Honderden opgepakt in Irak Britse terreurverdachte laat voor het eerst van zich horen België herdenkt slachtoffers van busramp Schroder haalt uit naar werkgevers die zichzelf verrijken Berlusconi probeert Parmalat te redden van der Poel Aanhouding Saddam leidt tot meer arrestaties tegenstanders VS jsschop van unster wordt ,ligverklaard jna zestig lichtdingen rmist voor ust Turkije letin alleen in esidentschap bin n9n uit Tijgertje met staar onder het mes 5 Opslag Rode Brigades gevonden Diana was zwanger toen ze stierf Opvarenden Stellamare geborgen Soldaat VS is persoon van het jaar Mosterdgas getest op Britten Genieten komt van Binnenuit. Advertentie door Akijn Visser LONDEN - Een Palestijnse man die al twee jaar in Groot-Brit- tannië wordt vastgehouden op basis van de omstreden antiter rorismewet van 2001, heeft voor het eerst zijn lot en dat van zijn medegevangenen beschreven. The Guardian kwam zaterdag met een artikel waarbij de krant zich baseert op een brief van Abu Rideh. Het is voor het eerst dat er iets bekend wordt over de omstan digheden waaronder de veer tien gedetineerde buitenlanders vastzitten, van wie Rideh en vijf anderen al ruim twee jaar. Ze worden gevangen gehouden zonder dat ze in staat van beschuldiging zijn gesteld en uitzicht hebben op een proces. Advocaten hebben nauwelijks toegang tot de gevangenen. De nu dertigjarige Rideh werd op 17 december 2001 in de vroe- home textiel parket Van der Poel Home Textiel verrast u met een schitterende nieuwe collectie stoffen. Nieuw in het assortiment is de collectie De ploeg Stoffen. Kom genieten van de mooiste stoffen en kleuren voor wand en vloer. Schouwersweg 7 (industrie terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl maandag 22 december 2003 van onze redactie buitenland BAGDAD - Honderden Irake zen zijn gearresteerd sinds de aanhouding van ex-dictator Saddam Hoessein op 13 decem ber. De Amerikaanse legerlei der generaal R. Myers heeft dat gisteren gezegd. Sadclam werkt volgens Myers niet mee met zijn ondervragers. Desondanks heeft zijn aanhou ding geleid tot 'enkele honder den arrestaties'. Strijders die zich tegen de Ame rikaanse bezetting keren; heb ben sinds 1 mei naar schatting tweehonderd Amerikaanse mi litairen gedood. Myers denkt dat onder de arrestanten 'enkele leiders van deze rebellie' zijn. Zaterdag nog raakten Ameri kaanse militairen bij Tikrit in gevecht met een groep Irakezen. Een Irakees werd daarbij ge dood en één raakte er gewond. De Amerikaanse militairen zochten in de streek naar een sjeik die ervan wordt verdacht aanvallen op de Amerikanen te organiseren. De afgelopen dagen zijn er vol gens een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Olie ze ker twee pogingen gedaan olie pijpleidingen in Irak te ver woesten. De Iraakse regeringsraad be noemt een twintigtal magistra ten om leiding te geven aan het onderzoek naar de misdaden van Saddam, aldus een lid van de raad, de rechter Dara Nour- redin. Het voorbereidend on derzoek duurt mogelijk een halfjaar. Binnen een maand hoopt Nourredin vijf rechters te kunnen aanwijzen die met de berechting worden belast. De raad besloot op 10 december een speciaal tribunaal op te richten voor de berechting van de misdaden van het vorige re gime. Op 13 december werd ex- dictator Saddam opgepakt. Een ander lid van de regerings raad, Yonadam Kanna, zei za terdagavond op bezoek in Da mascus dat amnestie wordt overwogen voor plegers van minder ernstige misdaden uit naam van het vorige regime. Maar het stelen van geld valt niet onder 'minder ernstig', zo waarschuwde Kanna. Een afdeling van het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft volgens het Duitse blad Die Zeit onlangs Iraakse juris ten opgeleid voor een speciaal tribunaal in Irak. Het zou gaan om een op 18 december afgeron de stoomcursus van twee weken van het Defensie Instituut voor Internationale Juridische Vraagstukken. Daar zouden ook juristen uit Australië, Groot-Brittannië en Spanje bij zijn betrokken. Schulden De erfenis van Saddam bestaat ondertussen voornamelijk uit schulden. Een delegatie van de regeringsraad is gisteren naar Moskou gereisd om er over de schulden en de oliecontracten van het voormalige regime te praten. ANP/AFP/DPA jICAANSTAD - Paus Jo- ues Paulus II heeft zaterdag ^verklaring van bisschop -Uns von Galen van Bter (1933-1946) aange- m- de donkerste dagen van het pie Rijk tartte bisschop zijn ,n noodlot door openlijk te il,et euthanasieprogramma de nazi's te preken, bisschop van Minister riep foede van de nazi's over zich door tijdens de Tweede We- borlog het geheime beleid Adolf Hitler om psychisch te vermoorden, openlijk ièroordelen. Historici wisten ir te bewijzen dat Hilter de itsegeestelijk leider de strop jenste, Onder druk van pro- jndaminister Goebbels zag iervan zijn plan af. voor keizer Karei, de laat- feeizer van het Oostenrijks- igaarse rijk, kondigde het lcaan de zaligverklaring Zaterdag erkende de kerk van een doodzieke ziliaanse vrouw door Karei Vonder. ANP/AFP ANBOEL - Voor de kust van zuidwesten van Turkije is schip vergaan met aan rdbijna zest ig mensen die il- salEuropa wilden bereiken. Turkse kustwacht heeft ■ralsnog tevergeefs gezocht roverlevenden, zo meldde Turkse persbureau Anatolië In Griekse wateren Jen zeven verdronken men- Het ongeluk deed ivoor tussen Turkije en het ekse eiland Rhodos. Een op- ide heeft in ieder geval de ipbreuk overleefd. De 37-ja- Iraakse man werd door de mning van een veerboot uit «ter gevist en maakte het 'wereldkundig, samen met 55 andere igen uit Irak, Jordanië inistan aan boord zijn van de veertien meter lot. AFP/ANP/DPA/AP (Advertentie Witte Paardstr. 1-3 (0113)21 2729 Goes 1SK0U - De Russische presi- HPoetin stevent af op een i Same tijd in de aanloop naar ftfsidentsverkiezingen. enacht van zaterdag op zon- 101001 ook de liberale par- Iibloko de stembusgang van Baart aan zich voorbij te la- igaan. Veel andere partijen telen nog om iemand naar fflteschuiven. De oppositio- ifcommunistische partij van fganov heeft, net als de na zistische partijen LDPR en lina (Moederland), nog geen lissing genomen iemand Zdaat te stellen. De ultra- tonalistische Zjirinovski LDPR doet alleen mee als 'aartsvijand Zjoeganov dat 'doet. ANP/DPA Brandweerlieden bij de uitgebrande bus op de snelweg tussen Brussel en Parijs. doorTon van Lierop BRUSSEL - In het Waalse Hen- sies aan de Belgisch-Franse grens vindt maandag een her denkingsplechtigheid plaats voor de elf dodelijke slachtof fers van de ramp met een Duitse touringcar van zaterdag. De fa milieleden van de slachtoffers die al zijn geïdentificeerd, onder wie de chauffeur van debus, zijn daarvoor uitgenodigd door het gemeentebestuur. Nog vijf van de 37 gewonden liggen in ziekenhuizen in de om geving. Twee zwaargewonden zijn naar een brandwondencen- trum overgebracht. Het ongeluk vond zaterdagochtend in alle vroegte plaats. Rond 5.00 uur ramde de bus een betonnen vangrail, raakte in brand en schoof vervolgens enkele tien tallen meters door in de richting van een oude grenspost. De exacte nationaliteit van alle slachtoffers staat nog niet vast. Aan boord van de bus, die don derdagavond in Hamburg was vertrokken, bevonden zich jon ge studenten uit Duitsland, de Verenige Staten, Turkije, Kroa tië en Bosnië. Zij waren op ver schillende plaatsen in Duits land opgestapt. De bestemming was Parijs. Verder waren er nog twee bestuurders en een reislei der aan boord. Over de oorzaak staat nog niets definitief vast. De Belgische mi nister van Binnenlandse Zaken Dewael, die samen met kroon prins Filip zaterdagmiddag de plaats van cle ramp bezocht, denkt dat de chauffeur te hard heeft gereden en in slaap is ge vallen. Verder was het zaterdag ochtend vroeg ook glad in de buurt van de grensovergang. Op het lichaam van de chauffeur is inmiddels autopsie gepleegd. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. Het gemeentebestuur van Hen- sies richtte zaterdag meteen een crisiscentrum in, waar vertalers en psychologen de lichtgewon- foto Pascal Rossignol/RTR den bijstonden. De meesten van hen keerden zaterdagavond met auto's van de Duitse ambassade in België terug naar huis. Het ongeluk leidde zaterdag ochtend tot problemen op de snelweg Brussel-Parijs, die voor enkele uren werd afgesloten in zuidelijke richting. Na het weg- takelen van de uitgebrande bus kwam het verkeer echter weer op gang. ANP ge ochtend met geweld van zijn bed gelicht door een arrestatie team van.de Britse veiligheids dienst. Hij werd direct overge bracht naar de zwaarbeveiligde Belmarsh-gevangenis in Lon den. Rideh schrijft dat in Belmarsh een speciale afdeling is voor ter rorismeverdachten. Naar eigen zeggen zijn de leefomstandig heden in de gevangenis erbar melijk en wordt hij vernederd en uitgescholden door de bewakers en zijn verhoorders. Volgens Rideh zijn de cellen zeer klein en mogen de verdachten slechts een half uur per dag vrij bewegen in een overdekte kooi binnen, zonder ooit in de bui tenlucht te zijn. Pas een halfjaar na zijn gevangenname mocht Rideh zijn vrouw en kinderen zien. Na ongeveer zeven maanden ge vangenschap zegt Rideh psy chisch volledig te zijn ingestort. Op aanraden van de psychiater werd hij overgebracht naar het zwaarbewaakte psychiatrische ziekenhuis Broadmoor, waar hij sindsdien een behandeling on dergaat. Liefdadigheid Rideh en zijn gezin kwamen in 1995 naar Groot-Brittannië. Tot zijn gevangenname zette hij zich in voor islamitische liefda digheidsorganisaties. In die hoedanigheid zou hij in contact zijn gekomen met moslimextre misten. Volgens de Britse rege ring heeft Rideh geld ingeza meld voor Al Qaeda. Amnesty International had de afgelopen week forse kritiek op de behandeling van de veertien verdachten in Groot-Brittan nië. Volgens de mensenrechtenorga nisatie lapt de Britse regering de internationale regels aan de laars. ANP HANGZHOU - Artsen in de Chinese stad Hangzhou onderzoeken een drie maanden oud Siberisch tijgerjongna een operatie aan grauwe staar. Het is de eerste keer ter wereld dat een tijger operatief aan staar wordt ge holpen. Het dier zal zijn gezichtsvermogen na enkele dagen terugkrijgen. Het zal tevens de laatste keer zijn dat in Chi na een zieke tijger wordt behandeld in een gewone dierenkliniek. Dit weekeinde open de een kliniek die speciaal is toegerust voor de zorg van de bedreigde Siberische tijger zijn deuren. Volgens het staatspersbureau Xinhua moet de kliniek bijdragen aan de bescherming van de tijger, waarvan er drie honderd leven in het Siberische Tijgerpark in de Chinese provincie Heilongjiang. Naar schatting leven in de hele wereld nog driehonderd Siberische tijgers in het wild, waarvan minder dan tien in China. Het We reld Natuurfonds schaart de grote kat onder de tien meest bedreigde diersoorten ter we reld. Het Chinese tijgerpark heeft de groot ste populatie Siberische tijgers in gevan genschap. Naar verwachting groeit de groep katachtigen tot duizend in het jaar 2010. foto Larry Leung/EPA Advertentie ROME - In Rome zijn zaterdag honderd kilo explosieven en tweehonderd ontstekers gevonden in een geheime wapenop slagplaats van de Rode Brigades (BR). Daarnaast zijn 'zeer belangrijke' documenten aangetroffen, aldus de politie. Het Openbaar Ministerie denkt de terreurgroep een beslissende slag te hebben toegebracht. De politie was de schuilplaats op het spoor gekomen door de arrestatie in oktober van een tiental vermoedelijke leden van een nieuwe generatie van de terreurgroep, die Italië vooral in de jaren zeventig teisterde. ANP/AFP PARIJS - DeBritse prinses Diana was zwanger toen ze in 1997 in Parijs om het leven kwam door een auto-ongeluk. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren op gezag van een 'hoge bron binnen de Franse politie'. De politieman zou alle documenten hebben gezien die te maken hebben met het dodelijke ongeval en de dood van de voormalige echtge note van prins Charles. De politieman ontkent dat er sprake was van een complot toen de auto waarin Diana en haar vriend Dodi al Fayed zaten tegen een tunnelpilaar botste. Er was wel sprake van 'een soort doofpot'. ANP ALBANY - De lichamen van twee van de drie Russische opva renden van het gezonken Nederlandse vrachtschip Stellama re zijn geborgen. Duikers hebben in de haven van Albany in het noordoosten van de Verenigde Staten dagen achtereen naar de verdronken bemanningsleden gezocht. De Stellamare sloeg bijna twee weken geleden om in de haven van Albany aan de Hudson River. Vijftien leden van de Russi sche bemanning wisten zich te redden. Drie collega's kwamen om het leven tussen de ijsschotsen in het vrieskoude water. De zoektocht naar de derde vermiste gaat door. ANP WASHINGTON - Het Amerikaanse tijdschrift Time Magazi ne heeft 'De Amerikaanse soldaat' uitgeroepen tot de persoon van het jaar 2003. Time-hoofdredactrice N. Gibbs zei dat het tijdschrift voor een dergelijk brede benadering heeft gekozen zodat er zowel mannen als vrouwen onder vallen uit alle onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten. Wegens ongewone vaardigheden en dienstbaarheid, wegens de keuzes die elk van hen heeft gemaakt en nog moet maken, wegens de uitdaging van het verdedigen van onze vrijheden die een halve wereld verderop net de kop opsteken, is de Ame rikaanse soldaat Time's persoon van het jaar", aldus Gibbs in het gisteren verschenen nummer. ANP/AFP LONDEN - De Britse regering heeft in de afgelopen tachtig jaar verschillende keren mosterdgas getest op militairen. De tests werden uitgevoerd in een onderzoekslaboratorium in Porton Down. Meer dan 20.000 militairen dachten dat ze deelnamen aan een onderzoek over verkoudheid. De details over de proeven blijken uit een document dat het Openbaar Ministerie aan de overlevenden heeft gestuurd, meldde de BBC. Het is niet duidelijk of er militairen door het onderzoek zijn overleden of lichamelijke schade hebben op gelopen. ANP van onze redactie buitenland HAMBURG - De werkgevers in Duitsland moeten worden be taald naar de prestaties die ze leveren. Er moet een duidelijk verband zijn tussen het salaris en het succes van een onderne ming, niet alleen afgemeten aan de bedrijfwinst, maar ook aan de manier waarop een bedrijf met zijn personeel omgaat. Dat heeft bondskanselier Ger hard Schroder gezegd in eên vraaggesprek met de Duitsp krant Bild am Sonntag. Volgens een studie van de DSW, een Duitse vereniging van aandeel houders, verdienden de mana gers van de grootste onderne mingen in Dutsland vorig jaar gemiddeld 1,25 miljoen euro. Dat is 7,4 procent meer dan in 2001. Soortgelijke woorden als die van Schroder kwamen van de voorzitter van de Bundestag, de Duitse Eerste Kamer. Schröders partijgenoot Wolfgang Thierse betoogde dat de werkgevers van hun personeel verlangen dat het flexibel is en afziet van salaris verhoging in economisch moei lijke tijden, maar zelf tegelij kertijd 'hun toch al gigantische salarissen verhogen'. De bondskanselier haalde ver der in het kranteninterview uit naar prominenten die om belas tingtechnische redenen naar het buitenland uitwijken. Hij noemde die 'onvaderlandslie vend'. Ook de belastingvlucht door bekende sporters valt bij hem in die categorie. Ze maken gebruik van voorzieningen als politie, scholen, universiteiten, straten en rails. Dat wordt alle maal betaald met belastinggeld en dat hoeft niet alleen te wor den opgebracht door de kleine verdieners, aldus Schroder. Verder verklaarde de bonds kanselier dat het niet te vermij den is dat eenvoudige produc tiewerkzaamheden naar het buitenland worden overgehe veld. Het heeft volgens hem geen zin te proberen daar wat tegen te doen. „Met de lage lonen in China of Oekraïne kunnen we niet con curreren." ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse premier Berlusconi wil het in nood ge raakte voedingsmiddelencon cern Parmalat redden. Het be drijf behoort tot 'de rijkdom van het land', zo verklaarde hij za terdag tijdens een eindejaars- persconferentie. Het ministerie van Economi sche Zaken stelt een reddings plan op, aldus de premier. Het financiële schandaal begon vrijdag steeds omvangrijker te worden. De grootste zuivelpro- ducent van Italië onthulde toen dat een bedrag van bijna 4 mil jard euro onvindbaar is. Het geld had in de vorm van 3,95 miljard euro in contanten en an dere zekerheden in bezit moeten zijn van een dochteronderne ming op de Kaaiman-eilanden. De Amerikaanse bank Bank of America betwist echter of dit geld er daadwerkelijk is. Een verklaring die op het bestaan ervan zou duiden, is door de bank vals verklaard. Parmalat heeft bijna 7 miljard euro aan schulden. Normaal ge sproken. zouden de schulden niet zoveel problemen hebben opgeleverd, omdat het concern veel winst maakt. Maar inmiddels wordt in Italië gevreesd dat de koersval op de beurs afgelopen vrijdag en de problemen bij de dochteronder neming op de Kaaiman-eilan den het concern wel eens fataal kunnen worden. Berlusconi zei verder de om schakeling naar de euro achter af te betreuren. De keuze zou Italië alleen nog maar verlies hebben opgeleverd. Italië is op dit moment voorzitter van de Europese Unie. Berlusconi zei dat de omschake ling van lire naar euro een be slissing van de vorige regering was. Berlusconi kwam in mei 2001 aan de macht. Op 1 januari 2002 werd de euro ingevoerd. ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5