rimineel welkom bij schietclub V2PRIJS PERS NU TE KOOP PZC Peter R. de Vries zou tweede Pim Fortuyn kunnen worden Waddinxveen slaat geboortemunt prinses Amalia Groot deel Pesticide in drie verloren containers bedreigt zeeleven Taxitarief mag van Peijs niet omhoog ifenen of munitie kopen kan zonder controle persoonsgegevens v itterdammers eren actie >en Volkert Verkoop kerstbomen daalt Man met negen pistolen opgepakt Jongeren roekeloos op tractor Kerstman houdt dief aan Biografie over Klinkhamer legaal krijgt ren respijt jn Verdonk woensdag 24 december 2003 redactie binnenland v- haAG - Criminelen kun- bij schietverenigingen als of introducé oefenen met nvapens zonder dat zij wor- i gescreend. Een privé-wa- i aanschaffen zonder scree- is niet mogelijk, maar de 'etclubs kunnen wél munitie lopen aan schutters. Daarbij dt het gebruik van de kogels oldoende gecontroleerd. ÏTERDAM - In de binnen- van Rotterdam hangen tien- fn posters met daarop de lenis van Volkert van der af en de tekst 'jachtseizoen pend op 6 mei 2014'. Op zijn cht is een vizier van een ge- r getekend. Een onbekende egroep heeft de affiches op- o der Graaf komt naar ver ging op 6 mei 2014 vrij, als straf heeft uitgezeten de moord op Pim Fortuyn. gerechtshof in Amsterdam oordeelde hem in juli tot ■tien jaar cel. Rotterdamse gemeente lid Smit treedt op als ekbuis namens de actievoer- s.Smit benadrukt dat hij ver- niets met de actie te maken ft, „De actievoerders willen il aan Van der Graaf lendat hij in 2014 niet rus- [met zijn oude leventje verder baan. Het is niet vergeten «hij heeft gedaan, het leeft «steeds." Smit weet niet of er ken bestaan om Van der echt wat aan te doen. Jus- [i laat de zaak uitzoeken. willen eerst inventariseren posters het gaat en aarze hangen. Er is nog geen aldus persoffi- ierDiaHartigh. ANP Dat blijkt uit onderzoek bij 45 schietverenigingen, uitgevoerd in opdracht van de Raad van Hoofdcommissarissen. De con troleactie is afgelopen jaar ge houden onder de codenaam Gol den Delicious. Daarbij zijn voor al schietclubs gecontroleerd waarvan het vermoeden be stond dat er malafide praktij ken plaatsvonden. Er zijn twee schietverenigingen gesloten omdat zij niet voldeden aan de wettelijke criteria. Bij één schietvereniging was het schieten door ongewenste perso nen 'net zo makkelijk als het be stellen van een rondje bier', zo meldt cle rapportage. Bij een andere, nog niet actieve schietclub was sprake van rechts-extremistische overtui gingen. De vereniging had tot doel om de leden van vuurwa pens te voorzien, aldus de Raad. De namen worden niet bekend gemaakt. Volgens woordvoerder C. den Bakker van de Raad van Hoofd commissarissen gaat het bij de meeste verenigingen goed, maar zijn er enkele zwarte schapen. „Ik wil niet het beeld schetsen dat de schietclubs criminele ben des zijn, maar bij sommige is het te gemakkelijk om zonder screening een rondje te schie ten." De hoofdcommissarissen pleiten voor aanscherping van de regels voor schietclubs. Ze zullen er bij het ministerie van Justitie op aandringen om iedereen die zich voor zo'n vereniging aanmeldt te laten sci'eenen. Dat moet wor den opgenomen in de Wet Wa pens en Munitie. De verkoop van munitie zou voortaan alleen via een verkoop- register mogen plaatsvinden. Ook wil de Raad het doorzoeken van auto's en koffers van men sen die zich naar schietvereni gingen begeven mogelijk ma ken. Verbolgen De Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie, waarbij ze venhonderd schietclubs zijn aan gesloten, is zeer verbolgen dat ze niet is ingelicht over de resul taten van het onderzoek. Voorzitter P. Hoogeveen denkt dat het onderzoek van de Raad niet meer is dan een proefballon netje. „Het is bij de politie allemaal in de soep gelopen en nu gaan ze dingen verzinnen om meer geld te krijgen. Ze willen gewoon vér gaande maatregelen nemen te gen schietclubs. Nog even en we komen in een politiestaat te recht." GPD ZOETERMEER - Er zijn dit jaar minder kerstbomen ver kocht dan vorig jaar. Een op de drie huishoudens heeft een boom in huis gehaald, in 2002 was dat 40 procent. De bomen waren wel goedkoper. Volgens het Productschap Tuinbouw zijn in totaal twee miljoen bomen verkocht, waarvan 1,1 miljoen met kluit. Gemiddeld kostten die 11,60 euro, 2,50 euro minder dan vorig jaar. De gezaagde exemplaren gingen voor 17,50 eu ro van de hand tegen 16,70 euro vorig jaar. Het aantal ge kochte kunstbomen groeide tot 490.000. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam keek raar op toen zij een 19-jarige man uit voormalig Joegoslavië pre ventief fouilleerde. Hij had liefst negen pistolen op zak. De man had ook nog een paar patronen en patroonhou ders bij zich. De wapens waren niet geladen. De Oost-Europeaan, zonder vaste woonplaats, zat met een 27-jarige Rotterdammer in een taxi. Beide mannen zijn aangehouden. De politie vermoedt dat de wapens af komstig zijn uit voormalig Joegoslavië. ANP LELYSTAD - Jonge 'bestuurders veroorzaken bijna een kwart van alle ongevallen met landbouwvoertuigen in Fle voland. Dat blijkt uit onderzoek van de provincie tussen 1997 en 2002. Oorzaken zijn gemis aan ervaring en over moedigheid. In die periode zijn er 247 ongevallen gebeurd met tracto ren en andere landbouwvoertuigen. In 144 gevallen was de bestuurder van het landbouwvoertuig de veroorzaker van het ongeluk. Het gaat zowel om ongevallen met letsel als met alleen materiële schade. Bij zeventig ongevallen was de bestuurder tussen de 16 en 25 jaar oud. ANP DORDRECHT - Een 24-jarige man is gisteren aangehou den door een als kerstman verklede beveiligingsmedewer ker. De man stal volgens de politie een fles drank in een supermarkt aan het Oldebarneveltplein in Dordrecht. Toen hij de winkel verliet, greep de 'kerstman' hem in de kraag en droeg hem over aan de politie. ANP GRONINGEN - Uitgeverij De Prom brengt in mei een bio grafie van Richard Klinkhamer op de markt. De schrijver/moordenaar werkt mee aan de totstandkoming van het boek en staat ter gelegenheid van de verschijning voor het eerst sinds zijn vrijlating uit de gevangenis de pers te woord. Auteur van 'Klinkhamer. Een leven tussen woord en moord' is de filosoof Martijn Meijer. De biogra fie is niet-geautoriseerd. Meijer had nog nooit van Klinkhamer gehoord tot deze in 2000 werd aangehouden op verdenking van moord op zijn vrouw in Ganzendijk bij Finsterwolde in 1991. Daarvoor werd Klinkhamer in hoger beroep tot zeven jaar cel ver oordeeld. GPD ifHenkvan Lierop - Minister Verdonk Vreemdelingenzaken heeft Kamer gisteren toege- fl dat voorlopig geen gezin- uitgeprocedeerde asiel- krsop straat worden gezet. [Iweede Kamer neemt daar mee. De minister weliswaar niet letterlijk jvat in een motie staat, die tweede Kamer vorige week nam, maar in feite doet ze fel wat de Kamer wilde be enmet de motie. Ie motie, ingediend door de ïingspartijen CDA en D66, de Kamer om gemeenten ii]heid te geven 'in bijzonde- gevallen de op- uitgeprocedeerde asiel- niet te beëindigen', tot- nieuw terugkeer- en uitzet- sbeleid in januari met de Ka- besproken is. ANP' UTRECHT- Burgemeester Jonkman van Waddinxveen bekijkt in Utrecht de eerste geboortepenning "OranjeVijf". De burgemeester sloeg gisteren bij de Koninklijke Munt de Waddinxveense penning, met op de ene kant het wapen van prinses Amalia en op de andere kant een ooievaar en haar geboortedatum. foto Ed Oudenaarden/ANP (advertentie) WINTERCOLLECTIE KOOPZONDAG 28 DECEMBER monE "T WALSTRAAT 199 VLISSINGEN van onze redactie binnenland DEN HAAG - Peter R. de Vries kan een serieuze bedreiging wor den voor LPF, CDA, WD en Pv dA als hij de politiek in gaat. Hij spreekt mensen aan die voor recht en orde zijn en is zeer po pulair bij mensen die teleurge steld zijn in de huidige politiek' groepen die Pim Fortuyn ook aansprak. Dat blijkt uit onderzoek van bu reau Motivaction. „De Vries geeft hoop aan mensen die zich ontworteld voelen", aldus onder zoeker Martijn Lambert. Uit het onderzoek van Motivac tion blijkt dat De Vries zeer hoog scoort in groepen waaruit de grote partijen hun aanhang putten, en daarnaast mensen aanspreekt die normaal gespro ken niet gaan stemmen. Volgens Lampert is er een duidelijke overeenkomst met de vermoor de politicus Pim Fortuyn. „Ook die kanaliseerde de onlustgevoe lens onder de bevolking." De Vries maakte gisteren be kend dat hij serieus overweegt een politieke partij op te rich ten. Daarmee wil de misdaadverslag gever de strijd aanbinden tegen de onveiligheid in Nederland. Volgens hem is er veel mis op het gebied van politie, justitie, veiligheid en rechtspraak. De Vries mikt op een groot aantal zetels, '23 of zo', maar wil geen premier worden. Hij voelt meer voor de rol van minister van Jus titie. SBS6, dat de programma's van De Vries op televisie uitzendt, is verrast door de aankondiging. De omroep wil binnenkort met de misdaadverslaggever over diens toekomst spreken. De Vries heeft juist een nieuw con tract voor twee jaar met de zen der gesloten. Uit een peiling van Maurice de Hond voor deze zender blijkt dat 7 procent van de Nederlan ders nu op hem zou stemmen, omgerekend zijn dat ongeveer tien zetels. Toch vindt slechts eenderde de plannen van De Vries verstandig, het merendeel van de 600 ondervraagden stelt dat hij zich beter kan bemoeien met zijn televisieprogramma. Verrassing Het plan van De Vries komt als een volslagen verrassing bij men sen die hem goed kennen. Harry Mens, de stuwende kracht ach ter Pim Fortuyn, raadt hem af de politiek in te gaan. Marten Fortuyn, de broer van Pim, daarentegen vindt het een goed idee. Twee voormalige poli tiemensen - voorlichter Klaas Wilting en oud-commissaris Jan Blaauw - roemen de integriteit van de misdaadverslaggever. De gevestigde politieke partijen reageren gematigd op de moge lijke nieuwe concurrent. De LPF nodigt hem uit zich bij H 6B0EN' IA/E AU-tS- pg M£/v/S V"Ue/st OOK VA/61- '6-rr TE Etbm (têBueN* van onze redactie binnenland DEN HELDER - De pesticide die zich in de drie containers be vindt die zondag in de Noordzee zijn terechtgekomen, is zo giftig dat alle zeeleven dat ermee in aanraking komt, doodgaat. Dat heeft een woordvoerder van stichting De Noordzee gisteren gezegd. Het gaat om een zogenoemd bio- accumulerend gif. „Van bioaccu- mulerend gif bestaan twee soor ten. De eerste blijft echt heel lang in de voedselketen, omdat het gif in het vet van de dieren wordt opgenomen. In dit geval gaat het echter om een gif dat niet zo snel in het vet gaat zit ten, waardoor het makkelijker uit de beesten gaat. Ze blijven dus niet tot hun dood giftig," zegt de woordvoerder van De Noordzee. Schuttingen Uit onderzoek van de stichting naar het materiaal is gebleken dat zich in de vaten een houtver- duurzamingsmiddel bevindt, dat onder meer wordt gebruikt voor schuttingen. „Het zeeleven dat ermee in aan raking komt, gaat dood als het niet genoeg is verdund. In welke straal is niet te zeggen. Dat is on der meer afhankelijk van het weer, de concentratie van de stof en hoe snel het water stroomt", aldus de woordvoer der van de stichting. Rijkswaterstaat bevestigt dat het om een zeer giftige stof gaat. Een woordvoerder kon gisteren haar aan te sluiten. Uit eerder, nog niet gepubliceerd onder zoek van onderzoeksbureau Mo tivaction blijkt dat Peter R. de Vries als politicus veel succes kan boeken. Eind 2000 was hij de meest aan sprekende televisiepersoonlijk heid van het land. Volgens Moti vaction zijn het vooral lager op geleiden die een hoge dunk heb ben van De Vries. Mabel Volgens Motivaction is de popu lariteit van De Vries sindsdien alleen maar is toegenomen. Zijn roem steeg dit jaar tot onge kende hoogte door de onthulling dat Mabel Wisse Smit, de ver loofde van prins Johan Friso, een relatie had gehad met drugs crimineel Klaas Bruinsma. Eerder was hij betrokken bij de jarenlange juridische strijd om twee mannen, die veroordeeld waren in de Puttense moord zaak, vrij te krijgen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een taxirit mag per 1 januari niet duurder wor den. Minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) schrijft dat in een brief aan de branche. In 2004 gelden de tarieven die per 1 januari 2003 zijn vastge steld. Volgens de minister beta len klanten nu al relatief veel en daarnaast blijken de tarieven de afgelopen jaren sterker te zijn gestegen dan de kostprijs. Peijs wil meer helderheid over de tariefstructuur en wil laten bekijken hoe informatie over ta rieven via een begrijpelijke en goed leesbare tariefkaart het beste kan worden vormgegeven. De minister wil de tariefkaart in de eerste helft van 2004 invoe ren. De prijs van een taxirit is de af gelopen drie jaar met gemiddeld 25 procent gestegen, terwijl als gevolg van de liberalisering lage re prijzen waren voorspeld. Mo menteel geldt een maximaal starttarief van 5,12 euro en een kilometerprijs van 1,94 euro. Komend voorjaar neemt Peijs een besluit over de invoering van een vakbekwaamheidseis voor taxichauffeurs. Sinds de in troductie van marktwerking in de branche blijkt de beoogde kwaliteit van het vervoer achter te blijven bij de verwachting. Als een chauffeur voldoet aan de gestelde vakbekwaamheid seis, krijgt de klant een betere service, is de gedachte van de mi nister. De chauffeur voldoet aan die eis als hij slaagt voor het verplichte examen, waarbij onder meer klantgerichtheid, rijvaardigheid (inclusief stratenkennis) van be lang zijn. Het Koninklijk Nederlands Ver voer is blij dat de tarieven niet naar beneden zijn bijgesteld. „De perceptie was dat de tarie ven veel harder waren gestegen dan de kostprijs", zei een woord voerder. „Volgens eigen onder zoek is dat verschil veel minder groot." ANP (advertentie) echter niets zeggen over de ge volgen voor het milieu. Wel wist zij dat het acuut toxisch is, wat inhoudt dat mensen er niet mee in aanraking mogen komen. Ook weet Rijkswaterstaat nog niet of de vaten in de containers daadwerkelijk lekken en waar deze zich precies bevinden. Het bodemonderzoek dat met een kustwachtvaartuig van Rijkswaterstaat moet worden uitgevoerd, kan pas beginnen zo dra het beter weer wordt. „De verwachting is dat dit pas maandag kan gebeuren", aldus de woordvoerster. De kans dat de containers nog aanspoelen, is minimaal. De drie containers bevatten 630 vaten met elk honderd liter ar- seenpentoxide. ANP ImLgg™ Altei ovei beauty en de sierrer» ILSE DE LANGE NOOIT MEER SOFT! SHOWEN IN DE SNEEUW DE BEAUTYCASE VAN ROBINE VAN DER MEER TRENDY WINTER- KAPSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3