Veldhuis haat verwachtingen Sporters keren clubs de rug toe Tijd voor een lange winterslaap Stevens: sabotage Hertha-spelers Wielerclub loopt na omkoping halve ton aan sponsorgeld mis Eindejaarsvoordeel bij AutoTeam. 21 wemster uit Borne nestelt zich korte tijd in wereldtop weede plaats nnabel Kosten ielmond Sport rotse koploper Brazilië wereldkampioen onder 20 Amoah langer bij Vitesse Lasse Kjus winnaar Super-G Wildcard Duitse tennissers Wapenaar keert terug in basis Rijke, stokoude voorzitter stopt Sprintduel tussen stayerkopstukken zaterdag 20 december 2003 in nnze sportredactie BERLIJN - Trainer Huub Ste ms denkt dat de problemen Ui Herlha BSC niet zijn opge let door zijn ontslag en dat vanzijn tijdelijke opvolger An- 5 Thom. „Hertha heelt trainersprobleemaldus geen de Limburger in de zaterdag editie van Bild. „Maar een spe lersprobleem." Volgens Stevens zijn de sleutel spelers van de zwalkende Ber- lijnse formatie vaak zelfzuch tig en veel te veel bezig met hun nationale elftal. Hij denkt zelfs dat de voetballers hem als trai ner bewust hebben gesabo teerd. „Ik had niet gedacht dat zoiets mogelijk zou zijn. Ze werken niet hard genoeg voor de club, zoals je wel van hen zou mogen verwachten. Voor sommige spelers is het veel be langrijker om goed te presteren voor hun land." De Nederlandse trainer is bang dat Hertha zal degraderen als de spelers zich geen andere mentaliteit aanmeten. „Als ze hun grote ego's niet aan de kant zetten, is dat zeker een moge lijkheid." De Berlijnse club staat op dit moment op de voorlaatste po sitie in de Bundesliga competi tie. ANP/RTR jndjans Leber IrNE - Ze rijdt vaak door sterdam, de Grote Stad waar opkamers woont, en ziet ver gelijk verlichte cafés. „Dan ,,ik ik: het is vast heel gezellig erbinnen. Ik zou ook best us kunnen gaan, maar toch ik dat niet...'k weet niet..." Nemster Marleen Veldhuis I) laat de onafgemaakte zin en door de lucht zweven van ar ouderlijk huis in Borne: oef niet zo nodig te stap- Veldhuis is vooral in Am- IOUDRECHT - Annabel Kos- i heeft op het NK in Dor- iclitop de 50 meter vrije slag startbewijs verdiend voor EK, in mei in Madrid. De geinster uit Breskens eindigde de finale van haar favoriete pmer achter Marleen Veld- op de tweede plaats. ydhuis won vorige week op et EK op deze afstand goud. osten bleef wel Chantal Groot tdie op het EK nog sneller dan de Zeeuws-Vlaamse, letjjdvan Kosten (25.78) was et boven de limiet voor de llympische Spelen. Niet alles iatMarleen Veldhuis dezer da- verandert in louiDeBornse zwemster won ipde tweede dag van de Neder landse winterkampioenschap pen in Dordrecht weliswaar de [3 51 vrij, ze verloor de 400 vrij met van marathon van Dijk. ANP voorsprong van Helmond port op de concurrentie be- aagt tenminste vier punten. klom dankzij een lectaculaire zege op Go Ahead ijles (5-3) naar de tweede aats. FC Den Bosch, dat afge- pen dinsdag bij Veendam met lverloor, kan morgen met een Winning op De Graafschap Kr op gelijke hoogte komen tt Excelsior. Rotterdamse ploeg maakte izichzelf op Woudenstein on- tfigmoeilijk. De thuisclub liet van 3-0 en 4-1 terug- men tot 4-3. De gelijkmaker ondhet grillige Excelsior ech- tmettoe. Lopes was met drie offers de beste man in de ploeg ntrainer Van Stee. iarta, dat op vijf punten staat allelmond Sport, won met 2- foj Cambuur Leeuwarden, "men pakte voor de vijfde rij punten onder de EWe trainer Olde Riekerink. Drentse ploeg won met 4-1 srksen maakte alle treffers irEmmen. Coach Olde Rie- rhk is met 13 punten uit 5 iels nog ongeslagen met zijn ouwe ploeg. ANP sterdam om te trainen, sneller te worden. Daarvoor is zij onge veer 26 uur per week in de slag, voornamelijk in het water. Dit weekeinde doet zij mee aan de NK kortebaan in Dordrecht, die in een 50 meterbad worden ge houden omdat de bond gelegen heid wil bieden tot het zwem men van olympische limieten. Veldhuis zal er veel ogen op zich gericht voelen. Sinds vorige week staat zij in de schijnwer pers. Een gouden medaille op de 50 meter vrije slag (24,39 secon den) bij de EK kortebaan in Dublin maakte grote indruk. Ook op de vier keer 50 vrij pakte ze de hoofdprijs en verbeterde zij met haar ploeg waarin onder meer Annabel Kosten uit Bres kens zat, twee keer het wereld record. Op de 100 meter vrij werd ze tweede, op de vier keer 50 wissel derde en op de 200 me ter vrij was er een zesde plaats. Niet gek voor een waterpolos- ter, ex-international zelfs. Pas dit voorjaar beëindigde Veld huis de activiteiten mét bal in het water. En dat is maar goed ook, want haar zwemtechniek droeg de karakteristieken van het polo: een te korte slag. En zo zijn er wel meer mankementen aan haar zwemtechniek, die haar klaarblijkelijk niet in de weg staan bij het winnen van grote wedstrijden. Waar gaat dat eindigen? Goud op de Olym pische Spelen? Kriegel Ze wordt een beetje kriegel van de vraag: „Ik heb nog zo veel te leren, er is zo veel te doen. Er worden verwachtingen gewekt waarvan ik zeg: 'eerst zien, dan geloven'. Ik haal eruit wat erin zit, maar die druk van buitenaf hoef ik niet." De aandacht van de pers in Dublin was heel leuk, vond ze, maar nu wil ze weer verder. In alle rust. Bij elke stap in haar zwemcar- rière werd zij sneller. Van haar eerste zwemclub Heidelberg in Borne naar Weusthag in Henge lo, naar De Whee in Goor en re cent naar Top Zwemmen Am sterdam (TZA): „Ik vind het leuk me op te trekken aan ande ren, in een groep met hoog ni veau te zitten. En ik heb altijd gekozen voor faciliteiten. Vroe ger zwommen we met zijn allen in één 25 meterbaantje. Nu heb ik een baan voor mezelf in een 5 0 meterbad. En bij TZA heeft ie dereen hetzelfde doel: de Spelen van Athene." Veldhuis is een ruwe diamant, hoewel haar frêle verschijning daaraan niet doet denken. In het zwembad ogen haar schouders weliswaar breed en sterk, in de huiskamer, achter een kopje thee van moeder Noor, blijft daar niets van over. „Zwemmers kunnen ook niet te zwaar zijn. Hoe meer massa, hoe minder snel je gaat, heel eenvoudig." Lijnen hoeft ze niet, geen moeite dus. En dat een lichte vorm van astma haar sinds de kinderjaren parten speelt, daar wil ze ook niet van weten. „Daar heb ik medicijnen voor, geen enkel probleem." Veldhuis ziet de 50 vrij, de 100 vrij, de estafettes en de 200 vrij als haar afstanden. De winnares van Dublin rekent zichzelf nog niet tot de wereld top. Bondscoach André Cats denkt daar heel anders over: „Het grootste winstpunt van dit EK is dat we er in de persoon van Veldhuis een wereldtopper bij hebben," zei hij in Dublin. Veld huis haat verwachtingen. „Eerst zien." GPD Marleen Veldhuis in actie op de 50 meter. foto Robert Vos/ANP KDHOVEN - Helmond Sport iat als trotse koploper van de Gouden Gids Divisie de winter- lop in, De Brabantse ploeg loot de eerste helft van het sei- toen succesvol af. Het team van trainerJan van Dijk won gister- noud met 2-1 bij streekgenoot C Eindhoven. doelpunten van Helmond tort kwamen op naam van ark van Dijk en Ron Heesak- ïs. Voor FC Eindhoven scoor- in de laatste mi- Contributie voor steeds meer Nederlanders te hoog van onze sportredactie DEN HAAG - Tien procent van de volwassen Nederlanders stopt met sporten in vereni gingsverband omdat het te duur is geworden. Bovendien haalt vijf procent van de ouders hun kinderen van de sportclub om dat ze de stijgende lasten niet langer kunnen betalen. De contributie van clubs is dit jaar met tien tot vijftien procent gestegen, blijkt uit een enquête van deze krant in samenwer king met RTL-Nieuws en het Nibud (Nederlands Instituut voor Budgetvoorlichting). Sportkoepel NOCNSF heeft de stormbal gehesen. „Sport wordt steeds meer een luxeOnze grote angst is dat sport niet meer voor iedereen betaalbaar is", zegt Erica Terpstra, de nieuwe voor zitter van de koepel en voorma lig WD-kamerlid. Bi j het voetbal, volkssport num mer één, is de contributie ge middeld met veertien procent gestegen, zo blijkt uit de enquê te, gehouden onder lezers van 28 regionale kranten en de kijkers van RTL-nieuws. Ruud Bruijnis, directeur ama teurvoetbal bij de KNVB, er kent dat de sport duurder ge worden is. Zijn organisatie brengt dit jaar een zeven pro cent hogere bondsheffing in re kening bij de leden. „Gemid deld gaat van de contributie 14 euro naar de bond." Bruijnis weet pas komend voorjaar of de prijsstijging de clubs leden heeft gekost. Ook volwassenen keren de geor ganiseerde sport de rug toe. On geveer tien procent van de Ne derlanders vindt de sportver eniging te duur worden, zo wijst het onderzoek uit. Dure sporten als fitness, aerobics entennis lij ken de zwaarste klappen op te lopen. Tegelijkertijd zijn fitness en ae robics ongekend populair. De meest beoefende sport onder vrouwen is fitness (bijna dertig procent). Goede tweede is aero bics. Bij de mannen ligt ook fit- van onze sportredactie ABU DHABI - Brazilië is wereldkampioen voet bal geworden onder 20 jaar. De Zuid-Amerikanen versloegen in de finale Spanje, dat bijna de hele wedstrijd met tien man moest spelen. Pas drie mi nuten voor tijd scoorde invaller Femandinho de belangrijke treffer: 1-0. De wereldbeker werd in ontvangst genomen door Adailton, de aanvoerder van de Brazilianen. De strijd om de derde plaats op het WK werd ge wonnen door Colombia. Dat land was in een Zuid- Amerikaans onderonsje met Argentinië met 2-1 de sterkste. foto Thanassis Stavrakis/AP ness aan kop, meer dan een kwart. Op de tweede plaats komt voetbal (17 procent), ge volgd door tennis en hardlopen- /wandelen. Gemiddeld betalen de volwas sen sporters 22,90 euro per maand aan contributie. Fitness is het duurst: 3 3 euro per maand Voor aerobics wordt 23 euro per maand betaald. Zwemmen kost 19 euro per maand, tennis 15 eu ro. Hardlopen is het goed koopst: 8 euro per maand. Die contributie is maar een deel van het kostenplaatje. Voor sommige sporten moeten banen worden gehuurd, of lessen geno men. Zo betaalt de tennisser per maand 18,90 euro aan bijko mende kosten, de hardloper geeft maandelijks slechts 2,90 euro extra uit. Sportkleding, schoeisel en an dere attributen lopen ook fors in de papieren. Een voetballer is jaarlijks 123 euro kwijt, een zwemmer 62 euro, een tennisser betaalt 147 euro aan nieuwe rackets, shirts en ballen, een fit- nesser heeft 91 euro extra on kosten. Ook hardlopers investeren ge middeld fors in schoenen en hansopjes: gemiddeld 135 euro per j aai'. Het fietsen blij kt van de onderzochte sporten het duurst: 227 euro per beoefenaar per jaar. Maar in dat bedrag is de af schrijving van het rijwiel mee geteld. Sport wordt, zo blijkt uit het onderzoek, ook duur ge maakt door de zogeheten een malige inschrijfkosten. Gemid deld over alle sporten is dat be drag 56,20 euro. Id gaat lekker met Hugo Luijten, Ajvant de scheidsrechter begint Ns meer bekendheid te krijgen bin- 11 «e Nederlandse voetbalwereld, pas voor Luijten komt dat niet door F kwaliteiten, maar vooral door zijn tortkomingen. De Limburger moet %lopen dinsdag haast wel hunke- Dnaar de winterstop. atgebeurde er ook weer precies? Hu- 'pijten leidde het duel in de Amstel Plussen FC Twente en Jong Ajax en ^vegend jonge talenten uit Am- J'lam hielden zich knap staande. Ze euzich niet van de wijs brengen 0r kwetsende spreekkoren of voor den die vanaf de tribunes op het "eerdaalden, maar Luijten had daar in de 74e minuut genoeg van. Hij rende sierlijk richting de catacomben en vanaf de zijlijn gaf hij zijn verbou wereerde assistenten de opdracht zijn voorbeeld te volgen. Iedereen moest van het veld en het op onthoud nam een kwartier in beslag. Tijdens het intermezzo werd overleg gevoerd met Twente, Ajax en de KNVB en daar raakte meneer Luijten danig door van slag. Want hoe zat het ook al weer, dacht Luijten. Had ik Ajax nou een strafschop gegeven? Heb ik mijn auto wel op slot gedaan? Ben ik van daag vierde official? Of moest ik nou vlaggen of fluiten? Ach, ik weet het weer, het was een corner voor FC Twen te. Dus niet! Een ingooi voor de thuis ploeg op een meter of vijf van de ach terlijn, maar ook grensrechter Hans ten Hoove wist het niet meer. En dus volgde een hoekschop, die voor de voeten viel van Collins John. De aanvaller schoot onberispelijk raak (1-0) en verstoorde daarmee de droom van Jong Ajax. Na afloop gaf Luijten toe dat hij een blunder had begaan, maar van excuses wilde hij amper we ten. „We zijn met z'n vieren in de fout gegaan", sleepte hij zijn assistenten en de vierde official mee. Kennelijk is het voor sommige scheidsrechters op het hoogste niveau in Nederland moeilijk een fout te erkennen. Luijten weigerde na afloop ook om John van 't Schip, coach van Jong Ajax, te woord te staan. Wees toch een vent en pak je verant woordelijkheid! Voor Hugo Luijten was het ook niet de eerste keer dat hij de meest besproken arbiter van Nederland was. Aan het be gin van het seizoen was hij de eindver antwoordelijke tijdens het duel in de eerste divisie tussen Heracles en Eind hoven. Sander van Huijksloot van Eindhoven werd destijds geveld door een elleboogstoot van... Hugo Luijten. Op het moment dat de leidsman een ro de kaart trok velde hij de aanstormen de Van Huijksloot met links. „Hij liep tegen mijn elleboog op", luidde de ver klaring. De spelers van Eindhoven waren woe dend, net als Patrick Lodewijks vorige week. De doelman van Feyenoord was het niet eens met een beslissing van Ben Haverkort en wat deed de scheidsrech- ARNHEM - Vitesse heeft het contract van Matthew Amoah met twee jaar verlengd. De Arnhemse voetbalclub lichtte daarmee de optie in de huidige verbintenis van de Ghanees. Amoah staat nu tot 30 juni 2006 onder contract. De aanvaller is op dit moment geblesseerd aan zijn rechterknie en is ver vroegd naar zijn thuisland afgereisd om zijn herstel te bevor deren. Amoah zal waarschijnlijk pas medio februari weer kunnen spelen. ANP VAL GARDENA - De Noorse skiër Lasse Kjus heeft in Val Gardena een Super-G voor de wereldbeker gewonnen. Met een tijd van 1 minuut en 36,94 seconden was hij 0,1 seconde sneller dan de Oostenrijker Stephan Eberharter en 0,46 se conde sneller dan een andere Oostenrijker, Hermann Maier, die de leiding in het klassement om de wereldbeker verstevig de. Voor de bijna 33-jarige Kjus was het eerste overwinning in een Super-G voor de wereldbeker inacht jaar. In 1999 was hij wereldkampioen op dit onderdeel, evenals op de gewone reu zenslalom. Kjus toonde zich in het nog prille skiseizoen in goede vorm met vijf plaatsen in de top-10, alvorens hij in Val Gardena zegevierde. ANP/RTR DUSSELDORF - De Duitse toptennissers hebben de wild card gekregen voor de World Team Cup, die van 16 tot 22 mei in Düsseldorf wordt gespeeld. Zeven andere landen hebben zich gekwalificeerd door de posities van de topspelers op de wereldranglijst. Dit zijn titelhouder Chili, Argentinië, Au stralië, Frankrijk, Nederland, Spanje en Verenigde Staten. In de World Team Cup worden de acht landen verdeeld in twee poules, waardoor alle ploegen drie wedstrijden spelen. De landen die in de groepen het hoogst eindigen, strijden in de fi nale om de titel. Het toernooi geldt als ideale aanloop naar de open Franse titelstrijd op Roland Garros. ANP/SID DEN HAAG/PORTSMOUTH - Harald Wapenaar keert mor gen in de beladen Premiership-derby tegen Southampton te rug in de basis van Portsmouth. Dat heeft manager Harry Redknapp zijn doelman verzekerd. Wapenaar werd twee we ken geleden vlak voor de competitiewedstrijd bij Middles brough gepasseerd. Redknapp verkoos Pavel Smicek boven de oud-keeper van FC Utrecht. De voormalige Tsjechische in ternational hield moeizaam de nul (0-0) en blunderde vorige week tegen Everton (1-2) twee keer. Redknapp restte geen an dere keus dan Wapenaar weer van stal te halen. „Hij had veel spijt dat hij mij had gepasseerd," zei Wapenaar gisteren, „maar ik vermoed dat hij door de tegenvallende resultaten in paniek is geraakt." GPD LONDEN - Jack Hayward, de tachtigjarige voorzitter van Wolverhampton, is gisteren door zijn oudste zoon Rick opge volgd. „De tijd is daar dat een jonger iemand de uitdaging moet aanvaarden", sprak de preses. Hayward was dertien jaar voorzitter van Wolverhampton. Hij investeerde meer dan 120 miljoen euro in de club die dit seizoen sinds negentien jaar weer op het hoogste niveau uitkomt. Wolverhampton is mo menteel de slechtst presterende club uit de Premier League. ANP ter? Hij stak meerdere malen zijn tong uit richting Lodewijks. Lekker vol was sen, zo'n reactie. Haverkort praatte het voorval na afloop wel uit met Lode wijks, maar dat is ook meer dan nor maal. Haverkort kwam er zonder reprimande vanaf, maar Luijten besloot in overleg met de KNVB om dit weekeinde maar niet te fluiten. Misschien is het nog ver standiger om Luijten pas verna de win terstop weer eens te laten opdraven. Tijdens zijn winterslaap kan hij dan eens rustig nadenken over de eerste competitiehelft. En praat eens met in- ternetscheidsrechter Jaap Uilenberg. Die heeft namelijk de wijsheid in pacht. Barry van der Hooft door Gertjan van Geen LEIDEN - Een 'verkochte' der- nykoers gaat de Leidse wieler vereniging Swift zo'n 50.000 eu ro kosten. Een Haagse rechter bepaalde gisteren dat de club sponsor Vitatem het contract met de vereniging niet hoeft na te leven, omdat in mei van dit jaar een Leidse renner geld kreeg om een wedstrijd niet te winnen. Swift wilde met het kort geding de sponsor aan zijn contract houden. Aanleiding om de sponsordeal te beëindigen was een onbedui dende dernykoers in Rotter dam. Voorde wedstrijd betaalde een sponsor van een andere ploeg alle deelnemers geld om zijn zoon te laten winnen. Die zoon, Joop de Gans, werd echter slechts vijfde. Erik Bos van Swift kwam als tweede over de streep. De jury schrapte in al zijn wijsheid vervolgens de win naar uit de uitslag en kroonde de nummer vijf tot winnaar. Bos bleef tweede. Hoewel uitslagen van der- nykoersen vaak van te voren be paald worden, zoals Swift ter verdediging aanvoerde, achtte de rechter dat 'een sponsor groot belang heeft bij een zorg vuldige, sportief en adequaat functionerende wielerploeg'. Het verkopen van koersen hoort daar niet bij. Sponsor Vitatem had nog een contract voor twee jaar met Swift. Jaarlijks zou in twee ter mijnen 24.000 euro worden overgemaakt. De Leidse wieler club zit met de handen in het haar. Niet alleen de eigen club komt in de financiële proble men, ook het samenwerkings verband met Avanti en De Bol lenstreek staat op de tocht. On der de naam Swabo nemen ren ners van de drie verenigingen mee aan nationale koersen. De uitspraak kan grote gevol gen hebben voor andere wieler verenigingen in het land. Alleen al de sponsors van de deelne mende ploegen aan de koers in Rotterdam kunnen zonder par don hun overeenkomst beëin digden. GPD EINDHOVEN - De sprint van de NK allroundschaatsen be gint vandaag ondermeer met een duel tussen twee grootheden op de lange afstand. In Eindho ven treffen Bob de Jong en titel verdediger Gianni Romme el kaar. De Jong heerst tot nu toe in de Wereldbeker op de vijf en tien kilometer. Mede daarom be hoort hij in Eindhoven tot de kandidaten voor plaatsing voor de EK, waarvoor een plaats bij de topvier nodig is. Al in de derde rit komt Rintje Ritsma in actie. In de loting zat de TVM'er niet in cle koker van de favorieten, omdat hij wegens een blessure dit seizoen nog nauwelijks in actie kwam. De mannen rijden zaterdag ook nog de 5000 meter. Bij de vrouwen start favoriet Renate Groenewold op de 500 meter tegen Els Murris. Op de 3000 meter rijdt ze tegen Wiete- ke Cramer. Gretha Smit begint op de sprint tegen Karin Maars- se. De specialiste op de langere afstanden krijgt op de 3 kilome ter tegen Moniek Kleinsman de gelegenheid de eerder opgelo pen schade goed te maken. Advertentie Profiteer van duizenden euro's korting! ~x'y OPEL Kijk op www.autoteam.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21