Tabak maakt dromen van gedachten Roken en cultuur horen bij elkaar K14 I Licht kan ook donker zijn K15 I Ted de Braak in het circus K17I Peuterpop voor volwassenen jensdag 24 december 2003 et een vette knipoog richting 1-overheid is in de Kunsthal in Rotterdam de expositie over reeuwen roken in de kunst 'Taboe en uk: van Jan Steen tot Pablo Picasso' te n,Roken en cultuur, eeuwenlang hoorden bij elkaar. Niet alleen in de beeldende ist; ook boeken, films, opera's zijn irdesemd van rook. Overpeinzingen van zeen gene' aan de vooravond van de oering van de nieuwe tabakswet. W. Somerset Maugham, 1923 van Parijs bij nacht te bepalen: „Une Gauloise pour une certain lumière, une Boyard s'il faisait plus sombre." (Een Gauloise - met een diameter van 8.7 mm - voor een bepaald licht, een Boy ard - met een diameter van 10.5 mm - als het donkerder was). Overigens was óp die foto's van Brassai, onder meer van het uit gaansleven. de sigaret ook niet weg te denken. Toen roken nog niet tot volks zonde nummer één was ver klaard, wijdde menig kunste naar mooie woorden aan zijn of haar verslaving. Onder hen de schepper van Maigret, Georges Simenon: „Alles begon op mijn dertiende. Toen begon ik te schrijven, een pijp te roken en verloor ik mijn maagdelijk heid." Of componist Franz Liszt die zei: „Een goede Cubaanse si gaar sluit de deur voor de vulga riteiten van de wereld." In de jonge jaren van Liszt vochten vrouwen om een haarlok, een knoop van zijn jas en zelfs zijn sigarenpeuken. Filmmaker Groucho Marx ver kondigde: „Als mij de keus zou worden voorgelegd tussen een vrouw en een sigaar, zou ik al tijd de sigaar kiezen." Schrijver Victor Hugo: „Tabak is de plant die gedachten in dromen veran dert." Schrijfster en veelrook- ster George Sand. „Een sigaar vult de eenzame uren met een miljoen gracieuze beelden." Schrijver Evelyn Waugh: „De meest vruchteloze en verschrik kelijke dag lijkt goed besteed als je er op terugkijkt door de blau we, dunne rook van een Iiava- na-sigaar." Auteur Robert Louis Stevenson: „Geen enkele vrouw zou moeten trouwen met een man die niet rookt." Regis seur en acteur Orson Welles: „Sigaren zijn mijn inspiratie bron." Laatste sigaret Schrijver Somerset Maugham nam zich in zijn jeugd voor dat als hij op een gegeven moment geld zou hebben, hij elke dag na de lunch en het diner een sigaar zou roken: „Dat is het enige be sluit uit mijn jeugd, waaraan ik me gehouden heb en de enige ambitie die me niet heeft gedes illusioneerd." Schrijver Oscar Wilde - 98 jaar na zijn dood in Londen geëerd met een stand beeld met provocerend een siga ret in zijn hand - schreef in 'The picture of Dorian Gray': „Een sigaret is het perfecte type van een perfect plezier. Het is exqui se en laat je onbevredigd achter. Wat wil je nog meer?" De Italiaan Italo Svevo wijdde in 1923 'La coscienza di Zeno', aan zijn levenslange pogingen om het roken op te geven. Zeno ceerde tabak. De rokers werden onder het bewind van Jacobus I 'met hellebaarden op het marktplein bijeengedreven, waar zij in het openbaar werden getuchtigd'. Tsaar Michail liet rokers de neus afsnijden. En de Perzische sjah Abbas I de Grote mutileerde niet alleen de neus van rokers, maar ook hun lip pen. „Het hielp allemaal niets", stel de Van Amerongen vast, de doorgewinterde sigarenroker en fel pleitbezorger van het recht op een hedonistisch be staan, die in 2002 op 60-jarige leeftijd stierf. „De geëngageer de roker is niet geneigd zijn lus ten te beteugelen, om het even welke sanctie hem of haar boven het hoofd hangt." Nee, dan de Turkse sultan Moerad IV, die foto Rafael Perez/Reuters Op foto's in de biografie die Bernard Crick schreef over het leven van George Orwell, hangt er voortdurend een siga ret van het merk Nosegray Black Shag - 'één van die ver schrikkelijke sigaretten die hij zelf draaide van een bijzonder bijtende en wrange shag' - uit Orwells mondhoek. Eileen, Or- wells eerste vrouw, beklaagde zich in 1942: „Als George en ik niet zoveel zouden roken, had den we ons een betere flat kun nen veroorloven." Natuurlijk stierf Orwell in 1950 op 46-jarige leeftijd veel te vroeg, en mogelijk als gevolg van zijn rookverslaving, maar hij liet wel - mogelijk ook dank zij diezelfde verslaving - enkele absolute meesterwerken na: 'Animal Farm', '1984' en vele andere. Opmerkelij kisdatin'1984', Or wells anti-communistische ro man over de absolute, leugen achtige samenleving, roken niet verboden is. Blijkens onder an deren de abjecte collega en buurman van hoofdpersoon Winston, die 'met kalme trots, tussen halen aan zijn pijp door' pocht over zijn toewijding aan Grote Broer. En dat terwijl, Martin van Amerongen heeft het prachtig beschreven, uit de geschiedenis blijkt dat juist de ergste tirannen - en dat was Big Brother in fictieve vorm onge twijfeld - bij voorkeur het roken verbieden. Jacobus I van Engeland, notoir vanwege zijn alcoholgebruik, schreef in 1604 het, volgens Van Amerongen, 'oliedomme pam flet A Counterblaste to Tobacco' in reactie op de door Sir Walter Raleigh in Engeland geïntrodu tonniSerodine: De roker, allegorie op de vergankelijkheid, 1615-1625 De Cubaanse musicus Compay Segundo tijdens een concert in Havana, februari 2000. Hij overleed afgelopen zomer op 95-jarige leeftijd. Groucho Marx, 1933 naar de radicaalste aller maat regelen greep: „Hij sloeg de ro kers het hoofd af. Dat hielp! Van Amerongen, op dat moment onbekend met de tekst van de nieuwe tabakswet in Neder land, voerde vervolgens in zijn 'Rook doet leven' (2001) een meer eigentijds politicus op, die in zijn Weense jongensjaren nog vijfentwintig tot veertig siga retten per dag rookte, totdat hij het roken afzwoer. „Hij ontwik kelde zich tot een succesvol staatsman, die niet aarzelde zijn particuliere opvattingen over het rookgebruik tot een officieel onderdeel van de landspolitiek te maken." Van Amerongen betwijfelde sterk of de despoten zich uit be zorgdheid om de volksgezond heid met zoveel geloofsijver te gen de rokers keerden. „Laat me niet lachenZij deden dat om dat roken in diepste wezen een democratische daad is. Rokend en drinkend, samenscholend en debatterend werden alle men sen broeders en dat ziet de door snee dictator niet graag." De schrijfster Ethel Portnoy kwam tijdens een reis door de vroegere Sovjetunie, toen tot haar geluk bleek dat ook haar gids en chauffeur rookten, tot een eendere conclusie: „De auto is nu veranderd in een rijdende cocon vol schuldbewuste ro kers, we zijn net stoute kinde ren, een club, een bende samen zweerders. Waar roken verboden is, ontstaat solidari teit onder de verslaafden, een zekere saamhorigheid. (...)Niet- roken is hier vaderlandslievend, niet-roken is deel gaan uitma ken van de officiële politiek, je bent een slecht staatsburger wanneer je rookt. De pressie komt uit een heel andere hoek, en daarom wordt roken in Rus land een daad van individualis me, een onafhankelijksheids- verklaring." Hemel Wat men er ook van mag den ken één ding staat vast: stoppen met roken heeft veel minder fraaie citaten opgeleverd dan het roken zelf. De dichter Levi Weemoedt wellicht uitgezon derd, maar die moet je dan ook met een stevige korrel zout ne men: 'Ik zag een cursus 'stop met roken' ik heb er veel van Pablo Picasso: Fumeur et amour, 1969 opgestoken.' En schrijver Mark Twain, die zei: „Stoppen met ro ken is het gemakkelijkste wat ik ooit deed. Ik kan het weten, want ik heb het duizend keer ge daan." Twain, die erom bekend stond pijptabak en sigaren van een bedenkelijk allooi te nutti gen, wijdde hele essays aan zijn 'hobby' en zijn one-liners zijn een begrip geworden. Zoals: 'Als ik niet kan roken in de he mel, ga ik er niet naar toe' en 'Ik hou me vast aan de regel om nooit meer dan één sigaar per keer te roken'. Filosoof Jean-Paul Sartre ver slond onder meer bij het schrij ven van 'Het zijn en het niet' he le sloffen van het bijzonder zware sigarettenmerk Boyard. In het essay 'Drank en tabak' haalt H.J.A. Hofland de volgen de anekdote aan: toen Sartre blind was geworden kwam er een Amerikaanse verslaggever van Newsweek voor een inter view. „Meneer Sartre, schrijven en lezen kunt u niet meer. Waar voor leeft u nog?" Waarop Sartre antwoordde: „Om verder te le ven en te roken." De beroemde fotograaf Brassaï gebruikte zijn sigaretten onder meer om de duur van de belich ting voor zijn schitterende foto's Orson Welles, 1946 rookt het hele boek zijn 'laatste sigaret', om er tenslotte op zijn oude dag achter te komen dat roken ook eqn manier van leven is. Aly Knol Expositie: Vier eeuwen roken in de kunst. Taboe en tabak: van Jan Steen tot Pablo Picasso - t/m 14 maart 2004 in de Kunsthal Rotter dam. Bij de research voor en het schrijven van dit artikel zijn ongeveer 127 shagjes van het merk Javaanse Jon gens Tembaco (voor de gezondheid gedraaid in Dr. Duval-uloei) in rook op gegaan. Er is onder meer, in wil lekeurige volgorde, geput uit Rook doet leven (2001), Martin van Ame rongen, Rook over Rusland (1990), Ethel Portnoy, George Orwell A Life (1980), Bernard Crick, Carmen (1988), Prosper Mêrimée, Orde bestaat niet (1985), H.J.A. Hofland, De laatste roker (1991), W.F. Her mans (1991), Cigarettes are sublime (1993), Richard Klein, The Confes sions of Zeno (1962), Italo Svevo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43