Ippèl op CDA voor clementie House houdt zwemmers wakker Te harde wind voor dansfeest in tent Stormvloedkering dicht wegens hoge waterstand GroenLinks breekt lans voor onderdak uitgeprocedeerden ^A-wethouder wil druk op Tweede Kamer voor ruimer asielbeleid wmmmmtmmmÊma andweer Goes reden over iligheid horeca chtpartij zeeuwse almanak Kerstgedachte WALCHEREN maandag 22 december 2003 fFHith Ramakers IDELBURG - Wethouder Vries (PvdA) van de ge ste Middelburg roept alle 1-tvethouders en -fractie- pjlters in Zeeland op om eigen Tweede-Kamerfractie te wijzen dat de pardonre- sj voor asielzoekers ver- idmoet worden. CDA in Middelburg en e lieten vorige week al ho- jatzij het ontoelaatbaar vin dat mensen die vijf jaar of erin Nederland wonen, nog iea uitgezet. m het voorbeeld over van twee Walcherse afdelin- stelt de PvdA-wethouder, antekent dat de CDA-frac- in de vier grote steden hen oorgingen. Voor Veere en [elburg gaat de jongste ver ing van de pardonregeling, anister Verdonk onlangs in- iniet ver genoeg. De moge- jm een status te krij- t voor asielzoekers die [aar in Nederland zijn en ovendien nog in de eerste edure zitten. ens De Vries heeft de Twee- [amerfractie van het CDA éutel in handen om de maat- jteveiTuimen en is nu het sit aangebroken om een signaal af te geven. Kgt vaak in aanraking te ko- -et mensonterende toestan- in Middelburg, waar een loekerscentrum met 600 tsen is en waar een aantal irstconcert IDELBURG - In de Doopsge- eKerk in Middelburg geeft pella 'I Fiamminghi' een weert in het teken van Magnificat. Het concert idag 23 december ge- licenbegint om 20.00 uur. asielzoekers in woningen in de stad verblijven. Haast wekelijks wordt hij geconfronteerd met asielzoekers die onder de oude vreemdelingenwet vallen en een negatieve beoordeling krijgen. Zij worden op straat gezet. „Ge lukkig kunnen wij vrijwel altijd een beroep doen op Inlia. Die stichting brengt op ons verzoek mensen onder dak die op straat zijn gezet. Maar de stroom groeit en de kosten stijgen snel." Hij vraagt clementie voor die groep mensen die hier al ja ren wonen, die hier kinderen hebben, die het grootste deel van hun leven hier gewoond heb ben. Draagvlak De Vries noemt de handelwijze om de uitgeprocedeerden uit huis te plaatsen weinig humaan. Hij verwacht ook dat de Neder landse samenleving deze aan pak niet breed ondersteunt. „Ook in de achterban van het CDA ontbreekt hiervoor dat draagvlak." Het CDA Veere en Middelburg hebben er bij de CDA-kamer- fractie op aangedi'ongen om van uit de christen-democratische vi sie en sociale betrokkenheid hun medeleven te laten blijken. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) vindt dat de pardonregeling moet gel den voor alle mensen die hier langer dan vijf jaar rechtmatig verblijven. „Dat is een breed ge dragen standpunt van de VNG", aldus De Vries, die namens de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten lid is van het VNG plat form asiel. Er zijn nog ongeveer zesduizend mensen die onder de oude vreenxdelingenwet vallen en op een beoordeling wachten. De nieuwste vreemdelingenwet zal volgens De Vries efficiënter wer ken, wanneer nu een ruimei*e pardonregeling wordt ingevoerd in combinatie met een tenxgkeer- beleid voor nieuwkomers. In allerijl wordt zaterdag de feesttent op het Bellamypark ontruimd. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het had een vro lijk kerstfeest voor jong en oud in Vlissingen moeten worden, maar het werd een teleurstel ling. De eerste X-Mas Winterpa- rade en the Disco Connexion moesten zatex-dag worden afge last, omdat de stormachtige wind de haringen en palen uit de grond trok waarmee de cir custent was vastgemaakt. Organisator H. Samson treurde: „Ik had jullie allemaal een mooi feest willen geven, maar het risi co dat de tent de lucht in vliegt, is te groot." Vertegenwoordigers van de poli tie, brandweer en gemeente deel den zijn mening. In hoog tempo moest zatex'dagmiddag de tent worden leeggehaald. Het tent zeil klapperde en bij stevige windvlagen kwamen de palen los van de grond. De dertig volle vaten bier werden weer terug in de vi-achtwagen van de brouwer gerold. Het podium en de bar werden afgebroken en de stek ker ging uit de installatie. Alleen het kindermatinée en de modeshow konden doorgaan. Maar toen de wind tegen de avond aantx'ok, was er geen ver volg mogelijk. Het was zelfs ang stig om in de tent te zijn. Samson sprak van een finan ciële en emotionele kater. Hij is de laatste tweeënhalve week haast dag en nacht met het eve nement in de weer geweest. De nacht voor het feest sliep hij in de tent. Hij waakte over de va ten bier die al waren afgeleverd en die hij niet onbeheerd wilde achterlaten. Kaartjes „Dit is een domper. Financieel betekent het ook nogal wat. De huur van deze tent is ongeveer 1450 eux'o. Die moest ik vooraf betalen. Ik begrijp nu waarom." Er zouden dertien deejays optre den en ook de parade van een show- en drumband kon niet doox'gaan. „Daar moeten we nog goed uit zien te komen", zei hij. In de voorverkoop waren onge veer vierhonderd kaartjes van tien euro per stuk verkocht voor het feest met jaren zeventig en tachtig muziek. „Iedereen krijgt zijn geld terug, als ze de kaart jes terugbx-engen naar het adres waar zij ze gekocht hebben." Samson geeft de moed niet op. Hij denkt alweer aan een drie daags festijn in het Westduinge bied in Vlissingen. Het plan is om volgende zomer Vlissingen een pax-kpop te geven met 'Night of the px'oms-achtige' mu ziek. ES-J, Brussé, hoofd preven ts de Goese brandweer, is tevreden over de brandvei- tidin de Goese horeca. De idwcer controleerde in de van zaterdag op zondag tien horecagelegenheden in ioese binnenstad. Bij zeven- bedrijven bleek alles in or- één horecagelegenheid heb- renog wat kleine gebreken fótateerd", zegt Brussé. er daar was geen sprake levensbedreigende zaken." bet geval die wel zouden f den aangetroffen, was met iöneester D. van der Zaag de gemeente Goes af gespro- dat er bestuursdwang kon den toegepast. gebeurde begin deze maand i medewerkers van de ge iteen de brandweer bij een •Ischeepse horecaconti-ole in discobar twee keer het toege- eaantal bezoekers aantrof- Met bestuursdwang werd eigenaar toen gesommeerd inieuwe mensen meer bin- ie laten. die bewuste gelegenheid nu alles in orde", meldt sé. Alle achttien horeeagele- Kden die afgelopen weekein den gecontroleex'd, kre- tijdens de eerste controle, 3 deze maand, een waai"- j*mg. Nu werd er gekeken uitbaters die waarschu wer harte hadden genomen. Seis zeer in zijn nopjes met goede resultaat. „Op eentje ^dden alle achttien horeca- Nxeden nu hun zaakjes op zegt hij. „En dat hebben ineen paar weken tijd voor "e was eveneens aange- i verrast door de brandvei- f!Q van de aangebrachte "versiering. „We hebben sters genomen van dennen- l:n en andere versieringen bet mateiiaal was ofwel •oende brandvertragend of- onbrandbaar'', aldus Brus- [S - In de Korte Kerkstraat zijn gisterochtend rond ^twee mannen aangehou- ƒ0twee, een 19-jai'ige Goe den een 22-jarige Rotter- ®er> hadden tijdens een partij een winkelnxit ver- B kregen na verhoor bei- d proces-verbaal. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De zwemmers warmen zich op het droge op voor de eerste Kerstnachtmara thon in het Vrijburgbad in Vlis singen. Er kan bijna worden af geteld voor de start van het zwemevenement, dat duurt van acht uur zaterdagavond tot acht uur zondagochtend. Voor legio banentellers, offi cials, publiek en ruim tweehon derd zwemmers wacht een lange nacht. „Maar de housemuziek zal me erdoor slepen", verwacht zwemmer Yans Lekatompessy van het team Tribute to Ard. Als de techno-house zo'n twin tig minuten stampt, kijkt teller F. Zilverentant even op van zijn scoreformulier. Hij concentreert zich op de drie zwemmers in baan 1, of liever op de badmut sen zwai't, groen en i'ood. Ze trekken baan na baan. „Mijn zoon zwemt bij de Stormvogel. Hij vroeg of ik wilde tellen. Ik doe dit voor de Stormvogel, voor mijn zoon en voor het eve nement." Hij voorspelt dat het een zware nacht zal worden. „Als ik even niet oplet, mis ik een badmuts. Ik moet geconcentreerd blijven. Ik kan niet naar de zwemstijl kij ken of naar het wedstrijdver loop. Elke afleiding is eigenlijk verkeei'd. Dus tel ik maar. Na twee uur heb ik twee uur pauze, daaraa mag ik weer twee uur." Een rode badmuts maakt een keex-punt en spettert de banen- teller nat. „Ik blijf op deze ma nier wel wakker", reageert hij. „En met die verschrikkelijke muziek ex-bij, krijg ik ook niet de kans om weg te suffen. Ik hoop wel dat er vannacht rusti- ge muziek wordt gedraaid." Zilvex*entant is een van de pak weg veertig vrijwilligers die in touw zijn om het evenement te laten slagen. „Ik ben er trots op dat we op zoveel vrijwilligex's kunnen rekenen", zegt S. Porte- gies, voorzitter van de organise- x-ende vereniging Luctor et Emergo uit Middelburg. Het is een fors karwei geweest om de nachtmarathon te organi seren. Drieëntwintig ploegen uit Zeeland en daarbuiten zich heb ben aangemeld. In het vex-leden organiseerde De Schelde uit Ter- neuzen een nachtmarathon, maar sinds enige tijd ziet de ver eniging daarvan af. „We mex'k- ten dat er toch behoefte aan was en hebben het initiatief geno men", legt Portegies uit. Het doel is om met een team van acht zwemmers zoveel mogelijk kilometers af te leggen in twaalf uur. Teams kiezen meestal voor een x'itme van drie kwartier zwemmen, drie kwartier rust. „Een op elkaar ingespeeld sterk team kan tot 60 kilometer ko men", heeft Pox-tegies berekend. Het oude record staat op 63 kilo meter en 350 meter. Lekatompessy (16), Liesbeth Haarbosch (18) en Marcel Raats (16) maken zich op voor him eer- ste kilometers. Ze verwachten niet dat ze de hoofdprijs zullen winnen. „We tippen het eerste team van Luctor", zeggen ze. Het drietal maakt deel uit van Tribute to Ard. „Ard vex-blijft een jaar in het buitenland. Hij had hier nu eigenlijk bij moeten zijn", vindt Lekatompessy. „Vandaar deze naam." De dx-ie van Luctor zien niet op tegen een doox-waakte nacht, wel tegen de fysieke inspanning. „Na twee baantjes moeten we telkens uit het bad klimmen.+ Dat is zwaar." Strijd Ze spx-ingen hun spieren los op de housemuziek. En zijn klaar voor hun eex'ste meters van de nachtmarathon. Niet in hun baan, maar in baan vier, breekt de strijd om de eex'ste px-ijs los. De Bruinvis uit Sas van Gent heeft de leiding genomen. Luc tor en de Stoi*mvogel uit Vlissin gen volgen op korte afstand. De nacht valt en de muziekkeu ze vex'andert, even wordt een kerstachtige sfeer gecreëerd. Nog steeds zijn de di'ie teams uit baan vier aan elkaar gewaagd. Maar de verhouding is veran derd. De Zeeuws-Vlamingen lij ken hun snelle start te moeten bekopen. Tussen Stoi'mvogel en Luctor ontspint zich de strijd om de eerste plaats. De eerste uitvallers melden zich. Een team uit Heidelberg houdt het voor gezien. De ver moeidheid slaat toe, zwemmex-s klagen over blessures. Een paar ploegen sjoemelen, door zwem mers van andere ploegen te le nen. De ox-ganisatie grijpt in en bestraft ze. De laatste uren breken aan. De strijd wordt taai, maar op de klanken van nu weer opzwepen de housemuziek perst Bruinvis e(r een slotoffensief uit. Het le vert de ploeg een derde plaats op. Luctor heeft de tweestrijd met de Stox-mvogel gewonnen en is iedex-een te snel af. Het team neemt met 66 kilometer en 600 meter de wisselbeker mee naar huis. Stox-mvogel wordt tweede. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De schuiven in de Oosterscheldekering zijn gister ochtend gesloten in verband met de stormvloed. Op het hoog tepunt van de stormvloed werd een hoogwaterstand bereikt van 3.23 meter boven gemiddeld zee niveau. In Vlissingen werd om rond het middaguur een water stand gemeten van 3.30 meter boven NAP. Het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen werd enkele uren uit de vaart ge nomen en de parallelweg van de Brouwersdam is gedurende het etmaal afgesloten geweest voor verkeer. De sluitingsprocedure van de Oostex-scheldekering was inge zet op een verwachting van 3.04 meter, aldus hoofd van de dienstkx-ing Delta Kust H. Ja ger, vier centimeter boven het kritieke punt. De sluiting van de schuiven is gehandhaafd tot half zes in de middag. Op dat moment was het peil op de Oos- terschelde en de Noordzee nage noeg gelijk. Aanvankelijk werd er rekening mee gehouden dat de stormvloedkering rond mid- dernacht nog een keer dicht moest, maar door het afnemen van de wind kon daarvan wor den afgezien. In de loop van de afvond wei'd de situatie gunsti ger en kon de alax-mfase worden ingeti'okken. Hoogtepunt De stox-mvloed voor de Zeeuwse kust was tegen half één 's mid dags op zijn hoogtepunt, met een bereikte waterstand van 3.23 meter boven gemiddeld zee niveau. Die situatie werd in de hand gewerkt door het samen vallen van windsnelheid (een maximum van bijna windkracht tien), de windrichting (noord-west), het centrum van de depressie boven de Duitse Bocht en de normale vloed. „Daax-door wordt over de volle afstand het water van de Noord zee in zuidelijke x-ichting opge zweept en hebben wij een storm vloed voor de deur", legt Jager uit. Op basis van de voorspellingen van het KNMI en eigen compu terberekeningen van Rijkswater staat wex'd gisterochtend om acht uur besloten de sluitings- procedui'e in te zetten. Daarbij werd uitgegaan van een hoogwa terstand op de Oosterschelde (ge meten bij Stavenisse) van één meter boven NAP. Die water stand levert voor het planten en diex-enleven de minste schade op, aldus Jager. De laatste keer dat de kering dicht ging, was bij de - op zich zelf veel zwaardere - oktober- stoi-m in 2002. Achteraf gezien was dat niet nodig geweest, om dat de hoogwaterstand bleef ste ken bij 2.55 meter. Rijkswater- staat kreeg achteraf van natuur organisaties en de mosselpi'odu- centen het verwijt op het gevoel in plaats van op de feiten te zijn afgegaan. Sinds de ingebxnikna- me van de kering in oktober 1986 zijn de schuiven wegens storm 22 keer neergelaten. Dijkbewaking Door de hoge watex'stand liepen de keldei's van de Roompotsluis onder. Het verkeer over de Zee- landbrug en de Oosterscheldeke ring ondexvonden de nodige hin der van windstoten. De wind richting was evenwel dusdanig gunstig dat beide verbindingen gewoon open konden blijven. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gedui'ende enkele uren op vex'schillende punten een be- pei'kte dijkbewaking' ingesteld en teams paraat gehouden op de kantoren in Goes, Eindeweg'e, Grijpskerke en Kerkwerve. Afgezien van afgewaaide tak ken en kleine schades heeft de stox-m in Zeeland geen noemens waardige schade veroorzaakt. door Ingrid Huibers GOES - Zeeuwse gemeenten moeten een betere overeen komst sluiten met vluchtelinge norganisatie Inlia, om te voorko men dat uitgeprocedeerde asiel zoekers op straat moeten bivak keren. Daarvoor pleitte A. Soplantila, lid van de Vlissingse GroenLinksfractie, zaterdag middag in Goes tijdens een bij eenkomst voor Zeeuwse raads- en statenleden van GroenLinks. Directeur G. Burger van Inlia was te elfder ure gevraagd oxh tijdens de bijeenkomst vai] GroenLinks een inleiding te hou den. Aanleiding voor dat ver zoek was het kabinetsbesluit om het bieden van noodopvang aan uitgeprocedeerde asielzoekers na 1 januari stx*afbaar te stellen. Dit overigens zeer tegen de zin van een groot aantal gemeenten en een meerderheid van de Tweede Kamer. De Kamer px-o- beerde eind vorige week het tij nog te keren door een motie aan te nemen waarmee moest wor den voorkomen dat illegalen midden in de winter op straat komen te staan. Burger wilde met zijn vex'haal zaterdag vooral afrekenen met het wijd vex-spx-eide misverstand dat Inlia illegalen zou helpen. „Wij helpen mensen die legaal in Nederland aanwezig zijn, in afwachting van een beschikking in een vervolgpi'ocedure." Het gaat dan om mensen die een herhaald asielverzoek starten op bijvoorbeeld medische gx-on- den, of om bij hun partner te mo gen blijven. Ook zijn er mensen bij die niet uit Nederland kun nen vei'trekken, omdat ze geen legitimatiepapieren van hun am bassade krijgen. „Die mensen mogen in Nedexiand zijn, maar hebben hun recht op ondex-dak, medische zox-g en een bijdrage in hun levensondex-houd verlo ren", aldus Bux-ger. Inlia heeft met vrijwel alle Zeeuwse ge meenten overeenkomsten om de ze mensen te helpen. Hoe kan het dan, vroeg Soplan tila zich af, dat er in Middel- bux*g een gezin uit Oezbekistan bijna een week op straat bivak keerde, vooi'dat er hulp geboden werd. „Dat komt omdat het COA (Centraal Ox-gaan Opvang Asielzoekers, red.) in dit geval het gezin uit een asielzoekex-s- centrurra heeft gezet. Daar kan Inlia niets aan doen", zei Bur- ger. „Wij mogen niet eens bij een asielzoekex'scentx'um naar binnen. Inlia mag alleen helpen als mensen door vluchtelingen werk, of door een gemeente bij ons worden aangemeld." Torentijd Uiteindelijk heeft Inlia overi gens wel voor opvang gezorgd. „Maar", waax-schuwde Burger meteen. „Als ik vijf gezinnen op vang zoals het gezin Pechinin, dan zit ik in Torentijd."Maken asielzoekers volgens de inschat ting van Inlia overigens geen kans meer op een verblïjfsver- gunning, dan worden ze bege leid naar een vrijwillige terug keer. Zo'n tweehonderd zwemmers deden mee aan de nachtelijke marathon in het Vrijburgbad. foto Lex de Meester De Vlissingers die aan de bou levard wonen, vonden zater dagochtend een Engelstalig briefje in de bus. Sorry, the newspaper komt een beetje la ter, was de strekking. Toen de heer des huizes die middag de hal van het appar tementencomplex betrad, trof hij daar een huilende Chinese studente aan. Direct putte zij zich uit in duizenden excuses en buigingen. Sorry sir, sorry, maar the wind- In het stormachtige weer langs de kust was de onerva ren fietsster van haar rijwiel gevallen. En tot haar grote spijt waren daarbij alle kran ten uit de fietstas gewaaid. Het enige dat ze nog wél had, was een stapeltje kaartjes: met de beste wensen van de krantenbezorger. Verbijsterd keek ze hoe de Vlissinger-zonder-krant haar maar liefst vijf euro toestopte. Ach, de kerstgedachte....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9