Violist Van Bellen op Zeeuwse podia Willem Vermandere viert Kerstmis 'euterpop oor alle eeftijden woensdag 24 december 2003 K17 Band Krijgt Kinderen. tekening Rudi Jonker evijf muzikanten van De Band Krijgt Kinderen zien heel vrolijk en fleurig uit. teerste liedje is meteen een oot in de roos, of zonne- iem. Theepot met je dikke It,dit is je oor en dit is je I.Een echt meedoe-lied uit aan het eind worden heel epottig met zwierige arm- aaien de schenkbeweging ebootst. En zo gaat het trdoor. tnet Vroege Opstaanlied uorbeeld, waarbij de ar- rvan kwart over acht naar (negen tik, tik, tikken. En tel refrein spelenderwijs een tonde schoollunch wordt ibevolen. Volle melk, boter - nmet belegen kaas en fruit, tte vergeten. Band Krijgt Kinderen werd [jaar geleden opgericht om- 1de bandleden toen zelf kin- ia kregen en vonden dat de eek voor de allerkleinsten er kon. Makkelijker gezegd gedaan, zo blijkt. Want de i-rsen moeder in de band ai er niet in aUe opzichten «apeuterpop te maken met «sten die zowel uitmunten «fflerlijke eenvoud als looisiietsiepietsie intelli- ptiiïen en ander resulteert pikjes waarbij de ouders fnwèeeld geven en de kin- a vader en moeder imite- Violist Mathieu van Bellen. De jeugdige violist Mathieu van Bellen treedt de komende week tweemaal op in deze provin cie. Tweede kerstdag (vrij dag) in Ellewoutsdijk en zondag in Terneuzen. Op zichzelf niet zo vreemd, want Mathieu werd in 1988 gebo ren in Hulst. Maar sinds sep tember vorig jaar studeert hij bij Jan Repko aan de Chetham School of Music in Manchester (GB). Nu maakt hij van de kerstvakantie ge bruik om zich in Zeeland te manifesteren. Tijdens beide concerten laat hij zich begeleiden door de Amsterdamse pianist Jaap Kooi. Op het programma staat onder meer Scherzo van Johan nes Brahms, Sarabande en Giga uit de tweede partita van Jo- hann Sebastiaan Bach, Caprice nr 13 van Nicolo Paganini, So natine van Ton de Leeuw, Sona ta nr 4 in e minor van Wolfgang Amadeus Mozart, Tzigane van Maurice Ravel en Summertime van George Gershwin. In 2002 won Mathieu een eerste prijs op het Prinses Chirstina Concours in 's-Hertogenbosch, waar hem onder meer ook de Brabantse Orkest Prijs en de Hevo Publieksprijs werden toe gekend. Tijdens de nationale fi nale van dit concours in Den Haag kreeg hij eveneens een eerste prijs en wederom de Pu blieksprijs. Voorts was hij lau reaat van het Jong Tenuto Con cours in België en de Iordens viooldagen en finalist van het internationaal Wieniawski con cours in Lublin (Polen). Mathieu trad op voor de radio, zoals bij de VRT en de Wereld omroep, en voor de televisie (RTL 4, Tros en Avro). Voorts verzorgde hij optredens in Ne derland tijdens het Grachten festival, het Kinder-Grachten- festival en als solist bij het Nederlands Jeugd Strijk Or kest, het Haydn Jeugdorkest en het Zeeuws Orkest. Ook was hij te horen in België, Denemarken, Polen, Engeland en de Verenig de Staten. Important is de uit nodiging om in januari 2004 als solist het tweede vioolconcert van Wieniawski te spelen tij dens het Nieuwjaarsconcert in Brest in Wit-Rusland. Tot zijn twaalfde kreeg Mathieu vioolles en pianoles in België en zette daarna zijn vioolstudie voort aan de Jong Talent Afde ling van het conservatorium in Amsterdam. Zijn studie aan de Chetham School of Music werd mogelijk door een vierjarig scholarship van de VandenE'nde Foundation in Amsterdam. Hij volgde masterclasses bij Coosje Wijzenbeek, Herman Krebbers, Wendy Sharp en David Finckel en was onlangs nog bij Maxim Vengerov. Hij speelt een prach tige Italiaanse viool, die in 1845 werd gebouwd door Stefano Scarampella in Brescia. Jaap Kooi studeerde aan het Conservatorium in Den Haag bij Gérard van Blerk en sloot zijn studie af met het diploma Uitvoerend Musicus, met on derscheiding. Bij deze gelegen heid werden hem tevens de Cuy- persprijs en een beurs van het Ministerie van WVC toegekend, die hem in staat stelden enige tijd verder te studeren bij Kohn Bingham in Londen. In 1988 maakte Jaap Kooi zijn debuut in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, waar hij sindsdien regelmatig terugkeert. Zowel als solist als in de kamermuziek verzorgde hij vele opnamen voor de radio. Jaap Kooi is lid van het bekende Leonardo Trio. Als begeleider en kamermuziekspeler nam hij deel aan festivals en concoursen in heel Europa en de voormalige Sovjetunie. Als docent is hij verbonden aan zowel het Swee- linck Conservatorium in Am sterdam als aan het Conservato rium in Den Haag. Mathieu van Bellen en Jaap Kooi treden vrijdag op in 't Kerkje van Ellesdiek in Elle woutsdijk (14.30 uur) en zondag in Porgy Bess in Terneuzen (15.00 uur). tortenissen tpleit evenwel voor de band zeniet zijn gevlucht in kin- ichtigheden. Zo zijn jeugdi- Kezingers als Zoem, zoem, Sliet bijtje en het t-'n-rollerige In een groen, in knollenland ware thea- tbeurtenissen voor jong en iZelden kabouter Spille- ozosnel en ritmisch heen en s horen wippen op z'n grote lestoel. irdan is daar toch eindelijk handen-en-voetenlied over leuke molletje 'onder de cd met z'n jasje van bont', stsamen keihard het diertje t'zand op z'n neusje, zand op wang' tevoorschijn schreeu wen dan met de vingers een lletje maken om onder de ad beter te kunnen zien. Ver- took de graafbeweginkjes LVooruit en opzij. Een echte ^voorstelling met peuter voor volwassenen. Band Krijgt Kinderen komt de voorstelling En daarom we hier dinsdag in het fldetheater in Terneuzen dB uur). Als Willem Vermandere er geen woor den meer voor heeft, blaast hij heel weemoedig op zijn klarinet en zijn fluitje van 'ne cent', bijgestaan door vier wonder lijke muzikanten. Pol Depoorter op gitaar en mandoline, Freddy Desmedt op fluit, klarinet en saxofoon, Frank Tomme op ac cordeon en Bart Zegers op contrabas. En zie, uit Brussel komt Sangalayi, een koor van Kongolese dansende prinsen en prinsessen, met hun ritmes en ontroerende polyfonie, hun wijze Afrikaanse verhalen en hun wonderlijke blijheid. Het program ma heet In de donkerste dagen en dat zijn uitgelezen dagen om de warmte van het theater op te zoeken. Al jaren trekt Ver mandere met dit gezelschap in de kersttijd door België en Nederland. Het oogt als een opmerkelijke combinatie, de West-Vlaamse troubadour met zijn baard en de zingende, springende, dansen de en lachende Afrikanen. Maar Verman dere ziet overeenkomsten tussen de Vlaamse en Kongolese cultuur: „Sanga layi bestaat uit leden van de Kasaistam. En dat lijkt op 'kassei', vandaar dat wij uit West-Vlaanderen met hen in contact kwa men." Het koor telt zo'n vijftien leden. Willem Vermandere vormt het middelpunt van het programma en vertelt kerstverha len, over de drie koningen, over de jonge Jezus. Maar ook het Afrikaanse schep pingsverhaal. En hij zingt zijn liederen, soms ontroerend, soms spottend, dan weer licht maatschappijkritisch. Afgewisseld door de ritmes en polyfonie uit Afrika. Deze twintig mensen, van alle leeftijden, laten zien en horen hoe het ware kerstfeest oogt en klinkt: verbroedering, integratie, acceptatie en plezier in het leven. En de hele zaal zingt mee als Vermandere zijn variant op Kyrie Eleison laat horen: „En we zingen van Kyrie Eleison/en van een kind in nen donkere stal/ieder jaar wordt onze hoop herboren/dat het hier ooit nog betei'en zal." Willem Vermandere en Sangalayi zijn za terdag in de Stadsschouwburg in Middel burg (20.00 uür). De Vlaamse bard Willem Vermandere treedt op met het Kongolese koor Sangalayi. Het overlijden van fotografe Eva Besnyö is voor de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg aanleiding haar werk te exposeren. De tentoonstelling is te zien tot en met 3 januari. Besnyö, afkomstig uit Hongarije, woonde vanaf 1932 in Nederland. Al snel verkeerde ze in de kring van vrienden rondom Charley Toorop en verbleef vaak in de zomer in Westkapelle. De Westkap- pelaars die vaak voor Toorop poseerden, zijn door Eva Besnyö gefotografeerd. De ze opnamen, die het dagelijks leven toen tertijd in beeld brachten, zijn cultuurhis torische monumenten geworden. Een deel van deze serie is tijdens de expositie te zien. Van smederij tot café, van Betje Louws tot Willempje Jobse. De biblio theek is geopend op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, van dinsdag tot en met vrij dagvan 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. In Galerie Haamstede, Kunst geen Kunst, zijn de speciale exposanten tot 20 februari Ilona Schmidt met naïeve schilderijen en Raid Houby, wiens werk refereert aan de rijke cultuur van zijn geboorteland Irak. Het thema is Een Paradijslijke Wereld. Permanent zijn er bronzen, schilderijen en stenen beelden. De galerie is geopend van donderdag tot en met zaterdag en de laat ste zondag van de maand van 1100 tot 17.00 uur. Een bijzondere tentoonstelling van 19de eeuwse Russische ikonen wordt tweede kerstdag (vrijdag) geopend in galerie kunsthandel Contrast in Terneuzen. Tus sen 14.00 en 18.00 uur kan er naast een hapje en een drankje genoten worden van een muzikaal intermezzo van Arie Karre- rtan, Bertha Kaasschieter en Paul Meeu- sen met een repertoire van internationale kerstliederen. De galerie is geopend op dinsdag, woensdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Greet Leuven exposeert tot en met 29 fe bruari schilderijen en keramiek in gale rie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haam- stede. Greet Leuven werd in 1949 in Heemstede geboren en hield zich vanaf haar dertigste aanvankelijk bezigmet we ven en textiele werkvormen. Na een studie kunstgeschiedenis nam zij schilderlessen. Schilderen is voor haar een onbedwingba re drang, een manier om geestelij ke rust te creëren als tegenwicht voor de rusteloos heid, agressie en ellende in de wereld om haar heen. Thema's zijn onder meer ruim te, evenwicht, kosmos en aardlagen. Ook oude culturen hebben haar belangstel ling, evenals archeologie en geologie. De galerie is geopend op woensdag, donder dag, vrij dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In de galerie van Elly en Peter van Berkel aan de Raadhuisstraat in 's-Heer Arends- kerke wordt zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur het begin van de Winterex- positie gevierd. De tentoonstelling, die tot en met 1 februari loopt, omvat schilderij en van Peter van Berkel en Jan Hovener en is geopend elke zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Wim Oranje (geboren in Goes in 1945) ex poseert fotografie tot 9 januari in het Ge rechtsgebouw aan de Kousteensedijk in Middelburg. Hij toont onder meerland schappen, strand- en zeegezichten en details daaruit. Verder zijn er enkele zwart/wit opnamen, vallend onder fi guurfotografie. Wim Oranje beschikt over een professionele studio. Het gerechtsge bouw is op werkdagen geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Zaterdag wordt van 11.00 tot 17.00 uur voor de derde keer het Kunstkwartier ge houden in Zierikzee. Er staan 21 deuren gastvrij open om belangstellenden te ont vangen. De kunstenaars willen graag hun werk laten zien en er over vertellen. De route van het Kunstkwartier is een denk beeldige metrolijn dwars door de stad. Daar waar een lichtblauwe vlag met een grote K - van Kunst - wappert, is een 'hal te'. De originele tekeningen die Femke Gere- stein maakte voor het boek De Keersluis- moord zijn tot eind februari te zien in ca fé-restaurant Soif in Vlissingen, Tevens hangt daar ook ander recent werk van haar. Femke Gerestein (Middelburg, 1982) studeert, komend voorjaar af aan de kunstacademie Sint Joost in Breda in de richting illustraties. Zij maakte de illu straties voor De Keersluismoord als on derdeel van haar stage. Te zien tijdens de openingsuren van Soif. Zondag wordt weer het Rondje Kunst van 12.00 tot 17.00 uur gehouden in Burgh- Haamstede. Tien ateliers en drie galeries zijn dan voor het publiek geopend. Op ie dere lokatie, herkenbaar aan de vlag, zijn folders verkrijgbaar voor de route. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Muse umpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 21 maart - Baardmannen en puntneuzen. Pre-industrieel design in steengoed; t/m 14 maart - Gebruiksgra- fiek van negentig. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): t/m 11 januari - De wereld van de Zwart- voel Indianen. In een groots opgezette fa milietentoonstelling laat de Kunsthal voor het eerst in Europa de geschiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen zien; t/m 11 januari - Getekend: Fiep Wes tendorp. De tentoonstelling bevat origi nele tekeningen en documenten; t/m 14 maart - Vier eeuwen roken in de kunst. Ta boe en tabak: van Jan Steen tot Pablo Pi casso. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De in vloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de With- straat 63): Ned. Architectuurinstituut: t/m 18 janua ri - Het onbekende Leningrad: Construc tivisme in een klassieke stad 1925-1932; t/m 18 januari - De Toekomst Nabij: The Asymtote Experience. Maquettes, foto's, tekeningen, projecties en installaties van een Amerikaanse architectenbureau. ANTWERPEN Diamantmuseum: tot 31 december - Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden, ver dwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck. KMSK: tot 4 januari - Anvers Genova, het hoogtepunt van de barokschilder kunst in het kader van Europalia Italia. MUHKA: tot 24 februari - Once upon a ti me, een blik op de kunst in België in de ja ren 90. MOMU: tot 31 maart 2004 - Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. Provinciaal Fotografiemuseum: tot 21 mei 2004 - Menselijk al te menselijk, beeldvorming in de psychiatrische foto grafie (1872 1940). GENT De wereld van Kina, het Huis: tot 31 de cember - Wie is er bang voor de grote boze wolf?; tot 15 februari - Foto's: Op sterk water van Martien Van Beeck. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 5 januari - Van wijsheid met vreugde gepaard, Twee eeuwen vrijmetselarij in Gent; tot 12 janu ari - Mare Sleen, striptekenaar - Retro spectieve. SMAK: tot 5 januari - Genthara, Luigi Ontani; Forse Italia, 7 jonge Italianen; Poort Napoleon-Ruimte in het Citadel park, werk van Yvan Derweduwé; tot 12 januari - Kunst Nu: Johan Tahon enHead- quarter project van Silvia Schreiber. MIAT: tot 18 januari - Lekker dier!? Vlees in de wei, in de stal en uit de fabriek. Huis van Alijn: tot 1 februari - 19de eeuw- se fijne kanten en pijpen uit de museum collectie. Museum Dr. Guislain: tot 1 januari - De geschiedenis van de psychiatrie; tot 1 april - Geheim schrift: De Prinzhorn Collectie; tot 1 juni - Menselijk, al te menselijk. Fo tografie en psychiatrie (1870-1940) en Vis-a-vis tentoonstelling Isabel Pouset. BRUGGE Sint-Trudoabdij Male: tot 29 december - De Terugkeer van de Engelen, kunstwer ken van Kathelijne Devriendt. Speelmanskapel: tot 1 januari - Rogier Vandeweghe Olieverf Gemengde tech nieken. Arentshuis: tot 5 januari - Giorgio Moran- di, tekeningen en schilderijen: Het stille ven in Italië in het kader van Europalia 2003 Groeningemuseum: tot 10 januari - Muse umproject Kunstzinnige Nieuwjaarsbrie ven Stadshallen: tot 14 januari - In het kader Europalia 2003, De gouden eeuw van de Italiaanse kant, 15de 17de eeuw Stedelijk Museum voor Volkskunde: tot 19 januari - Wintergebruiken: Kerst- en Nieuwjaarsartikelen Groeningemuseum: tot 31 januari - Het wintert in het museum, winterlandschap pen en taferelen. 24 t/m 30 december WOENSDAG De laatste draak Theatergroep Duinart speelt het sprookje De laatste draak. Het verhaal gaat over Errin die op zoek is naar de laatste draak in een poging de schaduwkoning te verjagen. Er doen zowel men sen met een verstandelijke beperking als amateurtoneelspelers aan deze voorstelling mee. De regie was in handen van Peter Adriaanse. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Kerstnachtdienst Capella Terra Tremens werkt inee aan een kerstnachtdienst. Onder leiding van dirigent Henk J. Harinck worden het vijfde en zesde deel van het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach uitge voerd. Het orgel wordt bespeeld door Rien Balkenende. Ontmoetingskerk, Middelburg, 22.00 uur Grandpa Nick De Grandpa Nick Sessieband verzorgt het jaarlijkse kerstnacht optreden. Het thema is deze keer, naast een aantal kerstsongs en Neder landstalige meezingers, muziek uit de jaren tachtig. Op het pro gramma staan nummers van Duran Duran, Simple Minds, Doe Maar en anderen. Opzet is dat het een feest der herkenning is. Café Brooklyn, Middelburg, 22.30 uur Big Chief Sugar De band Big Chief Sugar zorgt voor swingende live muziek. Deze blues- en rockband speelt het dak eraf met werk van onder anderen Jimi Hendrix, The Rolling Stones, Steve Millar, Stevie Ray Vaughan, AC/DC en ZZ Top. Café De Weerlt, Middelburg, 22.30 uur DONDERDAG Cinderella Het ballet van de Nationale Opera van Boekarest brengt Cinde rella. Op de muziek van Prokofiev maakte Mihai Babuska zijn choreo grafie voor dit sprookje, met alle herkenbare personages, zoals de onstuimige prins, de zachtaardige vader en natuurlijk Asse poester als dromerig meisje. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur VRIJDAG Anna van Avalon Anna van Avalon bespeelt de harp in grand café La Soie. De bezoeker kan daarvan genieten onder het nuttigen van een thee/koffie complét of een high-tea. Zijdemuseum, Meliskerke, 14.00 uur De laatste draak Theatergroep Duinart speelt het sprookje De laatste draak. Zie woensdag. 't Spiegeltheater, Middelburg, 14.30 uur No Frontiers De groep No Frontiers brengt een repertoire van internationale ballads. De formatie bestaat uit José van Bavel (zang), Kees van Vrede- gem (gitaar) en Ronnie Egter van Wissenkerke (viool). Vervol gens vertelt Engel Reinhoudt een kort kerstverhaal en is er een optreden van de 15-jarige violist Mathieu van Bellen, begeleid door de Amsterdamse pianist Jaap Kooi. Van Bellen komt uit Hulst en studeert al geruime tijd in Manchester. Hij won twee jaar terug het Prinses Christina Concours. Na de pauze treden No Frontiers en Van Bellen nogmaals op. Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 14.30 uur Kees van Eersel Kees van Eersel geeft een concert op het Marcussenorgel. Het programma vermeldt kerstmuziek uit verschillende perio den van onder anderen A. P. F. Boëly, J. S. Bach, César Franck en Olivier Messiaen. Grote Kerk, Goes, 15.00 uur Momo en de tijdspaarders Het Zeeuws amateurtheater brengt de familievoorstelling Mo mo en de tijdspaarders. Het stuk werd geschreven door Ans Schilders, die zich hierbij baseerde op het gelijknamige boek van de Duitse schrijver Mi chael Ende. De muziek werd gecomponeerd door Douwe Eisenga en de regie was in handen van Katinka van den Dool. Het verhaal gaat over Momo die buiten de stad in een oude ruïne woont en al - tijd leuke spelletjes weet en verhalen verzint. Maar in de stad hebben de mensen geen tijd voor gezelligheid en een praatje. Ie dereen blijkt in de greep van de grijze dames en heren van de Tijd-Spaar-Kas. Deze tijdspaarders halen de mensen over tijd te sparen en dat bij hen in de Tijd-Spaar-Kas te storten. Alleen Mo mo kan zich tegen de tijdspaarders verzetten. Zij komt er achter dat de tijdspaarders de tijd van de mensen helemaal niet van plan zijn terug te geven. De Mythe, Goes, 15.00 uur Khukh Mongol Khukh Mongol brengt een kerstconcert. Khukh Mongol is gesticht in Ulaanbaatar, de hoofdstad van Mongolië, met als doel de traditionele cultuur levend te houden. Ze brengen vooral traditionele muziek, maar ook werk van he dendaagse Mongoolse cortiponisten. Sommige stukken zijn ka mermuziek, andere hebben de betoverende originele kracht. De traditionele kostuums en'andere visuele elementen geven dit kerstconcert een kleurrijk aanzien. Porgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur Lelijke Eendje De kinderopera Het Lelijke Eendje wordt opgevoerd in de Hof zaal. Jan Walraven (muziek) en Sabine Keizer (tekst) gaven een nieu we vorm aan een sprookje van Hans Christiaan Andersen. Twee vertellers en 26 kinderen nemen de toeschouwertjes, die rond het podium op de grond zittenmee in de werel d van het lelij ke eend- je. Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 15.00 uur ZATERDAG Kasteelpop Voor de eerste keer wordt het Kasteelpopfestival gehouden. Het spits wordt afgebeten door de band Joe's Garage met Engels talige rockcovers. Vervolgens Big Chief Sugar met eveneens En gelstalige covers, maar voornamelijk uit de jaren zeventig. De derde band is Wanna Bee met zowel covers als eigen werk. 's A- vonds is de eerste band Over The Edge, met stevige rockcovers van onder meer AC/DC en Metallica. De formatie OMA komt uit de Achterhoek en telt werknemers van de groep Normaal. Ten slotte treedt Surrender op met Zeeuwstalige rock. Kasteel van Batavia, Westkapelle, 14.00 uur Fragile De nieuwe formatie Fragile speelt overwegend rustige popsongs. Met als extra kenmerk dat aan het arrangement een strijkkwar tet is toegevoegd. De groep speelt songs van de jaren zestig tot he den, zoals van de Beatles, Robbie Williams, Sting, Lionel Richie, Elton John en Van Morrison. DeDrvkkery, Middelburg, 15,00 uur Momo en de tijdspaarders Het Zeeuws amateurtheater brengt de familievoorstelling Mo mo en de tijdspaarders. Zie vrijdag. De Mythe, Goes, 15.00 en 19.00 uur Willem Vermandere Willem Vermandere en Sangalayi brengen het programma In de donkerste dagen. De Vlaamse bard en het Kongolese koor brengen liederen over mythen en legenden van Canada tot Kongo, van de Westhoek tot Peking, begeleid door de muzikanten Pol Depoorter, Freddy De smedt, Frank Tomme en Bart Zegers. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47