Eerherstel voor Uytdehaage Wieier jeugd toont vroege vorm tijdens NK op baan Rintje Ritsma heeft hoop op skate-off 23 Nederlands kampioen met Verheijen, Tuitert en Romme naar EK ransman troeft ij m half dozijn ostenrijkers af F Smit gelooft niet in zichzelf ON) Bruijstens wint Italiaans Open Bestuur handbalverbond stapt op Heideman verbetert record Mühlegg ziet af van rentree NAK Den Helder bij laatste vier Wind blaast skispringer om Hattrick voor bobber Lange maandag 22 december 2003 ^artijn van Beeten wDHOVEN - De man die niet buitenbanen zou kunnen taatsen, hield zich met de ind in het gezicht het beste pde. Jochem Uytdehaage HO op het NK allround in idhoven revanche voor zijn biste plaats van een jaar eer- jnAssen. Na zijn tweede na- iale allroundtitel mag hij Carl Verheijen, Mark Tui den Gianni Romme naar het jnHeerenveen. heb mezelf verbaasd", zegt rtdehaage, die zich woensdag «slapjes voelde. „Ik reed adjes volle bak en mijn coach jard Kemkers dacht dat ik itig aan deed. Voor mijn ge el ben ik nog niet in topvorm, iarop dit toernooi was ik wel el indrukwekkend." gen nationale schaatstop- Szweepten elkaar op, tussen veledweilpauzes door. Ze le- uop de Eindhovense buiten vlakte hebben aan de stevi- jdnd. „Als de buitenlanders zien", stelt Romme, „dan eken ze dat in Eindhoven een ierhal staat. Storm, ze gelo- i er niets van. Ik word met 8 vierde op de vijf kilometer, tslaatnergens op." mstandigheden (danks die zware en vooral selende omstandigheden antoch de vier beste allroun ds van dit moment naar Thi- Eindelijk een duel dus tus- jUytdehaage en Romme, de eebeste meerkampers van de llè'drie jaar. In 2002, op het Eiieens in Thialf gehouden K, startten ze ook allebei, sar toen werd Romme gedis- Éiceerd op de 1500 meter pakte Uytdehaage de titel, mine, de wereldkampioen aüOOl en 2003 had een matig maar toonde zich Eindhoven uiterst stabiel, wal op de lange afstanden, keen nipte marge op nummer aids Postma haalde Romme Ijl, waar hij de titel verde- £o.0f hij daar ook in slaagt, is tag. Waar Romme acteert yMzelfde niveau als vorig L GARDEN A - Het Oosten- 7; ise ski-team had de cham- gnefles al bijna ontkurkt. De einde afdaling voor de we- dbeker in Val Gardena leek uien voor het sterrenensem- ,toen de Franse skiër Antoi- Dénériaz het feestje alsnog jdierf. Als dertigste stoof hij ipiste af om onderaan ruim (llcrtezijn dan zes Oostenrij- tériaz troefde Hans Knauss ïde), Fritz Strobl (vierde), ?8 flnann Maier (vijfde), .[gt ephan Eberharter (zesde) en N Kröll (zevende) af. Zelfs tkelWalchhofer, de wereld- e üipioen en leider in het we- 0, fékerklassement van het :K: angsnummer van het alpine (jfi ai, beet zich stuk op de su- tijd van Dénériaz: tweede. 1,52,99 was een pisterecord '189seconde sneller dan Wal- bofer. De nummer twee legde h neer bij de suprematie van hansman, die vorig jaar in IGardena ook al de Oosten- fers in de luren legde en hen lts de plaatsen twee tot en Izesliet. „Dénériaz was bril de; U. Hij ging zo mooi door de Khten.Hij verdiende de zege. Maier kwam er een .gj flater op de wereldbeker reu- pslalom van Alta Badia hele- aan te pas. Hij werd (|K «hts 26e, maar behield niet- de leiding in het wereld- geli ^klassement. De winst in Ik ^adiaging naar de Italiaan is |hdeSimoncelli. Hij was ver st ''k snelste na twee manches *kdeen ruime seconde voor- "®g op de nummer twee, de 11 Kalle Palander. De derde Mts was voor de Amerikaan «eMiller. ®®celli lijkt de nieuwe Itali- Ili flse ster aan het firmament. 173,1 24-jarige eindigde deze win- '«vaker in de voorhoede en g «te nu in Alta Badia zijn eer- '.ze§ein een wereldbekerwed- °P de piste waar zijn il- landgenoot Alberto I75,lf™a ook zo vaak won. De ^malig olympisch kampioen as een van de eersten die Si l-f10m C'e nek vloog, j We Go'étSchl was zaterdag PklMoritz de snelste in een kling voor de wereldbeker, er uit Oostenrijk bleef S -D-39,78 twee Duitse concur- 5 v°or:HildeGerg(1.39,95) ï*esch (1-39,97) derde. 6l'$ Goetschl behaalde 0 r'jye wereldbekerzege. Drie ^,3 overwinningen boekte :°P afdalingen in Sankt Mo- i ^ANP/AFP jaar, zijn Uytdehaage, Verheij en en Tuitert veel sterker gewor den. Begin januari lijkt het een vier kamp te worden. Met gelukkig ook Tuitert. De grote favoriet voor de nationale titel herstelde zich namelijk na een dramati sche vijf kilometer op zaterdag. Toen verloor hij door opeens aanwakkerende wind achttien seconden op Uytdehaage. „Ik vreesde al dat ik me op het NK sprint zou moeten richten", zei de man uit Holten, die zich met winst op de 1500 meter en een sterke tien kilometer revan cheerde. Als nummer drie haal de Tuitert zelfs het podium nog. Verliezers Verliezers waren er ook in Eind hoven, maar clat kon niet anders met negen favorieten. Rintje Ritsma, nog altijd niet wed- strijdfit na een enkelbreuk in de zomer, en Ids Postma plaatsten zich niet. De laatste dupeerde zichzelf, door op de 500 meter struikelend te starten. Door dat foutje mag Romme als nummer vier naar Thialf en staat er voor het eerst sinds 1991 geen man nelijke schaatser uit Friesland op het EK. Ritsma (negende) maakte zich gisteren nog wel verdienstelijk door op de tien kilometer het rondebord te han teren voor ploeggenoot Verheij en. Tot de grote verliezers mag ook Ralf van der Rijst worden gere kend, die vorig jaar profiteerde van de vormcrisis van Uytde haage en Verheijen. Nu werd de EK-ganger van vorig seizoen zesde. Dat grote verrassingen uitble ven in Eindhoven, mag dé ver rassing van het weekeinde he ten. Daarom pleitten alle top pers gisteren dat kwalificatie toernooien voortaan in Thialf moeten worden gehouden. „Nu was ik zelf bijna het slachtof fer", zegt Tuitert. „Dan besef je hoe zuur het kan zijn als je door de omstandigheden een groot toernooi moet missen. Ik had de hoop al bijna opgegeven." GPD door Peter van der Hulst EINDHOVEN - Zo krachtig als de schaatsslagen van Gre- tha Smit zijn, zo groot zijn soms de twijfels. De 27-jarige Rouveense was op de eerste dag van het NK allround, dat ze met een derde plek afsloot, nog niet overtuigd van haar EK-deelname. „Nee, je haalt het niet", rea geerde Renate Groenewold enigszins spottend op een tele visie-interview met de DPA- rijdster. Intussen bracht ze twee vingers richting haar neusgat. Ze kreeg gelijk. Smit werd tweede, achter de con stant sterk presterende Groe newold. „Het is me wat", aldus de stayer. Smit is wars van grootspraak, maar iets meer vertrouwen in de toekomst zou een schaats ster met haar status niet mis staan. Vier weken geleden ver liet ze het ziekbed om de inter nationale top op de vijf kilo meter haar hielen te laten zien. Te sterk voor Claudia Pechs- tein, Anni Friesinger en Gunda Niemann-Stirnemann, bleef ze tijdens de wereldbekerwed strijd van Heerenveen veel te bescheiden over haar kansen voor het NK allround. „Plaatsen voor het Europees kampioenschap lukt me toch niet", liet ze bij herhaling we ten. In Eindhoven bleek wat haar lange afstanden van mon diaal niveau op Nederlands ijs waard zijn. Alleen Groene wold bleef op de drie en vijf ki lometer nog enigszins in het spoor van Smit, maar van de rest had de Rouveense niets te duchten. De rol van outsider die Smit zich voor de allroundtitelstrijd aanmat, vindt zijn oorsprong in het NK van 1995. Ze had toen het geluk dat Marieke Wijsman op de 1500 meter werd gediskwalificeerd, an ders was ze roemloos laatste geworden. „Dit is erg, j oh. Ik verschiet he lemaal van kleur. Ik had een dikke, vette kop. We trainden tweemaal per week en op vrij dag en zaterdag was het feest" reageerde Smit na het zien van de wedstrijdbeelden van toen. De korte afstanden zag Smit als een gruwel en ze zocht al snel haar heil in de marathons- Waarin ze uitgroeide tot een vedette. Weerstand Haar weerstand tegen de sprint is in al die jaren niet ver dwenen. „Deze 500 meter was voor mijn gevoel een van mijn betere races, maar de tijd viel me tegen. Ik schaatste altijd veel te wild op deze afstand." Smit kan de komende jaren nog heel wat vooruitgang boe ken. In Collalbo stelde ze haar Gretha Smit won met overmacht de 5000 meter op het NK. persoonlijk record onlangs op 43.14 seconden. „Een lage 42'er is misschien haalbaar, maar dan blijft het gat met Friesinger, Pechstein en Groe newold nog groot. Internatio naal kan ik niet meedoen." Smit gaat er daarom vanuit dat ze tijdens het EK in het klasse ment voor spek en bonen mee doet. „Mijn doel is een goede drie en vijf kilometer te rij den." Misschien kan Smit bij Wiete- ke Cramer in de leer gaan. Zij legde met een tijd van 40.67 op de 5 00 meter de basis voor haar derde plaats op het NK all round. Cramer keert daarmee terug op het Europese niveau. De Friezin maakte na haar derde plaats op het EK van 2001 een diepe vormcrisis door. „Ik was overtraind." DSB wilde niet wachten op het herstel van Cramer en bood haar aan het einde van het vo rig seizoen geen nieuw con tract aan. „Ik was teleurgesteld. DSB vond mij te oud en dat kwam redelijk hard aan." Het schaat splezier keerde afgelopen zo mer terug in de KNSB-oplei- dingsploeg van Jan van Veen. Cramer stopte met snoepen en viel vijf kilo af. Ze kreeg haar revanche op DSB en bang voor een terugval is ze niet meer. „Ik ben fysiek sterker geworden en heb veel geleerd. Ik kijk wel uit dat ik weer als een debiel ga trainen." Mutaties Met de terugkeer van Cramer en het EK-debuut van Smit heeft het Nederlandse deelne mersveld ten opzichte van vo rig jaar twee mutaties. Marja Vis (vijfde) en Annamarie Tho mas (zevende) werden het slachtoffer. Thomas nam daar mee afscheid van het allround- schaatsen. „Dit was mijn laat ste vijf kilometer." Ze gaat zich tot de Spelen van Turijn speci aliseren op de 1000 en 1500 me ter. Van de vier Nederlandse vrou- foto Vincent Jannink/ANP wen - Barbara de Loor plaatste zich ook - heeft nationaal kam pioene Renate Groenewold voor het EK de beste papieren. De TVM-schaatsster reed het NK als in haar beste dagen, al was ze zelf nog niet helemaal tevreden. „Ik was nog niet top. Ik kan in de komende weken alleen nog maar groeien. Rea listisch gezien is een podium plaats op het EK haalbaar." Haar marge ten opzichte van Smit was groot genoeg om het op de afsluitende afstand rus tig aan te doen, maar ze kon niet achterover leunen. „Ik moest wel mee, want mevrouw Smit ging als een gek tekeer. Petje af." GPD door Peter van Leeuwen AMSTERDAM - De voorberei ding op het seizoen was amper begonnen of de baanwielren- ners moesten het afgelopen weekeinde in Amsterdam al aan de bak voor hun nationale titel strijd. Die vreemde plaats op de kalender weerhield de talenten Theo Bos, Adrie Visser en Yvon ne Hijgenaar er niet van voor zichtig te pieken. Met ieder drie titels werden de baantalenten met olympische aspiraties beloond voor hun vroege vorm. „Het is geen mo ment om honderd procent te zijn, maar ik wilde hier per se goed rijden", zei Bos nadat hij gisteren op het onderdeel keirin zijn derde goud had gewonnen. Vrijdag was hij al de beste op de kilometer tijdrit, zaterdag was er goud op de sprint. Bondscoach Peter Pieters had het liever anders gezien. „Maai er was geen keus. De baan in Alkmaar was eerder niet be schikbaar, Amsterdam kon het in oktober organisatorisch niet aan." Nu lag het NK 2003 - ver plaatst omdat het WK vanaf ko mend jaar naar voren is gehaald - in een stille periode.,Tot 11 j a- nuari ga ik nu rustig aan doen. Dan start de echte voorberei ding op de wereldbekers en het WK", zei Adrie Visser, vriendin van Bos en eveneens winnares van drie keer goucl: op de pun- tenkoers, op de individuele ach tervolging en op het onderdeel scratch. De renster uit Wieringerwerf maakt komend seizoen, net als Hijgenaar, deel uit van de Farm Frites-ploeg van Leontien van Moorsel en richt zich tot aan de Spelen volledig op de baan. Deelname aan de puntenkoers is haar doel. Hijgenaar heeft de 500 meter tijdrit als speerpunt, Bos de ki lometer. Beiden moeten zich via een ander onderdeel 2ien te plaatsen voor de Spelen. Op hun favoriete terrein zijn de kwalifi catie-eisen te streng. Bos zou op het WK in Melbourne bij de eer ste vier moeten eindigen, Hijge naar zelfs bij de eerste twee. „Dat is vrijwel onmogelijk", wist de oud-schaatsster uit Koedijk gisteren nadat ze de tijdrit in een baanrecord (35,26) had gewonnen. Eerder pakte ze al goud op de sprint en het on derdeel keirin. „Als ik op het WK op de sprint bij de eerste tien eindig, ben ik ook geplaatst voor de Spelen." Bos kan zich kwalificeren via de teamsprint, Visser moet op de mondiale puntenkoers bij de eerste vier eindigen om zeker te zijn van Athene. Pieters heeft vertrouwen in het drietal dat in de schaduw van Van Moorsel, Stam en Slippens - niet aanwezig in Amsterdam - zich nadrukkelijk op de Spelen richt. „Theo verbaast me zelfs iedere keer weer. In normale doen moeten ze zich alle drie kunnen kwalificeren." En ze zijn nog maar zo kort be zig op de baan.. Bos (20) is drie jaar sprinter. Visser, eveneens 20, nam als tweedejaars junior de baan pas serieus, terwijl Hij genaar (23) ruim twee jaar gele den op een geleende fiets debu teerde met een nationale titel nadat ze het schaatsen noodge dwongen en een tikkeltje ver bitterd had opgegeven. Op de wielerbaan vond ze een nieuwe uitdaging. „Ik ben een doorzet- ster en vind dit gewoon hart stikke leuk," ANP ROME - Badmintonner Gerben Bruijstens heeft gisteren in Rome het Italiaans Open gewonnen. De Brabander won in de finale met 15-1115-7 van Daniel Damgaard uit Denemarken. Twee weken geleden stonden de twee in het Bitburg Open in Duitsland ook al tegenover elkaar, maar toen won de Deen. Over vijf weken hoopt Bruijstens bij de Nederlandse titel strijd voor het eerst goud in het mannenenkelspel te behalen. De afgelopen vier jaar namelijk won hij steevast zilver. ANP ZEIST - Het voltallige bestuur van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) zal in februari 2004 aftreden. Dat hebben de leden van het bestuur zaterdag kenbaar gemaakt tijdens de algemene verbonds vergadering in Zeist. Het bestuur kwam zaterdag tot het oordeel dat er oncler de leden van het NHV te weinig draagvlak is voor het beleid dat het bestuur voor ogen heeft. De zeven bestuursleden leggen hun functie op de eerst komende algemene vergadering op 7 februari neer. ANP GRONINGEN - Jan Maarten Heideman heeft zaterdag in Groningen de tiende marathon van de KNSB/Essent-compe- titie op zijn naam geschreven. De schaatser uit Oldebroek toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van elf man. Het was de 48e zege in zijn schaatscarrière en daar mee vestigde Heidemaji zich aan kop van de overwinnings lij st aller tijden. Richard van Kempen behaalde ooit 47 zeges op kunstijs. Heideman verstevigde door zijn triomf zijn lei derspositie in het klassement. In Groningen eindigden Cedric Michaud en Frans de Ronde respectievelijk als tweede en der de. ANP GRAINAU - De geschorste skiloper Johann Mühlegg ziet af van een terugkeer in het wedstrijdcircuit. Mühlegg, een Duit ser die voor Spanje uitkomt, is nog tot februari geschorst om dat hij vorig jaar bij de Olympische Spelen van Salt Lake City werd betrapt op doping. Hij heeft onvoldoende motivatie voor een rentree Mühlegg kreeg eerder deze week van het in ternationaal sporttribunaal in Lausanne te horen dat hij al zijn olympische medailles dient in te leveren. De skiloper won in Salt Lake goud op de 30 en 50 kilometer en de achtervol ging. De afgelopen maanden was Mühlegg in training om te rug te keren in het skilopen, maar in een uitzending op de Duitse televisie liet hij zaterdag weten dat hij gezien de recen te ontwikkelingen alle motivatie heeft verloren. „Ik zal de medailles vrijwillig inleveren, maar dat wil niet zeggen dat ik schuld beken", zei Mühlegg in de uitzending. „Ik heb geen slecht geweten, ik heb nooit dope gebruikt." De geboren Duit ser kondigde aan zijn ervaringen rondom de Spelen van Salt Lake City in een boek uiteen te zetten. ANP/DPA/SID HAVIROV - De tafeltennissters van NAK Den Helder hebben de halve finales bereikt van het Europese toernooi om de Nan cy Evans Cup. Het Helderse team behaalde zaterdag in Havi- rov een eclatante 3-0-zege op het Tsjechische Horni Sucha. De partij was met vijf kwartier bekeken. Li Jie speelde Hada- cova van tafel met 11-6,11-5 en 11-4. Galina Melnik had geen kind aan Polockova en won met 11-6, 11-7 en 11-7. Alleen Elena Timina moest tot het uiterste gaan tegen Stabikova. Ze won met met 12-10 in de beslissende game. ANP Theo Bos won tijdens het NK drie keer goud. foto Olaf Kraak/ANP door Ger Lammerink EINDHOVEN - Rintje Ritsma sloot gisteren het NK allround af met de negende plaats. Hij hoopt dat het voldoende is om straks in januari te mogen mee doen aan de zogenoemde skate- off, met ten minste nog één plaatsje voor de wereldtitel strijd. „Mogelijk heb ik de keuzeheren overtuigend dat ik goed op de weg terug ben", sprak hij na de tien kilometer. Vooraf had hij al geen al te hoge verwachtingen. „Ik kom, globaal gezegd, per ronde een seconde tekort. Dat is te veel, maar natuurlijk wel ver klaarbaar. Ik had er ook niet óp gerekend dat ik me hier voor het EK zou plaatsen." Ritsma brak voor het seizoen zijn kuitbeen, net boven de en kel. Hoewel de kwetsuur gro tendeel is hersteld, heeft hij nog steeds een grote trainingsach terstand. Als zijn seizoen erop zit moet er nog een ijzeren pin operatief uit zijn been worden verwijderd. De routinier heeft al welbesloten in elk geval nog een jaar door te gaan. Programma De skate-off om, normaal ge sproken, één plaats voor het WK vindt plaats op 24 januari in Heerenveen. Op het programma (1500/5000 bij de mannen, 1500/3000 bij de vrouwen) ne men steeds acht schaatsers deel. De beste drie Nederlanders van ENGELBERG - De wereldbe kerwedstrijd skispringen in het Zwisterse Engelberg is gisteren afgelast. Het waaide te hard rond de 120-meterschans. De organisatie liet nog wel star ten, maar besloot na een zwai-e val van de Zuid-Koreaan Choi de wedstrijd af te blazen. Zater dag kon de wedstrijd in Engel berg wel doorgaan. De Noor Roar Ljökelsöy boekte zijn tweede zege in de wereldbeker. Met sprongen van 128,5 meter en 136 meter kwam hij iets ver der dan de Fin Ahonen (128,5 en 134,5) en de Oostenrijker Höll- warth (126,5 en 134,5). Ljök elsöy nam door zijn overwin ning tevens de leiding in het WB-klassement. ANP/AFP het EK in Heerenveen gaan, mits in de eindstand bij de eerste vijf, rechtstreeks door naar het WK in Hamar. De vierde Neder lander, bij mannen en vrouwen, wordt veroordeeld tot de skate- off. Op 25 januari volgt in Heeren veen nog een kwalificatiewed strijd (5000 vrouwen, 10.000 mannen) met als inzet de reste rende tickets voor de wedstrij den in de wereldbeker. ANP ALTENBERG - De Duitse bob ber André Lange heeft gisteren een hattrick volbracht. De pi loot won met zijn remmers Hop pe, Kuske en Behrendt de derde wereldbekerwedstrijd op rij in de viermansbob. Hij was na twee omlopen in het ijskanaal van het Duitse Alten- berg met een tijd van 1.49,26 precies 0,07 seconde sneller dan zijn landgenoot Matthias Höpf- ner. De derde plaats was voor de Amerikaan Todd Hays (1.49,59). De Nederlander Arend Glas en zijn bemanning (Eric Gom- mans, Sybren Jansma en Vin cent Kortbeek) gleden naar be neden in de vijftiende tijd (1.51,34), ruim twee seconden langzamer dan de winnende bobslee. Tweemansbob Lange was zaterdag in Alten- berg ook al succesvol geweest in de tweemansbob. Met remmer Kuske won hij de vierde wereld bekerwedstrijd van deze winter. De Duitsers Langen en Sag- meister eindigden als tweede op een achterstand van bijna een halve seconde. De Canadezen Lueders en Zardo finishten als derde. Stuurman Glas en rem mer Jansma kwamen niet ver der dan een 24e plaats. De Ne derlanders hadden meer dan vier seconden achterstand op het winnende duo. Tweevoudig olympisch kampi oen Christoph Langen beleefde zondag in de vierzitter nog een ongewenste primeur. Hij maak te voor het eerst in zijn achttien jarige bobloopbaan een crash in een wedstrijd. Langen raakte in bocht elf de controle kwijt en ging over de kop. De Duitser en zijn bemanning kwamen onge deerd beneden. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23