Jitgeprocedeerden niet op straat Druk op CDA voor soepel asielbeleid Hup, naar voren Stormvloedkering dicht wegens hoge waterstand Bodemvondsten te zien in Nobelpoort Indoor Bluesfestival zonder Juke Joints roenLinks Zeeland dringt aan op betere afspraken met stichting Inlia ,oesenaar lelaagd Jingle Bells uit volle borst randvveer tevreden net veiligheid joese horeca Kerstgedachte BEVELANDEN-THOLEN maandag 22 december 2003 Zeeuwse gemeenten Bll een betere overeen- st sluiten met vluchtelinge- ranisatie Inlia, om te voorko- idat uitgeprocedeerde asiel- ;ers op straat moeten bivak- I Daarvoor pleitte A. iantila, lid van de Vlissingse enLinlcsfractie, zaterdag en Goes tijdens een bij- jjjomst voor Zeeuwse raads- lalenleden van GroenLinks. gcteur G. Burger van Inlia s te elfder ure gevraagd om de bijeenkomst van iinks een inleiding te hou- Aanleiding voor dat ver- - Een 22-jarige man J Goes is gisterochtend fiidhalf vijf in de Middel - urgsestraat in Goes dusda- jjg op zijn hoofd gevallen een hersenschud- jingopliep. 8e man werd door een roepje jongeren belaagd ikwam daardoor ten val. ij is met een ambulance igaihet ziekenhuis overge- acht. i politie is nog op zoek sarde daders. zoek was het kabinetsbesluit om het bieden van noodopvang aan uitgeprocedeerde asielzoekers na 1 januari strafbaar te stellen. Dit overigens zeer tegen de zin van een groot aantal gemeenten en een meerderheid van de Tweede Kamer, De Kamer pro beerde eind vorige week het tij nog te keren door een motie aan te nemen waarmee moest wor den voorkomen dat illegalen midden in de winter op straat komen te staan. Burger wilde met zijn verhaal zaterdag vooral afrekenen met het wijd verspreide misverstand dat Inlia illegalen zou helpen. „Wij helpen mensen die legaal in Nederland aanwezig zijn, in afwachting van een beschikking in een vervolg procedure", zei hij. Het gaat dan om mensen die een herhaald asielverzoek starten op bijvoorbeeld medische gron den, of om bij hun partner te mo gen blijven. Ook zijn er mensen bij die niet uit Nederland kun nen vertrekken, omdat ze geen legitimatiepapieren van hun am bassade krijgen. „Die mensen mogen in Neder land zijn, maar hebben hun recht op onderdak, medische zorg en een bijdrage in hun le vensonderhoud verloren", aldus Burger. Inlia heeft met vrijwel alle Zeeuwse gemeenten over eenkomsten afgesloten om deze mensen te helpen. Hoe kan het dan, vroeg Soplan- tila zich af, dat er in Middel burg een gezin uit Oezbekistan bijna een week op straat bivak keerde, voordat er hulp geboden werd. „Dat komt omdat het COA (Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers, red.) in dit geval het gezin uit een asielzoekers centrum heeft gezet. Daar kan Inlia niets aan doen", zei Bur ger. „Wij mogen niet eens bij een asielzoekerscentrum naar binnen. Inlia mag alleen helpen als mensen door vluchtelingen werk, of door een gemeente bij ons worden aangemeld." Torentijd Uiteindelijk heeft Inlia overi gens wel voor opvang gezorgd. „Maar", waarschuwde Burger meteen. „Als ik vijf gezinnen op vang zoals het gezin Pechinin, dan zit ik in Torentijd." Maken asielzoekers volgens de inschatting van Inlia overigens geen kans meer op een verblijfs vergunning, dan worden ze bege leid naar een vrijwillige terug keer.. Premier Balkenende gaf afgelo pen donderdagnacht in de Ka mer aan dat het kabinet echt werk wil gaan maken van het uitzetbeleid. Vandaag presen teert minister Verdonk (vreem delingenbeleid) aan de Kamer haar plannen hiertoe echtpartij )ES In de Korte Kerkstraat ioes zijn gisterochtend rond lies twee mannen aangehou- [svee, een 19-jarige Goese- k'® een 22-jarige Rotterdam- pjadden tijdens een vecht- i winkelruit vernield. Bgen na verhoor beiden lies-verbaal. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De schuiven in de Oosterscheldekering zijn gister ochtend gesloten in verband met de stormvloed. Op het hoog tepunt werd een hoogwater stand bereikt van 3.23 meter bo ven gemiddeld zeeniveau. In Vlissingen werd om 12.05 uur een waterstand gemeten van 3.30 meter boven NAP. Het fiets- voetveer tussen Breskens en Vlis singen werd enkele uren uit de vaart genomen en de parallel weg van de Brouwersdam is ge durende het etmaal afgesloten geweest voor verkeer. De sluitingsprocedure van de Oosterscheldekering was inge zet op een verwachting van 3.04 meter, aldus hoofd van de dienstkring Delta Kust H. Ja ger, vier centimeter boven het kritieke punt. De sluiting van de schuiven is gehandhaafd tot haif zes in de middag'. Op dat moment was het peil op de Oos- terschelde en de Noordzee nage noeg gelijk. Aanvankelijk werd er rekening mee gehouden dat de stormvloedkering rond mid dernacht nog een keer dicht moest, maar door het afnemen van de wind kon daarvan wor den afgezien. De verwachting van 2.76 meter boven gemiddeld was wel dusdanig, dat er een team van Rijkswaterstaat in het bedieningsgebouw op Neeltje Jans paraat bleef. De stormvloed voor de Zeeuwse kust was tegen half één 's mid dags op zijn hoogtepunt, met een bereikte waterstand van 3.23 meter boven gemiddeld zee niveau. Die situatie werd in de hand gewerkt door het samen vallen van windsnelheid (een maximum van bijna windkracht tien), de windrichting (noord-west), het centrum van de depressie boven de Duitse Bocht en de normale vloed. „Daardoor wordt over de volle afstand het water van de Noord zee in zuidelijke richting opge zweept en hebben wij een storm vloed voor de deur", legt Jager uit. Op basis van de voorspellingen van het KNMI en eigen compu terberekeningen van Rijkswater staat werd gisterochtend om acht uur besloten de sluitings procedure in te zetten. Daarbij werd uitgegaan van een hoogwa terstand op de Oosterschelde (ge meten bij Stavenisse) van één meter boven NAP. Die water stand levert voor het planten en dierenleven de minste schade op, aldus Jager. De laatste keer dat de kering dicht ging, was bij de - op zich zelf veel zwaardere - oktober- storm in 2002. Achteraf gezien was dat niet nodig geweest, om dat de hoogwaterstand bleef ste ken bij 2.55 meter. Rijkswater staat kreeg achteraf van natuur organisaties en de mosselprodu centen het verwijt op het gevoel in plaats van op de feiten te zijn afgegaan. Sinds cle ingebruikna me van de kering in oktober 1986 zijn de schuiven wegens storm 22 keer neergelaten. Dijkbewaking Door de hoge waterstand liepen de kelders van de Roompotsluis onder. Het verkeer over de Zee- landbrug en de Oosterscheldeke ring ondervonden de nodige hin der van windstoten. De wind richting was evenwel dusdanig gunstig dat beide verbindingen gewoon open konden blijven. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gedurende enkele uren op verschillende punten een be perkte dijkbewaking ingesteld en teams paraat gehouden op de kantoren in Goes, Eindewege, Grijpskerke en Kerkwerve. Afgezien van afgewaaide tak ken en wat kleine schades heeft de storm in Zeeland geen noe menswaardige schade veroor zaakt. IOES - J. Brussé, hoofd reventie van de Goese landweer, is zeer tevre- jtn over de brandveilig- in de Goese horeca. I? brandweer controleerde tie nacht van zaterdag' izondag achttien horeca- pnheden in de Goese nnenstad. Bij zeventien drijven bleek alles in or- lijéén horecagelegenheid bben we nog wat kleine leken geconstateerd", gt Brussé. „Maar daar fgeeg sprake van levens- dreigende zaken." Voor "die wel zouden orden aangetroffen, was et burgemeester D. van van de gemeente Ks afgesproken dat er be- lursdwang kon worden tegepast. Jt gebeurde begin deze aand toen medewerkers in de gemeente en de andweer bij een groot- tapse horecacontrole in discobar twee keer het aantal bezoe- aantroffen. Met be- psdwang werd de eige- toen gesommeerd nieuwe mensen meer tente laten. die bewuste gelegen- was nu alles in orde", jdt Brussé. Alle achttien 'gelegenheden die af- ipen weekeinde werden Isoleerd, kregen tij- "deeerste controle, be- maand, een waar- ig. Nu werd er geke- of de uitbaters die schuwing ter harte 'den genomen. is zeer in zijn nop- iVnet het goede resultaat. eentje na, hadden alle «chttien horecagelegenhe- nu-hun zaakjes op or- Megt hij. „En dat heb- we in een paar weken |dvoor elkaar gekregen. "ié was eveneens aange- !am verrast door de 'dveiligheid van de aan lachte kerstversiering, ^hebben monsters geno- van dennentakken en fee versieringen en al materiaal was ofwel Boende brandvertra- Mofwel onbrandbaar." GOES - Kerstkransjes van drop, flesjes Fristi, glaasjes port en een flinke horde kinde ren en hun (uitgelaten) ouders vormden zondagmiddag in café Baarends in Goes het decor voor een zeer genoeglijke kerstzangmiddag. Was de kerstzang in het Goese café vorige jaren steevast op zaterdagavond, dit jaar wilde de organisatie met de bijeen komst op zondagmiddag de zanglustige jeugd terwille zijn. En dat is gelukt. De kinde ren zongen uit volle borst mee. Mede dankzij hun inzet waren evergreens als 'Oh Den- neboom' en 'Jingle Bells' ook ver buiten de bruine muren van het café te horen. De samenzang, met liederen als 'Komt allen tezamen', 'Hoor de eng'len zingen d'eer' en 'Eer zij god' werd afgesloten met 'Stille Nacht'. Lichtjes uit, kaarsjes aan en allemaal in de kring. De allerkleinsten werden er zelfs een beetje stil van. foto Willem Mieras door Edith Ramakers MIDDELBURG - Wethouder A. de Vries (PvdA) van de ge meente Middelburg roept alle CDA-wethouders en -fractie voorzitters in Zeeland op om hun eigen Tweede-Kamerfractie erop te wijzen dat de pardonre geling voor asielzoekers ver ruimd moet worden. Het CDA in Middelburg en Veere lieten vorige week al ho ren dat zij het ontoelaatbaar vin den dat mensen die vijf jaar of langer in Nederland wonen, nog worden uitgezet. „Neem het voorbeeld over van deze twee Walcherse afdelingen", stelt de PvdA-wethouder, die aantekent dat de CDA-fracties in de vier grote steden hen al voorgingen. Voor Veere en Middelburg gaat de jongste verruiming van de pardonregeling, die minister Verdonk onlangs instelde, niet ver genoeg. De mogelijkheid om een status te krijgen, geldt voor asielzoekers die vijf jaar in Ne derland zijn en die bovendien nog' in de eerste procedure zit ten. Volgens De Vries heeft de Twee de-Kamerfractie van het CDA de sleutel in handen om de maat regel te verruimen en is nu het moment aangebroken om een luid signaal af te geven. Hij zegt vaak in aanraking te ko men met mensonterende toestan den in Middelburg, waar een asielzoekerscentrum met 600 plaatsen is en waar een aantal asielzoekers in woningen in de stad verblijven. Haast wekelijks wordt hij geconfronteerd met asielzoekers die onder de oude vreemdelingenwet vallen en een negatieve beoordeling krijgen. Zij worden op straat gezet. „Ge- HEINKENSZAND - Net als hun idolen, worden ook de sterspelers van Kwadendamme (El) door hun coach gemaand om mee te verdedigen. En dat lukt ze zaterdagmiddag in De Stenge in Heinkens- zand heel aardig. De in geel-zwart tenue gestoken voetballertjes winnen met 3-0 van de Patrijzen (El) uit 's-Heerenhoek. Tot groot plezier van de E3-tjes uit Heinkenszand die op de tribune zitten te joelen. „Drie nuhul, drie nul", klinkt het plage rig door de sportzaal. Daardoor kunnen de verza melde Patrijzenmoeders langs de kant zich na tuurlijk niet onbetuigd laten. „Naar voren", klinkt steeds hun welgemeende advies. Het was zaterdag alweer de zestiende keer dat vele Borsel- se voetballers hun kunsten konden vertonen tij dens het HALT jeugdzaalvoelbaltoernooi. Het tournooi duurt nog tot half januari. foto Willem Mieras lukkig kunnen wij vrijwel altijd een beroep cloen op Inlia. Die stichting brengt op ons verzoek mensen onder dak die op straat zijn gezet. Maar de stroom groeit en de kosten stijgen snel." Hij vraagt clementie voor die groep mensen die hier al ja ren wonen, die hier kinderen hebben, die het grootste deel van hun leven hier gewoond heb ben. Draagvlak De Vries noemt de handelwijze om de uitgeprocedeerden uit huis te plaatsen weinig humaan. Hij verwacht ook dat de Neder landse samenleving deze aan pak niet breed ondersteunt. „Ook in de achterban van het CDA ontbreekt hiervoor dat draagvlak." Het CDA Veere en Middelburg hebben er bij de CDA-kamer- door Ali Pankow ZIERIKZEE - In De Nobelpoort in Zierikzee wordt een kortlo pende tentoonstelling gehouden van de recente archeologische vondsten tijdens het bodemon derzoek in de Korte Nobelstraat en de Steiltjesstraat. Het belangstellende publiek kan vandaag, morgen en op maandag 29 en dinsdag 30 de cember een kijkje komen nemen in de Nobelpoort, waar de bo demvondsten tijdelijk zijn on dergebracht. Tijdens die presentatie zijn me dewerkers aanwezig van Archeo- media, het bedrijf dat het ar cheologisch onderzoek in op dracht van de gemeente heeft verricht. Zij zullen tekst en uit leg geven bij de verschillende ob jecten. Het publiek kan op deze dagen fractie op aangedrongen om van uit de christen-democratische vi sie en sociale betrokkenheid hun medeleven te laten blijken. Ook de Vereniging' van Neder landse Gemeenten (VNG) vindt dat de pardonregeling moet gel den voor alle mensen die hier langer dan vijf jaar rechtmatig verblijven. „Dat is een breed ge dragen standpunt van de VNG", aldus De Vries, die namens de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten lid is van het VNG plat form asiel. Er zijn nog ongeveer zesduizend mensen die onder de oude vreemdelingenwet vallen en op een beoordeling wachten. De nieuwste vreemdelingenwet zal volgens De Vries efficiënter wer ken, wanneer nu een ruimere pardonregeling wordt ingevoerd in combinatie met een terugkeer beleid voor nieuwkomers. door Ingrid Huibers KWADENDAMME - Bezoekers van het Indoor Bluesfestival, af gelopen zaterdag in Kwaden damme, moesten het zonder The Juke Joints stellen. Drummer/zanger Peter Kempe van The Juke Joints voelde zich wegens familieomstandigheden niet in staat om te spelen. Kempe, die de afgelopen vijf jaar samen met Kees Wielema- ker het bluesfestival organiseer de, moest zaterdagmiddag nog driftig gaan bellen om een ge schikte vervanger voor The Juke Joints te vinden. Uiteindelijk waren The Bandox bereid om de leemte te vullen. De Zuid-Bevelandse band, di<^ twee jaar geleden ook al eens op het Indoor Bluesfestival speel de, opende de avond in De Burcht met covers en eigen werk. De volgende twee uur kre gen de fans van Barrelhouse waar voor hun geld. De band, die ook het eerste Indoor Blues festival opluisterde, had er over duidelijk zin in en leverde een eersteklas prestatie af. De avond werd besloten met een spetterend optreden van de Zeeuwse rhytm bluesband Freddy Who. De band, waarvan drie voormalige leden van de The Juke Joints deel uitmaken, speelde het 230 koppen tellende publiek moeiteloos plat. Het geplande optreden van de Juke Joints had het slot moeten vormen van het jubileumjaar van de Zeeuwse band. Het twin tigjarig bestaan van de formatie werd het afgelopen jaar gevierd met de uitgave van een verza- melalbum en een DVD en een tournee door de provincie. tussen 10.00 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 16.00 uur de middel eeuwse voorwerpen komen be kijken. Tijdens deze tentoonstelling is onder meer het zogenoemde Sint Nicolaasbeeldje te zien, dat toevalligerwijs op vrijdag 5 de cember werd gevonden. Daar naast zijn er ook potten en pan nen te zien alsook pelgrims- en andere niet-religieuze insignes. Een speciaal gedeelte is inge richt als jeugdhoek" waar jonge ren kennis kunnen maken met het werk van een archeoloog. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft hiervoor een spe ciaal lespakket ontwikkeld, waarmee jongeren 'de inhoud van een beerput' kunnen onder zoeken. Voor wie interesse heeft bestaat de mogelijkheid de ar cheologen op de bouwplaats in de Korte Nobelstraat aan het werk te zien. The Brandox vervingen The Juke Joints. foto Willem Mieras zeeuwse almanak De Vlissingers die aan de bou levard wonen, vonden zater dagochtend een Engelstalig briefje in de bus. Sorrythe newspaper komt een beetje la ter, was de strekking. Toen de heer des huizes die middag de hal van het appar tementencomplex betrad, trof hij daar een huilende Chinese studente aan. Direct putte zij zich uit in duizenden excuses en buigingen. Sorry sir, sorry, maar the wind... In het stormachtige weer langs de kust was de onerva- I ren fietsster van haar rijwiel j gevallen. En tot haar grote I spijt waren daarbij alle kran- ten uit de fietstas gewaaid. Het enige dat ze nog wél had, was een stapeltje kaartjes: met de beste wensen van de j krantenbezorger. Verbijsterd keek ze hoe de Vlissinger-zonder-krant haar maar liefst vijf euro toestopte. Ach, de kerstgedachte....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27