)esterhandel op volle toeren Politie let op afsteken vuurwerk Poorter spant kort NIEUWJAARSCONCERT geding aan tegen schrijfsters witboek Scary Harry verjaagt ganzen 17 lederlanders lopen warm voor eens zo exclusieve schelpdieren asteelpop in estkapelle CDA-jongeren boos op Delta Jongen te water met brommer Medicijnen gestolen uit auto Sch-Duiveland bespaart geld Milde straf voor verdedigen zus ruitteeltmuseum KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG COMBUSTION CHAMBER olv Rutgerv Leyden WILLEM BREUKER K0LLEKTIEF XENAKIS ENSEMBLE olv Diego Masson DAVID LINX JAZZQUARTET DIEDERIK WISSELS RALPH VAN RAAT piano ERNST GLERUM JAZZTRIO CDNCERTSPECIAL in detuincontainer JU CONCERTSPECIAL FOR TWO V. Kerstviering gehandicapten woensdag 24 december 2003 IjrRnh Paardekam SSEKE - De tijd dat de oes- een delicatesse was die [hts een enkeling zich kon oorloven, ligt achter ons. jdelaren merken dat steeds [r Nederlanders open staan de Zeeuwse lekkernij. veel huishoudens maakt de i0en tijdens de feestdagen plaats voor de oester, g is dat de oesterbedrij- ;jn Yerseke het deze maand id druk hebben december moeten we het iben", zegt J. de Koeijer van erhandel De Meulemeester. est van het jaar loopt het mondjesmaat." Er wordt d gewerkt in de verschillen- Yersekse oesterbedrijven. De 5te hebben voor de maand [STKAPELLE - Joe's Gara- (Big Chief Sugar, Wannabee, a, Over the Edge en Surren- spelen zaterdag 27 decem- op de eerste editie van Kas- jpop in Café Kasteel van Ba in Westkapelle. Het festi- begint om 14.00 uur. !i Garage opent Kasteelpop. ie plaatselijke band bestaat vijf fanatieke muziekliefheb- Hun repertoire bestaat uit «overs. Walcherse coverband Big id Sugar trad al eerder op in iteel van Batavia, rader bestaat sinds 1980. oankelijk speelde de band elstalige nummers, zo- Icovers als eigen werk. Af en geelde Surrender een num- :indialect. Het publiek rea- üde daar altijd enthousiast werd na verloop van 1 besloten alleen nog maar «se dialectrock te spelen, ^muziekfestival duurt de he en avond. december een extra blik werkne mers open getrokken. „Wij wer ken met een dubbele bezetting", zegt W. Verwijs van Krijn/Verwijs. „Met onze eigen mensen hebben we ons al sinds half november voorbereid op de ze periode. Na sinterklaas zijn de tijdelijke krachten erbij geko men. Het gaat onder meer om in pakkers, sorteerders, mensen die de mandjes dichtmaken en extra medewerkers voor de logis tiek." Verwijs zegt blij te zijn dat ook de Nederlanders steeds meer warm lopen voor de oester. De in 2002 uitgebrachte film Oes ters van Nam Kee en de constan te reclame van het Nederlands Visbureau hebben daar volgens hem voor een groot deel aan bij- Betaalbaar „Natuurlijk speelt ook het feit dat de oester geen luxeproduct meer is een rol", zegt Verwijs. „Vroeger had je alleen de platte Zeeuwse oester. Die is duur. Maar nu heb je ook de creuses en die zijn voor bijna iedereen betaalbaar." Collega J. van Stee van oester- handel Van Oost zegt het best jammer te vinden dat de luxe van het product af is. ,,De oes ters liggen tegenwoordig zo'n beetje tegen kostprijs in de su permarkt, terwijl de gewone vis boer haast niets meer ver koopt", zegt hij. Voor de handelaren valt er vol gens Van Stee nog een goede cent te verdienen met de oes ters. December is en blijft volgens hem de topmaand. „Ook rond Pasen en Pinksteren verkopen we wat meer, maar in deze paar weken verwerken we meer dan de helft van onze hele jaarpro ductie. Het loopt al gauw in de miljoenen stuks." Dat is bij Prins Dingemanse niet anders. „De oester is altijd al een decemberproduct ge weest", zegt E. Foudraine. „Het verschil is alleen dat steeds Extra personeel is ingeschakeld om aan de vraag naar oesters te kunnen voldoen. meer mensen ze thuis gaan eten, waar oesters vroeger vooral in restaurants geserveerd wer den." Bij Prins Dingemanse werken ze dezer dagen dag en nacht met zo'n vijftig man om de oesters op tijd bij de vishandelaren en de supermarkten te krijgen. Fou draine verwacht dat de drukte tot begin januari aanhoudt, om dat de oester ook op nieuwjaars recepties steeds vaker geser veerd wordt. „Daarna gaan we weer over op de normale druk te", aldus Foudraine, want vol gens hem valt er ook buiten de cember nog best wat te verdie nen. „In het verleden werden oesters echt alleen rond de feest dagen gegeten, maar nu gebeurt dat in andere delen van het jaar ook wel." Mondjesmaat Toch stelt J. de Koeijer van oes ter- en kreeftenhandel De Meu lemeester dat zijn bedrijf de de cembermaand hard nodig heeft om te kunnen voortbestaan. „Juist tijdens de feestdagen ne men mensen die zich iets extra's gunnen oesters. In de rest van het jaar gebeurt dat maar mond jesmaat." Bij De Meulemeester draaien ze deze maand ook met een dubbele personeelsbezet ting. De Koeijer is niet ontevre den over de afname. „Het loopt goed. De verwachtingen blijven niet achter." Dat geldt ook voor Roem van Yerseke, al is het volgens com mercieel directeur H. Verploegh nog te vroeg om een eindconclu sie te trekken. Hij schat dat het bedrijf driekwart tot tachtig pro cent van zijn oesters in decem ber verkoopt. „Het is een historisch gegeven dat oesters vooral rond de jaar foto Willem Mieras wisseling worden gegeten, maar toch merken we dat het product ook in de rest van het jaar aan populariteit wint." Net als Verwijs zegt Verploegh dat steeds meer Nederlanders aan de oesters gaan. „Niet al leen onze verkopers zien die trend. Ook promotiemedewer kers merken dat Nederlanders meer dan vroeger open staan voor het product. Als we een pro motieteam op pad sturen, willen steeds meer mensen wel eens een oester proberen. 'Goh, ik wist niet dat het zo lekker was', is meestal hun eerste reactie." MIDDELBURG - De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJA, is ontstemd over de loonsverhoging voor de commissarissen van Delta. Die krijgen er vanaf 1 januari gemiddeld 35 procent bij. Het CDJA vindt dat mensen die hard werken ook veel mogen verdienen, maar deze loons verhoging wordt als 'net iets te gortig' veroordeeld. De CDA-jongeren roepen de fracties van het CDA in de ge meenten en de provincie op zich tegen 'deze wantoestand' te keren. MIDDELBURG - Een zestienjarige jongen is maandaga vond met de schrik vrijgekomen nadat hij in Middelburg met zijn brommer in het Kanaal door Walcheren was be land. De jongen wilde het Jaagpad opdraaien, slipte en reed het water in. De jongen kon zelf op de kant klimmen. VLISSINGEN - Onbekenden hebben gisterenmiddag me dicijnen gestolen uit een personenauto op de Bedrijfsweg in Vlissingen. Het gaat onder meer om Omnic (blaaspro- blemen), Mataformine (suiker), Temazepam (slaaptablet ten) en Diazepam (rustgevende medicijnen). De vinder/ster wordt verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Vlissingen. ZIERIKZEE - Door gezamenlijk met andere gemeenten energie in te kopen bespaart de gemeente Schouwen-Dui- veland de komende twee jaar ruim 46.000 euro per jaar. De gemeente doet mee aan het project centrale inkoop van energie van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Het adviesbureau PME heeft berekend wat de besparing per gemeente is. Dat advies kost de gemeente 10.000 euro. Blijft over een besparing dit jaar van 36.000 euro en nog eens 46.000 euro in het jaar 2004. Over een nieuw con tract, handelend over de jaren 2005 en daarna, wordt ko mend jaar onderhandeld. Daarin zal ook de gezamenlijke inkoop van gas worden betrokken. MIDDELBURG - Zijn 15-jarige zus was op school regel matig het doelwit van discriminerende opmerkingen en scheldpartijen. De schoolleiding deed er niets aan volgens hem. Dus besloot de 20-jarige man uit Sint-Maartensdijk de belagers van zijn zusje een lesje te leren. Voor officier van justitie J. Groen stond het gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter vast dat hij een van de jon gens had toegetakeld. De officier eiste een voorwaardelij ke boete van 250 euro, omdat hij zich iets bij de irritatie van de man kon voorstellen. „Maar u mag geen eigen rech ter spelen. Als de schoolleiding niets doet, adviseer ik u om naar de politie te gaan, want aan discriminatie wordt zwaar getild." De officier hield rekening met de rol van de slachtoffers, want zij hadden de reactie min of meer uitgelokt. Politierechter R. Reinarz vonniste conform de eis. Een van de leerlingen is door de school geschorst. IfELLE - Zaterdag is er een (wintermiddag in het Fruit- iimiseum in Kapelle. tundigen beantwoorden die i over wat er allemaal tl museum getoond wordt. is het Zeeuws Wijnma- sgdde Luctor et Fermento rezig om diverse soorten wijn te laten proeven. Om 13.30 uur vertrekt een begeleide wan deling langs de monumentale bo men van Kapelle. Voor de kinde ren is er een kerstkabouterspeur- tocht en om 16.00 uur een lam pionoptocht in de museumtuin. De speciale activiteiten vinden vanaf 13.00 uur plaats. door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse politie let extra op het afsteken van vuurwerk. Dat mag slecht een zeer beperkte tijd; van 31 de cember 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Wie betrapt wordt op het te vroeg of te laat afsteken van rotjes, thundercrackers, an gel kiss, gillende keukenmeiden, boy's night, zevenduizendklap pers en ander materiaal riskeert een boete van 52 euro, aldus in specteur J. Krombeen. (advertentie) 3 Vy A donderdag 1 januari vanaf 19.30 uur Steve Martland Horses of Instruction John Korsrud Cruel Yet Fair John de Simone Hero Fantasy Renkse Vrolijk Grond Toek Numan Dreams of the Caterpillar Frank Crijns Prospulsion vrijdag 2 januari vanaf 19.30 uur Lorre Lynn Trytten Two (2003) Douwe Eisenga Pianocgncert (2003) Toshio Hosokawa Interim (2002) Iannis Xenakis Thallein (1986) zaterdag 3 januari vanaf 19.30 uur f Frederic Rzewski Winnsboro Cotton Mill Blues; Mayn Yingele Louis flndriessen Nocturne opus 2, Registers Bart Spaan Laat Décor I Jan Rokus van Roosendael Events Claude Debussy La terrasse des audiences de clair de lune Ross Lee Finney Variations on a Theme by Alban Berg Wisselende en verrassende korte solo optredens (20.00 - 22.00 uur) AFn door o.a. MIFUNE TSUJI viool (1 jan) DIES LE DUC saxofoon JASPER GOEDMAN percussie (3 jan) TETUZI AKIYAMA gitaar JOZEF VAN WISSEM luit (1 jan) Toegang 10 Informatie: tel. 0118 623650 www.nieuwe-muziek.nl Op vertoon van uw donateurskaart NM 2004 is de toegang op 1 jan GRATIS Donateur NM wordt men door storting van 15,- op giro 5600435 en u ontvangt gratis de CD-ROM impressie 35 jaar nieuwe MUZIEK Zeeland Die boete loopt op als het om strijkers gaat. Wie tot honderd strijkers bij zich heeft moet 80 euro overmaken op de rekening van Justitie. Worden er nog meer gevonden dan volgt een boete van zeker 132 euro, zo blijkt uit de gegevens van het Openbaar Ministerie. De boete voor jongeren onder de zestien wordt in de regel gehalveerd. Volgens de inspecteur gaat de politie Zeeland de komende we ken extra toezicht houden op het afsteken van vuurwerk. De verschillende wijkteams breng en de klachten in beeld en beste den extra aandacht aan plaat sen waar veel klachten vandaan komen. Het heeft volgens hem dan ook zin om de politie te waarschu wen. Aan de hand van zulke mel dingen kan er immers gericht worden gecontroleerd. Volgens de politieman valt het in de re gel mee met de overlast die ver oorzaakt wordt door het te vroeg afsteken van vuurwerk. De inspecteur stelt dat vuur werk alleen verkocht mag wor den vanuit een verkooppunt dat voldoet aan de wettelijke eisen. De verkoop mag pas op 29 de cember starten. Er mag alleen maar goedgekeurd vuurwerk worden verkocht. Verkoop aan jongeren onder de zestien jaar en meer dan tien kilo per per soon is eveneens verboden. En de invoer van vuurwerk uit Bel gië mag evenmin. Krombeen voorspelt dat de poli tie regelmatig gaat controleren op illegale invoer van vuurwerk uit België. door Rinus Antonisse YERSEKE - Het Zeeuwse plat teland vol knalapparaten en rijen vlaggen. Statenlid Jaap Maris ontvouwde onlangs een schrikbeeld. Als de boeren wil len voldoen aan de verplich ting om kol- en grauwe gans en smient op hun landerijen te verjagen, zijn in de provincie 6300 knalapparaten en 63.000 vlaggen nodig, becijferde hij. Of dat de leefbaarheid in het buitengebied ten goede komt, is zeer de vraag. Maar zover hoeft het niet te komen. Want overgewaaid vanuit Engeland is er nu de scary man, de auto matische vogelverschrikker. Een pop die zichzelf elke acht tien minuten opblaast, waar bij licht en geluid voor extra effecten zorgen. Ongediertebe- strijder Kees Kooijman uit Yer seke ontdekte de scary (schrik aanjagende) man enige tijd ge leden. „Hij is ontwikkeld door een paar tuinders uit Enge land. Ze kwamen op het idee toen ze vogels zagen wegvlie gen door wapperend plastic. Het werkt goed. Met één pop kun je ongeveer twee hectare bestrijken. Dat is te vergroten door de installatie regelmatig te verplaatsen. Dat is trou wens toch aan te bevelen, want dan raken de vogels er minder gauw aan gewend." Kooijman weet uit ervaring dat gewenning het grootste probleem is bij het verjagen van vogels. „En je moet er op tijd mee beginnen, niet pas als Om de achttien minuten jaagt Scary Harry de vogels de stuipen op het lijf. foto Willem Mieras ze ergens al langere tijd zit ten." Hij heeft goede verwach tingen van Scary Harry (zoals gedeputeerde Thijs Kramer de pop doopte). „Het is een sim pel systeem, met een accu die een ventilator, een sirene en een lamp aandrijft. Regelma tig blaast de pop zich op en je kan kiezen met of zonder licht en geluid", aldus Kooijman. De boer moet er een pittige prijs voor op tafel leggen. „Ik zeg altijd: het gaat er niet om wat ie kost, maar wat ie ople vert. Schade aan tarwe en gras land kost meestal veel meer". Het Faunafonds heeft een lijst van de toe te passen verjaag- middelen De automatische vo gelverschrikker staat er nog niet op. Volgens Miep Budde van de Faunabeheereenheid Zeeland is het gebruik toch toegestaan, omdat de pop ef fectief blijkt te werken. door Maurits Sep MIDDELBURG - Artemis spant een rechtzaak aan tegen de schrijfsters van een witboek over het Middelburgse reïntegra- tiebureau. Directeur J. Poorter beschuldigt hen van smaad. Zij zegt dat door het witboek veel onrust is ontstaan onder op drachtgevers en cliënten. Poorter had de schrijfsters van het witboek tot vorige week vrij dag de tijd gegeven hun aantij gingen in te trekken en excuses aan te bieden. Dat hebben zij echter niet gedaan. Daarom heeft Poorter gisteren besloten de rechtzaak door te zetten. M. Hendrix uit Goes, die het ini tiatief nam tot het klachten- boek, wacht het officiële bericht van een rechtzaak af. Zodra zij dat ontvangt, zal zij met de an dere vrouwen een advocaat in de arm nemen. Onrust De klachten van de ex-werk neemsters en ontevreden cliën ten horen volgens Poorter thuis in de interne klachtenprocedure van Artemis. Door publicatie van het witboek en de verzen ding ervan naar onder meer ge meenten die contracten hebben afgesloten met Artemis, is onno dige onrust ontstaan bij op drachtgevers. „Die bellen mij op met het verzoek of ik alsjeblieft wil zorgen dat ze niet meer wor den lastiggevallen", zegt Poor ter. De gemeente Breda, die met Ar temis een contract heeft voor de reïntegratie van ongeveer tien vrouwen, ziet volgens beleidsme dewerker arbeidsmarktbeleid F. Kuiper geen reden op basis van het witboek de relatie met Artemis te herzien. „Ze doen re delijk wat we hebben afgespro ken. Het lopende contract wordt in 2005 geëvalueerd. Dan vellen we een zakelijk oordeel. Nega tief of positief, dat ligt aan de prestaties." Intern Kuiper vindt dat de controverse tussen Artemis en de teleurge stelde werknemers en cliënten intern uitgevochten moet wor den. „Ik zit niet op deze informa tiestroom te wachten. Ik vind het geen integere manier om te klagen. Ik weet ook niet hoe het moet taxeren." De confronterende wijze van werken die Poorter gebruikt, hoeft volgens Kuiper niet per se slecht te zijn. „Ik weet dat ze soms controversieel werken. Aremis heeft geen traditionele aanpak. Het is meer iets van: de deelnemer moet erin geloven, an ders werkt het niet. Maar ik praat niet over goed of slecht. Een aantal vrouwen is gebaat bij deze methodiek, andere niet. Daar houden we rekening mee als wé besluiten welke vrouwen we naar Artemis sturen." Kwaliteit Artemis heeft geen contracten met Zeeuwse gemeenten. Ge meenten moeten opdrachten voor de reïntegratie van vrou wen op de arbeidsmarkt open baar aanbesteden. Alle reïnte- gratiebedrijven kunnen daarop intekenen. Volgens Goes en Ter- neuzen heeft Artemis wel meege- dongen naar de opdrachten, maar had het niet de beste ver houding prijs/kwaliteit. Middel burg heeft geen contract met Ar temis omdat het bureau op dit moment niet het product biedt waaraan de gemeente behoefte heeft. Artemis is niet vanwege een slechte naam bij voorbaat kansloos, benadrukken de drie gemeenten. KLOOSTERZANDE - In de Sint Martinuskerk van Klooster- zande wordt op tweede kerstdag een viering voor en door mensen met een verstandelijke handi cap gehouden. De dienst, die 'vrolijk en onge dwongen' zal zijn, begint om 10.30 uur en wordt opgeluisterd met een levende kerststal. De aanwezigen worden uitgeno digd mee te zingen en muziek te maken. De afdeling Zeeuws- Vlaande ren van de vereniging voor ouders en familie van mensen met een verstandelijke handi cap (VOGG) heeft haar leden persoonlijk uitgenodigd, maar ook andere belangstellenden zijn welkom tijdens de dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17