O Op jacht naar de klant PZC Voorzichtig begin aanpak scheepsafval Scheepsbouw krijgt zicht op steun Vredesvlam zet Cadzand-dorp op de kaart kunst in Cadzand Overvloed aan keramische kunst Kerstconcerten in Hóek en Hoofdplaat w 4 1 f Ho Klassiek duo zingt in kerk Zoutelande Drukke tijd voor Mozart Vertelavond in Hengstdijk Osborne Solaz, winnaar vani grote kerstwijntest 2003. OSBORM Kooptoerisme zaterdag 20 december 2003 SLUIS - In Cadzand-dorp komt een permanente wereldvredes- vlam (World Peace Flame). Daarmee wordt het West Zeeuws-Vlaamse dorp op de in ternationale kaart gezet, omdat ook Berlijn, Brussel en New York binnenkort een vredes vlam krijgen. Het initiatief werd donderdaga vond tijdens de raadsvergade ring van de gemeente Sluis kracht bijgezet door een ludieke actie: alle raadsleden kregen een kaarsje met de tekst 'steek een kaars aan in het duister, laat het licht toe in je hart' ge presenteerd. De Sluisse raad toonde zich be reid 16.200 euro uit te trekken voor de World Peace Flame. Al leen D&T had bezwaren in een tijd van bezuinigen. Het monu ment zal worden geplaatst op het terrein van de Nederlands Hervormde kerk. Het ontwerp is gemaakt door Jaap Boekhout uit Breskens. Vredespaleis Het initiatief is genomen door Hein en Brigitte Stufkens van La Cordelle. Zij kregen de steun van de ondernemersvereniging, dorpsraad, kerkbestuur en Life Foundation. Het is de bedoeling om aansluitend op de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg op 8 mei 2004 het Vredesmonument in Cadzand- dorp te onthullen door het over brengen van de vredesvlam van het Vredespaleis in Den Haag naar Cadzand. In totaal bedraagt het financiële plaatje 37.000 euro. Het reste rende bedrag zal met subsidies en schenkingen bijeen worden gebracht. In een later stadium volgt een tweede project. Die tweede fase van het project be helst het realiseren van een Walk of Freedom in Cad- zand-Bad. Daarbij gaan de ge dachten uit om op een gedeelte van boulevard De Wielingen ge denkplaten te plaatsen die tekst en uitleg geven over de Lauera- ten 'The Franklin Delano Roose velt Four Freedom Awards.' CADZAND - Het Zeeuws- Vlaams vocaal ensemble Cappel- la I Fiaminghi geeft vandaag een concert in de Nederlandse - Hervormde kerk in Cadzand. Dinsdag staat het gezelschap in de Doopsgezinde Kerk in Mid delburg. Het ensemble brengt onder het thema Magnificat hoofdzakelijk barokmuziek. De beide concerten beginnen om 20.00 uur. HOOFDPLAAT - Fanfare Oefe ning Baart Kunst geeft zondag om 15 uur een kerstconcert in de rooms-katholieke kerk in Hoofplaat. Aan het kerstconcert wordt ook meegewerkt door het rooms-ka tholieke Jongerenkoor Aarden burg. In de SOW- kerk in Hoek is maandag een muzikale kerstzan gavond. Aan de avond wordt medewer king verleend door het koor Can tate Deo, blokfluitgroep en har monie ENKZ en organist Adriaan Krijger. De kerstzangavond begint om 19.30 uur door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Schouwse kunstenaar Rijnhard Schregar- dus vult deze maand met beel den de tuin die de expositieruim ten van Galerie T aan de Middel burgse Vismarkt en de Turfkaai verbindt. Niet toevallig zijn het keramische beelden. Als intro ductie op een tentoonstellingen reeks in 2004 tonen namelijk nog elf keramisten uit Neder land en België hoe divers hun kunstdiscipline is. Als altijd toont Galerie T zoveel werk, dat de beelden die Schre- gardus bijdraagt in het kader van de manifestatie van de Zeeuwse Kunstkring zeker niet de boventoon voeren. Maar hoe belangrijk galerie houdster Lia Hector het initia tief vindt, blijkt uit het feit dat ze haar openingstijden de ko mende weken bijna synchroon laat lopen met die van de exposi tie van de Zeeuwse Kunstki'ing in de Vleeshal. Link Schregardus is dus de link tus sen de Vleeshal en Galerie T. Zijn beelden in de tuin van de galerie zijn meteen herkenbaar. Zowel in materiaal als in uit beelding verwijst Schregardus naar de mythologie. Tegelijk laat hij in het midden waarnaar Een van de beelden van Rijnhard Schregardus in galarie T te Middelburg. advertentie Belangrijke mededeling voor bezitters van STRALA kerstboomverlichting. De STRALA kerstboomverlichting met glitters voldoet niet aan de veilig heidseisen die wij aan onze producten stellen. Bij het vervangen van een lampje kunnen de glitters iri de fitting terecht komen en dat zou een elektrische schok tot gevolg kunnen hebben. Wij verzoeken alle klanten, die in het bezit zijn van de STRALA kerstboomverlichting deze te retourneren aan IKEA. Je krijgt het aankoopbedrag terug. Dit kan bij de klantenservice of door het pakket op te sturen: IKEA B-V. Nederland, Antwoordnummer 230, 1100 VB Amsterdam, o.v.v. naam, adres en rekeningnummer. Dit geldt alleen voor STRALA kerstboomverlichting met artikelnummer 900.628.09 (5.90/20 lampjes), NIET voor andere producten uit de STRALA serie. Onze excuses voor het ongemak. Speciaal informatienummer STRALA 0184-43 44 16. Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 -18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min). www lKEA.nl precies. Hij kopieert geen beel den uit de Griekse, Perzische of Romeinse oudheid, veeleer schept hij een eigen fabelwereld die eruitziet alsof ze altijd heeft bestaan. Figuren die op een ri tuele wijze in een kring staan, vrouwen met hoorns op hun hoofd, wezens met een brede romp en meerdere koppen; het is geen angstige maar een vrien delijke en enigszins statige we reld die Schregardus heeft ge schapen. Zijn beelden doen het pi'achtig in de tuin, waar muren staan die net zo verweerd ogen als de beelden. Galerie T stelt nog veel meer keramiek ten toon. Het meeste staat opgesteld in de ruimte aan de Vismarkt. Het is divers werk, zowel in uit beelding als gebruikte techniek. De beelden van Mieke Olden burg zijn realistisch, de schalen van Jet Mous zijn zo abstract dat je je zelfs kunt afvragen of het wel schalen zijn. Daartussen zit bijvoorbeeld het werk van Eddie Nijssen die fantasiefigu ren in een prachtige regelmaat presenteert. Tien van de keramisten die in Galerie T exposeren krijgen vol gend jaar een eigen tentoonstel ling. Nu al is duidelijk dat daar- kunst kring Dit is de tweede aflevering van een serie over de ten toonstellingsreeks van de Zeeuwse Kunstkring. door veel velschillende facetten van het genre getoond zullen worden. Een kunstenares als Mous draait haar objecten, Ol denburg boetseert ze en Jan Kamphuis snijdt en giet ze. De oppervlakte van Jan Dekkers ob jecten is geëngobeerd (niet gegla zuurd maar van een andere klei laag voorzien). Patronen Die van Anneke Harting en Kamphuis zijn vóór het glazu- ren beschilderd. Corien Ridde- rikhof heeft ze deels geglazuurd waardoor een in kleur en struc tuur afwisselend oppervlak is ontstaan dat ze heeft gevangen in strakke, regelmatige patro nen. Tjok Dessauvage graveert zijn oppervlak, Mieke Everaet polijst het. Klaartje Kamermans heeft een foto van een tango- paar in haar schalen afgedrukt en die vervolgens beschilderd. Anja Sijben combineert kera miek met metaal. Hector wil met de keramisten doen wat ze het afgelopen jaar heeft gedaan met de kunste naars van de Haagse Etsclub. Hun werk was permanent in de galerie te zien, maar elke maand stond één kunstenaar wat meer in de schijnwerpers. Zodoende werd duidelijk hoe verschillend ze hetzelfde genre benaderen en wat voor werk ze nog meer ma ken. De serie solo-exposities van le den van de Haagse Etsclub wordt in de kelder van Galerie T afgesloten door Ton de Laat. Bijzonder is de serie Doorkijk jes, tekeningen die stuk voor stuk zijn gemaakt in één van de technieken die de oude meesters beheersten. Aan de hand van oude recepten heeft De Laat in onbruik geraakte materialen ge construeerd, waardoor hij werk heeft kunnen maken met onder meer zilverstift, loodstift, tus- che, sepia en bister. De Laat is zo'n goede tekenaar dat de con clusie moet luiden dat hij de door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Nederlandse scheepsbouw heeft meer uit zicht gekregen op steun in de toekomst. Een financieringsvoorziening voor de bouw van schepen is dankzij een gisteren in de Twee de Kamer aanvaarde motie vane CDA en een stapje dichterbij ge komen. De voorziening moet ervoor zor- gen dat de financiering van nieuwbouwschepen wordt verge makkelijkt. Dat is nu vaak een probleem, omdat banken niet happig zijn om garanties af te geven. Of de financieringsvoor- ziening vanuit de rijksoverheid er komt, is nog met veel vraagte kens omkleed. Staatssecretaris Van Gennip zei er geen geld voor te hebben op haar begroting. Zij zal bij minis ter Zalm van Financiën te rade moeten. Te ver ChristenUnie-Kamerlid A. Slob diende daarom een verdergaan de motie in, waarin het kabinet werd opgedragen bij de Voor- jaarsnota van 2004 de benodig de financiële middelen beschik baar te stellen. CDA, WD en Van Gennip vonden dat te ver gaan. Zij zagen ook niets in een nieuwe subsidieregeling voor de scheepsnieuwbouw, zoals Slob bepleitte. De huidige regeling is al voltekend en loopt eind maart 2004 af. Volgens ChristenUnie, PvdA, SGP en LPF - een Kamer-min derheid - moet daar een vervolg op komen. Andere Europese scheepsbouwlanden, zoals Span je en Duitsland, zijn daar al mee bezig. Slap Slob verweet CD A-Kamerlid R. Kortenhorst met een slappe mo tie te zijn gekomen. „De rege ring moet ei-mee aan de slag", verweerde Kortenhorst zich, „ze ker nu de Tweede Kamer zich zo eensgezind achter de scheeps bouwsector heeft opgesteld." man (Reformatorische g schappelijke Unie, BMU)^ »nti van Beers (CNV Bedrijvers noemden dat als winstpu^, de discussie van aij week. „Maar er moet siifci concreets gebeuren", aló^ Beers. jreca Ut< L- I*» ZOUTELANDE - De chrirJ ke muziekvereniging Lud, !f. Emergo uit Zoutelande j zondag haar jaarlijkse kers; cert in de Catharinakerkm ,a telande. its ir Het optreden begint uur. De muziekvereniging! onder leiding van dirigei Stroo. Als gastoptreden he fanfare dit jaar gekozen intin hqt klassiek vocaal duo Er tées van sopraan Lonnevs DCU re-Smit en alt Marja de ii; Idema. Zij zullen tijdens het corn geleid worden op het orgel Jonathan Kooman. YERSEKE - Muziekverstj Mozart uit Yerseke is dit ja dens de kerstperiode druk) met optreden. Tijdens kerstnacht, vanf 's ochtends, worden op oj[ 25 verschillende plaatsen! seke kerstliederen ten geh bracht. Deze traditie heeft demi vereniging' ovei'genor het Leger des Heils. Latercj kerstochtend begeleidt de eredienst in Yerseke.] dweilband 't Mó Art optredens: vanmiddag t dagavond in Goes en vond tijdens de kei Yerseke. Idoi tien Eden lieg jtd( inde door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederlandse ha vens mogen op 1 mei 2004 voor zichtig beginnen met een nieuw financieringssysteem voor het inzamelen en verwerken van scheepsafval. Een poging van GroenLinks en PvdA om een vliegende start te maken met de nieuwe aanpak kreeg afgelopen week onvol doende steun in de Tweede Ka mer. Het nieuwe financieringssys teem komt erop neer dat zee schepen een deel van de inzame- lings- en verwerkingskosten voor hun afval via het haven geld moeten gaan betalen. Van af 1 mei 2004 wordt in eerste in stantie dertig procent van de kosten bovenop het havengeld foto Ruben Oreel oude meesters niet alleen in hun materiaalgebruik evenaart. Galerie T heeft over publieke be langstelling niet te klagen, maar krijgt vanuit de expositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Vlees hal wellicht nieuwe bezoekers over de vloer die op hun beurt een ongekende wereld ontdek ken. De expositie in Galerie T in Mid delburg duurt t/m 4 janvandaag geopend van 11 tot 16 uur en dan vanaf volgende week zaterdag da gelijks van 13-16 uur. HENGSTDIJK - In café-restau rant 't Jagershuis in Hengstdijk is zaterdag 27 december een ver telavond in kerstsfeer. De avond begint om 19.30 uur. Medewerking wordt verleend door Rosita de Bakker, Sankie Koster, Harold Baert, Julien Blommaert en Geoi'ge Sponse- lee. De muziek wordt verzorgd door de Gebroeders Mast. Kaar ten zijn te bestellen bij 't Jagers huis. Als het systeem werkt, wil minis ter Peijs van Verkeer en Water staat in 2009 alle kosten gaan versleutelen via het havengeld. Kosten GroenLinks-Kamerlid W. Duy- vendak diende tevergeefs een motie in om per 1 juli volgend jaar direct alle kosten in het ha vengeld te verwerken. Des aanzet van minister Peijs i >v hij te mager. Omdat zeeschepen dan nc^ groot deel van de kosten 11e moeten betalen, blijft het hl gens Duyvendak verleidelij es val 'gratis' in zee dumpen zeeschepen honderd pro moeten betalen via het h; geld, zijn ze die centen kwijt en zullen ze eerder neigd al het afval in de I® af te geven. Minister Peijs onderkende' maar zij wil de havens de gunnen om het nieuwe svs goed op orde te krijgen -1 mand weet hoeveel afval ii j, delijk tevoorschijn komt'.i de minister van Verkeer e terstaat. Ook speelt, mee dat Nederk havens anders ten op: Belgische in een nadelige]» komen. België wei'kt met een bo® die reders terug kunnen tój als ze geen afval afgeven B ze kunnen aantonen elders val te hebben afgeleverd Nederland heeft tegen hei: gische systeem een klacht ir diend bij de Europese Co3 (advertentie) De nieuwe wijn van Osborne is verkrijgbaar bij: C1000, P|lS Coop/CoopCompactA/olumemarkt, MCD, EM-TÉ, DenTottf Golff/Meermarkt en Dirck III slijterijen. www.osbornesolaz-c0" door Conny van Gremberghe Morres wil een Hulst een verpozingsparadijs neerzetten. foto Peter Nicolai Het Hulster bestuur heeft nu zijn zin nen gezet de plannen van meubelgigant Morres, die aan de stadsrand een win kel annex verpozingsparadijs wil ont wikkelen. Compleet met een fastfood- restaurant, een speeltuin en een trits aan detailhandelszaken die allemaal iets van doen hebben met het fenomeen wonen. Hoe het er allemaal uit moet gaan zien, wat het gaat kosten, is nog niet bekend. Moires wil, vooraleer ver- der te gaan met de ontwikkeling van de plannen, de zegen van de gemeente. Zo het er nu laat uitzien kunnen de meubel- boeren daar wel op rekenen. Ook gede puteerde H. van Waveren (Ruimtelijke Ordening) heeft zich over de plannen van Moires redelijk positief uitgelaten. In Terneuzen is het bestuur minder posi tief gestemd. De ideeën van Moires bot sen met de intergemeentelijke detailhan7 delsvisie en waarin de concentratie van nieuwe grootschalige detailhandel juist wordt voorzien in Terneuzen. De kans dat er weer intergemeentelijk gekissebis ontstaat over de locatie van ontwikkelingen als die Morres nu voor staat is dus levensgroot aanwezig. Te meer ook, omdat Terneuzen de voorbije jaren juist op het vlak van wonen en meubelen fors heeft geïnvesteerd (Leen Bakker, Naeye-Verstraeten). Overkanters De centrumstad speelt in de slag om de kooptoerist ook een belangrijke rol. De Belgen laten tot nu toe de havenstad te vaak links liggen. Sterker nog, als ze ko men - en dat doen ze naar Scheldorado, naar paviljoen Westkant - dan gaan ze de stad amper of niet in. Ook de over kanters laten zich - ondanks de Wester- scheldetunnel - niet al te vaak in Ter neuzen zien. Reden voor het centrummanagement en de lokale ondernemers om meer activi teiten te organiseren, die voor kopers van buiten lokken. Jarenlang gaven Ter- neuzense consumenten 10 a 20 miljoen euro uit in winkels buiten de stad. Nieu we zaken aan de Kennedylaan en Stee- nen Beer hebben daar een eind aan ge maakt. Terneuzen wil nu wel eens meer geld van buiten de gemeente binnenha len. Zelfs als dat ten koste gaat van koopstad Hulst. Ook in Sluis zijn de voorbije maanden klappen gevallen, met name bij de ban ken. Banen weg, spaarders weg. Toch is de pijn in Sluis wat minder schrijnend. Het oude koopstadje heeft het geluk dat de lokale ondernemers hun eigen nering voeren en minder werken als zetbazen van landelijke ketens. Het winkelbe stand in Sluis is redelijk divers, zowel in aanbod als in prijsstelling. Toch moe ten ook de Sluissenaren een nieuwe list bedenken om de kopers van over de grens te kunnen blijven trekken, zeker nu de haalbaarheid van het prestigieu ze project Sluis aan Zee vrijwel nihil is geworden. Het kooptoerisme in Zeeuws-Vlaan- deren staat al geruime tijd onder druk. De invoering van de euro, de ge lijkschakeling van fiscale regelingen in Europees verband en de lagere rende ment op beleggingen hebben de stroom aan kooptoeristen uit Vlaanderen danig ingedamd. Pogingen om de verwende Vlaamse kooptoerist toch naar Zeeuws-Vlaanderen te kunnen lokken - met bijvoorbeeld een factory-outletcen- trum in Sas van Gent of Hulst - liepen jammerlijk spaak. Een paar jaar geleden wees het provin ciebestuur een dergelijk uitverkoopcen trum in de streek resoluut af, omdat 'ge vreesd werd voor een teloorgang van de bestaande detailhandel in de koopste den'. Het is pijnlijk om nu te moeten constateren dat, ook zonder dat koop centrum, die neergang is opgetreden. Hulst heeft het voorbije jaar stappen ge- zet om de tanende positie als koopstad op te vijzelen. Er werd een stichting op gericht, die in Hulst activiteiten voor de kooptoerist moet organiseren en er werd een zogenaamde bezoekersmana ger aangesteld, de voormalige pr-dame van de lokale ondernemersclub Moni que de Bruijn. Daarnaast werd een toe ristisch plan opgesteld, waarmee de lo kale rijkdommen beter zouden worden geëtaleerd. Stap voor stap wordt er aan gewerkt. De gerestaureerde basiliek baadt nu 's avonds rijkelijk in een geel natriumlicht, bij elke poort spuiten nu fonteinen (ook verlicht) en binnen af zienbare tijd opent Hulst zijn toeris tisch huis in het voormalig Landshuis aan de Steenstraat. Extra bezoekers le vert het een en ander wellicht nog niet op, maar er is een aanzet tot betere tij den gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 70