Meldpunt kan vraag niet aan 25% KORTING Jeains Inn Dorpsraad Scharendijke blij met nieuwbouw zorgzone logarts ergert zich an commercie gezondheidszorg l- 50% VANAF VANDAAG!! Rondleiding met gids door duinen en bos VVD wil opheldering over bouw woning voor molen in Burgh zeeuwse almanak Geestig eel meer mensen dan verwacht kloppen aan bij bureau voor schuldsanering De Westerscheldetunnel Van Oever Tot Oever m OjS-i, 'tn-Ö W.Utfi'l Entree Themapark WaterLand Neeltje Jans Welkomstdrankje Glühvvijn voor volwassenen Warme chocolademelk met slagroom voor kinderen- Zeehonden-kerstshow Kerstlunch Feestelijke kerstsalade voor volwassenen Kerstpannenkoek voor kinderen^ Familie Kerstfilm Kinderen 11,50 I Volwassenen 15,00 Reserveren is noodzakelijk! Tel: 0111-655663. WaterLand Neeltje Jans is gelegen op het eiland Neeltje Jans. Zie voor meer informatie: www.neeltjejans.nl *<l) Deze kerstactie is geldig van 20 december 2003 t/m 4 januari 2004. 21 WaterLand Neeltje Jans is geopend van 10:00 tot 17:00 uur. 1' Kerstdag Nieuwjaarsdag gesloten. Een groot gedeelte van de wintercollectie o.a. REPLAY - DIESEL - WHAT EVER - COLLUMN - BAD BOYS én ALLE WINTERJASSEN (incl. leer) natuurlijk bij: QUALITY freewear MORGEN KOOPZONDAG VAN 13.00 TOT 17.00 UUR IN GOES MIDDELBURG VLISSINGEN waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 20 december 2003 Advertentie Het Uur met de Bijbel, Gees telijke Vorming, Humanisti sche Vorming, Oecumeni sche Vorming, Godsdienst les, Wereldgodsdienstles, Spirituele Oriëntatie en hoe het ook overal op de Zeeuwse scholen heten mag: het is geen van allen zo leuk als de lessen die dat Vlissingse meisje van tien op haar school mag volgen. Ze is meestal wat kort van stof, wat school betreft dan. Van de week kwam ze thuis, dropte jas en tas en liet tegen haar moeder ontvallen: „We hebben toch zó gelachen vandaag, tijdens Geestelijke Overstromingen!" door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer biedt in de kerstvakantie ter afwisseling van het binnenshuis vertoeven met kerstboom, kaarslicht, drank en spijs de mogelijkheid ook eens uit te buiken in de na tuur. Onder leiding van deskun dige gidsen kunnen er diverse rondleidingen worden gemaakt in de Boswachterij Wester- schouwen, de Meeuwenduinen en door het Dijkwater bij Sir- jansland. De reeks avontuurlijke excur sies van Staatsbosbeheer gaat dinsdag 23 december van start met een wandeling door de Bos wachterij. De route loopt door het zuidwestelijk deel van het bos en langs de zeereep. De tocht gaat over smalle zandpaadjes en langs stekelig struikgewas. De boswachter acht een ontmoe ting met een ree niet uitgesloten De zeereep is het overgangsge bied tussen het Noordzeestrand en het bos. Deze strook vormt een belangrijke schakel in de jaarlijkse vogeltrek. De bosex- cursie die eveneens op dinsdag 30 december wordt gemaakt, start om 13.30 uur bij de excur- sieschuur aan de hoofdingang van de Boswachterij. De tocht door de Meeuwendui nen kan in dit jaargetijde een spectaculaire onderneming zijn. Volgens boswachter Dirk Fluijt heeft vooral bij minder goed weer dit deel van het na tuurgebied zijn specifieke char me. Er zijn vaak schitterende wolkenpartijen te zien die vanaf de Noordzee het land intrekken. „En dan zijn er nog de grote stuifvlakten die bij storm voor een adembenemend schouwspel kunnen zorgen", zegt de bos wachter. De excursies door de Meeuwenduinen kunnen ge maakt worden op de woensda gen 24 en 31 december en op vrijdag 2 januari. De excursie door het natuurge bied Dijkwater op zaterdag 3 ja nuari is speciaal gericht op cul tuurhistorie en als het niet vriest zijn er uitzonderlijk veel vogels te zien. Voor de waters noodramp in 1953 voeren de beurtschippers van hieruit naar de landbouwhaventjes De Staert, Stevensluis, Nieuwe Veer en Beldert. De excursie door het Dij kwater begint vanaf de Knotwilgendreef langs de Weg door Dijkwater tussen Sir- jansland en Dreischor. Deelnemers moeten zich aan melden bij de VW in Haamste de voor de excursies in Westenschouwen en bij de VW in Zierikzee voor de excursie door het Dijkwater. De excursieschuur van Staats bosbeheer is tijdens de kerstva kantie iedere dag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. De bezoe kers kunnen daar ook via de computer kennismaken met de verschillende natuurgebieden. Er is een fototentoonstelling in gericht over de wederopbouw van het landschap na de waters noodramp. Namens Staatsbos beheer is er iemand aanwezig die als vraagbaak kan functio neren. En in het kinderhoekje worden diverse videofilms ge draaid. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De WD wil opheldering over de gang van zaken rond de nieuw bouw van een woning voor de molen in Burgh. De gemeente raadsfractie vraagt zich af of de gemeente voldoende zorgvuldig is geweest in de kwestie. De bestuursrechtbank in Mid delbrug oordeelde op 20 novem ber dat de gemeente Schouwen- Duiveland in de procedure rond de bouwvergunning de nodige steken heeft laten vallen. De kwestie was aangespannen door omwondenen en andere belanghebbenden. Zij kregen eerder met hun bezwaren nul op rekest van burgemeester en wethouders. De rechter vernie tigde de vergunning, maar dat was voor de gemeente geen aan leiding de bouw direct stil te leggen. In plaats daarvan be sloot het college tegen de uit spraak in hoger beroep te gaan. Naar verwachting zal het nog enkele maanden duren voordat die zaak voorkomt. Tegen die tijd zal ook het huis nagenoeg zijn afgebouwd. De liberalen willen uitgelegd zien waarom na de gerechtelijke uitspraak van 20 november niet handhavend is opgetreden, geeft de fractie aan in schrifte lijke vragen aan B en W. „Met andere woorden, waarom heeft u de bouw niet stilgelegd, zoals uw college in sommige andere gevallen wel doet? Waarom res pecteert u in deze de uitspraak van de gerechtelijke overheid niet?" De coalitiepartij is tevens be nieuwd naar de reden voor het college om in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechter en wat eventueel het fi nancieel risico voor de gemeen te is wanneer dat hoger beroep ongunstig uitvalt. Wind Voorts wil de WD opgehelderd zien waarom bij de beoordeling van de bouwaanvraag geen re kening is gehouden met de mo lenbeschermingszone. Door de hoogte van de nieuwbouwwo ning (die op op zeventig meter afstand komt te staan) dreigt de molen in sommige situaties let terlijk de wind uit de wieken te worden genomen. fAliPankow SIKZEE - Het Meldpunt aldhulpverlening op ouwen-Duiveland dreigt al de-officiële start aan zijn ei- succes ten onder te gaan. functionaris met een partti- baan, oftewel een halve fte, 1 ij tc weinig om de gemid- Ivijftien cliënten per maand 1 qUaat te kunnen begeleiden. r0Utier G. van der Salm van Zaken deelde dat gister- lag mee voorafgaand aan i «mngshandeling bij de of- 5e start van het Meldpunt ildhulpverlening dat ge- rest is in het Centrum voor ien Inkomen (CWI) aan de 1 |e Haven in Zierikzee. Het (ipunt is een initiatief van de ieente in samenwerking met Stichting Maatschappelijk [|s Oosterschelderegio (SM- iewerker S. Izeboud van het jopuiit is sinds anderhalve sndaan de slag. In die perio- klopten ongeveer dertig sen bij hem aan om hulp om schulden weggewerkt te ,-jn Volgens Van der Salm is 53antal veel hoger dan ver- bi en is een halve fte te wei- om aan die hulpvraag niet sen voldoen. „Al vrij snel in J w\ zal er geëvalueerd wor- mm te bezien of er uitbrei- inodigis", zegt Izeboud. I ertig procent jgns wethouder Van der nis er landelijk jaarlijks j|, zke van een toename van bg procent aan mensen die ijj Hoppen bij de schuldhulp- lang, Schouwen-Duive- j Iblijft in dat gegeven zeker lichter, volgens de wethou- Als oorzaken daarvoor f, r.hi] onder meer echtschei- 2 en werkloos worden. In l_l, 1 gevallen raken mensen coierbesteding in de finan- iproblemen. Ook ziet Van jjS'Jm de beleggingshypo- Masoms als oorzaak dat [Iféut lopen. „Het zijn ab- S. Izeboud (midden) spreekt genodigden toe tijdens de opening van het Meldpunt Schuldhulp. soluut niet alleen de mensen met een bijstandsniveau die in de problemen komen", benadrukt de wethouder. Volgens hem komt de hulpvraag voor ruim zestig procent voor rekening van mensen die ruim boven die minimumgrens zitten. Omdat problemen door schuld het le ven volledig kunnen gaan be heersen en mensen heel diep kunnen treffen, acht hij het een absolute noodzaak dat er iets aan wordt gedaan. Volgens Van der Salm kan het nu officieel ge opende meldpunt daar een we zenlijke bijdrage aan leveren. Mensen met schulden kunnen hier terecht voor een hulpverle ningstraject in de vorm van een op maat gesneden sanerings plan. Daarbij wordt getracht een aflossingsregeling te treffen met de schuldeisers en dient de cliënt zich aan de afspraken te houden in een poging hem bin nen drie jaar schuldenvrij te hebben. Belangrijkste taak van foto Dirk-Jan Gjeltema de functionaris van het Meld punt is het opstellen van een sa neringsplan en de coördinatie die daarbij nodig is tussen orga nisaties als sociale dienst, maat schappelijk werk en de volks kredietbank. "Marcel Modde 2j5 RIKZEE - Oogspecialist A. m van de Stichting Ooster- j tlileziekenhuizen (SOZ) ziet I?! sin een commercialisering de gezondheidszorg. Hij 2 dat als misbruik maken gemeenschapsgelden en de iselijke waarde. Tjiam uitte kritiek op die stroming gis- u naar aanleiding van de ning van het oogheelkundig D bum in het Zweedse Rode 31 ziekenhuis in Zierikzee. UI nis stoort zich aan de zake- ïontwikkelingen in de zorg- or De patiënt wordt naar van de specialist door 3j{ figers en politiek meer en [lH t als 'een product' gezien, Tieer diagnoses of behande- ïn worden omschreven. „In dinosaurusgeheugen be thel woord product voor de j malleen als resultaat van de m k' gezondheidszorg mag niet Jmmercialiseerd worden. met de wetenschap dat hier in Nederland gebruik j|(5 'en van gemeenschapsgel- Het stuit mij tegen de borst in de huidige samenleving 132» patiënt wordt beschouwd 43,11 product waarvan de marktwaarde fluctueert als op de visafslag in Colijnsplaat." In dat verband hekelt hij ook de 'logge, veranderlijke landelijke en regionale bureaucratie', die een 'ideale werksfeer' in de weg staat, met als gevolg dat de pati ent minder centraal staat dan is gewenst. Zwaartepunt Het oogheelkundig centrum neemt vanaf 1 januari negentig procent van de geneeskundige hulp op dit gebied in de Ooster schelderegio voor zijn rekening. Daarbij verschuift het zwaarte punt van Goes naar Zierikzee. In de maatschap werken zeven specialisten, die tevens actief zijn in het Van Weel-Bethes- daziekenhuis in Dirksland. Naast de reguliere ingrepen kunnen in het centrum ook la serbehandelingen worden on dergaan om het hoornvlies te modelleren. De nieuwe vleugel werd giste ren geopend door oud-voorzit ter van de Raad van Bestuur van de SOZ, J. Broertjes, die de or ganisatie onlangs heeft verlaten voor een baan in de gehandicap tenzorg. Vandaag is het voor belangstel lendenvan 10 tot 14.00 uur open dag. Advertentie Advertentie door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bouw van een zorgzone in het hart van Scha rendijke betekent een duidelij ke opwaardering voor het 'ver geten dorp'. De realisatie van nieuwbouw voor jonge en oude re inwoners voorkomt gedwon gen verhuizingen en is daarmee erg belangrijk in relatie tot 'de sociale cohesie', aldus dorps raadsvoorzitter. J. Prins. Woningbouwcorporatie Zeeuwland heeft haar plannen voor de omgeving van het Beth- lehemplein deze week gepre senteerd en doorgesproken met de dorpsraad. Op 26 januari volgt er een openbare presenta tie voor de inwoners van het dorp, waarbij ook de tekenin gen en een maquêtte te zien zul len zijn. Het ontwerp gaat uit van drie appartementencomplexen, van maximaal drie bouwlagen hoog, die in pleinvorm worden gebouwd. Behalve 49 woningen in het gebied wordt er ook ruim te gemaakt voor een kinderdag verblijf en een peuterspeelzaal. Het dorpshuis krijgt een min of meer centrale rol. Evenals het onderkomen van Arcus Zorg centra in de zone, vanwaaruit omwonenden naar individuele behoefte kunnen worden gehol pen in hun zelfstandige huis houding. In eerste instantie wordt ge bouwd voor vijftigplussers. De tweede fase van het project is ook gericht op starterswonin- gen. „Voorjongén oudis het be langrijk te zien dat er in Scha rendijke eindelijk iets gebeurd", aldus Prins. „Al sinds 1996 wordt over dit plan gepraat. De laatste zeven jaar heeft Scha rendijke op het vlak van wo ningbouw compleet op slot ge- De bouw van een zorgzone betekent volgens dorpsraadvoorzitter J. Scharendijke. zeten. Dat blijft nooit zonder gevolgen." Door het gebrek aan adequate huisvesting zag Scharendijke de afgelopen jaren jongeren naar elders vertrekken. Oude ren die afhankelijk werden van hulpverlening, moesten nood gedwongen verhuizen naar de omgeving van het zorgcentrum in Burgh-Haamstede. Met de realisatie van de zorgzone komt aan die tendens een einde, ver wacht de dorpsraadvoorzitter stellig. Ook voor de 'tussencate- gorie' ontstaat meer ruimte doordat een aantal huidige huurwoningen door de nieuw bouw beschikbaar komen. „Het is dat aan alle kanten heel goed dat dit gebeurt. Zo blijft de sociale cohesie tussen de ver schillende leeftijdsgroepen in tact. Dat is van enorm belang voor een dorp. De bedoeling is niet zo zeer nieuwe inwoners te trekkenmaar juist om wat er nu is hier te houden." De dorpsraad kan zich in grote lijnen vinden in het ontwerp van Zeeuwland. Wel worden er wat Prins een enorme opsteker voor foto Dirk-Jan Gjeltema kanttekeningen geplaatst bij de ruimtelijke indeling van het plein, de plek van bomen, en het kleurgebruik. De gemeente be gint binnenkort met de bestem- mingsplanmatige voorberei ding. Zit alles mee, dan kan over anderhalf jaar de eerste paal in de grond, hoopt Prins. Advertentie 1e Prijs voor Omroep Zeeland! - regie Arjanne van der Bijl - is bekroond tot beste tv-documentaire van alle regionale omroepen. Deze documentaire werd uitgezonden op de dag var de opening van de tunnel en wordt een aantal keren herhaald op Oudejaarsavond. Omroep Zeeland feliciteert hiermee allen die bij de totstandkoming van deze documentaire betrokken waren. LAND www.omroebzeeland.nl SPtfc Gaastra* Dockers McGregor Arrow Tenson Mer du Nord River Woods Sebago Cottohfield PartTwo Lapagayo Timberland BOUWMAN ZOUTELANDE Langstraat 1 3 Tel. (0118) 566003 BOUWMAN DOMBURG Ooststraat 1 Tel. (01 18) 586010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61