Tegenvaller KLM en Schiphol PZC Speurneus helpt Belgen bij opsporen leider Nijvel-bende Man breekt record met schip van 370.000 ijsstokjes Wellink ziet begin economisch herstel Ontvoering van vrouw blijkt verjaardagsfeestje rijsafspraken bouwbedrijven bij huisisolatie rond luchthaven Kerstman is zuiniger dan linterklaas ouw dreigt in iroene Hart Aantal griepgevallen verdubbeld Joyriders stelen vijftien auto's Amstel wint Gouden Loeki Oude flessentrekkers opgepakt Rookoverlast Wormer houdt aan 22 december 1953 Tjp# i1 wr MJL m X liv Lueqener maandag 22 december 2003 redactie binnenland (ttEMBORG - Een 19-jarige «taegenaar is zaterdagmiddag Lm de snelweg A2 (Den Bosch Utrecht) aangehouden, omdat Stoor de grap het alarmnum- nrvan de politie helde met een elding over een ontvoering tor Miranda Megens .hmLambalgen van een vrouw. De man wilde zo het verjaardagsfeestje van een vriendin luister bij zetten. Hij belde de politie dat hij ach ter een auto met daarin een ge blinddoekte vrouw reed. Vol gens hem leek het op een ontvoe ring. De politie nam de melding zo serieus dat veertien politiewa gens uit Gelderland, Utrecht en Brabant de achtervolging inzet ten. Daarbij is vanwege de ernst van de zaak volgens een woord voerster van de politie soms erg hard gereden. Bij een tankstation bij Culem- borg trof de politie de twee ge noemde auto's aan. De zeven in zittenden verklaarden dat een vrouw geblinddoekt was, omdat zij niet mocht weten waar zij haar verjaardag zouden gaan vieren. De 19-jarige Nijmege- naar had bedacht dat het extra leuk zou zijn als ze zouden doen of het om een ontvoering ging. De feestgangers hebben een ver maning van de politie gehad. De man moet voor de rechter ko men vanwege het misbruik van het 112-nummer en het onnodig beslag leggen op politiecapaci teit. ANP lEN'HAAG - Luchtvaartmaat- fhappij KLM en luchthaven khiphol weigeren op te draaien r de kostenoverschrijdingen een isolatieproject van wo- ;en rond Schiphol. Door on- iriinge prijsafspraken van ouwondernemingen zijn de kos- van het project opgelopen an 179 miljoen euro tot 862 mil- euro, aldus KLM en Schip- Ineen brief aan de Tweede Ka- nüECHT - Nederlanders ge- q deze kerst 70 euro minder „laan cadeaus dan in het vori- jaar. De kerstman bezuinigt daarmee meer dan sinterklaas, die dit jaar gemiddeld 15 euro minder uitgaf. lat zegt het Nationaal Instituut oor Budgetvoorlichting (Ni- nd), De huishoudens die de eist met cadeaus vieren, geven laar dit jaar gemiddeld 170 eu- oaan uit. Ook de populariteit de kerstman loopt terug, iade Nederlanders viert bijna shelft dit jaar kerst met pak- De sint kwam bij tweederde Ede Nederlanders langs, iaquête van het Nibud beves- Sdat meer Nederlanders door [cEconomische malaise thuis tedeze kerst. ANP he EX HAAG - Minister Dekker inVrom belooft in de nieuwe sta Ruimte, waar het kabinet •t mee komt, de land- thappelijke waarde van het iroene Hart veilig te stellen. eigens ingewijden staat echter teen concept van dit stuk ook sier een perspectief wordt ge- oden voor een deel van het roene Hart. Daar zou ruimte ju voor 'grootschalige verstede- ijking'. In het westen van het ge- ed tussen Gouda, Alphen aan sn Rijn en Leiden zouden dan oningen gebouwd kunnen wor- a. 'i kkker kan op steun rekenen ir een ruimtelijk beleid, dat iral in het teken zal staan van 'benutten van mogelijkheden economie te laten lifoeien.AJVP mer schrijft Schiphol-directeur Cerfontaine ook dat de wonin gen slecht zijn geïsoleerd. De aanbesteding van het isola tieproject werd in 1998 afge rond. Daarna kregen Schiphol en KLM 'vermoedens van on rechtmatigheden', die vervol gens werden onderzocht. De zware kostenoverschrijding werd in april gemeld bij de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Volgens een KLM-woordvoer der weigerde de staatssecretaris in gesprek te gaan over het op lopen van' de kosten. De KLM en Schiphol trekken nu bij het parlement aan de bel, omdat de staatssecretaris de kosten volle dig aan hen wil doorberekenen. De twee bedrijven zijn het daar niet mee eens. Kostenstijgingen Cerfontaine schrijft dat Schip hol sinds het begin van het isola tieproject 'herhaaldelijk werd geconfronteerd met enorme kos tenstijgingen', terwijl het aantal te isoleren woningen juist daal de van 21.350 naar 7047. Uit het onderzoek dat Schiphol en KLM lieten doen blijkt dat de winnende aannemers NBM Amstelland en Heddes Bouw- groep na de aanbesteding met goedkeuring van de staat een ge zamenlijk bedrijf hebben opge richt en dat er prijsafspraken zijn gemaakt die gemiddeld 30 procent boven de markt liggen. Verder schrijft Cerfontaine dat de planningen niet worden ge haald, dat woningen slecht zijn geïsoleerd en dat er veel minder woningen zijn geïsoleerd dan de staatssecretaris heeft aangege ven. Schiphol en KLM vinden dat de Tweede Kamer ook op de hoog te moet zijn omdat die moet be slissen over het eventueel door berekenen van de hogere uitvoe ringskosten. Groenlinks- Kamerlid Vos, voor zitter van de parlementaire com missie die fraude in de bouwsec tor onderzocht, noemt de prijsaf spraken 'schandalig'. „Het is on begrijpelijk dat de staatssecreta ris niet heeft ingegrepen", stelt zij. Het kabinet móet optreden, vooral als blijkt dat de bedrij ven in strijd met Europese re gels hebben gehandeld. Vrijdag nog legde de Nederlandse Mede dingingsautoriteit 22 bouwbe drijven wegens kartelafspraken nog een boete op van 100 mil joen euro. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de Kamer in september laten we ten dat de kosten van het isola tieproject sterk opliepen, zegt een woordvoerder in een reac tie. Zij kwam toen uit op een voorlopige raming van 700 mil joen euro. Over illegale prijsafspraken werd toen niets gezegd. Bij NBM Amstelland en Heddes Bouwgroep was gisteren nie mand bereikbaar voor een reac tie. GPD EMMELOORD - De Emmeloordse Robert McDonald heeft zaterdag zijn eigen wereld record verbroken met een klein model vikingschip, dat volledig van ijsstokjes is ge maakt. Hij verbeterde het oude vaarrecord met vier minuten tot negentien minuten op het water. De Flevolander bereidde zich daarmee voor op een nog imposantere prestatie. De van oorsprong Amerikaan McDonald wil volgend jaar mei een nieuwe poging wagen met een echte replica van hetzelfde vikingschip. Dan gaat het om een van onze redactie binnenland HILVERSUM - Het herstel van de Nederlandse economie 'zit nu in een prille lente'. Het herstel is op gang gekomen en gaat door, bijzondere omstandigheden bui ten beschouwing gelaten. Dat heeft N. Wellink, president van De Nederlandsche Bank, gis teren gezegd in het NOS Radio 1 Journaal. Hij tilt er niet zwaar aan dat de economie dit jaar krimpt met 1 procent. Het is de slechtste prestatie sinds 1982, maar de gemiddelde groei heeft sindsdien 2 procent bedragen. De bankpresident zegt verder dat de economische ontwikke ling in de eerste helft van dit jaar is tegengevallen. Een mee valler vindt hij nu het tempo waarmee de economie van de Verenigde Staten zich herstelt. Europa loopt daarbij achter, maar dat is gebruikelijk. Het is een 'estafette', Nederland komt ook, aldus Wellink. OtEL VjRiEMpilV VA/V.j£- l/V j SOAIJA 'r Wr MisScHlESJ IETr voorz. Je_y 0M O AAP- A+E.T PE" X&FtJ'SPftCïE/V hJAAR- TOE- TE. door Louis Burgers DEN HAAG - Harry Jongen, bekend vanwe ge zijn zoektochten naar lijken, helpt vanaf maart de Belgische autoriteiten het lichaam van de gedode leider van de Bende van Nij- vel te zoeken. Zijn grafruimingsbedrijf in Almere is ingehuurd door het identificatie team van de Belgische nationale politie. Oud-militair Jongen, bijgenaamd De Neus, werd bekend door zijn succesvolle zoektoch ten naar lijken van gesneuvelden uit de Tweede Wereldoorlog, maar ook naar massa graven in het vroegere Joegoslavië. In het Belgische Jumet slaagde hij er in 1996 in de lijken van de meisjes An en Eefje te vinden die door hun moordenaar, Mare Dutroux, onder de fundamenten van een schuur wa ren begraven. Tussen 1982 en 1985 maakte de Bende van Nijvel 28 dodelijke slachtoffers bij bloedige overvallen op filialen van de Belgische su permarktketen Delhaize. De afgelopen week werd bekend dat de bendeleider in 1985 door de politie tijdens een achtervol ging is gedood. Nadat de vluchtauto was ontkomen zouden de bendeleden hun chef ergens in Wallonië hebben begraven. Jon gen laat weten de mogelijke plek van het lijk al te hebben bezocht. Een getuige had daarover al informatie gegeven. „Na deze eerste verkenning weet ik al ongeveer wat we wel en niet kunnen aantreffen." Dat neemt niet weg dat het ook dan nog moei lijk kan zijn om het lijk te vinden." Fouten Toch is Jongen niet pessimistisch. Hij zegt dat hij elk begraven lijk waarnaar hij heeft gezocht ook werkelijk heeft gevonden. Uitgangspunt daarbij is dat er altijd sporen overblijven wanneer een lijk ergens is begra ven. „Iemand maakt altijd fouten. De aarde ROTTERDAM - Het aantal mensen in Nederland met griep is de afgelopen week verdubbeld tot tien per tiendui zend inwoners. De week daarvoor waren dat er nog vijf. Het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam consta teert dat er een begin is van een griepepidemie. Vooral het westen van het land is getroffen. In Noord- en Zuid-Holland zijn gemiddeld veertien op de tienduizend mensen ziek. In de zuidelijke provincies zijn dat tien men sen, in het noorden vier en in het oosten zeven. Er is spra ke van een epidemie als er meer dan vijftien per tiendui zend mensen ziek zijn. ANP DEVENTER - De politie heeft de afgelopen weken drie Deventenaren van 17 en twee van 19 jaar aangehouden wegens joyriding. De drie zijn verantwoordelijk voor de diefstal van ten minste vijftien auto's in de periode tussen 15 november en 7 december. Dat heeft de politie gister middag bekendgemaakt. De verdachten zitten vast. Het onderzoek leert dat de joyriders verschillende types Fiat eenvoudig met een valse sleutel konden openen en starten. Meestal werden de auto's al dan niet beschadigd in de omgeving van Deventer achtergelaten. ANP DEN HAAG - De klussende mannen die de badkamer slo pen maar de keuken moeten opknappen, hebben zaterdag de Gouden Loeki 2003 gewonnen. De Ster publieksprijs voor beste reclamefilmpje van het jaar werd zaterdaga vond tijdens een live-uitzending aan het team van de Am- stel-reclame uitgereikt. Op een tweede plaats eindigde de reclame van Peijnen- burg die een baby in een kinderwiegje alvast wil laten wennen aan het koekhappen. De derae prijs ging naar het reclamefilmpje van Dubbelfris, waarin een mannetje op de schouder van een jongen roept: zoenen, zoenen! ANP ARNHEM - Een 76-jarige inwoner van Driebergen-Rij- senburg is gisteren met zijn 67-jarige echtgenote in Arn hem aangehouden, omdat hij een hotelrekening van enke le duizenden euro's niet kon betalen. De politie verdenkt het echtpaar van flessentrekkerij. De man verklaarde dat hij en zijn vrouw uit hun huis wa ren gegaan wegens een verbouwing. De aannemer zou vol gens hen de hotelrekening moeten betalen. ANP WORMER - De bewoners van zes huizen aan de Maler- straat en de Koetserstraat in Wormer kunnen in elk geval tot vanmiddag nog niet terug naar hun woningen. Reden is de aanhoudende rookoverlast door de cacaobrand bij ADM Cocoa. Om dezelfde reden moeten vandaag ook enkele tientallen bedrijven noodgedwongen de deuren gesloten houden, zo werd gistermiddag bekendgemaakt. De brand ontstond donderdagochtend. ANP GEHEIM - De Sovjet-Unie stemt in met deelname aan 'ge heime of diplomatieke' bespre kingen over de wapenwed loop. Op deze manier hopen de leidende landen in de wereld een oplossing te vinden voor de atoombewapening. De deel nemende landen mogen de wa pens niet voor massavernieti ging gebruiken. MOLENTJE - De kiosk met het molentje op de Markt in Middelburg is verdwenen. Nie mand wilde het gebouwtje ko pen. Het molentje is nu in de Stadsschuur opgeslagen, waar het op betere tijden wacht. ALCOHOL - Lichaamsge wicht speelt een grote rol bij de opname van alcohol. Zware mensen worden minder snel dronken dan lichte mensen om dat de alcoholoplossing in het bloed meer verdund is. KALKOENEN - Tien kalkoe nen hebben de binnenstad van Bergen op Zoom op stelten ge zet. De poelier probeerde de vogels te vangen toen ze uit een be stelbus werden gehaald, maar ze vlogen over zijn hoofd de stad in. Uiteindelijk is het de achtervolgers gelukt de bees ten een garage in te jagen. boot van vijftien meter lang, drie meter breed en drie meter hoog. Daarvoor heeft hij inmiddels vijftien miljoen ijsstokjes verzameld. Hij hoopt met de grotere boot, vijf tien minuten op het water te kunnen varen met zeven personen aan boord. Om te be wijzen dat die plannen inderdaad haalbaar zijn, viel hij zaterdag met een schaalmo del alvast zijn oude duurrecord aan. De babyboot was drie meter lang en 1,80 meter breed. McDonald gebruikte daar 370.000 ijsstokjes voor. foto Jasper Juinen/ANP Over het begrotingstekort van volgend jaar, dat volgens het Centraal Planbureau op 3,25 procent uitkomt, zegt Wellink dat eerst moet worden afge wacht of dat percentage ook echt uit de bus komt. Als dat zo is en Nederland boven de maxi mumgrens zit cüe het stabiliteits pact toelaat, dan moet er verder worden bezuinigd. „Maar het ministerie van Financiën gaat zelf uit van een kleiner te kort. "ANP is verstoord, bepaalde planten (brandnetels) groeien bijzonder goed op het kalk van men selijke resten, de grond krijgt een lijklucht en een verdachte zal altijd een gemakkelij ke plek zoeken. Ik probeer mij te verplaat sen in de gedachten van de verdachte. Daar naast hou ik rekening met de weersomstan digheden: was het donker, scheen de maan of regende het? Op basis hiervan ga ik zoe ken naar een verzakking van één bij twee meter en naar een verstoring van de aarde, want wanneer ergens is gegraven komt de onderste laag aarde boven. Misschien zijn er ook plunderende dieren geweest die het graf hebben verstoord." Pas daarna komt Jongen met zijn speciali teit: het ruiken. Zijn prikstok steekt hij op de mogelijke plek van het graf in de grond. Ligt daar een lijk, dan zal de punt anders ruiken. „Ik kan zelfs ruiken of iemand er één of twee jaar ligt, of twintig of misschien wel veertig jaar." GPD Internet: www.pzc.nl l Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adjunct) 0800-0231 31 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stationpark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 (bij acceptgirobetaling geldt een Fax: (0113)315669 toeslag van 2,00) E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 Vlissingen: per jaar: €209.90 Oostsouburgseweg 10 Voor toezending per post geldt een Postbus 264 toeslag. 4380 AG Vlissingen E-mail: lezersservice@pzc.nl Tel: (0118)460116 Beëindiging van abonnementen Fax: (0118)472404 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor E-mail: redwalch@pzc.nl het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: Goes: Stationspark 28 maandag t/m vrijdag: 1,20 Postbus 31 zaterdag: 1,70 4460 AA Goes Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 Bankrelaties: E-mail: redgoes@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Advertenties: Postbus 145 Alle advertentie-orders worden 4530 AC Terneuzen uitgevoerd overeenkomstig de Tel. (0115)645769 Algemene Voorwaarden van Fax. (0115)645742 Wegener NV en volgens de Regelen E-mail: redtern@pzc.nl voor het Advertentiewezen. Hulst: Baudeloo 16 Overlijdensadvertenties: Postbus 62 maandag t/m vrijdag: tijdens 4560 AB Hulst kantooruren Tel: (0114)372776 zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Fax: (0114)372771 Tel. (0113) 315540 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (0113)315549 Zierikzee: Grachtweg 23a Rubrieksadvertenties (kleintjes): Postbus 80 Tel. (0113)315550 4300 AB Zierikzee Fax. (0113)315549 Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Voor gewone advertenties: E-mail: redzzee@pzc.nl Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Opening kantoren: Fax. (0113)315529 Maandag t/m vrijdag Zeeuws-Vlaanderen van 8.00 tot 17.00 uur Tel: (0114)372770 Zierikzee en Hulst: Fax:(0114)372771 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee n ondordool van hol Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om te (laten) informoron over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegenor of door ons zorgvuldig geselecteer- de derden. Als u op deze informatie een prijs s elt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afde- ling lezersservice, Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3