Sydney bracht goede dingen Ik bid wel, maar niet voor de winst BankGiroLoterij kiest voor de hoogste klasse [jskerke moet pZoek naar „alemuziek Rafter terug in dubbelspel Boetes voor Cipollini en Petacchi Voetbalster Prinz zegt Perugia af Verenigde Staten betaalt Wada Springruiter Jeroen Dubbeldam teert nog steeds op gouden plak k Voor Elze-Sophie Wis je wordt het tijdens de kerst j, geen oliebollen eten, ze L, 0p zoek naar muziek die ffestveer's L'Espri past. De [tienjarige amazone schreef leren met de merrie tijdens Lr Zeeland met overmacht j rubriek in de klasse Z1 op en plaatste zich hier de finale. Dus dient er een kür op muziek te gereden. daar nu op gerekend? is pas mijn zesde wedstrijd IUEspri op dit niveau. Met [sterke bezetting was ik al een plaats bij de eerste Haar dit heeft me echt ver- lr, stelde de Kruiningse na Lwas het nu wel zo'n ver lig? „Nou, dat is misschien Laad een beetje naïef ge- ht van mij. Die zes wedstrij- heb ik allemaal gewonnen aet vrij hoge scores. Maar mijn trainer Leunis van ien had hier blijkbaar ook iopde winst gerekend. Dus q we morgen maar eens in r!eg, En ik denk dat hij wel passende oplossing heeft, lian wordt het een kwestie twee dagen hard trainen in its van feestvieren." (anie de Frel ondervond gis baar weer eens hoe onbe- aibaar de dressuur sport wel Tot de laatste combinatie t de vijftienjarige Koe- ibtse met Narwick aan de mg. Ook nadat Desiree Sen- imet Noblesse als laatste de Ihad verlaten, leek er voor Frel geen vuiltje aan de it, Juryvoorzitter Jan Wolfs ht daar kennelijk anders r,De arbiter uit Berkel En- jt waardeerde de Roosen- !se combinatie liefst negen rent hoger dan zijn collega, udoor kwam de Brabantse gelijke hoogte met de jj/s-Vlaamse amazone en ig zij het oranje erelint. tfwij zijn niet gelukkig met 5 groot verschil", stelde fe „Maar we hebben er wel i verklaring voor. Ik heb oralgelet op de kwaliteit van itevegingen. En mijn collega sltle lengtebuiging nogal fsdeoordeeld. Iets wat door lijstiel de proef veel wordt >r4" SYDNEY - Eigenlijk was hij definitief gestopt, maar Patrick Rafter keert op de Australian Hardcourt Championships te rug op het internationale tennispodium. De Australiër heeft besloten om begin volgende maand in zijn thuisland aan de zijde van Josh Eagle in het dubbelspel te beginnen. Van een comeback in het enkelspel is echter geen sprake. Bijna een jaar geleden kondigde Rafter (30) zijn afscheid aan. Na een 'sabbatical year' besloot de voormalige nummer een van de wereld zijn racket voorgoed op te bergen. Hij kon de motivatie voor het spelen op topniveau niet langer opbren gen. Afgelopen week belde hij echter toernooidirecteur Colin Stubs met de vi'aag om een wildcard. Stubs was meteen en thousiast: „Dit is een onverwachte kans voor de supporters om hun waardering voor een groot Australisch tennisser te to nen. Zijn aanwezigheid geeft een extra dimensie aan het deel nemersveld." ANP/AFP AIGLE - De internationale wielerunie UCl heeft de Italiaanse sprinters Mario Cipollini en Alessandro Petacchi boetes op gelegd voor wangedrag. Cipollini is ruim 1900 euro armer omdat hij tijdens Gent-Wevelgem twee bidons gooide naar een koersmotor. Dat hij dat deed terwijl hij de wereldkampi oenstrui droeg, vindt de UCI des te ernstiger. Cipollini gaf zo het verkeerde voorbeeld, net als Petacchi in de negende etappe van de Ronde van Italië. De succesvolste sprinter van afgelopen seizoen hoeft echter slechts 130 euro neer te tellen voor zijn handgemeen met de Let Andris Nau- duzs. Voor de sprint raakten beiden op de fiets slaags. De wed strijdjury vond destijds dat Nauduzs meer blaam trof, hij werd uit koers genomen. De UCI beboette hem daardoor ook zwaarder, Nauduzs moet ook dik 1900 euro inleveren. ANP FRANKFURT - Birgit Prinz wordt niet de eerste voetbalster op topniveau in een mannenteam. De Duitse, onlangs geko zen tot beste voetbalster ter wereld, heeft het aanbod van de Italiaanse club Perugia afgewezen. De 26-jarige speelster vreest dat ze nauwelijks speeltijd zal krijgen in de Serie A. Bovendien wordt Prinz nu niet de inzet van een juridisch steekspel tussen Perugia en de Italiaanse bond/wereldbond Fifa. Er bestaat een flink verschil van mening of het is toege staan een vrouw in een mannenteam te laten spelen. De voor zitter van Perugia, in de derde ronde van de Uefa Cup tegen stander van PSV, is bereid het uit te vechten tot het hoogste Europese rechtsorgaan. Prinz, die een financieel aanbod had gekregen dat volgens haar manager 'uit 7 cijfers' bestond, blijft vooralsnog spelen voor 1FFC Frankfurt. „Ik hou te veel van voetbal om het risi co te lopen om voor een paar minuten of helemaal niet te wor den ingezet in een mannenploeg", gaf de Duitse als commen taar. ANP/DPA MONTREAL - De Verenigde Staten hebben hun contributie achterstand aan het wereld-antidopingbureau Wada wegge werkt. Het land betaalde het achterstallige bedrag maandag ineens, aldus een woordvoerder van Wada. De VS was een van de landen die nog een openstaande rekening had bij het anti- dopingbureau. Twee weken geleden dreigde het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) dat landen met een betalings achterstand niet in aanmerking komen om de Spelen te orga niseren. Prompt maakte het land het geld over. ANP/AFP door Peter van Leeuwen NIJVERDAL - De BankGiro- Loterij-wielerploeg maakt vol gendjaar deel uit van de hoogste klasse van het internationale wielrennen. Manager Arend Scheppink besloot gisteren de door de internationale wielren- unie UCI toegekende status van Tradeteam I te accepteren. Scheppink nam dit besluit met het oog op 2005. In dat jaar be gint de UCI hoogstwaarschijn lijk met een internationale top- competitie, waaraan slechts twintig of hooguit 22 ploegen kunnen deelnemen. „Maken we nu de stap niet naar de Trade team I-status, dan vallen we voor 2005 zeker buiten de boot", zei Scheppink gisteren. ANP Wilt u uw VoordeelNummers Buitenland instellen of wijzigen? Bel dan vóór 24 december 22.00 uur naar de ZelfServicelijn (0800-0429) en stel gratis max. 3 buitenlandse telefoonnummers (vast of mobiel) in. Voor meer informatie, kijk op www.kpn.com, trefwoord 'kerstbellen'. woensdag 24 december 2003 l'ijf gelovige sporters komen maandelijks bijeen in bijbelclubje door Fardau Wagenaar WEERSELO - Waar de gouden medaille ligt? Olympisch kam pioen Jeroen Dubbeldam heeft geen flauw idee. Ergens thuis. De springruiter raakt volgend jaar in Athene zijn titel waar schijnlijk kwijt. Niet zo erg, want de magie van Sydney heeft hem veel goeds gebracht. Hij is nog niet echt met het mo ment bezig geweest, waarop een andere springruiter het goud krijgt omgehangen en hij dus kampioen-af is. De Olympische Spelen in Athene zijn pas in au gustus 2004. Dat duurt nog even. De ruiter is nuchter. Dingen ko men, zoals ze komen. Maar toch, de titel olympisch kampioen heeft iets magisch. Zonde dat je die na vier trotse jaren kwijt kan raken? „Ik sta er niet zo bij stil, ik zie dan wel weer hoe dat is. De kans dat ik mijn titel hou, is klein. Ik moet eerst maar eens zorgen dat ik Athene haal. De Sjiem is geblesseerd geweest, ik heb een rotjaar gehad. Maar het gaat nu heel goed. Als hij deze vorm houdt, moeten we nor maal gesproken in het team zit ten. Ik ga alleen als ik het gevoel heb dat ik mijn titel kan verde digen. Daar ga ik alles voor op zij zetten. Het motto: 'meedoen is belangrijker dan winnen', gaat voor mij absoluut niet op." De paardensportwereld kende het duo Dubbeldam/De Sjiem al in 2000. Ze wisten: deze combi natie maakt in Sydney kans op goud. „De Sjiem had in de jaren daarvoor al veel laten zien. Er moest rekening met ons gehou den worden, dat was bekend. Buiten de paardensport kenden niet veel mensen ons, voor hen kwam de overwinning als een verrassing." De springruiters kwamen pas op de laatste dag van 'Sydney' in actie. Lang wachten dus. Om het lekkere gevoel te krijgen en de drive om te winnen te voelen, ging Dubbeldam de eerste week elke dag naar het Holland House. Daar waar de kampioe nen op het podium getrokken worden en schor het Wilhelmus Olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam raakt volgend jaar in Athene zijn titel waarschijnlijk kwijt. foto Ed Oudenaarden/ANP blèren. „'Daar staan wij volgen de week ook', zei ik tegen Albert Voorn. 'Hou toch op', zei hij. Ik stond natuurlijk gruwelijk te bluffen", grijnst Dubbeldam. Maar ze stonden er wel, D ubbel- dam met goud en Voorn met zil ver. „Dat was super. De Spelen waren een ongelooflijk hoogte punt." Daarna, terug in Nederland Oranjeland: huldigingen, een bezoek aan de koningin, inter views en uitnodigingen voor elk feestje en elke opening. Jeroen Dubbeldam had Nederland een onverwachte gouden medaille geschonken, zijn naam was in een klap beroemd. En zijn paard De Sjiem werd na de gouden sprong het beroemdste paard van het land. „Ik verkeerde in een lange roes. Pas toen ik merkte wat er alle maal gebeurde, was het voorbij. In het jaar na de Spelen won ik de Grote Prijs van Aken. Die wedstrijd is in onze wereld net zo belangrijk als de Spelen. Dat was super. Bijna net zo mooi als Sydney. Dan beleef je alles nog een keer." De gouden plak schittert nog steeds. Waar Dubbeldam loopt, schuiven deuren open. Vechten sommige ruiters om startplaat sen op grote concoursen, Dub beldam mag overal meedoen, graag zelfs. „Dat is een fijn ge voel. Ik kan een jaar veel beter plannen, hoef me geen zorgen te maken of ik eigens wel of niet binnenkom. De titel heeft mijn carrière zeker makkelijker ge maakt." Van bekende ruiter in het paar- denwereldje, tot een bekende Nederlander, en een bekende in Duitsland. „Het is betrekkelijk natuurlijk. Maar ik vind het wel leuk als mensen om mijn hand tekening vragen. Wat ze er mee moeten, weet ik niet, maar toch, het is erkenning. Als de handte keningenjagers niet meer ko men, is er iets niet goed, zo zie ik dat."' Arrogant De Sjiem steekt zijn neus door de spijlen. De schimmel staat als een doodnormaal paard in de Weerselose stal. „Aan het begin werkte hij aardig goed mee als er een foto werd gemaakt. Maar nu niet meer. Alsof hij er genoeg van heeft." Een gewoon suiker klontje volgt, De Sjiem heeft geen spatjes gekregen na de Olympische titel. En Dubbeldam? „Ik ben niet veranderd. Achteraf zeiden mensen dat ik wat arrogant was. Dat is volgens mij niet zo. Soms moest ik 'nee' zeggen, omdat er zoveel op me af kwam. Daar zal het mee te maken hebben gehad. Soms zei ik dan 'ja', terwijl ik 'nee' bedoelde. Dat was lastig. Ik vond het niet leuk dat mensen zo over me praatten. Ik hou niet van arrogante mensen, dus zelf wil ik ook niet zo zijn." Het was een gouden sprong, op een zonnige dag in Sydney. Het veranderde veel, behalve zijn persoonlijkheid. „Elke week ga ik op concours, en elke keer is er een moment dat ik met mijn neus op de feiten wordt gedrukt. In Duitsland word ik als een VIP ontvangen. Daar hoef ik mijn tas bij wijze van spreken niet te dragen. Maar ik schakel ook net zo snel weer om als ik thuis in de stront sta." GPD loor Mariëlle Verstegen ZÏTOLLE - Eén keer in de maand komen ze bij iaar. Om over het geloof te praten. De bijbel- ilub van Bert Konterman, Henri en René Rui tenberg, Jochem de Weerdt en Jan Maarten Hei- ieraan. En er kan nog meer bij. Gelovige spor ters als Wamberto en Dirk Kuijt zijn ook van arte welkom. Sports Witnesses is de officiële naam van de lub. Ze doen een heleboel, buiten dat ze sinds bit ook samen komen om over het geloof te pra- a.De voetballers en schaatsers gaan naar ker en, sportclubs en instellingen om over het ge- of te praten. Houden sportkampen, doen iets wrde EO-jongerendag. Waarom? „Omdat we tensen er attent op willen maken dat er meer is ■het leven dan geld, werken en familie", zegt giterman. En dat is? „God en het leven na de lood." Konterman is tijdens het EK voetbal in 2000 be trokken geraakt bij Sports Witnesses. Gelovig is ij altijd geweest, hij heeft zich er nooit tegen af- Keti, „Ik was de ideale schoonzoon, de ideale loon voor mijn ouders ook. Ik was een heel seri alize broeder. Ik was zestien toen ik bij PEC 'wolle kwam. Ik ging nooit uit, dronk nooit en tshet kon, ging ik op zondag mee naar de kerk. knkje achter ons zat de familie Smit; Jenita, Crotha, Marjanne en pa en ma." Op zijn 2le trad interman er voor het eerst mee naar buiten. Hij vertelde over het geloof in een interview in Voetbal International. Henri Ruitenberg werd ooit als eerste benaderd toor Ronald Lepez. De initiatiefnemer van de Hub kwam eind jaren tachtig al bij Ruitenberg. -Ikheb de boot toen afgehouden. Ik dacht: Wat sdat voor flierefluiter? Ik wist niet zo goed wat ervan moest denken", zegt Henri. Een hele ®ws later klopte Lepez aan bij broer René. Die lilde wel, net als collega-schaatser Jan Maarten Heideman. René: „Ik heb toen niet op mijn ge- oel, maar plichtmatig die stap gezet. Omdat ik dihslelijk ben opgevoed." Vanuit die achter end besloot Jochem de Weerdt ook iets voor Sports Witnesses te gaan doen. „Het geloof is waar je mee bent opgegroeid en ik wil leven Caai'de normen en waarden die je geleerd hebt", '^de speler van Go Ahead Eagles. Verkeersongeluk ^igjaar sloot ook Henri Ruitenberg zich bij de du> aan, nadat zijn vrouw Alie om het leven ™ambi] een verkeersongeluk. Henri: „We spra in eerder wel eens over het geloof in de familie, ^aar heel oppervlakkig. Dat waren geen diep- pande gesprekken. Sinds Alie dood is, is dat Irafidèrd." ?el geloof kreeg een heel andere impuls voor de £e'e familie Ruitenberg. Niet dat Henri woest Of boos op God. Of zich afvroeg waarom «zijn gezin dat moest overkomen? „Ik kan ^voorstellen dat mensen dat denken, maar ik pbdat nog geen seconde gedacht. Ik heb er al- maar kracht door gekregen. Als je een rela xt God aangaat, krijg je daar heel veel rust bliefde voor terug. Zonder geloof, zat ik hier nu retzegt Henri Ruitenberg in de kantine van de ■bbaan in Groningen. „Dan schaatste ik niet Vijf gelovige sporters: René Ruitenberg, Jochem de Weerdt, Jan Maarten Heideman, Henri Ruiten berg en Bert Konterman (vlnr). fotomontage Riet Vos meer, maar zat ik waarschijnlijk met een pilsje in de kroeg." Ook bij René Ruitenberg werd 'alles even stilge zet' na het overlijden van Alie. „Het was ontzet tend ingrijpend, ook omdat Alie als een soort zus voor me was. Ik was nog een peuter toen Alie al bij ons thuis kwam. En Alie was voor mij altijd een voorbeeld hoe iemand moet zijn. Na haar dood ben ik me echt met het geloof gaan bezig houden. Daarvoor leefde ik mijn leventje, zoals meerdere gelovigen. Maar ik had niet echt een relatie met God." René Ruitenberg geeft het zelf aan. Hij is er hele maal vol van. Vol van het geloof. Hij verslindt re ligieuze boeken bij de vleet. Praat er ook veel over. „Ik heb een paar momenten gehad, dat een bevestiging voor me was dat God met je bezig is. Ik stond helemaal te shaken, had mezelf niet meer in de hand." Later droomde hi] over Alie. „Mijn zus Nelie bleek precies dezelfde droom te hebben gehad." Een cursus over de heilige geest in Elburg ver sterkte alles nog meer. „Super indrukwekkend was dat. Dan groei je zo sterk in je geloof met God. Dat kun je je niet voorstellen. Ik ben op dit moment net zoveel met God bezig als met trai nen." Jan Maarten Heideman: „Geloof is het belang rijkste in mijn leven. Met schaatsen rijd je hon derd rondjes, wil je winnen en ben je blij. Maar dat is tijdelijk geluk. Geloof geeft altijd een ont zettend fijn gevoel." Maar waarom gebeuren er dan zoveel vreselijke dingen als oorlog en ziektes? Hoe kan dat nou als er een God is? Het zijn vaak gestelde vragen, ook Konterman krijgt ze regelmatig te horen. „Óf ze zeggen dat ik als gelovige geen overtreding kan maken in het veld, maar dat heeft natuurlijk niks met elkaar te maken. Mensen vergeten de dagen dat het goed gaat. Dat je wakker wordt, gezond bent en dat het goed met je gaat. Dat vin den wij allemaal maar heel normaal." Op zondag Sporten op zondag is een ander issue. Kan het of kan het niet? Voor Jochem de Weerdt, Neder lands-gereformeerd van huis uit, is het nooit een probleem geweest. „Voetballen is je beroep. Het niet-sporten op zondag was in het begin meer een kwestie van dat ik het niet gewend was, dan dat het echt niet mocht van thuis." Ook Konterman moest als voetballer van FC Zwolle, Cambuur Willem II, Feyenoord, Glas gow Rangers en nu Vitesse vaak op zondag in ac tie komen. En daar was niet iedereen in de fami lie het mee eens vroeger. „Maar nu wel. Ik vind ook: geloven doe je niet alleen op zondag, maar alle dagen van de week." De schaatsers schaatsen soms ook op zondag. Maar dat zijn uitzonderingen, de meeste wed strijden zijn op zaterdagavond. „Als alle wed strijden op zondag zouden zijn, zou ik geen ma rathons rijden", zegt Henri. „Eerder ging ik ook met een rotgevoel weg op zondag, als Alie naar de kerk ging en ik moest schaatsen." René is er nog niet uit wat hij gaat doen op zon dagen. Jaren geleden besliste hij na een gesprek met de dominee dat hij zondags kon sporten. „Nu twijfel ik weer. Het is dubbel, aan de ene kant voelt het niet goed om op zondag weg te gaan. Aan de andere kant krijg je er wel meer be kendheid door en dat is ook belangrijk. Ik zie ons als een soort apostelen in de sportwereld." Bidden voor een wedstrijd. Konterman ziet het veel Afrikanen doen bij Vitesse. Zelf bidthij ook. Maar niet voor de winst. „Wel dat ik zonder bles sures uit de wedstrijd mag komen. Het mooiste gebed is dat van de Brazilianen tijdens het WK van 1994. In een gezamenlijk gebed vroegen ze God om de winst te schenken aan de ploeg die God de meeste liefde gaf. Dat vind ik wel een mooie." Wat de club Sports Witnesses wil? René: „Evan geliseren aan de hand van getuigenissen. We gaan naar kerken, sportclubs, sportkampen en doen ons verhaal. We willen met Sports Witnes ses ook een breder draagvlak krijgen. Misschien dat Wamberto en Dirk Kuijt erbij willen komen, zodat we het landelijker kunnen maken." Het ultieme doel? „Zoveel mogelijk mensen la ten geloven", zegt René Ruitenberg. „En waar om? Omdat het zo goed voelt, dat ik het niet al leen voor mezelf wil houden, maar dat gun ik jou ook. Iedereen." GPD die op ie kerstdag met zijn vaste telefoon via KPN belt, krijgt 30% korting op alle gesprekken naar het buitenland. Hebt u bovendien uw 3 VoordeelNummers Buitenland ingesteld, dan krijgt u maar liefst 60% korting op deze nummers. Prettige feestdagen! Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21