elzijnswerk voorlopig gespaard 25% KORTING Jeains Inn 50% Op zoek naar een warm gevoel Gezinsviering Slagroom gooien levert kapel geld op Geen vrij schaatsen voor scholieren op ijsbaan Terneuzen VANAF VANDAAG!! 13 meente Terneuzen geeft instellingen dezelfde subsidie als vorig jaar ppositie ulst tegen egroting De Westerscheldetunnel Van Oever Tot Oever zeeuwse almanak Geestig ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 20 december 2003 LrRpnfi Hoonhorst [NEUZEN - De gemeente «neuzen bezuinigt 'voorlopig' Cnietop welzijns- en culture- finstcllingen. De Stichting fllzijn Terneuzen, de Stichting Kjjaa] RultureeJ Werk Sas van Qntèn de Stichting Kinderop- TirZeeuws-Vlaanderen kun- Jo°in eerste instantie rekenen dezelfde subsidiebedragen ■dit jaar. I verhitte debatten, enkele Xrsingen en fanatiek fractie- L eg besloot een meerder- II van de gemeenteraad don- agavond laat niet akkoord pan met een voorstel van het Jege om de drie instellingen I|)00 euro minder subsidie te lU.In eerste instantie moest I de Stichting Festival van Imvs-Vlaanderen nog 15.000 ■inleveren, maar nadere uit- •king van het voorstel leerde ■de voormalige gemeente het pidiebedrag aan die culture- inisatie tot 2004 had vast- [pidA, de één na grootste co- partij, sloot zich 'na rijp Ld' aan bij een amende- van GroenLinks en D66 ■de drie instellingen voorlo- f dezelfde subsidie te geven te dit jaar kregen. De soci- Idemocraten joegen het ft, de grootste coalitiepartij, ninee tegen zich in het har- Ie christen-democraten i vast aan 'eerder ge kte afspraken'. Fractie- pter R. Bruggeman: ,,We [ben vorige maand gezamen- een aantal bezuinigingsmo lleden aangegeven. De |l heeft toen unaniem inge- Idmethet korten van bud- |voor de drie welzijnsin- gen." edewerkers en vrijwilli- in de bedreigde instituten [gelopen week tegen de kor te hoop liepen, mag geen [zijn om op een eerder in- ïn standpunt terug te ko- Jelt Bruggeman. Iden van een aantal an- 1ST - De Hulster oppositie- tijen WD, Algemeen Belang Progressief Hulst hebben te- idebegroting 2004 van de ge rote Hulst gestemd. Zij kun- ideforse lastenverhoging en in de begroting niet ver- amaast zegt WD-fractie- «zitterL. Reyns dat de coali- artijen door de begroting aan te nemen, kiezersbe- hebben gepleegd omdat ze hun programma beloofden n lastenverhoging te zijn. 'vas tegen het zere been van fangnus van coalitiepartij »tHontenisse. „Wij hebben maal samen de begroting Het is dus heel mak begroting af te schie raal- ik heb u nog helemaal a oplossingen horen geven whetanders moeten oplos- De coalitiepartijen zeggen a kiezersbedrog te hebben omdat ze te maken [enmet veranderde omstan- wlen, zoals de sterk ver- fee Rijksbijdrage. Ook h'er R. de Kort beklaagde a over de opstelling van de ositie. „Jullie zijn altijd ral tegen, dat valt me erg te- Deze opmerking wist T. romaert van Progressief adigom te draaien. „De bur- sworden bij ons niet de dupe 'het tegen-zijn." dere fracties bestreden Brugge- mans mening dat er de afgelo pen maand niets was veranderd. Medewerkers en vrijwilligers bleken niet van de hen boven het hoofd hangende bezuinigingen op de hoogte, er is niet goed on derzocht op welke taken en be zigheden kan worden bezuinigd zonder dat het voorzieningen- peil voor de inwoners zakt én de financiële positie van Terneu zen lijkt minder precair dan een maandje geleden, stelden verte genwoordigers van de opposi tiepartijen. Voor fractievoorzitter R. de Meyer gaven die argumenten geen van allen de doorslag om het ijzeren verbond met de coa litiepartner voor een keer te doorbreken. ,Wij moeten als raad bepalen op welke wijze we willen bezuini gen. Om een afgewogen besluit te kunnen nemen, moeten we precies weten welke gevolgen de te nemen maatregelen hebben. Onderzoek kan de komende maanden uitwijzen dat bezuini gingen bij de welzijnsinstellin- gen realiseerbaar zijn. Maar als de raad groot belang hecht aan de door hen uitgevoerde activi teiten kan het zelfs zo zijn dat de bijdrage omhoog moet, waarna elders naar middelen moet wor den gezocht. Omdat het onderzoek naar alle effecten van mogelijke bezuini gingen waarschijnlijk een groot deel van 2004 in beslag neemt, hebben we besloten het subsi dieniveau van dit jaar voorlopig te handhaven. Want de instel lingen kunnen hun werk na tuurlijk niet een half jaar stil zetten." Blij De anderhalve ton aan subsi dies wordt voorlopig gedekt door een greep uit de algemene middelen. De voorstanders van het amendement waren blij met de koerswijziging van de PvdA. De kerstmarkt van zorgcentrum De Redoute in Sas van Gent is een van de vele in de regio. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Kerstmark ten, kerstvieringen en kerst concerten. In de donkere dagen rond Kerstmis zoeken mensen warmte, gezelligheid. En dus organiseren en bezoeken we dezer dagen en masse activi teiten. Om kerstinkopen te doen, voor een gratis bak koffie of omdat glühwein nergens zo lekker smaakt als in de frisse buitenlucht. Zo ook gisteren. Een indruk van wat lukrake bezoekjes aan Zeeuws-Vlaam se kerstactiviteiten. „Wat een trieste muziek zeg", reageert een medewerkster van zorgcentrum De Redoute in Sas van Gent, als een viool en cello op weemoedige toon door de speakers aangeven van een witte kerst te dromen. Even later geeft allemans vriend Frans Bauer de kerst markt een wat vrolijker karak ter, door zijn versie van 'O, denneboom'. De bezoekers hebben de ach tergrondmuziek nauwelijks in de gaten. Zij slenteren langs de kraampjes, houden even stil bij voor hen interessante spulle tjes en geven na een eerste rondje toe aan dat wat ze al sinds binnenkomst ruiken: wafels. Of ze veel kopen? „Nou nee, maar de oude mensen vin den dit heel gezellig, hè. Ik vind het ook wel leuk, het is lekker binnen te doen. Voorheen stond ik ook op de grote kerst markten in Axel en Hulst, maar dat was mij toch wat te koud. Ik heb ook het idee dat het steeds minder druk wordt op de kerstmarkten, de mensen raken het beu. Er is ook zoveel te doen", reageert Mieke Mar tin uit Axel, die allerlei zelfge maakte decoratiespulletjes verkoopt. Wijntje Martin slaat de spijker op zijn kop. Kerstmarkten, kerstvie ringen en kerstconcerten, het houdt maar niet op. Tuurlijk, hoort bij de tijd van het jaar, maar raken we zo langzamer hand niet verzadigd? Daar blijkt in de serviceflats van De Veste in Terneuzen in ieder ge val helemaal niets van. Waar het in Sas van Gent in de mid daguren niet echt druk is, zit de gezamenlijke ruimte van De Veste tjokvol. Ruim honderd vijftig keurig geklede ouderen schuiven daar aan tafel om een kerstviering bij te wonen. Daarna volgt een maaltijd. Voorzitter R. Eggermont van de Stichting Welzijn voor Ou deren ziet het met genoegen aan. „Na afloop van de dienst, waarin zowel een pastor als dominee voorgaan, is er tijd voor een wijntje. Daarna we gaan eten", legt hij uit. Cees Scheele, al zeker twintig jaar van de partij, weet al wat het foto Camile Schelstraete wordt. „Meestal is het soep, een pasteitje en daarna brood jes. Het mooie aan deze viering is dat het ene jaar de dominee preekt en het andere jaar de pastor." Een eindje verderop, op de Ter- neuzense Markt, brengen hob byisten en handelaren in de na middag hun kramen op orde voor de kerstmarkt. Lichtjes, kerststukjes, stalletjes, fleece- truien, mutsen... alles wat ook maar een beetje een 'warm ge voel' kan oproepen wordt uit gestald. Gisteren al deze gezelligheid gemist? Geen nood, vandaag wachten overal in de regio nieuwe kansen. basiliek Hulst HULST - In de Willibrordusba- siliek in Hulst is er op kerst avond een gezinsviering. De dienst begint om 19.00 uur. Het thema is 'Wat de ster ons ver telt'. In de viering wordt speci aal aandacht geschonken aan de kinderen. Het kinderkoor De Walnoten zingt kerstliedjes. Advertentie 1e Prijs voor Omroep Zeeland! - regie Arjanne van der Bijl - is bekroond tot beste tv-documentaire van alle regionale omroepen. Deze documentaire werd uitgezonden op de dag van "Ie opening van de tunnel en wordt een aantal keren herhaald op Oudejaarsavond. Omroep Zeeland feliciteert hiermee allen die bij de totstandkoming van deze documentaire betrokken waren. LAND 'vvvv. omroepzeeland.nl door Jeanette Vergouwen HULST - Leerlingen van het Reynaertcolle- ge in Hulst kregen gisteren de kans om slag room in het gezicht van een leraar te gooien. 43 klassen hadden activiteiten bedacht om geld te verdienen voor de stichting Behoud de Kapel van verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve in Hulst. De bezoekers van de kerstmarkt op het Rey- naertcollege in Hulst werden ontvangen met een mix van kerstliedjes en stevige rockmuziek. Op het terrein rond het school gebouw krioelde het van de mensen. „Het is gigantisch druk en de stroom bezoe kers houdt maar niet op. Blijkbaar vinden de mensen het gezellig en de verkoop draait uitstekend", vertelt Carlos d'Hondt glunde rend. Het kraam waar een handvol slag room naar het gezicht van een leraar mocht worden gegooid, trok veel liefhebbers. Ve len hadden er graag vijftig cent voor over en een enkeling telde twee euro neer om vijf keer met een kwak slagroom te mogen mik ken. De technische leerlingen bemanden in de hal een snoepkraam en hadden een ingeni eus en technisch verantwoord uithangbord gemaakt. In de kantine pingelde een gitarist O Denneboom en We wish you en deden ve len zich tegoed aan een warme wafel of een alcoholvrij drankje. Op het terrein buiten de school was het een drukte van jewelste. Dikke rijen mensen schoven langs de kraampjes waar ludieke spelletjes gespeeld konden worden, of waar kerststukjes en an dere hebbedingetjes te koop werden aange boden. De kerstliedjes werden overstemd door verzoeknummers die de dj's draaiden en de decibellen van de stevige rockmuziek overstemden de melodie van de herdertjes die bij nachte lagen en dejinglebells van de kerstman. Ruim 1200 leerlingen waren actief en de brugklassers van 1G waren dik tevreden. Met kaartjes, prullaria, versierde dakpan nen en beeldjes haalden ze binnen twee uur ruim 70 euro op. Ze prezen hun koopwaar luidkeels aan. Om half twaalf werd de markt afgesloten en De suggestie van WD-fractie- voorzitter W. Broekhuysen dat de socialisten ('Partij van de Ar men', aldus de liberaal in een freudiaanse verspreking) einde lijk tot de kern van het dualisme waren doorgedrongen, wierp De Meyer van zich. „We zetten ons niet af tegen het college of de co alitiepartner. We willen gewoon alle mogelijkheden zorgvuldig onderzocht zien alvorens ingrij pend in organisaties te laten snijden." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De stichting Terneuzen On Ice ziet geen kans om schoolkinderen van vier tot zestien jaar deze kerstvakantie een dagje gratis te laten schaat sen. Het stichtingsbestuur is wel be reid om de mogelijkheden voor volgend jaar te onderzoeken, maar stelt dat het te kort dag is om een vrije scholierendag or ganisatorisch rond te krijgen. „Het is een sympathiek idee om scholieren dagdelen vrije toe gang te gunnen in ruil voor ge meentelijke subsidie", vindt woordvoerder A. Stoffels van Terneuzen On Ice. „We willen dan ook graag volgend jaar bij tijds over de mogelijkheden praten." PvdA-raadslid J. Jonkman is een beetje teleurgesteld over de 'formele, weinig flexibele reac tie' van Stoffels. Jonkman kwam donderdag tijdens de raadsvergadering met de sug gestie om scholieren vrij toe gang te gunnen op vrijdagen. De gemeente zou dan volgens hem de bijdrage zonder voorwaar den kunnen verstrekken; nu staat Terneuzen alleen garant voor ten hoogste tien mille. „Hopelijk kunnen we de scho lieren in 2004 wel de gelegen heid geven om op bepaalde da gen gratis van de ijsbaan gebruik te maken. We hebben in heel Terneuzen zo'n achtdui zend kinderen tussen vier en zestien jaar. Als we als gemeente dan 1,50 euro per scholier be schikbaar stellen, kan de stich ting twaalf mille als bijdrage te gemoet zien. Met dat bedrag kunnen ze van tevoren rekening houden, zodat ze misschien zelfs nog voor wat extra aankle ding kunnen zorgen", stelt Jonkman zich voor. Het PvdA-raadslid wil begin volgend jaar zijn mede-raadsle den al warm maken voor zijn voorstel. Als de gemeenteraad in februari of maart groen licht geeft, kan in de begroting voor de komende jaren al rekening worden gehouden met de uitga ve. Terneuzen On Ice kan het meest gewenste scenario voor het vrijschaatsen van Terneu- zense scholieren bedenken. „Een mooi voorstel dat - als de gemeenteraad er mee akkoord gaat - de moeite waard is om na der te bestuderen", laat Stoffels voorzichtig weten. Herdertjesviering AXEL - In de kerk van de H. Gregorius in Axel vindt woens dag 24 december om 19.00 uur de traditionele herdertjesvie ring plaats. Het accent in deze viering ligt voornamelijk op de kinderen. Die zijn dan ook uit genodigd om verkleed te komen. Advertentie Een groot gedeelte van de wintercollectie o.a. REPLAY - DIESEL - WHAT EVER - COLLUMN - BAD BOYS én ALLE WINTERJASSEN (incl. leer) natuurlijk bij: QUALITY FREEWEAR MORGEN KOOPZONDAG VAN 13.00 TOT 17.00 UUR IN GOES MIDDELBURG - VLISSINGEN Adverti Advertentie Gaastra Dockers McGregor Arrow Tenson Mer du Nord River Woods Sebago Cottonfield PartTwo Lapngayp Timberland BOUWMAN ZOUTELANDE Langstraat 13 Tel. (0118) 566003 BOUWMAN DOMBURG Ooststraat 1 Tel. (0118) 586010 Leraar Erik Snoeck wordt door leerlingen van het Reynaertcollege bekogeld met slagroom. foto Camile Schelstraete ruimden de leerlingen alles op. Voor hen be gon daama de kerstvakantie. Het personeel kreeg op de locatie Gildenstraat een kerst- lunch aangeboden. Het eindbedrag wordt pas tijdens het nieuwjaarsbal op vrijdag 9 januari bekend gemaakt. Maar een snelle telling wees uit dat de stichting Behoud de Kapel kan reke nen op minimaal 2350 euro. Het Uur met de Bijbel, Gees telijke Vorming, Humanisti sche Vorming, Oecumeni sche Vorming, Godsdienst les, Wereldgodsdienstles, Spirituele Oriëntatie en hoe het ook overal op de Zeeuwse scholen heten mag: het is geen van allen zo leuk als de lessen die dat Vlissingse meisje van tien op haar school mag volgen. Ze is meestal wat kort van stof, wat school betreft dan. Van de week kwam, ze thuis, dropte jas en tas en liet tegen haar moeder ontvallen: „We hebben toch zó gelachen vandaag, tijdens Geestelijke Overstromingen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69