Akkoord over Tympaanplein Sommigen waren heel ontredderd Zonder buurtsuper wordt het lastig Hof wil meer getuigen horen na fataal ongeluk Lampendief aangehouden Vrouw bestolen van portemonnee Stelen van huisbaas beboet Rijontzeggingen voor Belg Rijbewijs drankrijder ingenomen Taakstraf voor winkeldief \achtdienst amiliekerst herinrichting binnenstad voltooid met opknapbeurt horecapleintje Puzzelrit woensdag 24 december 2003 door Katja Loqtenberg DEN HAAG - Het Haagse ge rechtshof is gisteren niet tot een beslissing kunnen komen in de zaak tegen een 24-jarige man uit Koewacht die ervan wordt verdacht een dodelijk verkeers ongeval even buiten Koewacht te hebben veroorzaakt. Het hof kwam tot de slotsom dat het noodzakelijk is om meer getui gen te horen. De rechtszaak wordt voortgezet op 9 januari. Een 44-jarige man uit Middel burg kwam in mei 2001 op tragi sche wijze om het leven toen zijn auto werd geplet door eenhcht- tien ton wegende shreddef die los was geraakt van de tractor waar de verdachte in reed. De transportband van die lood zware versnipperaar bleek niet goed te zijn bevestigd aan de tractor. Bovendien had de ver dachte tussen de 35 en 45 kilo meter per uur gereden, terwijl de wettelijke toegestane snel heid voor hem 25 kilometer per uur was en hij eerder al zou heb ben gemerkt dat het gevaarte aan het zwabberen was. In eerste instantie was het open baar ministerie in Middelburg dan ook van mening dat het de man schuld had aan het dodelij ke ongeval. De rechtbank in Middelburg achtte echter niet bewezen dat de verdachte schuld had aan het dodelijke ongeval, maar slechts dat hij de wet had overtreden door het verkeer in gevaar te brengen. De trekkerchauffeur kreeg een werkstraf van tachtig uur opge legd en een rijontzegging van acht maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk. De loodzware versnipperaar was handmatig vastgemaakt. De grote vraag twee weken gele den was of dat nu aan de ver dachte was te wijten of aan een monteur die meereed. Hofaan- klager mr. J. Wittop Koning was van mening dat de tragische dood van het slachtoffer niet de schuld an de verdachte was. Volgens hem mocht de chauf- féur er vanuit gaan dat de trans portband goed was bevestigd door de monteur. De hofaanklager eiste een werkstraf van zestig uur en een rijontzegging van acht maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Start opruiming van diverse showroommodellen: 27 december Extra geopend: maandag 29 december van 13.00 - 17.30 uur Kees den Herder Interieurstyling Walcheren www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 VLISSINGEN - Een 3 7-j arige Vlissinger is gisteravond in een winkel in de Walstraat in Vlissingen aangehouden. Hij werd betrapt toen hij een tafellamp wegnam. De getuige ging de man achterna en dit liep uit op een handgemeen. Een andere persoon die de getuige te hulp schoot, heeft de man uiteinde lijk aangehouden. Hij bleek behalve de lamp van 49,95 euro ook nog een zaklamp en batterijen gestolen te hebben. De goederen zijn terug naar de eigenaar en de winkeldief is inge sloten. VLISSIN GEN - Een 5 7-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren rond het middaguur bestolen van haar portemonnee. Daarin zaten enkele honderden euro's en wat persoonlijke papieren. De portemonnee werd in een onbewaakt ogenblik uit haar schoudertas weggenomen tijdens het winkelen in de Wal straat. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren door de Middelburgse politierechter R. Reinarz voor het bestelen van zijn huisbaas conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Aan het slachtoffer moet hij het schadebedrag van 750 euro betalen. De man had in februari dit jaar in een onbewaakt moment kans gezien om een aantal girobetaalkaarten van zijn huisbaas weg te nemen. Door de girobetaalkaarten van een valse handtekening te voorzien wist hij 750 euro in handen te krijgen. -SfREEKACTIVITEITEN fjensdag rGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, [0-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus- si 8.45-9.00 uur; [OMBURG-NHKerk, 19.45 uur: Kerstsa- C «izang; ÊfilJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 jsrKoersballen en biljarten; ïlELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil- menbejaardensoos; SDDELBURG - Spiegeltheater, 20.00 «n'De Laatste draak', voorstelling door Kjiergroep Duinart; iféBrooklyn, 23.00 uur: Gandpa Nicks SBseband; r.0eWeerlt, 22.30 uur: Blues rock BBig Chief Sugar; jnt.Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: In- jopochtend, 10.00-12.00, wijkinternet- gnt tolstraat 13,9.30-11.30: Sjoelclub Stich- «Welzijn Ouderen; tóige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: seisbal; Intmoetingskerk, 17.00-18.30 uur: Kin- srkookcafé; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- aboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ft 9.30-11.30 uur: Koffiecontact, 14.00 - ïMuur: Kaarten maken voor kinderen, "330-21.30: Kleding maken; StfiOOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: tasbal, biljarten en kaarten; ilSSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, ftjöuur: Soosmiddag voor vijftigplus- iKsn20 15-21.45 uur: Hatha Yoga; i frsnUitloophuis, Van Goghlaan 241a, '!3ö-16.00 uur: Sociaal spreekuur. Int» kerstdag YUSSINGEN - Eetcafé Hoge Duinen, taenburg, 11.00 - 12,30: Prestatie- teil. lyittde kerstdag VMERKE - Zijdemuseum, 14.00 uur: v ii-n Avalon speelt harp tijdens de wta MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft gis teren een 25-jarige drankrijder uit Brugge negen maanden rijontzegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en 850 euro boete opgelegd. De man was op 26 oktober dit jaar in Hulst na een bezoek aan zijn dochtertje in de fout gegaan. De rijstijl van de Belg viel de politie op bij een rotonde. Uit de blaastest bleek dat hij meer dan drie keer de limiet had overschreden. Zijn rijbewijs werd meteen ingevorderd. De verdachte was al twee keer eerder gepakt voor dronken rijden. De officier eiste negen maanden rijontzegging en 850 euro boete. De politie rechter was iets milder gestemd. De rij ontzegging geldt alleen voor Nederland. ZIERIKZEE - Een 36-jarige Zierikzeeënaar heeft zijn rijbe wijs in moeten leveren. De man werd maandagavond op de Driekoningenlaan in zijn woonplaats betrapt op rijden onder invloed. Hij had drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 34-jarige inwoner van Goes voor een win keldiefstal tot twintig uur taakstraf. De man, die verslaafd is aan verdovende middelen, nam 23 oktober dit jaar bij de plaatselijke supermarkt hamburgers, koeken, koffie, zoutjes, koffiemelk en'een krant mee. De Goese winkeldief is sinds de negentiger jaren bekend bij Jus titie. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt in Middelburg wordt vanavond ftii kerstnachtdienst gehouden nel bekende kerstliederen van Bsch en Praetorius. Koperbla- ers van Onda en de Nieuwe Kerk cantorij verlenen mede- re,-king. M. de Jong bespeelt etorgel. Voorganger is ds G. J. bit. De deuren zijn geopend anaf22uur. OOST-SOUBURG - Pinkster- (tmeenschap Shalom in Oost- ouburg houdt op eerste kerst- lageen familiekerstfeest. Tnema van de dienst is: Het erstgevoel, wat is dat? Voor- nger R. Deug gaat hier in zijn erstboodschap kort op in. De lenst begint om 14.15 uur. Enderen hebben een groot aan tal het familiekerstfeest, ide dienst werkt ook mee het .'rcultureel koor Sound of lope. Het familiekerstfeest >rdt gehouden in zaal Irene de Kanaalstraat 8. REDACTIE WALCHEREN 00 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl r.:- Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder 0 Edith Ramakers iSi' Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge horende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Mevrouw Van Herpen vindt het erg dat de supermarkt in de Vlissingse Schilderswijk verdwijnt. door Jeroen Boer VLISSINGEN - Klanten van buurtsuper Attent in de Vlissingse Schiidersbuurt zien de winkel niet graag verdwijnen. Ei genaar De Regt kan niet meer op tegen de grote supermarktketens en sluit zater dag de deuren. „Ik vindt het heel jammer dat de winkel dicht gaat. Het betekent toch dat ik ver der moet voor mijn boodschappen. Deze winkel was lekker dichtbij", vertelt klant Sonja Young. Ook Hanneke Heij- mans vindt het j ammer dat de winkel aan de Hercules Segherslaan haar deuren sluit. „Echt heel erg. Ik kom hier elke dag, dat is vaste prik. Soms kom ik wel drie keer. Maar ja, wat doe je eraan?" Het snel even langsgaan, is volgens haar het grote gemak van een buurtsuper. Mede klant R van der Poel is het hiermee eens: „Vooral als je iets vergeten bent, kan je het hier nog snel even halen." De klanten zijn het er over eens dat de sluiting vooral de oudere mensen in de buurt treft. „Het is vooral voor oudere mensen erg. Die kunnen het loopje naar deze winkel elke dag nog net maken. Ik denk dat de andere supermarkten te ver weg zijn", meent Heijmans. Mevrouw Van Herpen is zo'n ouder iemand die re gelmatig gebruik maakt van de super markt. „Deze supermarkt is heel handig. Ik kan erheen lopen, daarnaast bieden ze een goede service. Als het bijvoorbeeld glad is, bel je op en komen ze de bood schappen brengen. Bij een grote super markt hoef je dat niet te vragen." Lastiger De dagelijkse boodschappen worden voor Van Herpen een stuk lastiger. „An dere winkels zijn een stuk verder weg. Ik kan dan wel een taxi bellen, maar dat is niet handig. Je weet nooit hoe lang je in de winkel moet zijn en je moet de taxi ver van tevoren bellen. Nu kan ik snel nog foto Ruben Oreel even naar de winkel als blijkt dat ik 's morgens iets vergeten ben. Je kunt hier ook altijd even een praatje maken." Bianca Plet zal die gezelligheid ook mis sen. „De winkel is toch een ontmoetings plek voor mensen in de buurt. Het is hier altijd erg gezellig." Medewerkster Annie Arlette is het hiermee eens. „Hier hebben we nog tijd om even met de mensen te praten. Er komen hier bijna alleen vaste klanten. De mensen vertellen allemaal dat ze het jammer vinden dat we weg gaan. Het is een groot verlies. De grote winkels hebben het toch kapotge maakt." Van Herpen weet een ding: „We zullen eraan moeten wennen." t agenda ^Nadia Berkelder l jiIDDELBURG - Het laatste j|ykje binnenstad in Middel- ],lirg gaat volgend jaar op de schop. De gemeente heeft over fenstemming bereikt met de on- dernemcrs over de herinrich- ting van het 'Tympaanplein', - ),et stukje Markt tussen de Pot- t; tenmarkt en de Vlasmarkt. ;!et pleintje wordt een heel stuk jl jpter clan het nu is. Daarmee rijgen de terrassen van de cafes Pi =nrestaurants volop de ruimte, jovendien komen er allerlei on dergrondse voorzieningen die jet terrasbezoek moeten ver aangenamen. Zo worden er gas leidingen aangelegd voor cle ter rasverwarming. Tot nu toe werkten de exploitanten met gasflessen. Er komen ook on dergrondse elektriciteitsleidin gen voor verlichting en er wordt een extra bierleiding aange legd. „Zodat we tijdens evene ment een tap kunnen neerzet ten", zegt K. Kik, één van de ei genaren van de horecazaken Brooklyn, Studio 83 en the Ope ra. Kik is blij dat de onderne mers er uiteindelijk toch uitge komen zijn met de gemeente. „Het speelde al een jaar of drie, vier. We waren een beetje verge ten." De onderhandelingen lie pen stuk op de verdeling van de kosten. Daar is nu overeenstem ming over. De gemeente betaalt drie en halve ton, de onderne mers de rest. Wat de herinrich ting totaal kost, is niet bekend. Die cijfers zijn vertrouwelijk. De herinrichting van het plein moet of voor of na de zomer be ginnen. De ondernemers willen tijdens het terrasseizoen ge woon door kunnen werken. In januari wordt het werk aanbe steed, daarna komt er meer dui delijkheid over het tijdstip waarop begonnen kan worden. De bestrating van het plein moet vergelijkbaar worden met het uiterlijk van de Potten- markt en de rest van de binnen stad. Dus veel natuursteen, ge combineerd met klinkers. De boom op het plein blijft staan. Vorig jaar is de andere boom die op het plein stond al verplaatst. De twee bomen werden te groot en dreigden elkaar in de weg te gaan zitten. Met het nieuwe uiterlijk van het Tympaanpleintje is de herin richting van de binnenstad vol tooid. In 1999 ging als eerste de Markt op de schop, vervolgens werden de winkelstraten aan gepakt. Overigens bestaan er al jaren plannen om iets met het Tympaanplein en Plein 1940 te doen. Zo werd in 1998 bijvoorbeeld het plan gelanceex'd om op Plein 1940 een groot winkelcentrum te bouwen. Op de hoek van het Tympaanplein zou een informa tiepunt van de VW en een kiosk moeten komen. Het plan ver dween uiteindelijk van tafel. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Tien jaar ge leden werd Limburg voor het eerst getroffen door forse over stromingen. Drie leden van de Van Dixhoornbrigade uit Mid delburg reisden spoorslags af naar het getroffen gebied. Het werd een ervaring die op hen grote indruk zou maken. Drie dagen lang waren ze volop in touw om mensen te evacueren. Op kerstavond keerden ze, vol verhalen, terug naar Zeeland. „Het was niet verantwoord om nog langer te blijven, want we waren helemaal kapot", zegt Leo Wolterman, precies tien jaar na dato. Samen met Chris Simons en Pe ter-Kees Verbuys werd hij opge roepen om hulp te verlenen in de overstroomde gebieden. Ze werden in eerste instantie ge stationeerd inBaarlo. Daar kre gen ze adressen mee waar ze mensen moesten ophalen die vast zaten in hun huizen. De reddingbrigade heeft volop ervaring in het werk op het strand, maar de inzet in Lim burg bleek daar niet mee te vergelijken. „Je moest tot de BIGGEKERKE - MAC De Zeeuwen houdt op tweede kerstdag de traditionele kerst- rit. Inschrijven kan in café Juli ana op het Dorpsplein in Bigge kerke tussen 13.30 en 14.30 uur. Aan de puzzelrit kan iedereen meedoen. Tien jaar geleden waren leden van de Van Dixhoornbrigade in Limburg om hulp te bieden in het over stroomde gebied. fotoarchief Dirk-J an Gjeltema voordeur varen en vooral goed opletten om alle obstakels te ontwijken. Bovendien was het heel moeilijk om je te oriënte ren, zeker 's nachts, want we kenden geen enkele weg." Hoegoedze ook waren getraind, op veel zaken waren ze niet voorbereid, zegt Wolterman. „Vooral het omgaan met men sen. We waren wel gewend om EHBO te doen, maar nu kregen we soms mensen in de boot die compleet hoteldebotel waren. Dan weet je niet wat je tegen hen moet zeggen. Sommige mensen waren heel ontredderd." De contrasten waren soms groot. Wolterman spreekt van een 'tweedeling'. Door de hoog teverschillen stonden straten tot de eerste verdieping onder water, terwijl even verderop al les droog bleef. Daar ging het leven vaak gewoon door, tot verbijstering van de Zeeuwse redders. „We gingen even in een snackbar snel wat eten, met on ze pakken aan. Daar keken ze ons echt aan van: wat komen jullie hier doen?" Portofoons Mobiele telefoons waren des tijds nog nauwelijks in zwang, zodat het lastig was om het thuisfront op de hoogte te hou den. Daarom werd af en toe contact gehouden met een vast iemand in Zeeland, die vervol gens de rest informeerde. Het onderlinge contact tussen de hulpverleners verliep via portofoons. Het verloop van de dx-ie dagen zit tot in de kleinste details in Woltermans geheu gen. „Het was ook echt fantas tisch om te doen. Het is mooi dat we mensen echt hebben kunnen helpen." Nadat alles achter de rug was heeft de Van Dixhoornbrigade allerlei maatregelen genomen om nog beter voorbereid te zijn. Zo is er een vooralarm bij hoog water gekomen, zodat al vooraf duidelijk is welke leden be schikbaar zijn om eventueel te worden ingezet. Ook zijn er sindsdien regelmatig meer daagse oefeningen en wordt er getraind op zaken zoals het ver- voei'en van mensen in een rol stoel. Jaloezie Begin 1995 was het opnieuw raak in Limburg en werd de bri gade wederom ingezet, samen met een groot aantal Zeeuwse collega's. De tweede keer was veel minder spannend, zegt Wolterman. „In 1993 was het een chaos en hadden we het ge voel echt te hebben geholpen. In 1995 was alles goed geregeld en werd er zelfs in ploegendiensten gewerkt. De rest van de brigade was wel dolgelukkig dat het weer gebeurde, want nu moch ten zij ook eenkeer. Na 1993 was er toch een soox*t jaloezie, in po sitieve zin. Vergelijk het maar met een brandweei'man die nooit heeft geblust en die op va kantie is als er een gx-ote schuur afbrandt." De verrichtingen in '93 en '95 komen niet al te vaak meer ter sprake binnen de brigade. „We hebben nu een nieuwe generatie in de ploeg en dan proef je af en toe dat ze willen weten hoe het destijds was." De gebeurtenissen hebben vooral geleid tot meer waarde- ring voor het werk van de red dingbrigade, heeft Wolterman gemerkt. De drie wei'den na te rugkomst geëerd door de com missaris van de koningin en er kwam geld voor nieuwe boten. „We hebben bewezen dat we er waren toen het nodig was." C Advertentie Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15