Jrede school wacht verbouwing PZC I2PRIJS Voedselhulp is de laatste strohalm 13 Sanering terrein Lika Kapelle af Groot deel iimbiéie Juist deze dagen komt verlies van dierbare naar boven Kerstman wil blijven inhalen op N255 uim drieënhalf ton voor noodzakelijke aanpassingen in Hansweert oese gewond botsing Deltaweg Q ihietkelder isse wordt (er waterdicht 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Onbezorgd BEVELANDEN-THOLEN woensdag 24 december 2003 Salva de Nooijer jSWEERT - Brede school iolk in Hansweert gaat uit en verbouwen. Katholie- lasisschool De Schuttevaer openbare basisschool De Een- ht. die zich in hetzelfde ge- bevinden, voldoen niet de vernieuwde standaard [onderwijskundige instellin- ïe van burgemeester en houders van cle gemeente nerswaal stemde in met de rgestelcle kredietverlening (advertentie) WINTERCOLLECTIE DELHI6MIDDELBURG voor de aanpassing van de basis scholen. Het gaat om een kre diet van ruim 360.000 euro. De Schuttevaer en De Eendracht ontvangen respectievelijk 351.950 en 14.750 euro voor de aanpassingen. Vooral De Schuttevaer moet flink investeren. De school heeft al enige jaren last van ruimtege brek. Er is met name behoefte aan een aparte ruimte voor indi viduele begeleiding van leerlin gen en remedial teaching (hulp voor kinderen met leerproble men). Daarnaast zijn er geen aparte ICT-werkplekken en is er geen scheiding tussen personeels- en directiekamer. Ook is de hal te klein in verhouding tot het aan tal leerlingen van de school. Daarom moet de school niet al leen verbouwen, maar ook uit breiden. Herindeling De Schuttevaer heeft 5 groepen leerlingen en een speellokaal. Voor een school van die grootte is de nieuwe norm een opper vlakte van ongeveer 785 vierkan te meter. De school beschikt nu over 607 vierkante meter. Met een beperkte uitbreiding (tot 750 vierkante meter) kan de school echter al aan de eisen vol doen. De ontbrekende ruimten zouden binnen die uitbreiding gerealiseerd kunnen worden door een herindeling in de be staande bouw. De Eendracht voldoet wel aan de oppervlaktenorm. De school krijgt dan ook alleen vergoeding voor aanpassingen in het be staande gebouw. Wel zou de school mede gebruik kunnen ma ken van de nieuwe ruimten in het deel van De Schuttevaer. Op beide scholen worden de CV-leidingen en kozijnen ver vangen. De vervanging van de leidingen is vooral opgenomen in het aanpassingsplan vanwege de ernstige vochtproblemen van de Schuttevaer. De kozijnen zijn onderdeel van' het onder- houdsjaarplan 2004. Standaard Het geld is vrijgemaakt in het kader van een in jimi opgestelde verordening. Deze is bedoeld om de schoolgebouwen in Rei- merswaal aan te passen aan de huidige standaard in het onder wijs. S-Een 38-jarige vrouw uit raakte maandagavond gewond bij een botsing op raising van de Deltaweg en s-Heer Hendrikskinderen- in Goes. Ze zat in de auto f 36-jarige Goesenaar, die aanrijding had met een vrouw uit de gemeente ele. De vrouw werd met lachten overgebracht naar losterscheldeziekenhuis. De scholen komen in aanmer king voor de aanpassingen om dat ze zijn gebouwd naar de on derwijskundige inzichten van 1975. Dat concludeerden de com missie Financiën Algemene Zaken en de commissie Welzijn in het advies waarop het college haar besluit baseerde. De scholen hadden al aangepast moeten worden bij de vorming van de brede school. Toen was er echter geen geld voor de hui dige aanpassingen. De gemeenteraad zal uiteinde lijk beslissen of het krediet wordt verleend. door Salva de Nooijer GOES - De Uitvaartwinkel Zee land houdt op maandag 29 de cember een herdenkingsbijeen komst in kerkgebouw De Hoog te aan de Populierenstraat in Goes. Tijdens de bijeenkomst worden verloren geliefden her dacht en wordt teruggeblikt op het afgelopen jaar. Het rouwen kan gezamenlijk of in stilte plaatsvinden. Het initiatief van de herdenking komt van uitvaartondernemer A. Markusse. „In de nabezoeken bij nabestaanden wei'd me dui delijk dat er vooral rond deze tijd van het jaar behoefte is aan rouwverwerking. Eigenlijk wordt er rond de kerst te weinig gedaan op dat gebied. Dat ter wijl, juist met de feestdagen, het verlies van een geliefde het dui delijkst is." Dat ze met het ini tiatief is gekomen maakt de her denking niet exclusief voor haar cliënten. „Alles wordt geregeld via de Uitvaartwinkel, Onafhan kelijk daarvan speel ik ook een rol als uitvaartondernemer, wat zich vooral uit in ceremoniële ta ken." Ondanks de locatie, in het kerk gebouw, benadrukt Markusse dat de herdenking geen kerk dienst is. „De bijeenkomst moet gewoon open zijn voor iedereen. Er is voor een kerk gekozen van wege de sfeer en omdat er plaats is voor een grote groep men sen." De herdenking heeft als thema 'Een roos in de winter'. Passend vindt Markusse: „De roos sym boliseert liefde en warmte in de kou van de wintermaanden. Wij willen diezelfde warmte aanbie den in de kou die verlies met zich meebrengt." De dienst is bewust tussen kerst en oud en nieuw op de agenda geplaatst. „Vooral in deze perio de missen mensen hun verloren dierbaren", legt Markusse uit. De uitvaartonderneming heeft rekening gehouden met mensen die moeilijk kunnen komen door gezondheids- of vervoersproble men. Een bus van taxicentrale Renesse haalt deze mensen gra tis op en brengt ze ook weer thuis. De herdenkingsbijeenkomst vangt aan om 19.30 uur met een symbolisch verhaal over het cen trale thema, er is begeleidende muziek van harpiste Anna van Avalon en er wordt een toe spraak gehouden. Inmiddels zijn er ruim honderd aanmeldingen binnen. Daar zit ten gezinnen tussen, maar ook mensen die alleen willen herden ken. Rouwenden kunnen zich tot en met vrijdag aanmelden voor de herdenking. (advertentie) Henk en Mirjam kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelloar i NIERSTICHTING SE - Het Borselse college i burgemeester en wethou- heeft opdracht gegeven aan gespecialiseerd bedrijf om ihietkelder van schiet vereni- gPro Patria in Nisse water- He maken. Het bedrijf gaat lende maand aan de slag om 13.000 euro het vocht, nan de schietvereniging al a last heeft, buiten de kel- le houden. de aanval op het vocht pi het Borselse gemeentebe- ffdat de laatste acte in het a Dorpshuis Nisse is ge reven. meer dan drie jaar geleden (Ie stichting die het dorps- i beheert, opdracht om de Ier te verbouwen en water- Itemaken. Het bestek voor rerbouw behelsde echter nog Imeer aanpassingen, niet al- voor de schietvereniging, gemeente had daarvoor on dode middelen beschik- r gesteld. Toen halverwege geld op was, hield de aanne- ermee op. veel hangen en wurgen wist houder F. Tollenaar bij de eenteraad extra geld los te sffi om het werk toch af te Niet alleen was het shuis een poos onbruik- i ook omwonenden zaten je tijd met de overlast. De Me eiste een aanpassing de beheersstichting. De fólter, de architect die een duurder en uitgebreider 'bad getekend dan was af raken, moest weg. Boven- 'nam de gemeente zelf het rauw in de rest van de ver- r. Werner heeft inmiddels de scht afgerond, maar de wij- aarop de nieuwe kelder was iistrueêrd, geeft, zo blijkt "ader onderzoek, teveel risi- P nieuwe wateroverlast. De ftvereniging Pro Patria •lal jaren het trainings- en tijdschema aanpassen om- er bij regenachtig weer tel- seen laag water in de kelder t De gemeente wil daar nu a keer korte metten mee ma- *de ton die de gemeenteraad ^beschikbaar heeft gesteld 5e problemen op te lossen, is genoeg over om de zaak •eens en voor altijd water- le maken. De schietvereni- 'nioet nog even geduld heb- •voor het einde van januari ^kelder naar verwachting 'erdicht. De kerstman voert het protest tegen het inhaalverbod aan. door Freek Janssen KAMPERLAND - Het verkeer op de Noord-Bevelandse Oost-Westweg werd gisteren even opgehouden door een lang zaam rijdende, hoogbejaarde De boosdoener was de kerst man, rijdend in een Porsche. Hij voerde actie tegen het voorne men van de provincie om over de hele weg - van Kamperland tot Kats - een dubbele, ondoor- broken streep te trekken. Verkleed als kerstman was R. Faasse, lid van het actiecomité Houd Noord-Beveland Gezellig. Dat is een protestgroepje tegen de plannen voor een inhaalver bod op de N 255. „We vinden het een beetje betut telend", zegt Faasse. „Er zijn in derdaad stukken waar je beter niet kan inhalen, maar op veel plaatsen kan het hartstikke goed. Tussen Geersdijk en Wis- senkerke kun je zelfs 2,1 kilome ter ver kijken. De provincie is een beetje doorgeschoten door op het hele traject een inhaalver bod te willen invoeren." Het stoort de Noord-Bevelan ders vooral dat het plan gedeel telijk al is uitgevoerd, terwijl een bezwaarprocedure nog loopt. Dubbele streep „Van Banjaard tot aan de afslag Kortgene is er al een dubbele streep getrokken, dat betekent dat het besluit gewoon al is ge nomen. We hebben al zo'n zestig bezwaarschriften verzameld, die we allemaal opsturen naar de provincie." Gedeputeerde Staten stellen dat het een landelijke richtlijn is om op eenbaanswegen waar hon derd kilometer per uur mag wor den gereden, een dubbele streep te trekken. Volgens W. Besems, initiatiefne mer van de actiegroep, hoeft dat niks te betekenen: „Richtlijnen zijn géén voorschriften. Er wordt gezegd dat er op de Oost-Westweg regelmatig ernsti ge frontale ongevallen gebeu ren, als gevolg van onvoldoende zicht bij inhalen. Dat is catego risch niet waar. In 2002 is er wel foto Willem Mieras een dodelijk ongeval geweest, maar dat kwam doordat de be stuurder onwel was geworden. Daarvóór is er een lange tijd niets gebeurd." De ludieke actie begon bij de jachthaven in Kamperland. On geveer vijftien auto's met actie voerders reden in een stoet ach ter de verklede Faasse aan, met zo'n vijftig kilometer per uur. Het leidde niet tot een verkeer schaos: op het drukste moment, toen de rits bij Kortgene de weg afging, waren er slechts zo'n tien automobilisten bijgekomen. door Mieke van der Jagt GOES - De armoede in Goes neemt toe. Marinus en Connie Weulink merken het aan alles. De voedselhulpstichting De Hel pende Hand, die ze hebben opge zet, krijgt steeds meer klanten, nu al 41 gezinnen, en dat moet het topje van de ijsberg zijn. „Want mensen lopen echt niet met hun armoede te koop. Je kunt het niet aan iemand z'n neus zien, of hij hulp nodig heeft." In hun woning aan de Groen van Prinsterenstraat 10 in Goes, hebben Marinus en Con- ny een kleine vergadering be legd. Het echtpaar dat hen helpt bij het inpakken van voedsel op zaterdag, is een voorbeeld van wat Marinus beweert. „Hij vroeg aan ons of we mis schien mensen wisten die hulp nodig hadden in de vorm van le vensmiddelen. We dachten even na en zeiden: ja, wijzelf. We zijn in de financiële problemen ge raakt omdat onze zoon een her sentumor kreeg. Gelukkig is die inmiddels operatief verwijderd, maar hij is nog steeds gehandi capt. Zonder rolstoel kan hij niet. We hebben geld geleend om een auto te kunnen kopen waarin hij met zijn rolstoel kan worden vervoerd; meer geld dan we aankunnen. De voedselpak ketten helpen ons langzaam maar zeker uit de problemen te komen. Wat misschien nog fij ner is, is dat we nu ook zijn gaan helpen. Dat levert geen geld op maar je wordt er wel rij ker van." Aan tafel zit ook een bijstands moeder die de grootste moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. Ze ziet het komende jaar zwaar in want het Rijk heeft allerlei bezuiningen door gevoerd. „Eens in de drie jaar kon je geld krijgen voor iets wat hard nodig was. Ik heb er een keer zeil van gekocht voor in de kamer en een keer een fiets. Vol gend jaar zou ik weer aan de beurt zijn en ik hoopte een koel kast te kunnen kopen, want bij de mijne laten al die rubbers los. Dat gaat niet door, nu. Ik zal langer moeten sparen. Ook de bijdrage voor mijn zoontje, twee keer per jaar 45 euro voor boeken en schoolkleren, gaat niet meer door. Ik vraag me af of ik er zonder die voedselhulp niet onderdoor zou gaan." De armoede heeft de moeders wel inventief gemaakt. Voor sin terklaas zijn ze spelletjes op de rommelmarkt gaan kopen en konden zo toch nog hun kinde ren blij maken. Koelkast Terwijl het gezelschap ideeën oppert om de mensen nog beter te kunnen helpen, belt een jonge wouw aan met een bosje bloe men. Ze is zielsgelukkig met de koelkast die ze via de Helpende Hand heeft gekregen. Ze straalt er gewoon van. „Mijn koelkast begaf het, net voor de kerst en ik heb echt geen geld voor een andere. Ik ben zo blij. Ook met de voedselpakketten iedere week. Er zitten zinnige dingen in als eieren, rijstpannekoeken- mix, gezond brood, groenten en fruit. Geweldig dat mensen dat voor elkaar doen." Als ze hoort dat het zoontje van de bijstandsmoeder binnenkort Marinus Weulink (rechts) haalt brood op bij bakkerij De Gouden Koorenaar. foto Mechteld Jansen jarig is en dat geld voor een kin derfeestje er niet aan zit, biedt ze meteen aan om een taart te bakken. De bijstandsmoeder is te onzeker en teveel overrom peld om het aanbod met beide handen aan te grijpen. Als zij, op haar beurt, hoort dat Conny Weulink haar zesde kind verwacht, biedt ze wel haar hele baby-uitzet aan. Conny wil het graag hebben, want er gaat veel geld uit de gezinspot zitten in de Helpende Hand. „Marinus werkt ook maar gewoon via een uitzendbureau." Daarmee komt de vergadering tot de kern van de zaak: Als er niet snel wat gebeurt, gaat de Helpende Hand aan zijn eigen succes ten onder. Want de auto, waarmee Marinus de paketten bij de mensen brengt, rijdt niet op water en omdat groenteboe ren niet zo toeschietelijk zijn als bijvoorbeeld bakkers, kopen Ma- rinus en Connie elke maand voor bijna 300 euro groente en fruit bij om iedereen hetzelfde te kunnen geven. Bovendien kunnen ze de boel haast niet meer opslaan in de smalle gara ge naast hun huis. Marinus: „We hebben wel hulp gekregen van de Caritas om de auto te laten repareren en om de kerstpakketten te kunnen ma ken. Maar zelf zit ik zo langza merhand op de bodem van mijn spaarpot." Connie heeft wel al een formulier ingevuld om de stichting van een zakelijk giro nummer te voorzien, zodat men sen die sympatiek tegenover de Helpende Hand staan, een bij drage kunnen storten. „Het is wel gebleken dat veel mensen ons best willen steunen. We heb ben één dag bij de C1000 ge staan en gewaagd of de klanten voor onze klanten ook een bood schapje wilden doen. We had den heel veel pakken koffie, rijst en pannekoekenmix opge haald en veel mensen deden er ook nog iets extra's bij: babi pangang-saus of lekkere koek jes." Wie toch de Helpende Hand wil helpen, kan gewoon een enveloppe bij de familie Weulink in de bus doen. Als het aan Marinus ligt, breidt hij de helpende hand nog uit. „Af en toe regelen we al wel din gen voor mensen die iets nodig hebben: een kinderwagen, een meubeltje, een koelkast. Dat kan gewoon doorgaan. Maar ik zou wel een werkplaatsje op wil len zetten waar mensen voor el kaar fietsen opknappen en repa reren. Een fiets is voor heel veel ménsen, en ook voor kinderen, uiterst belangrijk." door Rolf Bosboom KAPELLE - De sanering van het veelbesproken Lika-terrein in Kapelle is afgerond. Het werk, dat een kleine drie maan den heeft geduurd, wordt van daag opgeleverd. Het vroegere bedrijfsverzamel gebouw moest vorig jaar wor den gesloten na de vondst van asbestdeeltjes. Nadat de bedrij ven waren vertrokken, heeft het gebouw enige tijd leeg gestaan. Uiteindelijk bleek afgelopen zo mer dat een projectontwikke laar, De Groene Groep, beheid was het pand en het terrein o\jer te nemen. Het gebouw is zorgvuldig ge sloopt en de bodemverontreini ging opgeruimd, zodat het ge bied klaar is voor een nieuwe in vulling. Bij de sanering kwamen nogal eens verrassingen aan het licht. De verontreiniging was soms ernstiger en de andere ke ren weer minder ernstig dan ge dacht. „Alles bij elkaar is het binnen de perken gebleven", zegt M. van Lotringen van De Groene Groep. „Maar het beves tigde wel dat de vorige eigenaar er een rommeltje van had ge maakt." Binnenkort moet er meer duide lijkheid komen over de toekom stige invulling van de locatie op de hoek van de Vroonlandseweg en de Maalstede. „We zijn in fei te rond met de gemeente Kapel le", zegt Van Lotringen. Veel wil hij nog niet zeggen over de plannen. In de loop van vol gende maand wordt een informa tiebijeenkomst gehouden waar op een en ander duidelijker moet worden. Vervolgens kan het bestem mingsplan in de inspraak wor den gebracht. Van Lotringen: „De architecten zijn al druk be zig met tekenen. Verder probe ren we een goede projectnaam te vinden." Belangstelling In juli heeft De Groene Groep al aangegeven wat zij in gedachten heeft. Het gaat om veertig wo ningen, waaronder een complex van achttien appartementen aan de Maalstede, patiowonin gen en grondgebonden huizen in diverse soorten en prijsklassen. Die opzet is hier en daar wat aangepast, maar niet wezenlijk veranderd, aldus de ontwikke laar. De belangstelling om op de Lika-locatie te wonen is aan zienlijk, zegt Van Lotringen. (advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Hij had wat twijfel, die Ter- neuzenaar. Zijn bergruimte is verre van groot, maar de we kelijkse bezorging van folder materiaal nam in de afgelo pen maand immense vormen aan. Dus laat die blauwe pa piercontainer dan toch maar aanrukken, dacht hij. Had hij het maar niet gedaan. Begin deze week duwde de bezorger van al het reclamedrukwerk hem namelijk een kaartje in de hand met de tekst: Uw be zorger wenst u een onbezorgd nieuwjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57