Tweede kerstdag een pan soep uit de vriezer PZC I Tussen de oren uitgenodigd, een bon vivant die in voorbije jaren het ijs wel wist te brekt komt ditmaal niet alleen want na een lang vrijgezellenbestaan heeft fiancée gevonden die niet naar de naam Greetje luistert, eenvoudig omdat z alleen naar zichzelf luistert. Wou ja, met genoeg inzet moet de dag door komen zijn en dan hebben we lekker de tweede kerstdag onder eikaar. c CD woensdag 24 december 2003 1 Benijdenswaardig zij die zich niet het hoofd hoeven te breken over het kerstdiner en aanpalend ongerief. Zieltjes zonder zorg zijn het die bevrijd door het leven gaan. Terwijl een belangrijk deel van de bevolking gebukt gaat onder vra gen over eten en drinken, kunnen zij zich volledig concentreren op een mooie gedachte, fijne muziek of desnoods een spannend leesboek. Voor de bewoners van verpleeghui zen bijvoorbeeld ligt het allemaal heel simpel. Voor hen kan een extra pyjamadag worden ingeroosterd; dan komen ze de kerstdagen wel door om volledig uitgerust het grote vuurwerk tegemoet te gaan. Dan is er de Robin Hood-cliëntèle. Ook die hoeft zich geen zorgen te maken over wat tijdens de komende feestdagen de pot schaft. Minister Aart Jan de Geus van Sociale Zaken heeft het fonds ter leniging van nooddruft even snel verstoten als hij het omarmde. Dus hoeven de luitjes die vanR. Hood afhankelijk zijn ook niet te verzinnen wat ze met de gulle gaven aanmoeten. Makkelijk is het voorts voor de chronisch zieken. Geen getob van 'wat zullen we eens eten met kerst'. Dat maakt schraalhans wel uit. Na tuurlijk; de kleine groep die het be steedbaar inkomen met een percen tage tot acht ziet kelderen, kan via de fiscale wegen, die slecht begaan baar zijn, een reparatie tegemoet zien. Maar de bakker kan natuurlijk geen brood bakken in ruil voor toe zeggingen over fiscale reparaties en de bijzondere bijstand is ook linke soep. Dus moeten de chronisch zie ken hun bestedingen voorshands drastisch beperken. Al die groepen minderbedeelden kunnen zich de komende dagen ver heugen in de wetenschap dat zij hun bijdrage leveren .aan een evenwich tige betalingsbalans en dat moet een warm gevoel geven. Bovendien: zij hebben minder aan het hoofd dan de horden die zich hebben moe ten voorbereiden op Het Grote Eten en Een Gezellige Sfeer. Het waren zware tij den en het moeilijkste moet nog komen. Dagen vol problemen liggen i n het verschiet. Want er moet en zal gedineerd worden. Wie zon der aanwijsbare noodzaak afziet van Het Grote Slempen plaatst zich buiten de maatschappelijke orde. 2 Wat een ellende zal er zijn in talrijke gezinnen waarvan de kinderen onderwijs genieten van vegetarisch bevlogen leerkrachten. Van de levenswijsheid 'poelier c'est mourir un peu' zal geen opmonte rende werking uitgaan. Nee, er zal aan menige tafel ruzie zijn over het eten van vlees. Waarbij vader veel van zijn populariteit en gezag zal kwijtspelen als hi j weer eens begint te oreren over dieren die niet kun nen denken, hetgeen mag blijken uit het feit dat ze geen horloges dragen om te kijken hoe laat het is of petjes tegen de koude. En dat dieren geen gisteren, vandaag of morgen ken nen en zich dus niet angstig kunnen afvragen of ze het jaar 2004 wel kunnen halen. En dat ze dus net zo goed vóór de jaarwisseling kunnen worden opgegeten. Waarna de dochter van vijftien, die reeds twee jaar lid van Greenpeace is, haar be zien dat we iets leuks voor onszelf doen." 5 Ellendig is het tijdsbeslag. Om te beginnen heb je al weken lang zitten zeuren over de vraag wat het moet worden met het diner. Uit eten gaan doen we natuurlijk niet, want in verband met de economi sche recessie en de lage prijzen in de supermarkten heeft iedereen beslo ten thuis te blijven met het warme eten. Het is natuurlijk heel ongezel lig om met een paar mensen in een verder leeg restaurant te zitten haasten omdat de bediening steeds op het horloge kijkt en loopt te geeuwen van de honger. 'Honger', dat mochten wij vroeger thuis nooit zeggen, weet je dat? In de oorlog hadden de mensen honger gehad; wij konden op z'n hoogst een beetje trek hebben. Maar dat terzijde. We hebben er dus ik weet niet hoe lang over gedaan om te beslissen wat we doen. Het wordt uiteindelijk op eer ste kerstdag gewoon zuurkool met fazant of omgekeerd; met jutterbit- ter geflambeerde flensjes toe en dan maak ik voor je moeder wel iets van stoof peertjes. Die zuigt ze zo soepel weg. Op tweede kerstdag doen we dan een pan soep uit de vriezer. Wat voor soep? Dat kun je niet zien in die plastic doos: linzen, erwten of witte bonen. We komen er vanzelf achter als het ontdooid is. Noemen we het een verrassingsmenu, dat doen ze in restaurants ook wel als ze slordig hebben ingekocht: de gast als kieperton. Of moet het toch een beetje uitgebreider denk je? In ver band met al die soorten wijn die we van de zomer uit de Bourgogne heb ben meegebracht. 6 Velen hebben verplichtingen. Voor een enkeling is dat niet zo problematisch. Als j e toch al naar de wederzijdse ouders moet om ze te laten weten dat je binnenkort uit el kaar gaat en dat ze de kleinkinderen best nog wel eens mogen zien, dan kun j e daar net zo goed iets bij nutti gen. Maar als het bezoeken uit ge woonte zijn, dan kunnen ze het be staan zo verduisteren. Uur na uur zit je te denken dat dit volgend jaar weer moet en het jaar daarna weer. Sleursleursleur. Als iedereen tijd van leven heeft dan. Daarop volgt dan weer een heel nare gedachte die je jezelf kwalijk neemt waardoor je aan het eind van de feestdagen niet .alleen brandend maagzuur hebt maar ook nog eens dreigt te bezwij ken onder schuldgevoel. 7 Kijk, dat zijn allemaal proble men die de minst bedeelden in de samenleving niet met zich hoe ven torsen. Niet dat ze verwend worden. Dat zou trouwens onver standig zijn. Je kunt de mensen na tuurlijk gratis en voor niks een reep chocolade geven, maar het is veel verstandiger ze te leren zelf hun ei gen chocolademousse te kloppen; daar hebben ze hun hele verdere le ven wat aan. Net als wanneer je ze leert vissen. Waar het tenslotte om gaat, is dat de sterkste schouders de zwaarste las ten dragen. Dat zal best lukken. Toch? A.J. Snel stek neersmijt, haar vader voor 'vuile beul' en 'aso' uitmaakt en snikkend haar kamer opzoekt om vandaar enige uren geluidsoverlast te verzorgen met behulp van cd's met een te hoog fuckgehalte. Wat verder ter tafel komt, is een kil stil zwijgen waaraan geen lief moeder tje helpt, ook niet als ze een spoom van bramensorbet of wildbouillon op een bedje van gecarameliseerde witlof serveert. 3 Hoe beroerd zal de stemming zijn in het huis waar dit jaar oom Henri is uitgenodigd, een bon vivant die in voorbije jaren het ijs wel wist te breken. Hij komt ditmaal niet alleen want na een lang vrijge zellenbestaan heeft hij een fiancée gevonden die niet naar de naam Greetje luistert, eenvoudig omdat ze alleen naar zichzelf luistert. In een ogenblik van rommelige ruim hartigheid is positief gereageerd op de mededeling van oom Henri dat ze samen komen. Het surplus aan kal koen dat hij voorheen in een plastic zak meekreeg kan ditmaal nu dus direct in Greetje worden gedaan, haha, heeft hij aan de telefoon gela chen. Nee, dat ziet er niet best uit. Dat wordt een zaak van lange adem. Alleen met veel drank zal de tijd door te worstelen zijn, maar dat geeft in de nachtelijke uren weer on rust en gesleep met teiltjes omdat je nooit zeker weet of je het toilet wel tijdig weet te bereiken. Nou ja, met genoeg inzet moet de dag door te ko men zijn en dan hebben we lekker de tweede kerstdag onder elkaar. 4 „Niet?? Wie heb jij uitgenodigd op tweede kerstdag??? Die gek waar jij mee tennist???? Hoe haal je dat nou in je stomme hersens. Die vent is toch om te Wat heb ben wij er nou toch mee te maken dat zijn wijf met haar directeur uit bobsleeën is. Dat kon je toch al van mijlen ver zien aankomen. Weet je wat dat betekent, die sukkel hier op tweede kerstdag? Die gaat eerst een foto Ruden Riemens tijd zitten zuipen en dan komt het geklaag en gejammer over dat'ie haar zo mist en dat hij zelf mis schien wel de schuld heeft omdat hij een tijdje wat heeft gehad met de juffrouw van de kantine en na de roulleaux van gerookte zalm en heilbot met Hollandse garnalen en de reebok met schorseneren - wat een gewaagde combinatie trouwens - wil hij graag dat jij hem het huis laat zien en dan wel het hele huis. Het eind van het lied is dat hij met een dronken kop aan mij de excuses komt aanbieden die hij jou ver schuldigd is. Nee toch hè. Die heb je toch niet uitgenodigd. Nou ja, dan moeten we in de dagen daarna maar Natuurlijk waren er donkere wolken, natüürlijk was het grijs, die dag in januari 1971. De reis naar Bussum verliep zoals verwacht: de boot, de bus, de trein. De reis route was uitgestippeld door m'n vader, hoofd van de afdeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie te Ter- neuzen. Zelf ooit een gewaardeerd seiner op HMS Banc- kertnet na de oorlog in de Indische wateren. Iemand die in het dagelijks leven soepel omsprong met begrippen als 'broederdienst' en 'vrijstelling'. Het kon gebeuren dat een plaatselijke visser op een donkere avond aan belde en een maaltje vis overhandigde. Nu eens vis, dan weer een doos sigaren. Als dank voor het ambtelijke briefje naar het ministerie van Defensie, waarin werd duidelijk gemaakt dat die ene zoon nu net niet kon wor den gemist in het familiebedrijf. Het voorspel, in maart 1970, was angstwekkend ge weest. Een bus bracht ons, net middelbare scholier af, naar een kazerne in Breda, waar nochalante geneeshe ren met dikke zwarte brilmonturen tussen toen nog strakke billen staarden, waar een buisje bloed werd af getapt en waar je moest vertellen wat je mankeerde. Niets dus, maar desondanks mekkerde je dat je niets voelde voor 's lands wapenrok. Het werd met een schampere lach weggewuifd. Wel kwam vast te staan dat ik de bloedgroep B-positief bezat. En al was die re delijk zeldzaam, het was absoluut geen reden om te worden afgekeurd. Die weerzin tegen het leger was door de jaren heen ge groeid. Opgegroeid in een wereld met Hitweek, de Pro- vadya-beweging van de Amsterdamse goeroe Koos Zwart ('de beurstarieven voor wiet en hasj van deze week'), met de opkomende kraakbeweging en de Maag denhuisbezetting en vooral ook in de periode van het 'langharig werkschuw tuig' werd de toon gezet voor een nieuwe beweging van het gebroken geweertje. Dus reed je zonder bril op een opgevoerde brommer. Zonder bril? Ja, want in Hitweek viel het relaas te lezen van een sol- daat-in-verzet, die met min 5 (kippig) was afgekeurd. Dus dacht je... In Bussum wachtte een zogenoemde Tientonner de sol daten in spe op. In de trein had je de krant nog gelezen. Over de acties van de oude 'verzetsheld' Honoré Colsen (van de 'vrije veren') voor een tolvrije timnel onder de Westerschelde, over de openbare verkoping van de 'smokkelgarage' van een zekere R. H. in Sluiskil en over de oprichting van een supportersclub voor wielrenner Theo Verschueren in Sint-Jansteen. In de Kolonel Palmkazerne was de gang naar de dokter kort. Wat ik had? Een tikje tegen het hoofd was voldoen de; hetzattussen de oren. 's Middags al trok de kapitein dokter zij n conclusiedit was werk voor de psychiater in Utrecht. Terwijl de 'maten' zich bij de foerier vervoeg den en van uniforme kleding werden voorzien, toonde ik m'n 'vrij vervoertje' aan de conducteur. De militaire zielenknijper kon een grimlach niet onderdrukken. Met een snik vertelde ik hem mijn seksuele voorkeuren en zelfmoordplannen als die niet serieus werden genomen. Homo? Welnee, de verlovingsring van m'n vriendin brandde in m'n broekzak. Met de psychiater was ik snel klaar. Nee, het weekeinde blijf ik liever in de kazerne (een grotere eenzaamheid heb ik daarna nooit meer ge voeld). In de officiersmess zag ik schaatser Jan Bols een wissel missen en de Noor Dag Fornaess Europees Kam pioen worden, voor Ard en Keessie. In Den Haag keurde een oude Indiër, een legerarts, mij af. Indië... ja, waar mijn vader nog heldendaden had verricht als seiner op die oorlogsbodem. Bij terugkeer wachtte nieuw journalistiek werk in Goes. Een week later zwaaiden twee collega's af; de sportjournalist had zich op het kazerneterrein in de dakgoot gewaagd, de fotograaf had zich uit het leger ge hongerd. Of we El0 hadden, vroeg een oudere collega. Nee, S5. WantElO was limonade. Wij hadden niets met de wereldvrede. Wout Bareman Illustratie Cor de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34