvoorzieningen in 's-Heer Hendrikskinderen. Er leefden al ideeën om voor de kleintjes een nieuw speelplekje bij de Van Maelstedestraat aan te leggen en het Plein zo aan te passen zodat de wat oudere kin deren op een verhard gedeelte kunnen basketballen. Het is nu de bedoeling beide initiatieven te bundelen. In de loop van volgend jaar moet daar meer duidelijkheid over komen. Ook komt de wens om een jongerenontmoetings plaats (JOP) te realiseren, op nieuw ter sprake. Tijdens Kijk in de Wijk is ook het onderhoud van de perenbo men in het dorp aangekaart. Val lende peren zorgen nogal eens voor problemen, doordat zich onder de bomen parkeerplaat sen bevinden. De gemeente hecht echter aan het behoud van de bomen. Daar om worden de overhangende takken iets teruggesnoeid. Ver der wordt geadviseerd in de pe riode dat de peren rijp zijn, geen auto's onder de bomen te parke ren. De bewoners hebben in oktober verder laten weten dat zij zich zorgen maken over de woonmo- gelijkheden voor ouderen in het dorp, aangezien er steeds min- NrAector Dooms BDDELBURG - Een 25-jarige Foner van Sint-Maartensdijk Ne zijn ex-vriendin terugpak- N door een sekscontactadver- Mie met haar naam op een in- Netsite te plaatsen. Daarmee Ne hij de eer en goede naam Nde vrouw aan met als gevolg NMj zich gisteren voor de Mid- fdburgse politierechter moest [«antwoorden. PiUsernstiger dan een beledi- N"i verzekerde officier van Mitie J. Groen. De door de offi- geëiste 500 euro boete werd politierechter R.Reinarz Njenomen. „Een laffe daad", Mde Reinarz op. [herdachte meende wraak te nemen, omdat zijn P-vriendm hem had belazerd Ftandere mannen. Door de ad- Ftentie met seksueel getinte Nen via internet in het open tte brengen werd het slacht- pr in de periode tussen 5 en 20 september dit jaar regelma tig lastiggevallen. De man zei la ter spijt van zijn wraakactie te hebben gekregen en van plan te zijn geweest om de advertentie van de site te halen. Maar die was al verdwenen: een ander was hem blijkbaar voor ge weest. De officier vond dat de Tholenaar ervan doordrongen moest worden dat hij niet het ex clusieve recht op een meisje kan hebben. De verdachte besefte fout te hebben gehandeld en ver telde zijn excuses aan zijn ex te hebben aangeboden. GOES - Antiquariaat Laarmans houdt zaterdag, samen met Heemkundige Kring De Bevelan- den en het Goese Gemeentear chief, de Goese Winterboeken- berg. Deze beurs is van 10 tot 17 uur in de voormalige kunstuit leen aan de Goese Vlasmarkt. MIDDELBURG - Een 38-jarige nouw uit Sint-Maartensdijk is gisteren door de politierechter i Middelburg voor het stelen ran stroom veroordeeld tot veer tig uur voorwaardelijke taak straf. Be verdachte was in september lit jaar in haar woning een hen- epkwekerij begonnen. Daar- oorhad ze illegaal stroom afge tapt. De hennepkwekerij kwam echter niet van de grond, omdat ieplantjes de nodige verzorging ïerd onthouden. Na vijf weken irerd alles opgeruimd; nog voor dat er kon worden geoogst. De wouw was met de hennep teelt begonnen, omdat ze finan- peelaan de grond zat. Zo zou ze mee weken geen geld van haar ewindvoerder hebben gekre sen, Voor de exploitatie van de feinepkwekerij had ze 2000 eu- jj geleend van haar moeder. Dit vond politierechter R. Rei- 2iz hoogst merkwaardig, om- ëtzemet dat geld ruim in haar ïensonderhoud had kunnen twrzien. De investering was ze S kwijt. Bovendien hing haar ei rekening van Delta boven kt hoofd. Zelf had ze verklaard tnedagen lampen te hebben ge tolkt. Met de slordig opge rekte rekening van Delta kon cider van justitie J. Groen •^beginnen. De schadeclaim val54 euro werd door de poli- Èéter dan ook niet-ontvan- ëjverklaard. I J M HAAG - Het Haagse ge- whtshof is gisteren niet tot een Idissing kunnen komen in de iuk tegen een 24-jarige man Ét Koewacht die ervan wordt urdacht een dodelijk verkeers- Bgeval even buiten Koewacht fhebben veroorzaakt. hof kwam tot de slotsom bi het noodzakelijk is om meer duigen te horen. De rechts- 5ak wordt voortgezet op 9 ja- nari. Een 44-jarige man uit üddelburg kwam in mei 2001 ui het leven toen zijn auto tad geplet door een achttien ïi wegende shredder die los as geraakt van de tractor waar s verdachte in reed. De trans- trtband van die loodzware ver- oipperaar bleek niet goed te ijn bevestigd aan de tractor. Ie loodzware versnipperaar as handmatig vastgemaakt, tegrote vraag twee weken gele- bnwas of dat nu aan de ver- Echte was te wijten of aan een Bnteur die meereed. De Van Dixhoornbrigade aan het werk tijdens overstromingen in 1995 in Venlo. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Tien jaar geleden werd Limburg voor het eerst getroffen door forse overstromingen. Drie leden van de Van Dixhoornbrigade uit Middelburg reisden spoorslags af naar het getroffen gebied. Het werd een ervaring die op de drie grote indruk zou maken. Drie dagen lang waren ze volop in touw om mensen te evacueren met hun boot. Op kerstavond keerden ze, vol verhalen, terug naar Zeeland. „Het was niet verant woord om nog langer te blijven, want we waren helemaal kapot", zegt Leo Wolter- man, precies tien jaar na dato. Samen met Chris Simons en Peter-Kees Verbuys werd hij opgeroepen om hulp te verlenen in de overstroomde gebieden. Ze werden in eerste instantie gestatio neerd in Baarlo. Daar kregen ze adressen mee waar ze mensen moesten ophalen die vast zaten in hun huizen. De reddingbrigade heeft volop ervaring in het werk op het strand, maar de inzet in Limburg bleek daar niet mee te verge lijken. „Je moest tot de voordeur varen en vooral goed opletten om alle obstakels te ontwijken. Bovendien was het heel moeilijk om je te oriënteren, zeker 's nachts, want we kenden geen enkele weg." Hoe goed ze ook waren getraind, op veel zaken waren ze niet voorbereid, zegt Wol- terman. „Vooral het omgaan met men sen. We waren wel gewend om EHBO te doen, maar nu kregen we soms mensen in de boot die compleet hoteldebotel waren. Dan weet je niet wat je tegen hen moet zeggen. Sommige mensen waren heel ont redderd." De contrasten soms groot. Wolterman spreekt van een 'tweedeling'. Door de hoogteverschillen stonden straten tot de eerste verdieping onder water, terwijl even verderop alles droog bleef. Daar ging het leven vaak gewoon door, tot ver bijstering van de Zeeuwse redders. „We gingen even in een snackbar snel wat eten, met onze pakken aan. Daar keken ze ons echt aan van: wat komen jullie hier doen?" Mobiele telefoons waren destijds nog nauwelijks in zwang, zodat het lastig was om het thuisfront op de hoogte te houden. Daarom werd af en toe contact gehouden met een vast iemand in Zee land, die vervolgens de rest informeerde. Het onderlinge contact tussen de hulpver leners verliep via portofoons. Het verloop van de drie dagen zit tot in de kleinste details in Woltermans geheu gen. „Het was ook echt fantastisch om te doen. Het is mooi dat we mensen echt hebben kunnen helpen." Nadat alles achter de rug was heeft de Van Dixhoornbrigade allerlei maatrege len genomen om nog beter voorbereid te zijn. Zo is er een vooralarm bij hoog wa ter gekomen, zodat al vooraf duidelijk is welke leden beschikbaar zijn om even tueel te worden ingezet. Ook zijn er sinds dien regelmatig meerdaagse oefeningen en wordt er getraind op zaken zoals het vervoeren van mensen in een rolstoel. Chaos Begin 1995 was het opnieuw raak in Lim burg en werd de brigade wederom inge zet, samen met een groot aantal Zeeuwse collegas. De tweede keer was veel min der spannend, zegt Wolterman. „In 1993 was het een chaos en hadden we het ge voel echt te hebben geholpen. In 1995 was alles goed geregeld en werd er zelfs in ploegendiensten gewerkt. De rest van de brigade was wel dolgelukkig dat het weer gebeurde, want nu mochten zij ook een keer. Na 1993 was er toch een soort jaloezie, in positieve zin. Vergelijk het maar met een brandweerman die nooit heeft geblust en die op vakantie is als er een grote schuur afbrandt." De verrichtingen in 1993 en 1995 komen niet al te vaak meer ter sprake binnen de brigade. „We hebben nu een nieuwe gene ratie in de ploeg en dan proef je af en toe dat ze willen weten hoe het destijds was." De gebeurtenissen hebben vooral geleid tot meer waardering voor het werk van de reddingbrigade, heeft Wolterman ge merkt. De drie werden na terugkomst geëerd door de commissaris van de konin gin en er kwam geld voor nieuwe boten. „We hebben bewezen dat we er waren toen het nodig was." door Rolf Bosboom GOES - In twaalf jaar heeft de Stichting Comité Baraolt uit Goes al veel bereikt in Roeme nië. Volgend jaar komt er weel een mijlpaal bij, dankzij een sa menwerking met de Evangeli sche Omroep (EO). Die zendt vrijdag een documentaire uit over de stichting. Comité Baraolt gaat uit van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Goes. Zij richt zich voor al op het verbeteren van de ge zondheidszorgen de Roemeense plaats Baraolt en omgeving. De vrijwilligers zijn begonnen met het opknappen van het zieken huis. De laatste jaren is er ook aandacht geschonken aan de om standigheden waaronder huis artsen werken. Het jongste doel is het opzetten van het Listra-huis, een uitleen- post voor medische hulpmidde len, waarmee de thuiszorg kan worden verbeterd. De kosten be dragen ongeveer 55.000 euro. Het EO-televisieprogramma Metterdaad stelt de stichting op tweede kerstdag centraal. Er wordt een documentaire ge toond over de verrichtingen van De uitleenpost zou volgend jaar september bedrijfsklaar moeten zijn. Dan is, als het goed is, het gebouw af en zijn er voldoende spullen. Er komen drie mensen te werken: een 'conciërge', een technicus die materialen kan re pareren en een verpleegkundige die mensen die materialen ko men halen instructies geeft. Dat de Goese stichting door de EO werd geselecteerd, is vol gens Visscher een hele eer. „Ze krijgen jaarlijks honderden ver zoeken. Er is een strenge selec tie, door drie commissies. Wij zijn onder meer gekozen vanwe ge onze lage overheadkosten. Al het geld gaat naar Roemenië. De reizen die we maken, betalen we bijvoorbeeld allemaal zelf." Een volgend groot project ligt nog niet klaar, zegt Visscher. „Pas als de uitleenpost gereed is, gaan we verder kijken. We willen niet van project naar pro ject springen en dat wat tot stand is gebracht in de steek la ten. Het gaat ook om de conti nuïteit." De documentaire wordt vrijdag 26 december om 14.33 uur uitgezon den op Nederland 1. De herhaling is maandag 29 december om 17.10 uur op dezelfde zender. het comité in Roemenië. Ook is een gironummer opengesteld. De verwachting is dat het streef bedrag ruimschoots wordt ge haald. Het overschot gaat naar andere Roemenië-comités in het land. In de documentaire staat Frank Visscher centraal. Hij is neuro loog in het Oosterscheldezieken- huis in Goes en vanaf het begin betrokken bij het werk in Ba raolt. „Ik ben er inmiddels een keer of 25 geweest." Vorige maand leidde hij een filmploeg van de EO rond in Roemenië. Door de aandacht nu ook op de thuiszorg te richten, is de stich ting bij alle vormen van gezond heidszorg betrokken. De thuiszorg was aanvankelijk een 'blinde vlek' voor de vrijwil ligers. „Maar het is ons steeds duidelijker geworden dat veel mensen thuis liggen te verkom meren, omdat ze bijvoorbeeld geen dooriigmatras of luiers heb ben." Neuroloog Frank Visscher is al vele malen in Roemenië geweest. foto Willem Mieras Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59