Werd er maar sneller een kaart getrokken Wegens holvoeten Trek een uniform aan en agressie is je deel. Sta voor de klas en je wordt beschimpt. Op voetbalvelden is schelden doodgewoon. Hoogste tijd om de teugels aan te halen. Als je te veel accepteert, verdwijnt je gezag. woensdag 24 december 2003 Natüürlijk zijn de weten schappers het er niet over eens. De één wijt het gedrag van de jeugd van tegenwoordig aan de slappe opvoeding van die vrijgevochten ouders uit de jaren zestig en zeventig, de an der weet absoluut zeker dat het te maken heeft met het lafhar tige overheidsoptreden en een derde wijst met de beschuldi gende vinger naar de 'ikke-ik- ke'-maatschappij en predikt tucht en orde, net als vroeger. Ja, vroeger... toen de maatschappij in toom werd gehouden door strenge regels op alle gebied en de naleving ervan bovendien nog heel nauwkeurig werd gecontroleerd. Toen was je bang voor een agent, stond je bevend voor de klas, was de huisarts een geleerde, zei je meneer en mevrouw tegen een volwassene en was er ontzag voor het gezag. Rommelige rijen fietsen rond het fietsenrek, rokende tieners op het schoolplein, bosjes middelvingers voor een toeterende automobilist die in z'n recht staat, zwartrijders in bus, trein en tram, wildplassers, ba sisscholiertjes die 'jij en jou' zeggen tegen de meester en de juf, voetbal lers die de scheidsrechter, de tegen stander, het publiek en de corner- vlag uitmaken voor teringlijer, oetlul en kankerhufter... Agenten, parkeerwachters, toezichthouders, scheidsrechters... trek een uniform aan en agressie is je deel, sta voor de klas en je wordt beschimpt. Zelfs Kamerleden, commissarissen dei- koningin en burgemeesters worden hooguit nog geacht, niet langer hóóg geacht. Zes jaar geleden sloegen Arnemui- denaren op oudejaarsnacht met knuppels in op twee brave agenten. Diezelfde nacht kregen collega's in Woudrichem bierflesjes naar hun hoofd geslingerd en werd in Aal burg een politiewagen in brand ge stoken. Het zorgde even voor wat deining, maar het ebde snel weer weg. Wordt nu tijdens oud en nieuw een telefooncel vernield, dan wordt gesproken van 'een rustige jaarwis seling'. Terwijl decennia geleden een uitgespat ei op het uniform van een agent nog breeduit op de voor pagina verscheen. Swiebertje Het gezag wordt aangetast, heeft moeite om te overleven. Maar het is vaak zo tegenstrijdig. Het gros van de massa schreeuwt bijvoorbeeld om meer alcohol- en snelheidscontroles, maar geeft de politie daaraan toe en worden er duizenden bonnen geschre ven, dan vraagt die massa zich weer af waarom diezelfde agent geen boeven gaat vangen in plaats van die 'lullige' controles. Waar enerzijds wordt ge pleit voor de zelfontplooiing van het kind, wordt anderzijds boos naar 'de meester' gekeken als een kind met 'woorden van de straat' terugkomt. Gezag en respect moet je verdienen, zei laatst een socioloog van het Cen trum voor Politiewetenschappen in Amsterdam. Was Swiebertje in de mooie jaren zestig al flink brutaal te gen die arme Bromsnor,-nu is het schelden op 'een uniform' bijna inge burgerd en in ieder geval lekker stoer, zeker in een groep. Hoe het komt? Die socioloog had er wel een oordeel over: de media melden steeds vaker dat de politie te weinig zaken oppakt en op lost. Justitie laat bolletjesslikkers lo pen. Maar wie een paar kilometer te hard rijdt, wordt gepakt. Als dat het beeld is, hoeft de sterke arm niet te re kenen op ontzag. Dus moet het roer snel om. Dat gebeurt inmiddels mond jesmaat. Het trefwoord is nu: zero-to- lerance. Niets wordt nog gepruimd, alles wordt bestraft, Wie in de fout gaat, voelt de pijn in de portemonnee. En het werkt. Vorige week viel het ook een verdwaalde minister op: nooit zo veel brandende voor- en achterlicht jes gezien bij fietsers in Amsterdam. De oorzaak? Strenge, consequente controles. Vroeger wist een Amster dammer dat de politie hem negeerde, nu weet hij dat er op hem wordt gelet. Regels, controle, naleving. Hoofd Verkeerszaken Han van Op- dorp van de politie Zeeland knikt: „Een consequente controle op de na leving van de verkeersregels haalt het aantal overtredingen, maar ook onge lukken, ontegenzeggelijk naar bene den. Alleen al het feit dat het aantal dodelijke ongevallen dit jaar tot nu toe, vlak voor Kerst, beperkt is geble ven tot 25 vormt daarvan het bewijs. Vorig jaar waren het er nog 29 en in de j aren daarvoor steevast gemiddeld 45 Het is natuurlijk niet alleen aan con troles te danken, maar ook aan pre ventie, aan voorlichting en zeker ook aan de aangepaste infrastructuur, aan rotondes vooral." Dat controles nodig zijn, weet Van Opdorp als geen ander. De cijfers wij zen het uit. Nu de politie Zeeland met een video-auto controleert op snel heid, vallen ze bij bosjes: tientallen mensen, die 50 of meer kilometer te hard rijden. Alcoholcontroles? Dit jaar al een kleine duizend overtreders. ,,De mensen reageren inderdaad foto Ruden Riemens agressiever. Schelden je uit en vinden dat je een ander beroep moet kiezen of - traditioneel - boeven moet gaan van gen. In de Randstad is het overigens veel erger dan hier; Zeeuwen blijven over het algemeen nog wel beleefd. Maar het is wel veranderd allemaal. Boezemde je vroeger als agent angst in, nu kun je bij wijze van spreken een ram krijgen." Hij zag het gebeuren. De politie moest van gezagsdrager switchen naar 'oom agent', fijn sociaal bezig zijn, één met de burger. Nu is er opnieuw een om mezwaai: terug naar de kerntaken. Strenge verkeerscontroles vormen daarvan een belangrijk onderdeel. En Van Opdorp is daar niet ongelukkig mee. Ook op school keren orde en net heid terug. Veel scholen, zoals de openbare Irisschool in Zaamslag, hebben weer duidelijk geformuleerde gedragsregels. Over hoe je omgaat met je klasgenoten en de 'meester' of 'juf'. Niet meer 'hoi' en 'doei', maar beleefd goedemorgen en tot ziens. Het onderwijs bevond zich sinds pakweg halverwege de jaren negentig op een hellend vlak. Naar school? Nou goed, omdat het moest, Huiswerk? Nee, er was iets leuks op de tv. En verder geen gezeur graag. Directeur Jan Jonkman van de school in Zaamslag (sinds kort is hij ook ma nager van het samenwerkingsver band van twaalf openbare basisscho len en Midden- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen): „Het is op veel scholen nog zo hoor. Netjes gezegd is het peda gogisch klimaat op school nog steeds een verbeterpunt. De school is een verlengde van de maatschappij; er heerst te veel de sfeer van de straat, van die grote mond en stoerdoenerij Daarom hebben we die gedragsregels ingevoerd." Maar de ouders moeten er natuurlijk wel achter staan. Het moet niet zo zijn dat, als een leraar een leerling streng aanpakt, de ouders verhaal komen halenJonkman hoort ouders wel eens klagen 'meester, naar mij luistert-ie ook niet'. Thuis, weet Jonkman, sleept zo'n gezin zich soms van de ene ge zagscrisis naar de andere. Als de ouders en de leraar er samen niet meer uitkomen, kunnen externe deskundigen worden ingeschakeld. „Want je zult het zien: zo'n kind komt op school, steekt een paar lotgenoot jes aan en in no time staat heel de klas op z'n kop. Als je dan zaken accep teert, gaat middelen, vervagen de grenzen en verdwijnt je gezag. Ja, ge zag is een hot item in het onderwijs." Schelden Dat is het ook op de voetbalvelden. Verbaal geweld op het veld? Doodge woon. Adrie de Willigen, verantwoor delijk voor de aanstelling van de scheidsrechters in het zaterdagvoet bal in district Zuid I (de regio's Zee land en Dordrecht en een deel van Brabant), bezoekt ieder weekend wel een wedstrijd en stelt vast: „Het ver baal geweld neemt enorm toe. Ja, ook in Zeeland. Het schelden is een alge meen verschijnsel, dat je bijna niet meer terugdraait." Tientallen scheidsrechters zijn door het spelers gedrag afgehaakt en aanwas is er nau welijks. Toch vindt De Willigen dat de scheidsrechters het in eigen hand heb ben. „Ze moeten gewoon sneller in grijpen, niets over hun kant laten gaan en sneller gele en rode kaarten trekken. Nu beginnen ze een wed strijd soepeitjes en loopt het dan uit de hand, dan stellen ze plotseling een daad en geven iemand een rode kaart, die misschien voor het eerst in de fout ging. Je moet consequent en duidelijk zijn. De KNVB heeft z'n strafmaat de laatste tijd aardig opgeschroefd, dus zo'n speler krijgt z'n trekken heus wel thuis. Dus..." Dus moet de scheidsrechter strenger optreden, de agent niets meer door de vingers zien, de leraar de gedragsre gels consequent toepassen. En dan... zal heel Nederland te hoop lopen en klagen dat het allemaal veel te streng is en allemaal best een beetje soepeler mag. Wout Bareman Op 5 juli 1965 verklaarde deLuit.KolonelG. Oppenhui zen, hoofd van de indeiingsraad nr. 5 te Utrecht mij, na de beoordeling als bedoeld in de artikelen 10 en 12 van de Dienstplichtwet, 'voorgoed ongeschikt'. Ik hoefde niet in het leger. Sterker nog, nadat de goede Oppenhui zen zijn handtekening had geplaatst, mócht ik er niet eens meer in. Wilde ik ooit een vent worden, dan moest ik daar zelf maar wegen voor zien te vinden. Als ik in later jaren met mijn kinderen van gedachten wisselde over oorlog en vrede, liet ik me van mijn mooi ste kant zien. Nee, hun vader had de krijgsplicht niet vervuld. Want wat was er nou toch aan om andere mene ren pijn te doen of nog erger. Niks toch zeker. Ze vonden dat een fijn standpunt en waren wel een beetje trots op me. Dat was in één slag over toen door verraad binnen de fa milie aan het licht kwam dat ik voor de militaire dienst was afgekeurd wegens holvoeten. De kindertjes namen daarvan onder grote hilariteit kennis. En nog altijd mo gen ze zich graag, als we in gezinsverband bijeen zijn, buitensporig vrolijk maken. „Onze vader heeft holvoe ten", juichen ze dan ih een geslaagde poging tot onder mijning van mijn laatste vleugje gezag. Ik ga dan wat inschenken in de keuken en treur om het verlies van mijn verzonnen principes. Daarna kom ik met volle gla zen de woonkamer in en probeer de conversatie een nieuwe wending te geven. Onderwerpen die in de buurt komen van het pacifisme, die liggen me niet zo. Misschien komt dat ook wel door een ervaring die ik be gin jaren tachtig had met het meisje dat tot mijn dage lijks vreugde nog altijd mijn levensgezellin is. Zij was en is tot de kruin toe gevuld met hoogstaande beginselen. Ze leverde destijds zware inspanningen voor het be houd van de noordse woelmuis en het is niet in de laatste plaats aan haar te danken dat de Oosterschelde nog al- tij d zo lekker zout ligt te blinken. Het is geen wonder dat iemand die zo vreselijk voor mooie fenomenen is, een grote afkeer heeft van lelijke en gemene dingen. Tot die laatste categorie rekent ze de kruisraket. Ik vind dat, diep in mijn hart, wel sierlijke dingen, passend bij het adagium 'si vis pacem, para bellum'. Maar zij ziet er gekwetsten en doden achter. Vandaar dat ze, jaren gele den, wilde meelopen in de rijen protestgangers die Lub bers ervan wilden overtuigen dat we die rotzooi niet in huis willen hebben. Ik zag niets in die marsen en hield haar voor dat daar ook mensen aan zouden deelnemen die kort daarvoor hadden gestemd op politieke partijen die de raketten wél wilden. Verkeerd gezelschap dus. „Als je wat wilt veranderen, dan doe je dat op verkiezingsdag en niet door samen met een stel steenezels een optocht te ma ken", riep ik. Daar was ze niet blij mee. „Je hebt gewoon geen zin om mee te demonstreren", zei ze. „Te lui. En daar verzin je lekkere gladde argumenten bij." Waaruit bleek dat ze me al aardig leerde kennen. Nou word ik nogal venijnig als ik ongelijk heb. En dus stuurde ik de gedachtenwisseling behendig richting ru zie. Die zij liet uitmonden in een ordinaire verwijzing naar mijn principiële holvoeten. Gelukkig heeft ze dat bij nader inzien teruggenomen. Maar praten over vrede, dat doen we haast nooit meer. Die moet je dan later toch maar weerzien te stichten. A.J. Snel Illustratie Cor de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32