Welkom in Zeeland gaat verder PZC Vroeger leek ik op een biggetje Run op mosselen en oesters uit Ierland Shuttlebus pendelt tussen Oosterscheldeziekenhuizen Aanleg WCT van groot belang voor toekomst havens 11 Men vergeten alternatief voorstel in te dienen F Ircheologisch mderzoek dure langelegenheid Terneuzenaar mishandeld Zware schade bij botsing PPM tegen hogere vergoeding Auto te water in Goes Dronken op tolplein Mogelijk brandstichter in Ellemeet 4dagen korting maandag 22 december 2003 jppfHarmen van der Werf {ERSEKE - Elf bedrijven uit Verseke en Bruinisse willen mosselen en oesters uit Ierland n Groot-Brittannië gaan ver- aaien en verder opkweken in Je Oosterschelde. Door een be- nvaar dat natuurorganisatie De faunabescherming daartegen leeft ingediend, mogen zij dat echter nog niet. Lyersekse en Bruinisser mos- Len oesterkwekers hebben de van State gevraagd zich over deze zaak te buigen. Zij hebben al wel een vergunning van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV), maar kunnen die niet gebruiken zolang de proce dure over het bezwaar van De Faunabescherming loopt. Van de Raad van State vragen de elf bedrijven een tussenvon nis uit te spreken, zodat zij toch aan de slag kunnen. De Fauna bescherming is tegen de komst van Ierse en Britse mosselen en oesters in het de Oosterschelde, omdat die 'vreemde' organis men en ziektes zouden kunnen meenemen naar het Zeeuwse natuurgebied. De Faunabescherming weet zich gesteund door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Vo gelbescherming Nederland. „Vissers zouden zelf beter moe ten weten", stelt G. van Zonne veld van de ZMF. „We hebben in de Oosterschelde al genoeg el lende met de Japanse oesters." Het ministerie van LNV verzet te zich eerst ook tegen het ver- zaaien van Ierse en Britse schelpdieren in de Oosterschel de, maar verloor uiteindelijk na een lange juridische strijd. De Raad van State stelde vorig jaar het Yersekse bedrijf Delisea in het gelijk, omdat Ierse mosselen dezelfde genetische samenstel ling hebben als Nederlandse en er voldoende hygiënische waar borgen zijn ingebouwd. De Faunabescherming bestrijdt dit. „Er kunnen óok organismen meekomen, die zo klein zijn dat ze heel moeilijk te ontdekken zijn bij steekproeven", aldus woordvoerster P. de Jong van de natuurorganisatie. Delisea heeft september dit jaar voor het eerst een partij Ierse mosselen in de Oosterschelde verzaaicl. Al jaren halen Zeeuw se bedrijven mosselen uit Ier land, maar die moesten op de kant blijven. Afvalwater mocht wel in de Oosterschelde geloosd. Voorzover bekend heeft dit geen problemen opgeleverd. De vraag naar buitenlandse mosse len is de laatste tijd sterk ge groeid, omdat er minder Neder landse mosselen zijn. De Ierse mosselen worden op de markt gebracht als Zeeuwse. UDDELBURG - De imago- ampagne gaat door en ook de onimunicatie vanuit de pro- incie wordt verbeterd. Gede biteerde Staten hebben giste- ea alsnog geld gekregen voor leze wensen. Mede dankzij slor- 1 van de Staten. lat de campagne Welkom in Iceland een vervolg krijgt, be- ust deels op een vergissing. In begrotingsvergadering van pvember was het voorstel 150,0 0 0 euro voor vier jaar) af- eschoten omdat het voorstel Set-goed was onderbouwd. Gis- tcen was de kritiek wederom iet van de lucht. ven lag zelfs een motie van IroenLinks op tafel om maar al te stoppen met de ampagne. „Wij hebben het he- anaal gehad met die campag- ie", bromde M. Wiersma. Hij leitte ervoor het geld te gebrui en voor het versterken van het sarakter van Zeeland (rust en limte) en voor het steunen van crnieuwende projecten. Indanks de steun van Zeeuws lelang, SP en vier van de zeven vdA'ers („goede wijn behoeft krans", verklaarde M. de Koster) haalde de motie het niet. «volgens leek wel een meer- irheid te ontstaan voor een teenoplossing: de campagne torlopig twee jaar voortzetten laats van de gevraagde vier in 2005 de resultaten e va an en daarna pas besluiten ede volgende twee jaar. oorRinus Antonisse UDDELBURG - Betere be- chcrming van de Zeeuwse ar- hcologische waarden mag niet ever doorschieten. Bouwplan- een lopen vertraging op en wor- fen door archeologisch onder- «k (veel) duurder. Opdracht- evers krijgen de kosten niet Maris (WD) en M. Faasse DA) lieten vrijdag in de Sta- nvergadering waarschuwen- e geluiden horen. De CD A-er ilde zelfs via een motie vast-, lat de nieuwe archeolo- schespelregels, gevolg van het uropese Verdrag van Malta, in 1 aan grenzen gebonden ijn. Maris vroeg zich af of de ravincie de lat hoger legt dan wet vereist. Faasse consta- erde dat volgens 'Malta' 93 miwse kernen van hoge ar- 1 Zologische waarde zijn. „Het sakt drievierde van de bevol- 1 iedereen kan ermee te ma-, ffl krijgen." kt CD A-Statenlid, zelf als ma- daar betrokkene, gaf een aan- d voorbeelden van doorge goten archeologische eisen, ito kosten van archeologische iderzoek voor de nieuwe ftouwburg in Middelburg zijn hoog dat het project bijna jet doorging en de enige con- kisie was dat er in de 12e eeuw jiensen hebben gewoond", al- as Faasse. „Het kost de ge talschap wel 600.000 euro." ;n het Goese verpleeghuis Ter alckè moet 300.000 euro beta- ïivoor de vondst van potscher- ta. „Het verpleeghuis kan dat ad niet verhalen", zei de CDA- De ontdekking van een Sint- ticolaasbeeldje bij een bouw keet in Zierikzee noemde hij allerminst goedekope sur- fse: „Het kost 45.000 euro per foning." ''ja partijgenoot gedeputeerde V£"i Waveren (cultuur) was "Zonderdeindruk. „We moe- eit gewoon rekening houden jp'het Verdrag van Malta. We Stónin Zeeland niet verder dan "tors", betoogde hij. Van Wa- tai, daarin bijgevallen door P,vdA-er E. Hageman, voelde niets voor de kosten van ar cheologisch onderzoek per pro- ta aan een limiet te binden. Hij Raakte duidelijk dat het nieu- archeologisch beleid een estie van wennen is. Van Wa- J'tai ontraadde op vrijwel alle Pinten de motie. Die hield de Dat idee van de WD viel in goe de aarde bij de SGP. Beide ver gaten het echter officieel in te dienen. Zij ontdekten hun ver gissing pas nadat zij het eerste voorstel van Gedeputeerde Sta ten aan een meerderheid had den geholpenEn toen was het te laat. De opluchting bij gedepu teerde G. de Kok was duidelijk zichtbaar. Hij had vooraf gere kend op voldoende steun, maar tijdens de vergadering zag het er even somber uit, gaf hij na af loop toe. De Kok vindt het van groot belang dat de campagne Welkom in Zeeland doorgaat. De resultaten zijn er volgens hem naar. De afdeling commu- - nicatie van de provincie moet een grotere rol gaan spelen in de imagocampagne, vinden de Staten. Gedeputeerde G. van Heukelom beloofde te onder zoeken of dat kan. Ook zegde hij toe het communicatiebeleid in 2005 te evalueren. In ruil voor deze handreikingen kreeg hij 350.000 euro om de afdeling communicatie uit te breiden. Specialisten demonstreerden zaterdag hun apparatuur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er komt een di recte busverbinding tussen de ziekenhuizen in Goes en Zierik zee. De uurdienst gaat rijden van zeven uur 's ochtends tot ze ven uur in de avond en is be stemd voor zowel patiënten als bezoekers. De zogeheten shuttle wordt vanaf 5 januari ingezet, aldus secretaris C. de Jong van de Raad van Bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui zen. Voor het kaartje wordt uit gegaan van het gemiddelde ta rief van een busrit tussen Zie rikzee en Goes. Het manage ment gaat er vanuit dat niet hoeft te worden gecontroleerd op passagiers die misbruik ma ken van de verbinding. Cluster manager A. de Viet: „De halte bij het ziekenhuis in Goes is dusdanig ver buiten de stad, mensen die daar niet moeten zijn, willen daar waarschijnlijk niet eens heen." De inzet van de bus is één van de maatregelen waarmee de SOZ de komende jaren haar diensten en zorgverlening verder wil ver beteren, maakte De Jong zater dag bekend tijdens de open dag van het nieuwe oogheelkundig centrum in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. De SOZ komt volgende maand met een meerjarenbeleidsplan, waarin een aantal maatregelen voor de nabije toekomst uiteen worden gezet. Door de fusie plannen met het Ziekenhuis Walcheren heeft de eigen orga nisatie een paar jaar van stil stand gekend, aldus De Jong. In het zevenjarenplan wordt voor al korte metten gemaakt met het nijpende ruimtegebrek op de poliklinieken in Goes. Eerder werd al bekend dat in april 2004 bij het Oosterscheldeziekenhuis een noodvoorziening wordt, ge bouwd waar gedurende vijf jaar onder meer de longartsen, en dermatologen worden onderge bracht. Dat schept enige ruimte voor interne verschuivingen en verbouwingen van de poli's. Cornelia Verwacht wordt dat volgend jaar ook de leegstaande tweede verdieping van het ziekenhuis in Zierikzee kan worden inge vuld met een afdeling van ver pleeghuis Cornelia. Daarbij gaat het om uitvoering van één van de laatste onderdelen uit het'totaalplan voor verbetering van de ziekenhuiszorg op Schouwen-Duiveland. Dit plan werd door een initiatiefgroep bij de minister ingediend, in verband met het verdwijnen van de laatste klinische discipli nes door een reorganisatie bij de SOZ uit Zierikzee. De invulling van de 'zogeheten low care-aideling wacht nog op toe stemming van de overheid voor de financiëring van dit planon derdeel. De open dag in het oog heelkundig centrum trok zater dag grote belangstelling van zo wel oudere als jonge mensen. In de volledig vernieuwde vleugel kon in de diverse onderzoekska- mers worden gekeken. Ook de monstreerden de drie specialis ten en hun assistenten de appa ratuur waarmee afwijkingen aan het oog kunnen worden ge constateerd. Voor belangstel lenden werd een videofilm ver toond van een doorsnee staar operatie die in Zierikzee wordt üitgevoerd. Negentig procent van het totaal aan oogheelkun dige ingrepen bij patiënten uit de Oosterschelderegio vindt met de start van het oogcentrum op 5 januari in Zierikzee plaats. Verwacht wordt dat door een ef ficiëntere werkwijze de wacht lijst van zeshonderd patiënten in uiterlijk twee jaar is wegge werkt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een eigen varkentje dat vrij rond mag lopen in en buiten huis is haar ideaal, maar voorlopig zal Luna Heuvingh (11) met pluchen varkens, ste nen spaarvarkens en biggenpantoffels genoegen moeten nemen. De Middel burgse is een van de deelnemers aan het Nederlands kampioenschap sparen voor kinderen tussen 8 en 12 jaar. Elf verzamelingen van kinderen zijn tot 18 j anuari te zien in het Muzeeum in Vlis- singen. In elf andere plaatsen vindt ook de voorronde van de spaaractie plaats. Het is een initiatief van de Nederlandse Museumvereniging en de AVRO en be doeld om meer aandacht te geven aan jonge collectioneurs. De leukste of meest originele verzameling dingt mee naar de nationale Spaarkampioentitel. Luna is bezeten van varkens. „Ik weet niet beter dan dat ik van varkens houd. Vroeger leek ik op een biggetje", zegt ze. „Dat denk ik altijd als ik foto's van vroeger zie. Ik ben er trots op, want het zijn lieve en slimme beesten." Op kinderboerderijen gaat ze direct naar de biggetjes en is er niet meer van weg te slaan. „Op het platteland van Walcheren zie je soms varkentjes loslopen in de wei. Ik zou willen dat alle varkens buiten mochten leven. Ze houden ervan om in het zand te rollen en te wroeten in de aar de." Sleutelhangers Haar varkensverzameling bevat iets meer dan 60 artikelen. In de kast van een van haar buurvrouwen hangen sleutel hangers uit binnen- en buitenland. De 9- jarige Iris Verploegh uit Yerseke is pas vorig jaar begonnen met haar verzamel woede. „Mijn hazenpootje is mijn favo riete hanger", zegt ze, „Hij is heerlijk zacht." Maar op de hanger van het Rode Kruis, dat is een Vlaamse sleutelhanger, is ze ook trots. „Vóór de sleutelhangers heb ik munten verzameld en papiersnip pers. Maar dit is mijn eerste grote verza meling." Van sparen steek je wel iets op, denkt ze. „Ik denk dat je leert om goed voor j e spulletj es te zorgen en om net j es te zijn. Ik kan ook altijd lekker bezig zijn met mijn sleutelhangers." Luna Heuvingh met haar favoriete dier, een varken. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Een 34-jarige man uit Terneuzen is vrijdag avond tussen 21.00 uur en 213 0 uur in een horecagelegenheid aan de Badhuisstraat in Vlissingen mishandeld. Toen de Ter neuzenaar, bij het verlaten van de horecagelegenheid, zijn jas van de kapstok wilde pakken werd hij door een onbekende man beetgepakt, geschopt, geslagen en buiten op de stoep ge gooid. Een dag later keerde het slachtoffer terug om zijn jas, die was blijven hangen, op te halen. Uit een jaszak was zijn bril weggenomen. De bril heeft een waarde van enkele hon derden euro's. De man hield aan de mishandeling gescheurde enkelbanden en kneuzingen over. De aanleiding voor de mis handeling is onbekend. DREISCHOR - Bij een botsing in Dreischor is zaterdagavond de auto van een 23-jarige man uit Aspex-en zwaar beschadigd geraakt. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt van de Zuid- dijk met de Beldert, toen een 54-jarige Schouwen-Duivelan- der wilde afslaan, de Beider in. De Asperenaardie achter hem reed, had dat te laat in de gaten en botste in volle vaart op zijn voorganger. Beide bestuurders bleven ongedeerd. MIDDELBURG De Politieke Partij Middelburg (PPM) is ver bolgen over de riante verhoging van de vergoeding voor de commissarissen van Delta NV. Dat schrijft de fractie in een brief aan het college van B en W. De PPM wil weten hoe het coHege, als aandeelhouder van Delta, tegen deze kwestie aan kijkt. Het college moet zijn standpunt naar buiten brengen en de kwestie moet in januari worden voorgelegd aan de ge meenteraad van Middelburg. De partij noemt de verhoging van 35 procent voor de commissarissen in deze tijd volstrekt onaanvaardbaar. Ze verwijst daarvoor naar de armoede on der een groeiend aantal Zeeuwse inwoners. GOES - Een 27-jarige automobiliste uit Oost-Souburg is za terdagavond rond half acht op de Deltaweg in Goes gewond gex-aakt toen zij door nog onbekende oorzaak met haar auto van de weg raakte en in de sloot terecht kwam. De vrouw is met nekklachten naar het Oosterscheldeziekenhuis overge- bracht. Haar 31-jarige eveneens uit Oost-Souburg afkomsti ge passagier bleef ongedeerd. BORSSELE - op het Tolplein voor de Westerscheldetunnel nabij Borssele is zondagochtend rond half acht een 39-jarige Middelburger aangehouden nadat hij een aanxïjding had ver oorzaakt. De man - die dronken bleek - verzuimde voorrang te verlenen toen hij op het tolplein van baan verwisseldeEr raakte niemand gewond. ELLEMEET - In Ellemeet is zatex-dagnacht twee keer op vex~- schülende plaatsen brand uitgebroken. De eigenaar van een winkel aan de Kuijerdamseweg ontdekte x'ond kwart over drie dat de luifel van zijn zaak vlam had gevat. Hij kon het vuur zelf blussen. Kort daarvoor was een stapel bouwmateri aal aan de Moolweg in rook opgegaan. De politie houdt reke ning met brandstichting en stelt een onderzoek in. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zonder aan leg van de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT) hebben de Zeeuwse zeehavens geen ge zonde toekomst. De werkgele genheid neemt in elk geval af, niet alleen in de havengebieden zelf, maar ook in toeleverende en dienstverlenende bedrijven erbuiten. De WCT zorgt voor broodnodi ge vergroting van het logistieke aandeel in de Zeeuwse havens. Maar de terminal draagt ook in belangrijke mate bij aan be houd en uitbouw van de indu striële activiteiten in Sloe en Kanaalzone. De industrie kan, veel meer dan nu het geval is, profiteren van betere aan- en af- voermogelijkheden. Dit staat in het rappoxi Econo mische noodzaak Westerschel de Container Terminal voor Zeeland, opgesteld door het be drijfsleven: Kamer van Koop handel, Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, Mid den- en Kleinbedrijf Zeeland. Kern van de boodschap: de Zeeuwse economie moet ver- sterkt worden en dat kan alleen met een WCT. Komt die er niet, dan gaat het bergafwaarts. Voor de havens zijn alleen nog krui mels weggelegd (de buiksector met weinig werkgelegenheid en spaarzame successen van af zonderlijke ondernemers, als die al in staat zijn om concmre- rend te blijven werken vanuit de Zeeuwse havens). Pro-WCT De analyse van het bedrijfsle ven bevat geen echt nieuwe ar gumenten pro-WCT. Het rap port zet de economische over wegingen op een rij en is vooral bedoeld om Provinciale Staten te wijzen op de noodzaak van een containerkade. Begin vol gend jaar besluiten de Staten of ze een nieuwe poging voor aan leg van de WCT wagenOnlangs nog verweet gedeputeerde H. van Waveren (CDA) het be drijfsleven dat ze zich veel te weinig in het eerste debat over de WCT hadden gemengd. De drie instellingen geven aan dat de positie als industxüeha- vens wordt aangetast door bun deling' van productiefabi'ieken in de basis- en chemische indu strie. Sinds 1996 daalt het aan tal industriegebonden arbeids plaatsen. Het aantal logistieke ax'beidsplaatsen nam, na een aanvankelijke forse groei, van af 1997 met circa 300 af (daling van 5 procent). Landelijk bleef de logistieke werkgelegenheid gelijk. Dienstverlening De verbindingen (spoor, weg, water) met economische en be volkingsconcentraties in West- Europa en de logistieke dienst verlening zijn nu onvoldoende toegesneden op de havenindu- strieën. Daardoor zijn de trans portkosten niet concurrerend met die van andere havengebie den. Komst van de WCT maakt verbetering haalbaar. Daai*- naast opent een terminal de Zeeuwse economie voor een gx'oot aantal nieuwe sectoren (met name die zijn aangewezen op containers voor transport). De drie instellingen wijzen erop dat tussen 1990 en 2002 de groei van op- en ovei'slag in de Zeeuwse havens drie keer zo groot was als het landelijk ge middelde (50 om 18 procent). Die groei cleed zich vooral tot 1998 voor, daarna was er een toename met drie procent, tegen landelijk acht procent. Het ont breken van containeroverslag lijkt hiervoor een belangrijke verklaring. Eén van de kansen voor meer) bedrijvigheid ligt in het aantrekken van verwei-ken de industrie. Als voorbeeld wordt genoemd het verwerken van plastics voor toepassingen in de autofabricage. Ook andere sectoren bieden mogelijkheden, met name waar producenten dicht bij de consumenten moe ten liggen. Advertentie Kerstuitverkoop met maandag 22 december (vanaf ,13.00 uur) dinsdag 23 december woensdag 24 december zaterdag 27 december

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39