'robleem Toonbeeld snel opgelost erneuzens theater te luur voor amateurs Kering dicht voor hoge waterstand Aardenburgers weten wel raad met €1000 Loftrompet Vliegende Hollander erne iize use wethouder belooft betere akoestiek voor officiële opening Soep, kerststol, brood en een toetje uishoudelijke paraten 'stolen uto's bekrast Verzamelaars 25 jaar bijeen zeeuwse almanak Kerstgedachte ZEEUWS-VLAANDEREN orRene maandag 22 december 2003 Hoonhorst KNEUZEN - De muziekoe- lokalen en de grote zaal van I Gemeentelijk Instituut onbeeld in Terneuzen vol- ;n voor de officiële opening „het nieuwe gebouw aan alle iCD, De belabberde akoestiek sommige ruimtes moet in de jste maanden van volgend ir verbeteren, vooral door de rschillende ruimten beter te lieren, antwoordt wethouder Ltiijcks op vragen van raads- J,Jonkman (PvdA). licks erkent dat de akoestiek de lokalen voor muziekbeoe- |i,g nog niet optimaal is. ar Jonkmans vrees dat de uziektempel ongeschikt is ,r muzieklessen' deelt de itliouder niet. Volgens de wet- van cultuur is het leed als de aannemer de iso- ie van het gebouw aanlegt volgens de normen van het bouwkundig bestek. Het voormalige schoolgebouw aan de Zuidlandstraat is al en kele maanden in gebruik bij Toonbeeld en de Stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaande- ren. De daadwerkelijke opleve ring heeft echter nog niet plaatsgevonden en de ceremo niële opening is pas voorzien in april. Isoleren „Ik ga er dan ook vanuit dat de problemen snel worden verhol pen. Het gaat vooral om het ver beteren van de isolatie, werd me onlangs uitgelegd. Zo zijn lei dingen en buizen voor het af zuigsysteem bij de keramiek- oven keurig afgetimmerd, maar is verzuimd de betimmerings- kasten goed te isoleren", weet Luijcks. xAls de isolering alsnog volgens de regels worden uitgevoerd, staat niets de vereiste geluids kwaliteit voor muzieklessen en -uitvoeringen in de weg, ver wacht de wethouder. Om pro blemen met de akoestiek te voorkomen, is voor de bouw al een rapport opgesteld, waarin is uiteengezet aan welke eisen de bouwer moet voldoen. „Als aan alle in het rapport genoemde ei sen is voldaan, moeten alle mu ziek perfect kunnen klinken in de ruimten van Toonbeeld", be nadrukt Luijcks. Bestek Eventueel nog uit te voeren werkzaamheden zijn voor reke ning van de aannemer, stelt Luijcks. „Ik ben het met Jonk man eens als hij zegt dat nog te verhelpen tekortkomingen voor rekening van de bouwer komen. In het bestek is tenslotte precies aangegeven waaraan het ge bouw moet voldoen en op welke wijze dat gerealiseerd dient te worden." Jonkman licht toe dat hij heeft vernomen dat het akoestisch rapport niet zou kloppen. Maar Luijcks heeft geen enkel signaal over een onvolledig of onjuist onderzoek. „Ik reken er op dat het nieuwe onderkomen van Toonbeeld voor de officiële opening aan alle eisen voor goed muziekonderwijs voldoet." Op het gemeentehuis wordt mo menteel druk gewerkt aan een plan om tot de meest gewenste vorm van muziekonderwijs te komen, vervolgt Luijcks. Inwo ners van de voormalige gemeen ten Axel en Sas van Gent volgen muzieklessen bij de Muziek school, terwijl ingezetenen van Terneuzen bij het Instituut Toonbeeld les volgen. Het bij el kaar brengen van de sterke pun ten van beide muziekopleidin gen moet de aanzet geven tot een nieuw gemeentelijk muziekbe leid, stelt Luijcks. De wethouder hoopt de ge meenteraad voor de zomer van volgend jaar een 'stappenplan' te kunnen presenteren, waarin precies wordt aangegeven via welke fases en onderwijs vormen de gemeente ideaal muziekonderwijs kan aanbie den. RNEUZEN - Uit een woning de Terneuzense Pijnboom- aat werden in de nacht van jdag op zaterdag huishoude- apparaten en een spiegel reemei. De totale schade, de larde van de gestolen goede- endereparatiekosten van de arceerde toegangsdeur, was sieren nog onbekend. UIST - Twee in Hulst gepar elde auto's werden in de tlit van vrijdag op zaterdag kadigd. 'dakstijl van een in de Linie- at geparkeerde auto liep lade op door een op het voer- oide steen. De voor- i| van een in de Paganini- geparkeerde auto werd È&t Bestuurders CDA moeten in actie komen MIDDELBURG - Wet houder A. de Vries (PvdA) Middelburg roept Zeeuwse CDA-wethou- ders en fractievoorzitter om hun eigen Tweede- Kamerfractie erop te wij- zendat de pardonregeling voor asielzoekers ver ruimd moet worden. Het CDA in Middelburg Veere lieten vorige k al horen dat zij het iiitoelaatbaar vinden dat mensen die vijf jaar of (er in Nederland wo nen, nog worden uitgezet. „Neern dat voorbeeld stelt De Vries die aantekent dat de CDA- fraeties in de vier grote sleden hen al voorgingen. Gezellig samen zingen. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De grote zaal van het Zeldenrust-Steelant- college was afgelopen zaterdag middag wederom het decor voor de laatste activiteit van de afde ling Groot Terneuzen van de Zonnebloem. Honderdvijfenze ventig gasten en vrijwilligers waren daar bijeen voor een ge zellige kerstmiddag. De bijeenkomst begon met een kopje koffie in de grote zaal van het Terneuzense schoolgebouw. Rond half drie was er na het openingswoord van voorzitster Virgi van der Laan een liturgie. Dominee Hoogendoorn en pas tor van Loveren deden getwee- en de liturgie. „Ook dominee Klap zou aan de liturgie mee werken, maar hij is helaas ver hinderd wegens ziekte", aldus Van der Laan. Na de liturgie werd er een drankje genuttigd door de aan wezigen. „Er zullen vandaag weer de nodige flessen advocaat leeggeschonken worden. Maar ook andere drankjes zullen ge dronken worden hoor", sprak een tevreden voorzitter. Ria Zegers van de evenemen tencommissie maakte vervol gens het programma voor het komende jaar bekend. Ook dan zal de afdeling weer een achttal grote activiteiten aanbieden. Zo wordt er in april weer een va kantieweek georganiseerd. Ook staat een boottocht van Terneu zen naar Gent op het program ma. De middag werd afgesloten met een gezamenlijke broodmaal tijd. De aanwezige gasten kon foto Camile Schelstraete den genieten van soep, kerst stol, verschillende soorten brood met beleg, een kopje koffie of een glas thee en een toetje. jorRené Hoonhorst KNEUZEN - Het bestuur Harmonie De Vliegende lander uit Terneuzen hoopt aal' volgend jaar enkele uit ingen te kunnen geven in de ale Kerk in Terneuzen. Op een in het Scheldetheater, 'Is het muziekgezelschap af- °Pen jubileumjaar twee keer kost de harmonie te veel fitter J. Berkel wil theater- lecteur F. Lievens niet de piet toespelen. „Maar 'nieuwe theater werkt na- een stuk commerciëler hel; oude Zuidlandtheater. ^ger waren we voor duizend «en Maar. Nu betalen we M euro zaalhuur en moeten 5 de uren van de technici tij- "sde voorstelling en de repe- les vergoedenMisschien fn kapitale bedragen, maar Wons is een voorstelling niet 'gei kostendekkend te krij- Hollander trok 01 de jubileumvoorstellingen J april met het Scheldelood- 0r en gisteren het afslui- 'gsconcert met alleen eigen ^'kanten - zo'n tweehonderd Porders per concert. De Zaal van het Scheldethea ter is met dat aantal slechts voor een kwart gevuld. De bezoekers betaalden gisteren 'slechts' zes euro. „Duurder willen we het niet maken, want we willen geen hoge drempels opwerpen voor familie en bekenden van onze leden", aldus Berkel. Vriendenprijs De harmonie hoopt vanaf vol gend jaar haar 'thuisconcerten' in de Grote Kerk in de Noord straat te geven. Het muziekge zelschap kan in clat gebouw ook alle muzikanten voor in het ge bouw zetten. De akoestiek is uitstekend en de kosten bedragen niet meer dan 'een vriendenprijsje', verklaart de voorzitter. Berkel denkt dat ook andere amateurverenigin gen zich in de toekomst geen voorstellingen in het Schelde theater meer kunnen veroorlo ven. Theaterdirecteur Lievens heeft echter nog geen signalen gehad dat regionale clubs en vereni gingen de huurpenningen niet langer kunnen betalen. „Er staan toch heel wat regionale gezelschappen hier op de plan ken. Local Heroes en dansschool Li lian Butler traden hier onlangs nog op voor volle zalen. Ook de Big Swing Band, de Young Ones en tal van andere gezelschappen komen, zover ik weet, hier re gelmatig en tot tevredenheid." Lievens benadrukt dat elk ama teurgezelschap met een uitvoe ringsplan bij hem terecht kan. Aan de jaarlijkse gemeentelijke subsidie zijn volgens hem geen voorwaarden voor de huurprij zen voor amateurgezelschap pen verbonden. „Maar dat laat onverlet dat ik het als een opdracht zie om een podium te bieden aan lokale en regionale kunstbeoefening. Bij het vaststellen van de prijzen wordt met het te verwachten aantal toeschouwers rekening gehouden. Als theater verdie nen we er in elk geval niet aan", betoogt Lievens, die er aan toe voegt dat hij het lopende seizoen voor het eerst hoopt uit de kos ten te komen. Hoewel Lievens nooit eerder signalen heeft gekregen van (grote) verenigingen die de prijs van het Scheldetheater niet kunnen betalen, kan hij zich voorstellen dat De Vliegende Hollander liever naar de Grote Kerk gaat. „Als die gelegenheid groot genoeg is voor hun pu bliek en zij minder kosten hoe ven te maken, lijkt me dat lo gisch. Maar het bestuur kan hier altijd binnenstappen om nog eens te overleggen." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Jacky van Driel en Martin van Langevelde werden na afloop van het concert van De Vliegende Hollander naar voren gehaald. Hoornspeler Van Driel viert dit jaar zijn gouden jubileum als muzikant en slagwerker. Van Lange velde is al een 25 jaar actief bij de slagwerkgroep en dus ontvingen zij de bijbehorende speldjes van de Konininklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen. Maar als het aan voorzitter J. Berkel van Harmo nie De Vliegende Hollander lag, hadden alle 58 spelende leden van het Terneuzense muziekgezel schap gisteren een onderscheiding gekregen. „De harmonie én de slagwerkgroep zorgden samen voor een prachtige afsluiting van het jubileum jaar. De muzikanten speelden vanmiddag pp hoog niveau en zorgden voor een prachtig concert. Ik kan niet anders dan tevreden terugblikken", stak de voorzitter de loftrompet over de muzikanten. Het bijna afgelopen jaar stond voor De Vliegende Hollander helemaal in het teken van het 110-j arig door Marcel Modde ZIERIKZEE - De schuiven in de Oosterscheldekering zijn gisterochtend gesloten in verband met de stormvloed. Op het hoogtepunt van de stormvloed werd een water stand bereikt van 3.23 meter boven gemiddeld zeeniveau. In Vlissingen bereikte het water om 12.05 uur de hoog ste stand van 3.30 meter bo ven NAP. Het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen werd enkele uren uit de vaart ge nomen en de parallelweg van de Brouwersdam is geduren de het etmaal afgesloten ge weest voor verkeer. De sluitingsprocedure van de Oosterscheldekering was in gezet op een verwachting van 3.04 meter, aldus hoofd van de dienstkring Delta Kust H. Jager, vier centimeter boven het kritieke punt. De sluiting van de schuiven is gehandhaafd tot half zes in de middag. Op dat moment was het peil op de Ooster- schelde en de Noordzee na genoeg gelijk. Aanvankelijk werd er rekening mee gehou den dat de stormvloedkering rond middernacht nog eens dicht moest, maar door het afnemen van de wind was dat niet nodig. In de loop van de avond werd de situatie gun stiger zodat de alarmfase werd opgeven. De stormvloed voor de Zeeuwse kust was tegen half één 's middags op zijn hoog tepunt, met een bereikte wa terstand van 3.23 meter bo ven gemiddeld zeeniveau. Die situatie werd in de hand gewerkt door het samenval len van windsnelheid (een maximum van bijna wind kracht tien), de windrichting (noord-west), het centrum van de depressie boven de Duitse Bocht en de normale vloed. „Daardoor wordt over de volle afstand het water van de Noordzee in zuidelij ke richting opgezweept en hebben wij een stormvloed voor de deur", aldus Jager. Op basis van de voorspellin gen van het KNMI en eigen computerberekening van Rijkswaterstaat werd gister ochtend om acht uur beslo ten de sluitingsprocedure in te zetten. Daarbij werd uit gegaan van een hoogwater stand op de Oosterschelde (gemeten bij Stavenisse) van één meter boven NAR Die waterstand levert voor het planten- en dierenleven de minste schade op, beweerde Jager. De laatste keer dat de kering dicht ging, was bij de -op zichzelf veel zwaardere- ok- toberstorm in 2002. Achteraf gezien was dat niet nodig ge weest, omdat de hoogwater stand bleef steken bij 2.55 meter. Rijkswaterstaat kreeg achteraf van natuurorgani saties en de mosselproducen ten het verwijt op het gevoel in plaats van op de feiten te zijn afgegaan. Sinds de ingebruikname van de kering in oktober 1986 zijn de schuiven wegens storm nu 22 keer neergela ten. Door de hoge watei'stand liepen de kelders van de Roompotsluis onder. Het verkeer over de Zeeland- brug en de Oosterscheldeke ring ondervond de nodige hinder van Windstoten. De windrichting was evenwel dusdanig gunstig dat beide verbindingen gewoon open konden blijven. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft ge durende enkele uren op ver schillende punten een be perkte dijkbewaking inge steld en teams paraat gehou den op de kantoren in Goes, Eindewege, Grijpskerke en Kerkwerve. Afgezien van af gewaaide takken en wat klei ne schades veroorzaakte de storm in Zeeland geen noe menswaardige schade. Voorzitter Carlo de Vries (r) van de KNMF-afdeling Zeeuws-Vlaanderen huldigt Jacky van Driel. In het midden staat slagwerker Martin van Langevelde. 1 foto Camile Schelstraete bestaan. Nu dat jaar ten einde loopt, betekent het niet dat de Terneuzense harmonie het rustiger aan gaat doen. Berkel; „In januari beginnen we fris aan het nieuwe j aar en we zullen ookin2004 zeker vijf, zes keer een groot optreden verzorgen. We moeten ons presenteren, omdat we als muziekge zelschap in het huidige tijdsgewricht niet meer de straat opgaan. Het publiek moet ons dus elders kunnen horen en zien en natuurlijk willen muzi kanten ook graag optreden voor belangstellen den." De harmonie telt momenteel 42 spelende le den, de slagwerkgroep heeft er zestien. De mu ziekvereniging verliest per jaar drie, vier leden omdat muzikanten gaan studeren of om een ande re reden verhuizen. Het aantal spelende leden blijft de laatste jaren echter op peil, vooral door het instromen van jonge muzikanten vanuit het Gemeentelijk Instituut Toonbeeld. „Binnenkort houden we samen met Toonbeeld weer een samenspelsessie, waarbij jongeren ken nis kunnen maken met De Vliegende Hollander. De samenwerking met Toonbeeld leverde ons af gelopen jaar toch weer een handvol nieuwe leden op", benadrukte Berkel. door Frank Gijsel. AARDENBURG - „Je mag dui zend euro besteden voor het op knappen van je kern. Wat zou je dan willen uitvoeren?" Die vraag kregen de inwoners van Aardenburg en Draaibrug za terdag te beantwoorden. De stadsraad van Aardenburg opende op een originele wijze het opgeknapte Kaaiplein met het plaatsen van een wenskerst- boom. Voorstellen om de leef baarheid te verbeteren konden in een bal in de boom op het plein worden opgehangen. Een twintigtal strookjes werd inge leverd. Sabine Champion, Ai^ita teBooij enPaulDezutter, de ini tiatiefnemers vanuit de stads raad, toonden zich blij verrast met de voorstellen. Een inwoner stelde voor om meer vuilnisbakken op te han gen om op die manier het zwerf vuil tegen te gaan. Bloembak ken rond lantaarnpalen, een geluidsinstallatie in de West straat, bankjes bij de beide ker ken of een speeltoestel op het vernieuwde Kaaiplein zouden eveneens niet misstaan. Voor het openluchtzwembad mag best wat meer aandacht ge vraagd worden. Het plaatsen van borden aan de toegangswe gen kan een aardige stap in de goede richting zijn. De langgekoesterde wens om een jeugdplek in d'Ouwe Stad ontbrak ook nu niet en de jeugd zit nog steeds te wachten-op de aanleg van een skatebaan. Ex tra attributen zouden van de duizend euro aangeschaft kun nen worden. Tonny Rijckaert en Theo Buijsse kwamen met de vraag om het beeldje van de kikker Janis van Draaibrug straks niet terug te plaatsen bij de nieuwe vijver op het Kaaiplein in Aardenburg, maar hem een plek te geven in Draaibrug waar hij heeft ge leefd. „We vonden het een originele gedachte Janis te plaatsen waar hij thuis hoort. Hij was een mar kant figuur en een van de be kendste inwoners van Draai brug. Hij heeft veel voor de gemeenschap gedaan", meldde Tonny Rijckaert, SLUIS - De Sluisse vereniging van verzamelaars vierde afgelo pen weekeinde haar 25-jarig beslaan met een receptie en ex positie in 't Zoute Vestje. De tentoonstelling werd zater dag geopend door wethouder L. Wille. Hij sprak zijn grote waar dering uit voor het vele werk van het bestuur onder voorzit terschap van Guido Verdonck. De streekvereniging telt mo menteel 160 leden en werd in 1978 op initiatief van John Pais en Cees van Li ere opgericht. Beiden zijn nog steeds actief als secretaris en penningmeester. Door de voorzitter werden ze voor het vele werk voor de ver eniging in het zonnetje gezet. „De tijd die beiden aan de ver eniging hebben besteed is niet in uren uit te drukken." De Vlissingers die aan de boulevard wonenvonden zaterdagochtend een Engels talig briefje in de bus. Sorry the newspaper komt een beetje later, was de strek king. Toen de heer des huizes die middag de hal van het appar tementencomplex betrad, trof hij daar een huilende j Chinese studente aan. Direct I putte zij zich uit in duizen- den excuses en buigingen. Sorry sir, sorry, maar the ivind... In het stormachtige weer langs de k ast was de on ervaren f ietsster van haar rij wiel gevallen. En tot haar grote spijt waren daarbij alle kranten uit de fietstas ge waaid. Het enige dat ze nog ivél had, was een stapeltje kaartjes: met de beste wensen van de krantenbezorger. Verbijsterd keek ze hoe de Vlissinger- zonder-krant haar maar liefst vijf euro toestopte. Ach, de kerstgedachte....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37