Nier als vriendendienst PZC Dotteren 27 Oma voor oma Kruiselings doneren Vrouw voor man w®i»?raïrsii] THUIS De beste Medische vindingen woensdag 24 december 2003 jtoSFÏÖHN VAN OPPEN Door het almaar groeiende te kort aan donoren wordt bij een niertransplantatie regelmatig cebruik gemaakt van een nier van een levende donor. Steeds vaker is zo'n nier afkomstig van iemand met wie de patiënt géén bloedband heeft, maar wèl een 'duurzame en emotionele relatie' onderhoudt. Dat kan de levenspartner zijn, maar ook MX"- a~ mm i een goede huisvriend of vrien din. Een nier als geschenk van levensbelang. Volgens prof. J.H.M. Berden van Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen, te vens niercentrum voor de regio Brabant, lukt het medisch ge zien steeds beter om nierpatiën ten te helpen met de organen van een levende donor. Tot voor kort was de donor meestal ie mand met wie de zieke een bloedband heeft, zoals een ou der, broer of zus. Maar de erfe lijke overeenkomsten zijn niet langer absoluut noodzakelijk nu de medicijnen die de afweer onderdrukken aanzienlijk ver beterd zijn. „We hebben hier bijvoorbeeld een schoonmoeder gehad die een nier kreeg van haar schoonzoon." Het aantal mensen dat in leven blijft door spoeling (drie keer per week een halve dag in het ziekenhuis, dan wel thuis vier keer per dag ofwel de hele nacht door) stijgt met de vergrij zing van de bevolking. Tegelij kertijd blijft bij Eurotransplant, de organisatie die het aantal do nornieren van zojuist overlede nen zo goed mogelijk probeert te verdelen, het aanbod onthut send ver achter bij de vraag. De wachttijd is opgelopen richting vijf jaar. „Gedurende die tijd gaat de patiënt langzaam maar Door MAARTEN DOOPER In 1929, amper begonnen met zijn opleiding tot chirurg, voerde de 25-jarige Werner Forsmann (1904-1979) in het ziekenhuis te Eberswald, vlak bij Berlijn, een experiment uit. Hij maakte een sneetje in een ader in zijn elleboog en schoof een dun slangetje de ader in. zeker achteruit. Dat kun je voor komen als een dierbare een nier afstaat", aldus Berden. Op dit moment worden in de zeven Nederlandse niercentra elk jaar zo'n tweehonderd nie ren door levende donoren afge staan, zo'n 25 procent van het totale aantal niertransplanta ties. Levende donoren worden trouwens uitsluitend geaccep teerd als dat past binnen het medisch-ethische protocol dat Vervolgens rende hij de trap af naar het röntgenapparaat in de kelder. Staande voor het scherm, en via een spiegel de röntgenafbeelding van zijn borstkast bekijkend, manipu leerde Forsmann het uiteinde van het 65 cm lange slangetje tot in zijn rechter hartkamer. Nadat dit gelukt was, legde hij het resultaat vast op een rönt genfoto: de eerste hartkathete- rïsatie bij een mens. Forsmann zag hierin de ideale manier om bij een hartstilstand medi cijnen direct in het hart te kunnen toedienen. Zijn baas dacht er anders over en ont sloeg hem vanwege onverant woord gedrag. Eerherstel volg de in 1956 toen Forsmann de Nobelprijs voor Geneeskunde kreeg. Wel meteen enthousiast over Forsmanns vinding waren de .hiervoor staat. Als het aan Ber den ligt, wordt deze medische vriendendienst de komende ja ren flink uitgebreid. „Onderzoe ken tonen aan dat de risico's voor de levende donor uiterst klein zijn, mede dankzij de uit gebreide medische checlc-up die eraan vooraf gaat. Een nierdo nor zei laatst tegen mij: 7k heb nog nooit zoveel plezier gehad van mijn nier, dan sinds ik hem kwijt ben'. Voor en na een dotterbehandeling. radiologen. Zij gebruikten de methode van Forsmann al snel om contrastvloeistof aan te brengen in het hart en later ook de kransslagaders van het hart. Van het hart en de omrin gende bloedvaten konden zo veel duidelijkere röntgenfoto's worden gemaakt, waardoor zonder opereren afwijkingen aan hart en vaten konden wor den vastgesteld. Een van die radiologen was de Amerikaan Charles Dotter (1920-1985). Bovendien verzon hij voortdurend verbeteringen voor de apparatuur en materia len waarmee hij werkte. Zo ontwierp Dotter in 1950 een apparaat waarmee twee rönt- genopnamen per seconde kun nen worden gemaakt, een re cord voor die tijd. Ook ontwik kelde hij voortdurende nieuwe Epilepsie Het zogeheten Atkins-di( draten) is mogelijk te gel van epil medicij Een eer gunstig ter, Balt van de t In feite tere vor dat bij e geschre echter 2 80 proo moet dt slangetjes (katheters) om con trastvloeistof toe te dienen. In 1963 duwde hij met behulp van zo'n katheter per ongeluk een vernauwing in een ader open. Dat bracht hem op een idee. Zou dit niet een simpele en elegante manier zijn om vernauwingen in aderen en slagaderen, zogeheten steno- sen, te behandelen? Tot dan toe kon dit alleen via een risi covolle operatie. Op 16 januari 1964 nam Dotter de proef op de som. De linkervoet van Lau ra Shaw, een 82-jarige vrouw, zat vol met niet-genezende zweren en haar tenen dreigen af te sterven. Alle artsen advi seerden het been te ampute ren, maar de wouw weigerde. Charles Dotter stelde vervol gens vast dat een ernstige ver nauwing in een ader in haar bovenbeen de boosdoener was. t (veel vet, weinig koolhy- uilcen bij de behandeling ptische patiënten bij wie ?n niet voldoende helpen, e test bij 6 patiënten is erlopen, vertelde E. Kos- s Hopkins Children's Cen- nore) tijdens een congres nerican Epilepsy Society, het Atkins-dieet een lich- i van het ketogene dieet ilepsie soms wordt voor- ?n. Dit is in de praktijk ?r moeilijk uit te voeren; it van de energiebehoefte uit vet komen. Hij bood aan de ader met zijn nieuw bedachte techniek zoda nig op te rekken dat het bloed weer naar het been kon stro men. De wouw stemde toe en Dotter voerde, bijgestaan door zijn assistent Meivin Judlcins (1922-1985), de ingreep met succes uit. Het kostte radioloog Dotter in de jaren die volgden veel moei te cardiologen te overtuigen van het nut van de door hem bedachte behandeling. Pas na dat de Zwitserse cardioloog Andreas Grüntzig eind jaren zeventig de methode verder uitwerkte en de katheter voor zag van een ballon waarmee de vernauwing in de vaten kon worden opgerekt, werd de per- cutane transluminale (coronai re) angioplastiek oftewel het 'dotteren" breed geaccepteerd. Thea Dinnissen (62 jaar) uit de regio Nijmegen stond een nier af aan Catharina (59). Ze zijn groot moeder van dezelfde vier kleinkinderen. De zoon van Thea is getrouwd met de dochter van Catha rina. Twee dagen voor die bruiloft kreeg Catharina te ho ren dat haar nieren zo verzwakt waren dat dialyse nood zakelijk was. „Vier jaar heb ik moeten spoelen. Iedere nierpatiënt weet dat je conditie slechter wordt naarmate de dialyse langer duurt, of dat nu thuis gebeurt - zoals bij mij - of in het ziekenhuis. Ik kwam wel op de lijst van Eu rotransplant te staan, maar het aanbod van overleden donoren was zo laag dat het wachten uitzichtloos was", zegt Catharina. Terwijl hun zoon en dochter inmiddels vier kinderen kre gen - onder wie een tweeling - zag Thea de gezondheid van haar mede-oma zienderogen achteruit gaan. „Ze werd zwak en verloor elke week een stukje van haar moed en levenslust." Binnen de bloedband was er geen geschikte levende donor voorhanden. „Dan krijg je er toch een van mij", zei Thea spontaan. „Zou je dat wel doen? Het is geen kilo suiker die je weggeeft", antwoord de Catharina. Na een aantal diepgravende gesprekken, ook met de spe cialisten in het Radboudziekenhuis, werd'de band van de wederzijdse schoonmoeders erkend als 'duurzaam en emotioneel van aard', wat nodig is om voor de wet toe stemming te krijgen voor de transplantatie van een nier van een levend iemand. Ook in biologisch opzicht bleek de nier van Thea uitermate geschikt voor het lichaam van de andere oma. De operatie ligt twee jaar achter hen. „Al na twee weken liep ik te stofzuigen en voelde ik me net zo goed als voor de transplantatie. Sindsdien merk ik er echt nul komma niks van dat ik op één nier verder leef", zegt Thea. „Ik wel", zegt Catharina. „Ik ben aan een tweede leven begonnen." Per 1 januari gaat in de zeven Nederlandse niercentra een programma van start, waarbij partners of familieleden kruiselings een nier ruilen. Dit als oplossing voor een donor-ont vanger-duo dat dolgraag voor transplantatie in aanmerking wil komen, maar bij wie de bloedgroepen niet 'passen' of de ontvanger antistoffen heeft tegen de donor. In het kruiselingse programma geeft de donor van koppel A aan de patiënt van koppel B, ter wijl de donor van paar B de ontvanger van paar A helpt. „Hopelijk betekent dat een uitbreiding van het bestaande nierdonatie-bij-leven-pro- gramma", zegt een woordvoerder van de Nierstichting. „Daarmee wordt meteen ook de wachttijd korter voor mensen die aange wezen blijven op een nier van een overleden donor." Meer informatie: Nierstichting Nederland, in formatielijn 0800-3880000(gratis). Internet: www.nierstichting.nl Email: in fo @nierstichting Afdeling Nierziekten UMC St. Radboud, email nierziekten-secr@nier. umcn.nl Cor Smetsers (64) uit Middelbeers kreeg een nier van echtgenote Jet (60). Op de dag dat ze 36 jaar getrouwd waren werd één van haar nieren getransplanteerd naar zijn lichaam. „Ik heb er geen se conde spijt van. Het heeft niet alleen zijn kwaliteit van leven verbeterd. Zelf kan ik nu ook weer gaan en staan waar ik wil. Dat was toch anders toen Cor hier als patiënt aan huis gebon den was. Hij moest elke vier tot zes uur spoelen. Je kon geen kant meer op", zegt Jet. Allebei waren ze drie weken na de or gaantransplantatie volledig opgeknapt. Jet: „Ik merk er nu, zestien maanden later, niks van dat ik een gezonde nier mis en het litteken stelt ook al niks voor." Cor: „Mijn verschrompelde nieren hebben ze gewoon op hun plek laten zitten. Haar nier zit hier linksonder in mijn buik, dichtbij de blaas. Dat geeft minder risico's op complicaties. Ik voel hem alleen zitten als ik diep buk." Gisteren heeft hij nog vier ber kenbomen omgezaagd in hun royale achtertuin en morgen willen ze 50 kilometer wegtrappen op de fiets. Cor: „Vóór de transplantatie konden we niks meer samen. Ik was zo ziek dat ik de trap niet opkon en in de woonkamer sliep. Last van jicht, wat weer kwam door die haperende nie ren. Er kwam teveel urinezuur in het bloed en dat werkte door in mijn gewrichten. Ontstekingsremmers mocht ik niet slikken omdat de nieren dan nog harder achteruit zouden gaan." Het ging beter toen Cor dialyse kreeg. „Gelukkig heeft dat maar drie weken gehoeven, omdat Jet al klaar stond als donor. Die periode had ik nodig om aan te sterken, want ik was de maanden ervóór hard achteruit gegaan. Normaal ga je na een poosje spoelen weer langzaam achteruit, maar voordat het zo ver kon komen was de transplantatie een feit." Zijn broer Jan had hem ook al spontaan een nier aangeboden Jet: „Maar Jan is al 72 en ik wilde het liever zelf." Zij had bloedgroep O, hij had bloedgroep AB en ook alle ande re onderzoeken in het Radboud gaven aan dat er geen be zwaar kleefde aan de partnernier. Jet: „Het heeft ons na al die jaren huwelijk zo mogelijk nog dichter tot elkaar gebracht." Borstkanker Een computerprogrammaatje maakt het mogelijk de kans te berekenen dat uitgezaaide borstkanker zich verder door het lichaam heeft verspreid dan alleen de dichtstbijzijnde lymfeklier. Onderzoek van deze zogeheten schildwachtklier is tegenwoordig de meest gebruikte methode om na te gaan of er sprake is van uitzaaiing van de tumor. Met behulp van een aantal kenmerken van de tumor voorspelt het pro gramma of de uitzaaiing ook voorbij de schildwacht- klier is gekomen, schrijft K. Van Zee (Memorial Slo- an-Kettering Cancer Center, New York) in het vak blad Annals of Surgical Oncology. Dit is van groot belang voor de behandeling. Vaccins Vaccins zijn ook voor ldnderen volkomen veilig. Dit concludeert P. Offit (Children's Hospital of Philadel phia) in het vakblad Pediatrics op basis van een uit gebreide analyse van alle wetenschappelijke studies over dit onderwerp naar aanleiding van suggesties dat aandoeningen als autisme in verband zouden staan met vaccinaties op jonge leeftijd. Conserveer middelen en metalen in de vaccins hebben geen na delige effecten. In zeldzame gevallen levert overge voeligheid voor bestanddelen als gelatine of ei, pro blemen, stelt Offit. Alcohol Dat we dronken wor den van alcohol komt doordat alcohol de acti viteit van een eiwit (BK- kanaal) in de zenuwcel len stimuleert. Hier door vertraagt de ze nuwactiviteit, wat leidt tot ongecoördineerd ge drag. Dit schrijft A. Da- vies (University of California, San Francisco) in het wetenschappelijk tijdschrift Cell op grond van on derzoek bij wormpjes. Deze kennis kan mogelijk lei den tot middelen die het effect van alcohol blokke ren of die helpen bij het behandelen van alcoholis me, suggereert Davies. Knappe vrouwen Mannen die een (foto van) een knappe vrouw zien, gaan prompt minder rationeel nadenken. Zij kiezen dan vaker voor een directe, maar geringere beloning dan een (mogelijk) grotere beloning in de toekomst. Dit constateert M. Daly (McMaster University, Ha milton) in het vakblad Biology Letters uit een onder zoek onder 209 studenten. Bij vrouwen heeft het zien van een knappe man geen invloed op de ratio naliteit. In Amerika bestaan lijsten met de bes te dokters van het land. Voor elk me disch specialisme wordt jaarlijks een top honderd samengesteld. Zo is er een lijst met de beste cardiologen, de beste orthopeden, de beste gynaecolo gen, etc. De lijst wordt samengesteld door de collega's in het betreffende specialis me. Ze krijgen de vraag voorgelegd: "Als uzelf of uw partner een dokter nodig heeft binnen uw vakgebied, naar wie zou u dan verwijzen?" Zo ontstaat jaarlijks een serie namen met het neusje van de zalm van een be paald specialisme. Bovenaan de aller beste. Artsen die al op de lijst staan, kunnen hun plaats weer kwijtraken als ze on voldoende stemmen krijgen. Ook kun nen artsen zakken op de lijst door commentaar dat dokters anoniem op hun collega's kunnen geven. In Amerika worden op deze manier jaarlijks 2 miljoen meningen van dok ters verwerkt. De kans dat iemands voorkeur voor een vriendje of ie mands afkeer van een concurrent de lijst bepaalt is daardoor klein, joost Visser beschrijft deze week in Medisch contact' een enquête waarbij hij ruim drieduizend Nederlandse me- disch-specialisten aanschreef. Het doel was om, net als in Amerika, een lijst te maken met voor elk vakgebied de bes te dokters. De specialist moest aange ven naar wie hij/zij een 'naast familie lid' zou verwijzen voor een second opi nion binnen zijn eigen vakgebied. De meest opvallende uitslag van de en quête was dat nog geen 10 procent van de specialisten de enquête terug stuurde. Dokters in Nederland hebben geen zin in zo'n lijst. Natuurlijk weet Door PAUL VAN DIJK elke arts tot wie hij zich zou wenden met een medisch probleem bij zichzelf of bij een van de gezinsleden. Vooral zal duidelijk zijn naar wie hij/zij niet gaat in zo'n situatie. Nederlandse dokters zeggen dat ech ter liever niet hardop. Natuurlijk heeft dat te maken met het feit dat we een klein landje zijn, waar iedereen elkaar kent. Maar ook onze instelling speelt een rol. Nederlanders zijn in dit op zicht betrekkelijk laf. We willen graag de beste zijn. Maar als we het zijn, mag dat niet gezegd worden, zeker niet door de persoon zelf. Maar ook anderen aanwijzen als de beste ligt ge voelig. We houden niet zo van mensen die expliciet boven de middelmaat uit steken. Doe maar gewoon. Ilc vraag me af of het mogelijk is een top 100 van de beste huisartsen samen te stellen. Waar zou je naar moeten kijken? Hun ervaring? Hun technische vaardigheden? Hun kennis van het vak? Hun voorschrijfgedrag? Hun pu blicaties? Hun communicatieve eigen schappen? Opvallend aan zo'n lijst zou zijn dat patiënten er niemand in herkennen. Want dokters vinden juist die colle ga's goed die weinig medicijnen voor schrijven en die zuinig zijn met ver wijzen. En dat zijn nou precies de ei genschappen waar de patiënt niet op zit te wachten. Wanneer ik een enquête zou krijgen met de vraag wie de beste huisartsen zijn in Nederland, zou ik ook de vra genlijst niet retourneren. Het zou me echter niet moeilijk vallen om de bes te huisarts in mijn regio aan te wijzen. Maar ook ik ben een echte Nederlan der. Ik weet hem wel, maar ik zeg het niet. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27