Humsfeld zocht toenadering Irak Kinderen crimineel Giro 456 Schroder loodst hervormingen nog voor reces door parlement opsluiten is Kritiek in Israël op plan Sharon erdere diplomatieke trips naar Bagdad brengen minister nu in verlegenheid e groot prijsverschil ij internetreservering an vliegtickets in EU Definitief ontwerp Freedom Tower onthuld oofdverdachte inslagen in stanboel gepakt Domme bankrover geeft adres op Justitie verbiedt boek moordenaar Aantal Amerikanen blijft groeien Singapore heft sars-quarantaine op Treinverkeer India-Pakistan Diplomaat: afleveren dode Karadzic is snel geregeld EL Recorduitkering voor slachtoffer medische fout SUPER WINTERSALE vanaf vandaag 50% KORTING 10% KASSAKORTING www.kerkinactie.nl /kinderenindeknel kinderen in geuangenschap pn7P redactie buitenland ISHINGTON - De huidige k jerikaanse minister van De- c'; sje) Donald Rumsfeld, heeft 984 tijdens een bezoek aan gepleit voor verbetering Je haaks-Amerikaanse re- Ie, Dat ondanks eerdere for- de kritiek van Washington op p i crebruik van chemische wa- 'door Irak in de toenmalige ;en Iran. t berichtte The Washington gisteren. Het artikel is ge- jerd op tot dusver geheime jheidsdocumenten die de ^gouvernementele organi- L- ie National Security Archi- ;in handen kreeg met beroep Vï lorTon van Lierop Marieke de Witte USSEL - Het reserveren van jgtuigtickets via internet bij ,Men zeventien andere Euro- se maatschappijen leidt tot te prijsverschillen. Deze innen oplopen tot 300 procent assen websites in de diverse U-lidstaten. lat zegt Europees Commissaris io van Transport die de dittien betrokken luchtvaart- gatschappijen gisteren heeft 1 voor de hele EU één Éforminternettarief te hante- .Demaatschappijen krijgen Je- olenmet februari volgend jaar mtereageren. nste luchtvaartmaat- en gebruiken adressen jlniimmers van creditcards als voor een reservering. Op fond daarvan worden passa- jjiasvaak automatisch doorge- ii'Meld naar, soms duurdere, viebstein hun eigen land, ook >op een goedkopere site hejoMH.De Palacio meent dat zaterdag 20 december 2003 op de Amerikaanse wet voor openbaarheid van bestuur. Het gaat om een opdracht die de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken George Shultz gaf aan Rumsfeld, in die jaren speciaal gezant voor het Mid den-Oosten. Dat Rumsfeld, een anti-Iraakse ijzervreter in de regering-Bush, in de jaren tachtig in Bagdad was, is al langer bekend. In die periode kreeg het Irak van Sad dam Hoessein actieve Ameri kaanse steun in de strijd tegen Iran. De Verenigde Staten, die onder meer chemische en biologische producten leverden, zagen Bag dad destijds als een belangrijke bondgenoot in de strijd tegen de sjiitische Iraanse revolutie van 1979. De trips in 1983 en 1984 van Rumsfeld aan Bagdad wa ren diplomatieke pogingen van het Witte Huis om de banden met Irak te verstevigen. In 1984 kreeg Rumsfeld van Shultz de opdracht om duide lijk te maken dat de VS welis waar in zijn algemeenheid tegen de inzet van dodelijke chemi sche wapens zijn, maar dat de toenaderingspolitiek niet was gewijzigd. De documenten vermelden niet wat Rumsfeld uiteindelijk heeft gezegd, maar het is volgens The Washington Post hoogst on waarschijnlijk dat Rumsfeld de opdracht van Schulz negeerde. Rumsfeld zei eerder over zijn bezoeken aan Bagdad dat hij Saddam toen heeft gewaar schuwd voor het gebruik van massavernietigingswapens. Aanslag De Amerikaanse bewindvoer der in Irak, Paul Bremer, is twee weken geleden ongedeerd ge bleven bij een aanslag op een konvooi waarin hij zich bevond. Zijn konvooi raakte op 6 decem ber in Bagdad een explosief en kwam onder vuur, bevestigde Bremer gisteren. Het incident gebeurde op dezelfde dag dat Rumsfeld Bagdad bezocht. Bre mer en zijn medewerkers heb ben het incident niet aan de pers gemeld. Het Nederlandse kabinet stuurt een Fokker-60 transportvlieg tuig naar Jordanië om daar een luchtbrug voor de Verenigde Naties op te zetten tussen Jor danië en Irak. De uitzending is voor een halfjaar, vanaf 1 febru ari volgend jaar. Het toestel zal vliegen op de Iraakse steden Bagdad, Basra en Erbil. De ministerraad heeft daartoe heeft gisteren besloten op voor stel van de ministers Van Arden- ne (Ontwikkelingssamenwer king) en Kamp (Defensie). Het vliegtuig komt ter beschik king van het Wereldvoedselpro gramma van de VN. ANP/RTR deze praktijk in strijd is met de vrije Europese markt. Wie via een website van een luchtvaartmaatschappij ook een huurauto reserveert, loopt het risico daar nog verder bena deeld te worden. Bij de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, zijn daarover een hondertal klachten binnen gekomen. Volgens de woordvoerder van De Palacio is het nog onduide lijk op welke juridische basis de Europese Commissie de betrok ken maatschappijen tot aan passingenkan dwingen. De KLM wil nog niet reageren op de uitspraken van De Pala cio. „We willen eerst bestuderen waar het precies over gaat", al dus een KLM-woordvoerder. Naast KLM hebben onder meer ook de nieuwe partner Air Fran ce, alsmede Alitalia, British Airways, Iberia, SAS en Luft hansa een klacht vanuit Brussel ontvangen. Verder staat Virgin Atlantic van de Britse zaken man Richard Branson op het lijstje. ANP jji JERUZALEM - De toespraak Werdag van de Israëlische premier Sharon heeft in eigen indlot veel kritiek geleid. Ook Mand reageerde negatief. bron kondigde donderdag- rondaan dat Israël zich eenzij- gal afscheiden van de Pales als die zich de komende en niet inspannen voor rale en als invoering van de iilekaart mislukt. Israël zal ilANBOEL - De Turkse poli- heeft een van de hoofdver- ichten van de aanslagen in Is- nboel gearresteerd. Dat heeft ipolitie gisteren meegedeeld. knian, Adnan Ersoz, is maan- 'S opgepakt toen hij uit Iran vliegtuig in Turkije aan nam. irder liet de politie weten dat •Turkse man had gezegd dat verantwoordelijke groepe- VB' werd gefinancierd door een Bternationale terroristische •'eging'. Ersoz ontkent ech- elke verantwoordelijkheid wr de aanslagen. Wel heeft hij gegeven een aantal van de van de zelfmoordaan- ïgen te hebben gekend, zo ver- I® het Turkse persbureau aatolia van de politie, isozzouin Turkije een tak van 'terreurgroep Al Qaeda heb- 91 opgezet. Volgens het pers- ffeau'heeft de verdachte in Af- hamstan van Osama bin Laden tfsoonlijk de opdracht voor de aislagen gekreg 'november vielen 62 doden bij a serie bomaanslagen op wse en Britse doelen in Istan- W.ANP/DPA/RTR zich uit sommige gebieden te rugtrekken en een aantal neder zettingen verplaatsen. Ook zal het de bouw van de veiligheids muur op de Westelijke Jordaan- oever versnellen. Die afschei ding vormt dan tevens een deel van de grens met de Palestijnen. Twee van Sharons coalitiepart ners, de Nationale Unie en de Nationale Religieuze Partij die opkomen voor de kolonisten, verwerpen de plannen. Rusland heeft gisteren gewaar schuwd dat eenzijdige stappen geen oplossing voor het conflict zijn. Ook de Verenigde Staten hebben gewaarschuwd dat Isra el geen unilateriale stappen moet nemen. ANP/AFP/DPA PALMA DE MALLORCA - Een twintigjarige Spanjaard gaat de boeken in als een van de domste bankrovers aller tijden. Dat meldde gisteren de krant El Mundo/El Dia de Baleares. Onder dreiging met een pistool eiste de man van een bankme- dewerkster in Palma de Mallorca dat er 100 miljoen euro op zijn rekening werd bijgeschreven. Hulpvaardig gaf hij de vrouw zijn bankpas. Gewapend met pistool én stortingsbe wijs ging de bankrover naar huis, waar de politie hem later ar resteerde. ANP/DPA LONDEN - Het hooggerechtshof in Londen heeft de publica tie verboden van een boek van de seriemoordenaar Dennis Nilson. Dat heeft de Britse omroep BBC gisteren bericht. Nilson (57) kreeg in 1983 levenslang voor de moord op vijftien homoseksuelen die hij vervolgens in stukken sneed. In 1992 begon hij aan zijn biografie die inmiddels vierhonderd pagi na's telt en talrijke details bevat over zijn. gruwelpraktijken. De autoriteiten van de gevangenis in York hadden hem het deels voltooide manuscript afgenomen. Nilsen stapte daarop naar de rechter in een poging zijn boek terug te krijgen, maar tevergeefs. ANP WASHINGTON - De Amerikaanse bevolking is het afgelopen jaar met 2,8 miljoen zielen gegroeid tot bijna 291 miljoen. Als de huidige trend doorzet, dan zullen er in 2007 circa 300 mil joen Amerikanen zijn, meldde USA Today gisteren. Bijna de helft van de groei komt op rekening van immigratie. De staten in het westen en zuiden kennen de grootste bevol kingstoename. In Nevada, Arizona, Georgia en Florida ligt de aanwas ruim boven het landelijk gemiddelde van 1 procent. Califomië blijft met ruim 35 miljoen mensen de dichtstbe volkte staat, Ongeveer een kwart van alle Amerikanen woont in de staten Califomië, Texas (22 miljoen) en Florida (17 mil joen). ANP SINGAPORE - Het merendeel van de 75 mensen die in Singa pore in quarantaine was omdat ze contact hebben gehad met een Taiwanese sars-patiënt, mag zich sinds gisteren weer vrij bewegen. Dat heeft het Singaporese ministerie van Volksge zondheid gezegd. Een medisch onderzoeker in Taiwan bleek deze week sars te hebben opgelopen tijdens een experiment in een laboratori um. Omdat de man een week geleden een congres in Singapo re had bezocht, werden daar 75 mensen in afzondering ge plaatst en uitgebreid onderzocht. Vijf van hen voelden zich onwel, maar volgens de regering zijn zij waarschijnlijk niet besmet met de longziekte. ANP/AFP NEW DELHI - Vanaf half januari zullen er weer treinen rij den tussen Lahore in Pakistan en het Indiase Attari. Dat heb ben de twee landen gisteren afgesproken. Die maand staat een regionale top op de agenda, waar de lan den verder zullen gaan met hun vredesoverleg. De spannin gen tussen Pakistan en India liepen hoog op na een aanval op het Indiase parlement in december 2001. India hield Pakistan verantwoordelijk, maar dat land ontkende er iets mee te ma ken te hebben. Beide landen beschikken over kernwapens. ANP/RTR Het ontwerp van de Freedom Tower die wordt gebouwd op het terrein waar eerst het World Trade Center stond. foto RTR van onze redactie buitenland NEW YORK - In New York is gisteren het definitieve ontwerp gepresenteerd van de Freedom Tower, het gebouw dat zal ver rijzen op het terrein van het World Trade Center (WTC). De toren moet met 532,80 meter het hoogste gebouw ter wereld wor den. Het ontwerp is een combinatie van voorstellen van de architec ten Daniel Libeskind en David Childs. De onderhandelingen tussen de twee architecten over een ontwerp waar beiden zich in konden vinden, hebben maan den geduurd. Libeskind sleepte begin dit jaar de opdracht in de wacht om de nieuwbouw op het WTC-terrein uit te voeren, maar op zijn plan kwam kritiek van de pachter van het WTC, Larry Silverstein. Die schoof Childs naar voren voor het aanpassen van het ontwerp van Libeskind. De kosten van de nieuwbouw worden geschat op 1,5 miljard dollar, Het is de bedoeling dat de Freedom Tower in 2009 wordt opgeleverd. De havenautoriteit van New York, de eigenaar van de Twin Towers, wil rond het ge bouw tussen 2009 en 2013 nog vier kleinere gebouwen neerzet ten. Het ontwerp van Libeskind en Childs combineert elementen van het Vrijheidsbeeld en de Brooklyn Bridge in New York. Het nieuwe gebouw komt niet precies op dezelfde plaats waai de Twin Towers stonden. Daar zal een monument gebouwd worden voor de meer dan drie duizend slachtoffers van de aanslagen van 11 september 2001. De ontwerpen daarvoor zijn vo rige maand onthuld. AP doorThomas Verfuss SARAJEVO - Een dode Rado van Karadzic zou de internatio nale gemeenschap 'morgen' in handen kunnen hebben. Het probleem is hem levend op te pakken, zodat het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag hem kan berechten. Dit heeft een westerse diplo maat in Bosnië gezegd die het dossier uitstekend kent. In het Balkanland is de discussie over de arrestatie van de voormalige politiek leider van de Bosnische Serviërs opgelaaid na de succes volle aanhouding van oud-dic tator Saddam Hoessein in Ir^k. Karadzic is al meer dan acjit jaar voortvluchtig. Het VN-hof in Den Haag wil hem berechten voor onder meer de massa moord in Srebrenica. „In tegenstelling tot Saddam, waar het devies luidde 'dood of levend', willen wij Karadzic le vend hebben", aldus de diplo maat. „Dood kunnen we hem 'morgen' hebben, maar dat is niet wat het internationale tri bunaal nodig heeft." Onder moslims in Bosnië leeft al jaren de kritiek dat het de inter nationale gemeenschap ont breekt aan de politieke wil om Karadzic en zijn legerleider Ratko Mladic op te pakken. In Bosnië zijn twaalfduizend militairen van de internationale vredesmacht Sfor gestatio neerd'. ANP/AFP Advertentie Advertentie HARRY HÜTJENS Witte Paardstr. 1-3 (0113)21 27 29 Goes door Wierd Puk BERLIJN - Het Duitse parle ment heeft gisteren in haar laat ste zitting voor het kerstreces ingestemd met een uitgebreid pakket aan bezuinigingen en belastingverlagingen om de ha perende Duitse economie te sti muleren. In totaal is daarmee volgend jaar 15 miljard euro ge moeid. De regering van bondskanselier Schroder versoepelt voorts het ontslagrecht en verhoogt de druk op werklozen om weer aan de slag te gaan. Zowel de Bondsdag als de Bondsraad stemden met steun van de christen-democratische en liberale oppositie in met de voorstellen. Regering en oppo sitie sloten eerder deze week, na maandenlange onderhandelin- Advertentie gen, een akkoord over de ver gaande, maar volgens economi sche experts onvermijdelijke maatregelen. Eerder werden de pensioenen en de uitgaven voor de volksgezondheid verlaagd. Hoewel de belastingverlagin gen op termijn een positief effect op de economie zullen hebben, drijven ze het begro tingstekort van de regering naai de kritieke grens van drie pro cent. Daarmee dreigt Berlijn opnieuw het stabiliteitspact te overtreden. Vanuit de linkervleugel van Schröders sociaal-democrati sche SPD was er kritiek op de bezuinigingen, evenals onder links georiënteerde fractieleden van coalitiepartner De Groe nen. Met name het samenvoegen van werkloosheidsuitkering en bijstand wordt door critici als 'onsolidair' bestempeld. Ook de regel dat langdurig werklozen elke legale, ook slecht betaalde baan moeten aannemen, op straffe van korting op de uitke ringen, wordt door sommigen als onrechtvaardig gezien. Maar volgens de bondskanselier zijn de gisteren aanvaarde in grepen noodzakelijk om de werkloosheid te verlagen en het investeringsklimaat te verbete ren. Een van de maatregelen om extra inkomsten te genereren is een 'belastingamnestie'. Duit sers krijgen vanaf 1 januari vijf tien maanden de tijd om zonder straf buitenlands vermogen en inkomsten te declareren die tot nog toe niet gemeld zijn aan de belastingdienst. Ze moeten daar alsnog belasting over beta len. De regering rekent er op 5 milj ard euro aan het fiscaal par don over te houden. GPD Advertentie LONDEN - Een Britse rechtbank heeft gisteren een record vergoeding toegekend aan een achtjarig kind dat lichamelijk zwaar gehandicapt is door een medische fout tijdens zijn ge boorte. Dat heeft de Britse omroep BBC gemeld. De in 1995 geboren Matthew King krijgt een schadevergoe dingvan 5,75 milj oen pond (8,3 miljoen euro). Tijdens zijn ge boorte in een ziekenhuis in Dover kregen zijn hersenen door medisch falen te weinig zuurstof, waardoor hij een aantal zware lichamelijke handicaps opliep. Het ziekenhuis gaf zijn verantwoordelijkheid daarvoor al in 1998 toe. De bepaling van het bedrag werd echter uitgesteld tot de j ongen zeven jaar was. Daardoor konden de ernst van zijn handicaps en de extra kosten die hij de rest van zijn leven moet maken, preciezer worden vastgesteld. ANP r domburg men's fashion OP DE GEHELE COLLECTIE Ooststraat 2, tel. 0118-584303 o.u.u. kinderen in de knel Wereldwijd zitten 1 miljoen hinderen gevangen. Uaah zonder dat ze de wet overtreden hebben, help Kerhinactie voor ze op te homen. Steun ons met een gift. www.keghids.nl gelouen-helpen-bouuien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5