Laatste rokers verliezen terrein Internetpoliticus versus Bush PZC Stoppen met roken schaadt de Nederlandse schatkist niet b PZC Rookvrij werken en andere feiten voor nieuwe jaar Inspecteurs Voedsel en Waren Autoriteit controleren naleving Tabakswet 24 december 1953 woensdag 24 december 2003 door Robert Verkerk Rokers verliezen steeds meer terrein. Ze moeten buiten staan, scholen samen in ventile rende bushokjes, onder zogehe ten pafplu's en aparte rookka mertjes. Ze worden bovendien in toenemende mate door colle ga's op hel werk met de nek aan gekeken. Inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) zien het iedere dag gebeuren. „Ro kers zien steeds meer in dat het niet meer dan normaal is om niet-rokers frisse lucht te geven. Inspecteur Marco van Ginkel rookt zelf niet, maar hij is geen hardliner als het gaat om roken. Het gaat hem er om dat instellingen de wet naleven. „Met de nieuwe maat regelen in de Tabakswet valt het excuus weg. Wij gaan nu dan ook strikt handhaven." Dat is te merken bij de instel lingen die hij dagelijks be zoekt. Vrijwel allemaal zijn ze bezig met maatregelen die niet-rokers moeten bescher men tegen de walmen van de laatste roker. „Een collega-in specteur is wel eens door een openbaar gebouw rondgeleid door een man die op dat mo ment vrolijk rookte. Dat zijn de diehards die denken dat niemand ze wat kan maken, ondanks dat er jaren niet meer in openbare ruimtes ge rookt mag worden." Horeca Nederland telt 75 inspecteurs die toezien op naleving van de Drank- en Horecawet en Ta bakswet. Feitelijk komen daar de arbeidsinspecteurs vanaf 1 januari bij, omdat de meeste werknemers dan het recht hebben op een rookvrije werkplek. Werknemers in de horeca blijven voorlopig met hun klanten meeroken, net als een deel van de werknemers in de zorg. Sinds 1990 moeten openbare gebouwen van het Rijk, pro vincie en gemeenten al rook vrij zijn, net als instellingen op het gebied van sociaal-cul tureel werk, maatschappelij ke dienstverlening, gezond heidszorg, binnensport en on derwijs voor zover die door de Rokers worden steeds meer de bedrijven uit gedreven. overheid worden gesubsidi eerd. Tijdens een bezoek van Van Ginkel in een van de grote ge meentehuizen in het midden van het land constateert hij dat ze daar op een goede ma nier het antirookbeleid heb ben opgepakt. Op vrijwel alle deuren hangen bordjes met de mededeling dat roken verbo den is. Wat ze niet weten is dat de grote asbakken buiten moeten staan en niet bij de deur in de hal. Dan komt de rook toch nog binnen, wijst Van Ginkel later het hoofd fa cilitaire dienst op de rookver boden in hallen van openbare gebouwen. „Ik wist dat niets eens, maar we zullen daar wat aan doen", zegt ze. Toiletten Bij de toiletten is het deze keer een rookgeur die de neus van Van Ginkel doet optrek ken. Niemand die zich meldt als dader, tot een vrouw in een rolstoel kond doet van haar verstokte rookneigingen. Ze zoekt er zelfs even de toilet voor op om stiekem even een haal te nemen. „Ruik jij ook wat ik rook", zegt ze. „Ach, moet kunnen. Tegen niemand zeggen hoor." Aan de balie hoort ze wie Van Ginkel is. Dan voelt ze zich betrapt: „Oh, God, wat een verrader. Daar moeten we dan de oor log mee winnen." Van Ginkel zegt dat hij er niet is om bezoe kers te betrappen, maar komt voor een inspectie van het be- foto Valerie Kuypers/ANP leid. „Meestal heb je geen pro blemen met de instellingen, maar zijn het de omstanders die problemen maken", zegt Van Ginkel. „Zo is het ook bij deze gemeente. Het beleid is goed geregeld." Er zijn twee buitenplaatsen waar gerookt mag worden. Zelfs aan ver warming op die plaatsen is ge dacht, al is het straalkacheltje veel te klein om zelfs maar een roker de benodigde warm te te geven. In het gebouw zelf is niet een kamertje meer waar gerookt mag worden, al is er een medewerker die het niet kan laten op haar eigen kamer te roken. Een oude bloempot dient als asbak en het openraam als ventilator. De frisse lucht moet haar over treding camoufleren. De bode wijst de inspecteur op de bestuurskamers. „Wij staan hier dan in de kou te ro ken, maar zien wel dat de be stuurders achter het glas hun peukje doen. Tja, dat leidt na tuurlijk tot irritatie. Van Gin kel neemt een kijkje in de be- stuursvleugel en vindt wat uit getrapte peuken in de trapop- gang. De bode hoort de frus traties daarover onder het per soneel. „Maar ja, er is geen sanctiebeleid. Ik heb het mee gemaakt dat iemand gewoon de rook in je gezicht uitblaast als je die vraagt om niet te ro ken in het gebouw. Wat moet je dan?" Waarschuwing Het blijft nu bij een waarschu wing, zegt Van Ginkel desge vraagd. „Daarmee stel je de organisatie in staat iets te doen aan de zaken die wij heb ben geconstateerd. Als daar bij een volgend bezoek geen maatregelen tegen zijn geno men, kan er een boete vol gen." Zo zijn de inspecteurs van de Voedsel en Waren Au toriteit vrijwel iedere dag be zig de grenzen vast te stellen. „Er is veel te bediscussiëren. Dat begint al met de vraag wat overlast is. Als de deur van een rookruimte iedere keer open en dicht gaat, dan kan dat overlast veroorzaken. Maar ja, rokers moeten toch die kamer betreden. Aan de andere kant is er wet geving die vrijwel niet is uit te leggen aan de mensen, vindt Van Ginkel. „Zo staat in de wet dat in kantines van bui tensporten als rugby of honk bal wel gerookt mag worden, maar in kantines van binnen sporten als tafeltennis of bad minton mag dat niet. Dergelij ke compromissen zijn moei lijk uit te leggen aan de men sen. Voor volgend jaar zijn de speerpunten zorg- en jeugdin- stellingen en overheidsorgani saties omdat deze een voor beeldfunctie hebben." ANP door Henk van Lierop en Guus Mater Nog even, en alle rokers stop pen weer, zoals ze dat elke keer op nieuwjaar doen. Maar komend jaar is er een extra re den om af te zien van een siga ret of shagje, want de accijns gaat met 20 procent omhoog, niet direct maar op 1 februari. Als naast de hogere accijns (46 eurocent) ook de BTW over de accijnsverhoging (9 eurocent) wordt meegerekend, gaat de prijs van «dn pakje met 25 staaf jes met 55 eurocent omhoog en komt uit,op 4,35 euro. De siga rettenindustrie zegt dat de over heid de eigen schatkist bena deelt, doordat zo'n grote prijs verhoging van meer dan 14 pro cent de roker zal afschrikken. Eerder dit jaar zei de slijters branche hetzelfde, nadat de ac cijns op sterke drank met 18 pro cent omhoog ging. De cijfers over de drankverkoop doen daarentegen vrezen dat er van alle goede voornemens van de ro kers weinig terecht zal komen. Er zal meer moeten gebeuren om Nederlanders van hun versla vende gewoonte af te helpen dan alleen verhoging van de ac cijns. Bij het ministerie van Financiën zullen ze dan ook niet zenuwach tig worden van de kritiek van de tabaksbranche dat de accijnsver hoging niet de verwachte 400 miljoen euro per jaar in de schat kist zal brengen. Leefgewoonten De belasting lijkt van minder in vloed op onze leefgewoonten dan velen schijnen te denken. Zo kregen veel Nederlanders dit jaar weer gewoon hun kerstpak ket, ook al kon de werkgever dat dit keer niet van de belas ting aftrekken. De Belasting dienst maakte de kerst dit jaar Niet-rokers in Nederland Het aantal niet-rokers' was in 2002 gemiddeld 69%, in 1958 slechts 40 niet-rokers in 2002 verdeeld naar leeftijd 69% 71,5% 50 - 64 jaar"' 15-19 jaar 72,5% 62,5% 20-34 jaar 35 - 49 jaar 15 jaar en ouder anp bron: Stivoro niet minder leuk, ook al deden geluiden van de verkopers van de kerstpakketten anders ver moeden. In hoeverre de verhoging van de accijns op sigaretten de rookge woonten zal veranderen, is on duidelijk. Financiën gaat er van uit dat een accijsverhoging van 10 procent 4 procent minder con sumptie betekent. De fabrikan ten rekenen voor dat de effecten veel sterker zijn. De cijfers over de verkoop van drank, zoals die blijken uit de opbrengst van de accijns, leken eerder dit jaar de slijters gelijk te geven. Nu lijkt het tij te keren. De Nederlan ders kochten in december vorig jaar en januari van dit jaar 'te gen de oude prijzen' een hoeveel heid sterke drank die goed was voor respectievelijk 53 en 95 mil joen euro aan accijns. Een jaar eerder stond in dezelfde maan den tegenover deze in totaal 148 miljoen euro slechts 71 miljoen euro aan accijns. Na de run op de 'goedkope drank' in de winter daalde in het voorjaar de verkoop met ve le procenten. In juli van dit jaar was de opbrengst van accijns met 32 miljoen evenwel alweer een miljoentje meer dan een Het ziet er naar uit dat Howard Dean, de voormalige gouverneur van de staat Vermont, de Democrati sche kandidaat bij de presidentsverkie zingen van 2004 zal zijn. Hoewel er nog helemaal'geen voorverkiezingen zijn ge houden, is zijn positie veel sterker dan die van de andere Democratische kandi daten. Hij heeft meer geld in kas, hij wordt gesteund door twee belangrijke vakbonden en geniet bovendien de voorkeur van Al Gore, de Democrati sche kandidaat bij de verkiezingen van 2000. Die ijzersterke positie zo vroeg in het verkiezingsseizoen is opmerkelijk, omdat Dean als volstrekte buitenstaan der aan dit politieke avontuur is begon nen. Hoe is Dean erin geslaagd van kansloze buitenstaander de vrijwel onaantastba re koploper te worden? Hij heeft op ui terst effectieve wijze de haatgevoelens die veel Democraten tegen de president koesteren, zowel vanwege de gestolen verkiezingen in 2000 als vanwege de oorlog tegen Irak, weten te mobilise ren. Terwijl zijn belangrijkste Democra tische medekandidaten voor de oorlog tegen Irak hebben gestemd, heeft Dean zich al in een vroeg stadium scherp te gen de oorlog gekeerd. Het instrument dat zijn campagnestaf heeft gebruikt om de Democratische partijgangers te activeren is het internet. Via een wijdvertakt netwerk van inter- netcontacten zijn tienduizenden vrijwil ligers gerecruteerd en hebben honderd duizenden mensen een, meestal kleine, financiële bijdrage gestuurd. De finan ciering via het internet blijkt uiterst ef fectief te werken. Dean heeft veel meer geld dan zijn tegenstanders en heeft zelfs besloten af te zien van federale subsidies voor zijn voorverkiezingscam pagne, omdat die subsidies de kandida ten verplichten tot bepaalde beperkin gen in de campagnefinanciering. Vol gens sommige deskundigen is Deans campagne de eerste echte internetcam- pagne en zal die innovatieve aanpak lei den tot een ware revolutie in het Ameri kaanse electorale proces. Het was al enige tijd bekend dat de ef fecten van politieke reclameboodschap pen op de televisie geleidelijk afnamen. Wie weet luidt Deans campagne het ein de in van de nu ruim dertig jaar oude dominantie van de televisie als electo raal instrument. Dan haalt Dean de ge schiedenisboeken, ook als hij door Bush verpletterend wordt verslagen. Dat is nu net wat er volgens de meeste deskundigen met Dean zal gebeuren. Zij wijzen er op dat Dean wel de ware partijgangers heeft weten te activeren door opruiende anti-Bushtoespraken te houden, maar dat je met de echte partij gangers nu eenmaal geen verkiezingen kunt winnen. Omdat linkse Democra ten altijd wel op de Democratische par- tij stemmen, is het zaak in november 2004 de stemmen te trekken van de be houdende Democraten, die juist enigs zins rechts van het politieke centrum staan. Sinds de jaren zestig zijn het al leen zuiderlingen geweest die de stem men van de behoudende Democraten wisten te winnen, namelijk Jimmy Car ter en Bill Clinton. Carter en Clinton waren geen 'liberals', dat wil zeggen progressieve Democra ten, en bovendien waren zij beiden uit gesproken religieus en dat is enorm be langrijk in de Verenigde Staten, waar zeventig procent van de kiezers van me ning is dat de president gelovig moet zijn. Hoewel Dean wel lid is van een kerk ba lanceert hij duidelijk op de grens van geloof en ongeloof. Bovendien wordt hij steeds afgeschil derd als zeer 'liberal' en is hij afkom stig uit een klein staatje in het noord oosten dat een gedegen reputatie we gens sterk afwijkend politiek gedrag heeft. Als er één staat het absolute te gendeel is van Texas, de staat van her komst van de president, dan is het wel Vermont. In een recent gehouden opinie-onder- zoek klopte Bush Dean in een eventue le presidentsverkiezing met 52 procent tegen 41 procent. Hebben de deskundi gen kortom gelijk, is Dean onverkies baar en zal hij sneuvelen zoals lang ge leden George McGovern? Dat is maar de vraag. Dean heeft in deze fase van de strijd de partijgangers moeten activeren, omdat die nu eenmaal in de voorverkiezingen M ;ni?É ;:iar nets door Guus Mater en Henk van Lierop De rookvrije werkplek moet in 2004 een feit worden. Een pakje sigaret ten wordt 0,55 euro duur der. De radarverklikker wordt verboden. Kinderen krijgen meer ruimte in de bus. Een overzicht van wat er per 1 januari 2004 veran dert: - De tabaksaccijns gaat om hoog met 0,46 euro, waar door een pakje sigaretten of shag 0,55 euro duurder wordt. - Al het woon-werkverkeer wordt gezien als zakelijk verkeer. Voor deze kilome ters geldt voortaan een maximale onbelaste vergoe ding van 18 eurocent per ki lometer. - Mensen die verhuizen moe ten de opbrengst van de oude woning verplicht ge- bi'uiken voor de aanschaf van de nieuwe duurdere wo ning. - De arbeidskorting voor werkenden gaat met 81 eu ro omhoog, de ouderenkor- ting met 63 euro en de kin derkorting 68 euro. - Bedrijven kunnen perso neel een keer per jaar fis caal gunstig een kerstpak ket of sinterklaascadeautje geven of een geschenk in na- tura dat maximaal 35 euro kost. - Gemeenten krijgen de vol ledige financiële verant woordelijkheid voor de bij stand. Tegelijkertijd gaat het budget omlaag. Bijzondere bijstand voor groepen is niet meer toege staan. met uitzondering van chronisch zieken en gehan dicapten. - De vervolguitkering WW Ie wc: uzi Sa» Ba ah •M 3 dl 'S verdwijnt. De maatregel:; in augustus 2003 al ingj f£| gaan. De tweejarige va volguitkering volgde op* al regulier periode waarin mand recht had op de \Y\y - Voor uitkeringsgerechtij den van 57,5 jaar en ou met een goede kans op baan wordt de sollicitatie!21® plicht ingevoerd. - Werkgevers hoeven geg WAO-premie meer te bel» len voor werknemers vjj 55 jaar en ouder en ook na als ze werknemers van jaar en ouder in dienst men. - De periode voor verplk-L] te loondoorbetaling bij ziet, te wordt verlengd van naar twee jaar. Zieke werk shre nemers mogen in het tw& lar de jaar maximaal 70 pre ikr. cent van het laatstverdfe. de loon ontvangen, antig £er mogen ze daarna de W.t niet in. Elke werknemer recht op een rookvrije wei plek. Voor medewerkers; de horeca geldt voorlopi nog een uitzondering. - De anticonceptiepil ga voor vrouwen, ouder dan; jaar, uit het ziekenfonds. - Spermadonoren moele jon hun persoonsgegevens late at registreren. Dat maakt k tp1 reageerbuiskinderen m<f i lijk die gegevens op te vi gen als zij 16 jaar zijn. - De boetes voor overtreds st gen die overlast en onveilig heid veroorzaken gaan ongeveer 10 procent oir hoog. - De radarverklikker, ea apparaatje waarmee auto mobilisten snelheidsconlra les kunnen opsporen, wordt verboden. - Kinderen vanaf 4 jaara- gen niet meer een zitpkj. in bus of taxi delen. Ea ei gen plaats is veiliger. Ar v jaar eerder en in augustus met 25,5 miljoen al weer 2,5 miljoen meer. Recentere cijfers zijn er niet, maar er is een stijgende lijn. Zo zal het volgend jaar ook wel gaan met de sigaretten. Want konden de slijters nog aanvoe ren dat sprake is van 'kopen over de grens', voor de rokers wordt nu een belastingvlucht naar het buitenland zinloos. België Het pakje sigaretten is in België en Duitsland komend jaar duur der dan hier. In België gaat de prijs, ervan uitgaande dat de verhoging van de accijns een op een wordt doorberekend naar de consument, in maart van 4,20 naar 4,40 euro, een eurostuiver duurder dus dan hier. In Duits land gaat de prijsverhoging al in januari in: van 4,20 naar 4,55 euro. Een stapje over de grens heeft alleen zin voor de shagro- ker, die volgend jaar ziet dat een pakje in België 4,05 euro kost, tegenover 4,35 euro hier. Een 'winst' van twee eurodub beltjes. ANP RAMPSCHADE - Het wetsont werp op de rampschade is goedgekeurd door de Eerste Kamer. De wet komt volgens de Kamerleden ruim tegemoet aan de slachtoffers. De Kamer leden hadden wel kritiek op de regeling van de immateriële schade. Die schade wordt uit gekeerd door het Rampen fonds. Daardoor ontbreekt de mogelijkheid van controleren door de Staten-Generaal. ZENDTIJD - De KNVB krijgt geen zendtijd. Dat heeft de fe deratie van omroepverenigin gen besloten. De KNVB had om zendtijd gevraagd voor le zingen over voetbal. Deorait pen hebben geweigerd om niet de voetbalbond maar programmaleiding moet be sen wat er uitgezonden w« HERBOUW - De gemee raad van Ouwerkerk h gestemd met het herbouwp! Verschillende huizenblok) worden herbouwd. Naast 6: woningen voor gezinnen® den ook kleine huizen j bouwd voor onvolledige ge nen. Ouwerkerk krijgt drie middenstandswonin» De raad stemde verder in de aanleg van nieuwe w? en de bouw van een dorpsh: een essentiele rol spelen. In feite is hij echter helemaal niet zo'n uitgesproken 'liberal'. Uit zijn politieke opstelling in de afge lopen jaren wordt veeleer duidelijk dat hij een typische Democraat van het cen trum is, zoals Clinton dat was. Dat zal hem in staat stellen om in de uiteindelijke campagne tegen de presi dent het politieke centrum op te zoe ken. Dean zet zich af tegen Clinton, maar hij heeft diens standpunten grotendeels overgenomen. Dean is tegen beperking van het wapenbezit, fiscaal conserva tief en bepaald geen pacifist. Hij was tegen de interventie in Vietnam en te gen de oorlog tegen Irak, maar een voor stander van alle Amerikaanse militaire interventies tussen die twee conflicten. Hij verwijt Bush niet dat er een oorlog tegen het terrorisme wordt gevoerd, maar dat die oorlog verkeerd wordt aangepakt. Zijn grootste handicap zal zijn linkse imago zijn en zijn gebrek aan godsdien stige bevlogenheid, maar zo kansloos als de deskundigen hem achten is hij zeker niet. Dat wil echter nog niet zeg gen dat ik bereid ben mijn geld op zijn kandidatuur te zetten. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) J per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldled toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandtf het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag; 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6a-E" Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regf!? voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintj» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteft Auteursrechten voorbehouden ^.j Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. M J aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiM*^-^ (abonnementenladministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig Stri de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: ling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot tueqener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4